Dell Latitude 5590 laptop Navodilo za lastnika 94 Pages
advertisement
Latitude 5590
Owners Manual
Regulatory Model: P60F
Regulatory Type: P60F002
Megjegyzések, figyelmeztetések és Vigyázat jelzések
MEGJEGYZÉS: A MEGJEGYZÉSEK fontos tudnivalókat tartalmaznak, amelyek a termék hatékonyabb használatát segítik.
FIGYELMEZTETÉS: A FIGYELMEZTETÉS hardverhiba vagy adatvesztés lehetőségére hívja fel a figyelmet, egyben közli a probléma elkerülésének módját.
VIGYÁZAT: A VIGYÁZAT jelzés az esetleges tárgyi vagy személyi sérülés, illetve életveszély lehetőségére hívja fel a figyelmet.
© 2018 Dell Inc. vagy leányvállalatai. Minden jog fenntartva.
A Dell, az EMC és egyéb védjegyek a Dell Inc. vagy leányvállalatainak védjegyei. Minden egyéb névjegy a vonatkozó vállalatok védjegye lehet.
2018 - 01
Rev. A02
Contents
Contents 3
4 Contents
Contents 5
6 Contents
1
Munka a számítógépen
Biztonsági óvintézkedések
Ez a fejezet azokat a fő biztonsági óvintézkedéseket tartalmazza, amelyeket a szétszerelési utasítások bármelyikének végrehajtása előtt el kell végezni.
Tartsa be az alábbi biztonsági utasításokat, mielőtt bármit beszerel, javít vagy szétszerel:
• Kapcsolja ki a rendszert és minden csatlakoztatott perifériát.
• Áramtalanítsa a rendszert és minden csatlakoztatott perifériát
• Válasszon le minden hálózati kábelt, telefonkábelt és telekommunikációs kábelt a rendszerről.
• Bármilyen notebook belsejében végzett munka esetén használjon elektrosztatikusan védő helyszíni javítókészletet az elektrosztatikus kisülés okozta károk megelőzése érdekében.
• Bármilyen rendszerösszetevő kivétele után óvatosan helyezze a kivett összetevőt antisztatikus alátétlapra.
• Viseljen nem vezető gumitalpú cipőt, mivel ezzel csökkentheti az áramütés kockázatát.
Készenléti áram
A készenléti áramellátással bíró Dell termékeket ki kell húzni, mielőtt felnyitja a házat. A készenléti áramellátást magukban foglaló rendszerek lényegében kikapcsolva is áram alatt vannak. A belső áramellátás lehetővé teszi, hogy a rendszert távolról bekapcsolják (wake on LAN), illetve alvó üzemmódba állítsák, továbbá fejlett energiagazdálkodási funkciókat tesz lehetővé.
Ha kihúzta a csatlakozót, nyomja le, majd tartsa 15 másodpercen át lenyomva a bekapcsológombot. Ezzel elvezeti az alaplapban esetlegesen jelen lévő maradékáramot. notebookokból
Potenciálkiegyenlítés
A potenciálkiegyenlítés egy módszer, amelynek során két vagy több földelő vezetőt ugyanarra az elektromos potenciálra csatlakoztatnak. Ez elvégezhető egy helyszíni antisztatikus javítókészlet használatával. A potenciálkiegyenlítő vezeték csatlakoztatásakor ügyeljen arra, hogy szabad fémfelülethez csatlakoztassa, soha ne festett vagy nem fémes felületre. A csuklópántnak szorosnak kell lennie, hogy teljes felületén
érintkezzen a bőrrel, ezzel egyidőben minden ékszert, órát, karkötőt és gyűrűt el kell távolítania, mielőtt magát és a berendezést összeköti.
Elektrosztatikus kisüléssel (ESD) szembeni védelem
Az elektrosztatikus kisülések sok gondot okozhatnak az elektronikai alkatrészek kezelése során, különösen olyan érzékeny összetevők esetén, mint például a bővítőkártyák, processzorok, DIMM memóriamodulok és alaplapok. Már igen csekély töltés is kárt tehet az
áramkörökben oly módon, amely nem nyilvánvaló, vagyis csak időnként okoz problémákat, vagy lerövidíti a termék élettartamát. Mivel az iparág egyre kisebb energiafogyasztás és egyre nagyobb sűrűség elérésére törekszik, ezért az elektrosztatikus kisülésekkel szembeni védelem egyre inkább előtérbe kerül.
A ma kapható Dell termékek a bennük használt félvezetők nagy sűrűsége miatt érzékenyebbek az elektrosztatikus kisülésekre, mint a korábbi Dell termékek. Emiatt néhány korábban még jóváhagyott alkatrészkezelési módszer ma már nem alkalmazható.
Az ESD-károk két elismert típusa a katasztrofális és az eseti meghibásodás.
• Katasztrofális – A katasztrofális meghibásodások az ESD-vel kapcsolatos meghibásodások körülbelül 20%-át teszik ki. Az okozott kár azonnali, és az eszköz teljes funkcióvesztésével jár. Katasztrofális meghibásodásra példa egy olyan DIMM memóriamodul, amelyet
Munka a számítógépen 7
áramütés ért. A számítógép ilyenkor semmit nem jelenít meg (No POST/No Video), csak egy sípoló hangot hallat, amely a hiányzó vagy nem működő memóriára utal.
• Eseti – Eseti meghibásodás az ESD-vel kapcsolatos meghibásodások körülbelül 80%-a. Az eseti meghibásodások nagy aránya azt jelzi, hogy az esemény bekövetkezésekor a kár nem ismerhető fel azonnal. A DIMM modult áramütés éri, de a vezetékezés csak meggyengül,
így nem produkál azonnali tüneteket, amelyek utalnának a kárra. A meggyengült vezetékezés csak hetek vagy hónapok alatt olvad meg,
és eközben rongálja a memória épségét, időnként váratlan memóriahibákat okoz stb.
Az eseti (más néven látens) meghibásodás megállapítása és elhárítása nehezebb.
Az elektrosztatikus kisülés okozta károk megelőzése érdekében tegye a következőket:
• Használjon vezetékes antisztatikus csuklópántot, amely megfelelően van földelve. A vezeték nélküli antisztatikus pántok használata már nem megengedett, mert nem nyújtanak kielégítő védelmet. Az elektrosztatikus kisülésre igen érzékeny alkatrészeknek nem nyújt elegendő védelmet az, ha megérinti a számítógépházat
• Az elektrosztatikusságra érzékeny alkatrészeket csak elektrosztatikusságtól mentes helyen kezelje. Ha lehetséges, használjon antisztatikus alátétet és munkalapot.
