Volvo XC60 Quick start guide

Volvo XC60 Quick start guide

XC60

QUICK GUIDE

VÄLKOMMEN!

Bu Quick Guide sahip olduğunuz yeni Volvo'nuzun işlevlerinin bir kısmını açıklar. Daha detaylı sahip bilgisi arabada, uygulamada ve web üzerinde mevcuttur.

ARACIN ORTA EKRANI

Kullanıcı el kitabı üst görünümden erişilebilecek şekilde aracın orta ekranında mevcuttur.

MOBİL UYGULAMA

Kullanıcı el kitabı akıllı telefonlar ve tabletler için bir uygulama (Volvo

Kılavuzu) olarak mevcuttur. Uygulama ayrıca seçili fonksiyonlar için video öğreticileri içerir.

VOLVO DESTEK SİTESİ

Volvo Cars destek sitesi (support.volvocars.com) kılavuzlar ve video

öğreticileri ile birlikte Volvo'nuz ve araç sahipliğiniz için ek bilgiler ve yardım içerir.

BASILI BİLGİ

Torpido kutusunda sigortalar ve teknik özelliklerle birlikte önemli ve pratik bilgilerin özetini içeren kullanıcı el kitabına bir ek bulunmaktadır. Basılı bir kullanıcı el kitabı ve ilgili eki sipariş edilebilir.

İÇİNDEKİLER

01. VOLVO'NUZU TANIYIN

Bu bölüm size Volvo sistemleri ve servisleri hakkında bilgi verir ve iç ve dış ve merkezi ekran hakkında genel bilgi verir.

02. İÇ DONANIM VE BAĞLANTILAR

Burada koltuk ayarları ve İnternet bağlantısı gibi yolcu kabinindeki farklı işlevleri okuyabilirsiniz.

03. ORTA EKRAN GÖRÜNÜMLERİ

Burada, aracın işlevlerinin birçoğunu kontrol edebileceğiniz merkezi ekranın farklı ana görünümleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

04. AKILLI SÜRÜŞ

Bu bölüm, aracın sürücü destek sistemlerinden birkaçını ve daha ekonomik bir şekilde nasıl sürüş yapabileceğiniz ile ilgili ipuçları verir.

05. SES TANIMA

Burada aracın ses tanıma sistemi ile birlikte kullanabileceğiniz çeşitli komutları/ifadeleri bulabilirsiniz.

06. ÖZEL METİNLER

Okunması gereken uyarı, önemli ve not metinleri.

Yayı sırasında, tüm bilinen opsiyon/aksesuar tipleri bir yıldı ile işaretlenir: *.

01

BAŞLARKEN

Volvo'nuzu mümkün olan en iyi şekilde kullanmaya başlamak için bilinmesi faydalı olabilecek çeşitli fonksiyonlar, koşullar ve ipuçları vardır.

Volvo ID

Volvo ID tek bir kullanıcı adı ve şifre ile bir dizi hizmete erişmenizi sağlayan kişisel bir ID'dir. Bazı örnekler Volvo On Call

*

, harita servisleri

*

, volvocars.com adresinden kişisel bir oturum açma ve servis ve onarım rezervasyon yapma seçeneği şeklindedir. volvocars.com

adresinden bir Volvo On Call uygulaması veya doğrudan aracınızdan bir Volvo ID oluşturabilirsiniz.

Sensus

Sensus aracın akıllı arayüzüdür ve eğlence, internet bağlantısı, navigasyon

*

ve bilgi servisleri ile ilgili araçtaki tüm çözümleri kapsar.

Siz, araç ve dış dünya arasındaki iletişimi mümkün kılan Sensus uygulamasıdır.

Volvo On Call

*

Volvo On Call aracınıza doğrudan temas 1 ve 24 saat boyunca ek konfor ve yardım sağlar. Volvo On Call uygulaması örneğin ampullerin değiştirilip değiştirilmeyeceğini veya yıkayıcı sıvısı eklenmesinin gerekli olup olmadığını görmeyi mümkün kılar. Aracı kilitleyebilir, kilidini açabilir, yakıt seviyesini kontrol edebilir ve en yakın benzin istasyonunu gösterebilirsiniz. Ön şartlandırma, aracın park kliması kontrolü veya uzaktan araç çalıştırma yin.

2

fonksiyonu ile de ayarlanabilir ve başlatılabilir. Başlamak için Volvo On Call uygulamasını yükle-

Volvo On Call ayrıca aracın tavan konsolundaki ON CALL ve SOS düğmeleri vasıtasıyla yol yardımı ve diğer güvenlik servisleri ve acil durum desteğini de içerir.

Sürücü profilleri

Araç içerisindeki ayarların çoğu sürücünün kişisel tercihlerine göre uyarlanabilir ve ardından bir veya birden fazla sürücü profiline kaydedilebilir. Her bir tuş bir sürücü profiline bağlanabilir. Sürücü profilleri hakkında daha fazla bilgi için bu Quick Guide içindeki Üst görünüm bölümüne bakın.

1

2

Otomobil ve mobil cihazın ikisinin de mobil kapsama içerisinde veya diğer türde bir internet bağlantısına sahip olmasını gerektirir.

Bazı pazarlarda ve modellerde mevcuttur.

01

01

GENEL GÖRÜNÜM, DIŞ

Yeni lastik basıncını (ITPMS)

*

merkez ekranın uygulama görünümündeki

Araç Durumu

uygulamasında yer alan

TPMS

aracılığıyla denetleyin ve kaydedin. Düşük lastik basıncı durumunda, sürücü ekranında sembolü sabit bir şekilde yanar. Düşük lastik basıncı durumunda, dört lastiğin tümünde lastik basıncını kontrol edin ve ayarlayın ve yeni lastik basıncını saklamak için

Basıncı Kaydet düğmesine basın.

Motor yağı seviyesinin kontrolü , Araç Durumu uygulamadan yapılır. Buradan ayrıca durum mesajları görebilir ve servis ve onarım rezervasyonu da yapabilirsiniz

*

.

Dikiz aynaları geri vites seçildiğinde otomatik olarak aşağı açılandırılabilir

*

. Araç uzaktan kumandalı anahtar kullanılarak kilitlendiğinde/kilidi açıldığında, dikiz aynaları otomatik olarak içeri/ dışarı katlanabilir. Bu fonksiyonları orta ekranın üst görünümünde Ayarlar etkinleştirin.

My Car Aynalar ve Kolay Giriş altından

Anahtarsız kilitleme/kilit açma

*

örneğin aracı kilitlemek veya kilidini açmak için cebinizde bir uzaktan kumandalı anahtara sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Uzaktan kumanda anahtarı aracın yaklaşık 1 metre (3 fit) yakınında olmalıdır.

Aracın kilidini açmak için bir kapı kolunu kavrayın veya bagaj kapağının lastik basınç plakasına bastırın. Aracı kilitlemek için, kapı kollarından birindeki girintiye hafifçe bastırın. Aynı anda iki basınç yüzeyine basmaktan kaçının.

Panoramik tavan

*

güneş perdesi olan bir açılır pencere camına sahiptir ve araç en az I tutuşma konumunda iken dikiz aynasının

üzerinde bir kontrol ile çalıştırılır. Kumandayı yukarı doğru bastırarak havalandırma konumuna getirin ve kumandayı aşağı doğru çekerek kapatın. Panoramik tavanı tamamen açmak için kumandayı iki kez geriye doğru çekin. Kumandayı iki kez aşağı

çekerek kapatın.

Elektrikle çalışan bagaj kapağı

*

, arka tamponun sol tarafının altında bir yavaş ileri tekme hareketi vasıtasıyla ayakla çalıştırılan bagaj kapağı fonksiyonu

*

kullanılarak açılabilir. Alt kenarındaki düğmesini kullanarak yükleme kapağını kapatın ve kilitleyin. Veya bagaj kapağını yavaş tekme hareketiyle kapatın.

Bagaj kapağını ayak hareketi ile açmayı mümkün kılmak için araç anahtarsız kilitleme/kilit açma

*

ile donatılmalıdır. Uzaktan kumanda anahtarı ayak hareketiyle açıp kapatırken aracın arkasından yaklaşık 1 metre (3 fit) uzakta olmalıdır.

Yükleme kapağının, örneğin bir garajda tavana çarpmasını önlemek için maksimum açılmayı programlamak mümkündür. Yükleme kapağını açarak ve istenen açılma konumunda durdurarak maksimum açmayı ayarlayın. Konumu kaydetmek için en az

3 saniye düğmesine basın.

01

01

KİLİTLEME/KİLİT AÇMA

Uzaktan kumanda anahtarı

Bir kısa basış kapıları, yükleme kapağını ve yakıt doldurma kapağını ve kolları kilitler ve alarmı devreye alır

*

.

Uzun basıldığında panoramik tavan

*

ve tüm yan camları aynı anda kapatır.

Bir kısa basış kapıların, bagaj kapağının ve yakıt doldurma kapağının ve kolların kilidini açar ve alarmı

*

devreden çıkarır.

