Math Fundamentals for
Statistics (Math 52)
Homework Unit 6:
Rates/Ratios/Proportions
Scott Fallstrom and Brent Pickett
“The ‘How’ and ‘Whys’ Guys”
Homework – Unit 6 – Page 1
6.1: Comparing Objects – Ratios and Rates
Vocabulary and symbols – write out what the following mean:


Ratio
Rate


Per
Unit rate
Concept questions:
1. What is the difference between a ratio and a rate?
2. If you were travelling at 80 miles per hour, how far would you travel in an hour?
3. If you were travelling at 80 miles per hour, how far would you travel in half an hour?
4. If you were travelling at 80 miles per hour, how far would you travel in 15 minutes?
5. If you buy one Krispy Kreme doughnut, it costs $1.40. If you buy a dozen, the cost is $11.51… and
two dozen is $19.99. Find the unit price of a doughnut with each option. Which option would you
choose?
Exercises:
6. Find different way to represent $45 per hour as a rate.
a. ________ dollars per minute
d. ________ cents per minute
b. ________ dollars per day (8-hour day)
e. 7 hours for ____________
c. ________ dollars per week (40 hour wk)
f. 20 minutes for __________
7. Find different way to represent 60 miles per hour as a rate.
a. ________ miles per minute
d. ________ minutes per mile
b. ________ miles per second
e. 7 hours covers ____________
c. ________ seconds per mile
f. 20 minutes covers __________
8. Find different way to represent 36 miles per gallon as a rate.
a. ________ gallons per mile
d. ________ miles per quart
b. ________ gallons per hundred miles
e. ________ miles per ounce
c. ________ miles per half-gallon
f. 180 miles uses __________
9. If a jug of laundry detergent has 150 ounces for $20.19, and says it contains enough for 110 loads.
a. ________ cents per load
d. ________ cents per ounce
b. ________ ounces per load
e. ________ loads per dollar
c. ________ ounces per cent
f. 40 loads for $__________
Homework – Unit 6 – Page 2
10.
Write the following as unit rates. It may be helpful to know that 1 pound = 16 ounces.
Quantity
Unit Rate Desired
a.
$9 for 3 pounds
dollars per pound
b.
$9 for 3 pounds
cents per pound
c.
$9 for 3 pounds
dollars per ounce
d.
$9 for 3 pounds
cents per ounce
e.
$9 for 3 pounds
pounds per dollar
f.
$1.99 for 150 tissues
dollars per tissues
g.
$1.99 for 150 tissues
tissuess per dollar
h.
$1.99 for 150 tissues
tissuess per penny
i.
720 miles on 19.8
gallons of gas
miles per gallon
j.
720 miles on 19.8
gallons of gas
gallons per mile
Rate
(Fraction)
Wrap-up and look back:
11. If you see a cost of 20 cents per load on one detergent and $23.99 for 115 loads, which is a better buy?
Explain your reasoning using unit rates.
12. Did you have any questions remaining that weren’t covered in class? Write them out and bring them
back to class.
Homework – Unit 6 – Page 3
6.2: Proportions
Vocabulary and symbols – write out what the following mean:


Proportionate
Proportion

Variable
Concept questions:
1. If you have a ratio of 5:1 and you add more in a ratio of 3:1, would the new ratio be 5:1? Explain
your answer.
2. If you have a ratio of 5:1 and you add more in a ratio of 3:1, what can you say about the new ratio?
3. If you have a ratio of 5:1 and you add more in a ratio of 7:1, would the new ratio be 5:1? Explain
your answer.
4. If you have a ratio of 5:1 and you add more in a ratio of 7:1, what can you say about the new ratio?
5. If you have a ratio of 5:1 and you add more in a ratio of 5:1, would the new ratio be 5:1? Explain
your answer.
6. If you were putting in 20 grams of flour and 30 grams of sugar, could you add 10 grams of each and
keep the same ratio?
7. If you were putting in 20 grams of flour and 30 grams of sugar, could you multiply both amounts by 5
for each and keep the same ratio?
8. What operations can we use to keep the same ratio: addition/subtraction/multiplication/division?
Explain with examples.
9. If you had a proportion and just flipped over the fraction on each side, is it still a proportion? Explain.
Exercises:
10.
Using the rule from the textbook, determine if the following are true proportions.
a.
b.
c.
d.
e.
11 55

24 120
3  2.1

4  2.8
9 21

11 23
22 51.7

26 61.1
21 34

34 55
 21 
 
7
 5
f.