• Miután az elektrosztatikusságra érzékeny alkatrészeket kivette a dobozból, ne vegye le róluk az antisztatikus csomagolást addig, amíg nem áll készen az alkatrész beszerelésére. Mielőtt levenné az antisztatikus csomagolást, vezesse el magáról a statikus elektromosságot.
• Ha érzékeny alkatrészt szállít, először tegye azt antisztatikus tárolóba vagy csomagolóanyagba.
Antisztatikus javítókészlet
A felügyelet nélkül használható elektrosztatikusan védő javítási készlet a leggyakrabban használt javítókészlet. Minden javítókészlet három fő részből áll: egy antisztatikus alátétlapból, egy csuklópántból és egy földelővezetékből.
Az antisztatikus javítókészlet összetevői
Az antisztatikus javítókészlet részei:
• Antisztatikus alátétlap – Az antisztatikus alátétlap disszipatív, így az alkatrészek szerelés közben ráhelyezhetők. Antisztatikus alátétlap használata esetén a csuklópántot szorosan a csuklóján kell tartania, és a földelővezetéket az alátétlaphoz vagy a rendszer bármely szabadon álló fémfelületéhez kell csatlakoztatnia. A megfelelő elrendezés után a cserealkatrészek kivehetők az elektrosztatikusan védő tasakból, és közvetlenül az alátétlapra helyezhetők. Az elektrosztatikusan érzékeny alkatrészeket biztonsággal kézbe veheti, az alátétlapon hagyhatja, a rendszerbe vagy a tasakba helyezheti.
• Csuklópánt és földelővezeték – A csuklópánt és a földelővezeték közvetlenül a csuklójához és a hardver szabad fémfelületéhez is csatlakoztatható, ha az alátétlapra nincs szükség, vagy ha az antisztatikus alátétlaphoz csatlakoztatja, akkor ideiglenesen védheti az alátétlapra helyezett hardvert. A csuklópánt, a földelővezeték és a bőr, valamint az antisztatikus alátétlap és hardver közötti kapcsolat neve földelés. A helyszíni javítókészleteket mindig csuklópánttal, alátétlappal és földelővezetékkel használja. Soha ne használjon vezeték nélküli csuklópántot. Mindig ügyeljen arra, hogy a csuklópánt belső vezetékei a normál használat során elhasználódhatnak, ezért ezeket rendszeresen ellenőrizni kell egy csuklópánt-tesztelővel, hogy elketrülje a hardverek véletlen elektrosztatikus károsodását. Javasolt, hogy a csuklópántot és a földelővezetéket legalább hetente tesztelje.
• Antisztatikus csuklópánt-tesztelő – Az antisztatikus csuklópánton belüli vezetékek egy idő után elhasználódhatnak. Nem felügyelt készlet használata esetén érdemes rendszeresen, minden szervizhívás előtt, illetve legalább hetente egyszer tesztelni a csuklópántot.
Ehhez a legjobb módszer a csuklópánt-tesztelő használata. Ha nincs saját csuklópánt-tesztelője, akkor forduljon regionális irodájához, és
érdeklődjön náluk, hogy van-e. A teszteléshez dugja a csuklópánt földelővezetékét a teszterbe, miközben a pánt a csuklóján van, és a gomb megnyomásával hajtsa végre a tesztet. Sikeres teszt esetén a zöld LED gyullad ki, sikertelen teszt esetén pedig a piros LED, valamint egy riasztási hangjelzés is hallható.
• Szigetelő elemek – Kritikus fontosságú, hogy az elektrosztatikusan érzékeny eszközöket, például a műanyag hűtőbordaházakat távol tartsa a szigetelő belső részektől, amelyek gyakran erősen feltöltöttek.
• Munkakörnyezet – Mielőtt használatba venni az antisztatikus javítókészletet, mérje fel a helyzetet az ügyfélnél a helyszínen. Például kiszolgálókörnyezetben másképp kell használni a készletet, mint asztali vagy hordozható számítógépek esetében. A kiszolgálók jellemzően állványba vannak szerelve egy adatközponton belül, míg az asztali gépek és hordozható számítógépek általában íróasztalon vagy irodai munkahelyen belül vannak elhelyezve. Mindig keressen egy nagy, nyílt és vízszintes munkaterületet, ahol semmi nem akadályozza, és elég nagy ahhoz, hogy kiterítse az antisztatikus javítókészletet, és még marad elég hely a javítandó rendszer számára is.
A munkaterület legyen mentes szigetelőktől, amelyek elektrosztatikus jelenségeket okozhatnak. A munkaterületen a szigetelőket, például a polisztirolhabból és egyéb műanyagból készült tárgyakat legalább 30 cm-re távolítsa el az érzékeny alkatrészektől, mielőtt bármilyen hardverösszetevővel dolgozni kezdene.
• Antisztatikus csomagolás – Minden elektrosztatikusan érzékeny eszközt antisztatikus csomagolásban kell megkapnia és szállítania.
Előnyben részesítendők a fémből készült, elektrosztatikusan árnyékolt tasakok. A sérült alkatrészeket mindig ugyanabban az antisztatikus tasakban és csomagolásban juttassa vissza, amelyben az új alkatrész érkezett. Az antisztatikus tasak tetejét vissza kell
8 Munka a számítógépen
hajtani és le kell ragasztani, továbbá a tasakot ugyanazzal a habosított csomagolóanyaggal kell behelyezni az eredeti dobozba, amelyben az új alkatrész érkezett. Az elektrosztatikusan érzékeny eszközöket csak elektrosztatikus kisüléstől védett munkaterületen szabad kivenni a tasakból, és az alkatrészeket soha nem szabad az antisztatikus tasakra helyezni, mert csak a tasak belseje árnyékolt elektrosztatikusan. Az alkatrészek mindig a saját kezében, az antisztatikus alátétlapon, a rendszerben vagy az antisztatikus tasakon belül legyenek.
• Érzékeny összetevők szállítása – Elektrosztatikusan érzékeny összetevők, például cserealkatrészek vagy a Dellnek visszajuttatandó alkatrészek szállítása esetén rendkívül fontos, hogy ezeket antisztatikus tasakokba helyezze a biztonságos szállítás érdekében.