Uzun bir basış tüm yan camları aynı anda açar.

Bir kısa basış yalnızca bagaj kapağı alarmı kilidini açar ve devreden çıkarır.

Uzun bir basış elektrikle çalışan

*

bagaj kapağını açar veya kapatır.

Panik işlevi, gerektiğinde dikkat çekmek için sinyal lambalarını ve kornayı etkinleştirir. Etkinleştirmek için düğmeyi üç saniye basılı tutun veya en az 3 saniye içinde düğmeye iki kez basın.

İşlev en az 5 saniye etkin kaldıktan sonra aynı düğme kullanılarak devre dışı bırakılabilir. Aksi takdirde 3 dakika sonra otomatik olarak devre dışı bırakılır.

Özel kilit

Özel kilitleme örneğin araç servis için veya otelde bırakıldığında pratik olabilecek şekilde bagaj kapağını kilitler.

Orta ekranın fonksiyon görünümünde, fonksiyonu etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için

Özel kilit

üzerine dokunun.

Etkinleştirme/devre dışı bırakma için açılır bir pencere görüntülenir. Kilitleme her kullanıldığında dört haneli bir kod seçilir. İşlev ilk kullanıldığında fazladan bir güvenlik kodu seçilmelidir.

Torpido gözünün kilitlenmesi

*

torpido gözünün içinde bulunan ekteki anahtar kullanılarak manuel olarak yapılır.

01

01

GENEL GÖRÜNÜM, İÇ

Orta ekran

örneğin medya, navigasyon

*

, klima kontrolü, sürücü destek sistemleri ve araç içi uygulamalar gibi aracın pek çok ana fonksiyonunu kontrol etmek için kullanılır.

Sürücü ekranı örneğin hız, motor devri, navigasyon

*

ve aktif sürücü desteği gibi sürüşle ilgili bilgileri gösterir. Direksiyon simidindeki sağ tuş takımını kullanarak açtığınız uygulama menüsü üzerinden sürücü ekranında neyin gösterileceğini seçmek mümkündür. Ayarlar ayrıca orta ekranın üst görünümündeki Ayarlar bilir.

My Car Sürücü ekranı vasıtasıyla da yapıla-

Baş üstü gösterge ekranı

*

, aracın sürücü gösterge ekranına bir tamamlayıcıdır ve bilgileri ön cama yansıtır. Orta ekranın işlev görünümünden etkinleştirilir.

Marş düğmesi aracı çalıştırmak için kullanır. Kontak konumu I için saat yönünde döndürün ve bırakın. Fren pedalına bastırın ve aracı çalıştırmak için marş düğmesini saat yönünde çevirin.

Manuel vites değiştirme olan araçlarda, debriyaj pedalına da basılmalıdır. Otomatik vitesli araçlarda, vites konumu P veya N seçilmelidir. Marş düğmesini, saat yönünde çevirerek aracı kapatın.

Sürüş modları

*

tünel konsolundaki kumanda kullanılarak ayarlanır. Araç her zaman Konfor modunda başlar. Kontrole bastırın ve orta ekranda Comfort , Eco , Off Road , Dynamic / Polestar

Engineered

*

ve Individual arasında seçim yapmak için döndürün. Kumandaya basarak onaylayın. Individual ile tercih edilen sürüş karakteristiğinde göre bir sürüş modu uyarlayabilirsiniz.

Ayrı sürüş modu orta ekranın üst görünümünde

Car Bireysel sürüş modu

Ayarlar

üzerinden etkinleştirilir.

My

El freni , kumandasını yukarı çektiğinizde etkinleştirilir ve bu noktada sürücü ekranında bir simge yanar. Kumandayı bastırmak ve aynı anda fren pedalına basmak suretiyle manuel olarak serbest bırakın. "Hareketsizken otomatik fren" işlevini kullanarak ( ) araç örneğin trafik lambalarında durduğunda fren etkisini koruyarak fren pedalı bırakılabilir.

Otomatik araç yıkama için sabitken otomatik frenlemenin ve el freninin otomatik uygulanmasının devre dışı bırakılması gerektiğini unutmayın. Otomatik el freni uygulamasını orta ekranın üst görünümünde Ayarlar altından devre dışı bırakın.

My Car El Freni ve Süspansiyon

Yolcu hava yastığı anahtarı

*

yolcu tarafındaki gösterge panelinin son yüzü üzerinde yer alır ve kapı açıkken erişilebilir. Anahtarı dışa doğru çekin ve hava yastığı fonksiyonunu etkinleştirmek/devreden çıkartmak için ON/OFF konumuna getirin.

Eşya bölmeleri

Aracınızda geniş yelpazeli eşya bölmeleri mevcuttur. Arka koltuktaki dış koltukların altında örneğin bir tablet saklamak için eşya bölmeleri vardır.

01

01

ORTA EKRAN

Orta ekrandan fonksiyonların çoğunu ayarlayabilir ve kontrol edebilirsiniz. Orta ekran üç ana görünüme sahiptir: Ana sayfa görünümü, fonksiyon görünümü ve uygulama görünümü. Fonksiyon görünümüne ve uygulama görünümüne, sağa veya sola hızlıca kaydırarak ana sayfa görünümünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca ekranın üst kısmını aşağı sürükleyerek erişebileceğiniz bir üst görünüm de vardır.

Üst görünümde Ayarlar My Car Sürücü ekranı bir tema seçerek orta ekrandaki ve sürücü ekranındaki görünümü değiştirin .

Buradan ayrıca orta ekran için bir koyu veya açık arka planı da seçebilirsiniz.

Başka görünümden ana sayfa görünümüne dönme ekranın altındaki fiziksel ana sayfa düğmesine kısa basarak yapılır. Ardından ana sayfa görünümü için kullanılan son mod gösterilir. Ana sayfa düğmesi üzerinde kısa bir süre daha basarak, ana sayfa görünümünün tüm döşemelerini standart modda ayarlayın.

Temizleme için ekran altındaki fiziksel ana düğmesine uzun basarak dokunmatik fonksiyonunu kilitleyin. Ana düğme üzerine kısaca basarak ekranı yeniden etkinleştirin.

Ekranın üst kısmındaki durum çubuğu araçtaki etkinlikleri gösterir.

Solda ağ ve bağlantı bilgisi yer alır; medya ile ilgili bilgiler, zaman ve arka plan etkinlik göstergesi sağ tarafta görüntülenir.

Alt kısımdaki klima satırında sıcaklığı ve koltuk konforunu ilgili simgeye dokunarak ayarlayabilirsiniz. Klima satırındaki orta düğmeye dokunarak klima görünümünü açın.

01

02

2. Kumandayı yukarı/aşağı çevirerek orta ekrandaki farklı fonksiyonlar arasında geçiş yapın.

3.Kumandanın üst/alt/ön/arka kısmına basarak seçilen fonksiyonun ayarını değiştirin.

Konumları kaydedin

1. Koltuk, kapı aynaları ve baş üstü ekranını

*

istediğiniz pozisyona ayarlayın ve kapı panelindeki M düğmesine basın. Düğmedeki ışık göstergesi yanar.

2. 3 saniye içinde 1 veya 2 hafıza düğmesine basın. Sesli bir sinyal duyulur ve M düğmesindeki ışık göstergesi söner.

Kayıtlı konumunuzu kullanmak için:

Kapı açıkken - hafıza düğmelerinden birine basın ve serbest bırakın.

Kapı kapalıyken - kaydedilen konuma ulaşılıncaya kadar hafıza düğmelerinden birini basılı tutun.

ELEKTRİKLİ

*

ÖN KOLTUKLAR

Örneğin koltuk konumunu ve bel desteğini

*

ayarlamak için koltuğun dış tarafındaki kumandaları kullanın. Bir koltuk şekilli iki kumanda koltuğun konumunu ayarlamak için kullanılır. Üçüncü, çok fonksiyonlu kumanda

*

, örneğin mesaj

*

gibi çeşitli konfor fonksiyonlarını ayarlamak için kullanılır.

Koltuk şekilli kumandalar

Koltuk minderini ayarlayın veya alt kumandayı kullanarak tüm koltuğu taşıyın. Araka kumandayı kullanarak koltuk arkalığının açısını ayarlayın.

Çok fonksiyonlu kumanda

3

Masaj

*

, yan destek

*

, bel desteği

*

ve koltuk minderi uzatması

*

ayarları, çok fonksiyonlu kumandaya bağlıdır.

1. Kumandayı yukarı/aşağı çevirerek orta ekranda koltuk ayarını etkinleştirin.

3 Dört yollu bel desteği

*

olan araçlarda

ARKA KOLTUKTAKİ KOLTUK ARKALIKLARININ

KATLANMASI

Arka koltuğu aşağı katlarken, koltuk arkalığı ve baş desteğinin ön koltuk arkalığı ile temas etmediğinden emin olun. Koltuk arkalıklarının indirilebilmesi için ön koltuğun ayarlanması gerekebilir.

