Sharp | DV-L80W | Service manual | Sharp DV-L80W Service manual

4192121-Rev.A-DK
6
5
9
11
16
15
13
7
8
18
1 - INCLUDES ITEMS 3 - 16
17
19
3
10
4
Parts & Maintenance Manual
Reservedels- og vedligeholdelsesmanual
R-311™ Rotary Mower with folding ROPS
R-311™-rotorplæneklipper med sammenfoldelig ROPSstyrtbøjle
69166 – Kubota® V2203-M
69167 – Kubota® V2203-M EC
WARNING
If incorrectly used, this machine can cause severe injury. Those who use
and maintain this machine should be trained in its proper use, warned of its
dangers and should read the entire manual before attempting to set up,
operate, adjust or service the machine
ADVARSEL
Denne maskine kan forårsage alvorlig personskade, hvis den bruges forkert.
Alle, der bruger og vedligeholder denne maskine, skal være korrekt
uddannet til dette, skal advares om farerne og læse hele instruktionsbogen,
før maskinen forberedes, bruges, justeres eller serviceres.
GB
DK
Danish
When Performance Matters.™
FOREWORD
This manual contains adjustment, maintenance, troubleshooting
instructions, and parts list for your new Jacobsen machine. This
manual should be stored with the equipment for reference during
operation.
®
CHARLOTTE, NC
MADE IN U.S.A.
Before you operate your machine, you and each operator you employ
should read the manual carefully in its entirety. By following the
safety, operating, and maintenance instructions, you will prolong the
life of your equipment and maintain its maximum efficiency.
If additional information is needed, contact your Jacobsen Dealer.
The serial plate is located on the right frame rail. Jacobsen
recommends you record these numbers below for easy reference.
Suggested Stocking Guide
To Keep your Equipment fully operational and productive, Jacobsen suggests you maintain a stock of the more commonly used maintenance
items. We have included part numbers for additional support materials and training aids.
tion of the part.
To order any of the following material:
1. Write your full name and complete address on your order form.
4. Send or bring the order to your authorized Jacobsen Dealer.
2. Explain where and how to make shipment:
q UPS
q Regular Mail
q Overnight
q 2nd Day
3. Order by the quantity desired, the part number, and the descrip-
Service Parts
Qty.
Part No.
4113986
549633
557619
Description
Qty.
Engine Oil Filter
Engine Air Filter
Engine Fuel Filter
Part No.
555771
2811255
Description
Hydraulic Return Oil Filter
Hydraulic Charge Oil FIlter
Service Support Material
Qty.
Part No.
4192120
4192121
4192126
Description
Qty.
Safety & Operation Manual
Parts & Maintenance
Kubota Engine Parts Manual
Description
Service Manual
Proposition 65 Warning
© Copyright 2009, Jacobsen, A Textron Company. “All rights
reserved, including the right to reproduce this material or portions
thereof in any form.”
2
Litho In U.S.A. 2-2009
This product contains or emits chemicals known
to State of California to cause cancer and birth
defects or other reproductive harm.
Table of Contents
1
1.1
1.2
2
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
3
3.1
3.2
3.3
3.4
3.5
3.6
3.7
3.8
3.9
3.10
3.11
3.12
3.13
3.14
3.15
3.16
3.17
3.18
Safety
Operating Safety .................................................................... 4
Important Safety Notes ..........................................................5
Specifications
Product Identification ............................................................. 6
Engine ....................................................................................6
Mower ....................................................................................6
Cutting Units ..........................................................................7
Weights And Dimensions .......................................................7
Accessories And Support Literature ......................................7
Adjustments
General .................................................................................. 8
Ball Joints ...............................................................................8
Engine Alternator Belt ............................................................8
Brake Pedal ...........................................................................9
Parking Brake Switch .............................................................9
Cruise Control Switch ..........................................................10
Mow Speed ..........................................................................10
Weight Transfer ...................................................................10
Hydro Neutral .......................................................................11
Reverse Sensing Switch ......................................................11
Steering Toe In ....................................................................12
Turning Radius .....................................................................12
Steering Stop Bolts ..............................................................12
Cutting Height ......................................................................13
Leveling Front Mower ..........................................................14
Servicing Front Deck ............................................................14
Torque Specification ............................................................15
Specific Torque ....................................................................15
4
4.1
4.2
4.3
4.4
4.5
4.6
4.7
4.8
4.9
4.10
4.11
4.12
4.13
4.14
4.15
4.16
4.17
4.18
4.19
4.20
4.21
4.22
5
5.1
6
6.1
6.2
6.3
7
8
8.1
8.2
8.3
Maintenance
General................................................................................ 16
Inspecting Blades ................................................................ 16
Sharpening Blades .............................................................. 17
Engine ................................................................................. 18
Engine Oil ............................................................................ 18
Air Filter ............................................................................... 19
Fuel ..................................................................................... 19
Fuel System ........................................................................ 19
Battery ................................................................................. 20
Jump Starting ...................................................................... 20
Charging Battery ................................................................. 20
Hydraulic Hoses .................................................................. 21
Hydraulic Oil ........................................................................ 21
Hydraulic Oil Filters ............................................................. 22
Electrical System ................................................................. 22
Muffler And Exhaust ............................................................ 22
Tires .................................................................................... 22
Wheel Mounting Procedure ................................................. 23
Care And Cleaning .............................................................. 23
Rollover Protection Structure (ROPS) ................................. 23
Radiator And Oil Cooler ...................................................... 24
Storage ................................................................................ 25
Troubleshooting
General................................................................................ 26
Maintenance & Lubrication Charts
General................................................................................ 27
Lubrication Chart ................................................................. 27
Maintenance Charts ............................................................ 28
Notes
Parts List
How To Use The Parts Catalog........................................... 30
How To Order Parts ............................................................ 30
Table Of Contents ............................................................... 31
3
1 SAFETY
1.1
1
OPERATING SAFETY ______________________________________________________________________
SAFETY
! WARNING
EQUIPMENT OPERATED IMPROPERLY OR BY UNTRAINED PERSONNEL CAN BE DANGEROUS.
Familiarize yourself with the location and proper use of all controls. Inexperienced operators should receive instruction from someone
familiar with the equipment before being allowed to operate the machine.
1.
Safety is dependent upon the awareness, concern, and prudence
of those who operate or service the equipment. Never allow minors
to operate any equipment.
11. Never operate equipment that is not in perfect working order or is
without decals, guards, shields, discharge deflectors, or other
protective devices securely fastened in place.
2.
It is your responsibility to read this manual and all publications
associated with this equipment (Safety & Operation Manual,
Engine Manual, and attachments/accessories instruction sheets).
If the operator cannot read English it is the owner’s responsibility
to explain the material contained in this manual to them.
12. Never disconnect or bypass any switch.
3.
Learn the proper use of the machine, the location and purpose of
all the controls and gauges before you operate the equipment.
Working with unfamiliar equipment can lead to accidents.
4.
Never allow anyone to operate or service the machine or its
attachments without proper training and instructions; or while
under the influence of alcohol or drugs.
5.
Wear all the necessary protective clothing and personal safety
devices to protect your head, eyes, ears, hands, and feet. Operate
the machine only in daylight or in good artificial light.
6.
Evaluate the terrain to determine what accessories and
attachments are needed to properly and safely perform the job.
Only use accessories and attachments approved by Jacobsen.
7.
Stay alert for holes in the terrain and other hidden hazards.
8.
Inspect the area where the equipment will be used. Pick up all the
debris you can find before operating. Beware of overhead
obstructions (low tree limbs, electrical wires, etc.) and also
underground obstacles (sprinklers, pipes, tree roots, etc.). Enter a
new area cautiously. Stay alert for hidden hazards.
9.
Never direct discharge of material toward bystanders, nor allow
anyone near the machine while in operation. The owner/operator
can prevent and is responsible for injuries inflicted to themselves,
to bystanders, and damage to property.
10. Do not carry passengers. Keep bystanders and pets a safe
distance away.
13. Do not change the engine governor setting or overspeed the
engine.
14. Carbon monoxide in the exhaust fumes can be fatal when inhaled.
Never operate the engine without proper ventilation or in an
enclosed area.
15. Fuel is highly flammable; handle with care.
16. Keep the engine clean. Allow the engine to cool before storing
and always remove the ignition key.
17. Disengage all drives and engage parking brake before starting the
engine (motor). Start the engine only when sitting in operator’s
seat, never while standing beside the unit.
18. Equipment must comply with the latest federal, state, and local
requirements when driven or transported on public roads. Watch
out for traffic when crossing or operating on or near roads.
19. Local regulations may restrict the age of the operator.
20. Operate the machine up and down the face of slopes (vertically),
not across the face (horizontally).
21. To prevent tipping or loss of control, do not start or stop suddenly
on slopes. Reduce speed when making sharp turns. Use caution
when changing directions.
22. Always use the seat belt when operating mowers equipped with a
Roll Over Protective Structure (ROPS).
Never use a seat belt when operating mowers without a ROPS or
with the ROPS folded.
23. Keep legs, arms, and body inside the seating compartment while
the vehicle is in motion.
24. Disconnect battery cables before performing any welding on this
mower.
This machine is to be operated and maintained as specified in this manual and is intended for the professional maintenance of specialized
turf grasses. It is not intended for use on rough terrain or long grasses.
4
SAFETY 1
1.2
IMPORTANT SAFETY NOTES ________________________________________________________________
This safety alert symbol is used to alert you to potential hazards.
DANGER - Indicates an imminently hazardous situation which, if not avoided, WILL result in death or serious injury.
WARNING - Indicates a potentially hazardous situation which, if not avoided, COULD result in death or serious injury.
CAUTION - Indicates a potentially hazardous situation which, if not avoided, MAY result in minor or moderate injury and property damage. It
may also be used to alert against unsafe practices.
NOTICE - Indicates a potentially hazardous situation which, if not avoided, MAY result in property damage. It may also be used to alert against
unsafe practices.
For pictoral clarity, some illustrations in this manual may show shields, guards or plates open or removed. Under no circumstances should this
equipment be operated without these devices securely fastened in place
! WARNING
The Interlock System on this mower prevents the mower from starting unless the brake pedal
is engaged, PTO switch is off and traction pedal is in Neutral. The system will stop the engine
if the operator leaves the seat without engaging the parking brake or setting the PTO switch
off.
NEVER operate mower unless the Interlock System is working.
! WARNING
1.
Before leaving the operator’s position for any reason:
a.
b.
c.
d.
e.
Return traction pedal to Neutral.
Disengage all drives.
Lower all implements to the ground.
Engage parking brake.
Stop engine and remove the ignition key.
2.
Keep hands, feet, and clothing away from moving parts. Wait for all movement to stop
before you clean, adjust or service the machine.
3.
Keep the area of operation clear of all bystanders and pets.
4.
Never carry passengers, unless a seat is provided for them.
5.
Never operate mowing equipment without the discharge deflector securely fastened in
place.
By following all instructions in this manual, you will prolong the life of your machine and maintain its maximum efficiency. Adjustments and
maintenance should always be performed by a qualified technician.
If additional information or service is needed, contact your Authorized Jacobsen Dealer who is kept informed of the latest methods to service this
equipment and can provide prompt and efficient service. Use of other than original or authorized Jacobsen parts and Accessories will void
the warranty.
5
2 SPECIFICATIONS
2.1
2
PRODUCT IDENTIFICATION ________________________________________________________________
SPECIFICATIONS
69166...............................R-311 with folding ROPS.
69167...............................R-311 with folding ROPS EC.
Serial Number .................An identification plate, like the one shown,
listing the serial number, is attached to the
frame of the mower near the center lift arm
mount.
Always provide the serial number of the unit when ordering replacement
parts or requesting service information.
XXXX
69167
Product
EEC Sound
Power
Sound Pressure
Level
Operator Ear
Arms
Body
69167
105.4 dBa
87.8 dBa
1.87
0.027
®
CHARLOTTE, NC
69166
2.2
MADE IN U.S.A.
1651
Note: Actual sustained horsepower will likely be lower than listed in
specifications due to operating limitations and enviromental factors
Displacement ........................... 134.1 cu. in. (2197 cc)
Bore and Stroke....................... 3.43 x 3.64 in. (87 x 92 mm)
Compression Ration ................ 22:1
Torque ..................................... 104 ft. lbs. (140.7 Nm) @ 1600 rpm
Fuel:
Type.................................. No. 2 Low or Ultra Low Sulfur Diesel
Rating ............................... Min. Cetane rating 45
Capacity............................ 20 U.S. Gal. (75.7 liters)
Fuel Injection Pump ................. Bosch K type Mini Pump
Ignition Timing..........................18° before TC
Governor ..................................Centrifugal ball mechanical
Low Idle ...........................800 RPM
High Idle............................2800 RPM (69166)
High Idle............................2450 RPM (69167)
Lubrication:
Capacity............................10 quarts (9.5 liter) with filter
Type..................................10W30
API Classification .............CD, CE
Air Filter....................................Dry type with evacuator valve and service
indicator
Alternator .................................45 amp
Cooling System........................Liquid Cooled
Capacity ..............................8 qt. (7.6 l) 50/50 water / ethylene glycol mix
Thermostat........................185° F (95° C)
MOWER _________________________________________________________________________________
Tires:
Front ................................. 26 x 12-12, 6 Ply
Rear.................................. 23 x 10.5-12, 4 Ply
Pressure:
Front ................................. 16-20 psi (110-138 kPa)
Rear.................................. 10-12 psi (69-83 kPa)
Battery:
Type.................................. 12 Volt Lead/Acid
Group................................ AABM #75NF
Rating ............................... 750 CCA at 0° F (-18° C)
Service Brake .......................... Pedal operated disc brakes
Parking Brake .......................... Pedal operated disc brakes
Differential................................ Single speed, limited slip
6
Vibration M/S2
ENGINE _________________________________________________________________________________
Make ........................................ Kubota
Model ....................................... V2203-M-E3B
69166 Horsepower .................. 44.9 hp (33.5 kW) @2600 rpm
69167 Horsepower .................. 42.1 hp (31.4 kW) @2450 rpm
2.3
1651
Speed:
Forward (2WD) ................0 - 14.9 mph (0 - 24.0 km/h)
Forward (4WD) .................0 - 7.8 mph (0 - 12.5 km/h)
Mow ..................................0 - 7.7 mph (0 - 12.4 km/h)
Reverse ............................0 - 6 mph (0 - 9.6 km/h)
Hydraulic System:
Capacity ...................................17 U.S. gal. (64.3 liters)
Fluid Type ................................10W30
Return Filter .............................Full Flow 10 micron
Charge Filter ............................Full Flow 10 micron
Steering ...................................Power steering, rear wheels
Mower Lift.................................3 spool manual valve and single acting
cylinders
PTO Drive ................................Fixed Flow Hydraulic
SPECIFICATIONS 2
2.4
CUTTING UNITS ___________________________________________________________________________
Type......................................... Three Fully Floating Decks
Width:
Front Deck........................ 64 in. (1625 mm)
Wing Decks ...................... 42 in. (1067 mm)
2.5
WEIGHTS AND DIMENSIONS ________________________________________________________________
Dimensions:
Inches
Length.............................................................................144
Height (ROPS)..................................................................84
Height (ROPS with Canopy) .............................................92
Height (ROPS Folded)...................................................63.5
Wheel Base ...................................................................67.8
Width - Transport Position .............................................93.5
2.6
Cutting Width:
Front and both Wings ....... 134 in. (3403 mm)
Front and one wing........... 99 in. (2514 mm)
Front only ......................... 64 in. (1625 mm)
Drive ........................................ Hydraulic Motors
Cutting Height .......................... 1.00 - 5.5 in. (25 - 140 mm)
(mm)
(3657)
(2134)
(2337)
(1613)
(1722)
(2375)
Width - Mowing Position................................................. 139
Ground Clearance.............................................................. 8
Turning Radius ................................................................. 33
(3530)
(203)
(838)
Weights:
Lbs.
(kg)
Fuel tank filled and cutting units installed. Less
Operator................................... .........................................3970(1801)
ACCESSORIES AND SUPPORT LITERATURE __________________________________________________
Contact your area Jacobsen Dealer for a complete listing of accessories and attachments.
! CAUTION
Use of other than Jacobsen authorized parts and accessories may cause personal injury or damage to the equipment and will void the
warranty
Accessories
Air Blow Gun................................................................................ JAC5098
Orange Touch-up Paint (12 oz. spray) ...........................................554598
Mulcher Kit........................................................................................69123
High Lift Blade Kit ...........................................................................970198
Care Free Tire Kit .........................................................................2811453
Canopy / Sunshade ..........................................................................68095
Light Kit.........................................................................................4194160
Blade Balancer ............................................................................ JAC5016
Cab/Cab Accessories ............................................................................... l
Brush/Sweeper ........................................................................................ u
Snow Blower............................................................................................ s
Support Literature
Safety & Operation Manual...........................................................4192120
Parts & Maintenance Manual........................................................4192121
Diesel Engine Parts Catalog.........................................................4192126
l Contact:
Jodale Perry Corporation
Box 990, 300 Route 100
Morden, Manitoba, Canada R6M 1A8
Phone: (204) 822-9100
Fax: (204) 822-9111
s Contact:
u Contact:
Loftness Specialized Equipment, Inc.
South Highway 4
Hector, MN 55342
Phone 800 . 848 . 7624
ATTN Doug Haley
M-B Companies, Inc.
1200 S. Park Street, Box 148
Chilton, WI 53014
Phone: (888) 558-5801
Fax: (414) 849-2109
7
3 ADJUSTMENTS
3.1
3
GENERAL _______________________________________________________________________________
ADJUSTMENTS
! WARNING
2.
Replace, do not adjust, worn or damaged components.
3.
Long hair, jewelry, or loose fitting clothing may get tangled in
moving parts.
To prevent injury, lower implements to the ground, disengage all
drives, engage parking brake, stop engine, and remove key from
ignition switch before making any adjustments or performing
maintenance.
Make sure the mower is parked on a solid and level surface.
Never work on a mower that is supported only by the jack. Always
use jack stands.
! CAUTION
Be careful to prevent entrapment of the hands and fingers
between moving and fixed components of the machine.
4.
Do not change governor settings or overspeed the engine.
If only the front or rear of the mower is raised, place chocks in
front of and behind the wheels that are not raised.
1.
3.2
Adjustments and maintenance should always be performed by a
qualified technician. If proper adjustment cannot be made,
contact an authorized Jacobsen Dealer.
BALL JOINTS ____________________________________________________________________________
When adjusting ball joints, be sure cut-out in ball joint is parallel to the
mounting bracket, then secure in place.
INCORRECT
CORRECT
Must be parallel
after assembly
within 1/4 in.
(6 mm) per foot.
Figure 3A
3.3
ENGINE ALTERNATOR BELT _______________________________________________________________
1.
Inspect and adjust new alternator belt after the first 10 hours of
operation. Check and adjust every 100 hours thereafter.
2.
Adjust the alternator pulley so the belt deflects 9/32 to 11/32 in.
(7 - 9 mm) with 22 lb. (10 kg) push at midpoint between pulleys.
Refer to your engine manual.
3.
A
To adjust, loosen alternator mounting bolts (A), and adjust
alternator until the proper belt tension is achieved.
Figure 3B
3.4
8
BRAKE PEDAL ___________________________________________________________________________
ADJUSTMENTS 3
Adjust brakes after replacing or servicing brake assembly, or if pedal
travel becomes excessive.
1.
When installing new brake pads, burnish pads by driving mower
at mowing speed while applying a slight pressure on brake pedal
for about 5 seconds. Release and repeat five times before
making the final adjustment.
2.
Fully loosen adjusting nut (C).
3.
By hand, pull cable behind adjusting nut (B) away from pedal
until brake pads just contact brake disk. Thread adjusting nut
(B) up until it contacts the mounting plate. Tighten nut (C) up to
lock adjustment in place. Torque nut (C) to 20 ft. lb. (27 Nm).
Do not over torque or turn cable.
4.
Repeat for second cable.
5.
Start mower and check operation of brakes. Park mower on an
incline (approx. 16.7° slope) and engage parking brake. Brake
must prevent mower from rolling. Adjust nut (B) as required.
3.5
C
B
Figure 3C
PARKING BRAKE SWITCH __________________________________________________________________
Check parking brake switch adjustment whenever Interlock System is
not operating correctly. Switch contacts should be closed with parking
brake engaged and should open when parking brake is disengaged.
1.
Loosen parking brake switch hardware (D).
2.
Adjust switch (E) as required so switch contacts close with the
parking brake engaged, and open when parking brake is
disengaged.
D
E
Figure 3D
9
3 ADJUSTMENTS
3.6
CRUISE CONTROL SWITCH ________________________________________________________________
If the cruise control does not disengage when brake pedal is
depressed, cruise control switch must be adjusted.
1.
Loosen hardware (F).
2.
Adjust switch (G) so contacts are closed with the brake
disengaged and open as soon as the brake pedal is pressed.
3.
Tighten hardware to secure switch and recheck switch
operation.
F
G
Figure 3E
3.7
MOW SPEED _____________________________________________________________________________
Cutting quality is better at speeds well below the transport speed of
the mower. An initial mow speed of seven to eight mph is set at the
factory and should be satisfactory for most cutting conditions. Local
turf conditions however may respond better to a different speed.
H
To set mow speed, loosen jam nut (R), and adjust stop screw up to
reduce speed, down to increase speed. Tighten nut to hold
adjustment in place.
Figure 3F
3.8
WEIGHT TRANSFER _______________________________________________________________________
1.
Adjusting weight transfer knob affects lowering time of the lift
arms and also affects ground pressure at each tire.
2.
Loosen thin knob (J), and adjust large knob (K) to increase or
decrease cutting unit weight. Knob adjusts all three mowers
simultaneously.
a.
Increasing cutting unit weight allows mowers to follow
contours of ground better and reduces mower ground
pressure.
b.
Decreasing cutting unit weight increases mower weight,
which increases traction on slopes.
c.
Once desired ground pressure has been obtained, tighten
thin knob (J).
NOTICE
If cutting unit weight is set too low, wing cutting units will not lower
to the ground from transport position.
10
J
K
INCREASE
DECREASE
Figure 3G
ADJUSTMENTS 3
3.9
HYDRO NEUTRAL _________________________________________________________________________
If the mower “creeps” in either direction, the Neutral position must be
adjusted. The mower may tend to “creep” if the hydraulic oil is cold.
Operate mower for 15 minutes before determining if adjustment is
needed.
! WARNING
Carbon monoxide in the exhaust fumes can be fatal when
inhaled. Any adjustments or repairs performed while the engine is
running must be made with ample ventilation.
b.
6.
To adjust for reverse creep, loosen nut (M), and turn nut (N)
out until tires stop rotating. Hold nut (N) in place and tighten
nut (M).
If mower continues to creep, check position of traction return
control (L).
a.
The return control (L) must be parallel to traction arm (O).
b.
Loosen hardware (P) and adjust bracket (Q) until control is
parallel to arm.
L
Never work on a mower that is supported only by the jack. Always
use jack stands.
N M
If only the front or rear of the mower is raised, place chocks in
front of and behind the wheels that are not raised.
1.
Place a small amount of lubricating oil on all linkage pivot points.
2.
Hoist mower so all four tires are off the ground and place jack
stands under the frame to prevent accidental lowering of the
mower during adjustment.
3.
Start engine and set throttle to full speed.
4.
Disengage parking brake and place 2WD/4WD Switch in 2WD
position.
5.
Check rotation of drive tires and adjust traction return control
(L) with the engine running.
a.
Q
O
P
MUST BE PARALLEL
L
Figure 3H
To adjust for forward creep, loosen nut (M), and turn nut (N)
in until tires stop rotating. Hold nut (N) in place and tighten
nut (M).
3.10 REVERSE SENSING SWITCH ________________________________________________________________
1.
Loosen switch hardware (R).
2.
Adjust switch (S) so switch contacts are open with switch roller
contacting the adjustment block (T) and the traction pedal in
Neutral and close when pedal is moved in the forward direction.
3.
Secure switch adjustment and test operation.
4.
If adjustment cannot be made, contact your authorized
Jacobsen Dealer.
T
R
S
Figure 3I
11
3 ADJUSTMENTS
3.11 STEERING TOE IN_________________________________________________________________________
“Toe in” should be adjusted from X + 1/16 in. (1.5 mm).
1.
Turn wheels to straight ahead position.
2.
Loosen tie rod jam nuts (U).
3.
Adjust tie rod and retighten jam nuts.
4.
After adjusting “Toe in” it may be necessary to re-adjust
steering stop bolts.
X
U
U
X + 1/16 in. (1.5 mm)
Figure 3J
3.12 TURNING RADIUS_________________________________________________________________________
1.
Adjust steering cylinder (V) for equal angle steering in both
directions. Check that ball joints are threaded equally into both
ends.
2.
Loosen both nuts (Y) and turn bolts completely in against
mounting block.
3.
Loosen screw and nut (W) on locking clamp. Turn cylinder rod
to obtain desired length then retighten hardware.
4.
Fully extend and retract steering cylinder and readjust steering
stop bolts.
W
W
V
Figure 3K
3.13 STEERING STOP BOLTS ___________________________________________________________________
Do not adjust the stop bolts until the “Toe in” and steering cylinder
have been adjusted.
1.
Loosen both nuts (Y) and turn bolts completely in against
mounting block.
2.
Fully retract steering cylinder. Adjust left side stop bolt until it
just touches steering arm. Tighten left side nut (Y).
3.
Fully extend steering cylinder. Adjust right side stop bolt until it
just touches steering arm. Tighten right side nut (Y).
NOTE: Steering stop bolts must not limit the travel of the steering
cylinder rod stroke.
Y
Y
Figure 3L
12
ADJUSTMENTS 3
3.14 CUTTING HEIGHT__________________________________________________________________________
Level the front mower before setting the cutting height for the first
time. Do not remove the cutting units from the mower to change
cutting height.
Cutting height for decks can be adjusted from 1 to 5-1/2 in. (25-140
mm) in 1/2 in. (13 mm) increments. Actual cutting height may vary
somewhat from the heights given depending on turf conditions, tire
variances and other factors.
NOTICE
When cutting undulating areas, lower cutting heights may cause
scalping. Adjust height accordingly to prevent turf damage.
1.
2.
Figure 3M shows the height adjustment decal for the casters.
Column 1 - Height of Cut
Column 2 - Arrangement of Spacers
Column 3 - Arm Position
Column 4 - Wing Mower Mounting Location
Column 5 - Front Mower Mounting Location
3.
Adjust spacers in quantity listed. Store extra spacers on top of
spindle. Always leave one thin spacer above and below caster
arm.
4.
For cutting heights 3 in. (76 mm) and below, caster arms should
be assembled to upper set of holes (A). For cutting heights
above 3 in. (76 mm), caster arms should be assembled to lower
set of holes (B).
Park the mower on a flat, level surface. Raise the decks until the
caster wheels are raised off the ground enough so caster wheels
can be removed from deck. Place blocks under decks so they
are supported on all sides.
NOTICE
After setting cutting height, fully lower cutting units onto a flat,
hard surface, stop engine, and measure the distance from the
blade tips to the ground. If the distance is different from the
desired cutting height, make adjustments as necessary. Cut in a
small test area and make any final adjustments for desired turf
appearance.
! WARNING
To prevent serious injury, lower deck until it is resting completely
on the supports. This will prevent it from accidentally lowering
while making adjustments. Disengage all drives, engage parking
brake, stop engine, and remove ignition key.
A
"X"
1.0
1.5
2.0
2.5
3.0
3.5
4.0
4.5
5.0
5.5
B
"X"
0
1
2
3
4
0
1
2
3
4
A
A
A
A
A
B
B
B
B
B
1.0
2.0
3.0
4.0
5.0
1.5
2.5
3.5
4.5
5.5
1.0
3.0
5.0
2.5
4.5
Figure 3M
13
3 ADJUSTMENTS
3.15 LEVELING FRONT MOWER _________________________________________________________________
1.
Before leveling the front deck, the mower tires, and caster
wheels must be properly inflated. The cutting height is directly
related to the radius of the tire.
2.
Set the cutting height of the front mower to 5-1/2 in. (140 mm).
3.
Rotate all blades so that one end of the blade (A) is pointing
forward.
4.
Fully lower front deck. Measure from the ground to point (A)
and from the ground to point (B). Point (B) must be 1/8 in. (3
mm) higher than point (A).
5.
Add or remove shims (C) as required between bumper pad (D)
and lift arm (E).
6.
Once the front mower has been properly leveled, the cutting
height may be readjusted without changing the shims. It may be
necessary to re-level the deck if there is a change to the tires.
A
A
A
B
B
B
Figure 3N
D
C
E
Figure 3O
3.16 SERVICING FRONT DECK __________________________________________________________________
The front deck can be raised and tilted up to improve access to the
cutting unit and blades for service and cleaning. Be sure to disengage
all drives, engage parking brake, stop engine and remove ignition key
before working around deck.
To return deck to service:
1.
Start engine and fully raise front deck. Stop engine. Remove pin
from left front lift arm and slowly lower front deck.
To tilt front deck up to its service position:
2.
Install height of cut pins in correct set of holes. Start engine and
lower front deck.
1.
Fully raise front and right wing deck. Stop engine.
2.
Remove height of cut pins from front deck and carefully lift deck
to a perpendicular position.
3.
Use height of cut pin on left front lift arm to pin deck in service
position.
4.
Start engine and lower front deck to the ground. Stop engine
and remove ignition key.
14
ADJUSTMENTS 3
3.17 TORQUE SPECIFICATION ___________________________________________________________________
NOTICE
All torque values included in these charts are approximate and are for reference only. Use of these torque values is at your sole risk.
Jacobsen is not responsible for any loss, claim, or damage arising from the use of these charts. Extreme caution should always be used
when using any torque value.
Jacobsen uses Grade 5 Plated bolts as standard unless otherwise noted. For tightening plated bolts use the value given for lubricated.
AMERICAN NATIONAL STANDARD FASTENERS
SIZE
UNITS
GRADE 5
GRADE 8
SIZE
Lubricated
Dry
Lubricated
Dry
UNITS
GRADE 5
GRADE 8
Lubricated
Dry
Lubricated
Dry
#6-32
in-lb (Nm)
–
20 (2.3)
–
–
7/16-14
ft-lb (Nm)
37 (50.1)
50 (67.8)
53 (71.8)
70 (94.9)
#8-32
in-lb (Nm)
–
24 (2.7)
–
30 (3.4)
7/16-20
ft-lb (Nm)
42 (56.9)
55 (74.6)
59 (80.0)
78 (105)
#10-24
in-lb (Nm)
–
35 (4.0)
–
45 (5.1)
1/2-13
ft-lb (Nm)
57 (77.2)
75 (101)
80 (108)
107 (145)
#10-32
in-lb (Nm)
–
40 (4.5)
–
50 (5.7)
1/2-20
ft-lb (Nm)
64 (86.7)
85 (115)
90 (122)
120 (162)
#12-24
in-lb (Nm)
–
50 (5.7)
–
65 (7.3)
9/16-12
ft-lb (Nm)
82 (111)
109 (148)
115 (156)
154 (209)
1/4-20
in-lb (Nm)
75 (8.4)
100 (11.3)
107 (12.1)
143 (16.1)
9/16-18
ft-lb (Nm)
92 (124)
122 (165)
129 (174)
172 (233)
1/4-28
in-lb (Nm)
85 (9.6)
115 (13.0)
120 (13.5)
163 (18.4)
5/8-11
ft-lb (Nm)
113 (153)
151 (204)
159 (215)
211 (286)
5/16-18
in-lb (Nm)
157 (17.7)
210 (23.7)
220 (24.8)
305 (34.4)
5/8-18
ft-lb (Nm)
128 (173)
170 (230)
180 (244)
240 (325)
5/16-24
in-lb (Nm)
173 (19.5)
230 (26.0)
245 (27.6)
325 (36.7)
3/4-10
ft-lb (Nm)
200 (271)
266 (360)
282 (382)
376 (509)
3/8-16
ft-lb (Nm)
23 (31.1)
31 (42.0)
32 (43.3)
44 (59.6)
3/4-16
ft-lb (Nm)
223 (302)
298 404
315 (427)
420 (569)
3/8-24
ft-lb (Nm)
26 (35.2)
35 (47.4)
37 (50.1)
50 (67.8)
7/8-14
ft-lb (Nm)
355 (481)
473 (641)
500 (678)
668 (905)
METRIC FASTENERS
4.6
SIZE
8.8
10.9
Non Critical
Fasteners into
Aluminum
12.9
UNITS
Lubricated
Dry
Lubricated
Dry
Lubricated
Dry
Lubricated
Dry
M4
Nm (in-lb)
–
–
–
–
–
–
3.83 (34)
5.11 (45)
2.0 (18)
M5
Nm (in-lb)
1.80 (16)
2.40 (21)
4.63 (41)
6.18 (54)
6.63 (59)
8.84 (78)
7.75 (68)
10.3 (910
4.0 (35)
M6
Nm (in-lb)
3.05 (27)
4.07 (36)
7.87 (69)
10.5 (93)
11.3 (102)
15.0 (133)
13.2 (117)
17.6 (156)
6.8 (60)
M8
Nm (in-lb)
7.41 (65)
9.98 (88)
19.1 (69)
25.5 (226)
27.3 (241)
36.5 (323)
32.0 (283)
42.6 (377)
17.0 (150)
M10
Nm (ft-lb)
14.7 (11)
19.6 (14)
37.8 (29)
50.5 (37)
54.1 (40)
72.2 (53)
63.3 (46)
84.4 (62)
33.9 (25)
M12
Nm (ft-lb)
25.6 (19)
34.1 (25)
66.0 (48)
88.0 (65)
94.5 (70)
125 (92)
110 (81)
147 (108)
61.0 (45)
M14
Nm (ft-lb)
40.8 (30)
54.3 (40)
105 (77)
140 (103)
150 (110)
200 (147)
175 (129)
234 (172)
94.9 (70)
3.18 SPECIFIC TORQUE ________________________________________________________________________
Tie Rod Ball Joints (2): 30 ft lb. (40 Nm).
Steering Cylinder Ball Joints (2): 40 ft lb (54 Nm).
Blade Adapter Bolts (14): 35 - 40 ft lb (47 - 54 Nm).
Center Blade Bolts (7): 67-83 ft lb (91-112 Nm).
Rear Wheel Bolts (10): 40 - 50 ft lb (54 - 68 Nm).
Front Wheel Bolts (10): 85-95 ft lb (115 - 129 Nm)
15
4 MAINTENANCE
4.1
4
GENERAL _______________________________________________________________________________
MAINTENANCE
! WARNING
Before you clean, adjust, or repair this equipment, disengage all
drives, lower implements to the ground, engage parking brake,
stop engine, and remove key from ignition switch to prevent
injuries.
Make sure the mower is parked on a solid and level surface.
Never work on a mower that is supported only by the jack. Always
use jack stands.
1.
Adjustment and maintenance should always be performed by a
qualified technician. If proper adjustments cannot be made,
contact an Authorized Jacobsen Dealer.
2.
Inspect the equipment on a regular basis, establish a
maintenance schedule and keep detailed records.
4.2
1.
a.
Keep the equipment clean.
b.
Keep all moving parts properly adjusted and lubricated.
c.
Replace worn or damaged parts before operating the
machine.
d.
Keep all fluids at their proper levels.
e.
Keep shields in place and all hardware securely fastened.
f.
Keep tires properly inflated.
3.
Long hair, jewelry, or loose fitting clothing may get tangled in
moving parts.
4.
Use the illustrations in the Parts Catalog as reference for the
disassembly and reassembly of components.
5.
Recycle or dispose of all hazardous materials (batteries, fuel,
lubricants, anti-freeze, etc.) according to local, state, or federal
regulations.