Elektrosztatikus védelem - összefoglalás
Minden szerviztechnikusnak javasoljuk, hogy a Dell termékeinek javítása során mindig használja a hagyományos, vezetékes, elektrosztatikusan védő földelő csuklópántot és az antisztatikusan védő alátétlapot. Kritikus fontosságú továbbá, hogy a technikusok minden szigetelő alkatrésztől elkülönítve tárolják az érzékeny alkatrészeket, miközben a javítást végzik, és az érzékeny összetevők szállításához antisztatikus tasakokat használjanak.
Érzékeny alkatrészek szállítása
Elektrosztatikusan érzékeny összetevők, például cserealkatrészek vagy a Dellnek visszajuttatandó alkatrészek szállítása esetén rendkívül fontos, hogy ezeket antisztatikus tasakokba helyezze a biztonságos szállítás érdekében.
Berendezések emelése
Nehéz berendezések emelésekor tartsa be az alábbi irányelveket:
FIGYELMEZTETÉS: Ne emeljen 25 kg-nál többet. Mindig kérjen segítséget, vagy használjon mechanikus emelőberendezést.
1 Álljon kiegyensúlyozott helyzetben. Álljon enyhe terpeszállásban, a lábfejei nézzenek előre.
2 Feszítse meg a hasizmait. A hasi izmok megtámasztják a gerincet emeléskor, ezáltal eltérítik a terhelés hatásvonalát.
3 A lábaival emeljen, ne a hátával.
4 Tartsa magához közel a terhet. Minél közelebb van a gerincéhez, annál kisebb erőt fejt ki a hátára.
5 Tartsa a hátát függőlegesen és egyenesen akkor is, amikor felveszi, és akkor is, amikor leteszi a terhet. Ne nehezítse saját testsúlyával a terhet. Ne hajlítsa be a testét vagy a hátát.
6 Ugyanezeket a módszereket alkalmazza, amikor leteszi a terhet.
Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében
1 Gondoskodjon róla, hogy a munkafelület kellően tiszta és sima legyen, hogy megelőzze a számítógép fedelének karcolódását.
2 Kapcsolja ki a számítógépet.
3 Amennyiben a számítógép dokkolva van, válassza le a dokkolóállomásról.
4 Húzzon ki minden hálózati kábelt a számítógépből (ha van).
FIGYELMEZTETÉS: Ha számítógépe RJ45 porttal is rendelkezik, távolítsa el a hálózati kábelt. A művelet során első lépésként a számítógépből húzza ki a kábelt.
5 Áramtalanítsa a számítógépet és minden csatolt eszközt.
6 Nyissa fel a kijelzőt.
7 Nyomja meg és néhány másodpercig tartsa lenyomva a bekapcsológombot az alaplap leföldeléséhez.
FIGYELMEZTETÉS: Az elektromos áramütés elkerülése érdekében a 8. lépés elvégzése előtt mindig húzza ki a tápkábelt.
FIGYELMEZTETÉS: Az elektrosztatikus kisülések érdekében földelje le magát egy csuklópánttal, vagy időközönként érjen hozzá egy festetlen fémfelülethez, miközben pl. a számítógép hátulján lévő csatlakozót is fogja.
8 Távolítsa el az esetleg a foglalatokban lévő ExpressCard vagy Smart Card kártyákat.
Munka a számítógépen 9
Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében
Miután befejezte a visszahelyezési eljárásokat, győződjön meg róla, hogy csatlakoztatta-e a külső eszközöket, kártyákat, kábeleket stb., mielőtt a számítógépet bekapcsolná.
FIGYELMEZTETÉS: A számítógép sérülésének elkerülése érdekében, csak az ehhez a Dell számítógéphez készült akkumulátort használja. Ne használjon más Dell számítógépekhez gyártott akkumulátorokat.
1 Helyezze vissza az akkumulátort.
2 Helyezze vissza az alapburkolatot.
3 Csatlakoztassa a külső eszközöket (portreplikátor, lapos akkumulátor, médiabázis stb.), és helyezze vissza a kártyákat (pl. ExpressCard kártya).
4 Csatlakoztassa az esetleges telefon vagy hálózati kábeleket a számítógépére.
FIGYELMEZTETÉS: Hálózati kábel csatlakoztatásakor először dugja a kábelt a hálózati eszközbe, majd a számítógépbe.
5 Csatlakoztassa a számítógépét és minden hozzá csatolt eszközt elektromos aljzataikra.
6 Kapcsolja be a számítógépet.
10 Munka a számítógépen
2
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
Ez a rész részletes információkat nyújt a számítógép alkatrészeinek eltávolításáról, illetve beszereléséről.
Ajánlott szerszámok
A dokumentumban szereplő eljárások a következő szerszámokat igényelhetik:
• #0 csillagcsavarhúzó
• #1 csillagcsavarhúzó
• Műanyag pálca
MEGJEGYZÉS: A 0-s számú csavarhúzó a 0-1 csavarokhoz, az 1-es számú csavarhúzó pedig a 2-4 csavarokhoz használható.
Csavarméretlista
1. táblázat:
Komponens
Alapburkolat
Akkumulátor
SSD
SSD-keret
WLAN-kártya
Billentyűzet
Hűtőborda
Alaplap
Rendszerventilátor
Tápcsatlakozó
USB-C-port kerete
A ház kerete
Smart kártya olvasó
Érintőpanel gombjának panele
LED-panel
Csuklópántfedél
Kijelzőszerkezet
Zsanér
M2,0x3,0
2
1
4
3
2
2
1
1
1
1
M2,5x3,5
6
M2,5x5,0
8
1
M2,0x2,5
M2x
3,0
(OD4
,5)
6
2
M2x5
2
2
6
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 11
Komponens M2,0x3,0 M2,5x3,5 M2,5x5,0 M2,0x2,5
M2x
3,0
(OD4
,5)
M2x5
Kijelzőpanel
Merevlemez-meghajtó
WWAN
4
4
1
Előfizetőiazonosítómodul-kártya (Subscriber Identity
Module, SIM-kártya)
Az előfizetői egyéni azonosító modul (SIM) kártya behelyezése
1 Dugja be a nyílásba egy gemkapocs végét vagy valamilyen, a SIM-kártya eltávolítására szolgáló eszközt [1].
2 Az eltávolításhoz húzza ki a SIM-kártya-tálcát [2].
3 Helyezze rá a SIM-kártya tálcájára a SIM-et.
4 Tolja be addig a SIM-kártya tálcáját a foglalatba, amíg a helyére nem kattan
Az előfizetői egyéni azonosító modul (SIM) kártya eltávolítása
FIGYELMEZTETÉS: Ha úgy távolítja el a SIM-kártyát, hogy a számítógép be van kapcsolva, a kártyán tárolt adatok elveszhetnek vagy megsérülhetnek. Ügyeljen rá, hogy ki legyen kapcsolva a számítógép, illetve le legyenek tiltva a hálózati kapcsolatok.