Koltuk arkalıklarının katlanması

Arka koltuğun katlanmasını sağlamak için araç hareketsiz duruyor konumda ve bagaj kapağı açık olmalıdır. Arka koltukta oturan herhangi biri veya bir nesne bulunmadığından emin olun.

1. Orta koltuk baş desteğini manüel olarak alçaltın.

2. Koltuk arkalığı cırcır tutamakını çekin ve arkalığı aynı anda öne doğru katlayın. Baş desteği cırcır tutamakı, koltuk arkalığı katlandığında otomatik olarak çekilir. Kilit kısmında gösterilen kırmızı bir işaret koltuk arkalığının artık kilitli olmadığını belirtir.

3.Koltuk arkalığı kilitten ayrılır ve yatay konuma elle katlanması gerekir.

Koltuk arkalıklarının yükseltilmesi

1. Koltuk arkalığını konumuna kilitlenene kadar yukarı/aşağı hareket ettirin.

2. Baş desteğini manuel olarak kaldırın.

3.Gerekirse orta koltuk baş desteğini yükseltin.

02

02

DİREKSİYON SİMİDİ

Direksiyon simidinin ayarlanması

Direksiyon simidi konumunu hem yükseklik hem derinlik açısından ayarlayabilirsiniz.

1. Direksiyon simidinin altındaki kolu ileri/geri itin/çekin

4

.

2. Direksiyon simidini istediğiniz konuma ayarlayın ve kolu tekrar kilitli konumuna getirin.

Sol tuş takımı

Sürücü desteği, direksiyon simidinin sol tuş takımındaki ( ve ) oklar kullanılarak sürücü ekranından seçilir. Sürücü desteği sembolü beyaz olduğunda fonksiyon aktiftir. Gri fonksiyonun durduğunu ya da bekleme modunda olduğunu gösterir.

Sürücü gösterge ekranındaki semboller:

Hız sınırlayıcı seçilen bir maksimum hızın aşılmasını önlemeye yardımcı olur.

Cruise control sabit bir hızı korumaya yardımcı olur.

Adaptif cruise control

*

Öndeki araca önceden seçilmiş bir zaman aralığı ile birlikte sabit bir hızın korunmasına yardımcı olur.

Pilot Assist sürücünün öndeki araca önceden seçilmiş bir zaman aralığı ile kombine edilmiş olarak sabit bir hızı korumaya ve aracı direksiyon yardımı ile şeridin yan işaretleri arasında tutmasına yardımcı olur.

Seçilen işlevi başlatmak ya da durdurmak için düğmesine basın.

/ üzerine kısa basış kayıtlı hızı 5 km/sa (5 mil/sa) oranında arttırır/düşürür. Kademesiz olarak değiştirmek için düğmeyi basılı tutun - istediğiniz hıza gelince düğmeyi serbest bırakın.

Adaptif cruise control ve Pilot Assist kullanırken olan mesafeyi azaltır/arttırır.

/ öndeki araca

üzerine tek bir kez basılması aynı zamanda seçilen fonksiyon için kaydedilmiş olan hızı kaldığı yerden devam ettirir.

Sağ tuş takımı

Sürücü ekranında ilerlemek için direksiyonun sağ tarafındaki tuş takımını kullanın.

lebilir.

Sürücü ekranının uygulama menüsü açılır/kapanır. Buradan yol bilgisayarı, medya oynatıcı, telefon ve navigasyon

*

kontrol edi-

Sol veya sağ oka basarak farklı uygulamalar arasında kaydırma yapın.

Bir seçeneği seçin, seçimi iptal edin veya onaylayın, örn. seyir bilgisayarının menüsünü seçin veya sürücü ekranındaki bir mesajı silin.

Yukarı veya aşağı tıklayarak seçilen uygulama için fonksiyonlar arasında gezinin.

Ortam sesini artırmak/kısmak için ve düğmelerine basın.

Etkin başka herhangi bir işlev yoksa bu düğmeler ses seviyesi kumandası olarak etki eder.

Sesle kumanda düğmesi kullanılarak etkinleştirilir ve örneğin, ortam, navigasyon ve klima kontrolü gibi işlevlere kumanda etmenize olanak tanır. Örneğin " Radio ", " Raise temperature " veya

" Cancel " deyin.

Daha fazla sesli komut için bu Quick Guide içindeki Sesle kumanda bölümüne bakın.

Yol bilgisayarı

Yol bilgisayarı örneğin mesafe, yakıt tüketimi ve ortalama hız gibi değerleri gösterir. Sürücü ekranında yol bilgisayarından hangi bilgilerin görüntüleneceğini seçmek mümkündür. Yol bilgisayarı depo boşalana kadar kalan mesafeyi hesaplar. Farklı seçenekleri göstermek için, direksiyon simidindeki sağ tuş takımını kullanın. Sürücü ekranında "----" gösterdiğinde kalan mesafeyi hesaplamak için kalan yakıt miktarı yetersizdir. Araca mümkün olduğunca kısa sürede yakıt ikmali yapın.

4 Pazara bağlı olarak.

02

02

SOL KUMANDA KOLU

Far işlevlerine soldaki kumanda kolu kullanılarak kumanda edilir.

AUTO modunda, araç ne zaman karanlık/aydınlık olduğunu algılar ve aydınlatma uygun şekilde ayarlanır, örneğin akşam çöktüğünde veya bir tünelin içine sürüş yaptığınızda. Kumanda Gelen trafiği otomatik olarak azaltan ana ışın için kumanda kolu ayar düğmesini konumuna getirin. Uzun farı manuel olarak ve devre dışı bırakmak için gösterge tablosuna doğru hareket ettirmek için kumanda kolunu direksiyon simidine doğru hareket ettirin.

Aktif viraj farları

*

, viraj ve kavşaklarda ışığın direksiyon simidi hareketlerini takip etmesi suretiyle maksimum seviyede aydınlatma sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. İşlev, araç çalıştırıldığında otomatik olarak etkinleştirilir ve orta ekranın işlev görünümünden, dışı bırakılabilir.

devre

Yaklaşma aydınlatması , aracın kilitlerini anahtar ile açtığınızda dış aydınlatmayı açar ve bu sayede karanlıkta araca güvenle ulaşmanıza yardımcı olur.

Güvenli eve gidiş aydınlatması karanlıkta biraz ışık tutmak için aracı kilitledikten sonra dış aydınlatmanın bir bölümünü aydınlatır.

Kumandayı sol kumanda kolunu gösterge paneline doğru hareket ettirdikten sonra fonksiyonu etkinleştirin ve bırakın. Güvenli eve gidil aydınlatmasının ne kadar etkin kalacağına dair sürü orta ekran vasıtasıyla ayarlanabilir.

Kilometre sayacını sıfırlama

Manuel kilometre sayacı (TM) tüm bilgileri uzun süre RESET düğmesine basarak sıfırlayın. Kısa basış sadece kilometreyi sıfırlar. Araç

4 saat kullanılmadığında kilometre sayacı, otomatik (TA) otomatik olarak sıfırlanır.

SAĞ KUMANDA KOLU

Sol kumanda kolun silecek lastiklerine ve yağmur sensörüne kumanda eder.

Ön camda tek bir süpürme hareketi yapmak için kumanda kolunu aşağı doğru hareket ettirin.

Aralıklı, normal ve hızlı silme için kolu kademeli olarak yukarı hareket ettirin.

Kumanda kolunun ayar düğmesini kullanarak aralık hızını ayarlayın.

Ön cam ve far yıkayıcıları başlatmak için kumanda kolunu direksiyon simidine doğru ve arka cam yıkayıcıları başlatmak için gösterge tablosuna doğru hareket ettirin.

Yağmur sensörünü etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için yağmur sensörü düğmesine basın. Ön cam silecek kolu düğmesi 0 konumunda veya tek silme konumunda olmalıdır. Yağmur sensörü camda tespit ettiği suyun miktarına göre cam sileceklerini otomatik olarak çalıştırır. Yüksek/düşük hassasiyet için ayar düğmesini çevirin.

Arka cam sileceğiyle aralıklı silme için basın.

Arka cam sileceğiyle sürekli hız için basın.

Örneğin silecek lastiklerini değiştirirken, silerken veya kaldırırken ön cam sileceği servis modunu kullanın. Servis modunu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için orta ekranın fonksiyon görünümünde Ön cam sileceği servis konumu üzerine dokunun.

02

02

YOLCU KABİNİ KLİMA KONTROLÜ

Yolcu kabininin ön ve arka kısmı için iklim kontrolü işlevlerine, orta ekran ve orta konsol ve tünel konsolunun

*

arka kısmındaki düğmeler ile kumanda edilir. Bazı klima işlevleri sesli kontrol ile de kontrol edilebilir.

Klima görünümüne erişmede kullanılan simge, orta ekranın alt tarafında ortada yer almaktadır. Temiz Bölge yazısı mavi olduğunda bu durum yolcu bölmesinde iyi hava kalitesi için koşulların karşılandığını belirtir.