INSPECTING BLADES _____________________________________________________________________
Every 50 hours of operation or whenever blades are removed
from mower, carefully examine the blades to make sure they are
in good operating condition. Blades showing any bends (G),
grooves (H) or cracks (J) must be replaced.
G
H
J
! CAUTION
Use care when checking blades to avoid pinching hands and
fingers between blade ends.
! WARNING
Never attempt to straighten, weld, or repair a damaged blade.
Always replace a damaged blade.
2.
Any of the above conditions can cause a piece of the blade to
break away and be thrown from the mower causing very
serious injury to bystanders or property damage.
3.
A bent blade could have a microscopic crack (G) that can grow
and allow a piece of the blade to break. Bent blades will also
create vibration and other stress on the machinery.
4.
Dust or sand particles can wear a dangerous groove in the
blade (H) between the air vanes and the flat portion of the
blade that will rapidly grow and produce a crack (J) permitting a
piece of the vane to break off.
16
HR025
HR025
Figure 4A
MAINTENANCE 4
4.3
1.
SHARPENING BLADES _____________________________________________________________________
Place a wooden block between the blade and mower housing to
stop the blade from moving. To remove blade, turn screw holding
blade counterclockwise.
A
Maximum
1/2” (13 mm)
! WARNING
The mower blades can develop sharp edges. Use caution
whenever servicing and handling.
2.
B
When dressing or sharpening the blade, do not follow the
original pattern of grind as shown in (A). Grind new cutting
edges at an angle as shown in (B).
HR024 HR024
Figure 4B
If the maximum total loss of the blade reaches 1/2 in. (13 mm),
do not sharpen further, replace blade.
C
! WARNING
Resharpening the blade beyond the allowable 1/2 in. (13 mm)
may allow blade tip to break off and be thrown from the mower.
Such an incident can cause very serious injury to bystanders and/
or property damage.
3.
Make sure an equal amount of material is removed from both
sides of blade to prevent having an unbalanced blade. An
unbalanced blade will cause excessive vibration and may
damage the mower.
4.
Use a blade balancer (JAC 5016) to check the blade after
sharpening.
5.
6.
Identify the three clockwise rotation (D) and four counterclockwise rotation (E) blades. The blades for clockwise rotation
are installed on the left front deck motor, the outside left wing
deck motor, and the inside right wing deck motor. (Rotation is
determined by normal motor rotation viewed from top of deck).
Install blades so cutting edges (C) face the direction of rotation
as shown in Figure 4C. Air vane of blade must face in toward
deck housing.
Torque center mounting screw holding blade to 75 ft. lb. (102
Nm).
C
C
E
D
E
Bottom view of front deck in its
service position
C
D
E
Left Side
C
E
D
Right Side
Bottom view of side decks
raised to their transport position.
Figure 4C
17
4 MAINTENANCE
4.4
ENGINE _________________________________________________________________________________
IMPORTANT: A separate Engine Manual, prepared by the engine
manufacturer, is supplied with this mower. Read the Engine Manual
carefully until you are familiar with the operation and maintenance
of the engine. Proper attention to the engine manufacturer’s
directions will assure maximum service life of the engine. To order
replacement engine manuals contact the engine manufacturer.
The proper break-in of a new engine can make a considerable
difference to the performance and life of the engine.
NOTICE
The mower is designed to operate and cut most efficiently at the
preset governor setting. Do not change the engine governor
settings or overspeed the engine.
During the break-in period, Jacobsen recommends the following:
1.
4.5
During the first 50 hours of operation, a new engine should be
allowed to reach an operating temperature of at least 140°F
(60°C) prior to operation at full load.
Check the engine oil level twice daily during the first 50 hours of
operation. Higher than normal oil consumption is not
uncommon during the initial break-in period.
3.
Change engine oil and oil filter element after first 25 hours of
operation.
4.
Check and adjust fan and alternator belts.
5.
Refer to Section 6.3 and Engine Manual for specific
maintenance intervals.
If the injection pump, injectors, or the fuel system require service,
contact an authorized Jacobsen Dealer.
Important: The normal engine operating temperature is less than
220° F (104° C). If the engine temperature rises by more than 10° F
(6° C) above normal, there is an indication that the cooling system
may not be functioning properly.
The warning horn will sound when the temperature reaches 230° F
(110° C). To prevent damage to the engine, never allow the engine to
operate above 230° F. Stop the machine, disengage all drives and
operate the engine at low idle for 5 minutes.
ENGINE OIL ______________________________________________________________________________
Check the engine oil at the start of each day before starting the
engine. If the oil level is low, remove oil filler cap, and add oil as
required.
Perform initial oil change after first 25 hours of operation and every
100 hours thereafter. See Engine Manual.
Use only engine oils with API classification CD/CE.
Above 77°F (25°C)
SAE 30W or SAE 10W30/10W40
32 to 77°F (0 to 25°C)
SAE 20W or SAE 10W30/10W40
Below 32° (0°C)
SAE 10W or SAE 10W30/10W40
See the engine manufacturer’s Engine Manual for detailed
service information.
After adding or changing oil, start and run engine at idle with all drives
disengaged for 30 seconds. Shut engine off. Wait 30 seconds and
check oil level. Add oil to bring up to FULL mark on dipstick.
18
2.
MAINTENANCE 4
4.6
AIR FILTER _______________________________________________________________________________
Do not remove the element for inspection or cleaning.
Unnecessary removal of the filter increases the risk of injecting dust
and other impurities into the engine.
3.
Assemble the new element and make sure it seats properly.
4.
Reassemble cap making sure it seals completely around the
filter housing. Dust evacuator must be facing down.
Air cleaner servicing is required when air cleaner service light (F)
comes on during normal operation. Empty dust cup daily.
5.
Check all hoses and air ducts. Tighten hose clamps.
When service is required, first clean the outside of the filter housing,
then remove the old element as gently as possible and discard.
1.
Carefully clean the inside of the filter housing without allowing
dust into the air intake.
2.
Inspect the new element. Do not use a damaged element and
never use an incorrect element.
4.7
F
Figure 4D
FUEL ____________________________________________________________________________________
Handle fuel with care - it is highly flammable. Use an approved
container, the spout must fit inside the fuel filler neck. Avoid using
cans and funnels to transfer fuel.
! WARNING
Never remove the fuel cap from the fuel tank or add fuel when the
engine is running or while the engine is hot.
Do not smoke when handling fuel. Never fill or drain the fuel tank
indoors.
Do not spill fuel. Clean spilled fuel immediately.
• Fill the fuel tank to within 1 in. (25 mm) of the bottom of the filler
neck.
• Store fuel according to local, state, or federal ordinances and
recommendations from your fuel supplier.
• Never overfill or allow the tank to become empty.
• Check fuel lines and clamps every 50 hours. Replace fuel lines and
clamps at the first sign of damage.
• Use clean, fresh, #2 low or ultra-low sulfur Diesel fuel. Minimum
Cetane rating 45. Refer to Engine Manual for additional information.
Never handle or store fuel containers near an open flame or any
device that may create sparks and ignite the fuel or fuel vapors.
Be sure to reinstall and tighten fuel cap securely.
4.8
FUEL SYSTEM ____________________________________________________________________________
Refer to Section 6.3 for specific maintenance intervals.
Before replacing any filter, thoroughly clean the filter housing, and the
area around the filter. Dirt must not be allowed to enter into fuel
system.
For diesel engines, turn the key switch to the ON position to start the
fuel pump, and bleed the fuel system if the fuel filter and lines have
been removed or the fuel tank has become empty. See Engine
Manual.
19
4 MAINTENANCE
4.9
BATTERY ________________________________________________________________________________
Make absolutely certain the ignition switch is OFF and the key has
been removed before servicing the battery.
! CAUTION
Always use insulated tools, wear protective glasses or goggles,
and protective clothing when working with batteries. You must
read and obey all battery manufacturer’s instructions.
1.
When installing the battery, always assemble the RED, positive
(+) battery cable first and the ground, BLACK, negative (-) cable
last.
2.
When removing the battery, always remove the ground,
BLACK, negative (-) cable first and the RED, positive (+) cable
last.
3.
Make sure battery is properly installed and secured to the
battery tray.
Tighten cables securely to battery terminals and apply a light coat of
silicone dielectric grease to terminals and cable ends to prevent
corrosion. Keep vent caps and terminal covers in place.
! WARNING
Battery posts, terminals, and related accessories contain lead and
lead compounds, chemicals known to the State of California to
cause cancer and reproductive harm. Wash your hands after
handling.
Check the electrolyte level every 100 hours. Keep the cable ends,
battery, and battery posts clean.
Verify battery polarity before connecting or disconnecting the battery
cables.
4.10 JUMP STARTING__________________________________________________________________________
Before attempting to “jump start” the mower check the condition of the
discharged battery. See Section 4.9
! WARNING
Batteries generate explosive hydrogen gas. To reduce the chance
of an explosion, avoid creating sparks near battery. Always
connect the negative jumper cable to the frame of the mower with
the discharged battery away from the battery.
When connecting jumper cables:
1.
Stop the engine on the vehicle with a good battery.
2.
Connect RED jumper cable to the positive (+) terminal on the
good battery and to the positive (+) terminal on the “discharged”
battery.
3.
Connect the BLACK jumper cable from the negative
(-)
terminal on the good battery to the frame of the mower with the
discharged battery.
After cables have been connected, start the engine on the vehicle
with the good battery then start the mower.
4.11 CHARGING BATTERY _____________________________________________________________________
! WARNING
Charge battery in a well ventilated area. Batteries generate
explosive gases. To prevent an explosion, keep any device that
may create sparks or flames away from the battery.
To prevent injury, stand away from battery when the charger is
turned on. A damaged battery could explode.
1.
Refer to Section 4.9. Read the Battery and Charger’s manual for
specific instructions.
2.
Whenever possible, remove the battery from the mower before
charging. If battery is not sealed, check that the electrolyte
covers the plates in all the cells.
20
3.
Make sure the charger is “Off”. Then connect the charger to the
battery terminals as specified in the charger’s manual.
4.
Always turn the charger “Off” before disconnecting charger from
the battery terminals.
MAINTENANCE 4
4.12 HYDRAULIC HOSES________________________________________________________________________
! WARNING
To prevent serious injury from hot, high pressure oil, never use
your hands to check for oil leaks, use paper or cardboard.
3.
The replacement tube or hoses must be routed in the same
path as the existing hose, do not move clamps, brackets, or ties
to a new location.
4.
Thoroughly inspect all tubes, hoses, and connections every 250
hours.
Hydraulic fluid escaping under pressure can have sufficient force
to penetrate skin. If fluid is injected into the skin it must be
surgically removed within a few hours by a doctor familiar with this
form of injury or gangrene may result.
IMPORTANT: The hydraulic system can be permanently
damaged if the oil becomes contaminated. Before
disconnecting any hydraulic component, clean the area around
the fittings and the hose ends to keep impurities out of the
system.
NOTICE
Care must be used at all times to avoid any contamination of the
hydraulic system. Follow recommended maintenance practices
and adhere to scheduled intervals for hydraulic oil and filter
changes. Introduction of any type of contamination may result in
operating issues by causing valves to stick or leak internally.
1.
Always lower implements to ground, disengage all drives,
engage parking brake, stop engine, and remove key before
inspecting or disconnecting hydraulic lines or hoses.
2.
Check visible hoses and tubes daily. Look for wet hoses or oil
spots. Replace worn or damaged hoses and tubes before
operating the machine.
a.
Before disconnecting any hydraulic component, tag or mark
the location of each hose then clean the area around the fittings.
b.
As you disconnect the component, be prepared to assemble plugs or caps to the hose ends and open ports. This will
keep impurities out of the hydraulic system and also prevent
oil spills.
c.
Make sure “O” rings are clean and hose fittings are properly
seated before tightening.
d.
Keep the hose from twisting. Twisted hoses can cause couplers to loosen as the hose flexes during operation resulting
in oil leaks.
e.
Kinked or twisted hoses can restrict the oil flow causing the
system to malfunction and the oil to overheat and also lead
to hose failure.
4.13 HYDRAULIC OIL ___________________________________________________________________________
Refer to Section 6.3 for specific maintenance intervals.
3.
Drain and replace the hydraulic oil after a major component failure, if
you notice the presence of water or foam in the oil, or a rancid odor
(indicating excessive heat).
Remove drain plug from bottom of main tank and loosen or
remove breather cap. Check and clean the breather cap,
replace as necessary.
4.
After oil has drained install drain plug and fill with Jacobsen
Hydraulic oil.
Always replace the hydraulic filter when changing oil.
5.
Purge air from system.
To change hydraulic oil:
6.
Operate all mower functions for about 5 minutes to purge air
out of the system and stabilize the oil level. Fill tank to full level.
1.
2.
Clean the area around the oil cap to prevent impurities from
entering and contaminating the system.
a.
Oil temperature should be between 60° to 90°F (16° to
32°C). Do not check oil level when oil is hot.
b.
The main oil tank level should be 2 inches below filler neck.
Do not overfill.
Drain and replace the hydraulic oil yearly or after a major
component failure, or if you notice the presence of water, foam,
or a rancid odor.
21
4 MAINTENANCE
4.14 HYDRAULIC OIL FILTERS __________________________________________________________________
The hydraulic system is protected by two 10 micron filters.
! WARNING
Charge filter is under pressure. Remove filter slowly to prevent
personal injury.
To replace hydraulic oil filter:
1.
Remove the old filter.
2.
Fill new filter with oil then install new filter. Hand tighten only.
3.
Operate engine at idle speed with hydraulic system in neutral
for five minutes.
4.
Check hydraulic oil level and fill as required.
4.15 ELECTRICAL SYSTEM _____________________________________________________________________
If the Interlock System does not function properly and the
problem cannot be corrected contact an authorized Jacobsen
Dealer.
! CAUTION
Always turn the ignition switch off and remove the negative
battery cable (Black) before inspecting or working on the electrical
system.
General precautions that can be taken to reduce electrical problems
are listed below.
1.
Make certain all terminals and connections are clean and
properly secured.
2.
Check the Interlock System, and circuit breakers regularly.
3.
Keep the wire harness and all individual wires away from
moving parts to prevent damage.
4.
Make sure the seat switch harness is connected to the main
wire harness.
5.
Check the battery and battery charging circuit.
6.
Do not wash or pressure spray around electrical connections
and components.
4.16 MUFFLER AND EXHAUST __________________________________________________________________
! WARNING
Exhaust fumes contain carbon monoxide that is toxic and can be
fatal when inhaled.
NEVER operate an engine without proper ventilation.
To protect from carbon monoxide poisoning, inspect the complete
exhaust system regularly, and always replace a defective muffler.
If you notice a change in the color or sound of the exhaust, stop the
engine immediately. Identify the problem and have the system
repaired.
Torque all exhaust manifold hardware evenly. Tighten or replace
exhaust clamps.
4.17 TIRES ___________________________________________________________________________________
1.
Keep tires properly inflated to prolong tire life. Check inflation
pressure while the tires are cool. Inspect tread wear.
1.
Check the pressure with an accurate, low pressure tire gauge.
2.
Keep tires inflated to:
Front - 16-20 psi - (110-138 kPa)
Rear - 10-12 psi (69-83 kPa)
Casters - 20-25 psi (138-172 kPa)
22
! CAUTION
Unless you have the proper training, tools, and experience, DO
NOT attempt to mount a tire on a rim. Improper mounting can
produce an explosion which may result in serious injury.
MAINTENANCE 4
4.18 WHEEL MOUNTING PROCEDURE ____________________________________________________________
! WARNING
Make sure the mower is parked on a solid and level surface.
Never work on a mower that is supported only by the jack. Always
use jack stands.
If only the front or rear of the mower is raised, place chocks in
front of and behind the wheels that are not raised.
1.
Remove dirt, grease, and oil from stud thread. Do not lubricate
threads.
2.
Position wheel on hub and inspect to insure full contact
between mounting surface of wheel and hub.
3.
Finger tighten all hardware then torque hardware in criss-cross
order; always tighten nuts in the top position.
4.
Check and retorque daily until torque is maintained. See
Section 3.18.
4.19 CARE AND CLEANING______________________________________________________________________
Wash the mower and implements after each use. Keep the equipment
clean.
3.
Do not spray water directly at the instrument panel, ignition
switch, controller, or any other electrical components, or at
bearing housings and seals.
NOTICE
4.
Clean all plastic and rubber trim with a mild soap solution or
use commercially available vinyl/rubber cleaners.
Do not wash any portion of the equipment while it is hot or with
engine running. Do not use high pressure spray or steam. Use
cold water and automotive cleaners.
1.
Use compressed air to clean engine and radiator fins. A special
blow gun is available through your Jacobsen Dealer.
2.
Use only fresh water for cleaning your equipment.
Repair damaged metal surfaces and use Jacobsen touch-up paint.
Wax the equipment for maximum paint protection.
! CAUTION
Clean grass and debris from cutting units, drives, muffler, and
engine to prevent fires.
NOTICE
! WARNING
Use of salt water or affluent water has been known to encourage
rust and corrosion of metal parts resulting in premature
deterioration or failure. Damage of this nature is not covered by
the factory warranty.
NEVER use your hands to clean cutting units. Use a brush to
remove grass clippings from blades. Blades are extremely sharp
and can cause serious injuries.
4.20 ROLLOVER PROTECTION STRUCTURE (ROPS) ________________________________________________
A Rollover Protection System (ROPS) is included with this mower.
Inspect it periodically and follow operating procedures described in
Safety and Operation Manual.
3.
Check and retorque all hardware. All replacement components
used for the ROPS must be as specified in the Jacobsen Parts
List.
4.
Only operate the mower with the ROPS folded when absolutely
necessary. There is no roll over protection with the ROPS
folded.
5.
Seat belts must be worn whenever operating the mower with
the ROPS in the raised and locked position. Always keep seat
belt snugly adjusted. DO NOT use seat belts with the ROPS
folded.
! CAUTION
Do not loosen or remove bolts, do not weld, drill, modify, bend, or
straighten a damaged structure.
1.
The seat, the seat belt, mounting hardware, and any accessories
within the ROPS should be inspected regularly and all damaged
parts replaced immediately.
2.
Once the ROPS has been subjected to any form of impact it
should be replaced.
23
4 MAINTENANCE
4.21 RADIATOR AND OIL COOLER_______________________________________________________________
! WARNING
To prevent serious bodily injury from hot coolant or steam blowout, never attempt to remove the radiator cap while the engine is
running. Stop the engine and wait until it is cool. Even then, use
extreme care when removing the cap.
! CAUTION
Do not pour cold water into a hot radiator. Do not operate engine
without a proper coolant mixture. Install cap and tighten securely.
1.
Check coolant level daily. Radiator should be full and recovery
bottle should be up to the cold mark.
2.
Drain and refill annually. Remove the radiator cap, open the
engine block drain and the radiator drain. Empty and clean the
recovery bottle.
3.
Mix clean water with ethylene glycol based anti-freeze for the
coldest ambient temperature. Read and follow the instructions
on the anti-freeze container and engine manual.
4.
Keep the hood and screen clean. Remove leaves or grass
clippings from screen daily.
5.
Loosen wing nuts on side of oil cooler and tilt oil cooler back to
cleaning position.
6.
Open trap door under the radiator and oil cooler, then place a
piece of cardboard, to act as a deflector, between the radiator
and oil cooler.
! WARNING
7.
Use compressed air, up to 30 psi (206 kPa), to clean the
radiator and oil cooler fins. A special blow gun (JAC 5098) is
available through an Authorized Jacobsen Dealer.
8.
Direct air through the engine side of radiator towards rear of
mower and through rear of oil cooler towards the front of
mower.
9.
Remove cardboard and return oil cooler to its upright position.
Tighten wing nuts. Clean the entire compartment underneath
the radiator and close trap door.
10. Check and tighten the fan belt. Replace clamps and hoses
every two years.
11. If you continue to experience engine or hydraulic system
overheating, have to add coolant more than once a month, or
add more than one quart at a time, have a authorized Jacobsen
Dealer check the cooling system.
Cardboard
Oil Cooler
Radiator
Direct air through
radiator from
engine side
Direct air through
oil cooler from
rear
Trap Door
To prevent burns, do not touch muffler or muffler shield when
opening trap door. Surface temperatures may exceed 150° F (66°
C).
Figure 4E
24
MAINTENANCE 4
4.22 STORAGE ________________________________________________________________________________
General
4.
If storing indoors, drain fuel from tank.
1.
5.
Close fuel shut off valve.
Wash the mower thoroughly and lubricate. Repair and paint
damaged or exposed metal.
2.
Inspect the mower, tighten all hardware, replace worn or
damaged components.
3.
Drain and refill radiator.
4.
Clean the tires thoroughly and store the mower so the load is
off the tires. If mower is not on jack stands, check tires at
regular intervals and reinflate as necessary.
5.
Keep the machine and all its accessories clean, dry and
protected from the elements during storage. Never store
equipment near an open flame or spark which could ignite fuel
or fuel vapors.
Cutting Units
1.
Wash the cutting units thoroughly, then repair and paint any
damaged or exposed metal.
2.
Lubricate all fittings and friction points.
! CAUTION
To prevent personal injury and damage to the cutting edges,
handle the blades with extreme care.
After Storage
Battery
1.
Check and reinstall battery.
1.
Remove, clean and store battery in upright position in a cool, dry
place.
2.
Check or service fuel filter and air cleaner.
3.
Check the radiator coolant level.
2.
Check and recharge battery every 60 to 90 days while in
storage.
4.
Check oil level in the engine crankcase and hydraulic system.
3.
Store batteries in a cool, dry place. To reduce the self
discharge rate, room temperature should not be above 80°F
(27°C) or fall below 20°F (-7°C) to prevent electrolyte from
freezing.
5.
Fill the fuel tank with fresh fuel. Open fuel shut off valve and
bleed the fuel system.
6.
Make certain that the tires are properly inflated.
7.
Remove all oil from the reels and bedknife. Adjust bedknife and
cutting height.
8.
Start and operate the engine at 1/2 throttle. Allow enough time
for the engine to become properly warmed and lubricated.
Engine (General)
1.
While the engine is warm, remove the drain plug, drain the oil
from the crankcase, and change oil filter. Install drain plug and
refill with fresh oil. Let engine cool before storing.
2.
Clean exterior of engine. Paint exposed metal or apply a light
coat of rust preventative oil.
3.
Add a fuel conditioner or biocide to prevent gelling or bacterial
growth in fuel. See your local fuel supplier.
! WARNING
Never operate the engine without proper ventilation; exhaust
fumes can be fatal when inhaled.
25
5 TROUBLESHOOTING
5.1
5
GENERAL _______________________________________________________________________________
TROUBLESHOOTING
The troubleshooting chart below lists basic problems that may occur during start-up and operation. For more detailed information regarding the
hydraulic and electrical systems contact your area Jacobsen Dealer.
Symptoms
Possible Causes
Engine will not start.
Action
1.
Parking brake disengaged, traction
1.
pedal not in neutral or PTO switch on.
Check Interlock system and start-up procedure.
2.
Battery low on charge or defective.
2.
Inspect condition of battery and battery connections.
3.
Fuel tank empty or dirty. Fuel shut off
valve closed.
3.
Fill with fresh fuel. Change fuel filter. Bleed fuel lines. Open
fuel shut off valve.
4.
Circuit breaker blown.
4.
Reset circuit breaker.
1.
Fuel level low, fuel or fuel filter dirty.
1.
Fill with fresh fuel. Change fuel filter. Bleed fuel lines.
2.
Air cleaner dirty.
2.
Inspect and replace air filter.
3.
Injectors, fuel pump.
3.
Consult engine manual.
4.
Engine problem.
4.
Consult engine manual.
1.
Fuel tank empty.
1.
Fill with fresh fuel and bleed fuel lines.
2.
Interlocks not set before leaving
operator’s seat.
2.
Engage parking brake, set reel switch to OFF and traction
pedal in Neutral.
1.
Coolant level low.
1.
Inspect and add coolant.
2.
Air intake restricted.
2.
Clean cooling air intake.
3.
Water pump belt broken or loose.
3.
Tighten or replace belt.
4.
Engine overload.
4.
Reduce forward speed.
1.
Loose or corroded battery terminals.
1.
Inspect and clean terminals.
2.
Low electrolyte.
2.
Refill to correct level.
3.
Alternator belt loose or broken.
3.
Tighten or replace belt.
4.
Charging system defective.
4.
See engine manual.
1.
Cutting units not fully lowered.
Lower cutting units to ground.
2.
Engine speed too low.
Check engine speed. Run engine at full throttle.
3.
Low hydraulic oil.
Check reservoir level and fill if needed.
1.
Parking brake engaged.
Disengage parking brake.
2.
Tow Valve Open.
Close Tow Valve.
3.
Low hydraulic oil.
Check reservoir level and fill if needed.
Implement does not raise
or lower.
1.
Low hydraulic oil.
Check reservoir level and fill as needed.
Gauges/Indicator
operating.
1.
Circuit Breaker blown.
Reset circuit breaker, check bulb.
2.
Loose wiring.
Check electrical connections.
Engine hard to start or
runs poorly.
Engine stops.
Engine overheating.
Battery not holding
charge.
Mowers do not cut or cut
unevenly.
Mower does not react to
traction pedal.
26
not
MAINTENANCE & LUBRICATION CHARTS 6
6.1
6
GENERAL ________________________________________________________________________________
MAINTENANCE & LUBRICATION CHARTS
! WARNING
Before you clean, adjust, or repair this equipment disengage all
drives, lower implements to the ground, engage parking brake,
stop engine, and remove key from ignition switch to prevent
injuries.
1.
2.
Lubricate with grease that meets or exceeds NLGI Grade 2 LB
specifications. Apply grease with a manual grease gun and fill
slowly until grease begins to seep out. Do not use compressed
air guns.
3.
Periodically apply a small amount of lithium based grease to the
seat runners.
4.
For smooth operation of all levers, pivot points and other friction
points that are not shown on the lubrication chart apply several
drops of SAE 30 oil every 40 hours or as required.
5.
Grease fittings every 25 hours.
Always clean the grease fitting before and after lubricating.
6.2
LUBRICATION CHART ______________________________________________________________________
F
E
F
E
F
E
B
B
A
E
F
E
E
G
K
N
C
G
F
L
F
D
E F
E
H
J
Description
A Front mower arm pivot
B Front lift cylinders
C Wing mower arm pivot
D Wing mower lift cylinders
E Caster Wheels
F Caster Arms
G Deck Pivot Housing
C
O
M
F
D
J
E
E
H
J
I
Fittings
(2)
(4)
(2)
(4)
(10)
(8)
(8)
H
I
J
K
L
M
N
O
Steering Axle Spindle Housing
Steering Axle Pivot
Steering Axle Ball Joints
Brake Pedal Pivot
Pump Drive Shaft Crosses
Pump Drive Shaft Spline
Axle Drive Shaft Crosses
Axle Drive Shaft Spline
(2)
(1)
(4)
(1)
(2)
(2)
(2)
(1)
27
6 MAINTENANCE & LUBRICATION CHARTS
6.3
MAINTENANCE CHARTS ___________________________________________________________________
Recommended Service and Lubrication Intervals
Every
8-10
Hours
Air Filter (Cab)
I
Air Filter (Engine)
I
Battery Charge
Every
25
Hours
Every
100
Hours
Every
400
Hours
Every
250
Hours
Every
500
Hours
Every
1000
Hours
Yearly
See Section
R****
4.6
R
I
Belts
I-A*
Brake
4.9
I-A
I-A
Cooling System
R
Engine Oil
I
Engine Oil Filter
Front Axle
3.4
R
I*
I
4.15
R
4.5
R*
R
R
I
R
L
Hydraulic Hoses and Tubes
I***
Hydraulic Oil
I-A
Hydraulic Oil Filter (2)
L
L
R*
Muffler and Exhaust
L
I-A
A - Add or Adjust
4.8
6.2
4.12
R**
4.13
R****
4.14
I
III
4.16
I-C/AR
Tires
II
V
I
I
Radiator Screens
IV
4.8
Fuel Filter
Grease Fittings - All
4.21
R*
I-A
Fuel System
4., 3.2
A
I-C-A
Electrical System
Lubricant
Type
4.21
A
C - Clean
4.17
I - Inspect
L- Lubricate
R - Replace
AR - As Required
* Indicates initial service for new machines.
** Or every two years whichever comes first.
III
-
*** Inspect visible hoses and tubes for leaks or oil marks.
**** Or when service indicator light comes on.
I
-
Manual grease gun with NLGI Grade 2 (Service Class LB).
II
-
Engine Oil - See Section 4.5.
28
IV V
-
Use Jacobsen hydraulic fluid: Capacity: 5 gallons (19 Liters). Order
Part No. 2500548 carton, containing two 2-1/2 gal. (9.5 liter) bottles
or Part No. 2500546 containing 5 gal. (19 liters), pail.
Capacity: 3qt. (2.8 l) 50/50 water ethylene glycol mix.
Capacity 2 Quarts 80W-90 gear lube with 5 oz. of limited slip
additive.
NOTES 7
7
NOTES
29
8 PARTS LIST
8.1
HOW TO USE THE PARTS CATALOG_________________________________________________________
8
PARTS LIST
Abbreviations
Indented Items
N/S - Not serviced seperately, can only be obtained by
ordering main component or kit.
AR -Variable quantity or measurement is required to obtain
correct adjustment.
Symbols such as l, next to the item number, indicate that a
note exists which contain additional information important in
ordering that part.
Indented items indicate component parts that are included as part of
an assembly or another component. These parts can be ordered
separetely or as part of the main component.
Item
l
8.2
Part No.
1
2
3
4
5
123456
789012
345678
N/S
901234
Qty
Description
1
1
1
1
1
Mount, Valve
Valve, Lift
• Handle
• Seal Kit
Screw, 1/4-20 x 2” Hex Head
Serial Numbers/Notes
Indicates a piece part
Includes Items 2 and 3
Serviced part included with Item 2
Non serviced part included with Item 2
HOW TO ORDER PARTS ___________________________________________________________________
1. Write your full name and complete address on the order.
5. Send or bring the order to an authorized Jacobsen Distributor.
2. Explain where and how to make shipment.
6. Inspect all shipments on receipt. If any parts are damaged or
missing file a claim with the carrier before accepting.
3. Give product number, name and serial number that is stamped on
the name plate or serial plate of your product.
4. Order by the quantity desired, the part number, and description of
the part as given in the parts list.
7. Do not return material without a letter of explanation listing the
parts being returned. Transportation charges must be prepaid.
Use of other than Jacobsen authorized parts will void the warranty.
30
VORWORT
Denne manual indeholder instruktioner i justering, vedligeholdelse og
fejlfinding samt en reservedelsliste til din nye Jacobsen-maskine. Denne
manual skal opbevares sammen med udstyret til reference under brug.
®
CHARLOTTE, NC
Bevor Sie Ihre Maschine in Betrieb nehmen, sollten Sie und alle für Sie
arbeitenden Bediener beide Handbücher sorgfältig durchlesen. Durch
Befolgung der Sicherheits-, Betriebs- und Wartungsanweisungen können
Sie die Lebensdauer der Maschine verlängern und ihre maximale
Leistungsfähigkeit erhalten.
MADE IN U.S.A.
Für zusätzliche Information wenden Sie sich bitte an Ihren JacobsenHändler.
Serienummerpladen er placeret på højre bagskærm. Jacobsen anbefaler,
at du noterer nedenstående numre af hensyn til nem reference.
Forslag til lagerliste
For at sikre, at Deres udstyr altid er fuldstændigt driftsklart og produktivt, anbefaler Jacobsen, at De sørger for at have en beholdning af de mest
almindeligt anvendte vedligeholdelsesprodukter. Vi har medtaget reservedelsnumre for yderligere støttematerialer og træningsudstyr.
1. Skrive deres fulde navn og adresse på bestillingssedlen.
3. Bestil ved at anføre den ønskede mængde, reservedelenes numre og
en beskrivelse af reservedelen.
2. Forklare hvortil og hvordan forsendelsen skal foretages:
4. Send eller indlever ordren til en autoriseret Jacobsen-forhandler.
Hvis De ønsker at bestille nogle af nedenstående materialer, skal De:
q UPS
q Almindelig post
q løbet af 24 timer
q øbet af 48 timer
Servicedele
Ant.
Styknr.
4113986
549633
557619
Beskrivelse
Ant.
Motoroliefilter
Motorluftfilter
Motorbrændstoffilter
Styknr.
Beskrivelse
555771
2811255
Hydraulisk returoliefilter
Hydraulisk indsugningsoliefilter
Servicestøttemateriale
Ant.
Styknr.
4192120
4192121
4192126
Ant.
Beskrivelse
Sikkerheds- og betjeningsmanual
Reservedels- og vedligeholdelsesmanual
Reservedelsmanual til dieselmotor Kubota
Beskrivelse
Servicevejledning
Advarsel iht. erklæring 65
Motorudstødning fra dette produkt indeholder
kemikalier, som Staten Californien véd forårsager
kræft, fødselsskader og anden forplantnings-skade.
© Copyright 2009, Textron Inc. “Alle rettigheder forbeholdes, herunder retten til at
mangfoldiggøre denne bog eller dele af den i nogen som helst form”.
2
Litho i U.S.A. 2-2009
Indhold
1
1.1
1.2
SIKKERHED
Driftssikkerhed ....................................................................... 4
Vigtige bemærkninger om sikkerhed .................................... 5
2
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
SPECIFIKATIONER
Produktidentifikation............................................................... 6
Motor ..................................................................................... 6
Plæneklipper ......................................................................... 6
Klippeenheder ....................................................................... 7
Weights and dimensions ....................................................... 7
Tilbehør & støttelitterataur .................................................... 7
3
3.1
3.2
3.3
3.4
3.5
3.6
3.7
3.8
3.9
3.10
3.11
3.12
3.13
3.14
3.15
3.16
3.17
3.18
JUSTERINGER
Generelt ................................................................................. 8
Kugleled ................................................................................ 8
Motorgeneratorrem ............................................................... 8
Bremsepedal ......................................................................... 9
Kontakt til parkeringsbremse ................................................ 9
Fartpilotkontakt ................................................................... 10
Plæneklipningshastighed .................................................... 10
Vægtforskydning ................................................................. 10
Hydro neutral ...................................................................... 11
Bakfølerkontakt ................................................................... 11
Styretøjets spidsning ........................................................... 12
Drejeradius .......................................................................... 12
Styretøjets stopbolte ........................................................... 12
Klippehøjde ......................................................................... 13
Nivellering af den forreste klippeenhed ............................... 14
Eftersyn af den forreste klippeenhed .................................. 14
Drejningsmomentspecifikation ............................................ 15
Specifikt vridningsmoment .................................................. 15
4
4.1
4.2
4.3
4.4
4.5
4.6
4.7
4.8
4.9
4.10
4.11
4.12
4.13
4.14
4.15
4.16
4.17
4.18
4.19
4.20
4.21
4.22
VEDLIGEHOLDELSE
Generelt................................................................................16
Eftersyn af knive ..................................................................16
Skærpning af knive ..............................................................17
Motor ...................................................................................18
Motorolie ..............................................................................18
Luftfilter ................................................................................19
Brændstof ............................................................................19
Brændstofsystem ................................................................19
Batteri ..................................................................................20
Chockstart ...........................................................................20
Opladning af batteri .............................................................20
Hydrauliske slanger .............................................................21
Hydraulisk olie .....................................................................21
Hydrauliske oliefiltre ............................................................22
Elektrisk system ..................................................................22
Lyddæmper og udstødning .................................................22
Dæk .....................................................................................22
Hjulmonteringsprocedure ....................................................23
Pleje og rengøring ...............................................................23
Styrtbøjle (ROPS) ................................................................23
Motorkøler & oliekøler .........................................................24
Opbevaring ..........................................................................25
5
5.1
FEJLFINDING
Generelt................................................................................26
6
6.1
6.2
6.3
VEDLIGEHOLDELSE & SMØRING
Generelt................................................................................27
Smøringsskema ..................................................................27
Vedligeholdelsesskemaer ...................................................28
7
NOTER
8
8.1
8.2
RESERVEDELSKATALOG
Sådan bruges reservedelskataloget.....................................30
Bestilling af dele ..................................................................30
3
1 SIKKERHED
1.1
1
DRIFTSSIKKERHED _______________________________________________________________________
SIKKERHED
! ADVARSEL
UDSTYR, DER BETJENES FORKERT ELLER AF MEDARBEJDERE UDEN UDDANNELSE, KAN VÆRE FARLIGT.