1 Helyezzen a SIM-kártya tálca lyukába egy gemkapocs véget vagy egy SIM-kártya-eltávolító eszközt.
2 Az eltávolításhoz húzza ki a SIM-kártya-tálcát.
3 A SIM-kártyát távolítsa el a SIM-kártya-tálcából.
4 Nyomja be a SIM-kártya tálcát a foglalatába, amíg a helyére nem pattan.
12 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
Alapburkolat
Az alsó fedél eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Az alapburkolat eltávolítása: a Lazítsa meg az M2,5x5 (8) rögzített csavarokat, amelyek az alapburkolatot a laptophoz rögzítik [1].
b A szellőzőnyílás közelében a széleinél kezdve fejtse ki az alapburkolatot [2].
MEGJEGYZÉS: Az alapburkolat felső szélénél kezdve a bemélyedés lepattintásához egy műanyag pálcát kell használnia.
3 Az alapburkolatot csúsztassa el és emelje ki a laptopból.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 13
Az alapburkolat felszerelése
1 Illessze az alapburkolatot a laptopon lévő csavarfuratokhoz.
2 A burkolat széleit megnyomva pattintsa a helyére.
3 Húzza meg az M2x5 csavarokat, amelyek az alapburkolatot a laptophoz rögzítik.
4
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Akkumulátor
Lítium-ion akkumulátorra vonatkozó figyelmeztetések
FIGYELMEZTETÉS:
• Legyen óvatos a lítium-ion akkumulátorok kezelése során.
• A lehető legjobban merítse le az akkumulátort, mielőtt eltávolítaná a rendszerből. Ehhez például húzza ki a tápadaptert a rendszerből, és hagyja, hogy a rendszer folyamatosan merítse az akkumulátort.
• Ne nyomja össze, ejtse le, vágja meg vagy szúrja át az akkumulátort idegen eszközzel.
• Ne tegye ki az akkumulátort magas hőmérsékletnek vagy szerelje szét az akkumulátortelepeket vagy -cellákat.
• Ne fejtsen ki nyomást az akkumulátort felületére.
• Ne hajlítsa meg az akkumulátort.
• Ne próbálja meg felfejteni az akkumulátort szerszámokkal.
• Ha az akkumulátor megduzzad és a készülékbe szorul, akkor ne próbálja meg kiszabadítani, mert a lítium-ion akkumulátor átszúrása, meghajlítása vagy összenyomása veszélyes lehet. Ebben az esetben a rendszer egészét ki kell cserélni. Segítségért és további utasításokért lépjen a https://www.dell.com/support oldalra.
• Minden esetben eredeti akkumulátort vásároljon a Dell.com webhelyről vagy hivatalos Dell-partnerektől és -viszonteladóktól.
14 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
Az akkumulátor eltávolítása
MEGJEGYZÉS: A 4 cellás, 68 wattórás akkumulátorhoz csak 1 csavar tartozik.
MEGJEGYZÉS: A 3 cellás, 68 wattórás akkumulátorhoz csak 1 csavar tartozik
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2
Távolítsa el az alapburkolatot .
3 Az akkumulátor eltávolítása: a Csatlakoztassa le az akkumulátor kábelét az alaplapi csatlakozóról [1].
b Lazítsa meg az M2,5x5 rögzített csavart (1), amelyek az akkumulátort a laptophoz rögzítik[2].
c Emelje ki az akkumulátort a laptop házából [3].
Az akkumulátor beszerelése
MEGJEGYZÉS: 68 wattórás akkumulátor M.2 és 7 mm-es SATA-meghajtókkal egyaránt használható.
1 Helyezze be az akkumulátort a laptopban lévő foglalatba.
MEGJEGYZÉS: A megfelelő csatlakozás érdekében vezesse végig az akkumulátor kábelét az akkumulátornál található vezetőcsatornában.
2 Csatlakoztassa az akkumulátor kábelét az alaplapi csatlakozóhoz.
3 Húzza meg az M2,5x5 csavart , amely az akkumulátort a laptophoz rögzíti.
4 Szerelje fel az
.
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 15
SSD meghajtó – opcionális
Az M.2 SSD eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
3 Az SSD eltávolítása: a Távolítsa el az M2x3 csavart [1], amely az SSD-keretet a laptophoz rögzíti, majd emelje ki az SSD-keretet [2], amely az SSDkártyát rögzíti az alaplaphoz. .
MEGJEGYZÉS: Az NVMe SSD-vel szerelt rendszerek esetében nem szükséges levenni a myalar-fóliát az SSD-ről.
b Távolítsa el az SSD-t rögzítő csavart (1),amely az alaplaphoz rögzíti az SSD-kártyát .
c Emelje meg és húzza ki az SSD-kártyát a laptopból [3].
MEGJEGYZÉS: Az NVMe SSD-vel forgalmazott típusok esetében távolítsa el az SSD-re helyezett hőlemezt.
MEGJEGYZÉS: A 2230 típusú SSD-vel szerelt eszközök esetében az SSD rögzítéséhez be kell szerelni egy speciális tartóelemet.
MEGJEGYZÉS: Az SSD-meghajtónak a rendszerhez rögzítéséhez az SSD-keretet a ház keretére kell szerelni. Az SSD-keret egy külön szervizelhető alkatrész, amelyet a ház keretének eltávolítása esetén el kell távolítani és vissza kell szerelni.
16 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
4 Az SSD csatlakozójának eltávolítása: a Távolítsa el az M2x3 csavart, amely az SSD-keretet a laptophoz rögzíti [1].
b Emelje ki az SSD-keretet a laptopból [2].
Az M.2 SSD-meghajtó eltávolítása
MEGJEGYZÉS: Az SSD-kártya beszerelése előtt ellenőrizze, hogy az akkumulátor teljesen fel van-e töltve, és be van-e dugva a tápkábel.