Biri dizi klima işlevinin otomatik kontrolü için klima görünümünde

AUTO

üzerine dokunun. Bir kısa basış hava devridaimini, klimayı ve hava dağıtımını otomatik olarak kontrol eder.

Bir uzun basış hava devridaimini, klimayı ve hava dağıtımını otomatik kontrol etmekle birlikte sıcaklık ve fan hızı standart ayarlara değiştirilir: 22°C (72°F) ve seviye lık ve fan hızını değiştirebilirsiniz.

3 (arka koltukta

5

seviye 2 ).

Otomatik olarak düzenlenen klimayı devre dışı bırakmadan sıcak-

Sıcaklığı, koltuk ısıtması

*

ve fan hızını ayarlamak için orta ekranın arka kenarındaki klima satırındaki simgelerden birine dokunun.

Tüm bölgeler için sıcaklığı sürücü tarafındaki sıcaklıkla senkronize etmek için sürücü tarafındaki sıcaklık simgesi üzerine ve

Sıcaklık senkronizasyonu

üzerine basın.

Ön koşullandırma

*

Ön koşullama araç orta ekranı ve Volvo On Call

*

mobil uygulama ile ayarlanabilir.

Ön koşullandırma sürüşten önce yolcu bölmesini ısıtır

*

veya havalandırır. Bir zamanlayıcı ile ön koşulu doğrudan başlatmak ya da bir zamanlayıcı ile ayarlamak mümkündür.

Doğrudan çalıştırılan ön koşul

1. Orta ekranda klima görünümünü açın.

2.

Park kliması sekmesini seçin ve Ön koşul üzerine dokunun.

Zamanlayıcıyı ön koşullama için ayarlama

1. Orta ekranda klima görünümünü açın.

2.

Park kliması Zamanlayıcı ekle sekmesini seçin ve istendiği gibi tarih/gün ayarlayın.

Hava kalite sistemi IAQS

*

IAQS Clean Zone Interior Package

*

düzeneğinin bir parçasıdır ve yolcu kabinindeki havayı parçacıklar, hidrokarbonlar, azot oksitler ve yer seviyesi ozon gibi kirleticilerden temizleyen tamamen otomatik bir sistemdir. Fonksiyon orta ekranın fonksiyon görünümünde

Ayarlar Klima Hava kalitesi sensörü üzerinden etkinleştirilir.

5 4 bölgeli klima bulunan araçlar

*

.

02

02

BAĞLANTILAR

Ortam, SMS ve telefon aramalarını sesle tanıma kullanarak yürütebilmek/sesle kumanda edebilmekle birlikte aracı akıllı telefonlar gibi farklı harici cihazlar vasıtasıyla internete bağlayabilirsiniz. Bağlı cihazları kullanabilmeniz için aracın elektrik sistemi en az I kontak konumunda olmalıdır.

Aracın modemi

6

Aracınızı İnternet'e bağlamanın en basit ve en etkili yolu aracın kendi modemidir. En yüksek performansa sahiptir, her yolculuk için otomatik olarak etkinleştirilir ve bir akıllı telefona bağlanmayı gerektirmez.

1. Yolcu tarafındaki zeminin yanındaki tutucuya kişisel bir SIM kart takın.

2. Üst görünümdeki Ayarlar düğmesine basın.

İletişim Araç Modemi İnternet

3.

Araç modemi İnternet

için olan kutuyu işaretleyerek etkinleştirin.

İnternet paylaşımı

Araç internete modemle bağlandığında internet bağlantısını (Wi-Fi etkin noktası) diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz. Üst görünümde

Ayarlar üzerine ve seçimine dokunun.

İletişim Araç Wi-Fi kablosuz erişim noktası

Bluetooth

Telefon aramaları, SMS ve medyayı araç sistemindeki telefonunuzdan yönetmek için öncelikle Bluetooth kullanın. Ayrıca aracı internete Bluetooth vasıtasıyla bağlayabilirsiniz. Bir tanesinin sadece medya oynattığı durumlarda araca aynı anda iki Bluetooth cihazının

bağlanması mümkündür. En son bağlanan iki telefon, araç tekrar kullanıldığında otomatik olarak bağlanacaktır, telefonun Bluetooth etkinse. Daha sonra daha kolay bağlantı kurmak için en fazla 20 cihaz listede saklanır.

1. Telefon üzerinde Bluetooth işlevini etkinleştirin. İnternete bağlanmak için, telefonda internet paylaşımını da etkinleştirin.

2. Orta gösterge ekranında telefon alt görünümünü açın.

3.

Telefon ekle

üzerine dokunun veya zaten bağlı bir telefon bağlıysa

Değiştir

ve

Telefon ekle

üzerine dokunun.

4. Bağlanacak telefonu seçip orta ekran ve telefondaki talimatları izleyin. Belirli telefonlarda mesaj işlevinin etkinleştirilmesi gerektiğine dikkat edin.

Wi-Fi

Aracı Wi-Fi aracılığıyla internete bağlayarak internet radyo araç içi uygulamalarla müzik, yazılım yükleme/güncelleme vb. çevrimiçi servisleri Bluetooth ile olduğundan daha hızlı yayınlayabilirsiniz. Bir akıllı telefondan Wi-Fi bağlantısı araçtaki diğer harici cihazlar gibi araç için de etkin nokta gibi çalışır.

1. Telefon üzerinde internet paylaşımı işlevini etkinleştirin.

2. Orta ekranın üst görünümünde Ayarlar üzerine dokunun.

3.

İletişim Wi-Fi üstüne tıklayın ve Wi-Fi bağlantısı için olan kutuyu işaretleyerek etkinleştirin.

Bazı telefonların araç ile bağlantıları koptuğunda internet paylaşımı kapattığını unutmayın. Bu nedenle telefondaki internet paylaşımı bir sonraki kullanım için yeniden etkinleştirilmelidir.

USB

Medya oynatmak için harici bir cihaz bağlamak için USB kullanabilirsiniz. USB portu Apple CarPlay

*

ve Android Auto

*

için de kullanılır. İki USB portunun bulunduğu durumlarda, beyaz çerçeveli olana bağlanın. Harici cihaz araç internete bağlıyken şarj olur.

USB girişleri (tip A) koltukların arasındaki kol dayamasındaki eşya gözünde bulanabilir.

Elektrik soketleri

Aracınızda aşağıdaki elektrik soketleri mevcuttur:

12 V elektrik soketi.

12 V elektrik soketi ve 230 V elektrik soketi

*

. Ayrıca bagaj bölmesinde 12 V elektrik soketi

*

.

6 Sadece P-SIM

*

bulunan araçlar. Volvo On Call

*

ile donatılan araçlar internet bağlantısı servisler için araç modemiyle birlikte kullanılacaktır.

02

02

BAĞLI CİHAZLARI KULLANMAK

Harici cihazları bağlayarak örneğin telefon görüşmelerini gerçekleştirebilir ve aracın ses ve medya sisteminde medyayı oynatabilirsiniz.

Telefon aramalarının idare edilmesi

7

Bir Bluetooth bağlantılı telefondan çağrı yapmak ve almak mümkündür.

Orta ekran üzerinden arama

1. Ana görünümde Telefon için alt görünümü açın. Çağrı günlüğünden, kişi listesinden arama yapmayı seçin veya tuş takımını kullanarak bir numara girin.

2.

düğmesine basınız.

Direksiyonun sağ tuş takımıyla arama

1.

düğmesine basın ve neğine ilerleyin.

veya üzerine basarak Telefon seçe-

2. Çağrı listesi içinde ile kaydırın ve ile seçin.

Sesle kumandayı kullanarak aramaları da yönetebilirsiniz. Direksiyon simidi sağ tuş takımında sesle kumanda düğmesine basın.

Sesli komutlar için, bu Quick Guide içindeki Sesle kumanda bölümüne bakın.

Ortam yürütme

Harici bir cihazdan ses çalmak için, seçtiğiniz yöntemi kullanarak araca bağlamanız gerekir, farklı bağlantılar için önceki sayfaya bakın.

Bluetooth-bağlı cihaz

1. Bağlı cihazda oynatmayı başlatın.

2. Orta ekrandaki uygulama görünümünde Bluetooth uygulamasını açın. Oynatma başlar.

7 Araçla hangi telefonların uyumlu olduğu hakkında bilgi için, bkz. support.volvocars.com.

USB ile bağlanan cihaz

1. Uygulama görünümünde USB uygulamasını başlatın.

2. Oynatmak istediğiniz şeyi söyleyin. Oynatma başlar.

MP3 çalar veya iPod ile bağlanan cihaz

1. Cihazda oynatmayı başlatın.

2. Bağlantı yöntemine bağlı olarak iPod veya USB uygulamasını açın. Bir iPod üzerinde ses yürütmek için bağlantı yönteminiz ne olursa olsun iPod uygulamasını seçin. Oynatma başlar.