Gør dig bekendt med alle betjeningsanordningernes placering og korrekte brug. Uerfarne operatører skal undervises af nogen, der er bekendte med
udstyret, før de får lov at betjene maskinen.
1.
Sikkerheden afhænger af, at de personer, der betjener eller efterser
udstyret, udviser opmærksomhed, omtanke og forsigtighed. Tillad
aldrig mindreårige at betjene udstyr af nogen art.
12. Frakobl og omgå ikke kontakter.
13. Lav ikke om på motorens regulatorindstilling, og kør ikke motoren
ved for høj hastighed.
2.
Det er dit eget ansvar at læse denne vejledning og alle udgivelser,
der er tilknyttet dette udstyr (Sikkerheds- og betjeningsmanuel,
motormanual og instruktionsark til tilbehør/redskaber). Hvis
operatøren ikke kan læse og forstå dansk, er det ejerens ansvar at
forklare indholdet af denne vejledning for operatøren.
3.
Lær den korrekte betjening af maskinen, placeringen af og formålet
med alle betjeningsanordninger og målere at kende, før du
betjener udstyret. Arbejde med ukendt udstyr kan medføre ulykker.
4.
Tillad aldrig personer, der ikke har modtaget korrekt uddannelse og
vejledning, eller som er påvirkede af alkohol eller stoffer, at betjene
eller foretage service på maskinen eller dens værktøj.
5.
Bær den nødvendige beskyttelsesbeklædning og personligt
sikkerhedsudstyr for at beskytte dit hoved, øjne, ører, hænder og
fødder. Betjen kun maskinen i dagslys eller i godt, kunstigt lys.
18. Udstyret skal overholde de seneste føderale, statslige og lokale
lovmæssige krav, når det køres eller transporteres på offentlig vej.
Hold øje med trafikken, når du krydser eller betjener maskinen på
eller i nærheden af veje.
6.
Bedøm terrænet, så du kan vælge det nødvendige tilbehør og
værktøj til korrekt og sikker udførelse af opgaven. Brug kun
tilbehør og værktøj, der er godkendt af Jacobsen.
19. Vær opmærksom på, at lokale forskrifter kan angive en
mindstealder for operatøren.
7.
Vær opmærksom på huller i terrænet samt andre skjulte risici.
20. Betjen maskinen op og ned ad skråninger (lodret), ikke på tværs af
dem (vandret).
8.
Efterse området, hvor udstyret skal bruges. Saml alt det affald op,
du kan finde, før du betjener maskinen. Pas på overhængende
forhindringer (lavthængende grene, elkabler osv.) og forhindringer i
jorden (sprinklere, rør, trærødder osv.). Vær forsigtig, når du kører
på et nyt område. Hold øje med skjulte farer.
21. Undgå væltning eller mistet kontrol over maskinen ved at undgå at
sætte i gang eller standse pludseligt på skråninger. Sænk
hastigheden, når du foretager skarpe drejninger. Udvis
forsigtighed, når du ændrer kørselsretning.
9.
Udled aldrig materiale mod omkringstående, og tillad ikke personer
at komme i nærheden af maskinen, mens den arbejder. Ejeren/
operatøren kan forhindre og er ansvarlig for personskader på sig
selv, omkringstående og skader på ejendom.
10. Passagerer må ikke medtages. Hold sikker afstand til
omkringstående og kæledyr.
11. Betjen aldrig udstyr, der ikke er i perfekt driftsmæssig stand, eller
som
mangler
mærkater,
afskærmninger,
skjolde,
udblæsningsdeflektorer eller andet beskyttelsesudstyr.
14. Kulilte i udstødningsgasserne kan være dødelig, når den indåndes.
Lad ikke motoren køre uden korrekt ventilation eller i et indelukket
område.
15. Benzin er meget brandfarligt og skal håndteres med forsigtighed.
16. Hold motoren ren. Lad motoren afkøle,
opmagasineres, og fjern altid tændingsnøglen.
før
maskinen
17. Deaktiver alle drev, og aktiver parkeringsbremsen, før motoren
startes. Start kun motoren, når du sidder i førersædet, aldrig mens
du står ved siden af maskinen.
22. Brug altid sikkerhedsbælte (ROPS), når du betjener traktorer, der er
udstyret med en styrtbøjle.
Brug aldrig ROPS, når du betjener traktorer uden styrtbøjle.
23. Hold ben, arme og resten af kroppen inden for førerhuset, mens
køretøjet er i bevægelse.
24. Frakobl batteriet og styreenhedens elektriske stik, inden der
foretages svejsning på denne plæneklipper.
Denne maskine skal betjenes og vedligeholdes som angivet i denne instruktionsbog. Den er beregnet til professionel vedligeholdelse af
plæner bestående af specialgræstørv. Den er ikke beregnet til brug på ujævnt terræn eller til lange græsser.
4
SIKKERHED 1
1.2
VIGTIGE BEMÆRKNINGER OM SIKKERHED ___________________________________________________
Dette sikkerhedssymbol bruges til at advare dig om potentielle farer.
FARE – Angiver en overhængende fare, som, hvis den ikke afværges, VIL medføre død eller alvorlig legemsbeskadigelse.
ADVARSEL – Angiver en potentielt farlig situation, som, hvis den ikke undgås, KAN medføre død eller alvorlig legemsbeskadigelse.
FORSIGTIG – Angiver en potentielt farlig situation, som, hvis den ikke afværges, MÅSKE vil medføre mindre eller moderat tilskadekomst og
beskadigelse af materiel. Den kan også bruges til at gøre opmærksom på usikre fremgangsmåder.
BEMÆRK – Indikerer en potentielt farlig situation, som KAN medføre tingskade, hvis den ikke undgås. Den kan også bruges til at gøre
opmærksom på usikre fremgangsmåder.
Af hensyn til billedforklaringerne kan nogle illustrationer i denne instruktionsbog vise beskyttelsesskjolde, afskærmninger eller plader, åbne eller
fjernede. Udstyret må under ingen omstændigheder betjenes, uden at disse enheder er sikkert monteret.
! ADVARSEL
Blokeringssystemet på denne plæneklipper forhindrer plæneklipperen i at starte, medmindre
bremsehåndtaget er taget, PTO-kontakt er slået fra, og traktionspedalen er i neutral. Systemet vil
standse motoren, hvis operatøren forlader sædet uden at trække parkeringsbremsen eller afbryde PTOkontakten.
Betjen ALDRIG traktoren, medmindre blokeringssystem fungerer.
! ADVARSEL
1.
Før du forlader førersædet, uanset årsag:
a.
b.
c.
d.
e.
Sæt traktionspedalen tilbage til Neutral.
Udkobl alle drev.
Sænk alle redskaber ned på jorden.
Træk parkeringsbremsen.
Stop motoren, og fjern tændingsnøglen.
2.
Hold hænder, fødder og tøj væk fra bevægelige dele. Vent, til al bevægelse er
standset før rengøring, justering eller servicering af maskinen.
3.
Hold alle tilskuere og kæledyr væk fra arbejdsområdet.
4.
Tag aldrig passager med i kabinen, medmindre der findes et passagersæde.
5.
Betjen aldrig klippeudstyret, uden at udkastskærmen er korrekt påmonteret.
Maskinens levetid forlænges, og dens maksimale arbejdsevne bevares, hvis du følger instruktionerne i denne instruktionsbog. Justering og
vedligeholdelse bør altid udføres af en uddannet tekniker.
Hvis du har behov for yderligere oplysninger, kan du kontakte den autoriserede forhandler for Jacobsen, som holdes løbende informeret om, hvordan
udstyret bedst serviceres i henhold til de seneste metoder, og han kan give dig hurtig og effektiv service. Garantien bortfalder, hvis der anvendes
andre reservedele eller andet tilbehør end originale dele fra Jacobsen eller dele, som ikke er godkendt af Jacobsen.
5
2 SPECIFIKATIONER
2.1
2
PRODUKTIDENTIFIKATION _________________________________________________________________
SPECIFIKATIONER
69166....................................... R-311 med sammenfoldelig ROPSstyrtbøjle.
69167....................................... R-311 med sammenfoldelig ROPSstyrtbøjle EC.
Serienummer ........................... Serienummeret findes på en identificeringsplade, som vist, som er fastgjort til
traktorens nær den midterste løftearmsmontage.
Angiv altid enhedens serienummer, når du bestiller reservedele eller
ønsker serviceoplysninger.
XXXX
69167
Produkt
EØF-lydeffekt
Lydtryksniveau ved
operatørens øre
69167
105,4 dBa
87,8 dBa
®
CHARLOTTE, NC
69166
2.2
1651
Arme
Krop
1,87
0,027
MOTOR__________________________________________________________________________________
Bemærk: På grund af driftsbegrænsninger og miljømæssige faktorer er
den faktiske konstante hestekraft sandsynligvis lavere end angivet i
specifikationerne
Slagvolumen ................................ 2197 cc
Cylinderdiameter og
slaglængde .................................. 87 x 92 mm
Kompressionsforhold ................... 22:1
Tilspændingsmoment .................. 140,7 Nm @ 1600 rpm
Brændstof:
Type...................................... Nr. 2, dieselbenzin med lavt eller
ultralavt svovlindhold
Ampere ................................. Min. cetantal 45
Kapacitet............................... 75,7 liter
Brændstofindsprøjtningspumpe .......................................... Bosch K minipumpetype
Tændingsindstilling ...................... 18° før TC
Regulator ..................................... Mekanisk centrifugalkugle
Lav hastighed i
tomgang................................ 800 rpm
Høj hastighed i
tomgan.................................. 2800 rpm (69166)
Høj hastighed i
tomgan.................................. 2450 rpm (69167)
Smøring:
Kapacitet............................... 9,5 liter med filter
Type...................................... 10W30 med farve
API-klassificering .................. CD, CE
Luftfilter ........................................ Tør type med røgsugerventil og
serviceindikator
Generator..................................... 45 amp
Kølesystem .................................. Afkøles væske
Kapacitet............................... 7,6 l 50/50 vand/ethylenglycol-blanding
Termostat.............................. 95°C
PLÆNEKLIPPER __________________________________________________________________________
Dæk:
For ........................................ 26 x 12-12 (6-lags)
Bag ....................................... 23 x 10,5-12 (4-lags)
Tryk:
For ........................................ 110-138 kPa
Bag ....................................... 69-83 kPa
Batteri:
Type...................................... 12 Volt bly/syre
Gruppe.................................. AABM #75NF
Ampere ................................. 750 CCA ved -18°C
Driftsbremse ......................... Pedalbetjent skivebremse
Parkeringsbremse ................ Pedalbetjent skivebremse
Differentiale .......................... Enkelttrins, begrænset spær
Hastighed:
Fremad (tohjulstræk) ............ 0 - 24 km/t
6
Vibrationer M/S2
MADE IN U.S.A.
Fabrikat........................................ Kubota
Model ........................................... V2203-M-E3B
69166 Hestekræfter ................. 33,5 kW @2600 rpm
69167 Hestekræfter ................. 31,4 kW @2450 rpm
2.3
1651
Fremad (firehjulstræk) .......... 0 - 12,5 km/t
Klippe.................................... 0 - 12,4 km/t
Bak........................................ 0 - 9,6 km/t
Hydrauliksystem:
Kapacitet ...................................... 64,3 liter
Væsketype ................................... 10W30
Returfilter...................................... Fuld gennemstrømning 10 mikron
Ladefilter ...................................... Fuld gennemstrømning 10 mikron
Styring.......................................... Servostyring, baghjul
Klippeenhedslift............................ 3-spolet manuel ventil og dobbeltvirkende cylindre
PTO Kraftudtagsdrev ................... Hydraulik med fast
gennemstrømning
SPECIFIKATIONER 2
2.4
KLIPPEENHEDER__________________________________________________________________________
Type..............................................Tre fuldt svævende klippeenheder
Bredde:
Forreste klippeenhed ............1625 mm
Vingeklippeenheder ..............1067 mm
2.5
WEIGHTS AND DIMENSIONS ________________________________________________________________
Mål:
mm
Længde ..............................................................................................3657
Højde (ROPS) ....................................................................................2134
Højde (ROPS med tag) ......................................................................2337
Højde (med sammenfoldet ROPS).....................................................1613
Hjulafstand..........................................................................................1722
Bredde – transportposition .................................................................2375
Bredde – klippeposition ......................................................................3530
2.6
Klippebredde:
Front og begge vinger .......... 3403 mm
Front og en vinge ................. 2514 mm
Kun front............................... 1625 mm
Drev ............................................. Hydraulikmotorer
Klippehøjde.................................. 25 - 140 mm
Afstand fra jorden .................................................................................203
Drejeradius ...........................................................................................838
Vægt:
kg
Med brændstoftanken fyldt og klippeenhederne
påmonteret.
Uden fører................................ ..................................................1801
TILBEHØR & STØTTELITTERATUR ___________________________________________________________
Se reservedelskataloget, og kontakt den lokale Jacobsen-forhandler for at få en komplet liste over tilbehør og redskaber.
! FORSIGTIG
Brug af andre dele end originale eller autoriserede Jacobsen-dele og tilbehør kan forårsage personskader eller beskadigelse af udstyret og
gøre garantien ugyldig.
Tibehør
Trykluftspistol............................................................................... JAC5098
Orange pletmaling (340 ml spray) ..................................................554598
Bladkomposteringssæt .....................................................................69123
Sæt med løftede knive....................................................................970198
Sæt med vedligeholdelsefrie dæk ................................................2811453
Tag/Solskærm ..................................................................................68095
Lygtesæt.......................................................................................4194160
Knivafbalanceringsenhed ............................................................ JAC5016
Førerhus/førerhustilbehør......................................................................... l
Børste/fejemaskine.................................................................................. u
Snefræser................................................................................................ s
Støttemateriale
Sikkerheds- og betjeningsmanual.................................................4192120
Reservedels- og vedligeholdelsesmanual ....................................4192121
Tilbehørskatalog til dieselmotor ....................................................4192126
l Contact:
s Contact:
u Contact:
Jodale Perry Corporation
Box 990, 300 Route 100
Morden, Manitoba, Canada R6M 1A8
Telefon: (204) 822-9100
Fax: (204) 822-9111
Loftness Specialized Equipment, Inc.
South Highway 4
Hector, MN 55342
Telefon: (800) 848-7624
ATTN Doug Haley
M-B Companies, Inc.
1200 S. Park Street, Box 148
Chilton, WI 53014
Telefon: (888) 558-5801
Fax: (414) 849-2109
7
3 JUSTERINGER
3.1
3
GENERELT ______________________________________________________________________________
JUSTERINGER
! ADVARSEL
For at undgå personskader skal redskaberne sænkes ned på
jorden, alle drev udkobles, parkeringsbremsen trækkes, motoren
standses, og nøglen fjernes fra tændingslåsen, før der foretages
nogen justeringer eller udføres vedligeholdelse.
1.
Justeringer og vedligeholdelse skal altid udføres af en uddannet
tekniker. Kontakt en autoriseret forhandler af Jacobsen, hvis
korrekt justering ikke kan udføres.
2.
Udskift, juster ikke, slidte eller beskadigede komponenter.
3.
Langt hår, smykker eller løstsiddende tøj kan blive viklet ind i
bevægelige dele.
Sørg for, at traktoren er parkeret på en fast og jævn flade. Arbejd
aldrig på en traktor, der kun er støttet af donkraften. Brug altid
donkraftstativ.
Hvis kun traktorens forende eller bagende er hævet, skal du
anbringe bremseklodser foran og bag de hjul, der ikke er hævet.
3.2
! FORSIGTIG
Vær omhyggelig med at undgå, at hænder og fingre bliver klemt
mellem maskinens bevægelige og faste komponenter.
4.
Foretag ikke ændringer i regulator-indstillinger, og giv ikke
motoren for meget gas.
KUGLELED _______________________________________________________________________________________________
Når du justerer kugleled, skal du sørge for, at fordybningen i
kugleleddet er parallel med monteringsbeslaget. Fastgør det dernæst
på sin plads.
Figur 3A
3.3
MOTORGENERATORREM __________________________________________________________________
1.
Efterse og juster den nye ventilatorrem efter de første 10 timers
drift. Efterse og juster for hver 100 timer derefter.
2.
Juster generatordrivremmen, så remmen afbøjer
7 - 9 mm
med et tryk på 10 kg midt imellem remskiverne. Se brugervejledningen til motoren.
3.
A
Justering: Løsn generatormonteringsboltene (A), og juster
generatoren, indtil den rette remspænding opnås.
Figur 3B
3.4
8
BREMSEPEDAL __________________________________________________________________________
JUSTERINGER 3
Indstil bremserne efter udskiftning eller service på bremseenheden,
eller hvis pedalvandringen bliver for stor.
1.
Når du installerer nye bremseklodser, skal du polere klodserne
ved at køre plæneklipperen med almindelig klippehastighed,
mens du sætter en let tryk på bremsepedalen i ca. 5 sekunder.
Slip, og gentag fem gange, før du udfører den endelige
indstilling.
2.
Løsn justeringsmøtrikken (C) helt.
3.
Træk kablet bag justeringsmøtrikken (B) væk fra pedalen med
hånden, indtil bremseklodserne lige akkurat rører ved
bremseskiven. Drej justeringsmøtrikken (B) opad, indtil den
rører ved monteringspladen. Stram møtrikken (C) for at fastlåse
justeringen. Spænd møtrikken (C) til
27 Nm. Undgå at
stramme for meget eller at dreje kablet.
4.
Gentag proceduren for det andet kabel.
5.
Start plæneklipperen, og kontroller, at bremserne fungerer.
Parker plæneklipperen på et sted med hældning (ca. 16,7°), og
aktiver parkeringsbremsen. Bremsen skal forhindre, at
plæneklipperen ruller. Juster møtrikken (B) efter behov.
3.5
C
B
Figur 3C
KONTAKT TIL PARKERINGSBREMSE _________________________________________________________
Kontroller
parkingsbremsekontaktindstillingen,
hvis
sikkerhedslåsesystemet ikke fungerer korrekt. Kontaktforbindelserne
bør være lukkede, når parkeringsbremsen er aktiveret, og åbne, når
parkeringsbremsen er deaktiveret.
1.
Løsn parkeringsbremsens mekaniske dele (D).
2.
Indstil kontakten (E), så kontaktforbindelserne er lukkede, når
parkeringsbremsen er aktiveret, og åbne, parkeringsbremsen er
deaktiveret.
D
E
Figur 3D
9
3 JUSTERINGER
3.6
FARTPILOTKONTAKT _____________________________________________________________________
Hvis fartpiloten ikke deaktiveres, når der trykkes på bremsepedalen,
skal fartpilotkontakten indstilles.
1.
Løsn de mekaniske dele (F).
2.
Indstil kontakten (G), så forbindelserne er lukkede, når bremsen
er deaktiveret, og åbne, i samme øjeblik der trykkes på
bremsen.
3.
Spænd de mekaniske dele for at sikre kontakten, og kontroller
kontaktens funktion.
F
G
Figur 3E
3.7
PLÆNEKLIPNINGSHASTIGHED _____________________________________________________________
Klippekvaliteten er bedre ved hastigheder et godt stykke under
plæneklipperens transporthastighed. Plæne-klipperen er fra fabrikken
indstillet til en hastighed på 11,5 til 13,5 km/t, og dette burde passe til
de fleste klippeforhold. Lokale plæneforhold kan dog kræve andre
hastigheder.
H
Hvis du vil indstille plæneklipningshastigheden, skal du løsne
kontramøtrikken (R) og skrue stopskruen opad for at sænke
hastigheden og nedad for at øge hastigheden. Stram møtrikken for at
fastlåse indstillingen.
Figur 3F
3.8
VÆGTFORSKYDNING _____________________________________________________________________
1.
Indstilling af vægtforskydningshåndtaget påvirker løftearmenes
sænkningstid, og det påvirker de enkelte dæks tryk mod jorden.
2.
Løsn det tynde håndtag (J), og indstil det store håndtag (K) for
at øge eller mindske vægten på knivenheden. Håndtaget
indstiller alle tre plæneklippere på samme tid.
a.
Øget vægt på klippeenheden betyder, at plæneklipperne
følger plænens konturer bedre, og det mindsker maskinens
tryk mod jorden.
b.
Mindskning af vægt på knivenheden øger plæneklipperens
vægt, hvilket forbedrer vejgrebet på skråninger.
c.
Spænd det tynde håndtag (J), når det ønskede tryk mod
jorden er indstillet.
BEMÆRK!
Hvis knivenhedens vægt er for lav, sænkes vingeknivenhederne
ikke til jorden fra transportpositionen.
10
J
K
ØG
MINDSK
Figur 3G
JUSTERINGER 3
3.9
HYDRO NEUTRAL _________________________________________________________________________
Hvis traktoren "kryber" i den ene eller den anden retning, skal
positionen "neutral" justeres. Traktoren har måske en tendens til at
"krybe", hvis transmissionsolien er kold. Betjen traktoren i 15 minutter,
før du bestemmer, om justering er påkrævet.
! ADVARSEL
Kulilte i udstødningsgasser-ne kan være dødelig, når den
indåndes. Enhver justering eller reparation, der udføres, mens
motoren kører, skal foretages med rigelig ventilation.
holder op med at dreje rundt. Hold møtrikken (N) på plads,
og stram møtrikken (M).
6.
Efterse positionen for traktionsreturkontrol (L), hvis traktoren
fortsætter med at krybe.
a.
Returkontrollen (L) skal være parallel med traktionsarmen
(O).
b.
Løsn skruerne (P), og juster beslaget (Q), indtil kontrollen er
parallel med armen.
L
Arbejd aldrig på et køretøj, der kun er understøttet af en donkraft.
Brug altid donkraftstativer.
N M
Hvis kun den ene ende af traktoren er hævet, skal klodser
anbringes foran og bag de hjul, der ikke er hævet.
1.
Anbring lidt smøreolie på alle forbindelses-drejepunkter.
2.
Hejs traktoren op, så alle fire dæk er fri af jorden, og anbring
donkraftstativer under stellet for at forhindre, at traktoren
sænkes ved et uheld under justering.
3.
Start motoren, og indstil gashåndtaget på fuld gas.
4.
Udløs parkeringsbremsen, og anbring
hjulstrækkontakten i positionen 2-hjulstræk.
5.
Q
O
P
2-/4-
Efterse drivhjulenes rotation, og juster dernæst traktionseturkontrollen (L) med motoren kørende.
a.
Justering for forlæns krybning foretages ved at løsne
møtrikken (M) og dreje møtrikken (N) ind, indtil hjulene
holder op med at dreje rundt. Hold møtrikken (N) på plads,
og stram møtrikken (M).
b.
Justering for baglæns krybning foretages ved at løsne
møtrikken (M) og dreje møtrikken (N) ud, indtil hjulene
SKAL VÆRE PARALLEL
L
Figur 3H
3.10 BAKFØLERKONTAKT ______________________________________________________________________
1.
Løsn de mekaniske dele (R).
2.
Indstil kontakten (S), så forbindelserne er åbne, når
kontaktrullerne er i kontakt med indstillingsblokken (T), og
gaspedalen er i Neutral, lukkede, når pedalen bevæges fremad.
3.
Lås kontaktindstillingen, og kontroller funktionen.
4.
Hvis du ikke kan udføre indstillingen, skal du kontakte en
autoriseret Jacobsen-forhandler.
T
R
S
Figur 3I
11
3 JUSTERINGER
3.11 STYRETØJETS SPIDSNING _________________________________________________________________
Spidsningen skal justeres fra X + 1,5 mm.
1.
Drej hjulene, så de vender lige ud.
2.
Løsn to kontramøtrikker på forbindelsesstangen (U).
3.
Juster forbindelsesstangen, og tilspænd kontra-møtrikkerne
igen.
4.
Når du har justeret spidsningen, kan det være nødvendigt at
genjustere styretøjets stopbolte.
X
U
U
X + 1,5 mm
Figur 3J
3.12 DREJERADIUS ___________________________________________________________________________________________
1.
Juster styretøjscylinderen (V) for at få lige vinkelstyring i begge
retninger. Kontroller, at kugleleddene er skruet lige meget ind i
cylinderenderne
2.
Løsn begge møtrikker (Y) , og drej boltene helt mod monteringsblokken.
3.
Løsn skruen og møtrikken (W) på låseklampen; drej cylinderstangen for at opnå den ønskede længde, og tilspænd dernæst
klampbeslaget igen.
4.
Træk styretøjscylinderen helt ud og tilbage, og juster styretøjets
stopbolte igen.
W
W
V
Figur 3K
3.13 STYRETØJETS STOPBOLTE ________________________________________________________________
Juster ikke stopboltene, før spidsningen og styretøjscylinderen er
justeret.
1.
Løsn begge møtrikker (Y), og drej boltene helt ind mod
monteringsblokken.
2.
Træk styretøjscylinderen helt tilbage. Juster den venstre
stopbolt, indtil den rører ved styrearmen. Stram den venstre
møtrik (Y).
3.
Stræk styretøjscylinderen helt ud. Juster den højre stopbolt,
indtil den rører ved styrearmen. Stram den højre møtrik (Y).
Bemærk: Styrestopbolte må ikke begrænse ratcylinderstangens
vandring.
12
Y
Y
Figur 3L
JUSTERINGER 3
3.14 KLIPPEHØJDE ____________________________________________________________________________
Niveller den forreste klippeenhed, før klippehøjden indstilles første
gang. Fjern ikke klippeenhederne fra traktoren for at ændre
klippehøjden.
2.
Kolonne 1 – Klippehøjde
Kolonne 2 – Afstandsstykkernes placering
Kolonne 3 – Armens position
Kolonne 4 – Vingens monteringsplacering
Kolonne 5 – Den forreste vinges monteringsplacering
Klippeenhedernes klippehøjde kan justeres fra
25-140 mm i
trin af 13 mm. Den faktiske klippehøjde kan variere noget fra de
angivne højder, afhængigt af plæneforholdene og andre faktorer.
BEMÆRK
Når du klipper i bølgede områder, kan lavere klippehøjder
forårsage skalpering. Juster højden i overensstemmelse hermed
for at forhindre skader på plænen.
1.
Figur 3M viser højdejusteringsmærkaten for styrehjulene.
3.
Juster afstandsstykkerne i den nævnte mængde. Opbevar
ekstra afstandsstykker oven på spindelen. Monter altid et tyndt
afstandsstykke over og under styrehjulsarmen.
4.
Til klippehøjder på 76 mm og derunder, skal styrehjulsarmene
monteres i det øverste sæt huller (A). Til klippehøjder på over
76 mm skal styrehjulsarmene monteres i det nederste sæt
huller (B).
Parker traktoren på en plan, jævn flade. Hæv klippeenhederne,
indtil styrehjulene er hævet nok fra jorden til, at styrehjulene kan
fjernes fra klippeenheden. Anbring klodser under
klippeenhederne, så de er understøttet på alle sider.
BEMÆRK
Efter indstilling af klippehøjden, skal klippeenhederne sænkes helt
ned på en plan, hård overflade, stop motoren, og mål afstanden
mellem klingespidserne til jorden. Hvis afstanden er en anden,
end den ønskede klippehøjde, skal de nødvendige justeringer
foretages. Klip på et lille testområde, og foretag de sidste
justeringer for at opnå den ønskede udseende af græsset.
! ADVARSEL
Sænk klippeenheden, indtil den hviler helt på understøtningerne,
for at forhindre alvorlige personskader. Dette vil forhindre det i at
synke ved et uheld under justering. Udkobl alle drev, aktiver
parkeringsbremsen, stop motoren, og fjern tændingsnøglen.
A
"X"
1.0
1.5
2.0
2.5
3.0
3.5
4.0
4.5
5.0
5.5
B
"X"
0
1
2
3
4
0
1
2
3
4
A
A
A
A
A
B
B
B
B
B
1.0
2.0
3.0
4.0
5.0
1.5
2.5
3.5
4.5
5.5
1.0
3.0
5.0
2.5
4.5
Figur 3M
3.15 NIVELLERING AF DEN FORRESTE KLIPPEENHED ______________________________________________
13
3 JUSTERINGER
1.
Før den forreste klippeenhed nivelleres, skal traktorens dæk og
styrehjul pumpes op. Klippehøjden er direkte relateret til
dækkets radius.
2.
Indstil den forreste klippeenheds klippehøjde til 140 mm.
3.
Drej alle knivene, så den ene ende af kniven (A) vender
fremad.
4.
Sænk den forreste klippeenhed helt. Mål fra jorden til punktet
(A) og fra jorden til punktet (B). Punktet (B) skal være 3 mm
højere end punktet (A).
5.
Monter eller fjern afstandsklodser (C) som påkrævet mellem
kofangeren (D) og løftearmen (E).
6.
Når først den forreste klippeenhed er korrekt nivelleret, kan
klippehøjden indstilles uden, at afstandsklodserne skal
udskiftes. Det kan være nødvendigt at genjustere
klippeenheden, hvis dækkene ændres.
A
A
A
B
B
B
Figur 3N
D
C
E
Figur 3O
3.16 EFTERSYN AF DEN FORRESTE KLIPPEENHED ________________________________________________
Den forreste klippeenhed kan hæves og vippes opad for at forbedre
adgangen til klippeenheden og knivene med henblik på eftersyn og
rengøring. Sørg for at udkoble alle drev, aktivere parkeringsbremsen,
standse motoren og fjerne tændingsnøglen, før du arbejder rundt om
klippeenheden.
Sådan vippes det forreste klippeenhed op til servicepositionen:
1.
Hæv den forreste klippeenhed og den højre vinge helt. Stop
motoren.
2.
Fjern klippehøjdepindene fra den forreste klippeenhed, og vip
forsigtigt klippeenheden til lodret position.
3.
Brug en kæde eller et tykt reb til at binde den forreste højre
styrehjulsarm til højre vinge.
4.
Start motoren, og sænk den forreste klippeenhed ned på
jorden. Stop motoren, og fjern tændingsnøglen.
Sådan sendes klippeenheden til eftersyn:
1.
14
Start motoren, og hæv den forreste klippeenhed helt. Stop
motoren. Fjern rebet eller kæden fra den højre vinge, og sænk
langsomt den forreste klippeenhed.
2.
Monter klippehøjdepindene i de korrekte huller. Start motoren,
og sænk den forreste klippeenhed helt.
JUSTERINGER 3
3.17 DREJNINGSMOMENTSPECIFIKATION_________________________________________________________
BEMÆRK
Alle drejningsmomentværdier i disse skemaer er cirkaværdier og er kun tænkt som reference. Brug af disse drejningsmomentværdier er på eget
ansvar. Jacobsen kan ikke drages til ansvar for eventuelle tab, krav eller skader, der er opstået som følge af anvendelsen af disse skemaer. Man
skal altid være yderst forsigtig ved brug af drejningsmomentværdier.
Jacobsen anvender overfladebehandlede bolte af grad 5 som standard, medmindre andet er angivet. Ved stramning af overfladebehandlede bolte, skal
den værdi, der er oplyst for smurte bolte, angives.
AMERIKANSKE NATIONALE STANDARDFASTGØRINGSBOLTE
STØRRELSE
ENHEDER
GRAD 5
STØRRELSE
GRAD 8
Smurt
Tør
Smurt
Tør
ENHEDER
GRAD 5
GRAD 8
Smurt
Tør
Smurt
Tør
#6-32
in-lb (Nm)
–
20 (2.3)
–
–
7/16-14
ft-lb (Nm)
37 (50.1)
50 (67.8)
53 (71.8)
70 (94.9)
#8-32
in-lb (Nm)
–
24 (2.7)
–
30 (3.4)
7/16-20
ft-lb (Nm)
42 (56.9)
55 (74.6)
59 (80.0)
78 (105)
#10-24
in-lb (Nm)
–
35 (4.0)
–
45 (5.1)
1/2-13
ft-lb (Nm)
57 (77.2)
75 (101)
80 (108)
107 (145)
#10-32
in-lb (Nm)
–
40 (4.5)
–
50 (5.7)
1/2-20
ft-lb (Nm)
64 (86.7)
85 (115)
90 (122)
120 (162)
#12-24
in-lb (Nm)
–
50 (5.7)
–
65 (7.3)
9/16-12
ft-lb (Nm)
82 (111)
109 (148)
115 (156)
154 (209)
1/4-20
in-lb (Nm)
75 (8.4)
100 (11.3)
107 (12.1)
143 (16.1)
9/16-18
ft-lb (Nm)
92 (124)
122 (165)
129 (174)
172 (233)
1/4-28
in-lb (Nm)
85 (9.6)
115 (13.0)
120 (13.5)
163 (18.4)
5/8-11
ft-lb (Nm)
113 (153)
151 (204)
159 (215)
211 (286)
5/16-18
in-lb (Nm)
157 (17.7)
210 (23.7)
220 (24.8)
305 (34.4)
5/8-18
ft-lb (Nm)
128 (173)
170 (230)
180 (244)
240 (325)
5/16-24
in-lb (Nm)
173 (19.5)
230 (26.0)
245 (27.6)
325 (36.7)
3/4-10
ft-lb (Nm)
200 (271)
266 (360)
282 (382)
376 (509)
3/8-16
ft-lb (Nm)
23 (31.1)
31 (42.0)
32 (43.3)
44 (59.6)
3/4-16
ft-lb (Nm)
223 (302)
298 404
315 (427)
420 (569)
3/8-24
ft-lb (Nm)
26 (35.2)
35 (47.4)
37 (50.1)
50 (67.8)
7/8-14
ft-lb (Nm)
355 (481)
473 (641)
500 (678)
668 (905)
NATIONALE FASTGØRINGSBOLTE
STØRRELSE
4.6
ENHEDER
8.8
10.9
Befæstelsesano
rdninger, der
ikke er af
afgørende
betydning, til
aluminium
12.9
Smurt
Tør
Smurt
Tør
Smurt
Tør
Smurt
Tør
–
–
3.83 (34)
5.11 (45)
2.0 (18)
M4
Nm (in-lb)
–
–
–
–
M5
Nm (in-lb)
1.80 (16)
2.40 (21)
4.63 (41)
6.18 (54)
6.63 (59)
8.84 (78)
7.75 (68)
10.3 (910
4.0 (35)
M6
Nm (in-lb)
3.05 (27)
4.07 (36)
7.87 (69)
10.5 (93)
11.3 (102)
15.0 (133)
13.2 (117)
17.6 (156)
6.8 (60)
M8
Nm (in-lb)
7.41 (65)
9.98 (88)
19.1 (69)
25.5 (226)
27.3 (241)
36.5 (323)
32.0 (283)
42.6 (377)
17.0 (150)
M10
Nm (ft-lb)
14.7 (11)
19.6 (14)
37.8 (29)
50.5 (37)
54.1 (40)
72.2 (53)
63.3 (46)
84.4 (62)
33.9 (25)
M12
Nm (ft-lb)
25.6 (19)
34.1 (25)
66.0 (48)
88.0 (65)
94.5 (70)
125 (92)
110 (81)
147 (108)
61.0 (45)
M14
Nm (ft-lb)
40.8 (30)
54.3 (40)
105 (77)
140 (103)
150 (110)
200 (147)
175 (129)
234 (172)
94.9 (70)
3.18 SPECIFIKT VRIDNINGSMOMENT _____________________________________________________________
Forbindelsesstangskugleled (2): 40 Nm.