1 Helyezze be az SSD csatlakozóját a laptopba.
MEGJEGYZÉS: Helyezze az SSD-kapocsfejet a számítógépházban található tartóelembe.
2 Húzza meg az M2x3 csavart, amely az SSD csatlakozóját a laptophoz rögzíti.
3 Helyezze az SSD-meghajtót a laptopban lévő csatlakozójába.
4 Helyezze el az SSD-keretet, majd húzza meg az M2x3 csavart (2), amely az SSD-t a laptophoz rögzíti.
5 Szerelje be a következőt: a
b
6
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 17
Merevlemez-meghajtó
A merevlemez-meghajtó eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
3 Csatlakoztassa le az akkumulátor kábelét, és távolítsa el az akkumulátort az alaplapról.
4 A merevlemez-meghajtó eltávolítása: a Csatlakoztassa le a merevlemez-meghajtó kábelét az alaplapi csatlakozóról [1].
MEGJEGYZÉS: Az alapértelmezett kiszerelésben HDD található. A laptop HDD vagy SDD típusú meghajtóval vásárolható meg.
b Távolítsa el az M2x5 csavarokat (4), amelyek a merevlemez-meghajtót a rendszerhez rögzítik [2].
c Emelje ki a merevlemezt a számítógépből [3].
A merevlemez-meghajtó beszerelése
1 Helyezze a merevlemez-meghajtót a számítógépben lévő foglalatba.
2 Helyezze vissza a merevlemez-meghajtót a számítógéphez rögzítő csavarokat.
3 Dugja be a merevlemez-meghajtó kábelét.
4 Hajtsa be a merevlemez-meghajtó szerkezetét a számítógéphez rögzítő csavarokat.
5 Csatlakoztassa a merevlemez-meghajtó kábelét az alaplapi csatlakozóhoz.
6 Amennyiben nem távolította el az akkumulátort, csatlakoztassa annak kábelét az alaplaphoz.
7 Szerelje be a következőt:
18 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
a
b
8
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
WLAN-kártya
A WLAN-kártya eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
3 A WLAN-kártya eltávolítása: a Távolítsa el az M2x3 csavart (1), amely a WLAN-kártyát a laptophoz rögzíti [1].
b Emelje meg a fémkeretet, amely a WLAN-kábeleket a WLAN-kártyához rögzíti [2].
c Csatlakoztassa le a WLAN kábeleket a WLAN kártyán lévő csatlakozókról [3].
MEGJEGYZÉS: A WLAN-kártyát egy öntapadós, habból készült távtartó rögzíti a helyére. A vezeték nélküli hálózati kártyának a rendszerből való eltávolításakor ügyeljen arra, hogy a ragasztószalag az alaplapon/ház keretén maradjon a kifejtési folyamat alatt. Ha a ragasztószalagot eltávolította a rendszerből a vezeték nélküli hálózati kártyával együtt, akkor helyezze vissza a rendszerbe.
d Húzza ki a WLAN-kártyát, hogy az kiugorjon az alaplapi csatlakozójából [4].
MEGJEGYZÉS: Az érintkezők károsításának elkerülése érdekében ne húzza ki 35°-nál nagyobb szögben a WLANkártyát.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 19
A WLAN-kártya beszerelése
1 Helyezze be a WLAN-kártyát a laptopon lévő foglalatba.
2 Vezesse el a WLAN kábeleket a kábelvezető csatornákban.
MEGJEGYZÉS: A kijelzőszerkezetnek vagy a házkeretnek a rendszerre szerelésekor a vezeték nélküli és WLAN-antennákat megfelelően vezesse át a ház keretén található kábelvezetőkön.
3 Csatlakoztassa a WLAN kábeleket a WLAN kártyán lévő csatlakozókra.
4 Helyezze el a fémkeretet, és húzza meg az M2x3 csavart, amely a WLAN-kártyát a alaplaphoz rögzíti.
5 Szerelje be a következőt: a
b
6
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
WWAN-kártya
A WWAN-kártya eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
3 A WWAN-kártya eltávolítása: a Távolítsa el a fémkeretet a WWAN-kártyához rögzítő M2,0x3,0 csavart (1) [2].
MEGJEGYZÉS: Az érintkezők károsításának elkerülése érdekében ne húzza ki 35°-nál nagyobb szögben a WWANkártyát.
b Egy műanyag pálca segítségével válassza le a WWAN-kábeleket a WWAN-kártyán lévő csatlakozókról [1].
MEGJEGYZÉS: Nyomja be a WWAN-kártyát, majd oldja ki a kábeleket a csatlakozókból.
c Az alaplapi csatlakozóból való kioldásához húzza meg a WWAN-kártyát [3].
MEGJEGYZÉS: Ügyeljen rá, hogy a kiemelés során se döntse meg 35°-nál nagyobb szögben a WWAN-kártyát.
20 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
A WWAN-kártya beszerelése
1 Helyezze be a WWAN-kártyát a laptopon lévő foglalatba.
2 Csatlakoztassa a WWAN kábeleket a WWAN kártyán lévő csatlakozókra.
MEGJEGYZÉS: A kijelzőszerkezetnek vagy a házkeretnek a rendszerre szerelésekor a vezeték nélküli és WWAN-antennákat megfelelően vezesse át a ház keretén található kábelvezetőkön.
3 Illessze a helyére a fémkeretet, és húzza meg a keretet a laptophoz rögzítő M2,0x3,0 csavart.
4 Szerelje be a következőt: a
b
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Gombelem
A gombelem eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
3 A gombelem eltávolítása:
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 21
a Csatlakoztassa le a gombelem kábelét az alaplapi csatlakozóról [1].
b Fejtse le a gombelemet a ragasztóanyagról, és emelje el az alaplapról [2].
A gombelem beszerelése
1 Helyezze a gombelemet az alaplapra.
2 Csatlakoztassa a gombelem kábelét az alaplapi csatlakozóhoz.
MEGJEGYZÉS: Ügyeljen a kábel épségére, óvatosan vezesse el a gombelem kábelét.
3 Szerelje be a következőt: a
b
c
4
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Memóriamodulok
A memóriamodul eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
22 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
3 A memóriamodul eltávolítása: a Nyomja meg a memóriamodult rögzítő kapcsokat, amíg a memóriamodul ki nem ugrik a helyéről [1].
b Húzza ki a memóriamodult alaplapi csatlakozójából [2].