Apple

®

CarPlay

®

*

8 ve Android Auto

*

CarPlay ve Android Auto araç üzerinden iOS veya Android cihaz içerisindeki belirli uygulamaları, örn. ses dosyalarını yürütmek veya ortam akışı dinlemek için kullanabilmenizi sağlar. Bu etkileşim aracın orta ekranı veya bir cihaz ile gerçekleşir.

CarPlay kullanmak için, iOS cihazda Siri etkinleştirilmelidir. Cihaz aynı zamanda Wi-Fi veya mobil ağ vasıtasıyla bir internet bağlantısına sağlam olmalıdır. Android Auto kullanmak için, Android Auto uygulaması Android cihazda yüklü olmalıdır. Ayrıca, cihazın otomobilin USB yuvasına bağlı olması gereklidir.

1. Cihazı beyaz çerçeveli USB bağlantı noktasına bağlayın.

2. Android Auto için, etkinleştirmek için uygulama görünümündeki

Android Auto

simgesine dokunun.

3.Hüküm ve koşulları okuyun ve sonrasında bağlanmak için Kabul et öğesine dokunun.

4. Gereken uygulamaya dokunun.

Direksiyon simidinin sağ tuş takımındaki düğmesine uzun basarak CarPlay ve Android Auto ile sesli kumandayı etkinleştirin. Kısa bir basma bunun yerine aracın kendi sesli kumanda sistemini etkinleştirir.

CarPlay kullanıldığında Bluetooth kapatılır. Araca internete bağlamanız gerekiyorsa, Wi-Fi veya aracın modemini

*

kullanın.

8 Apple ve CarPlay, Apple Inc.'in sahip olduğu tescilli ticari markalardır.

02

03

ANA SAYFA GÖRÜNÜMÜ

Orta ekran başlatılınca Nana sayfa görünümünü ve navigasyon,

Ortam ve Telefon döşemelerini göstermekle birlikte son kullanılan uygulama ve araç fonksiyonuna buradan erişilebilir.

Navigasyon – Sensus Navigation

*

ile navigasyon sistemine erişmek için buraya dokunun.

Serbest metin ile varış noktasını ayarla – Sol taraftaki aşağı ok ile araç çubuğunu genişletin ve üzerine dokunun. Harita resmi serbest metin aramaya dönüşür. Arama terimlerini girin.

Varış noktasını harita ile girin – Üzerine basarak haritayı maksimize edin. Gitmek istediğiniz konumun üzerine basın ve basılı tutun,

Buraya git

öğesini seçin.

Bir varış noktasını silin – Güzergahı açmak için üzerine dokunun. Güzergahtaki ara hedefi silmek için geri dönüşüm kutusuna dokunun veya tüm güzergahı silmek için Güzergahı sil üzerine dokunun.

Harita güncellemesi

9 – Uygulama görünümündeki

Güncelleme servisi

düğmesine tıklayın. Kullanılabilir harita güncelleme sayısı

Haritalar

üzerinde gösterilir. Harita güncellemesi veya seçilen haritanın yüklenmesi için Haritalar Kur

Onayla üzerine dokunun. Ayrıcı haritaları support.volvocars.com adresinden bir USB belleğine indirmek ve ardından araca aktarma seçeneğiniz de vardır.

Ortam – Burada örneğin harici cihazdan gelen veya uygulama görünümünde seçtiyseniz FM radyo üzerinden gelen müziğiniz gösterilir. Ayarlara erişmek için alt görünüme dokunun. Buradan müzik kitaplığınızı, radyo istasyonlarını vb. görebilirsiniz

Telefon – Buradan telefon işlevine erişilir. Genişletmek için bir alt görünüme dokunun. Buradan, arama geçmişinden veya kişi listesinden arama yapabilir veya tuş takımını kullanarak bir numarayı manuel girebilirsiniz. Bir numara seçtikten sonra

üzerine dokunun.

Son kullanılan uygulama veya araç fonksiyonu – Buradan diğer döşemelerin herhangi birinde gösterilmeyen son kullanılan uygulama veya araç fonksiyonunu görebilirsiniz, örneğin

Araç

Durumu

veya

Sürücü performansı

. Son kullanılan fonksiyona erişmek için alt görünüm üzerine dokunabilirsiniz.

9 Fonksiyonların bulunup bulunmadığı pazara göre değişebilir.

03

03

FONKSİYON GÖRÜNÜMÜ VE UYGULAMA GÖRÜNÜMÜ

İşlev görünümü

Ana görünümde soldan sağa kaydırdığınızda

10

işlev görünümüne erişeceksiniz. Buradan farklı araç işlevlerini etkinleştirebilir/devreden çıkarabilirsiniz, örneğin

Baş üstü ekranı

*

ve

Park yardımı

. İlgili sembole dokunarak devreye alınır/devreden çıkarılır. Bazı işlevler ayrı bir pencerede açılır.

Uygulama görünümü

Uygulama görünümüne erişmek için ana görünümde sağdan sola kaydırın siniz.

10

. Burada araçla birlikte sağlanan uygulamalar ile birlikte kendinizin indirmeyi ve yüklemeyi seçtiğiniz uygulamaları görebilir-

Uygulamaları ve sistemleri yönetme ve güncelleme

Güncelleme Servisi

içinde, uygulama görünümünde, bir dizi araç sistemini güncelleyebilirsiniz. Bunun mümkün olması için aracın internete bağlı olması gerekir.

Güncelleme servisi

içinde şunları yapabilirsiniz:

Uygulamaları indirin - Yeni uygulamalar ögesine tıklayın ve gerekli uygulamayı seçin. Uygulamayı indirmek için Kur üzerine tıklayın.

Uygulamaları güncelle - Bütün uygulamaları güncellemek için

Tümünü yükle üzerine tıklayın. Veya olası güncellemelerin bir listesini göstermek için Uyg. güncellemeleri üzerine dokunun. Gerekli uygulamayı seçin ve Kur üzerine tıklayın.

Uygulamaları kaldırın -

Uyg. güncellemeleri

ögesine tıklayın ve gerekli uygulamayı seçin. Bir uygulamayı kaldırmak için

Kaldır

üzerine tıklayın.

Sistem yazılımını güncelleyin - Araca yüklenebilecek güncellemelerin bir listesini göstermek için

Sistem güncellemeleri

üzerine dokunun. - Bütün yazılımı güncellemek için listenin alt kısımındaki

Tümünü yükle

üzerine dokunun; belirli bir yazılım programını güncellemek için

Kur

üzerine dokunun. Liste gerekli değilse,

Sistem güncellemeleri

düğmesinde

Tümünü yükle

öğesini seçin.

Hareketli simgeler

Uygulama görünümü ve işlev görünümündeki araç fonksiyonları uygulama ve düğmeleri gerektiği şekilde taşınabilir.

1. Bir uygulama veya düğmeye dokunun ve o şekilde tutun.

2. Uygulamayı veya düğmeyi görünümde boş bir konuma sürükleyin ve bırakın.

10 Soldan direksiyonlu araçlar için geçerlidir. Sağdan direksiyonlu araçlar için - aksi yönde

çekin.

03

03

ÜST GÖRÜNÜM

Ekranın üst kısmı üst görünüme erişmek için aşağı sürükleyebileceğiniz bir sekme içerir. Buradan,

Ayarlar

,

Kullanma kılavuzu

,

Profil ve aracın kayıtlı mesajlarına erişebilirsiniz.

Kişisel tercihler

Ayarlar altından kişisel tercihlerinizi ayarlayabilirsiniz, örneğin ekranlar, aynalar, ön koltuk, navigasyon

*

, ses ve medya sistemi, dil ve sesle kumanda.

Sürücü profilleri

Araç birkaç sürücü tarafından kullanılıyorsa, her sürücü kişisel bir sürücü profili oluşturabilir. Arabaya her girdiğinizde kişisel tercihlerinizin kaydedildiği sürücü profilinizi seçme seçeneğiniz vardır. Profillerin sayısı, araç için mevcut olan anahtarların sayısına bağlıdır.

Konuk

profili herhangi belirli bir anahtara bağlı değil.

En güncel aktif sürücü profili, kilidini açmak için kullanılan profildir.

Sürücü profilini üst görünümden Profil öğesini seçerek değiştirin.

Sürücü profilleri aracın anahtarlarına bağlanabilir ve kilidi açıldığında, araç kişisel tercihlerinize göre otomatik olarak uyarlanır.

Ayarlar Sistem Sürücü Profilleri altından bir anahtar bağlayın. Sürücü profillerinden birini seçin (

Konuk

profili bağlanamaz).

Ana sayfa görünümü tekrar gösterilir. Üst görünümü tekrar aşağı sürükleyin, yukarıdaki uyarınca tekrarlayın ve seçilen profil üzerinde

Düzenle

öğesini ve ardından

Anahtarı bağla

öğesini seçin.

Bireysel sürüş modu

Comfort , Eco veya Dynamic sürüş modlarından birine uyarlamak istiyorsanız, Ayarlar My Car sürüş modunu etkinleştirin.