Styrecylinderkugleled (2): 54 Nm.
Knivjusteringsbolte (14): 47 - 54 Nm.
Midterknivbolte (7): 91-112 Nm.
Baghjulsbolte (10): 54 - 68 Nm.
Forhjulsbolte (10): 115 - 129 Nm.
15
4 VEDLIGEHOLDELSE
4.1
4
GENERELT ______________________________________________________________________________
VEDLIGEHOLDELSE
! ADVARSEL
Før du renser, justerer eller reparerer dette udstyr: Udkobl alle
drev, sænk redskaber ned på jorden, træk parkeringsbremse,
stop motor, og fjern nøgle fra tændingslås for at undgå
personskader
Sørg for, at traktoren er parkeret på en fast og jævn flade. Arbejd
aldrig på en traktor, som kun er understøttet af donkraften. Brug
altid donkraftstativ.
1.
Justering og vedligeholdelse skal altid udføres af en uddannet
tekniker. Kontakt en autoriseret forhandler af Jacobsen, hvis korrekte justeringer ikke kan udføres.
2.
Efterse udstyret regelmæssigt, fastlæg en vedligeholdelsesplan
og før detaljeret journal.
4.2
1.
a.
Hold udstyret rent.
b.
Hold alle bevægelige dele korrekt justeret og smurt.
c.
Udskift slidte eller beskadigede dele, før maskinen
betjenes.
d.
Sørg for, at alle væskestander er korrekte.
e.
Hold skjolde på plads og alle beslag sikkert fastspændte.
f.
Hold dæk korrekt oppumpede.
3.
Bær ikke smykker eller løstsiddende tøj, når du foretager
justeringer eller reparationer.
4.
Brug illustrationerne i Tilbehørskataloget som reference for
adskillelse og samling af komponenter.
5.
Genbrug eller bortskaf alle farlige materialer (batterier,
brændstof, smøremidler, frostvæske etc.) i henhold til lokale,
statslige eller føderale regler.
EFTERSYN AF KNIVE ______________________________________________________________________
Efter hver 50 timers drift, eller når som helst klippemekanismen
fjernes fra traktoren, skal knivene undersøges omhyggeligt for at
sikre, at de er i god driftsstand. Knive, der udviser bøjninger af
nogen art (G), furer (H) eller revner (J), skal udskiftes.
4.
Støv- eller sandpartikler kan slide en farlig fure i kniven (H)
mellem luftskovlene og den flade del af kniven, som hurtigt vil
vokse og skabe en revne (J), så et stykke af skovlen kan
brække af.
! FORSIGTIG
Vær forsigtig, når du efterser knivene, så du ikke får hænder og
fingre klemt mellem knivenderne.
! ADVARSEL
Forsøg aldrig på at udrette, svejse eller reparere en beskadiget
kniv. Udskift altid en beskadiget kniv.
2.
Enhver af de ovenfor nævnte tilstande kan forårsage, at et
stykke af kniven brækker af og kastes ud af klippemekanismen, hvorved det kan forårsage meget alvorlig personskade
på omkringstående eller tingsskade.
3.
En bøjet kniv kan have en mikroskopisk revne (G), som kan
vokse og få bladet til at brække. Bøjede knive forårsager
endvidere vibration og anden belastning af maskineriet.
16
G
H
J
HR025
Figur 4A
VEDLIGEHOLDELSE 4
4.3
1.
SKÆRPNING AF KNIVE _____________________________________________________________________
Placér en træklods mellem kniven og klippeskærmen for at
forhindre, at kniven kan bevæge sig. Fjern kniven ved at dreje
den skrue, der holder kniven, mod uret.
A
Maksimum
13 mm
! ADVARSEL
Klippeknivene kan udvikle skarpe kanter. Vær altid forsigtig, når
du servicerer eller håndterer dem.
2.
B
Følg ikke det oprindelige slibemønster som vist på (A), når du
afretter eller skærper kniven. Slib nye klippeskær i en vinkel
som vist på (B).
HR024
Figur 4B
Hvis den maksimale totale reduktion af knivens størrelse bliver
13 mm, må den ikke skærpes mere, men skal udskiftes.
C
! ADVARSEL
Genskærpelse af kniven udover de tilladte 13 mm kan få
knivspidsen til at falde af og blive kastet ud af klippemekanismen.
En sådan hændelse kan forårsage meget alvorlig personskade
på omkringstående og/eller tingsskade.
3.
Sørg for, at der fjernes lige meget materiale fra begge sider af
kniven for at forhindre, at kniven bliver ubalanceret. En
ubalanceret kniv forårsager for stor vibration og kan beskadige
klippemekanismen.
4.
Brug en knivbalance (JAC 5016) til at afprøve kniven efter
skærpelse.
5.
6.
Identificer de tre knive, der roterer med uret (D) og de fire
knive, der roterer mod uret (E). De knive, der skal rotere med
uret, skal monteres på den forreste klippeenheds venstre
motor, den udvendige motor på den venstre vinge, og den
indvendige motor på den højre vinge. (Rotationen afgøres af
den normale motorrotation set fra toppen af klippeenheden)
Monter knivene således, at skærene (C) vender i rotationens
retning som vist i Figur 4C. Knivenes ventilatorvinger skal
vende ind mod klippeenhedens hus.
Spænd centermontageskruen, der fastgør kniven, til 102 Nm.
C
C
E
D
E
Frontaggregat i service-position
set nedefra
C
D
E
Venstre side
C
E
D
Højre side
Sideaggregater hævet til transportposition set nedefra
Figur 4C
17
4 VEDLIGEHOLDELSE
4.4
MOTOR _________________________________________________________________________________
VIGTIGT: En separat Motorhåndbog udarbejdet af
motorfabrikanten leveres sammen med denne traktor. Læs
Motorhåndbogen grundigt, indtil du er fortrolig med betjeningen
og vedligeholdelsen af motoren. Korrekt opfyldelse af
motorfabrikantens anvisninger vil garantere motorens
maksimale levetid. Kontakt motorproducenten for at bestille
supplerende motorhåndbøger.
2.
Check motoroliestanden to gange daglig under de første 50
timers brug. Højere olieforbrug end normalt er ikke ualmindeligt
i den indledende tilkørselsperiode.
3.
Udskift motorolie og oliefilterelement efter de første 25 timers
brug.
4.
Check og juster ventilator- og generator-remme.
Korrekt tilkørsel af en ny motor kan gøre en betydelig forskel for
motorens ydeevne og levetid.
5.
Se Afsnit 6.3 og Motorhåndbog vedrørende specifikke vedligeholdelsesintervaller.
BEMÆRK
Traktoren er designet til at arbejde og klippe mest effektivt ved
den forudindstillede regulatorindstilling. Flyt ikke om på motorens
regulatorindstillinger, og giv ikke motoren for meget gas.
Under tilkørselsperioden anbefaler Jacobsen følgende:
1.
4.5
Under de første 50 timers brug skal en motor have lov til at nå en
driftstemperatur på mindst 60° C, før den opererer med fuld
belastning.
VIGTIGT: Den normale motordriftstemperatur er lavere end
104°C. Hvis motortemperaturen stiger med mere end 6°C over
det normale, indikerer dette, at kølesystemet måske ikke
fungerer korrekt.
Advarselshornet lyder, når temperaturen når op på 110°C. Lad
aldrig motoren køre ved over 110°C for at forhindre motorskader.
Stop maskinen, slå redskaberne fra, og lad motoren køre med lav
tomgangshastighed i 5 minutter.
MOTOROLIE _____________________________________________________________________________
Check motorolien ved hver dags begyndelse, før motoren startes.
Hvis oliestanden er lav, skal påfyldningsdækslet fjernes, og der skal
efterfyldes med olie efter behov.
Udfør første olieskift efter de første 25 timers brug og derefter hver
100 timer. Se Motorhåndbog.
Brug kun motorolier med API-klassifikation CD/CE.
Over 25°C
SAE 30W eller SAE10W30/10W40
0°C til 25°C
SAE 20W eller SAE 10W30/10W40
Under 0°C
SAE 10W eller SAE 10W30/10W40
Se motorproducentens ejermanual for at få mere detaljerede
oplysninger om eftersyn.
Efter påhældning eller udskiftning af olie, skal motoren startes og
køres i tomgang, mens alle drevene er deaktiverede, i 30 sekunder.
Stop motoren. Vent 30 sekunder, og kontroller oliestanden. Hæld olie
på for at bringe standen op til mærket FULL på oliepinden.
18
Kontakt en autoriseret forhandler af Jacobsen, hvis
indsprøjtningspumpen, brændstofdyser eller brændstofsystemet
kræver service.
VEDLIGEHOLDELSE 4
4.6
LUFTFILTER ______________________________________________________________________________
Fjern ikke elementet med henblik på inspektion eller rensning.
Unødig fjernelse af filteret øger risikoen for indblæsning af støv og andre
urenheder i motoren.
3.
Monter det nye element, og sørg for, at det sidder korrekt.
4.
Sæt dækslet på igen, idet du sikrer dig, at det er helt forseglet
rundt om filterhuset. Støvsuger skal vende nedad.
Eftersyn af luftfilteret er nødvendigt, når luftfilterlampen (F) tændes under
normal betjening. Tøm støvhætten dagligt.
5.
Check alle slanger og luftkanaler. Spænd slangeklemmer.
Når service er nødvendig: Rengør først ydersiden af filterhuset, og fjern
dernæst det gamle element så forsigtigt som muligt, og bortskaf dette.
1.
Rengør omhyggeligt indersiden af filterhuset uden at lade støv
komme ind i luftindtaget.
2.
Efterse det nye element. Brug ikke et beskadiget element, og brug
aldrig et ukorrekt element.
4.7
F
Figur 4D
BRÆNDSTOF _____________________________________________________________________________
Brændstof skal behandles med forsigtighed - det er let antændeligt.
Brug en godkendt beholder, tuden skal passe ind i
brændstofpåfyldningsstudsen. Undgå at bruge dåser og tragter til at
overføre brændstof.
! ADVARSEL
Fjern aldrig brændstofdækslet fra brændstoftanken, og påfyld aldrig
brændstof, når motoren kører, eller mens motoren er varm.
Ryg ikke, når du håndterer brændstof. Fyld eller tøm aldrig
brændstoftanken inden døre.
• Fyld brændstoftanken til inden for 25 mm fra bunden af
påfyldningsstudsen.
• Opbevar brændstof i henhold til lokale, statslige eller amtslige bestemmelser og anbefalinger fra brændstofleverandøren.
• Overfyld aldrig tanken, og lad aldrig tanken blive tom.
• Check brændstofrør og -klemmer hver 50 timer. Udskift brændstofrør
og -spænder ved første tegn på beskadigelse.
• Brug ren, frisk dieselbrændstof nr. 2 med lavt eller ultralavt
svovlindhold. Minimum cetantal 45. Se Motorhåndbogen for at få
yderligere oplysninger.
Vær forsigtig med ikke at spilde brændstof. Hvis der spildes
brændstof, skal det straks tørres op.
Håndter eller opbevar aldrig brændstofbeholdere i nærheden af åben
ild eller nogen anordning, der kan skabe gnister og antænde
brændstoffet eller brændstofdampe.
Sørg for at geninstallere og spænde brændstofdæksel sikkert.
4.8
BRÆNDSTOFSYSTEM ______________________________________________________________________
Se Afsnit 6.3 vedrørende specifikke vedligeholdelsesintervaller.
Rens filterhuset og området omkring filteret grundigt, før noget filter
udskiftes. Der må ikke komme snavs ind i brændstofsystemet.
4.9
For dieselmotorer: Drej nøglekontakten til ON (TÆNDT)-position for at
starte brændstofpumpen, og aftap brændstofsystemet, efter at
brændstoffilteret og -linierne er fjernet, eller brændstoftanken er blevet
tom. Se Motorhåndbogen.
BATTERI _________________________________________________________________________________
Sørg med absolut sikkerhed for, at tændingslåsen står på „Slukket“,
og at nøglen er fjernet, før batteriet serviceres.
! FORSIGTIG
19
4 VEDLIGEHOLDELSE
Brug altid isoleret værktøj, bær beskyttelsesbriller eller
sikkerhedsbriller og beskyttelsestøj, når du arbejder med
batterier. Du skal læse og følge alle batterifabrikantens
instruktioner.
Spænd kabler sikkert fast til batteripoler, og påfør poler og kabelender
et tyndt lag dielektrisk siliconefedt for at forhindre ætsning. Hold
ventilationsdæksler og pol-låg på plads.
1.
Monter altid det RØDE, positive (+) batterikabel først og det
SORTE, negative (-) jordkabel til sidst, når batteriet installeres.
2.
Fjern altid det SORTE, negative (-) jordkabel først og det
RØDE, positive (+) kabel til sidst, når batteriet fjernes.
3.
Sørg for, at batteriet er korrekt installeret og sikkert fastgjort til
batteribakken.
! ADVARSEL
Check elektrolytstanden hver 100 timer. Hold kabelenderne, batteri
og batteriklemmer rene.
Batteripoler, klemmer og tilknyttet tilbehør kan indeholde bly og
blyforbindelser. Dette er kemikalier, som Staten Californien er
vidende om, kan medføre kræft og beskadigelse af
reproduktionsorganerne. Vask hænder efter håndtering.
Kontroller batteripolaritet, før batterikabler tilsluttes eller frakobles.
4.10 CHOCKSTART____________________________________________________________________________
Check det afladede batteris tilstand, før du forsøger på at chockstarte
traktoren. Afsnit 4.9.
! ADVARSEL
Batterier genererer eksplosiv hydrogengas. Undgå at skabe
gnister tæt på batteri for at mindske eksplosionsfaren. Tilslut altid
det negative startkabel til chassisrammen på traktoren med det
afladede batteri, væk fra batteriet.
Når startkabler tilsluttes:
1.
Stands motoren på køretøjet med det gode batteri.
2.
Tilslut RØDT startkabel til den positive (+) pol på det gode
batteri og til den positive (+) pol på det „afladede“ batteri.
3.
Tilslut det SORTE hjælpekabel fra den negative (-) pol på det
gode batteri til chassisrammen på traktoren med det afladede
batteri.
Når kablerne er tilsluttet: Start motoren på køretøjet med det gode
batteri, og start dernæst traktoren.
4.11 OPLADNING AF BATTERI __________________________________________________________________
! ADVARSEL
Oplad batteri på et sted med god ventilation. Batterier genererer
eksplosionsgasser. Hold flammer væk fra batteriet for at forhindre
eksplosion.
Gå væk fra batteriet, når opladeren er tændt, for at undgå
personskade. Et beskadiget batteri kan eksplodere.
20
1.
Se Afsnit 4.9. Læs Batteri- og Opladerhåndbogen for at få
specifikke instruktioner.
2.
Fjern batteriet fra traktoren før opladning, når som helst det er
muligt. Check, at elektrolytten dækker anoderne i alle cellerne,
hvis batteriet ikke er forseglet.
3.
Sørg for, at opladeren er „Slukket“. Tilslut dernæst opladeren til
batteripolerne som angivet i Opladerhåndbogen.
4.
Sæt altid opladeren til „Slukket“, før du kobler oplader fra
batteripolerne.
VEDLIGEHOLDELSE 4
4.12 HYDRAULISKE SLANGER___________________________________________________________________
! ADVARSEL
Brug aldrig hænderne til at kontrollere olielækager, brug papir eller
pap, for at undgå alvorlig personskade fra varm olie under højt
tryk.
3.
De nye rør eller slanger skal føres ad den samme bane som
den eksisterende slange, flyt ikke klemmer, konsoller og bånd til
et nyt sted.
4.
Efterse grundigt alle rør, slanger og tilslutninger hver 250 timer.
VIGTIGT: Det hydrauliske system kan blive permanent
beskadiget, hvis olien bliver forurenet. Rens området omkring
fittings og slangeenderne for at holde urenheder ude fra
systemet før frakobling af nogen hydrauliske komponenter.
Hydraulisk væske, der strømmer ud under tryk, kan have
tilstrækkelig kraft til at gennemtrænge hud. Hvis der sprøjtes
væske ind i huden, skal det fjernes kirurgisk inden for få timer af
en læge, der er fortrolig med denne type skade, ellers kan det føre
til koldbrand.
BEMÆRK
Pas hele tiden på ikke at forurene det hydrauliske system. Følg
de anbefalede vedligeholdelsesrutiner, og overhold de fastsatte
intervaller for skift af hydraulikolie og -filter. Forurenning af
enhver art kan resultere i driftsproblemer, fordi ventilerne stoppes
til eller lækker indvendigt.
1.
2.
Sænk altid redskaber ned på jorden, udkobl alle drev, træk parkeringsbremse, stands motor, og fjern nøgle, før du efterser eller
frakobler hydrauliske linier eller slanger.
a.
Sæt mærkeseddel ved eller marker hver slanges placering,
og rengør dernæst området omkring fittings før frakobling af
nogen hydraulisk komponent.
b.
Vær klar til at sætte propper eller dæksler på slangeenderne og de åbne porte, når du frakobler komponenten.
Dette vil holde urenheder ude fra det hydrauliske system og
også forhindre oliespild.
c.
Sørg for, at „O“-ringe er rene, og at slangefittings sidder korrekt, før du spænder.
d.
Sørg for, at slangerne ikke bliver snoet. Snoede slanger kan
få glidemuffer til at gå løs, mens slangen bøjes under
betjening, og føre til olielækager.
e.
Kinkede eller snoede slanger kan hæmme oliegennemstrømningen og få systemet til at fejle og olien til at
overophede samt føre til slangesvigt.
Check synlige slanger og rør dagligt. Se efter våde slanger eller
oliepletter. Udskift slidte eller beskadigede slanger og rør, før
maskinen betjenes.
4.13 HYDRAULISK OLIE ________________________________________________________________________
Se Afsnit 6.3 vedrørende specifikke vedligeholdelses-intervaller.
b.
Hovedolietanken bør altid være fuld. Lad der være mindst
(2,5 cm) under påfyldningshalsen.
Udtøm og udskift den hydrauliske olie efter et større komponentsvigt,
eller hvis du bemærker tilstede-værelsen af vand eller skum i olien
eller en harsk lugt (der indikerer for megen varme).
2.
Udtøm og udskift den hydrauliske olie årligt eller efter et større
komponentsvigt, eller hvis du bemærker tilstedeværelsen af
vand, skum eller en harsk lugt.
Udskift altid det hydrauliske filter ved olieskift.
3.
Tag aftapningsproppen ud af hovedtanken, og løsn eller fjern
ventilationsdæksel på toppen af ekspansionsbeholderen. Check
og rens ventilationsdækslet, udskift som påkrævet.
Rengør området omkring oliedæksel for at forhindre urenheder i
at komme ind i og forurene systemet.
4.
Efter aftapning af olie: Sæt aftapningsprop i, og fyld op med
Jacobsen hydrauliske olie.
a.
5.
Udrens luft af systemet.
6.
Lad alle traktorfunktioner køre i ca. 5 minutter for at udrense luft
af systemet og stabilisere olien. Fyld tanken helt op.
Sådan skiftes hydraulisk olie:
1.
Olietemperatur bør være 16° - 32° C. Check ikke oliestand,
når olien er varm.
4.14 HYDRAULISKE OLIEFILTRE _________________________________________________________________
21
4 VEDLIGEHOLDELSE
Det hydrauliske system er beskyttet af to 10-mikronfiltre
! ADVARSEL
Ladefilteret er under tryk. Fjern dækslet langsomt for at undgå
personskade.
Sådan udskiftes hydraulisk oliefilter:
1.
Fjern det gamle filter.
2.
Fyld det nye filter med olie, og installer dernæst nyt filter.
Spænd kun med hånden.
3.
Lad motoren køre ved tomgangshastighed med det hydrauliske
system på neutral i fem minutter.
4.
Kontroller hydraulikoliestanden, og fyld olie på om nødvendigt.
4.15 ELEKTRISK SYSTEM ______________________________________________________________________
Kontakt en autoriseret forhandler af Jacobsen, hvis operatørsikkerhedssystemet ikke fungerer korrekt, og problemet ikke kan
rettes.
! FORSIGTIG
Sluk altid tændingskontakten, og fjern det negative batterikabel
(sort), før du efterser eller arbejder på det elektriske system.
3.
Hold ledningsnettet og alle individuelle ledninger væk fra
bevægelige dele for at forhindre skader.
Generelle forsigtighedsforanstaltninger, som kan træffes for at
mindske elektriske problemer, er opført på nedenstående liste.
4.
Sørg for, at sædekontaktnettet er forbundet med hovedledningsnettet.
5.
Check batteri- og opladekredsløbet.
6.
Vask ikke og højtryksrens ikke rundt om elektriske forbindelser
og komponenter.
1.
Sørg for, at alle poler og forbindelser er rene og korrekt fastgjorte.
2.
Check operatør-sikkerhedssystemet
regelmæssigt.
og
effektafbrydere
4.16 LYDDÆMPER OG UDSTØDNING ____________________________________________________________
! ADVARSEL
Udstødningsgasser indeholder kulilte, som er giftig og kan være
dødelig, når den indåndes.
Betjen ALDRIG en motor uden ordentlig ventilation.
Efterse hele udstødningssystemet regelmæssigt, og udskift altid en
defekt lyddæmper for at beskytte mod kulilteforgiftning.
Stands omgående motoren, hvis du bemærker en forandring i
udstødningens farve eller lyd. Identificer problemet, og få systemet
repareret.
Vrid alle udstødningsmanifoldbeslag ensartet. Spænd eller udskift
udstødningsklamper.
4.17 DÆK ____________________________________________________________________________________
1.
Hold dæk korrekt oppumpet for at forlænge dækkenes levetid.
Check dæktryk, mens dækkene er kolde. Efterse
slidbaneslitage.
2.
Check trykket med en nøjagtig dæktryksmåler til lavtryksdæk.
3.
Hold dæk oppumpet til:
For - 110-138 kPa
Bag - 69-83 kPa
Styrehjul - 138-172 kPa
! FORSIGTIG
FORSØG IKKE på at montere et dæk på en hjulkrans, medmindre
du har den korrekte uddannelse, det korrekte værktøj og den
korrekte erfaring. Ukorrekt motering kan føre til eksplosion, som
kan resultere i alvorlig personskade.
4.18 HJULMONTERINGSPROCEDURE ____________________________________________________________
22
VEDLIGEHOLDELSE 4
! ADVARSEL
Sørg for, at traktoren er parkeret på en fast og jævn flade. Arbejd
aldrig på en traktor, der kun er understøttet af donkraften. Brug altid
donkraftstativ.
Anbring klodser foran og bag ved de hjul, som ikke er hævet, hvis kun
traktorens forende eller bagende er hævet.
1.
Fjern snavs, fedt og olie fra pindbolten. Smør ikke gevind.
2.
Placer hjul på nav, og efterse for at sikre fuld kontakt mellem
monteringsoverfladen på hjul og nav eller bremsetromle.
3.
Fingerspænd alle beslag, og vrid dernæst beslag på kryds og
tværs; spænd altid møtrikker i toppositionen.
4.
Check og vrid igen dagligt, indtil vridning er opretholdt. Se Afsnit
3.18.
4.19 PLEJE OG RENGØRING ____________________________________________________________________
Vask traktoren og redskaberne efter hver brug. Hold udstyret rent.
BEMÆRK
Vask ikke nogen del af udstyret, mens det er varmt. Brug ikke
højtryksrenser eller -damp. Brug koldt vand og autorensemidler.
1.
Brug komprimeret luft til at rense motor- og køleribber. En
specialtrykluftspistol fås gennem forhandlere af Jacobsen.
2.
Brug kun friskt vand til rengøring af udstyret.
4.
Rengør al plastic- eller gummifinish – pyntelister o.l. –med en mild
sæbeopløsning, eller brug vinyl-/gummirensemidler, der fås i
handelen.
Reparer beskadigede metaloverflader, og brug Jacobsen pletmaling.
Voks udstyret for at opnå maksimal malingsbeskyttelse
! FORSIGTIG
Rens græs og efterladenskaber på klippeenheder, drev, lyddæmpere
og motor for at forhindre brand.
BEMÆRK
! ADVARSEL
Det er kendt, at brug af saltvand eller spildevand har fremmet rust og
korrosion af metaldele, hvilket har medført for tidlig forringelse eller
svigt. Skader af denne art er ikke dækket af fabriksgarantien.
3.
Brug ALDRIG hænderne til rengøring af klippeaggregaterne. Benyt
en børste til at fjerne afklippet græs fra knivene. Knivene er uhyre
skarpe og kan forårsage alvorlige personskader.
Sprøjt ikke vand direkte på instrumentbrættet, tændingskontakten,
strømfordeler eller nogen anden elektrisk komponent, eller på
lejehuse og pakdåser.
4.20 STYRTBØJLE (ROPS) ______________________________________________________________________
Der fås en specielt udviklet styrtbøjle til denne traktor som ekstraudstyr.
Hvis traktoren er udstyret med en sådan, skal den efterses periodisk, idet
man følger betjeningsprocedurerne beskrevet i Sikkerheds- og
Instruktionsbogen.
5.
Sikkerhedsselerne skal benyttes, når plæneklipperen bruges med
styrtbøjlen i udfoldet og låst position. Sørg altid for at indstille
sikkerhedsselen, så den sidder tæt ind til kroppen. Brug IKKE
sikkerhedsseler, når styrtbøjlen er foldet sammen.
! FORSIGTIG
I tilfælde af en beskadiget styrtbøjle, må bolte hverken løsnes eller
fjernes, og styrtbøjlen må ikke svejses, bores, modificeres, bøjes eller
udrettes på nogen måde.
1.
Sædet, sikkerhedsselen, monteringsbeslag og alt andet tilbehør
inden for styrtbøjlen bør efterses regelmæssigt og alle beskadigede
dele udskiftes omgående.
2.
Hvis ROPS udsættes for nogen form for påvirkning, bør den
udskifte.
3.
Kontrollér og stram alt hardware efter til rette drejningsmoment.
Alle reservedele, der anvendes til ROPS (beskyttende struktur ved
væltning), skal overholde de specifikationer, der er angivet i
Jacobsen’ reservedelsliste.
4.
Brug kun plæneklipperen med styrtbøjlen foldet sammen, når det
er absolut nødvendigt. Der er ingen beskyttelse mod væltning,
når styrtbøjlen er foldet sammen.
23
4 VEDLIGEHOLDELSE
4.21 MOTORKØLER & OLIEKØLER ______________________________________________________________
! ADVARSEL
Undgå alvorlig legemsbeskadigelse fra pludseligt udsprøjtende,
varm kølevæske eller damp: Forsøg aldrig at fjerne kølerdækslet,
mens motoren er i gang. Stands motoren, og vent, til den er
afkølet. Vær selv da yderst forsigtig, når du fjerner dækslet.
! FORSIGTIG
Hæld ikke koldt vand ind i en varm køler. Betjen ikke motoren
uden en korrekt kølevæskeblanding. Sæt dækslet på igen, og
spænd sikkert.
1.
Efterse kølervæskestanden dagligt. Køleren bør være fuld, og
genindvindingsflasken bør være fyldt op til Maksimum-mærket.
2.
Tøm og genopfyld årligt. Fjern kølerdækslet, åbn motorblokafløbet og kølerafløbet. Tøm og rens genindvindingsflasken.
3.
Bland rent vand med ætylenglykolbaseret frostvæske til den
koldeste omgivelsestemperatur. Læs og følg instruktionerne på
frostvæskebeholderen og i Motorhåndbogen.
4.
Hold køleren og gitteret rent. Fjern blade eller afklippet græs fra
gitteret dagligt.
5.
Løsn vingemøtrikkerne på siden af oliekøleren, og vip
oliekøleren tilbage til rengøringspositionen.
6.
Åbn lemmen under køleren og oliekøleren, og placer derefter et
stykke pap mellem køleren og oliekøleren, som skal fungere
som afskærmning.
! ADVARSEL
7.
Brug trykluft, op til 206 kPa, til at rengøre kølerens og
oliekølerens ribber. En særlig trykluftspistol (JAC 5098) kan
købes via en autoriseret Jacobsen-forhandler.
8.
Blæs luft gennem kølrens motorside mod den bagerste del af
traktoren og gennem den bagerste del af oliekøleren mod den
forreste del af traktoren.
9.
Fjern pappet, og sæt oliekøleren tilbage i dens opretstående
position. Stram vingemøtrikkerne. Rengør hele rummet under
køleren, og luk lemmen.
10. Kontroller og stram ventilatorremmen. Udskift klemmer og
slanger hver andet år.
11. Hvis du fortsat oplever, at motoren eller det hydrauliske system
overophedes, skal du hælde kølevæske på mere end én gang
om måneden, eller hælde mere end en liter ad gangen. Få en
autoriseret Jacobsen-forhandler til at kontrollere kølesystemet.
Pap
Oliekøler
Køler
Pust luft gennem
oliekøleren bagfra
Lem
Pust luft gennem
køleren fra
motorsiden
Undgå forbrændinger: Berør ikke lydpotten eller lydpottens
afskærmning. Overfladetemperaturerne kan overskride 66°C.
Figur 4E
24
VEDLIGEHOLDELSE 4
4.22 OPBEVARING _____________________________________________________________________________
Generelt
Klippeenheder
1.
Vask traktoren grundigt, og smør den. Reparer og mal
beskadiget eller blotlagt metal.
1.
Vask klippeenhederne grundigt, reparer derefter og mal alt
beskadiget eller blotlagt metal.
2.
Efterse traktoren, spænd alle beslag, udskift slidte eller
beskadigede komponenter.
2.
Smør alle fittings og friktionspunkter.
3.
Tøm og genopfyld køler.
4.
Rens dækkene grundigt, og opbevar traktoren således, at
vægten ikke hviler på dækkene. Check dæk med regelmæssige
intervaller, og genoppump som påkrævet, hvis traktor ikke er på
donkraftstativ.
5.
Hold maskinen og alt dens tilbehør rent, tørt og beskyttet mod
elementerne under opbevaring. Opbevar aldrig udstyr i
nærheden af åben ild eller gnister, som kan antænde brændstof
eller brændstof-dampe.
Batteri
! FORSIGTIG
Tromlen bør behandles med den yderste forsigtighed for at
forhindre personskade og beskadigelse af skærene.
Efter opbevaring
1.
Check og geninstaller batteri.
2.
Check eller servicer brændstoffilter og luftfilter.
3.
Check kølerens kølevæskestand.
4.
Check oliestand i motorens krumtaphus og hydrauliske system.
1.
Fjern, rengør og opbevar batteri i opretstående position på et
køligt, tørt sted.
5.
Fyld brændstoftanken op med friskt brændstof. Aftap
brændstofsystemet.
2.
Efterse1 og genoplad batteri hver 60 til 90 dage, så længe det
opbevares.
6.
Sørg for, at dækkene er korrekt oppumpet.
3.
Opbevar batterier på et køligt, tørt sted. Rumtemperaturen må
ikke være over 27° C for at mindske selvafladnings-hastigheden
eller falde til under
-7° C, så elektrolytten forhindres i at
fryse.
7.
Fjern al olie fra tromlerne og underkniven. Juster underkniv og
klippehøjde.
8.
Start og betjen motoren ved 1/2 gas. Giv motoren tid til at blive
ordentligt opvarmet og smurt.
Motor (generelt)
1.
Fjern aftapningsproppen, mens motoren er varm, og tøm olien
ud af krumtaphuset, og skift oliefilter. Sæt aftapningsproppen i
igen, og genopfyld med frisk olie. Lad motoren køle af før start.
2.
Rengør motorens ydre. Mal blotlagt metal, eller påfør et tyndt
lag rustbeskyttelses-olie.
3.
Påfyld et brændstofbehandlingsmiddel eller en biocid for at
forhindre geldannelse eller bakterievækst i brændstof. Spørg
din lokale brændstofleverandør til råds.
4.
Hvis traktoren opbevares indendørs, skal brændstoffet tappes
af tanken.
5.
Luk brændstofafspærringsventilen.
! ADVARSEL
Betjen
aldrig
motoren
uden
ordentlig
ventilation;
udstødningsgasser kan være dødelige, når de indåndes.
25
5 FEJLFINDING
5.1
5
GENERELT ______________________________________________________________________________
FEJLFINDING
Nedenstående fejlfindingsskema nævner grundlæggende problemer, som kan opstå under opstart og betjening. Kontakt den lokale Jacobsen-distributør
for at få flere oplysninger om de hydrauliske og elektriske systemer.
Symptomer
Mulige årsager
Motor vil ikke starte.
Motor svær at starte eller
kører dårligt.
Motor standser.
Motor overopheder.
Batteri bevarer ikke ladning.
Klippeenhederne
klipper
ikke eller klipper ujævnt.
Traktor reagerer ikke på
traktionspedal.
Handling
1.
Parkeringsbremse udkoblet,
traktionspedal ikke i neutral eller PTOkontakt aktiveret.
1.
Check operatør-sikkerhedssystem og opstartsprocedure.
2.
Batteriet på lav ladning eller defekt.
2.
Efterse batteris tilstand og batteriforbindelser.
3.
Brændstoftank tom eller snavset.
3.
Fyld op med friskt brændstof. Udskift brændstoffilter. Aftap
brændstofrør.
4.
Strømafbryder sprunget.
4.
Nulstil strømafbryder.
1.
Brændstofstand lav, brÊndstof eller
brændstoffilter snavset.
1.
Fyld op med friskt brændstof. Skift brændstoffilter. Aftap
brændstofrør.
2.
Luftrenser snavset.
2.
Efterse og erstat luftfilter.
3.
Brændstofdyser, brændstofpumpe.
3.
Kig i motorhåndbogen.
4.
Motorproblem.
4.
Kig i motorhåndbogen.
1.
Brændstoftank tom.
1.
Fyld op med friskt brændstof, og aftap brændstofrør.
2.
Låsninger ikke slået til, før førersædet
blev forladt.
2.
Træk parkeringsbremse, indstil tromlekontakten til OFF
(SLUK), og traktionspedalen i neutral.
1.
Kølervæskestand lav.
1.
Efterse og tilfør kølevæske.
2.
Luftindtag hæmmet.
2.
Rengør køleluftindsugningen.
3.
Vandpumperem sprunget eller løs.
3.
Stram eller udskift rem.
4.
Motor overbelastet.
4.
Reducer fremadkørende hastighed.
1.
Løse eller ætsede batteripoler.
1.
Efterse og rengør poler.
2.
Lav elektrolyt.
2.
Fyld op igen til korrekt stand.
3.
Generatorrem løs eller sprunget.
3.
Stram eller udskift rem.
4.
Opladningssystem defekt.
4.
Se motorhåndbog.
1.
Klippeenhederne er ikke sænket helt.
1.
Sænk klippeenhederne ned på jorden.
2.
Motorhastighed for lav.
2.
Check motorhastighed. Lad motoren køre med fuld gas.
3.
Hydraulisk olie lav.
3.
Check beholderstand, og fyld op om nødvendigt.
1.
Parkeringsbremse trukket.
1.
Udkobl parkeringsbremse.
2.
Bugseringsventil åben.
2.
Luk bugseringsventil.
3.
Hydraulisk olie lav.
3.
Check beholderstand, og fyld op om nødvendigt.