A memóriamodul beszerelése
1 A memóriamodult helyezze a memóriamodul foglalatba és nyomja le úgy, hogy a kapcsok rögzítsék a memóriamodult.
MEGJEGYZÉS: Ügyeljen rá, hogy a behelyezés során se döntse meg 30°-nál nagyobb szögben a memóriamodult. Nyomja le a memóriamodult, amíg a rögzítőfülek meg nem fogják azt.
2 Szerelje be a következőt: a
b
3
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Billentyűzet
A billentyűzetrács eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Fejtse ki a billentyűzetrácsot az egyik bemélyedési pontról [1], majd emelje ki a rácsot a rendszerből [2].
MEGJEGYZÉS: Óvatosan, az óramutató járásának megfelelő vagy azzal ellentétes irányba haladva húzza fel vagy emelje ki a billentyűzetrácsot. Így elkerülhető annak eltörése.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 23
MEGJEGYZÉS: Műanyag pálca segítségével a kifejtési pontoknál kiindulva, majd a rácsot ide-oda mozgatva fejtse ki a billentyűzetrácsot.
A billentyűzet eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
3 A billentyűzet eltávolítása: a Emelje fel a reteszt, és válassza le a billentyűzet kábelét az alaplapon lévő csatlakozóról.
b Emelje fel a reteszt, és válassza le a billentyűzet háttérvilágításának kábelét az alaplapon lévő [2].
MEGJEGYZÉS: A billentyűzet típusától függően előfordulhat, hogy a leválasztandó kábelek száma különböző.
24 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
c Emelje fel a reteszt, és válassza le a kábelt az alaplapon lévő csatlakozóról [3].
d Emelje fel a reteszt, és válassza le a kábelt az alaplapon lévő csatlakozóról [4].
e Fordítsa meg a rendszert, és nyissa fel a laptopot elölnézeti módban.
f Távolítsa el az M2 x 2,5 (6) csavart, amely a billentyűzetet a rendszerhez rögzíti [1].
g Alulról haladva fejtse ki a billentyűzetet, majd emelje el a rendszertől a billentyűzet kábelével és a billentyűzet-háttérvilágítás együtt [2].
VIGYÁZAT: A kábelek sérülésének elkerülése érdekében óvatosan húzza meg a ház kerete alatt elvezetett billentyűzetkábelt és billentyűzetháttérvilágítás-kábelt.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 25
26 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
A billentyűzet beszerelése
1 Fogja meg a billentyűzetet, és vezesse át a billentyűzet kábelét és a billentyűzet háttérvilágításának kábelét kábeleit a csuklótámaszon.
2 A billentyűzetet illessze a rendszeren lévő csavarlyukakhoz.
3 Hajtsa be a billentyűzetet a rendszerhez rögzítő M2*2 csavart (6).
4 Fordítsa meg a rendszert, és csatlakoztassa a billentyűzet kábelét és a billentyűzet háttérvilágításának kábelét a rendszerben lévő csatlakozóhoz.
MEGJEGYZÉS: A ház keretének visszahelyezésekor ügyeljen rá, hogy a billentyűzet kábeleit NE a ház alatt, hanem a házban lévő nyíláson át vezesse el, mielőtt azokat az alaplaphoz csatlakoztatná.
5 Szerelje be a következőt: a
b
c
6
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
A billentyűzet-keret beszerelése
1 Illessze a billentyűzet széleit a számítógépen lévő fülekhez, majd gyakoroljon nyomást a billentyűzetre, amíg az a helyére nem pattan.
2
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Hűtőborda-
A hűtőborda-szerkezet
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
3 A hűtőborda Non touch eltávolítása: a Távolítsa el az M2x3 csavarokat (4), amelyek a hűtőborda az alaplaphoz rögzítik [1].
MEGJEGYZÉS: Távolítsa el a hűtőborda-szerkezetet .
b Emelje le a hűtőbordát az alaplapról [2].
MEGJEGYZÉS: Olyan rendszerek esetében, ahol a hűtőborda és a ventilátor egy egységet képez, elképzelhető, hogy a ventilátoron is vannak csavarok, amelyeket el kell távolítani azelőtt, hogy a szerkezetet leemelnénk.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 27
A hűtőborda beszerelése
1 A hűtőborda helyezze az alaplapra, és a csavarfuratokat illessze a helyére.
2 Húzza meg az M2x3 csavarokat (2), amelyek a hűtőborda az alaplaphoz rögzítik.
3 Csatlakoztassa a hűtőborda-szerkezetet az alaplapi csatlakozóhoz.
4 Szerelje be a következőt: a
b
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Rendszerventilátor
A rendszerventilátor eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
3 A rendszerventilátor eltávolítása: a Csatlakoztassa le a rendszerventilátor kábelét az alaplapi csatlakozóról [1].
b Távolítsa el az M2x3 csavarokat (2), amelyek a rendszerventilátort az alaplapra rögzítik. [2]
MEGJEGYZÉS: Egyes rendszerek integrált hűtőbordával és rendszerventilátorral rendelkezhetnek.
c Emelje le a rendszerventilátort az alaplapról [3].
28 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
A rendszerventilátor beszerelése
1 Helyezze az alaplapra a rendszerventilátort, és igazítsa azt hozzá a csavarfuratokhoz.
2 Húzza meg az M2x3 csavarokat, amelyek a hűtőbordát az alaplaphoz rögzítik.
3 Csatlakoztassa a ventilátorkábelt az alaplap csatlakozójához.
4 Szerelje be a következőt: a
b
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Tápcsatlakozóport
A tápcsatlakozó port eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
3 A tápcsatlakozó port eltávolítása: a Válassza le a tápadapter port csatlakozókábelét az alaplapi csatlakozóról [1].
MEGJEGYZÉS: Egy műanyag pálca segítségével oldja ki a kábelt a csatlakozóból. Ne húzza meg a kábelt, mivel ez töréshez vezethet.
b Távolítsa el az M2,0x3,0 csavart, ezzel kioldva a tápcsatlakozó portját rögzítő fémkeretet [2].
c Távolítsa el a tápcsatlakozó portját rögzítő fémkeretet [3].
d Emelje ki a tápcsatlakozó portját a laptopból [4].