Bireysel sürüş modu altından

Sistem ses seviyeleri

Sistem seslerinin seviyesini ayarlamak veya kapatmak isterseniz,

örneğin ekrana dokunma sesi gibi, sesleri üzerine gidin.

Ayarlar Ses Sistem

03

04

SÜRÜCÜ DESTEĞİ

Aracınız kazaları önleyebilecek şekilde emniyetli sürüş yapmanıza yardımcı olacak bir dizi fonksiyon ile donatılmıştır. Bu fonksiyonları orta ekranın fonksiyon görünümünden etkinleştirebilirsiniz. Sürücü destek fonksiyonlarının sadece yardım olduğunu ve sürücü olarak aracı güvenli bir şekilde sürmekten her zaman sizin sorumlu olduğunuzu aklınızda bulundurun. Bir seçim aşağıda listelenmiştir:

City Safety

City Safety

11

araçlar, daha büyük hayvanlar, yayalar veya bisikletlilerle olan çarpışmayı önlemek veya hafifletmek için kritik durumlarda size yardımcı olabilir. Görsel, akustik ve fren darbe uyarıları, zamanında hareket etmenize yardımcı olmak için çarpışma riski olması durumunda verilir. Zamanında hareket edemezseniz ve bir

çarpışma neredeyse kaçınılmazsa, otomobil otomatik olarak frenlenebilir. City Safety direksiyon yardımı, çarpışmayı önlemek için çok az yön verirseniz kaçınma manevrasının başlangıcında direksiyon müdahalenizi de güçlendirebilir. City Safety, motor çalıştırıldığında etkinleştirilir ve devre dışı bırakılamaz.

Blind Spot Information (BLIS)

*

BLIS kör noktanızdaki araçlar ve bitişik şeritteki hızla yaklaşan araçlar konusunda sizi bilgilendirebilir.

Cross Traffic Alert (CTA)

*

CTA, BLIS'i ek bir sürücü destek sistemidir ve aracın arkasından geçen trafik konusunda uyarıda bulunabilir. CTA, geri vitese takılı olduğunda veya araç geriye doğru yuvarlandığında etkinleştirilir.

Şerit Koruma Yardımı

Şerit yardımı (Lane Keeping Aid), farkında olmadan aracın şeritten ayrılma riskini azaltmanıza yardımcı olur. İstenilen yardım formu orta ekranının üst görünümünde Ayarlar

My Car sıyla seçilir.

IntelliSafe Lane Keeping Aid Modu vasıta-

Çarpışma riski durumunda direksiyon yardımı

Çarpışma önleme yardımı

yardımı, aracı şeridine aktif bir şekilde yönlendirerek ve/veya döndürerek aracın şeritten ayrılma riskini azaltmanıza ve/veya başka bir araç/engele

çarpışmasını önlemenize yardım eder. Aracın şeridine aktif olarak geri dönmesi ve / veya yoldan sapması. İşlev üç alt işlevden oluşur: Yoldan çıkma durumunda direksiyon yardımı; Önden çarpışma riski durumunda direksiyon yardımı; ve Arkadan çarpışma riski durumunda direksiyon yardımı

*

.

Pilot Assist

Pilot Assist

12

aracı şeridinde tutmaya ve öndeki araç ile olan mevcut mesafeyi korumaya yardımcı olabilecek bir konfor işlevidir. Pilot

Assist direksiyon simidinin sol tuş takımı kullanılarak seçilir ve etkinleştirilir. Direksiyon yardımının çalışması için diğer şeylerin yanı sıra örneğin sürücünün ellerinin direksiyon simidi üzerinde olması ve şerit işaretlerinin görünür olması gerekir. Direksiyon yardımı etkinken, sürücü ekranı YEŞİL bir direksiyon simidi sembolü gösterir.

11

12

Tüm pazarlar için mevcut değildir.

Bu işlev pazara bağlı olarak standart veya isteğe bağlı bir seçenek olabilir.

04

04

PARK YARDIMI

Park Yardımı Pilotu

*

Park Yardımı Pilotu, aracı park ederken manevra yapma konusunda sürücüye yardımcı olabilir. Sürücünün görevi aracın çevresine dikkat etmek, orta ekrandaki talimatları takip etmek, vitesi seçmek, hızı kontrol etmek ve frenleme/durmaya hazırlamaktır.

Park Yardımı Pilotu ile park etme

Paralel park ederken 30 km/sa (20 mil/sa) hızın altında, dikey park için 20 km/sa (12 mil/sa) hızın altında sürün.

İşlev bir park yeri ararken, araç ile park yerleri arasındaki mesafe yaklaşık 1 metre (3 fit) olmalıdır.

1. Fonksiyon görünümü veya kamera görünümünde

Park girişi

düğmesine basın.

2. Orta ekrandaki grafik ve metin uygun bir park alanı bulunduğunu tavsiye ettiğinde aracı durdurmaya hazır olun. Açılan bir pencere gösterilir.

3.

Paralel park etme veya Dikey park etme seçin ve ardından geri vitesi seçin.

Park Yardımı Pilotunu kullanarak paralel parktan çıkın

İşlev sadece paralel park edilmiş bir araç için kullanılabilir.

1. İşlev görünümü veya kamera görünümü içindeki Park

çıkışı düğmesine basın.

2. Aracın park yerinden çıkması gereken yönü seçmek için sinyal lambasını kullanın.

3.Orta ekrandaki talimatları takip edin.

Park yardımı kamerası

*

Park yardım kamerası, etraftaki engelleri orta ekranda kamera görselleri ve şekiller ile belirterek sürücünün dar alanlarda manevra yapmasına yardımcı olabilir. Kamera görüntülerinin ve park için yardımcı çizgilerin seçimi orta ekranda yapılır. Nesnelerin/engellerin, araca ekranda göründüğünden daha yakın olabileceğini unutmayın.

Park yardımı kamerası, geri vites seçildiğinde veya orta ekranda manuel olarak etkinleştirilir:

İşlevi manuel etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için fonksiyon görünümündeki Kamera düğmesine basın.

04

04

DAHA SAF SÜRÜR KEYFİ

Sürüşünüzü planlayarak veya ekonomik sürüş yaparak, yakıt tüketimini, karbondioksit emisyonlarını ve diğer hava kirliliğini azaltabilirsiniz. Bu çevreye olan ekinizin yanı sıra yakıt tüketiminizi de azaltır.

Bazı faktörleri kendiniz etkileyebilirsiniz fakat diğerlerini etkileyemezsiniz. Birkaç tavsiye.

Her zaman aşağıdakileri yaparak sürüşünüzü planlayın

Seyahati planlayın - çok fazla gereksiz duruş ve kararsız hız yakıt tüketiminin artmasına katkı yapar.

Aşağıdakiler vasıtasıyla ekonomik sürüş yapın

Aracı daha enerji verimli sürüş için adapte eden Eko sürüş modunu etkinleştirin.

Motorun rölantide çalışmasını önleyin - uzun süre durur vaziyette kalınacağı zaman motoru kapatın.

Sabit bir hızda sürün ve frenlemeyi minimize etmek için diğer araçlar ve nesnelerle iyi bir mesafeyi koruyun.

Lastiklerde doğru lastik basıncı ile sürüş yapın ve düzenli olarak kontrol edin. En iyi sonuçlar için ECO lastik basıncını seçin.

Camlar açık sürüş yapmaktan kaçının.

Etkileyemeyeceğiniz faktörler

Trafik durumu.

Yol koşulları ve topoğrafi.

Dış ortam ve önden gelen rüzgar.

Yakıt verimli sürüş hakkında daha fazla ipucu için kullanıcı el kitabına bakın.

04

05

SESLİ KOMUTLAR

Sesle kumanda sistemi, farklı öntanımlı komutlarla medya oynatıcının, Bluetooth bağlantılı telefonun, klima sisteminin ve Volvo'nun navigasyon sisteminin

*

belirli fonksiyonlarını kontrol etmek için ses tanıma 13 özelliğini kullanma seçeneği sunar. Sesle kumanda, direksiyondaki sağdaki tuş takımındaki sesle kumanda düğmesine basarak etkinleştirilir.

Aşağıdaki komutlar genellikle durumdan bağımsız olarak kullanılabilir:

Repeat : Devam eden diyalogdaki son sesli komutu tekrar eder.

Help

: Bir yardım diyaloğu başlatır. Sistem; mevcut durumda, komut isteminde veya bir örnekte kullanılabilecek komutlar ile yanıt verir.

Cancel : Diyaloğu iptal eder

14

.