Klippemekanisme kan ikke
hæves eller sænkes.
1.
Hydraulisk olie lav.
1.
Check beholderstand, og fyld op om nødvendigt.
Målere/indikatorer
ikke.
1.
Strømafbryder sprunget.
1.
Nulstil strømafbryder, check pære.
2.
Løse ledninger.
2.
Check elektriske forbindelser.
26
virker
VEDLIGEHOLDELSE & SMØRING 6
6.1
6
GENERELT _______________________________________________________________________________
VEDLIGEHOLDELSE & SMØRING
! ADVARSEL
Udkobl alle drev, sænk redskaber ned på jorden, træk
parkeringsbremse, stands motor, og fjern nøgle fra tændingslås før
rengøring, justering eller reparation af dette udstyr for at forhindre.
1.
2.
Smør med fedt, som opfylder eller er bedre end NLGI Grad 2 LBspecifikationerne. Tilfør fedt med en manuel fedtpistol, og fyld
langsomt, indtil fedt begynder at sive ud. Brug ikke trykluftspistoler.
3.
Tilfør periodisk en lille mængde lithiumbaseret fedt til førersædemederne.
4.
Tilfør adskillige dråber SAE 30-olie hver 40 timer eller som
påkrævet for glidende betjening af alle løftestænger, drejepunkter
og andre friktionspunkter, som ikke er vist på smøringsskemaet.
5.
Indfedt fittings hver 25 timer.
Rengør altid fedtfittingen før og efter smøring.
6.2
SMØRINGSSKEMA_________________________________________________________________________
F
E
F
E
F
E
B
B
A
E
F
E
E
G
K
N
C
G
F
L
F
D
E F
E
H
J
Beskrivelse
A Drejetap på forreste
klippeenhedsarm
B Forreste løftecylindere
C Drejetap på fløjklippeenhedsarmen
D Fløjklippeenhedens løftecylindere
E Styrehjul
F Styrehjularme
G Klippeenhedens omdrejningshus
C
O
M
F
D
J
E
E
H
J
I
Fittings
(2)
(4)
(2)
(4)
(10)
(8)
(8)
H
I
J
K
L
M
N
O
Ratakselspindelhus
Ratakseldrejeled
Rataksekugleled
Bremsepedaldrejeled
Pumpedrivaksel, kryds
Pumpedrivaksel, not
Akseldrivaksel, kryds
Akseldrivaksel, not
(2)
(1)
(4)
(1)
(2)
(2)
(2)
(1)
27
6 VEDLIGEHOLDELSE & SMØRING
6.3
VEDLIGEHOLDELSESSKEMAER ____________________________________________________________
Anbefalede eftersyns- og smøringsintervaller
Hver
8-10
timer
Luftfilter (førerhus)
I
Luftfilter (motor)
I
Batteriopladning
Hver
25
timer
Hver
100
timer
Hver
400
timer
Hver
250
timer
Hver
500
timer
Hver
1000
timer
Se
afsnit
R****
4.6
I-A*
Bremse
4.9
I-A
I-A
Kølesystem
R
Motorolie
I
Motoroliefilter
Foraksel
3.4
R
4.21
I*
I
4.15
R*
R
4.5
R*
R
I-A
Brændstofsystem
4., 3.2
A
I-C-A
Elektrisk system
R
L
I***
Hydraulisk olie
I-A
Hydraulisk oliefilter (2)
L
L
R*
Lyddæmper og udstødning
Kølerskærme
A - Tilfør eller justér
6.2
I
4.12
R**
4.13
R****
4.14
I
I-A
4.8
L
I
III
4.16
I-C/AR
Dæk
II
4.8
R
Hydrauliske slanger og rør
IV
V
I
Brændstoffilter
Fedtfittings, alle
Smørings
type
R
I
Remme
4.21
A
C - Rengør
*
Angiver første service for nye maskiner.
**
Eller hvert andet år, hvad der end kommer først.
***
Efterse synlige slanger og rør for lækager eller oliemærker.
**** Eller når servicelampen tændes.
I
- Manuel fedtpistol med NLGI, grad 2 (serviceklasse LB).
II
- Motorolie - se Afsnit 4.5.
28
Årligt
4.17
I - Efterse
III
L- Smør
R - Udskift
AR - Efter behov
- Brug Jacobsen-hydraulikvæske: Kapacitet: 19 l. Bestil del nr.
2500548 æske med to flasker med 9,5 l eller del nr. 2500546, spand
med 19 liter.
IV - Kapacitet: 2,8 l 50/50 vand/ethylenglycol-blanding.
V
-
Kapacitet 1,8 l 80W-90 gearolie med 142 ml begrænset spær.
NOTER 7
7
NOTER
29
8 RESERVEDELSKATALOG
8.1
SÅDAN BRUGES RESERVEDELSKATALOGET_________________________________________________
8
RESERVEDELSKATALOG
Forkortelser
N/S - Serviceres ikke separat, kan kun skaffes ved at bestille
hovedkomponent eller sæt.
AR - Variabel mængde eller mål påkrævet for at opnå korrekt justering (som påkrævet).
Symboler, såsom l, ved siden af emnenummeret, angiver, at
der findes en note, som indeholder yderligere oplysninger, der er
vigtige ved bestilling af denne del.
Emne
l
8.2
Styknr.
1
2
3
4
5
123456
789012
345678
N/S
901234
Antal
Punkter
Emner i punktopstillinger angiver dele, der er indbefattet som del af
en montage eller en anden komponent. Disse dele kan bestilles
separat eller som del af hovedkomponenten.
Beskrivelse
1
1
1
1
1
Serienumre/Noter
Beslag, ventil
Ventil, løfter
• Håndtag
• Pakningssæt
Skrue, 1/4-20 x 2” sekskantet hoved
Angiver en stykdel
Indbefatter emner 3 og 4
Serviceret del indbefattet i del 2
Ikke-serviceret del indbefattet i del 2
BESTILLING AF DELE _____________________________________________________________________
1.
Skriv fuldt navn og komplet adresse på ordren.
2.
Angiv, hvor og hvordan udstyret skal leveres.
3.
Oplys produktnummer, -navn og serienummer, som er stanset
på produktets navneplade eller serieplade.
4.
Bestil med angivelse af den ønskede mængde, styknummer,
farvekode og beskrivelse af delen som angivet i tilbehørslisten.
5.
Send eller aflever ordren til en autoriseret forhandler af
Jacobsen.
6.
Efterse alle leverancer, når de modtages. Hvis der findes
beskadigede eller manglende dele, skal der indgives krav til
befragteren, før leverancen accepteres.
7.
Send ikke materialer tilbage uden et brev med en forklaring,
hvori de returnerede dele anføres på en liste.
Transportomkostningerne skal være betalt på forhånd.
Garantien bortfalder i tilfælde af brug af ikke-Jacobsen dele og redskaberne.
30
PARTS LIST 8
8.3
TABLE OF CONTENTS______________________________________________________________________
1.1 ............Decals ..................................................................................
2.1 ............Hood and Front Cowling ....................................................
3.1 ............Hood.....................................................................................
4.1 ............Floorboard Platform ...........................................................
5.1 ............Console Support .................................................................
6.1 ............Seat and Seat Base.............................................................
7.1 ............Control Panel.......................................................................
8.1 ............Lift Valve ..............................................................................
9.1 ............Throttle.................................................................................
10.1 ..........Traction Pedal Linkage.......................................................
11.1 ..........Traction Linkage .................................................................
12.1 ..........Brake Pedal .........................................................................
13.1 ..........Frame and Front Axle .........................................................
14.1 ..........Steering Axle .......................................................................
15.1 ..........Steering Tower ....................................................................
16.1 ..........Air Cleaner...........................................................................
17.1 ..........Radiator and Oil Cooler......................................................
18.1 ..........Engine ..................................................................................
19.1 ..........Engine Mounts ....................................................................
20.1 ..........Engine Fuel Control............................................................
21.1 ..........Muffler ..................................................................................
22.1 ..........Fuel Tank .............................................................................
23.1 ..........Tank Support.......................................................................
24.1 ..........Hydraulic Tank ....................................................................
25.1 ..........Pumps and Control Valve ..................................................
26.1 ..........Traction Hydraulics ............................................................
27.1 ..........Gear Pump Hydraulics .......................................................
28.1 ..........Control Valve Hydraulics ...................................................
29.1 ..........Steering Hydraulics ............................................................
30.1 ..........Lift Hydraulics .....................................................................
31.1 ..........Lift Return Hydraulics ........................................................
32.1 ..........Motor Return Hydraulics ....................................................
32
34
36
38
40
42
44
46
47
48
50
52
54
56
58
60
62
64
66
68
69
70
72
74
76
78
80
81
82
83
84
85
33.1 ..........Charge Hydraulics............................................................... 86
34.1 ..........Oil Cooler Hydraulics.......................................................... 87
35.1 ..........Return Hydraulics ............................................................... 88
36.1 ..........Front Deck Hydraulics ........................................................ 89
37.1 ..........Left Wing Deck Hydraulics................................................. 90
38.1 ..........Right Wing Deck Hydraulics .............................................. 91
39.1 ..........Hydraulic Clamping............................................................. 92
40.1 ..........Electrical Components ....................................................... 94
41.1 ..........Electrical Routing................................................................ 96
42.1 ..........Harness ................................................................................ 98
43.1 ..........Front Lift Arms .................................................................. 100
44.1 ..........Wing Lift Arms................................................................... 102
45.1 ..........Wing Deck Latch ............................................................... 104
46.1 ..........Deck Mounting................................................................... 106
47.1 ..........Front Deck.......................................................................... 108
48.1 ..........Wing Deck.......................................................................... 110
49.1 ..........Caster Wheels.................................................................... 112
50.1 ..........Deck Bumper ..................................................................... 114
51.1 ..........Deck Valve ......................................................................... 115
52.1 ..........Lift Valve ............................................................................ 116
53.1 ..........Control Valve ..................................................................... 118
54.1 ..........4WD Valve.......................................................................... 119
55.1 ..........Traction Pump ................................................................... 120
56.1 ..........Rear Wheel Motor.............................................................. 122
57.1 ..........ROPS .................................................................................. 123
58.1 ..........Seat..................................................................................... 124
59.1 ..........Front Axle........................................................................... 126
60.1 ..........Electrical Schematic ......................................................... 128
61.1 ..........Hydraulic Schematic......................................................... 132
62.1 ..........O-Ring Chart...................................................................... 134
31
R-311
Serial No. 69166 - All
1.1 Decals
THIS RADIATOR CONTAINS
ANTI-FREEZE
PROTECTED TO -26 F (-32 C)
Mix equal parts of clean water and a premium
quality ethylene glycol based anti-freeze to
maintain the boil over, rust and corrosion
protection.
4181861
10
19
10
10
30
30
10
J-TT XXXXXX-XX
18
3008521
16
14
PUSH TO LATCH
WING ARMS.
PULL TO RELEASE
Drain and discard coolant yearly. Read manual
for additional instructions.
6
21
11
4199140
4192000
22
23
4181863
4181862
15
12
®
3008004
17
13
7
20
9 / 10
8
R-311
4199160
®
L WA
105 dB
3
4181865
5
32
2
069166 = 3975 lb.
A Textron Company
CHARLOTTE, NC
4
MADE IN U.S.A.
1
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Qty.
Description
Serial Numbers/Notes
4199160
1
Decal, R-311 Weight
Located on right frame rail
4117468
4194260
REF
4181865
366608
4192000
4187682
4202200
4202201
4181863
4181863
4182386
4181861
4181862
3008521
3008004
4170760
366866
3002565
363995
4199140
4164381
1
2
1
1
2
1
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
Decal, 105 dB Noise
Decal, ROPS Deployment
Serial Plate
Decal, Warning
Decal, Wing Transport Lock Cable
Decal, Weight Transfer
Decal, R-311
Decal, Left Side Stripe
Decal, RIght Side Stripe
Decal, See Manual for Maintenance
Decal, See Manual for Maintenance
Emblem, Jacobsen
Decal, Start Assist
Decal, Radiator Warning
Decal, Accelerator
Decal, Brake
Decal, Instrument Panel
Decal, Symbol
Decal, Relay Identification
Decal, Antifreeze
Decal, Heat Warning
Decal, Danger
Located on right frame rail
Located on ROPS folding section
Located on right frame rail
Located on Charge Filter Bracket
Located on Hydraulic Tank
Located on Air Cleaner
Located on Radiator
Use Horn Portion of Decal Only
Located on inside of relay cover
Located on Radiator
Located on Fan Shroud
> Change from previous revision
33
R-311
Serial No. All
2.1 Hood and Front Cowling
5
2
15
1
9
7
11
3
R-
19
29
14
8
19
5
3
18
9
7
24
29
20
23 25
26
22
11
32
26
25
20
24
23
33 / 34
17
22
32
30
27
6
28
21
16
12
10
4
31
17
30
12
10
13
28
29
28
34
29
16
6
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
Qty.
Description
4182022
1
Hood, R-311
366883
NS
400408
403741
403912
444306
444758
446110
446118
453017
444310
4197282
4182025
4189009
4188780
4197420
4196223
523126
4195783
404022
522516
452004
440052
446130
443102
400188
452006
443106
400286
445806
455012
4182023
4182024
1
1
2
4
8
4
2
4
8
2
8
2
1
1
2
2
1
2
2
4
4
8
8
8
8
4
8
4
4
4
4
1
1
Latch, Overcenter
• Keeper
Screw, 1/2-13 x 1-1/2” Hex Head
Screw, #8-32 x 5/8” Hex Head
Screw, #10-24 x 5/8” Truss Head
Nut, #8-32 Hex
Locknut, 1/2-13 Hex
Lockwasher, #8
Lockwasher, #10
Flat Washer, 1/2
Nut, #10-24 Hex
Plate, Hood Mount
Front Cowling
• Foam, Cowling
Bracket, Ball Stud
Spring, Gas
Hood Support
Bumper, Rubber
Plate, Cowling
Screw, 1/4-20 x 3/4” Truss Head
Mount, Isolation
Flat Washer, 1/4
Carriage Bolt, 1/4-20 x 1-3/4”
Lockwasher, 1/4 Heavy
Nut, 1/4-20 Hex
Screw, 5/16-18 x 1” Hex Head
Flat Washer, 5/16
Nut, 5/16-18 Hex
Screw, 3/8-16 x 2-3/4” Hex Head
Nut, 3/8-16 Hex Nylock
Flat Washer, 1/2
Hood Support, Right Side
Hood Support, Left Side
Serial Numbers/Notes
See 3.1
> Change from previous revision
35
R-311
Serial No. All
3.1 Hood
1
7/8
2
1
31
R-
3
9
4
5
6
19
6
22
5
2
4
20
21
3
10
15
12
13
16
14
17
18
11
36
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Qty.
Description
4182022
1
Hood Assembly
340795
402230
453023
446130
443102
4202200
4202201
4187682
4189000
4189001
4189002
4189003
4189004
4189005
4189006
4189007
4189008
453009
446134
4201080
4201100
2
4
4
4
4
1
1
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
2
2
2
2
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Serial Numbers/Notes
Handle, Hood
Screw, 1/4-20 x 1” Slotted
Flat Washer, 1/4
Lockwasher, 1/4 Heavy
Nut, 1/4-20 Hex
Decal, Left Side Jacobsen
Decal, RIght Side Jacobsen
Decal, R-311
Foam, Top Rear
Foam, Top Front
Foam, Lower Rear
Foam, Right Side
Foam, Left Side
Foam, Top Right
Foam, Top Left
Foam, Right Under Side
Foam, Left Under Side
Flat Washer, 5/16
Lockwasher, 5/16
Threaded Ball Stud
Seal
> Change from previous revision
37
R-311
Serial No. All
4.1 Floorboard Platform
19
20
21
22
15
5
20
21
22
1
5
5
5
7
20
17
22
18
6
3
12
5
13
14
25
33
23
21
11
14
2
5
13 4
24
16
13
6
14
20
31
8
9
10
6
23 21
24
21
29
24
21
23
6
26
22
21
23
23
24
25
30
32
24
21
32
23
28
13
16
27
38
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Qty.
Description
4185961
1
4185960
4185981
4185980
441614
445781
441669
452004
446128
444708
4184649
4185983
446134
443106
404072
452006
4185923
4185982
4181420
400266
446140
452008
443110
453011
400264
4196122
4196121
400188
N/S
2242036
4188920
400262
2242037
1
1
1
13
9
6
6
6
6
1
1
7
6
2
3
1
1
1
8
16
8
11
9
3
1
1
1
1
1
1
4
1
Serial Numbers/Notes
Right Side Fender
Left Side Fender
Pad, Right Side Step
Pad, Left Side Step
Carriage Bolt, 5/16-18 x 1”
Nut, 5/16-18 Whizlock Flange
Carriage Bolt, 1/4-20 x 2-3/4”
Flat Washer, 1/4
Lockwasher, 1/4
Locknut, 1/4-20
Floor, Foot Rest
Pad, Footrest
Lockwasher, 5/16
Nut, 5/16-18 Hex
Screw, 5/16-18 x 1” Truss Head
Flat Washer, 5/16
Floor Board
Pad, Floor
Utility Box
Screw, 3/8-16 x 1-1/2” Hex Head
Lockwasher, 3/8
Flat Washer, 3/8
Nut, 3/8-16 Hex
Flat Washer, 3/8
Screw, 3/8-16 x 1-1/4” Hex Head
Tray, Battery
Clamp, Battery Retaining
Screw, 5/16-18 x 1”” Hex Head
Battery, 12 V Group # 75NF
Bracket, Battery Tray Support
Bracket, LH Rear Fender Support
Screw, 3/8-16 x 1” Hex Head
Bracket, RH Rear Fender Support
REFERENCE B1, See 60.1
> Change from previous revision
39
R-311
Serial No. All
5.1 Console Support
14
17
15
13
7
9
6
22
A
7
8
10
9
8
3
13
15
7
8
5
16
6
12
6
5
1
2
13
15
11
19
A
18
20
8
9
10
21
8
7
40
23
14
4
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Qty.
Description
4168044
1
4189011
REF
4185864
460026
452007
400264
453011
446142
443110
400184
4185903
455056
403760
446134
445278
REF
4186141
REF
441614
445795
4195920
408851
1
1
1
2
4
7
10
7
5
4
1
10
6
10
3
1
1
1
4
4
1
4
Serial Numbers/Notes
Support, Console
Console Wall
Seat and Seat Base
Rod, Seat Pivot
Cotter Pin, 1/8 x 3/4”
Flat Washer, 3/8
Screw, 3/8-16 x 1-1/4” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Screw, 5/16-18 x 3/4” Hex Head
Trim Seal
Flat Washer, 5/16
Screw, 5/16-18 x 3/4” Truss Head
Lockwasher, 5/16 Special
Nut, Tinnerman
Control Panel
Bracket, Seal
Steering Tower
Carriage Bolt, 5/16-18 x 1”
Nut, 5/16-18 Spiralock Flange
Panel, Closeout
Screw, 1/4-20 x 3/4” Self Tapping
See 6.1
See 7.1
See 15.1
> Change from previous revision
41
R-311
Serial No. All
6.1 Seat and Seat Base
8
4
4
2
5
2
6
2
5
5
6
5
2
3
6
23
5
5
13
1
6
23
5
3
23
12
22
1
10
23
1
22
1
3
10
22
1
22
1
1
1
3
14
19
4181865
11
11
7
21
9
20
15
16
18
17
42
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Qty.
Description
450453
4
452388
4185860
400186
4195881
445795
443110
4185878
N/S
361723
4192160
4181865
4193341
4193344
4185927
4185871
4185872
4185873
4185874
4185875
4185870
4185868
403770
4203220
4
4
4
3
4
1
1
1
1
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
4
4
Serial Numbers/Notes
Locknut, M8-1.25 Center
Screw, M8-1.25 x 20 mm Hex Head
Seat Riser
Screw, 5/16-18 x 7/8” Hex Head
Spacer
Nut, 5/16-18 Spiralock Flange
Nut, 3/8-16 Hex
Seat
• Switch, Seat
Stop, Rubber
Stop, Rear Seat
Decal, Warning
Seat Rail
Seat Rail with Handle
Seat Base
Insulation, Seat Base
Insulation, Left Side
Insulation, Seat Base Corner
Insulation, Front Side
Trim Seal
Insulation, Right Side
Trim Seal
Screw,5/16/18 x 3/4” Hex Flange
Screw, M8-1.25 x 20 mm Square Hd
See 58.1
REFERENCE SW3, See 60.1
> Change from previous revision
43
R-311
Serial No. All
7.1 Control Panel
W
Y
X
Z
34
19
8
20
9
21
22
Part of 19
11
13
Part of 8
36
14
10
Part of 11
23
37
38
15
44
18
35
12
Part of 34
25
43
33
40
42
18
31
1
39
27
Z
J-T
XX
XX
XX
-X
X
29
30
30
10
Y
10
10
10
X
W
2
16
3
4
5
6
7
41
32
24
17
10
28
10
30
26
10
30
30
10
J-T XXXXXX-XX
Control Panel Decal
44
R-311
Item
Part No.
Qty.
Description
1
4193340
1
Control Panel
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
4170760
338601
338601
338601
338558
338558
338601
162723
447006
444310
162721
447002
444304
447206
444306
1000588
365043
363962
3005121
447002
444304
447206
444306
3001372
366932
3001374
5003490
3001373
5003490
3001371
5003490
3001370
5003490
365943
447002
444304
447206
444306
364774
3001386
5002503
5002102
5002101
5000039
1
1
1
1
1
1
1
1
2
1
1
3
3
2
2
1
1
2
1
3
3
2
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
3
3
2
2
6
1
1
1
1
1
• Decal, Control Panel
Circuit Breaker, 10 Amp
Circuit Breaker, 10 Amp
Circuit Breaker, 10 Amp
Circuit Breaker, 30 Amp
Circuit Breaker, 30 Amp
Circuit Breaker, 10 Amp
Hour Meter
• Lockwasher, #10 External Tooth
• Nut, #10-24 Hex
Volt Meter
• Lockwasher, #6 External Tooth
• Nut, #6-32 Hex
• Lockwasher, #8 Internal Tooth
• Nut, #8-32 Hex
Plug, Upper Panel
Switch, Glow Plug
Switch Boot
Water Temperature Gauge
• Lockwasher, #6 External Tooth
• Nut, #6-32 Hex
• Lockwasher, #8 Internal Tooth
• Nut, #8-32 Hex
Switch, PTO
Plug, Panel
Switch, Wing Decks
• Mounting Bezel
Switch, Front Deck
• Mounting Bezel
Switch, Cruise Control
• Mounting Bezel
Switch, 4WD
• Mounting Bezel
Gauge, Fuel
• Lockwasher, #6 External Tooth
• Nut, #6-32 Hex
• Lockwasher, #8 Internal Tooth
• Nut, #8-32 Hex
Boot, Protective
Plug, Lower Panel
Ignition Switch
• Nut, Black Nylon Face
• Bezel Slotted Rubber
• Ignition Key
Serial Numbers/Notes
REFERENCE CB1, See 60.1
REFERENCE CB2, See 60.1
REFERENCE CB3, See 60.1
REFERENCE CB4, See 60.1
REFERENCE CB5, See 60.1
REFERENCE CB8, See 60.1
REFERENCE U5, See 60.1
REFERENCE U4, See 60.1
REFERENCE SW5, See 60.1
REFERENCE U6, See 60.1
REFERENCE SW4, See 60.1
REFERENCE SW6, See 60.1
REFERENCE SW7, See 60.1
REFERENCE SW22, See 60.1
REFERENCE SW19, See 60.1
REFERENCE U7, See 60.1
REFERENCE SW1, See 60.1
> Change from previous revision
45
R-311
Serial No. All
8.1 Lift Valve
6
6
3
6
4
5
8
7
7
2
12
7
13
12
9
1
10
11
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Qty.
Description
1001802
1
Lift Valve
366150
132473
132472
132471
366522
366133
461356
361833
400124
400128
446130
443102
1
1
1
1
3
3
2
1
1
1
2
2
Weather Strip
Right Wing Lift Lever
Center Lift Lever
Left Wing Lift Lever
Knob, Lift Lever
Chain Link
Roll Pin, 3/32 x 1/2”
Pin, Lift Lever
Screw, 1/4-20 x 2-1/2” Hex Head
Screw, 1/4-20 x 3-1/2” Hex Head
Lockwasher, 1/4 Heavy
Nut, 1/4-20 Hex
Serial Numbers/Notes
See 52.1
> Change from previous revision
46
R-311
Serial No. All
9.1 Throttle
13
9 8
11
7
2
1
7
6
4
5
10
3
12
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Qty.
Description
4172944
1
326731
4177920
445800
440116
4178004
360885
3009153
444850
400110
444708
400272
445783
1 Knob, Throttle
1 Cable, Throttle
1 Palnut, 3/16
1 Carriage Bolt, 3/8-16 x 7/8”
1 Bracket, Throttle Lever Mounting
2 Disc, Friction
1 Plate, Friction
1 Locknut, 3/8-16 Hex Jam
1 Screw, 1/4-20 x 7/8” Hex Head
1 Locknut, 1/4-20 Hex Center
2 Screw, 3/8-16 x 2-1/4 Hex Head
2 Nut, 3/8-16 Whizlock Flange
Serial Numbers/Notes
Throttle Handle
See 20.1 for Engine Connection
> Change from previous revision
47
R-311
Serial No. All
10.1 Traction Pedal Linkage
9
4
1
3
5
6
2
23
7
23
15
22
22
23
23
8
11
10
16
18 19
11
14
24
17
48
20
13
21
12
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Qty.
Description
4116048
1
3007230
3003474
3003475
400188
3002695
444718
4183720
409812
4183480
366877
400146
446130
453023
441602
445781
1000649
403746
64251-001
446116
444310
333542
445796
4185902
1
1
1
1
1
1
1
2
1
2
1
1
1
2
2
1
2
2
2
2
2
4
AR
Serial Numbers/Notes
Pedal, Hydro
Stop, Mow Speed
Grip, Reverse Pedal
Grip, Forward Pedal
Screw, 5/16-18 x 1” Hex Head
Flat Washer, 5/16
Locknut, 5/16-18 Center
Arm, Pedal
Screw, 5/16-18 x 3/4” Thread Cutting
Bracket, Pedal Support
Bearing, Nylon
Screw, 1/4-28 x 3/4” Hex Head
Lockwasher, 1/4 Heavy
Flat Washer, 1/4
Carriage Bolt, 5/16-18 x 3/4”
Nut, 5/16-18 Whizlock Flange
Switch, Reverse Sensing
Screw, #10-24 x 3/4” Hex Head
Flat Washer, #10
Lockwasher, #10
Nut, #10-24 Hex
Tie Stud
Nut, 3/8-16 Spiralock Flange
Shim, Switch
REFERENCE SW23, See 60.1
> Change from previous revision
49
R-311
Serial No. All
11.1 Traction Linkage
12
15
8 13
14
10
37
20
38
11
30
5
6
1
18
7
31
17
3
8
36
12
9
12
21
22
23
20
24
21
28
12
26
12
7
29
19
9
19
8 13
50
32
15
35
8
8
19
16
27
32 33
4
5
7
31
2
25
19
34
8
13
13
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Qty.
Description
2500257
1
3007095
3000593
358795
358794
364970
443812
446142
360893
3000594
400276
453011
445806
400198
444718
2500175
400190
400194
452006
443106
362819
304718
4158183
359949
444762
366317
401028
4183001
400266
340783
367456
363771
367457
400202
400268
2243002
446136
4158187
1
1
1
4
1
4
9
2
1
2
10
5
1
2
1
1
1
5
3
2
2
1
1
1
1
1
1
1
1
2
2
1
2
2
2
2
1
Serial Numbers/Notes
Tube, Traction Return
Stop, Rear Pivot
Spacer, Traction Control
Screw, 3/8-24 x 5-1/2” Special
Washer
Spring, Compression
Nut, 3/8-24 Hex Jam
Lockwasher, 3/8 Heavy
Rod End
Bracket, Traction Return
Screw, 3/8-16 x 3” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Nut, 3/8-16 Hex Nylock
Screw, 5/16-18 x 2-1/4” Hex Head
Locknut, 5/16-18 Center
Traction Damper
Screw, 5/16-18 x 1-1/4” Hex Head
Screw, 5/16-18 x 1-3/4” Hex Head
Flat Washer, 5/16
Nut, 5/16-18 Hex
Washer
Bushing
Traction Arm
Rubber Mount, Traction Arm
Locknut, 3/8-16 Center
Rod End
Screw, 3/8-16 x 3-1/4” Hex Head
Rod, Traction Pump Adjusting
Screw, 3/8-16 x 1-1/2” Hex Head
Magnet, Cruise Control
Pin, Magnet Support
Spring
Bracket, Cruise Control Magnet
Screw, 5/16-18 x 3” Hex Head
Screw, 3/8-16 x 1-3/4” Hex Head
Block, top
Lockwasher, 5/16 Heavy
Damper Mount
REFERENCE K16, See 60.1
> Change from previous revision
51
R-311
Serial No. All
12.1 Brake Pedal
11
12
10 9
8
7
19
6
5
4
22
2
21
15
38
20
1
22
2
5
15
14
16
17 18
31
35
29
28
26
27
24
33
30
32
34
26
25
26 24 27
26 25
29
23
23
29
28
28
29
34
32
33
52
13
16 17
18
3
36
37
16
17
18
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Qty.
Description
4183261
1
Brake Pedal
352726
3006327
4100460
403770
4183260
400190
453009
3007941
3007942
3002695
444718
4185901
1000649
403860
453004
446110
444306
3003475
403862
471217
441602
445781
362744
446134
443806
4100464
461493
460014
4172742
4172743
4172440
4172900
352435
4184644
4185902
1000649
4197881
2
1
1
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
3
5
5
5
1
2
1
4
4
2
4
8
2
4
4
1
1
2
4
4
1
1
1
1
• Bushing
Shaft, Brake Pedal
Arm, Brake
Screw, 5/16-18 x 3/4” Hex Flange
Lever, Parking Brake
Screw, 5/16-18 x 1-1/4 Hex Head
Flat Washer, 5/16
Spacer
Spring, Torsion
Flat Washer, 5/16
Locknut, 5/16-18 Center
Bracket, Cruise Control Switch
Switch, Cruise Control Cut-out
Screw, #8-32 x 5/8” Truss Head
Flat Washer, #8
Lockwasher, #8
Nut, #8-32 Hex
Grip, Pedal
Screw, #8-32 x 3/4” Truss Head
Fitting, 5/16 Straight
Carriage Bolt, 5/16-18 x 3/4”
Nut, 5/16-18 Hex Flange
U-Bolt
Lockwasher, 5/16
Nut, 5/16-18 Hex Jam
Spring, Extension
Clevis Pin, 5/16 x 3/4”
Cotter Pin, 3/32 x 3/4”
Cable, Left Side Brake
Cable, Right Side Brake
Mechanical Caliper Assembly
Shoulder Bolt
Spacer
Floor Support
Shim, Switch
Switch, Parking Brake
Arm, Brake
Serial Numbers/Notes
REFERENCE SW21, See 60.1
REFERENCE SW2, See 60.1
> Change from previous revision
53
R-311
Serial No. All
13.1 Frame and Front Axle
22 21
18
1722
22 42
23
10
21
11
24
21 22
22
19
20
22
23 24 23 22
24
23
22
11
37
10
24
31
24
23
22
19
30
29
22 17
43
39
16
40
32
10
11
38
12 / 44
33
15
15
12
11
13
11
8
11
9
12
35 34
36
11
12
11
16
11
12
7 6
3
12 / 44
15
41
11
4
5
10
11
15
2
25
1
28
5
14
4
3
25
2
26
14
6
27
7
28
26
54
R-311
Item
Part No.
Qty.
Description
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
4172400
1
557623
4167840
4167841
400108
557624
460093
4172601
4172600
400412
453017
64229-05
2
2
2
16
2
2
1
1
8
24
18
Key
Hub, Wheel
Disc, Brake
Screw, 1/4-20 x 3/4” Hex Head
Nut
Cotter Pin, 1/8 x 2-1/2”
Left Side Axle Support
Right Side Axle Support
Screw, 1/2-13 x 2” Hex Head
Flat Washer, 1/2
Nut, 1/2-13 Nylock Hex
12
64229-05
12
Nut, 1/2-13 Nylock Hex
13
14
400410
4172901
4
3
Screw, 1/2-13 x 1-3/4” Hex Head
U-Bolt
14
4204140
3
U-Bolt
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
452012
4190744
400268
4184644
4190242
4201700
400264
452007
446142
444762
366292
5002574
360111
353914
400276
446140
452008
4167723
163927
364830
445642
460072
400266
452006
446142
443110
REF
4197280
4201701
6
2
4
1
2
2
6
20
10
10
2
2
2
12
2
2
2
1
1
3
1
1
1
1
1
1
1
1
1
44
4204160
6
Serial Numbers/Notes
Front Axle
Flat Washer, 1/2
Rim, Scrapper
Screw, 3/8-16 x 1-3/4” Hex Head
Bracket, Floor Support
Mount, Step Support
Step Support, Right Side
Screw, 3/8-16 x 1-1/4” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Lockwasher, 3/8 Heavy
Locknut, 3/8-16 Center
Tire, 26 x 12 - 12, 6 Ply Multi-Trac
Wheel Rim, 12 x 10.5
Inflation Valve
Wheel Bolt, 1/2-20 x 3/4”
Screw, 3/8-16 x 3” Hex Head
Lockwasher, 3/8
Flat WAsher, 3/8
Frame
Pivot, Steering Axle
Washer
Nut, 1-1/2-12 Slotted Hex
Cotter Pin, 1/4 x 2-1/2”
Screw, 3/8-16 x 1-1/2” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Steering Axle
Bracket, Brake Cable
Step Support, Left Side
Locknut, 1/2-13 Hex
Serial Number 69166-1656~1661
Serial Number 69166-1651~1655
Serial Number 69166-1662 and Up Serial Number 69167-All
Serial Number 69166-1656~1661
Serial Number 69166-1651~1655
Serial Number 69166-1662 and Up Serial Number 69167-All
See 14.1
Serial Number 69166-1651~1655
Serial Number 69166-1662 and Up Serial Number 69167-All
55
R-311
Serial No. All
14.1 Steering Axle
37
17
25 22
23
19
36
24
B
37
A
10
35
7
21
16
36
3
6
4
21 22 23
25
5
3
18
19
24
7
8
2
C
10
7
7
9
1
3
6
5
2
6
38
4
34
34
28
33
32
38
14
15
30 15
A
B
3
11
8
7
20
9
34
34
13
30
15
14
15
C
20
27
26
12
29
40
34
26
41
15
13
30
32
39
27
31
29
33
15
56
30
28
34
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
Qty.