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 29
A tápcsatlakozó port beszerelése
1 Illessze be a tápadapter portját a laptopon lévő foglalatába.
2 Helyezze a fémkeretet a tápcsatlakozó portra.
3 Húzza meg a fémkeretet a laptop tápadapterének portjához rögzítő M2,0x3,0 csavart.
4 Csatlakoztassa a tápadapter port kábelét az alaplapi csatlakozóra.
5 Szerelje be a következőt: a
b
6
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Ház kerete
A ház keretének eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
e
30 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
f
3 A ház keretének kioldása: a Fejtse ki a WLAN- és a WWAN-kábelt a kábelvezető csatornákból [1].
b Válassza le a hangszóró kábelét az alaplapi csatlakozóról [2].
c Emelje fel a reteszt, és húzza ki a háttérvilágítás kábelét (opcionális) [3], az érintőpanel kábelét [4], a pöcökegér kábelét [5] és a billentyűzet kábelét [6] az alaplap csatlakozójából.
4 A ház keretének eltávolítása: a Távolítsa el az M2,0x3,0 (6), M2x5 csavarokat (2), amelyek a ház keretét a laptophoz rögzítik [1].
b Emelje le a ház keretét a laptopról [2].
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 31
A ház keretének beszerelése
1 Helyezze rá a ház keretét a számítógépre, majd húzza meg a csavarokat (M2x5, M2,0x3,0).
MEGJEGYZÉS: A ház keretének visszahelyezésekor ügyeljen rá, hogy a billentyűzet kábeleit NE a ház alatt, hanem a házban lévő nyíláson át vezesse el.
2 Csatlakoztassa a hangszóró, a billentyűzet, az érintőpanel, a pöcökegér és a billentyűzet háttérvilágításának kábelét (opcionális).
3 Vezesse be a WLAN- és a WWAN-kábeleket.
MEGJEGYZÉS: A kábel megóvása érdekében ügyeljen rá, hogy a gombelem kábelét megfelelően vezesse el a ház kerete és az alaplap között.
4 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
f
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Érintőpad
Az érintőpanel eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
32 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
b
c
d
e
vagy
f
3 Az érintőpanel kioldása: a Emelje fel a reteszt, és válassza le a SmartCard-olvasó kábelét az alaplapon lévő csatlakozóról [1].
b Fejtse le a Smartcard-olvasó kábelét a ragasztóanyagról [2].
4 Az érintőpanel eltávolítása: a Emelje fel a reteszt, és válassza le az érintőpanel kábelét az alaplapon lévő csatlakozóról [1].
b Távolítsa el az M2x3 csavarokat (2), amelyek az érintőpanelt rögzítik a laptophoz [2].
c Emelje ki az érintőpanelt a laptopból [3].
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 33
Az érintőpanel beszerelése
1 Mielőtt a gombpanelt visszahelyezné a keretbe, először helyezze a gombpanel alsó szélét a műanyag tartófülek alá.
2 Az érintőpanel rögzítéséhez húzza meg az M2x3 csavarokat.
3 Csatlakoztassa az érintőpanel kábelét.
4 Csatlakoztassa a SmartCard-olvasó kábelét a laptophoz.
5 Szerelje be a következőt: a
b
vagy
c
d
e
6
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
SmartCard-modul
A SmartCard-olvasó eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
34 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
c
d
e
3 A SmartCard-olvasó kioldása: a Válassza le a SmartCard-olvasó panelének kábelét az alaplapon lévő csatlakozóról [1].
b Fejtse le a kábelt a ragasztóanyagról [2].
4 A SmartCard-olvasó eltávolítása: a Távolítsa el az M2x3 csavarokat (2), amelyek a SmartCard-olvasó panelét a számítógéphez rögzítik [1].
b Az alaplapról való eltávolításhoz húzza meg a SmartCard-olvasó panelét [2].
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 35
A SmartCard-olvasó beszerelése
1 Helyezze be a laptopba a SmartCard-olvasót.
2 Húzza meg az M2x3 csavarokat, amelyek a SmartCard-olvasót a laptophoz rögzítik.
3 Helyezze el a Smartcard-olvasó kábelét, majd csatlakoztassa az alaplapi csatlakozóhoz.
4 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
LED-panel
A LED-panel eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
36 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
b
c
d
e
3 A LED-panel eltávolítása: a Emelje meg a reteszt, és válassza le az LED-kártya kábelét a LED-kártyán lévő csatlakozóról [1].
b Távolítsa el az M2x3 csavart, amely a LED-kártyát a laptophoz rögzíti [2].
c Emelje ki a LED-panelt a laptopból [3].
A LED-panel beszerelése
1 Helyezze be a LED-panelt a laptopba.
2 Húzza meg az M2x3 csavart, amely a LED-panelt a laptophoz rögzíti.
3 Csatlakoztassa a LED-panel kábelét a LED-panelen lévő csatlakozójára.
4 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 37
Hangszóró
A hangszóró eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
e
3 A kábelek leválasztása: a Emelje fel a reteszt, és válassza le a LED-kártya kábelét [1].
b Válassza le a hangszóró kábelét, majd fejtse ki azt a vezetőkből [2].
c Távolítsa el a hangszóró kábelét a kábelvezető kapcsokból [3].
4 Emelje ki a hangszórót a laptopból.
MEGJEGYZÉS: A hangszóró a hangszóró tartóelemébe van rögzítve, a tartóelem megóvása érdekében óvatosan emelje ki a hangszórót.
38 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
A hangszóró beszerelése
1 Helyezze be a hangszórókat a laptopon lévő foglalatokba.
2 Vezesse el a hangszórókábelt a kábelvezető csatornákban.
3 Csatlakoztassa a hangszóró és a LED-panel kábelét a laptophoz.
4 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Csuklópántfedél
A csuklópántfedél eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
3 A csuklópántfedél eltávolítása: a Távolítsa el az M2x3 csavart, amely a kijelzőcsuklópánt fedelét a laptophoz rögzíti [1].
b Távolítsa el a csuklópántfedelet a laptopról [2].
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 39
A csuklópántfedél felszerelése
1 Helyezze el úgy a csuklópántkeretet, hogy az illeszkedjen a laptop csavarfurataihoz.
2 Húzza meg a kijelzőegységet a laptophoz rögzítő M2x3 csavart.
3 Szerelje be a következőt: a
b
4
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Kijelzőszerkezet
A kijelzőegység eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
3 A kijelző kábelek leválasztása: a Távolítsa el a WLAN-kábelt a kábelvezető csatornákból [1].
b Távolítsa el az M2x3 csavarokat (2), és emelje meg a kijelzőkábelt a számítógéphez rögzítő fémkeretet [2,3].