Telefon için sesli komutlar

Call [bağlantı]

Call [telefon numarası]

Recent calls

Read message

Message to [bağlantı]

15

Radyo ve medya için sesli komutlar

Media

Play [sanatçı]

Play [şarkı başlığı]

Play [şarkı başlığı] / [albüm]

Play [TV kanalı adı]

*

16

Play [radyo istasyonu]

Tune to [frekans]

Tune to [frekans] [dalga boyu]

Radio

Radio FM

Radio AM

17

DAB

*

TV

*

CD

*

USB iPod

Bluetooth

Similar music

Klima kontrolü için sesli komutlar

Climate

Set temperature to X degrees

Raise temperature

/

Lower temperature

Sync temperature

Air on feet / Air on body

Air on feet off

/

Air on body off

Set fan to max

/

Turn off fan

Raise fan speed / Lower fan speed

Turn on auto

Air condition on

/

Air condition off

Recirculation on

/

Recirculation off

Turn on defroster / Turn off defroster

Turn on max defroster / Turn max defroster off

Turn on electric defroster

/

Turn off electric defroster

*

Turn on rear defroster

/

Turn off rear defroster

Turn steering wheel heat on / Turn steering wheel heat off

*

Raise steering wheel heat

/

Lower steering wheel heat

*

Turn on seat heat

/

Turn off seat heat

*

Raise seat heat / Lower seat heat

*

Turn on seat ventilation

/

Turn off seat ventilation

*

Raise seat ventilation

/

Lower seat ventilation

*

Navigasyon sistemleri için sesli komutlar

*

Navigasyon

Take me home

Go to [şehir]

Go to [adres]

Add intersection

Go to [posta kodu]

Go to [bağlantı]

Search [POI kategori]

Search [POI kategori] [şehir]

Search [POI adı]

Change country

/

Change state

18 , 19

Show favourites

Clear itinerary

Repeat voice guidance

Turn off voice guidance

Turn on voice guidance

16

17

18

19

13

14

15

Belirli pazarlarda geçerlidir.

Bunun, sistem konuşmadığı zamanda yalnızca diyaloğu iptal ettiğini unutmayın. Diyaloğu iptal etmek için ses kontrol düğmesine iki bip sesi duyulana kadar uzunca basın.

Sadece belirli telefonlar araçla mesaj gönderebilir. Uyumluluk için, bkz.

support.volvocars.com.

Belirli pazarlarda geçerlidir.

Mevcudiyet model ve/veya pazara göre değişiklik gösterir.

Avrupa ülkelerinde "Eyalet" yerine "Ülke" kullanılır.

Brezilya ve Hindistan için, arama bölgesi orta ekran vasıtasıyla değiştirilir.

05

06

ÖZEL METİNLER

Kullanıcı el kitabı ve diğer kılavuzlar okunması gereken güvenlik talimatları ve tüm uyarı, önemli ve not metinlerini içerir. Bazı fonksiyonlar sadece belirli pazarlar için geçerlidir.

UYARI

BAŞLARKEN

Volvo On Call – Sistemin hizmetleri yalnızca

Volvo On Call ortaklarının mobil kapsama sunduğu yerlerde ve Volvo On Call özelliğinin satışa sunulduğu pazarlarda mevcuttur.

Örneğin seyrek nüfuslu alanlarda, cep telefonlarında olduğu gibi atmosferik bozukluklar veya seyrek verici kapsama alanı, bağlantıyı imkansız kılabilir.

Volvo On Call servisleriyle ilgili uyarılar, önemli bilgiler ve notlar için Kullanıcı El Kitabının yanı sıra Volvo On Call aboneliği için geçerli sözleşmeye de bakabilirsiniz.

Sensus Navigation

*

– Tüm dikkatinizi yola verin ve sürüş sırasında konsantrasyonunuzun tam olduğundan emin olun. Bütün trafik kurallarına uyun ve aracı sağduyulu kullanın. Yol koşullarını etkileyen hava durumu veya mevsimsel durumlar nedeniyle bazı öneriler biraz daha az güvenilir olabilir.

GENEL GÖRÜNÜM, DIŞ

Bagaj kapağı - Bagaj kapağını açarken/kaparken sıkışma riskini aklınızdan tutun. Sıkışmaya bağlı yaralanma ciddi sonuçlar doğurabileceği için bagaj kapağı yakınında kimse bulunmadığını kontrol edin. Yükleme kapağını daima dikkatle

çalıştırın.

Anahtarsız kilitleme/kilit açma

GENEL GÖRÜNÜM, İÇ

*

- Tüm camlar uzaktan kumandalı anahtar veya bir kapı kolu ile anahtarsız açma

*

ile kapatıldığında, çocukların veya diğer yolcuların ezilme tehlikesi olmadığını kontrol edin.

Araç yolcu hava yastığını etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için bir sviç ile donatılmamışsa, yolcu hava yastığı her zaman etkinleştirilir. Hava yastığı etkinleştirildiğinde ön yolcu koltuğunda kesinlikle arkaya dönük çocuk koltuğu kullanmayın. Ön yolcu koltuğunda öne bakan yolcular

(çocuk veya yetişkin) oturduğunda ön yolcu emniyet kemeri daima etkinleştirilmelidir. Yolcu hava yastığının bulunduğu gösterge tablosunun

önüne veya üstüne bir şey koymayın.

Uzaktan kumandalı anahtar araçtan ayrılırken her zaman çıkarılmalıdır. Özellikle araçta çocuklar varsa, aracın elektrik sisteminin 0 kontak modunda olduğundan emin olun.

Bir yokuşta park ederken el freni her zaman kullanılmalıdır. Bir vitese takmak veya otomatik şanzımanın P konumunda olması tüm durumlarda aracı suru vaziyette tutmak için yeterli değildir.

ELEKTRİKLİ ÖN KOLTUKLAR

Sürücü koltuğunun konumunu sürüş esnasında değil yola çıkmadan önce ayarlayın. Ani fren veya kaza sırasında yaralanmaya engel olmak için koltuğun konumuna kilitlendiğinden emin olun.

ARKA KOLTUKTAKİ KOLTUK ARKALIKLARININ

KATLANMASI

Koltuk arkalıklarının kaldırıldıktan veya indirildikten sonra düzgün bir şekilde kilitlendiğini ve baş desteklerinin kaldırıldıktan sonra düzgün şekilde kilitlendiğini kontrol edin.

YOLCU KABİNİ KLİMA KONTROLÜ

Isıtılmış koltuklar

*

, hissizlik nedeniyle sıcaklık artışının algılanmasını güç bulanlar veya ısıtılmış koltuklara ait kumandaları çalıştırmayla ilgili sorunları olanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Aksi takdirde bu kişiler yanık yaralanmaları yaşayabilirler.

Ön koşullandırma

çok önceden ayarlanmış bir zamanlayıcı ile başlatılabilir. Araçta ısıtıcısı

*

varsa

ön koşullandırmayı kullanmayın:

Havalandırmasız kapalı alanlarda. Isıtıcı çalışırsa egzoz gazları salınır.

Yakında yanıcı veya parlayıcı maddelerin bulunduğu yerlerde. Yakıt, gaz, uzun çim, talaş vb. tutuşabilir.

Isıtıcının egzoz hattının engellenme riski olduğu durumlar. Örneğin sağ ön tekerlek yuvasının içinde derin kar, ısıtıcının havalandırmasına engel olabilir.

BAĞLANTILAR

Sadece hasarsız ve hatasız aksesuarları kullanın. Aksesuarlarda CE, UL işareti ya da eşde-

• ğer bir güvenlik işareti olmalıdır.

Aksesuarlar, soket için tasarlanmış konnektörler ile 230 V ve 50 Hz için oranlanmalıdır.

Soketlerin, konnektörlerin veya aksesuarların su veya diğer sıvılarla temas etmesine asla izin vermeyin. Hasarlı görünüyorsa veya su ya da başka bir sıvı ile temas etmişse sokete dokunmayın veya onu kullanmayın.

Soketin güvenlik özelliklerini geçersiz kılan bağlantı soketlerini, adaptörleri veya uzatma kablolarını sokete bağlamayın.

Soket koruyucu bir kapak ile donatılmıştır, kapağın içine hiçbir şeyin girmemesini veya kapağın işleyişini engelleyerek sokete zarar vermemesini sağlayın. Soket aktifken çocukları denetimsiz olarak araçta bırakmayın.

SÜRÜCÜ DESTEĞİ

Araçta bulunan sürücü destek sistemleri sürücü için tamamlayıcı yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır; ancak tüm trafik, hava ve yol koşullarındaki tüm durumları ele alamaz. Bunlar asla sürücünün dikkatini ve yargısının yerini tutmaz.

Sürücü her zaman aracın güvenli bir şekilde, uygun hızda, diğer araçlara uygun bir mesafede ve yürürlükteki trafik kurallarına ve yönetmeliklerine uygun olarak sürülmesinden sorumludur.

Sürücü her zaman frenleme ve aracın yönlendirilmesi için nihai sorumluluk taşır.

Aracı kullanmadan önce, araçta sürücü destek sistemleri ile ilgili kullanıcı el kitabındaki tüm bölümleri okumanız önerilir.

PARK YARDIMI

Park Yardımı Pilotu ek bir sürücü desteğidir fakat tüm durumların üstesinden gelemez. Fonksiyon sadece paralel ve dikey park etme sırasında sürücüye yardımcı olması amaçlanmıştır.