Description
2720313
1
2720298
363562
4121827
443820
471221
361648
361647
367350
461393
4121825
4121826
2000057
401226
446154
4121946
4121829
4121828
322847
4124204
400228
446136
443108
4121986
471214
4178560
554780
554779
339092
400410
315298
2720841
361451
460032
4138510
4137139
503095
471216
445672
360111
366310
5002894
2
4
2
2
3
6
2
2
2
1
1
2
6
14
1
1
1
2
2
2
2
2
2
2
2
1
1
2
8
10
2
2
6
1
1
2
2
2
2
2
2
Serial Numbers/Notes
Steering Axle
• Bushing, Axle Pivot
• Bushing, Mount Pivot
Screw, 1/2-20 x 1-3/4” Socket Head
Nut, 1/2-20 Hex Jam
Grease Fitting, 90°
Washer, Thrust
Thrust Bearing
Washer, Thrust
Roll Pin, 1/4 x 2”
Right Side Steering Arm
Left Side Steering Arm
Motor Mount
Screw, 1/2-13 x 1” Hex Grade 8
Lockwasher, 1/2 Heavy
Tie Rod
• Tie Rod End, Right Side
• Tie Rod End, Left Side
• Clamp
• Nut, 9/16-18 Slotted Hex
• Screw, 5/16-24 x 1-1/4” Hex Head
• Lockwasher, 5/16 Heavy
• Nut, 5/16-24 Hex
• Cover, Dust
• Grease Fitting
Rear Wheel Motor
• Key
• Nut
Guard, Wheel Motor Hose
Screw, 1/2-13 x 1-3/4” Hex Head
Bolt, Wheel
Hub, Wheel
Washer
Cotter Pin, 1/8 x 1-1/2”
Steering Cylinder
• Seal Kit
• Ball Joint
• Grease FItting, Straight
Nut, 5/8-18 Slotted Hex
Valve, Inflation
Tire, 23 x 10.5-12 4 Ply
Rim, 12 x 8.5
See 56.1
> Change from previous revision
57
R-311
Serial No. All
15.1 Steering Tower
15
14
8
16
39
17
13
3
12
11
4
42
5
40
2
7
3
10
9
6
4192000
26
5 4
6
35
24
28 2730
27 25
28
40
29
31
34
33
37
32
®
23
2
22 36
41
20
18
38
19
21
A
A
1
23
58
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Qty.
Description
4185325
1
Steering Tower
4196200
3005934
400258
446142
444849
4197880
4197940
443828
450191
450411
450410
450171
2811547
2811364
2811365
447224
4184620
5002918
5002919
416911
400216
400192
444718
367465
132523
555862
5003579
404022
446130
443102
400120
453023
5000917
400184
446136
452006
443106
445245
404016
4184622
162739
4192000
4182386
4201840
1
2
2
2
2
1
1
1
4
4
4
4
4
1
1
1
1
1
1
2
1
1
2
1
1
1
1
2
4
4
2
2
1
1
1
1
1
8
8
1
1
1
1
1
Bracket, Steering Pump
Shoulder Bolt, 3/4-10
Screw, 3/8-16 x 3/4” Hex Head
Lockwasher, 3/8-16 Heavy
Locknut, 3/4-10 Center
Steering Valve
• Seal Kit
Nut, 5/8-18 Hex Jam
Screw, M8-1.25 x 20 mm Hex Head
Lockwasher, M8
Lockwasher, M6
Screw, M6-1 x 20 mm Hex Head
Washer, Steering Wheel
Steering Wheel
• Cover, Steering Wheel
Lockwasher, 5/8 Internal Tooth
Shaft, Steering
Gas Spring
Cable, Actuator
Screw, #10-24 x 1/2” Thread Cutting
Screw, 5/16-18 x 2-3/4” Hex Head
Screw, 5/16-18 x 1-1/2” Hex Head
Locknut, 5/16-18 Center
Bracket, Valve Mounting
Valve, Weight Transfer
• Cartridge, Valve
• Seal Kit
Screw, 1/4-20 x 1” Truss Head
Lockwasher, 1/4 Heavy
Nut, 1/4-20 Hex
Screw, 1/4-20 x 2” Hex Head
Flat Washer, 1/4
Horn
Screw, 5/16-18 x 3/4” Hex Head
Lockwasher, 5/16 Heavy
Flat Washer, 5/16
Nut, 5/16-18 Hex
Tinnerman Nut
Screw, 1/4-20 x 5/8” Truss Head
Cover, Steering Tower
Switch, Horn
Decal, Weight Transfer
Decal, Jacobsen Emblem
Seal
Serial Numbers/Notes
REFERENCE U9, See 60.1
REFERENCE SW20, See 60.1
> Change from previous revision
59
R-311
Serial No. All
16.1 Air Cleaner
14
6
1
8
2
13
7
7
9
31
10
33
3
12
16
7
13
14
12
15
30 13
14
19
20
26
32
17
12
24
27
25
4199140
28
5
11
15
5
13
29
16
4
26
32
18
13
21
34
24
25
22
34
19
20
60
23
14
35
R-311
Item
Part No.
Qty.
Description
1
122907
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
2500704
549633
131059
400266
4193342
4199140
364883
359615
3008512
390961
338940
401030
453011
446142
445806
364190
400258
400262
404014
446130
443102
400124
3004588
3004563
161688
402006
444304
366352
366368
366369
366342
338939
446116
2208292
453023
366403
1
1
2
4
1
1
1
4
1
1
1
4
15
17
15
2
5
6
3
6
6
3
1
1
2
8
8
1
1
2
1
1
8
1
6
2
Serial Numbers/Notes
Air Filter Assembly
• Wing Nut and Gasket Kit
• Element, Air Cleaner
Band, Air CLeaner Mounting
Screw, 3/8-16 x 1-1/2” Hex Head
Rear Bumper
• Decal, Heat Warning
Switch, Air Cleaner Service
Clamp, Hose
Hose, Air Intake
Hose, Air Cleaner to Engine
Support, Rear Air Cleaner
Screw, 3/8-16 x 3-3/4” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex Nylock
Clamp
Screw, 3/8-16 x 3/4” Hex Head
Screw, 3/8-16 x 1” Hex Head
Screw, 1/4-20 x 1/2” Truss Head
Lockwasher, 1/4 Heavy
Nut, 1/4-20 Hex
Screw, 1/4-20 x 2-1/2” Hex Head
Hinge, Drain Panel
Drain Panel
Latch
Screw, #6-32 x 1/2” Slotted
Nut, #6-32 Hex
Cover, Drive Shaft
Foam, Top
Foam, Side
Bracket, Clamp Mounting
Support, Front Air Cleaner Support
Lockwasher, #6
Cover, Spiraco Hose
Flat Washer, 1/4
Plug, Tube
REFERENCE SW11, See 60.1
> Change from previous revision
61
R-311
Serial No. All
17.1 Radiator and Oil Cooler
7
28
30
31
6
44
46
47
8
45
45
42
9
2
1
28
29
2
27
30
25
27
3
20
23
54
26
THIS RADIATOR CONTAINS
30
ANTI-FREEZE
31
PROTECTED TO -26 F (-32 C)
Mix equal parts of clean water and a premium
quality ethylene glycol based anti-freeze to
maintain the boil over, rust and corrosion
protection.
33
30
Drain and discard coolant yearly. Read manual
for additional instructions.
27
32 41
39
29
37
35
38
40
36
49
31
8
4181862
43
48
9
50
15
19
12
22
24
34
15
14
17 16
11
12
13
12 13
12
22
17
12
11
12
13 12
34
22
18
17
13
12
10
21
10
62
16
19
24
R-311
Item
Part No.
1
4193343
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Qty.
Description
1
Radiator Shroud
4164381
1
•
400182
452006
446136
503609
555867
363995
4181862
400286
4189541
446142
445806
117076
441630
338979.7
453011
444762
445636
162479
400278
366600
162722
344996
390962
390963
326112
4189340
400186
446136
443106
4186583
450190
453009
4133238
4133239
4133240
4133241
4133242
4133243
4113986
4186441
4182500
4182501
4182460
4133252
4197640
452004
4197641
4137099
4135261
4
4
4
1
1
1
1
6
2
10
8
1
2
2
4
2
2
1
2
4
1
2
1
1
4
2
5
7
5
1
2
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
4
4
4
1
1
1
Serial Numbers/Notes
Decal, Danger
Screw, 5/16-18 x 5/8” Hex Head
Flat Washer, 5/16
Lockwasher, 5/16 Heavy
Radiator
• Radiator Cap
• Decal, Antifreeze
• Decal, Radiator Cap Warning
Screw, 3/8-16 x 2-3/4” Hex Head
Bracket, Radiator Support
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex Nylock
Oil Cooler
Carriage Bolt, 3/8 x 2”
Plate, Oil Cooler Pivot
Flat Washer, 3/8
Locknut, 3/8-16 Center
Nut, 3/8-16 Wing
Draincock
Screw, 3/8-16 x 3-1/2” Hex Head
Spacer, Oil Cooler
Water Temperature Sender
Bolt, 3/8-16 Shoulder
Hose, Upper Radiator
Hose, Lower Radiator
Hose Clamp
Bracket, Remote Filter
Screw, 5/16-18 x 7/8” Hex Head
Lockwasher, 5/16 Heavy
Nut, 5/16-18 Hex
Bracket, Remote Oil Filter
Screw, M8-1.25 x 16 mm Hex Head
Flat Washer
Kit, Remote Oil Filter
• Adapter, Engine Oil Filter
• Plug, Engine Oil FIlter
• O-Ring
• Washer
• Head, Engine Oil FIlter
Engine Oil Filter
Adapter, 1/2 NPT x 13/16 ORFS
Hose, Filter Head to Cooler
Hose, Cooler to Engine Oil Adapter
Engine Oil Cooler
Tie, 3 Piece Oil Cooler Mounting
Spacer, Oil Cooler
Flat Washer, 1/4
Adapter, 3/8 NPT x 13/16 ORFS 45°
Adapter, 3/8 NPT x 13/16 ORFS 90°
Hose, Engine Filter Adapter to Filter Head
Includes Decals
REFERENCE U10, See 60.1
Included with Engine
Included with Engine
> Change from previous revision
63
R-311
Serial No. All
18.1 Engine
17
20
21
19
16
15
18
9
10
11
13
14
12
5
4
1
6
3
2
8
64
7
R-311
Item
Part No.
Qty.
Description
1
4161120
1
Engine, Kubota V2203M
1
4200140
1
Engine, Kubota V2203M EC
4113986
557619
5000938
556988
554018
556996
4134270
1
1
1
1
1
4
1
•
•
•
•
•
•
•
Engine Oil Filter
Cartridge, Fuel Filter
Alternator
Starter
Engine Oil Pressure Switch
Glow Plug
Fuel Solenoid
l
4134323
1
•
Belt, Fan
l
4202300
1
•
Belt, Fan
338991
163916
4113644
500562
362263
363485
400264
446142
443110
366108
365980
446154
361439
361439
402120
446118
444310
367551
4199860
553174
450012
450410
1
1
1
2
6
6
4
4
4
1
2
2
1
1
4
4
4
1
1
1
4
4
Pump Drive Flange
U-Joint
• Yoke, Engine Side Flange
• Cross Kit
Screw, M10-1.25 x 25 mm
Lockwasher, M10
Screw, 3/8-16 x 1-1/4” Hex Head
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Bracket, Circuit Breaker Mounting
Screw, M12-1.25 x 20 mm
Lockwasher, 1/2 Heavy
Circuit Breaker, 50 Amp Main
Circuit Breaker, 50 Amp Alternator
Screw, #10-24 x 5/8” Slotted
Lockwasher, #10 Medium
Nut, #10-24 Hex
Switch, Temperature
Fan, Suction
Spacer, Fan
Screw, M6-1 x 85 mm Flange
Lockwasher, M6
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
l
Serial Numbers/Notes
For complete listing of engine service parts,
See Engine Parts Manual
REFERENCE U1, See 60.1
REFERENCE M1, See 60.1
REFERENCE SW17, See 60.1
REFERENCE R1, See 60.1
REFERENCE K13, See 60.1
Used on engines with 3-7/8 in.
(99 mm) fan pulley only.
Used on engines with 4-11/16 in.
(119 mm) fan pulley only.
Metric Grade 8.8
Metric Grade 8.8
REFERENCE CB6, See 60.1
REFERENCE CB7, See 60.1
REFERENCE SW16, See 60.1
Before ordering belt, measure the diameter of the fan pulley. The two belts are not interchangeable.
> Change from previous revision
65
R-311
Serial No. All
19.1 Engine Mounts
16
5
6
16
7
7
7
1
5
6
11
12
4
1
7
6
5
13
12 11
17
3
18
13
17
18
14
6
15
2
14
15
6
2
66
10
9
8
6
5
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Qty.
Description
4163820
2
443118
4197821
132425
365979
446154
453017
362263
363485
453013
365981
446160
400262
446142
443110
400428
4185160
311879
4
1
1
7
11
7
1
1
1
4
4
8
8
8
4
4
4
Serial Numbers/Notes
Mount, Rear Engine
Nut, 1/2-13 Hex
Mount, Left Front Engine
Mount, Right Front Engine
Screw, M12-1.25 x 25 mm
Lockwasher, 1/2 Heavy
Flat Washer, 1/2
Screw, M10-1.25 x 25 mm
Lockwasher, M10
Flat Washer, 7/16
Screw, M14-1.5 x 25 mm
Lockwasher, 9/16 Heavy
Screw, 3/8-16 x 1” Hex Head
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Screw, 1/2-13 x 2-3/4” Hex Head
Isolator, Engine
Washer, Isolator
Metric Grade 8.8
Metric Grade 8.8
Metric Grade 8.8
> Change from previous revision
67
R-311
Serial No. All
20.1 Engine Fuel Control
3 2
4
1
Item
Part No.
1
2
3
4
Qty.
Description
4177920
1
Throttle Cable
400108
453023
444708
1
1
1
Screw, 1/4-20 x 3/4” Hex Head
Flat Washer, 1/4
Locknut, 1/4-20 Center
Serial Numbers/Notes
See 9.1
> Change from previous revision
68
21.1 Muffler
10
11
7
9
3
8
7
7
5
6
2
4
1
12
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Qty.
Description
1001226
1
1001251
553020
594331
1000050
400188
452006
3000098
444718
443106
446136
162236
1
1
4
2
4
12
4
4
4
4
1
Serial Numbers/Notes
Muffler
Exhaust Pipe
Gasket, Exhaust
Bolt and Lockwasher Set
Muffler Bracket
Screw, 5/16-18 x 1” Hex Head
Flat Washer, 5/16
Mount, Isolation
Locknut, 5/16-18 Center
Nut, 5/16-18 Hex
Lockwasher, 5/16 Heavy
Clamp, 2-1/8” Muffler
Included with Engine
Included with Engine
> Change from previous revision
69
R-311
Serial No. All
22.1 Fuel Tank
11
17
4
2
3
21
1
DIESEL FU
EL
R
IMPO
ONLY
Part of
Hood
33
TA
NT
20
19
18
5
10
To Engine Return
24
16 21
5
16
15
21
8
To Engine
23
29
5
9
30 28
29
14
21
21
13
6
21
21
5
32
22
21
31
25
35
7
26
27
70
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
Qty.
Description
163987
1
163986
148081
403910
361117
452006
400188
132647
1001311
554752
554752
554752
554748
554748
554748
361748
340481
352604
554596
4198820
48540-01
472801
503626
557619
400264
443102
446142
443110
163574
365976
400118
446130
453011
4181262
473108
446134
1
1
5
4
2
2
1
1
1
1
1
1
1
1
2
1
1
1
1
10
1
1
1
2
2
2
2
1
2
2
2
2
1
1
2
Serial Numbers/Notes
Fuel Cap
Fuel Sender
• Gasket
Screw, #10-24 x 1/2” Truss Head
Bushing, Fuel
Flat Washer, 5/16
Screw, 5/16-18 x 1” Hex Head
Valve, Drain
Valve, Shut Off
Hose, 3/16” Fuel (Cut to 37”)
Hose, 3/16” Fuel (Cut to 12”)
Hose, 3/16” Fuel (Cut to 44”)
Hose, 5/16” Fuel (Cut to 22”)
Hose, 5/16” Fuel (Cut to 26”)
Hose, 5/16” Fuel (Cut to 9-1/2”)
Valve, Overflow
Cover, Sender
Grommet
Filter, Fuel Breather
Fuel Tank
Clamp, Hose
Clamp, Hose
Fuel Filter
• Cartridge, Fuel Filter
Screw, 3/8-16 x 1-1/4” Hex Head
Nut, 1/4-20 Hex
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Fuel Pump
Elbow, 90°
Screw, 1/4-20 x 1-3/4” Hex Head
Lockwasher, 1/4 Heavy
Flat Washer
Tag, Diesel Fuel
Bullet, Connector
Lockwasher, 5/16
REFERENCE U8, See 60.1
Tank to Breather Filter
Breather Filter to Clamp
Engine Return to Tank
Tank To Fuel Pump
Fuel Pump to Fuel Filter
Fuel Filter to Engine
Included with Engine
REFERENCE U9, See 60.1
Not Shown, Fuel Pump Pos. Wire
> Change from previous revision
71
R-311
Serial No. All
23.1 Tank Support
19
29
20
27
20
25
21
30
26
17
20
28
5
13
15
18
12
16
14
1
22
14
23
9
24
5
3
6
10
1
13
11
7
9
8
10
5
8
6
2
5
5
6
4
72
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Qty.
Description
4175121
2
132432
132431
400286
446142
445806
400262
453011
400278
350685
3001740
503613
400268
444762
366424
123015
2811255
556417
556419
400258
3008126
400192
446136
452006
3007980
132381
555771
365974
5002444
N/S
400184
443106
363586
345666
1
1
2
12
6
2
4
4
2
1
1
4
4
1
1
1
1
1
4
1
2
5
2
1
1
1
1
1
1
2
2
1
1
Serial Numbers/Notes
Support, Rear Tank
Support, Left Side Tank
Support, Right Side Tank
Screw, 3/8-16 x 2-3/4”
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex Nylock
Screw, 3/8-16 x 1” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Screw, 3/8-16 x 3-1/2” Hex Head
Spacer, Tank Support
Bracket, Return Filter
Bracket, Charge Filter
Screw, 3/8-16 x 1-3/4” Hex Head
Locknut, 3/8-16 Center
Clamp, Fuel Tank Breather Hose
Charge Filter
• Filter Element
• Head, Filter
• Switch, Charge Filter Service
Screw, 3/8-16 x 3/4” Hex Head
Bracket, Recovery Bottle
Screw, 5/16-18 x 1-1/2” Hex Head
Lockwasher, 5/16 Heavy
Flat Washer, 5/16
Bar, Spacer
Return Filter
• Filter
Switch, Return Filter Service
Recovery Bottle
• Hose, Radiator to Overflow
Screw, 5/16-18 x 3/4” Hex Head
Nut, 5/16-18 Hex
Screw, M8-1.25 x 20 mm Hex Head
Clamp, Overflow Hose
Includes Decal
REFERENCE SW14, See 60.1
REFERENCE SW12, See 60.1
> Change from previous revision
73
R-311
Serial No. All
24.1 Hydraulic Tank
!
CAUTION
Fill fuel tank to 2 inches below filler neck.
DO NOT OVERFILL.
365919
2
12
USE AUTHORIZED
HYDRAULIC FLUID
SEE MANUAL FOR
SPECIFICATIONS
10
352487
3
8
5
14
6
7
2
9
3
13
10
16
17
1
15
4
19
18
74
11
R-311
Item
H
H
H
H
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
H
Qty.
Description
503612
1
365919
352487
367551
163915
557680
557681
402120
338941
558012
400268
453011
3001409
444762
400264
446142
443110
365959
2812075
69051-04
1
1
1
1
1
2
6
1
AR
2
2
2
2
2
2
2
1
1
1
Hydraulic Oil Tank
• Decal, Oil Fill Caution
• Decal, Hydraulic Fluid
Switch, Hydraulic Oil Temperature
Breather, Tank
• Screen
• Gasket, Rubber
Screw, #10-24 x 5/8” Slotted
Foam, Tank
Pad, Tank (Cut to Fit)
Screw, 3/8-16 x 1-3/4” Hex Head
Flat WAsher, 3/8
Strap, Oil Tank
Locknut, 3/8-16 Center
Screw, 3/8-16 x 1-1/4” Hex Head
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Strainer, 100 Mesh Screen
• O-Ring
Plug, Pipe
Serial Numbers/Notes
Includes Decals
REFERENCE SW13, See 60.1
Important note located below
10 Foot Roll
IMPORTANT: Discard the six #10-32 x 1/2” self threading screws included with Tank Breather Assembly. Using self threading
screws will cause damage to hydraulic tank. Use #10-24 x 5/8” Slotted Head screws (Item 8) to secure breather to tank.
> Change from previous revision
75
R-311
Serial No. All
25.1 Pumps and Control Valve
32
31
14
29
14
28
30
ST
P
LD
SD
35
DL
T
4W
D
36
33
15
14
16
15
15
14
15
24
8
37
16
11
2
10
3
34
1
4
5
6
21
7
9
19 18
17
8
17
14
13
19
18
12
23
14
15
16
25
22
23
26
27
24
8
18
17
20
76
19
8
24
38
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Qty.
Description
4153880
1
557447
338938
4138342
4138341
557417
557418
400412
446154
2721522
2721523
400262
444762
400274
453011
446142
443110
4135582
400278
452008
4173300
4200220
4200260
4200280
557629
4170780
4197221
400410
443118
400420
4178400
4178401
4135555
400476
4174300
401225
1002475
400258
458103
132380
3001523.7
400260
4203520
1
1
1
1
1
1
2
6
1
1
2
2
2
12
10
6
3
6
6
1
2
1
1
AR
1
1
3
4
1
1
1
1
2
1
2
1
2
1
1
1
2
AR
Pump, Traction
• O-Ring
• Pump Coupler
Pump, 4 Section Gear
• Seal Kit
• Pump Adapter
• Gasket
Screw, 1/2-13 x 2” Hex Head
Lockwasher, 1/2 Heavy
Support, Gear Pump
Strap, Gear Pump
Screw, 3/8-16 x 1” Hex Head
Locknut, 3/8-16 Center
Screw, 3/8-16 x 2-1/2” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Valve, Deck Control
Screw, 3/8-16 x 3-1/2” Hex Head
Flat Washer, 3/8
U-Joint, Front Axle
• Cross and Bearing Kit
• Center Yoke
• Yoke
Trim
Motor, Front Axle Drive
• Seal Kit
Screw, 1/2-13 x 1-3/4” Hex Head
Nut, 1/2-13 Hex
Screw, 1/2-13 x 3-1/2” Hex Head
Strap, U-Joint
Bolt, 1/4-20 x 3/4” U-Joint Strap
Valve, 4WD Control
Screw, 3/8-16 x 6” Hex Head
Valve, Main Control
Screw, 3/8-16 x 6-1/2” Hex Head
Shield, Valve Guard
Screw, 3/8-16 x 3/4” Hex Head
Snap Ring
Switch, Charge Pressure
Plate, Bulkhead
Screw, 3/8-16 x 7/8” Hex Head
Shim, Motor
Serial Numbers/Notes
See 55.1
See 51.1
10 Foot Roll, Cut to Length
See 54.1
See 53.1
REFERENCE SW15, See 60.1
> Change from previous revision
77
R-311
Serial No. All
26.1 Traction Hydraulics
19
17
19
18
11
12
14
13
14
6
7
2
14
10
4
15
9
14
1
2
16
8
1
5
78
3
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Qty.
Description
132417
2
Hose, Traction Pump to Axle Motor
340269
340074
4153880
4170780
132446
340070
132484
340033
4135555
340065
364945
363030
339989
1000843
1000700
132448
132448
1000843
1000700
132448
132448
4178560
2
2
1
1
1
1
1
1
1
2
2
2
4
1
1
1
1
1
1
1
1
2
Adapter, Tee
Adapter, 90°
Traction Pump
Front Axle Motor
Hose, Pump to 4WD Valve Port B
Adapter, 90°
Hose, Pump to 4WD Valve Port A
Adapter, 45°
4WD Valve
Adapter, 90°
Adapter, Diagnostic Port
Dust Cover
Adapter, Straight
Hose Assembly, Left Wheel Motor
• Hose, Motor Drain (Not Shown)
• Hose, 4WD Valve to Motor
• Hose, 4WD Valve to Motor
Hose Assembly, Right Wheel Motor
• Hose, Motor Drain (Not Shown)
• Hose, 4WD Valve to Motor
• Hose, 4WD Valve to Motor
Rear Wheel Motor
Serial Numbers/Notes
See 25.1 for component mounting
See 25.1 for component mounting
See 25.1 for component mounting
See 32.1
4WD Valve Port L2, Motor Port A
4WD Valve Port L1, Motor Port B
See 32.1
4WD Valve Port R2, Motor Port B
4WD Valve Port R1, Motor Port A
See 14.1 for component mounting
> Change from previous revision
79
R-311
Serial No. All
27.1 Gear Pump Hydraulics
7
Gear Pump
6
8
2
5
2
1
2
3
8
2
8
10
9
10
9
Left Wing
Deck Valve
Right Wing
Deck Valve
5
11
13
12
10
2
2
4
8
Front Deck Valve
Item
Part No.
Qty.
Description
1
338946
1
Adapter, 90° Beaded
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
339903
326112
4148898
339113
4148899
339989
1003104
340070
365466
363030
4179761
340065
364945
1
6
1
1
2
2
2
4
2
3
1
1
1
• O-Ring
Clamp, Hose
Hose, Pump Suction
Manifold, Pump Suction
Hose, Pump Suction
Adapter, Straight
Hose, Pump to Deck Valve P Port
Adapter, 90°
Adapter, Diagnostic Port
Dust Cover
Hose, Front Deck Valve
Adapter, 90°
Adapter, Diagnostic Port
Serial Numbers/Notes
> Change from previous revision
80
R-311
Serial No. All
28.1 Control Valve Hydraulics
Gear Pump
3
6
5
4
3
3
2
2
S
1
T
P
LD
SD
DL
2
1
Control Valve
T
4W
1
D
7
8
7
4WD Valve
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Qty.
Description
340065
3
Adapter, 90°
364945
363030
339989
1003105
340033
340061
4193020
339979
3
3
1
1
1
1
1
1
Adapter, Diagnostic Port
Dust Cover
Adapter, Straight
Hose, Pump to Control Valve
Adapter, 45°
Adapter, 90°
Hose, Control Valve to 4WD Valve
Adapter, Straight
Serial Numbers/Notes
Control Valve Port P
> Change from previous revision
81
R-311
Serial No. All
29.1 Steering Hydraulics
2
Steering
Cylinder
1
S
T
P
LD
To Control
Valve
SD
Control
Valve
DL
T
4W
D
3
T P
5
4
L
Steering
Valve
R
To Steering
Cylinder
Item
Part No.
1
2
3
4
5
Qty.
Description
339984
1
Adapter, Straight
4185401
4189080
4189080
340061
1
1
1
2
Hose, Control Valve to Steering
Hose, Steering Valve to Cylinder
Hose, Steering Cylinder to Valve
Adapter, 90°
Serial Numbers/Notes
Steering Valve Port P
Steering Valve Port L, Base Port
Steering Valve Port R, Rod Port
> Change from previous revision
82
R-311
Serial No. All
30.1 Lift Hydraulics
11
6
Right Wing
Cylinder
4
12
Lift Valve
2
3
1
T
S
Control
Valve
P
LD
SD
Right Front
Cylinder
1
DL
D
Left Wing
Cylinder
7
Back Pressure
Valve
13
8
D
11
T
4W
9
F
5
10
B
IN
OUT
Left Front
Cylinder
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
340066
123222
339984
132571
132571
132573
4188043
340119
340003
4193301
340078
339979
340088
Qty.
Description
2
Serial Numbers/Notes
Adapter, 90°
1 Tube, Control Valve to Lift Valve
2 Adapter, Straight
1 Hose, Lift Valve to Front Cylinders
1 Hose, Lift Valve to Left Cylinder
1 Hose, Lift Valve to Right Cylinder
1 Hose, Lift to Backpressure Valve
1 Adapter, Tee
1 Adapter, Straight
1 Hose, Cylinder to Cylinder
2 Adapter, 90°
3 Adapter, Straight
1 Adapter, 90°
Lift Valve Port IN
Lift Valve Port D
Lift Valve Port F
Lift Valve Port B
Lift Valve Port OUT
> Change from previous revision
83
R-311
Serial No. All
31.1 Lift Return Hydraulics
1
Hydraulic
Tank
9
11
8
Right Wing
Cylinder
10
5
12
6
Front Right
Cylinder
7
1
Left Wing
Cylinder
6
5
2
1
4
3
Front Left
Cylinder
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Qty.
Description
340061
3
Adapter, 90°
1003595
340263
4197560
340215
339961
4193300
132569
132568
132583
351124
366437.7
1
1
1
2
2
1
1
1
1
1
1
Hose, Cylinder to Cylinder
Adapter, Tee
Hose, Front Cylinder to Bulkhead
Adapter, Bulkhead Tee
• Nut, Bulkhead
Hose, Tee to Tee
Hose, Left Cylinder to Bulkhead
Hose, Right Cylinder to Bulkhead
Hose, Tee to Tank
Adapter, Straight
Bracket, Bulkhead
Serial Numbers/Notes
See 43.1
> Change from previous revision
84
R-311
Serial No. All
32.1 Motor Return Hydraulics
1
3
5
2
1
Hydraulic
Tank
12
7
11
13
8
10
4
4
6
9
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
340055
1000770
1000770
359186
1003138
1003138
360566
339960
4192360
132561
365966
324943
3001523.7
Qty.
Description
2
Serial Numbers/Notes
Adapter, 90°
1 Hose, Left Wheel Motor Drain
1 Hose, Right Wheel Motor Drain
3 Adapter, Tee
1 Hose, Right Wing Deck Drain
1 Hose, Left Wing Deck Drain
1 Adapter, Bulkhead Tee
1 • Nut, Bulkhead
1 Front Deck Motor Drain Hose
1 Hose, Tee to Tank
1 Valve, Check
1 Nipple, Pipe
1 Plate, Bulkhead
See 25.1
See 25.1
See 38.1
See 37.1
See 36.1
See 25.1
> Change from previous revision
85
R-311
Serial No. All
33.1 Charge Hydraulics
9
10
9
2
11
Steering
Valve
Charge
Filter
7
1
3
To Charge
Filter
8
Traction
Pump
T
S
P
T P
LD
SD
L
6
R
DL
T
4W
D
2
Contol
Valve
4WD Valve
4
5
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Qty.
Description
132540
1
Hose, Control Valve to Tee
340029
340120
132864
340061
340144
132486
339984
366430
340066
4197741
2
1
1
1
1
1
1
2
1
1
Adapter, 45°
Adapter, Tee
Hose, 4WD Valve to Tee
Adapter, 90°
Adapter, Tee
Hose, Tee to Charge Filter
Adapter, Straight
Reducer
Adapter, 90°
Hose, Steering Valve to Filter
Serial Numbers/Notes
Control Valve Port F
4WD Valve Port C
Steering Valve Port T
> Change from previous revision
86
R-311
Serial No. All
34.1 Oil Cooler Hydraulics
Oil
Cooler
5
4
10
5
Return
Filter
9
10
8
3
7
2
Left Wing
Deck Valve
1
6
Front
Deck Valve
Hydraulic
Tank
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Qty.
Description
340070
1
Adapter, 90°
4192440
2720559
132441
340077
1003705
340089
163917
4148897
326112
1
1
1
2
1
1
1
1
2
Hose, Front to Left Wing Deck Valve
Adapter, Tee
Hose, Left Valve to Oil Cooler
Adapter, 90°
Hose, Oil Cooler to Return Filter
Adapter, 90°
Adapter, Beaded
Hose, Return Filter to Tank
Clamp, Hose
Serial Numbers/Notes
> Change from previous revision
87
R-311
Serial No. All
Serial No. All
35.1 Return Hydraulics
Hydraulic
Valve
1
Backpressure
Valve
2
10
3
1
5
8
11
4
6
Control
Valve
T
S
P
LD
SD
Traction
Pump
DL
T
4W
D
7
9
Front Axle
Motor
12
13
Right Wing
Deck Valve
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Qty.
Description
351124
2
Adapter, Straight
358949
357613
4188620
351108
132579
340066
132580
354065
4173221
4173200
4173220
351109
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
Adapter, 90°
Adapter, Straight
Hose, Backpressure Valve to Tank
Adapter, Straight
Hose, Control Valve to Tank
Adapter, 90°
Hose, Right Deck Valve to Tank
Adapter, 90°
Hose, Traction Pump to Tank
Adapter, Tee
Hose, Axle Motor to Traction Pump
Adapter, Straight
Serial Numbers/Notes
> Change from previous revision
88
R-311
36.1 Front Deck Hydraulics
4
6
1
3
11
2
10
7
12
9
8
5
4
4
5
8
9
Item
7
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Qty.
Description
1003584
1
Hose, Motor to Front Valve
4192362
1003584
4192360
340070
339989
362288
132591
132562
132563
366445
4202340
339988
4202120
4201921
4201920
1
1
1
4
2
1
2
1
1
2
1
1
1
1
1
Front Deck Hose Assembly
• Hose, Front Valve to Motor
• Hose, Front Deck to Bulkhead
Adapter, 90°
Adapter, Straight
Adapter, 90°
Motor Hose Assembly
• Hose, Motor Outlet to Motor Inlet
• Hose, Motor Drain
Adapter, Tee
Adapter, 10-8 Reducer Union
Adapter, Straight
Check Valve
• Body, Check Valve
• Cartridge, Check Valve
Serial Numbers/Notes
Front Deck Valve Port B
Front Deck Valve Port A
> Change from previous revision
89
R-311
Serial No. All
Serial No. All
37.1 Left Wing Deck Hydraulics
Left Wing
Deck Valve
7
10
2
11
13
5
12
Inside
Motor
2
Outside
Motor
9
1
3
6
2
4
1
8
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Qty.
Description
340070
2
Adapter, 90°
339989
366445
362288
1003134
132575
132576
1003138
132594
132595
132596
359186
4202340
339988
4202120
4201921
4201920
4
1
1
1
1
1
1
1
1
2
1
1
1
1
1
1
Adapter, Straight
Adapter, Tee
Adapter, 90°
Left Wing Deck Hose Assembly
• Hose, Left Valve to Motor
• Hose, Motor to Left Valve
• Hose, Left Deck Drain
Motor Hose Assembly
• Hose, Motor Drain
• Hose, Motor Outlet to Motor Inlet
Adapter, Tee
Adapter, 10-8 Reducer Union
Adapter, Straight
Check Valve
• Body, Check Valve
• Cartridge, Check Valve
Serial Numbers/Notes
Left Wing Deck Valve Port A
Left Wing Deck Valve Port B
See 32.1
> Change from previous revision
90
R-311
38.1 Right Wing Deck Hydraulics
5
6
Outside
Motor
2
3
8
10
Right Wing
Deck Valve
2
4
11
12
1
7
2
13
Inside
Motor
9
1
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Qty.
Description
340070
2
Adapter, 90°
339989
362288
366445
1003133
1003138
1003137
1003136
132594
132596
132595
359186
4202340
339988
4202120
4201921
4201920
4
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
Adapter, Straight
Adapter, 90°
Adapter, Tee
Right Wing Deck Hose Assembly
• Hose, Right Wing Deck Drain
• Hose, Right Valve to Motor
• Hose, Motor to Right Valve
Motor Hose Assembly
• Hose, Motor Drain
• Hose, Motor Outlet to Motor Inlet
Adapter, Tee
Adapter, 10-8 Reducer Union
Adapter, Straight
Check Valve
• Body, Check Valve
• Cartridge, Check Valve
Serial Numbers/Notes
Right Wing Deck Valve Port A
Right Wing Deck Valve Port B
See 32.1
> Change from previous revision
91
R-311
Serial No. All
39.1 Hydraulic Clamping
10
19
13
14
15
Charge Filter
Tube
11
21 22
20
Charge Filter
Hose
3
2
1
4
5
15
13
14
13
19
17
4
17
16
18
5
Front Axle
Motor Hoses
9
10
5
17
7
8
92
Part of floorboard
6
7
12
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Qty.