1  1
   
 3  7 
9
10
g.   
8
9
15
22
h.   
8
13
13 21
i.

8 13
Homework – Unit 6 – Page 4
11. Write the proportion in at least 3 different ways (correctly).
a.
3 6

5 10
c.
3 x

5 9
e.
A C

B D
b.
1 11

7 77
d.
2 x

7 19
f.
13 5

M 11
12. Rewrite the proportion as an equation without any fractions.
a.
3 x

5 10
c.
3 x

5 9
e.
A C

B D
b.
1 11

x 77
d.
2 x

7 19
f.
13 5

M 11
13. Solve the proportions.
a.
3 x

5 10
d.
2 x

7 19
b.
1 11

x 77
e.
9
x

11 13
f.
21
x

23 1173
c.
14.
3 x

5 9
g.
13 5

M 11
h.
 22 
 
x
 7 

 7  3
   
 11   2 
For these problems, set up a proportion, and then solve the proportion. Write the final result as a
sentence.
a. A doctor prescribes 30 ounces of medicine for every 25 pounds of body weight. How much
medicine would we give to a child weighing 105 pounds? (round to 1 decimal place)
b. A doctor prescribes 250 mg of medicine for every 60 pounds of body weight. How much medicine
would we give to a child weighing 105 pounds? (round to 1 decimal place)
c. If you paid $9.49 in tax on a $115 purchase, how much tax would you pay on a purchase of
$379.85?
d. A recipe calls for 3 cups of flour and 1 cup of sugar. Jasmine has only 2 cups of flour left – how
much sugar should she put in to keep the recipe proportionate?
e. A recipe for chocolate chip cookies says that one package of chocolate chips (12 ounces) needs to
be combined with 2
1
cups of flour. Costco sold a bag that had 5 pounds of chocolate chips – how
4
much flour would need to be added? (1 pound = 16 ounces)
Homework – Unit 6 – Page 5
f. A McCulloch chainsaw requires a gas-oil mix, in a ratio of 50:1. How many fluid ounces of oil do
you need to add to one gallon of gasoline? [Note: One gallon contains 128 fluid ounces.]
g. Scott’s Grass seed (Turf Builder) is sold in 7 pound bag for $34.19. The bag says it will cover up
to 2,800 sq. ft. How many bags should I buy and how much will it cost for me to get enough
fertilizer to cover my lawn if the lawn is a rectangle that is 120 feet by 80 feet?
Wrap-up and look back:
15. Where else have you seen ratios and proportions in your life?
16. Did you have any questions remaining that weren’t covered in class? Write them out and bring them
back to class.
6.3: Percents
Vocabulary and symbols – write out what the following mean:


Percent
Proportion

Variable
Concept questions:
1. Where did percent come from as a word?
2. Can we write any ratio as a percent? Explain.
3. Does writing 7 for every 20 as a percent change the value? Explain.
4. If you got a 75% on your quiz, and Simone got 11 out of 15, who had the better score?
5. If you pay $9.49 in tax on a purchase of $115, what is the tax percent rate?
Exercises:
6.
Write the following ratios as a percent. (Round to 3 decimal places)
a. 7 for every 23
f. 7 out of 8
b. 9 for every 11
g. 43 out of 21
c. 47 for every 13
h. 16 for 50
d. 97 out of 150
i. 211 for 795
e. 67 out of 200
j. 4,256 out of 14,053 (Pete Rose)
Homework – Unit 6 – Page 6
7.
Convert these fractions or decimals into percents. (Round to 3 decimal places)
7
20
11
b.
23
23
c.
57
79
d.
83
6,451
e.
93,778
a.
8.
f.
g. 0.052
h. 0.956
i. 1.54
j. 2.85
k. 16.394
l. 0.0025
Convert these percents into decimals.
a. 45.7%
9.
12,192
(Michael Jordan)
24,537
b. 91%
3
e. 5 %
8
c. 0.278%
f. 6.315%
d. 195%
g. 99
44
% (Ivory Soap)
100
Complete the table to show the different ways to write the expression.
(Round Percent to 2 decimal places)
Ratio
a.
Fraction or Mixed
Number
Decimal
Percent
9:23
b.
6.67
c.
15
9
d.
4.23%
10. What percent interest would be earned if you earned $9.25 on an investment of $78.95 over one year?
(this would be as a percent per year)
11. If you took out a loan and were charged $50 in interest on a loan of $600, what is the percent? What
is the percent per year?
Homework – Unit 6 – Page 7
12. If you took a loan from Money-Tree, you are charged a fee. In California, the fee is about $8.83 for a
$50 loan over 14 days.
a. What percent is this fee? (be sure to include the length of time)
b. How many weeks is 14 days?
c. How many weeks are in a year?
d. Determine the rate as a percent (per year) by setting up and solving a proportion.
e. Would you recommend this loan?
13. Mortgages are often reported as percentages in mixed-number form. Determine the decimal
percentage rates for the following mortgages. EX: 5
3
a. 5 %
8
1
b. 2 %
4
Wrap-up and look back:
1
%  5.1%
10
7
c. 3 %
8
1
d. 4 %
4
5
e. 4 %
8
1
f. 4 %
2
14. Where else have you seen percentages in real life?
15. Did you have any questions remaining that weren’t covered in class? Write them out and bring them
back to class.
6.4: Solving Percent Problems
Vocabulary and symbols – write out what the following mean:

Percent Increase

Percent Decrease
Concept questions:
1. If you had a percent increase, would this result in multiplying by a decimal number bigger or smaller
than 1? Explain.
2. If you had a percent decrease, would this result in multiplying by a decimal number bigger or smaller
than 1? Explain.
3. Can we have a percent increase of 100% or more? Explain with an example.
4. Can we have a percent decrease of 100%? Explain with an example.
5. Can we have a percent decrease of more than 100%? Explain with an example.
6. If we have a percent decrease of 50%, would that be the same as just multiplying by
1
? Example.
2
Homework – Unit 6 – Page 8
7. A sign indicates that if you use this coupon, you’ll save 120%. What is wrong with the sign?
8. If you used a coupon for 20% off and another coupon for 40% off, would you expect to save more or
less than 60%? Explain.
9. Does the order of coupons matter: if you used a 20% off coupon and then a 30% off coupon, would
you get a better deal than using the 30% coupon and then the 20% off coupon? Explain.
10. If going from A to B results in a 10% decrease, does going from B to A result in a 10% increase?
11. If going from A to B results in a 10% increase, does going from B to A result in a 10% decrease?
12. If we know the percent increase, can we use it to quickly find the percent decrease?
13. Is a 5% increase on the starting amount the same as 105% of the starting amount?
Exercises:
14.
15.
Solve these percent problems.
a. What is 40% of 300?
d. 40 is what percent of 82?
b. What is 30% of 250?
e. 20 is 14% of what?
c. 50 is what percent of 30?
f. 18 is 80% of what?
Find the missing value in these percent problems using proportions/equations.
a. What is 35% of 45?
e. What percent is 30 of 55?
b. 125% of 60 is what?
f. 20 is 67% of what?
c. What percent of 80 is 75?
g. 150% of what is 84?
d. What percent of 900 is 75?
h. 52 out of 90 is what percent?
16.
If you paid $8,524 in property tax on a home valued at $554,000, what percent tax did you pay?
17.
If you paid $82.08 for an item (with tax included), and the price on the shelf was $75, what percent
of the $75 did you pay? What was the sales tax rate as a percent?
18. John ate 3 of the 8 equal slices of pizza. What percent of the whole pizza did he eat?
19. Martha saw that each cupcake was cut into 4 pieces. She ate 11 pieces. What percent of one cupcake
did she eat?
20. If possible, find the relationship to the original amount as a decimal and percent if you know the
following:
a. 10% decrease
e. 50% decrease
i. 149% increase
b. 40% increase
f. 50% increase
j. 149% decrease
c. 35% decrease
g. 12% increase
k. 100% decrease
d. 11% increase
h. 12% decrease
l. 12,415% increase
Homework – Unit 6 – Page 9
21.
22.
Determine the percent increase or decrease using either method from the textbook.
Start
End
a.
100
40
b.
100
140
c.
20
40
d.
40
20
e.
50
75
f.
75
50
g.
20
60
h.
60
20
Increase or Decrease
Percent
Use the percent increase or decrease to find the final amount.
a. Property taxes were $11,026 this year but increased by 4.2%. How much would we pay next year?
b. An item at Disneyland was priced at $32.38. Once you include the 8.1% sales tax, how much
would you pay total?
c. If you wanted a price to be $50 (with tax included), how much would you put as the price on the
shelf if the sales tax was 8.25%?
d. If Josue was making $28.15 per hour and earned an 11% increase, how much would he earn per
hour after the raise?
e. Faculty members at Palomar were paid $70,000 per year to start. However, during negotiations,
the starting salary was cut by 1.8%; what is the new starting salary?
f. Someone making $42,000 per year and getting a 2.3% raise would make how much the next year?
g. An item is $59.99 on the shelf and you have a coupon for 40% off. The sales tax where you are is
4.58%.
i.
How much is the sale price (price after the coupon)?
ii.
How much is your total price (sale price plus tax)?
h. While at a Kohl’s sale, a customer brought in two coupons – one for 10% off, and one for 30% off
– to be used one after another on an item that costs $74.95.
i.
Determine the final price if you used the 10% off coupon first, then the 30% off coupon.
ii.
Determine the final price if you used the 30% off coupon first, then the 10% off coupon.
iii.
What property we learned guarantees this will always happen?
Homework – Unit 6 – Page 10
Wrap-up and look back:
23. If the percent increase is 20%, set up a proportion that will allow you to find the percent decrease
required to bring the item back down to the original price. [NOTE: This is a reasonably common
practice that retailers use to have a “sale” that brings in more people, but the sale brings the price
back down to the same price it was before the sale. Buyer beware!]
24. Did you have any questions remaining that weren’t covered in class? Write them out and bring them
back to class.
6.5: Percent Problems with Money
Vocabulary and symbols – write out what the following mean:


Simple Interest
Average Daily Balance

I  P  r t
Concept questions:
1. When you are told an interest rate as a percent, do you need to know the time as well? Explain.
2. Which one is better to invest with: 5% annual interest or 6% annual interest? Explain.
3. Which one is better to borrow with: 5% annual interest or 6% annual interest? Explain.
4. Which one is better to borrow with: 10% annual interest or 1% monthly interest? Explain.
5. Which one is better to invest with: 10% annual interest or 1% monthly interest? Explain.
6. Which one is better to invest with: 60% annual interest or 5% monthly interest? Explain.
Exercises:
7.
Find the amount of simple interest earned on an investment of $890 at 6% annual interest for 3
years.
8.
Find the amount of simple interest earned on …
a. an investment of $890 at 8% annual simple interest for 15 months.
b. an investment of $12,590 at 7.25% annual simple interest for 8 years.
c. an investment of $1,150 at 8.9% annual simple interest for 3 days.
d. an investment of $90 at 4.2% annual simple interest for 13 weeks.
Homework – Unit 6 – Page 11
9.
Find the amount of simple interest earned on …
a. an investment of $890 at 8% monthly simple interest for 15 months.
b. an investment of $12,590 at 1.25% monthly simple interest for 3 years.
c. an investment of $1,150 at 0.08% daily simple interest for 7 days.
d. an investment of $90 at 0.2% daily simple interest for 13 weeks.
Find the amount of simple interest owed on …
10.
a. a loan of $1,500 at 5.25% annual simple interest for 6 months.
b. a loan of $5,500 at 4.25% annual simple interest for 6 years.
c. a loan of $500 at 17.99% annual simple interest for 2 years.
1
d. a loan of $17,500 at 4 % annual simple interest for 6 years.
2
1
e. a loan of $17,500 at 4 % monthly simple interest for 6 years.
2
3
f. a loan of $4,000 at 11 % annual simple interest for 5 years.
4
Wrap-up and look back:
11. Is there a reason why a 5% interest rate would be better than 20% interest when you are taking out a
loan? Explain your answer.
12. In the formula I  P  r  t , if Isaac puts in 20 for r because it is 20% annual simple interest, will his
answer be correct? Explain what he should do if he was incorrect.
13. Did you have any questions remaining that weren’t covered in class? Write them out and bring them
back to class.
6.6: Slope
Vocabulary and symbols – write out what the following mean:

Slope
Concept questions:
1. When finding the slope, is it “change in y” over “change in x”, or vice versa?
2. If a line goes up from left to right, the slope is… positive, negative, or zero?
3. If a line goes down from left to right, the slope is… positive, negative, or zero?
4. If a line stays flat from left to right, the slope is… positive, negative, or zero?
Homework – Unit 6 – Page 12
Exercises:
5. If possible, find the slope of the line from the two points given; simplify any fractions.
a.
8, 11 and 16, 19
e.
 1,  7  and  8,  3
b.
2, 5 and 31, 5
f.
 11,  4 and  20,  10
c.
 1, 14 and  1, 10
g.
1,  4 and  20,  10
d.
 5,  4 and  1, 4
h.
11,  4 and  20, 10
6. Determine the units of measure on the slope if…
a. y-coordinate measures gallons and x-coordinate measures hours.
b. y-coordinate measures meters and x-coordinate measures hours.
c. y-coordinate measures crayons and x-coordinate measures minutes.
d. y-coordinate measures beats and x-coordinate measures seconds.
e. y-coordinate measures hours and x-coordinate measures miles.
f. y-coordinate measures years and x-coordinate measures bananas.
g. y-coordinate measures dollars and x-coordinate measures pounds.
h. y-coordinate measures pounds and x-coordinate measures dollars.
7.
At a concert, there were 46,000 people at 8pm and 54,000 people at 10pm. Find and interpret the
slope of the line between these points if people are on the y-axis.
8.
9.
An electrician charges $400 for a 4 hour job, and $520 for a 6 hour job. Find and interpret the slope
of the line between these points if the dollars are on the y-axis.
Answer the following questions about the graph (next page).
a. What two points are on the graph?
(0,____ ) and (6, ______ )
b. Find the slope of the line from the points on the graph.
c. Interpret this slope using a sentence and the appropriate units.
d. Interpret the two points using sentences.
e. Using the graph, about how much would 4 pounds of cheese cost?
Homework – Unit 6 – Page 13
10.
Answer the following questions about the graph (below).
a. What two points are on the graph?
(0,____ ) and (18, ______ )
b. Find the slope of the line from the points on the graph.
c. Interpret this slope using a sentence and the appropriate units.
d. Interpret the two points using sentences.
e. Using the graph, what would the temperature be at 7:06 pm?
f. Using the graph, what would the temperature be at 7:14 pm?
Homework – Unit 6 – Page 14
11. Use the graph to find and interpret the slope of the line between the points.
a.
b.
c.
Homework – Unit 6 – Page 15
12. Determine the slope of the line from the graph, and interpret the slope with a sentence that
includes the appropriate units.
a. This graph shows the distance traveled on a family vacation.
Slope: __________
Interpretation:
How far had the family traveled after 3 hours (use the graph)?
b. This graph shows student enrollment at a local community college.
Slope: __________
Interpretation:
How many students were enrolled in 2008 (use the graph)?
Homework – Unit 6 – Page 16
Wrap-up and look back:
13. If you were given two points, can you find the slope? Did you need a formula?
14. Did you have any questions remaining that weren’t covered in class? Write them out and bring them
back to class.
6.7: Dimensional Analysis and Unit Conversions
Vocabulary and symbols – write out what the following mean:

Dimensional Analysis

Unit Conversions
Concept questions:
1. When doing dimensional analysis, why are we able to cross out a unit on top and the same unit on
bottom? Does this relate back to fractions?
2. Why do we call them unit conversions? (there may be more than one correct response!)
3. Explain what happens when we create a ratio with any two items that are equal.
4. If we convert F feet into inches, would the result be larger or smaller than F? Why?
5. If we convert F feet into yards, would the result be larger or smaller than F? Why?
6. If we convert P pounds into ounces, would the result be larger or smaller than P? Why?
7. If we convert P pounds into tons, would the result be larger or smaller than P? Why?
8. If we convert G grams into milligrams, would the result be larger or smaller than G? Why?
Homework – Unit 6 – Page 17
Exercises:
Distance
1 foot = 12 inches
1 yard = 3 feet
1 mile = 5,280 feet
1 inch = 2.54 cm
1 km = 1,000 m
9.
Area
1 ft =144 in2
1 yd2 = 9 ft2
1 acre = 43,560 ft2
1 cm2 = 100 mm2
1 m2 = 10,000 cm2
2
Volume
1 gallon = 231 in3
1 gallon = 128 fl. oz.
1 L = 1000 mL
1 gal = 4 qt
1 qt = 2 pt
Weight/Mass
1 lb = 16 oz
1 ton = 2,000 lb
1 kg  2.204 lb
1 g = 1,000 mg
1 kg = 1,000 g
Convert the units as shown in the text.
a. How many feet are in 15 miles?
c. How many yards are in 522 feet?
b. How many inches in 18 centimeters?
d. How many inches are in 1.8 miles?
e. How many miles are in 10,000 inches?
f. How many square inches are in 10 square feet?
g. How many square feet are in 10 square yards?
h. How many square feet are in 10 square miles?
i. How many square centimeters are in 10 square feet?
j. How many square yards are in 80,000 square cm?
k. How many cubic feet are in 6 cubic yards?
l. How many seconds are in 14 days?
m. How many minutes are in one year?
n. If you waited for 100,000 minutes, how many days is this?
o. One plot of land is a rectangle measuring 7,200 feet by 3,500 feet. How many acres is this?
p. One plot of land is a rectangle measuring 900 yards by 742 yards. How many acres is this?
q. How many km in 2 mile?
r. How many miles in 5 km?
s. If one US bill has a mass of 1 gram, how much would $10,000 weigh (lbs) if it was $20 bills?
t. If one US bill has a mass of 1 gram, how much would $10,000 weigh (lbs) if it was $5 bills?
u. If we were administered a drug at a rate of 22 grams per day, how much is this as mg/hour?
v. Fastest woman in history, Florence Griffith-Joyner, ran 100 meters in 10.49 seconds. What would
this be in miles per hour?
Wrap-up and look back:
10. Converting from a larger unit to smaller unit, then the number will look ( larger / smaller )?
11. Converting from a smaller unit to larger unit, then the number will look ( larger / smaller )?
12. Did you have any questions remaining that weren’t covered in class? Write them out and bring them
back to class.
Homework – Unit 6 – Page 18
6.8: Applications
Vocabulary and symbols – write out what the following mean:

None
Concept questions:
1. When comparing prices, would you prefer to buy something with a higher or lower $ per pound?
2. When comparing prices, would you prefer to buy something with a higher or lower ounces per $?
3. Would you want a car with a higher or lower rate of gallons per mile? Explain why.
Exercises:
4.
Solve these unit rate applications:
a. Costco sells Tillamook 2.5 pounds of cheese for $8.99. Albertsons has 2 pounds of the same
cheese for $7.99. Which one is the better per unit price? Which one would you buy?
b. Vons sells 32 ounces of sour cream for $4.29 and 24 ounces for $2.99. Which one is the better per
unit price? Which one would you buy?
c. Costco sells Kraft mayo at 1 gallon for $8.39. Vons sells Kraft mayo for $3.19 for 30 ounces.
Which has the best unit price? Which would you buy if you needed some mayo?
d. Costco sells Kirkland Signature mild shredded cheddar cheese containing two 2.5 pound packages
for $13.19. They also sell one 2 pound block that is not shredded for $4.99, and one 5 pound block
that is not shredded for $11.99. Which of the three options is the best unit price? Which would you
buy if you needed some shredded cheddar cheese?
5.
Solve these vehicle applications:
a. A new Kia Soul claims 24 mpg for city driving. How many gallons are used in 100 miles? [This
is called “gallons per hundred miles”]
b. If gas prices are $3.699 per gallon, how much would it cost for the Soul to go 100 miles?
c. A new Kia Sportage claims 21 mpg for city driving. How many gallons are used in 100 miles?
d. If gas prices are $3.699 per gallon, how much would it cost for the Sportage to go 100 miles?
e. Over the course of 12,000 miles (about one year of driving), which vehicle has lower gasoline
costs, and how much less?
Homework – Unit 6 – Page 19
6.
Geometry: There is a triangular piece of land outside a house and the family wants to turn it into a
yard. The height of the triangle is 12 yards and the base is 23 feet. One bag of grass seed covers 200
square feet and costs $13.79.
a. How many bags are needed?
b. How much will this cost (before tax)?
c. If the sales tax is 7.75%, how much will the bags cost (after tax)?
7.
Geometry Applications with Fish Tanks:
a. A fish tank measures 48 inches long by 13 inches wide by 21 inches high and weighs 78 pounds
empty. Water weighs 0.036 pounds per cubic inch and it is recommended that you leave 1 inch of
space at the top of the tank when you fill it. How many gallons of water are in the tank, and how
much would the tank weigh when it was filled as recommended?
b. How many cubic centimeters of water will the tank hold if it is filled as recommended?
c. How many mL of water will the tank hold if it is filled as recommended?
d. How many kg of water will the tank hold if it is filled as recommended? Then convert this to
pounds and compare to part (A).
8.
Geometry Applications with Gardens:
a. There is a triangular piece of land outside a house and the family wants to turn it into a garden.
The height of the triangle is 12 yards and the base is 23 feet. If the family wants to purchase dirt so
that the garden is 6 inches deep, how many cubic yards of dirt must they purchase?
b. The family has a pick-up truck with a bed measuring 8 feet long, 5 feet wide, and 18 inches high.
How many truck loads will they need? [Will the truck hold the weight?]
Wrap-up and look back:
9. What type of application problems did you like best?
10. Did you have any questions remaining that weren’t covered in class? Write them out and bring them
back to class.
Homework – Unit 6 – Page 20
6.10: Ratios and Proportions Wrap-Up (Practice)
1.
Write the following as unit rates. It may be helpful to know that 1 pound = 16 ounces.
Quantity
Unit Rate Desired
Rate (Fraction form)
a.
$1.20 for 5 apples
dollars per apple
b.
$1.20 for 5 apples
apples per dollar
c.
$14.87 for 9.8 gallons
dollars per gallon
d.
$14,87 for 9.8 gallons
gallons per dollar
e.
$19 for 1.2 pounds
ounces per cent
2.
Using the rule from proportions, determine if the following are true proportions.
2,284 4
9.4 115
a.

b.

2,855 5
11.2 144
3.
Using the methods shown in the text, solve the following proportions. Keep the end results the
same as the starting – if you start with fractions/decimals, end with them.
11 28
x
11
a.
b.


9
x
23 1173
4.
Complete the table to show the different ways to write the expression.
Ratio
a.
Fraction
Decimal
Percent
41:20
b.
0.064
5
c.
1
4
d.
5.
65.1%
Find the missing value in these percent problems.
a. What percent of 2000 is 150?
b. 89% of 62 is what?
c. 80% of what is 32.9
d. What percent of 36 is 50?
Homework – Unit 6 – Page 21
6.
Determine the percent increase or decrease using either method.
Start
End
a.
80
500
b.
500
80
c.
125
100
7.
Increase or Decrease
Percent
1
Marti puts $950 in an account earning 2 % annual simple interest for 10 years. How much simple
4
interest did she earn?
8. If possible, find the slope of the line from the two points given; simplify any fractions.
9.
a.
10, 11 and  14, 18
d.
 14,  4 and  14, 0
b.
 2, 15 and  9,  5
e.
 7,  4 and  14, 5
c.
 3,3 and  8,3
f.
 1,  4 and  6, 6
Compute the ratio of the new shape to the original with the given details – for these examples, use
the formulas … and don’t round!
a. Original shape: circle with radius of 15 inches; New shape: circle with radius of 45 inches.
Compare the circumferences.
b. What happens to the circumference of a circle when you triple the radius?
10.
Convert units using the technique shown in the text.
a. How many seconds are in 500 days?
b. If you count a $5 bill every second, how long would it take you to count to $3,000,000? (Find this
in seconds, hours, days)
c. How many feet in 300 centimeters? (remember that 1 in = 2.54 cm)
d. How many square yards are in 5,000 square feet?
Homework – Unit 6 – Page 22