Aracın güvenli şekilde park edilmesi ve gerektiğinde frenlemesi tamamen sürücünün sorumluluğundadır. Tarama, park alanının derinlerinde bulunan nesneleri kaçıarabilir. Park Yardımı Pilotunun sunduğu alanın park için uygun olup olmadığını değerlendirmek tamamen sürücünün sorumluluğundadır.

Park yardımı kamerası

aracın park edilmesi için ek bir sürücü yardımıdır. Fonksiyon kesinlikle sürücü dikkatinin ve kararının yerini alamaz.

Kameraların kör noktalarına gelen engeller görünmeyebilir. Araca yakın olan insanlara veya hayvanlara özellikle dikkat edin. Aracın ön kısmının, park manevrasında yaklaşan trafik yönünde harekete geçebileceğini unutmayın.

Aracı kullanmadan önce, araçta sürücü destek sistemleri ile ilgili kullanıcı el kitabındaki tüm bölümleri okumanız önerilir.

SESLİ KOMUTLAR

Sürücü her zaman aracı güvenli bir şekilde sürme ve tüm geçerli yol kurallarına uyma sorumluluğunu üzerinde taşır.

ÖNEMLİ

GENEL GÖRÜNÜM, İÇ

OFF ROAD sürüş modu , römork konektörü olmadan römorkla sürüş sırasında kullanılmamalıdır. Aksi takdirde hava körüklerinde hasar riski vardır.

Bilgilerin yansıtıldığı baş üstü gösterge ekranı

ünitesi

*

, gösterge tablosunda bulunur. Gösterge ekranının kapak camında hasardan kaçınmak için kapak camında eşya saklamayın ve üzerine nesne düşmeyeceğinden emin olun.

ORTA EKRAN

Orta ekranı temizlerken kum ve benzerlerinden arındırılmış bir mikrofiber bez kullanın. Orta ekranı temizlerken ekran üstüne sadece hafif bir baskı uygulayın. Ağır baskı, ekrana hasar verebilir.

Doğrudan orta gösterge ekranının üstüne sıvı veya kostik kimyasallar püskürtmeyin. Cam temizleme maddesi, başka temizlik maddeleri, aerosol sprey, çözeltiler, alkol, amonyak veya aşındırıcı içeren temizlik maddesi kullanmayın.

Ekranı çizebileceğinden kesinlikle aşındırıcı bezler, kağıt havlular veya kağıt mendil kullanmayın.

ARKA KOLTUKTAKİ KOLTUK ARKALIKLARININ

KATLANMASI

Koltuk arkalığı katlanırken arka koltuk üzerinde herhangi bir nesne olmamalıdır. Ayrıca emniyet kemerleri bağlı olmamalıdır.

Orta koltuktaki kol dayaması

*

kol dayaması katlanmış konumda olmalıdır.

SAĞ KUMANDA KOLU

Silecek lastiği servis konumunda - Silecek lastiklerini servis konumuna getirmeden önce, donmadıklarından emin olun. Servis konumundaki silecek kolları ön camda yukarı katlanırsa silecek

çalıştırılması, yıkama veya yağmur sensörü çalışması öncesinde ve sürüşten önce aşağı konuma geri katlanmalıdır. Bu, kaportanın boyasının çizilmesini önlemek için yapılır.

BAĞLANTILAR

Elektrik prizi - 12 V elektrik prizi için maksimum güç kullanımı priz başına 120 W'dir (10 A).

230 V elektrik prizi için maksimum güç kullanımı

150 W'dir.

DİKKAT

GENEL GÖRÜNÜM, DIŞ

Ayakla çalıştırılan bagaj kapağı - Arka tampon büyük miktarlarda buz, kar, kir veya benzeri maddelerle yüklenmişse işlevin düşük performansla çalışması veya hiç çalışmaması riski vardır. Bu nedenle burayı temiz tuttuğunuzdan emin olun.

Ayakla çalıştırılan bagaj kapağı fonksiyonun iki versiyonu mevcuttur:

Ayak hareketi ile açılır ve kapanır

Sadece ayak hareketiyle kilit açma (açmak için bagaj kapağını manuel olarak kaldırın)

Ayak hareketi ile açma ve kapatma işlevi için elektrikle çalışan bagaj kapağı

*

seçeneğine gerek duyulduğunu unutmayın.

Uzaktan anahtar menzil içindeyse sistemin bir araç yıkaması veya benzer bir durumda etkinleşebileceği ihtimaline dikkat edin.

Maksimum açılmayı programlama - Sistem uzun süreyle durmaksızın çalışıyorsa, aşırı yüklenmeyi önlemek için kapatılır. Yaklaşık 2 dakika sonra yeniden kullanılabilir.

Elektromanyetik alanlar ve parazitler uzaktan kumanda anahtarının fonksiyonunu

engelleyebilir. Uzaktan kumandalı anahtarı metal nesneler veya örneğin cep telefonları, tabletler, dizüstü bilgisayarlar veya şarj cihazları gibi elektronik aletlerin tercihen 10-15 cm (4-6 inç) yakınında saklamaktan kaçının.

GENEL GÖRÜNÜM, İÇ

OFF ROAD sürüş modu umumi yollarda kullanılmak üzere tasarlanmamıştır.

Soğuk çalıştırma esnasında , belirli motor tipleri için rölanti hızı normalden çok daha yüksektir.

Bu, emisyon sisteminin normal çalışma sıcaklığına olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşması için yapılır; böylelikle egzoz emisyonları en aza indirgenir ve çevre korunur.

Baş üstü ekranı

*

- City Safety fonksiyonu etkinleştirildiğinde baş üstü gösterge ekranındaki bilgilerin yerini City Safety grafikleri alır. Bu grafik, baş üstü gösterge ekranı kapatılsa bile yanar.

Eğer örneğin polarize güneş gözlüğü takıyorsa, koltuğun ortasında oturmuyorsa, ekran ünitesinin kapak camında herhangi bir nesne varsa veya rahatsız edici ışık koşullarında bilgi görme şansının daha az olmasına neden olabilir. Gösterge birimi veya uygun olmayan ışık koşullarında sürücünün baş üstü ekrandaki bilgileri görme olasılığı azalır. Belirli görsel kusurlar, baş üstü gösterge ekranının kullanımı sırasında baş ağrılarına ve stres hissine neden olabilir.

DİREKSİYON SİMİDİ

Yol bilgisayarı - Sürüş yöntemi değiştirildiğinde yolculuk mesafesi hesaplaması yaparken bazı sapmalar meydana gelebilir.

YOLCU KABİNİ KLİMA KONTROLÜ

Isıtma veya soğutma, istenen gerçek sıcaklığa kıyasla daha yüksek veya daha düşük sıcaklığın seçilmesiyle hızlandırılamaz.

Ön koşullandırma - Arabanın kapıları ve pencereleri, yolcu kabininin ön koşullandırılması sırasında kapalı olmalıdır.

BAĞLANTILAR

Otomobil modemi - P-SIM aracılığıyla internet bağlantısı için kullanılan SIM kartının, telefon tarafından kullanılan SIM kartıyla aynı telefon numarasına sahip olamayacağını unutmayınız.

Aksi takdirde, aramalar telefona doğru bir şekilde bağlanamaz. Bu sebeple internet bağlantısı için ayrı bir telefon numarası olan bir SIM kartı veya cep telefonu araması almayan ve bu sebeple telefon işlevine engel olamayacak bir veri kartı kullanın.

İnternet - Veriler interneti kullanırken transfer ediliyor (veri trafiği) ve bu bir ücrete tabi olabilir.

Veri dolaşımının ve Wi-Fi etkin noktalarının etkinleştirilmesi daha fazla ücrete tabi olabilir.

Veri trafiği maliyeti için ağ operatörünüze danışın. Bir telefon kullanarak indirme yaparken, veri trafiği maliyetlerine ekstra dikkat edin.

Veri indirilmesi , örneğin internet radyosu gibi veri aktaran diğer hizmetleri etkileyebilir. Diğer hizmetler üzerindeki etki olumsuz şekilde yaşanırsa indirme işlemi kesilebilir. Alternatif olarak diğer hizmetleri kapatmak veya duraklatmak da uygun olabilir. Bir telefon kullanarak indirme yaparken, veri trafiği maliyetlerine ekstra dikkat edin.

Güncelleme - Telefonunuzun işletim sistemi güncellenmişse Bluetooth bağlantısı bozuk olabilir. Bu durumda telefonu araçtan silip tekrar bağlanın.

BAĞLI CİHAZLARI KULLANMAK

Apple CarPlay ve Android Auto - Volvo CarPlay veya Android Auto uygulamasındaki içerikten sorumlu değildir.

Android Auto takılabilmesi için, aracın iki USB portu (USB hub) ile donatılmış olması gerekir

*

.

Araçta sadece bir USB portu varsa Android Auto kullanmak mümkün değildir.

06

TP 28766 (Turkish), AT 1917, MY20, Copyright

©

2000-2019 Volvo Car Corporation

Was this manual useful for you? yes no
Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project

Download PDF

advertisement