Description
366607.7
2
Spacer, Hose
359860
400204
446136
443106
3008793
3008792
400210
444718
345666
550380
361064
452004
446130
443102
400188
452006
364190
400116
354080
550376
550409
2
2
1
2
2
2
1
1
2
1
1
5
3
3
1
1
3
3
1
1
1
Clamp, 2 Hose
Screw, 5/16-18 x 3-1/2”
Lockwasher, 5/16 Heavy
Nut, 5/16-18 Hex
Clamp, Hose
Spacer, Plate
Screw, 5/16-18 x 5” Hex Head
Locknut, 5/16-18 Center
Clamp, Hose
Washer, Plain
Clamp
Flat Washer, 1/4
Lockwasher, 1/4 Heavy
Nut, 1/4-20 Hex
Screw, 5/16-18 x 1” Hex Head
Flat Washer, 5/16
Clamp
Screw, 1/4-20 x 1-1/2” Hex Head
Clamp, Hose
Bolt
Washer, Spring
473142
2
Cable Tie
473144
1
Cable Tie, 5/16 x 16” (Not Shown)
473137
5
Cable Tie, 5/16 x 9” (Not Shown)
Serial Numbers/Notes
Front Deck Motor Hoses
Included with Engine
Included with Engine
Included with Engine
Front Cylinder Return Hose (1)
Deck Valve Hose to Tube (1)
Steering Hoses to Console Support
Front Lift Cylinder Hoses (2)
Front Deck Motor Hoses (1)
Control Valve Hoses (1)
Wing Deck Motor Hoses (1)
> Change from previous revision
93
R-311
Serial No. All
40.1 Electrical Components
Part of Right Wing
Limit Switch Harness
K8
Part of Left Wing
Limit Switch Harness
K9
16
Part of Console
Harness
20
4
14 13 8
5
17
K5
K6
1
2
3
K3
K7
K2
4
5
6
BK2
14
13
6
7
Relay Identification
20
2
16
3
12
15
13
10
9
10
11
9
20
18
4
19
94
1
R-311
Item
Part No.
Qty.
Description
1
2
3
4
5
365962
1
Wire, Solenoid to Glow Plug
163918
365711
443102
4193880
1
2
4
1
Wire, Circuit Breaker to Solenoid
Wire, Starter to Circuit Breaker
Nut, 1/4-20 Hex
Relay SPDT
6
365963
6
Relay, SPST
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
403908
3003036
446136
443808
131905
403910
446118
444310
444312
403759
366308.6
400118
453023
446130
2
1
2
2
1
2
4
2
2
6
1
2
2
8
Screw, #10-24 x 3/8” Truss Head
Relay, Seat Time Delay
Lockwasher, 5/16 Heavy
Nut, 5/16-24 Hex Jam
Solenoid, Glow Plug
Screw, #10-24 x 1/2” Truss Head
Lockwasher, #10
Nut, #10-24 Hex
Nut, #10-32 Hex
Screw, 1/4-20 x 5/8” Truss Head
Plate
Screw, 1/4-20 x 1-3/4” Hex Head
Flat Washer, 1/4
Lockwasher, 1/4 Heavy
Serial Numbers/Notes
REFERENCE K5, See 60.1
REFERENCE K2, K3, K6, K7, K8, K9, See
60.1
REFERENCE K4, See 60.1
REFERENCE K1, See 60.1
> Change from previous revision
95
R-311
Serial No. All
41.1 Electrical Routing
15
12 11
2
15
9
12
7
5
6
14
1
14
14
14
14
10
19
16
20
13
18
17
18
96
Tractor
Harness
Engine
Harness
4
3
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Qty.
Description
4167640
3
Cable Tie, Fir Tree
362263
365980
446154
446130
443102
453023
361064
400120
2720726
453011
446148
473144
473137
345671
400190
446136
443106
1002397
452006
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
2
4
2
1
1
1
1
1
Screw, M10-1.25 x 25 mm
Screw, M12-1.25 x 20 mm
Lockwasher, 1/2 Heavy
Lockwasher, 1/4 Heavy
Nut, 1/4-20 Hex
Flat Washer, 1/4
Clamp
Screw, 1/4-20 x 2”
Negative Battery Cable
Flat Washer, 3/8
Lockwasher, 7/16
Cable Tie
Cable Tie
Clamp
Screw, 5/16-18 x 1-1/4” Hex Head
Lockwasher, 5/16 Heavy
Nut, 5/16-18 Hex
Positive Battery Cable
Flat Washer, 5/16
Serial Numbers/Notes
> Change from previous revision
97
98
Panel
Lights
1
6
Horn
Cruise
Magnet
Fuel
Pump
4WD
Valve
Charge
Filter
Left Wing
Limit Switch
Ground
Left Wing
Limit Relay
Return
Filter
Air
Cleaner
Oil Tank
Glow Plug
Solenoid
Speed
Sensor
10
Differential
Lock Switch
Hydraulic
Temperature
Switch
Front Limit
Switch
Ground
13
Brake
Switch
Reverse
Switch
Cab
Connector
Fuel
Solenoid
Tail Light
Temperature
Sender
Temperature
Switch
Alternator
16
Headlights
Control
Valve
Seat Switch
Parking Brake
Ground
Diodes
Horn/Test
Switch
Relays
Circuit
Breakers
Front Deck Right Wing
Valve Coil Limit Switch
Left Deck
Valve Coil
Right Deck
Valve Coil
Engine Oil
Starter
50 Amp Circuit Solenoid
Breakers
2
Glow Plug
Switch
Ignition
Switch
Temperature
Gauge
Tachometer
Ground
4
Switches
Volt
Fuel
Meter Hour
Gauge
Meter
Right Wing
Limit Relay
R-311
42.1 Harness
Serial No. All
12
11
14
5 15
3
7
7
R-311
Item
Part No.
Qty.
Description
1
4195440
1
2
3
4
5
6
7
554492
554493
555845
555846
555847
4170721
4172662
4155085
4155085
1001963
473108
2
2
10
10
1
1
1
1
1
1
3
554748
2
Tube, Wire Protector (Not Shown)
473137
473144
4175664
4131299
836892
N/S
402230
455066
4194660
4200540
320107
443102
5
2
1
1
1
1
2
2
1
3
3
2
Tie, Nylon
Tie, Nylon
Harness, 12V Accessory Plug
• Fuse Holder
• Fuse, 10 Amp
• Accessory Plug
Screw, 1/4-20 x 1” Slotted Roound
Flat Washer, 1/4
Grommet
Adhesive Mount
Tie Strap
Nut, 1/4-20 Hex
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Serial Numbers/Notes
Wire Harness, Console
• Lockwasher, Size 24
• Panel Nut, Size 24
• Light Bulb
• Diode
• Light Strip
Wire Harness, Engine
Wire Harness, Mower
Wire Harness, Right Wing Limit
Wire Harness, Left Wing Limit
Wire Harness, Ignition
Insulated Bullet Connector
Cruise Control Magnet Wires
Front Lift Arm Limit Switch
Not Shown
Not Shown
Routed inside Utility Box
REFERENCE F1, See 60.1
REFERENCE U3, See 60.1
Inside surface of utility box
> Change from previous revision
99
R-311
Serial No. All
43.1 Front Lift Arms
31
32
25
34
30
32
23
27
22
21
33
26
35
16
17
18
36
38
5
7
15
37
29
2
28
14
8
19
2
7
6
1
23
6 7
8
24
4
9
14
37
10
5
4
3
14
13
12
13
14
100
38
36
11
35
20
R-311
Item
>
>
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
19
19
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Qty.
Description
2720206
1
342033
2720207
342033
4184641
346091
446136
400184
366045
359549
460052
4138505
4137138
453023
471221
452006
400280
453011
366473
366610
366611
366612
366613
443106
402132
446118
446142
443110
3001079
5000183
5000184
3001078
364694
400188
366437.7
4198920
400276
452007
444762
444782
4184642
362824
4184640
400404
2
1
2
2
4
5
4
2
2
4
2
1
4
6
1
4
4
2
AR
AR
AR
AR
1
2
2
6
4
1
1
1
1
1
1
1
1
2
4
2
2
2
2
2
2
Serial Numbers/Notes
Right Front Lift Arm
• Bushing
Left Front Lift Arm
• Bushing
Shaft, Lift Arm Pivot
Pin, Retaining
Lockwasher, 5/16 Heavy
Screw, 5/16-18 x 3/4” Hex Head
Pin, Lift Cylinder
Pin, Lift Cylinder
Cotter Pin, 3/16 x 1-1/2”
Front Arm Lift Cylinder
• Seal Kit
Flat Washer, 1/4
Grease Fitting, 90°
Flat Washer, 5/16
Screw, 3/8-16 x 3-1/2” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Bumper, Lift Arm
Shim, 0.26” Thick
Shim, 0.1975” Thick
Shim, 0.135 Thick
Shim, 0.105 Thick
Nut, 5/16-18 Hex
Screw, #10-24 x 1-3/4” Slotted
Lockwasher, #10 Medium
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Switch, Front Limit
• Basic Switch
• Operator Head
Actuator Arm
Connector
Screw, 5/16-18 x 1” Hex Head
Bracket, Bulkhead
Bracket, Front Arm Sensor
Screw, 3/8-16 x 3” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Locknut, 3/8-16 Hex Center
Locknut, #10-24 Hex Center
Support, Fender
Spacer
Washer
Screw, 1/2-13 x 1” Hex Head
Add or remove shims as required to level
front deck. See Adjustment section for
details.
REFERENCE SW10, See 60.1
> Change from previous revision
101
R-311
Serial No. All
44.1 Wing Lift Arms
Right Wing Shown
11
1/3
28
38
10
14
27
6 30
20
20
16
18
27
2/4
13
12
14
35
19
36
9
2/4
20
24
32
26
29
21
23
28
5
16
15
27
9
17
33
7
22
31
34
25
26
8
102
7
8
37
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Qty.
Description
2720295
1
2720298
2720294
2720298
2248004
64251-001
446136
400184
361723
446142
443110
366506
366517
362824
503553
471216
400650
364248
400272
444762
4138515
4138589
366483
4107220
400262
366437.7
452006
364830
471221
471214
446118
346091
453011
446166
2242015
3007568
4157000
402118
453023
2
1
2
2
4
3
3
6
2
2
2
12
4
2
3
8
2
2
8
2
1
2
2
2
1
3
AR
4
2
4
2
4
8
4
2
2
4
2
Serial Numbers/Notes
Right Wing Arm
• Bushing
Left Wing Arm (Not Shown)
• Bushing
Shaft, Pivot Arm
Flat Washer, M5
Lockwasher, 5/16 Heavy
Screw, 5/16-18 x 3/4” Hex Head
Stop, Rubber
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Washer, Thrust
Washer, Belleville
Spacer
Casting, Pivot
• Grease Fitting, Straight
Screw, 5/8-18 x 2-1/2” Hex Head
Collar
Screw, 3/8-16 x 2-1/4” Hex Head
Locknut, 3/8-16 Center
Lift Cylinder
• Seal Kit
Pin, Wing Cylinder
Pin, Cylinder
Screw, 3/8-16 x 1: Hex Head
Bracket, Bulkhead
Flat Washer, 5/16
Washer, Shim
Grease Fitting, 90°
Grease Fitting, Straight
Lockwasher, #10 Medium
Pin, Retaining
Flat Washer, 3/8
Lockwasher, 5/8 Heavy
Block, Shaft
Shim
Plate, Switch Actuator
Screw, #10-24 x 1/2” Slotted
Flat Washer, 1/4
> Change from previous revision
103
R-311
Serial No. All
45.1 Wing Deck Latch
5
4
27
13
9
6
18 / 19
45
13
3
11
6
8
7
3
10
22
20
21
26
31
4
23
8
12
2
1
29
30
3
5
4
3
28
6
6
23
25
24
104
14
17
16
15
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Qty.
Description
446136
2
443106
453011
446142
445806
400272
132601
400264
340525
400280
3005677
444758
444762
4125831
4131768
446102
308404
4155082
4155081
132664
400120
444708
324887
366566
452008
453017
3005678
400184
452006
366929
400422
2
12
12
10
8
2
4
2
4
2
2
8
2
4
4
4
1
1
2
2
4
4
2
4
2
2
2
2
2
2
Serial Numbers/Notes
Lockwasher, 5/16 Heavy
Nut, 5/16-18 Hex
Flat Washer, 3/8
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Screw, 3/8-16 x 2-1/4” Hex Head
Bracket, Deck Roller
Screw, 3/8-16 x 1-1/4” Hex Head
Bracket, Deck Roller
Screw, 3/8-16 x 4” Hex Head
Roller, Front Wing Deck
Locknut, 1/2-13 Center
Locknut, 3/8-16 Center
Switch, Deck Limit
Screw, M3-0.5 x 8 mm Phillips
Lockwasher, #4
Flat Washer, #4
Bracket, Right Side Switch
Bracket, Left Side Switch
Hook, Deck Latch
Screw, 1/4-20 x 2” Hex Head
Locknut, 1/4-20 Center
Clip, Deck Latch Cable
Cable, Deck Latch
Flat Washer, 3/8
Flat Washer, 1/2
Rear Wing Deck Roller
Screw, 5/16-18 x 3/4” Hex Head
Flat Washer, 5/16
Plate, Clip Mounting
Screw, 1/2-13 x 4” Hex Head
REFERENCE SW8 & SW9, See 60.1
> Change from previous revision
105
R-311
Serial No. All
46.1 Deck Mounting
20
17
16
1
3
5
4
21
6
21
2
9
1
7
8
15
25
24
8
14
18
23
22
13
12
19
106
11
10
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Qty.
Description
64173-02
6
3000439
3000487
346913
460050
3006300
362464
340433
346294
400192
366520
446136
443106
366484
162716
132600
163995
REF
REF
REF
367601
2246003
441602
452006
445802
2
1
2
2
1
12
4
12
2
2
2
2
2
2
2
4
1
1
1
4
1
6
6
6
Serial Numbers/Notes
Pin, Snap RIng
Clevis Pin, 1/2 x 3-3/4”
Clevis Pin, 5/8 x 3”
Spacer
Cotter Pin, 3/16 x 1-1/4”
Clevis Pin, 5/8 x 3-5/16”
Wheel Bolt, 7/16-20
Ring Shaft
Nut, 7/16-20 Wheel Lug
Screw, 5/16-18 x 1-1/2” Hex Head
Retainer Pin
Lockwasher, 5/16 Heavy
Nut, 5/16-18 Hex
Shaft, Pivot
Shackle
Caster Support
Pin
Front Deck Assembly
Left Wing Deck Assembly
Right Wing Deck Assembly
Washer, Thrust
Baffle
Carriage Bolt, 5/16-18 x 3/4”
Flat Washer, 5/16
Nut, 5/16-18 Flex Lock
See 47.1
See 48.1
See 48.1
> Change from previous revision
107
R-311
Serial No. All
47.1 Front Deck
A
"X"
35
37
38
36
1.0
1.5
2.0
2.5
3.0
3.5
4.0
4.5
5.0
5.5
16
B
"X"
0
1
2
3
4
0
1
2
3
4
A
A
A
A
A
B
B
B
B
B
3.0
4.0
5.0
1.5
1.0
2.5
3.5
3.0
4.5
5.0
2.5
4.5
5.5
5/7
8 / 10
5
40
36
2.0
3
15
17
2
1.0
38 13 39
16
2
15
34
8
4
33
3
1
15
16
27
26
4
2
21
9
23
24
22
25
19
6
18
23
17
10
20
15
11
2
14
7
13
13
NO STEP
4
32
11
16
108
16
15
14
12
12
28
29
31
30
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
Qty.
Description
4194000
1
4164381
3002676
366609
2721180
557523
4186581
2721181
557523
4186582
1001885
400410
446154
400264
446142
443110
453011
440124
367461
400262
3002737
163425
552824
460076
400108
446130
443102
366562
367140
400348
453013
444753
361723
471214
2720171
363539
400420
453017
443118
4167200
3
1
2
2
1
2
1
1
1
3
3
7
6
28
28
20
18
1
2
1
1
2
1
1
1
1
2
2
2
2
2
2
2
2
2
4
4
4
AR
Serial Numbers/Notes
Front Deck
• Decal, Blade Contact Danger
• Decal, Cutting Height
• Decal, No Step
Motor, Deck
• Key
Blade, Couter-Clockwise Rotation
Motor, Deck
• Key
Blade, Clockwise Rotation
Adapter, Blade
Screw, 1/2-13 x 1-3/4” Hex Head
Lockwasher, 1/2 Heavy
Screw, 3/8-16 x 1-1/4” Hex Head
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Flat Washer, 3/8
Carriage Bolt, 3/8-16 x 1-3/4”
Plate, Deck Baffle
Screw, 3/8-16 x 1” Hex Head
Shaft, Roller
Roller
• Bushing
Cotter Pin, 1/4 x 3-1/2”
Screw, 1/4-20 x 3/4” Hex Head
Lockwasher, 1/4 Heavy
Nut, 1/4-20 Hex
Wheel, Deck
Spacer, Wheel
Screw, 7/16-14 x 3” Hex Head
Flat Washer, 7/16
Locknut, 7/16-14 Center
Stop, Rubber
Grease Fitting, Straight
Caster Arm
• Bushing, Caster
Screw, 1/2-13 x 3-1/2” Hex Head
Flat Washer, 1/2
Nut, 1/2-13 Hex
Shim, 10 GA Motor
Counter-Clockwise Rotation
Clockwise Rotation
> Change from previous revision
109
R-311
Serial No. All
48.1 Wing Deck
Left Wing Deck Shown (Right Opposite)
37
38
33
36
34
35
38
13
39
16
40
1/2
22
20
38
8
17
21
37
5
15
36
40
38
13
39
29 30
28
41
8 / 10
5/7
3
19
Left Wing Deck
31
32
24
5/7
15
8 / 10
16
Right Wing Deck
23
17
25
4
3
9
18
16
16
15
A
"X"
27
26
15
6
11
11
1.0
1.5
2.0
2.5
3.0
3.5
4.0
4.5
5.0
5.5
B
"X"
0
1
2
3
4
0
1
2
3
4
A
A
A
A
A
B
B
B
B
B
1.0
2.0
3.0
4.0
5.0
4
7
13
14
12
14
13
10
12
3
110
1.5
2.5
1.0
3.5
3.0
4.5
5.0
5.5
2.5
4.5
R-311
Item
>
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
Qty.
Description
5001073
1
5001072
4164381
3002676
2721180
557523
4186581
2721181
557523
4186582
1001885
400410
446154
400264
446142
443110
453011
440124
366562
367140
400348
453013
444753
361723
444762
340429
441624
365991
403746
452002
446116
444310
2720170
363539
2720171
363539
400420
453017
443118
471214
4167200
1
2
1
2
1
2
2
1
2
4
4
12
8
34
34
32
24
2
2
2
2
2
2
8
2
8
2
4
4
4
4
2
4
2
4
8
16
8
6
AR
Left Wing Deck
Right WIng Deck (Not Shown)
• Decal, Blade Contact Danger
• Decal, Cutting Height
Motor, CCW Rotation Deck
• Key
Blade, Couter-Clockwise Rotation
Motor, CW Rotation Deck
• Key
Blade, Clockwise Rotation
Adapter, Blade
Screw, 1/2-13 x 1-3/4” Hex Head
Lockwasher, 1/2 Heavy
Screw, 3/8-16 x 1-1/4” Hex Head
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex
Flat Washer, 3/8
Carriage Bolt, 3/8-16 x 1-3/4”
Wheel, Deck
Spacer, Wheel
Screw, 7/16-14 x 3” Hex Head
Flat Washer, 7/16
Locknut, 7/16-14 Center
Stop, Rubber
Locknut, 3/8-16 Center
Bumper, Deck
Carriage Bolt, 3/8-16 x 1”
Reflector
Screw, #10-24 x 3/4” Hex Head
Flat Washer, #110
Lockwasher, #10
Nut, #10-24 Hex
Arm, Outside Caster
• Bushing
Arm, Inside Caster
• Bushing
Screw, 1/2-13 x 3-1/2” Hex Head
Flat Washer, 1/2
Nut, 1/2-13 Hex
Grease Fitting, Straight
Shim, 10 GA Motor
Serial Numbers/Notes
Includes Items 3 and 4
Outside motor on Right Deck
Inside Motor on Right Deck
> Change from previous revision
111
R-311
Serial No. All
49.1 Caster Wheels
16
14
15
13
15
15
1
7
5
6
3
4
3
12
11
4
2 / 17
5
12
11
6
2 / 17
7
10
11
12
11
2 / 17
12
2 / 17
8
9
8
9
112
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Qty.
Description
131717
8
453022
3003207
460056
403578
446118
444310
4185640
148049
363233
4185641
4187500
4185642
4185643
365772
361648
366593
3004894
307374
AR
10
10
10
10
14
10
1
1
1
1
2
2
32
AR
24
10
AR
Serial Numbers/Notes
Yoke, Caster Wheel Spindle
Flat Washer, 3/4 x 1/8 Thick
Shaft, Caster Wheel
Cotter Pin, 3/16 x 2”
Screw, #10-24 x 1” Hex Head
Lockwasher, #10
Nut, #10-24 Hex
Caster Wheel, 11 x 4 x 5
• Tire, 11 x 4 - 5NHS 4 Ply
• Valve Stem
• Wheel and Bearing
• • Kit, Bearing & Bushing
• • • Bearing, 1-3/8” OD Roller
• • • Bushing, 1-3/8” Flanged
Spacer, Cutting Height
Washer
Spacer, Caster Wheel
Pin, Klick Type
Flat Washer, 3/4 x 5/64 Thick
> Change from previous revision
113
R-311
Serial No. All
50.1 Deck Bumper
7
4
2
6
1
3
7
4
5
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
Qty.
Description
3003427
1
Bracket, Deck Bumper
400262
453011
446142
445806
361723
444762
2
2
4
4
2
2
Screw, 3/8-16 x 1” Hex Head
Flat Washer, 3/8
Lockwasher, 3/8 Heavy
Nut, 3/8-16 Hex Nylock
Stop, Rubber
Locknut, 3/8-16 Hex Center
4
6
Serial Numbers/Notes
> Change from previous revision
114
R-311
Serial No. All
51.1 Deck Valve
Part Number 4135582
2
3
1
4 / 5/ 6
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
Qty.
Description
5002911
1
Relief Valve
5003579
5002912
5003554
3010199
339897
5002913
5003579
4134530
2811269
1
1
1
1
1
1
1
1
1
• Seal Kit
Relief Valve
• Seal Kit
Plug, SAE #6
• O-Ring
Solenoid Valve
• Seal Kit
Coil, 12 Volt DC
Nut, coil w/o-Rings
Serial Numbers/Notes
REFERENCE K10, K11, K12, See 60.1
> Change from previous revision
115
R-311
Serial No. All
52.1 Lift Valve
Part Number 1001802
17
26
18
20
21
19
14
1
15
7
16
5
10
4
3
2
6
7
14
13
12
11
9
8
116
22
23
24
25
R-311
Item
>
l
l
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
l
Qty.
Description
558005
1
500745
4113979
N/S
500746
5001599
5001603
558004
558007
5001613
558011
5001616
4113979
N/S
5001614
5001615
5001612
N/S
N/S
N/S
351122
500750
558008
545925
4113981
4113982
546112
3
3
3
3
1
2
3
3
1
3
3
3
6
1
1
3
1
1
1
3
3
3
AR
AR
AR
AR
558010
1
Serial Numbers/Notes
Plug
Plug
Spring
Poppet
Seat
Plunger
Plunger
Cap
Retaining Ring
Seat
Spacer
Spring
Bushing
O-Ring
Spring
Poppet
Detent Repair Kit
• Plug, Plunger Detent
• Spring, Detent
• Plunger, Detent
Plug
Plug
Washer
Shim
Shim
Shim
Disc
Seal Repair Kit
> Change from previous revision
117
R-311
Serial No. All
53.1 Control Valve
Part Number 4174300
Viewed from Top
P
ST
LD
2
L
1
SD
SW
3
CD
DL
T
4WD
F
5
6
4
Viewed from Rear
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
7
Viewed from Right
Qty.
Description
5003510
1
Relief Valve, 200 psi
5003579
556845
5003579
3010199
4199500
5003578
4199520
4199521
4134532
2811253
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
• Seal Kit
Flow Control Valve, 4.5 GPM
• Seal Kit
Plug
Solenoid Valve, 4WD
• Seal Kit
Plug, Cavity
• Seal Kit
Coil, 4WD
Nut, Coil
Viewed from Front
Viewed from Left
Serial Numbers/Notes
REFERENCE K14, See 60.1
> Change from previous revision
118
R-311
Serial No. All
54.1 4WD Valve
Part Number 4135555
3, 5
4
2
R2
BD
1
B
A
L2
AD
4WD
Viewed from Right
Item
Part No.
1
2
3
4
5
C
L1
R1
Viewed from Left
Qty.
Viewed from Top
Description
556897
1
Spool Valve
5003581
558038
5003581
556847
5003578
4134532
2811253
1
1
1
1
1
1
1
• Seal Kit
Check Valve
• Seal Kit
Solenoid Valve, 4WD Reverse
• Seal Kit, Solenoid Valve
Coil
Nut, Coil
Viewed from Bottom
Serial Numbers/Notes
REFERENCE K16, See 60.1
> Change from previous revision
119
R-311
Serial No. All
55.1 Traction Pump
Part Number 4153880
36
5
18
34
32
21
23
35
15
19
24
21
32
4
10
5
1
30
22
14
6
11
13
29
2
-0
X
X
R B
0- 1J
3 6 13
7 0 80
9
A
12
26
8
31
9
3
16
3
28
20
2
120
16
17
10
4
14
25
7
13
R-311
Item
l
l
l
l
l
l
l
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
Qty.
Description
557454
2
Dowel Pin
N/S
N/S
4162501
557444
557442
4162502
4162503
N/S
4162504
4162505
N/S
4162506
4162508
N/S
557426
557425
4162509
4162510
557446
557445
4162511
557440
557441
557433
4162512
4162513
557430
557450
4162514
4162515
557448
N/S
557447
338938
557666
1
2
6
2
1
1
1
1
6
1
1
2
2
1
2
1
2
2
1
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
2
2
1
1
1
Retaining Ring
Retaining Ring
Screw, Cap
Plug
Rotating Kit
Plate, Control Arm Cover
• Seal, Control Arm Shaft
O-Ring
Washer
Plate, Cover
O-Ring
Cup, Bearing
Cone, Bearing
Gasket, Housing
Thrust Race
Thrust Bearing
Screw, Top
Screw, Bottom
Shaft Seal, Viton
Relief Valve
Housing
Backplate
Valve Plate
Drive Shaft
Cam Plate
O-Ring Molded
Washer
Key, Trunnion
Insert, Camplate
Plug
Spring
O-Ring
O-Ring
Coupler
Tow Valve
4162516
1
Seal Kit
Serial Numbers/Notes
Not Shown
Not Shown
> Change from previous revision
121
R-311
Serial No. All
Serial No. All
56.1 Rear Wheel Motor
Part Number 4178560
2
5
6
2
8
1
3
7
11
9
4
2
10
Item
l
l
t
t
l
l
l
l
t
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Qty.
Description
N/S
1
Seal Exclusion
N/S
N/S
N/S
5003384
554780
554779
N/S
N/S
N/S
556450
4
1
1
1
1
1
1
1
1
4
Seal, 3” I.D.
Back-Up Ring
Shaft Seal
Shaft and Bearing Kit
Key
Nut
Shaft, Face Seal
Inner Face Seal
Outer Face Seal
Bolt
4178561
4178562
1
1
Rear Seal Kit
Front Seal Kit
Serial Numbers/Notes
> Change from previous revision
122
R-311
57.1 ROPS
2
10
7 8
14
6
13
5
14
9
10
12
11 12
13
8
8
13
7
5
7
3
9
7
11
17
16
8
1
17
16
15
13
6
15
15
17
4
16
15
15
16
17
16
17
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Qty.
Description
4179004
1
ROPS
N/S
N/S
N/S
4193120
4192460
800788
446152
400406
4193181
4193180
4193184
4193200
64151-5
400616
446166
443126
1
1
1
2
2
4
4
2
2
2
4
4
2
8
8
8
• Upper ROPS
• Right Lower ROPS
• Left Upper ROPS
• Tube, Polyurethane
• Pull Pin Assembly
• Screw, 1/2-120 x 2-1/4” Hex Head
• Lockwasher, 1/2
• Screw, 1/2-13 x 1-1/4” Hex Head
• Plate, Upper Hinge
• Plate, Lower Hinge
• Washer
• Nut, 1/2-20 Long Hex
• Nut
Screw, 5/8-11 x 2” Hex Head
Lockwasher, 5/8 Heavy
Nut, 5/8-11 Hex
15
16
17
Serial Numbers/Notes
> Change from previous revision
123
R-311
Serial No. All
58.1 Seat
Part Number 4185878
1
20
9
2
6
3
4
7
8
14
19
5
11
4
18
10
17
16
12
13
15
124
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Qty.
Description
4200240
1
Backrest Cushion
4200241
4173562
4173563
4200244
4200245
4173566
4173567
4173568
4200249
4200251
4173573
4200251
4173575
4200253
4200254
4200255
4173579
4200257
4200258
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
Seat Cushion
Lumbar Handle Kit
Wear Parts Kit, Backrest Attatchment
Cover, Left Side
Cover, Right Side
OPS Switch Kit
Left Side Adjustable Armrest Kit
Right Side Adjustable Armrest Kit
Bellows
Weight Adjust Handle
Shock Absorber Kit
Adjuster Rails
Seat Belt
Lever Kit, Slide Rail
Compressor, 12V
Air Spring Kit
Backrest Adjustment Kit
Lever, Weight Adjust Kit
Document Net Kit
Serial Numbers/Notes
Does not include lever.
> Change from previous revision
125
R-311
Serial No. All
59.1 Front Axle
Part Number 4172400
29
23
28
16
27
15
26
25
31
14
24
8
10
9
13
11
30
21
22
5
12
24
6
4
4
20
4
7
25
26
30
27
2
19
18
34
28
3
17
32
1
17
33
29 31
18
19
4
4
126
R-311
Item
Part No.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
Qty.
Description
4201300
1
4201320
4201520
N/S
4201582
4201600
4201640
4201641
4201642
4201643
4201660
4201760
4201762
4201922
4201961
4202000
4202020
4202040
4202060
N/S
N/S
4203602
4203603
4203604
4203605
4203606
4203607
4203608
4203609
4203610
4203611
4203612
4203613
4203614
4203615
1
10
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
2
2
1
1
1
1
2
2
2
2
2
2
4
4
1
10
1
1
Serial Numbers/Notes
Case Assembly, Differential (T/L)
Gear and Pinion Assembly, Hypoid
Screw, Gear Drive
Carrier Sub Assembly
Shim, Adjustment
Bearing Cup, Roller
Bearing Cone, Roller
Bearing Cone, Roller
Bearing Cup, Roller
Shim, Adjustment
Slinger, Pinion Oil Seal
Baffle, Pinion Oil
Seal, Oil
End Yoke
Washer, Flat
Nut, Pinion
Shim, Adjustment
Bearing Cone, Roller
Bearing Cup, Roller
Left Side Axle Tube
Right Side Axle Tube
Left Side Axle Shaft
Right Side Axle Shaft
Inner Shaft Seal
Collar
Bearing
Outer Shaft Seal
Steel Spacer
Plate, Retainer
Screw, Machined
Nut
Cover, Differential
Screw, Differential Cover
Plug, Oil Level/Fill
Vent
Includes bearing caps and screws
> Change from previous revision
127
R-311
Serial No. All
60.1 Electrical Schematic
Rd
P
Rd H
IG Wh/Rd
B
Rd
F1
Rd
Rd
Rd
Bk
Wh/Rd
Gn/Wh
Gn/Wh
Ye
Bk
Ye
Gn/Wh
L2
K2
Og
Og
1-E
CB6
Rd
M2
Rd/Wh
2-E
Rd/Bn
CB8
87
Bk
85
Bk
Og
Rd
30
CB4
Rd/Wh
Pk/Bu
Rd
Og
Bk
Og
CB2
Gn/Wh
Gn/Wh
Og
4-8
Og
Pk/Bu
1-T
1-R
Bn
Rd
U3
Bk
R1
Wh
1-B
Bk
Wh/Rd
K1
Bk
Wh
G
U1
CB7
CB5
K13
1-D
Rd
Bn
Og/Bu
Rd
Bn
Pk/Bu
86
Ye
K4
Bn
Pk/Bu
Wh
CB1
K3
Wh/Bn
Bn/Rd
Rd/Wh
Rd/Wh
Bk
85
Rd/Bn
SW10
30
Pu/Wh
Wh
87
Tn
86
K9
Rd/Wh
Pk
Rd/LB
Og
30
87
Bk
85
86
SW9
Rd/Wh
Bk
Rd/Ye
Rd/Wh
30
87
Pu/Ye
Wh/Bk
85
86
Rd/Bu
Pu/Ye
2-C
SW8
Rd
Wh/Bn
2-F
SW3
Rd
Rd
Pu
K8
Pk
K11
Pk
1-C
Og
SW6
Og
Ye
1-S
Pk
Tn
1-V
LG
LB
Tn
Bk
Og
K12
1-U
Bk
LG
SW7
Pk
K10
Wh
Gy
1-H
Bn/Rd
Wh
Bk
1-K
Bn/Rd
2-T
Wh
1-A
Rd
2-B
Bk - Black
Bn - Brown
Bu - Blue
Gn - Green
128
4-4
Pk
1-X
1-F
B1
Wh
CB3
Wh
Pk
Bn/Rd
SW2
SW4
1-G
Pk
Og/Bn
2-U
Rd/Bu
Wh/Bk
B S
Pu/Wh
Pu/Wh
1-J
Wh
M1
Gy - Gray
LB - Light Blue
LG - Light Green
Og - Orange
Wire Color Abbreviations
Pk - Pink
Pu - Purple
Rd - Red
Tn - Tan
Wh - White
Ye - Yellow
R-311
Og/Bu
Wh
Og/Bu
Bk
L12
2-D
Bk
Tn/Rd
L11
Tn/Rd
Ye
Gy
Gy
1-N
Og/Bu
4-2
4-5
Tn/Rd
4-7
Wh
Bk
Bk
L13
4-6
SW20
SW18
Gn/Wh
I
+
Ye
-
G
Bk
Ye
I
S
B
Pk/Bu
I
3-6
Pu/Wh
Pu/Wh
Wh/Bk
Bk
Tn
2-W
SW12
Og
D5
Gn/Wh
L5
Wh/Bk
Gn/Wh
1-P
Tn
G
Bk
Pu/Wh
L4
U7
S
D4
Tn
3-2
3-1
S
Pk/Bu
LG
Bk
SW1
I
Og
G
Bk
Off - None
On - B+I+A; X+Y Y
Start - B+I+S
Bn/Rd
3-5
Pk/Bu
SW11
U6
X
Bn/Rd
Bk
2-R
Og
Bk
A
2-G
Wh/Bk
Bu/Wh
3-3
3-4
Bn/Rd
Bu/Wh
L3
Og
SW5
Ye
D3
Og
U5
Wh/Gn
D6
LG
Ye
Gn
U4
Og
LG
3-8
Og
Og
Og
Og
Gn/Wh
Wh/Bk
Gn/Wh
2-M
U10
3-7
U8
4-3
LB
Bk
Bk
L10
SW13
Og
D7
Gy/Wh
L6
Wh/Bk
Gy/Wh
Bn/Rd
4-1
LG
Bk
L1
Wh
+
- Bk
U2
2-P
Wh
SW14
2-A
Og
Bu
L7
Bk
2-H
Rd
Rd
SW15
Wh
30
87
LB/Rd
Og
Wh/Gn
86
SW22
85
D1
Gn
L8
Wh/Bk
Gn
Wh/Gn
Wh/Gn
K7
Wh/Rd
D2
Gn
Wh
LB/Rd
Wh
2-K
Bk
LB/Rd
1-M
2-V
SW21
D8
Gy/Rd
Gy/Bk
Gy/Bk
SW16
Gy/Bk
Og
2-J
Wh
Gy/Rd
30
Pk
87
Bk
85
Gy/Rd
Wh/Gn
L9
1-L
Gy/Bk
SW17
2-S
87A
86
K6
Gy/Rd
Bu
K16
Gy/Rd
Wh/Gn
30
87
Wh/Rd
86
SW19
Bk
Gn
85
Pu
K5
Gn
2-X
Pu
K15
2-N
Pk
Bu
Bu
Pu
2-L
Pu
SW23
K14
Wh
U9
Harness Connectors 1 and 2
Bk
Harness Connectors 3 and 4
X
W
J H
Ignition Harness
Optional Cab Harness
4
8
8 4
3
7
7 3
2
1
6
5
6 2
5 1
Console Harness
K
L
B
C
M
N
D
P
G
A
R
F
X
W
V
U
E T
S
Engine Harness
Mower Harness
V
U
H J
F
T
A
E
S
K
B
G
R
C
L
M
D N
P
Console Harness
129
R-311
Item
B1
CB1
CB2
CB3
CB4
CB5
CB6
CB7
CB8
D1
D2
D3
D4
D5
D6
D7
D8
D9
D10
F1
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
L1
L2
L3
L4
L5
L6
L7
L8
130
Reference
Illustration
Part Number
See 4.1
See 7.1
See 7.1
See 7.1
See 7.1
See 7.1
See 18.1
See 18.1
See 7.1
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
See 42.1
See 40.1
See 40.1
See 40.1
See 40.1
See 40.1
See 40.1
See 40.1
See 40.1
See 40.1
See 51.1
See 51.1
See 51.1
See 18.1
See 53.1
See 54.1
See 11.1
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
Not Shown
N/S
338601
338601
338601
338558
338558
361439
361439
338601
555846
555846
555846
555846
555846
555846
555846
555846
555846
555846
836892
131905
365963
365963
3003036
4193880
365963
365963
365963
365963
4134530
4134530
4134530
4134270
4191664
4134532
340783
555845
555845
555845
555845
555845
555845
555845
555845
Description
Battery
10 Amp Circuit Breaker (Interlock)
10 Amp Circuit Breaker (Instruments)
10 Amp Circuit Breaker (Cruise, 4WD)
30 Amp Circuit Breaker (Accessories)
30 Amp Circuit Breaker (Lights)
50 Amp Circuit Breaker (Main)
50 Amp Circuit Breaker (Alternator)
10 Amp Circuit Breaker (Air Ride Seat)
Diode, 3 Amp (Water Temp-Test)
Diode, 3 Amp (Water Temp-Horn)
Diode, 3 Amp (Air Cleaner-Test)
Diode, 3 Amp (Return Filter-Test)
Diode, 3 Amp (Oil Temperature-Test)
Diode, 3 Amp (Oil Temperature-Horn)
Diode, 3 Amp (Charge Filter-Test)
Diode, 3 Amp (Cruise Control)
No Function
No Function
10 Ampf Fuse (Accessory Plug)
Glow Plug Solenoid
Accessory Relay
Fuel Solenoid Relay
Seat Time Delay Relay
Brake Relay
Cruise Control Relay
Horn Relay
Right Wing Limit Switch Relay
Left Wing Limit Switch Relay
Front Deck Valve Coil
Right Wing Deck Coil
Left Wing Deck Coil
Fuel Solenoid
4WD Coil
4WD Reverse Coil
Cruise Control Magnet
Right Turn Indicator Light
Glow Plug Active Light
Air Cleaner Service Light
Return Filter Service Light
Hydraulic Oil Temp Warning Light
Charge Filter Service Light
Low Charge Pressure Warning Light
Water Temp Warning Light
Serial Numbers/Notes
Labled A
Labled B
Labled C
Labled D
Labled E
Labled F
Labled G
Labled H
Labled J
Labled K
Included in Harness 4175664
Labled 6
Labled 4
Labled 1
Labled 2
Labled 5
Included in Part No. 4135582
Included in Part No. 4135582
Included in Part No. 4135581
Included in Engine
Included in Part No. 4174300
Included in Part No. 4135555
R-311
Item
Reference
Illustration
L9
L10
L11
L12
L13
M1
M2
R1
SW1
SW2
SW3
SW4
SW5
SW6
SW7
SW8
SW9
SW10
SW11
SW12
SW13
SW14
SW15
SW16
SW17
SW18
SW19
SW20
SW21
SW22
SW23
U1
U2
U3
U4
U5
U6
U7
U8
U9
U10
Not Shown
Not Shown
Optional
Optional
Optional
See 18.1
Optional
See 18.1
See 7.1
See 12.1
See 6.1
See 7.1
See 7.1
See 7.1
See 7.1
See 45.1
See 45.1
See 43.1
See 16.1
See 23.1
See 24.1
See 23.1
See 25.1
See 18.1
See 18.1
Optional
See 7.1
See 15.1
See 12.1
See 7.1
See 10.1
See 18.1
See 15.1
See 42.1
See 7.1
See 7.1
See 7.1
See 7.1
See 22.1
See 22.1
See 17.1
Part Number
555845
555845
556988
556996
1001958
1000649
N/S
3001372
365043
3001374
3001373
4125831
4125831
3001079
364883
365974
367551
556419
132380
367551
554018
3001374
3001370
162739
1000649
3001371
1000649
5000938
5000917
N/S
162721
162723
3005121
365943
163986
163574
162722
Description
Low Engine Oil Pressure Warning Light
Left Turn Light
Tail Light
Head Light
Head Light
Starter Motor
Air Ride Seat
Glow Plugs
Ignition Switch
Parking Brake Switch
Seat Switch
PTO Switch
Glow Plug Switch
Wing Mower Switch
Front Mower Switch
Right Wing Deck Limit Switch
Left Wing Deck Limit Switch
Front Deck Limit Switch
Air Cleaner Service Switch
Return Filter Service Switch
Hydraulic Oil Temperature Switch
Charge Filter Service Switch
Charge Pressure Switch
Water Temperature Switch
Oil Pressure Switch
Light Switch
4WD Switch
Horn / Warning Light Test Switch
Brake Pedal Switch
Cruise Control Switch
Reverse Sensing Switch
Alternator (Standard)
Horn
Accessory Plug
Volt Meter
Hour Meter
Temperature Gauge
Fuel Gauge
Fuel Sender
Fuel Pump
Temperature Sender
Serial Numbers/Notes
Included in Kit 69128
Included in Kit 69128
Included in Engine
Included in Engiine
Included in Engine
Included in 69129 and Kit 69128
Included in Engine
Included in Harness 4175664
131
R-311
Serial No. All
61.1 Hydraulic Schematic
Traction
Pump
Four Section
Gear Pump
A
2.48
3
in
2800 RPM
CCW Rotation
3500 PSI
1.04
3
in
1.04
3
in
1.04
3
in
0.77
3
in
A
5.04
3
in
3500 PSI
Front Axle
Motor
B
B
D1
D3
C
D
Outside
Right Wing
Motor
100
PSI
1.04
3
in
.0669
E
Right Wing
Deck Valve
A
F
P
D
D
1.04
3
in
.0669
B
630 PSI
3000 PSI
T
25 psi
Switch
10 Micron
25 psi
Crack
Bypass
Inside
Right Wing
Motor
Inside
Left Wing
Motor
Charge
Filter
100
PSI
1.04
3
in
Left Wing
Deck Valve
A
G
P
.0669
D
D
1.04
3
in
.0669
B
630 PSI
3000 PSI
T
Oil
Cooler
Outside
Left Wing
Motor
Left
Front
Motor
100
PSI
1.04
3
in
.0669
Return
Filter
Front Deck
Valve
A
P
D
D
Center
Front
Motor
1.04
3
in
.0669
Right
Front
Motor
1.04
3
in
.0669
B
630 PSI
25 psi
Switch
25 psi
Crack
Bypass
3000 PSI
T
100 Mesh
132
10 Micron
H
I
J
R-311
4WD
A
A
AD
AB
4WD
Valve
B
C
B
L2
R2
R1
L1
Right
Motor
C
D
11.9
3
in
E
F
11.9
3
in
Steering
Valve
Left
Motor
P
1500 PSI
R
6.1
3
in
Control
Valve
SD
P
Steering
Cylinder
DL SW
CD
F
200 PSI
T
T
L
ST
4WD
LD
G
L
IN
OUT
1500 PSI
Backpressure
Valve
50 PSI
300 PSI
Lift
Valve
0.0595 in.
H
I
J
Right Wing
Cylinder
B
A
0.0595 in.
Front Left
Cylinder
300 PSI
D
C
300 PSI
F
0.0595 in.
Front Right
Cylinder
E
0.0595 in.
Left Wing
Cylinder
133
HR-5111
Serial No. All
62.1 O-Ring Chart
W
X
W-X
O-Ring Face
Seal Size
W
O-Ring Boss
Dash Size
W
Y
W
O-Ring Face
Seal Size
X
Y
O-Ring Not
O-Ring Face Needed
Seal Size
W-X-Y
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Not
O-Ring Face Needed
Seal Size
W
X
X
O-Ring Boss
Dash Size
W
W-X-Y
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Boss
Dash Size
O-Ring Face
Seal Size
W-X
O-Ring Boss
Dash Size
X
W-X-Y
O-Ring Face
Seal Size
W-X
O-Ring Face
Seal Size
W
X
Y
X
X
X
W
W
W-X
O-Ring Face
Seal Size
W-X
O-Ring Face
Seal Size
X
W
Y
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Face
Seal Size
W
X
W-X
W
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Face
Seal Size
X
W
Z
134
W-X-Y
O-Ring Face
O-Ring Boss Seal Size
Dash Size
Y
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Face
O-Ring Face Seal Size
Seal Size
W
X
W-X
O-Ring Face
Seal Size
X
W-X-Y-Z
Y
O-Ring Face
Seal Size
X
W
W-X
O-Ring Face
Seal Size
W-X-Y
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Face
Seal Size
W
W-X
W-X-Y
O-Ring Face
O-Ring Face Seal Size
Seal Size
X
W
O-Ring Face
Seal Size
O-Ring Not
Needed
HR-5111
Adapter Part
Number.
339979
339983
339984
339989
340003
340029
340033
340061
340065
340066
340070
340074
340077
340078
340089
340119
340120
340144
340215
340263
340269
Dash Size
Adapter Type
(W) O-Ring
(X) O-Ring
(Y) O-Ring
6-6
8-6
8-8
10-10
6-6
8-8
10-10
6-6
8-6
8-8
10-10
12-12
16-16
6-6
16-20
6-6-6
8-8-8
8-8-8
6-6-6
6-6-6
10-12-12
Straight Adapter
Straight Adapter
Straight Adapter
Straight Adapter
Straight Adapter
45° Adapter
45° Adapter
90° Adapter
90° Adapter
90° Adapter
90° Adapter
90° Adapter
90° Adapter
90° Adapter
90° Adapter
Swivel Run Tee
Swivel Run Tee
Swivel Branch Tee
Bulkhead Run Tee
Straight Thread Run Tee
Straight Thread Run Tee
339909
339910
339910
339911
339906
339910
339911
339909
339910
339910
339911
339912
339913
339909
339913
339909
339910
339910
339909
339909
339911
339897
339897
339898
339899
339897
339898
339899
339897
339897
339898
339899
339900
339901
339897
339902
339909
339910
339910
339909
339897
339899
339909
339909
339912
SAE Boss O-Rings
(Z) O-Ring
ORS Face Seal O-Rings
Dash Size
Thread Size
O-Ring
Tube Size
Thread Size
O-Ring
2
3
4
5
6
8
10
12
14
16
20
24
32
5/16-24
3/8-24
7/16-20
1/2-20
9/16-18
3/4-16
7/8-14
1 1/16-12
1 3/16-12
1 5/16-12
1 5/8-12
1 7/8-12
2 1/2-12
459290
459291
339896
459293
339897
339898
339899
339900
459296
339901
339902
339903
339904
4
6
8
10
12
16
20
24
9/16-18
11/16-16
13/16-16
1-14
1 3/16-12
1 7/16-12
1 11/16-12
2-12
339908
339909
339910
339911
339912
339913
339914
339915
> Change from previous revision
135
Fluids and Compounds
Hydraulic Fluid*
5001405
5001404
2500548
2500546
503409
503407
Two 2-1/2 Gallon Container of ISO VG68 Oil
One 5 Gallon Pail of ISO VG68 Oil
Two 2-1/2 Gallon Container of 10W30 Oil
One 5 Gallon Pail of 10W30 Oil
Two 2-1/2 Gallon Container of ATF Fluid
One 5 Gallon Pail of ATF Fluid
2-Cycle Oil
554600
Twenty Four 16 Ounce Plastic Container
554599
Twenty Four 8 Ounce Plastic Container
Grease
5000067
One 5 Gallon Pail OO-Grease
5000068
Twenty Four 8 Ounce Tube OO-Grease
Paint
5003469
554598
2500789
546409
16 Ounce Gray Aerosol
Six 12 Ounce Orange Aerosol
Twelve 1 Quart Can Orange
Two 1 Gallon Can Orange
Lapping Compound
5002488
5002490
5002489
5002491
One 10 Pound Pail of 80 Grit
One 25 Pound Pail of 80 Grit
One 10 Pound Pail of 120 Grit
One 25 Pound Pail of 120 Grit
Specialty Compound
365422
5001581
5.3 Ounce Tube of Electrical Insulating Gel
14 Ounce Can of Lubriplate Multi Lube A
Biodegradable Hydraulic Fluid*
5003102
5003103
5003105
5003104
4115976
4115977
5003106
One 55 Gallon Drum TGTSP GreensCare 68
One 5 Gallon Pail TGTSP GreensCare 68
One 55 Gallon Drum TGTSP GreensCare 46
One 5 Gallon Pail TGTSP GreensCare 46
One 55 Gallon Drum TGTSP GreensCare 32
One 5 Gallon Pail TGTSP Greens Care 32
Twenty Four 14 Ounce Tube Greens Care Grease
O-Ring Kit
5002452
5002453
5002454
SAE O-Ring Boss (3/32 ~ 2” Tube O.D.)
Common O-Ring Kit
O-Ring Face Seal ORFS (-4 ~ -24 ORS Tube Size)
Right Start Kit for New Machines
See your local TGTSP Dealer
On-Time Maintenance Kit
See your local TGTSP Dealer
* Refer to the Parts & Maintenance manual for the correct hydraulic oil requirements for your machine.
Textron Golf, Turf & Specialty Products offers a High Usage Parts Catalog illustrating commonly used Parts through easy to read line Drawings. See your local
TGTSP Dealer for a copy.
INDEX
1000050 . ..............................69
1000588 . ..............................45
1000649 . .......................49, 53
1000700 . ..............................79
1000770 . ..............................85
1000843 . ..............................79
1001226 . ..............................69
1001251 . ..............................69
1001311 . ..............................71
1001802 . ..............................46
1001885 . ...................109, 111
1001963 . ..............................99
1002397 . ..............................97
1002475 . ..............................77
1003104 . ..............................80
1003105 . ..............................81
1003133 . ..............................91
1003134 . ..............................90
1003136 . ..............................91
1003137 . ..............................91
1003138 . .......................85, 91
1003584 . ..............................89
1003595 . ..............................84
1003705 . ..............................87
117076 .. ..............................63
122907 .. ..............................61
123015 .. ..............................73
123222 .. ..............................83
131059 .. ..............................61
131717 .. ............................113
131905 .. ..............................95
132380 .. ..............................77
132381 .. ..............................73
132417 .. ..............................79
132425 .. ..............................67
132431 .. ..............................73
132432 .. ..............................73
132441 .. ..............................87
132446 .. ..............................79
132448 .. ..............................79
132471 .. ..............................46
132472 .. ..............................46
132473 .. ..............................46
132484 .. ..............................79
132486 .. ..............................86
132523 .. ..............................59
132540 .. ..............................86
132561 .. ..............................85
132562 .. ..............................89
132563 .. ..............................89
132568 .. ..............................84
132569 .. ..............................84
132571 .. ..............................83
132573 .. ..............................83
132574 .. ..............................90
132575 .. ..............................90
132576 .. ..............................90
132579 .. ..............................88
132580 .. ..............................88
132583 .. ..............................84
132591 .. ..............................89
132594 .. ....................... 90, 91
132595 .. ..............................90
132596 .. ....................... 90, 91
132597 .. ..............................91
132600 .. ............................107
132601 .. ............................105
132647 .. ..............................71
132664 .. ............................105
132864 .. ..............................86
148049 .. ............................113
148081 .. ..............................71
161688 .. ..............................61
162236 .. ..............................69
162479 .. ..............................63
162716 .. ............................107
162721 .. ..............................45
162722 .. ..............................63
162723 .. ..............................45
162739 .. ..............................59
163425 .. ............................109
163574 .. ..............................71
163915 .. ..............................75
163916 .. ..............................65
163917 .. ..............................87
163918 .. ..............................95
163927 .. ..............................55
163986 .. ..............................71
163987 .. ..............................71
163995 .. ............................107
2000057. ..............................57
2208292. ..............................61
2242015. ............................103
2242036. ..............................39
2242037. ..............................39
2243002. ..............................51
2246003. ............................107
2248004. ............................103
2500175. ..............................51
2500257. ..............................51
2500704. ..............................61
2720170. ............................111
2720171. ................... 109, 111
2720206. ............................101
2720207. ............................101
2720294. ............................103
2720295. ............................103
2720298. ..................... 57, 103
2720313. ..............................57
2720559. ..............................87
2720726. ..............................97
2720841. ..............................57
2721180 ................... 109, 111
2721181 ................... 109, 111
2721522 .............................. 77
2721523 .............................. 77
2811253 ................... 118, 119
2811255 .............................. 73
2811269 ............................ 115
2811364 .............................. 59
2811365 .............................. 59
2811547 .............................. 59
2812075 .............................. 75
3000098 .............................. 69
3000439 ............................ 107
3000487 ............................ 107
3000593 .............................. 51
3000594 .............................. 51
3001078 ............................ 101
3001079 ............................ 101
3001370 .............................. 45
3001371 .............................. 45
3001372 .............................. 45
3001373 .............................. 45
3001374 .............................. 45
3001386 .............................. 45
3001409 .............................. 75
3001523.7 ..................... 77, 85
3001740 .............................. 73
3002565 .............................. 33
3002676 ................... 109, 111
3002695 ....................... 49, 53
3002737 ............................ 109
3003036 .............................. 95
3003207 ............................ 113
3003427 ............................ 114
3003474 .............................. 49
3003475 ....................... 49, 53
3004563 .............................. 61
3004588 .............................. 61
3004894 ............................ 113
3005121 .............................. 45
3005677 ............................ 105
3005678 ............................ 105
3005934 .............................. 59
3006300 ............................ 107
3006327 .............................. 53
3007095 .............................. 51
3007230 .............................. 49
3007568 ............................ 103
3007941 .............................. 53
3007942 .............................. 53
3007980 .............................. 73
3008004 .............................. 33
3008126 .............................. 73
3008512 .............................. 61
3008521 .............................. 33
3008792 .............................. 93
3008793
3009153
3010199
304718..
307374..
308404..
311879..
315298..
322847..
324887..
324943..
326112..
326731..
333542..
338558..
338601..
338938..
338939..
338940..
338941..
338946..
338979.7
338991..
339092..
339113..
339897..
339903..
339960..
339961..
339979..
339984..
339988..
339989..
340003..
340029..
340033..
340055..
340061..
340065..
340066..
340070..
340074..
340077..
340078..
340088..
340089..
340119..
340120..
340144..
340215..
340263..
340269..
340429..
340433..
............................. 93
............................. 47
...................115, 118
............................. 51
........................... 113
........................... 105
............................. 67
............................. 57
............................. 57
........................... 105
............................. 85
................ 63, 80, 87
............................. 47
............................. 49
............................. 45
............................. 45
.....................77, 121
............................. 61
............................. 61
............................. 75
............................. 80
............................. 63
............................. 65
............................. 57
............................. 80
........................... 115
............................. 80
............................. 85
............................. 84
.......................81, 83
................ 82, 83, 86
................ 89, 90, 91
. 79, 80, 81, 89, 90,
91
............................. 83
............................. 86
.......................79, 81
............................. 85
......... 81, 82, 84, 86
................ 79, 80, 81
................ 83, 86, 88
. 79, 80, 87, 89, 90,
91
............................. 79
............................. 87
............................. 83
............................. 83
............................. 87
............................. 83
............................. 86
............................. 86
............................. 84
............................. 84
............................. 79
........................... 111
........................... 107
137
INDEX
340481 .. ..............................71
340525 .. ............................105
340783 .. ..............................51
340795 .. ..............................37
342033 .. ............................101
344996 .. ..............................63
345666 .. ....................... 73, 93
345671 .. ..............................97
346091 .. ................... 101, 103
346294 .. ............................107
346913 .. ............................107
350685 .. ..............................73
351108 .. ..............................88
351109 .. ..............................88
351122 .. ............................117
351124 .. ....................... 84, 88
352435 .. ..............................53
352487 .. ..............................75
352604 .. ..............................71
352726 .. ..............................53
353055 .. ..............................88
353914 .. ..............................55
354065 .. ..............................88
354080 .. ..............................93
357613 .. ..............................88
358794 .. ..............................51
358795 .. ..............................51
358949 .. ..............................88
359186 .. ................ 85, 90, 91
359549 .. ............................101
359615 .. ..............................61
359860 .. ..............................93
359949 .. ..............................51
360111 .. ....................... 55, 57
360566 .. ..............................85
360885 .. ..............................47
360893 .. ..............................51
361064 .. ....................... 93, 97
361117 .. ..............................71
361439 .. ..............................65
361451 .. ..............................57
361647 .. ..............................57
361648 .. ..................... 57, 113
361723 .. .. 43, 103, 109, 111,
114
361748 .. ..............................71
361833 .. ..............................46
362263 .. ................ 65, 67, 97
362288 .. ................ 89, 90, 91
362464 .. ............................107
362744 .. ..............................53
362819 .. ..............................51
362824 .. ................... 101, 103
363030 .. ................ 79, 80, 81
363233 .. ............................113
363485 .. ....................... 65, 67
138
363539 .. ................... 109, 111
363562 .. ..............................57
363586 .. ..............................73
363771 .. ..............................51
363962 .. ..............................45
363995 .. ....................... 33, 63
364190 .. ....................... 61, 93
364248 .. ............................103
364694 .. ............................101
364774 .. ..............................45
364830 .. ..................... 55, 103
364883 .. ..............................61
364945 .. .................79, 80, 81
364970 .. ..............................51
365043 .. ..............................45
365466 .. ..............................80
365711 .. ..............................95
365772 .. ............................113
365919 .. ..............................75
365943 .. ..............................45
365959 .. ..............................75
365962 .. ..............................95
365963 .. ..............................95
365966 .. ..............................85
365974 .. ..............................73
365976 .. ..............................71
365979 .. ..............................67
365980 .. ....................... 65, 97
365981 .. ..............................67
365991 .. ............................111
366045 .. ............................101
366108 .. ..............................65
366133 .. ..............................46
366150 .. ..............................46
366292 .. ..............................55
366308.6 ..............................95
366310 .. ..............................57
366317 .. ..............................51
366342 .. ..............................61
366352 .. ..............................61
366368 .. ..............................61
366369 .. ..............................61
366403 .. ..............................61
366424 .. ..............................73
366430 .. ..............................86
366437.7 .............84, 101, 103
366445 .. .................89, 90, 91
366473 .. ............................101
366483 .. ............................103
366484 .. ............................107
366506 .. ............................103
366517 .. ............................103
366520 .. ............................107
366522 .. ..............................46
366562 .. ................... 109, 111
366566 .. ............................105
366593 ..
366600 ..
366607.7
366608 ..
366609 ..
366610 ..
366611 ..
366612 ..
366613 ..
366866 ..
366877 ..
366883 ..
366929 ..
366932 ..
367140 ..
367350 ..
367456 ..
367457 ..
367461 ..
367465 ..
367551 ..
367601 ..
390961 ..
390962 ..
390963 ..
400188 ..
400266 ..
400276 ..
403746 ..
409812 ..
4100460
4100464
4107220
4113644
4113979
4113981
4113982
4113986
4116048
4117468
4121825
4121826
4121827
4121828
4121829
4121946
4121986
4125831
4131299
4131768
4133238
4133239
4133240
4133241
4133242
4133243
........................... 113
............................. 63
............................. 93
............................. 33
........................... 109
........................... 101
........................... 101
........................... 101
........................... 101
............................. 33
............................. 49
............................. 35
........................... 105
............................. 45
...................109, 111
............................. 57
............................. 51
............................. 51
........................... 109
............................. 59
.......................65, 75
........................... 107
............................. 61
............................. 63
............................. 63
............................. 49
............................. 61
............................. 51
............................. 49
............................. 49
............................. 53
............................. 53
........................... 103
............................. 65
........................... 117
........................... 117
........................... 117
............................. 65
............................. 49
............................. 33
............................. 57
............................. 57
............................. 57
............................. 57
............................. 57
............................. 57
............................. 57
........................... 105
............................. 99
........................... 105
............................. 63
............................. 63
............................. 63
............................. 63
............................. 63
............................. 63
4133252
4134270
4134530
4134532
4135261
4135555
4135582
4137099
4137138
4137139
4138341
4138342
4138505
4138510
4138515
4138589
4148897
4148898
4148899
4153880
4155081
4155082
4155085
4158183
4158187
4161120
4162501
4162502
4162503
4162504
4162505
4162506
4162508
4162509
4162510
4162511
4162512
4162513
4162514
4162515
4162516
4163820
4164381
4167640
4167723
4167840
4167841
4168044
4170721
4170760
4170780
4172400
4172440
4172600
4172601
4172662
............................. 63
............................. 65
........................... 115
...................118, 119
............................. 63
.......................77, 79
............................. 77
............................. 63
........................... 101
............................. 57
............................. 77
............................. 77
........................... 101
............................. 57
........................... 103
........................... 103
............................. 87
............................. 80
............................. 80
.......................77, 79
........................... 105
........................... 105
............................. 99
............................. 51
............................. 51
............................. 65
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
........................... 121
............................. 67
......33, 63, 109, 111
............................. 97
............................. 55
............................. 55
............................. 55
............................. 41
............................. 99
.......................33, 45
.......................77, 79
............................. 55
............................. 53
............................. 55
............................. 55
............................. 99
INDEX
4172742 . ..............................53
4172743 . ..............................53
4172900 . ..............................53
4172901 . ..............................55
4172944 . ..............................47
4173220 . ..............................88
4173221 . ..............................88
4173300 . ..............................77
4173562 . ............................125
4173563 . ............................125
4173566 . ............................125
4173567 . ............................125
4173568 . ............................125
4173573 . ............................125
4173575 . ............................125
4173579 . ............................125
4174300 . ..............................77
4175121 . ..............................73
4175664 . ..............................99
4177920 . .......................47, 68
4178004 . ..............................47
4178400 . ..............................77
4178401 . ..............................77
4178560 . .......................57, 79
4178561 . ............................122
4178562 . ............................122
4179004 . ............................123
4179761 . ..............................80
4181262 . ..............................71
4181861 . ..............................33
4181862 . .......................33, 63
4181863 . ..............................33
4181865 . .......................33, 43
4182022 . .......................35, 37
4182023 . ..............................35
4182024 . ..............................35
4182025 . ..............................35
4182386 . .......................33, 59
4182460 . ..............................63
4182500 . ..............................63
4182501 . ..............................63
4183001 . ..............................51
4183260 . ..............................53
4183261 . ..............................53
4183480 . ..............................49
4183635 . ..............................63
4183720 . ..............................49
4184620 . ..............................59
4184622 . ..............................59
4184640 . ............................101
4184642 . ............................101
4184644 . .......................53, 55
4185160 . ..............................67
4185325 . ..............................59
4185401 . ..............................82
4185640 . ............................113
4185641. ............................113
4185642. ............................113
4185643. ............................113
4185860. ..............................43
4185864. ..............................41
4185868. ..............................43
4185870. ..............................43
4185871. ..............................43
4185872. ..............................43
4185873. ..............................43
4185874. ..............................43
4185875. ..............................43
4185878. ..............................43
4185901. ..............................53
4185902. ....................... 49, 53
4185903. ..............................41
4185927. ..............................43
4186141. ..............................41
4186441. ..............................63
4186581. ................... 109, 111
4186582. ................... 109, 111
4186583. ..............................63
4187500. ............................113
4187682. ....................... 33, 37
4188043. ..............................83
4188620. ..............................88
4188780. ..............................35
4189000. ..............................37
4189001. ..............................37
4189002. ..............................37
4189003. ..............................37
4189004. ..............................37
4189005. ..............................37
4189006. ..............................37
4189007. ..............................37
4189008. ..............................37
4189009. ..............................35
4189011. ..............................41
4189080. ..............................82
4189340. ..............................63
4189541. ..............................63
4190242. ..............................55
4190744. ..............................55
4192000. ....................... 33, 59
4192160. ..............................43
4192360. ....................... 85, 89
4192362. ..............................89
4192440. ..............................87
4192460. ............................123
4193020. ..............................81
4193120. ............................123
4193180. ............................123
4193181. ............................123
4193184. ............................123
4193200. ............................123
4193300. ..............................84
4193301
4193340
4193341
4193342
4193343
4193344
4193880
4194000
4194260
4194660
4195440
4195783
4195881
4195920
4196200
4196223
4197221
4197280
4197282
4197420
4197560
4197640
4197641
4197741
4197821
4197880
4197881
4197940
4198820
4198920
4199140
4199160
4199500
4199520
4199521
4199860
4200140
4200220
4200240
4200241
4200244
4200245
4200249
4200251
4200253
4200254
4200255
4200257
4200258
4200260
4200280
4200540
4201080
4201100
4201300
4201320
.............................. 83
.............................. 45
.............................. 43
.............................. 61
.............................. 63
.............................. 43
.............................. 95
............................ 109
.............................. 33
.............................. 99
.............................. 99
.............................. 35
.............................. 43
.............................. 41
.............................. 59
.............................. 35
.............................. 77
.............................. 55
.............................. 35
.............................. 35
.............................. 84
.............................. 63
.............................. 63
.............................. 86
.............................. 67
.............................. 59
.............................. 53
.............................. 59
.............................. 71
............................ 101
....................... 33, 61
.............................. 33
............................ 118
............................ 118
............................ 118
.............................. 65
.............................. 65
.............................. 77
............................ 125
............................ 125
............................ 125
............................ 125
............................ 125
............................ 125
............................ 125
............................ 125
............................ 125
............................ 125
............................ 125
.............................. 77
.............................. 77
.............................. 99
.............................. 37
.............................. 37
............................ 127
............................ 127
4201520
4201582
4201600
4201640
4201641
4201642
4201643
4201660
4201700
4201701
4201760
4201762
4201920
4201921
4201922
4201961
4202000
4202020
4202040
4202060
4202120
4202200
4202201
4202340
4203220
4203520
4203602
4203603
4203604
4203605
4203606
4203607
4203608
4203609
4203610
4203611
4203612
4203613
4203614
4203615
441602..
443812..
444310..
444718..
445781..
445796..
446116..
446130..
446142..
453011..
453023..
48540-01
5000039
5000183
5000184
5000917
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
............................. 55
............................. 55
........................... 127
........................... 127
................ 89, 90, 91
................ 89, 90, 91
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
................ 89, 90, 91
.......................33, 37
.......................33, 37
................ 89, 90, 91
............................. 43
............................. 77
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
........................... 127
............................. 49
............................. 51
............................. 49
............................. 49
............................. 49
............................. 49
............................. 49
............................. 49
............................. 51
............................. 51
............................. 49
............................. 71
............................. 45
........................... 101
........................... 101
............................. 59
139
INDEX
5000938 . ..............................65
5001072 . ............................111
5001073 . ............................111
5001599 . ............................117
5001603 . ............................117
5001612 . ............................117
5001613 . ............................117
5001614 . ............................117
5001615 . ............................117
5001616 . ............................117
5002101 . ..............................45
5002102 . ..............................45
5002444 . ..............................73
5002503 . ..............................45
5002574 . ..............................55
5002894 . ..............................57
5002911 . ............................115
5002912 . ............................115
5002913 . ............................115
5002918 . ..............................59
5002919 . ..............................59
5003384 . ............................122
5003490 . ..............................45
5003510 . ............................118
5003554 . ............................115
5003578 . ................... 118, 119
5003579 . ............ 59, 115, 118
5003581 . ............................119
500562 .. ..............................65
500736 .. ............................117
500745 .. ............................117
500750 .. ............................117
503095 .. ..............................57
503553 .. ............................103
503609 .. ..............................63
503612 .. ..............................75
503613 .. ..............................73
503626 .. ..............................71
522516 .. ..............................35
523126 .. ..............................35
545925 .. ............................117
546112 .. ............................117
549633 .. ..............................61
550376 .. ..............................93
550380 .. ..............................93
550409 .. ..............................93
552824 .. ............................109
553020 .. ..............................69
553174 .. ..............................65
554018 .. ..............................65
554492 .. ..............................99
554493 .. ..............................99
554596 .. ..............................71
554748 .. ....................... 71, 99
554752 .. ..............................71
554779 .. ..................... 57, 122
140
554780 .. ..................... 57, 122
555771 .. ..............................73
555845 .. ..............................99
555846 .. ..............................99
555847 .. ..............................99
555862 .. ..............................59
555867 .. ..............................63
556417 .. ..............................73
556419 .. ..............................73
556450 .. ............................122
556845 .. ............................118
556847 .. ............................119
556897 .. ............................119
556988 .. ..............................65
556996 .. ..............................65
557417 .. ..............................77
557418 .. ..............................77
557425 .. ............................121
557426 .. ............................121
557430 .. ............................121
557433 .. ............................121
557440 .. ............................121
557441 .. ............................121
557442 .. ............................121
557444 .. ............................121
557445 .. ............................121
557446 .. ............................121
557447 .. ..................... 77, 121
557448 .. ............................121
557450 .. ............................121
557454 .. ............................121
557523 .. ................... 109, 111
557619 .. ....................... 65, 71
557623 .. ..............................55
557624 .. ..............................55
557629 .. ..............................77
557666 .. ............................121
557681 .. ..............................75
557980 .. ..............................75
558004 .. ............................117
558005 .. ............................117
558007 .. ............................117
558008 .. ............................117
558010 .. ............................117
558011 .. ............................117
558012 .. ..............................75
558038 .. ............................119
594331 .. ..............................69
64173-02 ............................107
64251-001 ............................49
69051-04 ..............................75
836892 .. ..............................99
World Class Quality, Performance and Support
Equipment from Jacobsen is built to exacting
standards ensured by ISO 9001 and ISO 14001
registration at all our manufacturing locations.
A worldwide dealer network and factory trained
technicians backed by Genuine Jacobsen Parts
provide reliable, high-quality product support.
Kvalitet, præstation og understøttelse i verdensklasse
Udstyr fra Jacobsen er bygget i henhold til de krævende
standarder, ISO 9001 og ISO 14001-registreringen
på alle vores fabrikationssteder sikrer.
Et verdensomspændende forhandlernetværk
og fabrikstrænede teknikere opbakket af
originale Jacobsen-dele yder pålidelig
produktunderstøttelse af høj kvalitet.
When Performance Matters.™
Jacobsen, A Textron Company
11108 Quality Drive, Charlotte, NC 28273
www.Jacobsen.com
800-848-1636
Download PDF

advertising