40 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
c Válassza le a kijelzőkábelt [4].
4 A csuklópánt csavarjainak eltávolítása: a Távolítsa el az M2x5 csavarokat (4), amelyek a kijelzőcsatlakozót az alaplapra rögzítik [1].
b Oldja ki az antennakábeleket és a kijelzőkábelt a kábelvezető csatornából [2 3].
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 41
5 Fordítsa meg a laptopot.
6 A kijelzőszerkezet eltávolítása: a Távolítsa el az M2x5 csavarokat (2), amelyek a kijelzőszerkezetet a laptophoz rögzítik [1].
b Fordítsa meg a gépet Nyissa fel a kijelzőt [2].
42 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
7 Csúsztassa felfelé, a rendszer alapjától távolodva a kijelzőszerkezetet.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 43
A kijelzőszerkezet beszerelése
1 Illessze a kijelzőszerkezeten lévő csavarlyukakat a laptophoz.
MEGJEGYZÉS: A csavarok behelyezése vagy a laptop átfordítása előtt csukja le az LCD-t.
FIGYELMEZTETÉS: Az esetleges kábelkárosodás megelőzése érdekében vezesse át a kijelzőkábelt és az antennakábelt az
LCD-csuklópánt szerelőfuratain, amíg az LCD-szerkezetet az alapba helyezi.
2 Húzza meg a kijelzőegységet a laptophoz rögzítő M2x5 csavart.
3 Fordítsa fel a laptopot.
4 Csatlakoztassa az antennakábeleket és a kijelzőkábelt a csatlakozóikra.
5 A kijelzőkábel keretét helyezze a csatlakozóra, és húzza meg az M2x5 csavart, amely a kijelzőkábelt a laptopra rögzíti.
6 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
7
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Kijelzőelőlap
A kijelző előlapjának eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a b
c
d
e
3 A kijelzőelőlap eltávolítása: a Fejtse ki a kijelzőelőlapot a kijelző alsó részénél [1].
MEGJEGYZÉS: A kijelzőlap kijelzőszerkezetből történő eltávolítása vagy cseréje során a technikusoknak ügyelniük kell arra, hogy a kijelzőlap erős ragasztóval van rögzítve az LCD-panelhez, és kerülni kell az LCD károsodását.
b Emelje ki a kijelzőelőlapot a helyéről [2].
c A kijelző széleinél fejtse ki az előlapot, hogy azt ki lehessen emelni [3, 4,,5].
FIGYELMEZTETÉS: Az LCD-előlapon erős ragasztó található, amely az LCD-kijelzőhöz rögzíti az előlapot. Ez megnehezítheti az előlap eltávolítását, mivel a ragasztó gyakran hozzátapad az LCD-hez, és felhúzhatja annak rétegeit, vagy az üveg is betörhet, amikor a felhasználó megpróbálja szétfeszíteni a két egységet.
44 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
A kijelzőelőlap beszerelése
1 Helyezze a kijelzőelőlapot a kijelzőegységre.
MEGJEGYZÉS: Mielőtt elhelyezi azt a kijelzőszerkezeten, vegye le a védőfóliát az LCD-előlap ragasztós részéről.
2 A felső saroktól kezdve az óramutató járásával megegyező irányban nyomja rá a kijelzőelőlapot a kijelzőegységre, majd haladjon körbe a szélek mentén, amíg az előlap mindenhol a helyére nem pattan.
3 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
4
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Kijelzőcsuklópánt-zsanérok
A kijelző csuklópánt eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
e
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 45
f
3 A kijelző csuklópántjának eltávolítása: a Távolítsa el a kijelző csuklópántját a kijelzőszerkezethez rögzítő M2,5x3,5 csavarokat (3) [1].
b Emelje le a kijelző csuklópántját a kijelzőszerkezetről [2].
c Ismételje meg a 3a. és 3b. lépést a másik csuklópánt eltávolításához.
A kijelző csuklópánt felszerelése
1 Helyezze a kijelző csuklópántjának burkolatát a kijelzőszerkezetre.
2 Húzza meg kijelzőcsuklópánt burkolatát a kijelzőszerkezetre rögzítő M2,5x3,5 csavarokat.
3 A másik csuklópántburkolat felszereléséhez ismételje meg az eljárás 1–2. lépését.
4 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
f
g
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
46 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
Kijelzőpanel
A kijelzőpanel eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
e
f
g
3 Távolítsa el az M2x3 csavarokat (4), amelyek a kijelzőpanelt a kijelzőegységre rögzítik [1], és emelje meg, majd fordítsa fel a kijelzőpanelt, hogy hozzáférjen az eDP-kábelhez [2].
4 A kijelzőpanel eltávolítása: a Fejtse le a ragasztószalagot [1].
b Emelje le a kijelzőkábelt rögzítő ragasztószalagot [2].
c Emelje meg a reteszt, és válassza le a kijelzőkábelt a kijelzőpanel csatlakozójáról [3, 4].
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 47
A kijelzőpanel beszerelése
1 Csatlakoztassa az eDP-kábelt a csatlakozóhoz, és helyezze fel a kék ragasztószalagot.
2 Helyezze fel az eDP-kábelt rögzítő ragasztószalagot.
3 A kijelzőpanel csavarfuratait illessze a kijelzőszerkezet furataihoz.
4 Húzza meg az M2x3 csavart, amely a kijelzőpanelt a kijelzőszerkezetre rögzíti.
5 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
f
g
6
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
48 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
Kijelzőkábel (eDP-kábel)
Az eDP kábel eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
e
f
g
3 Fejtse le az eDP-kábelt a ragasztóanyagról, és így távolítsa el a kijelzőről.
Az eDP kábel beszerelése
1 az eDP-kábelt a kijelzőszerkezethez.
2 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
f
g
h
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 49
3
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Kamera
Kamera eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
e
f
g
3 A kamera eltávolítása: a Válassza le a kamerakábelt a kijelzőpanelen [1] található csatlakozóról.
b Óvatosan fejtse le, majd emelje ki a kameramodult a kijelző hátsó burkolatáról [2].
50 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
Kamera beszerelése
1 A kamerát helyezze a kijelző hátsó burkolatán lévő foglalatba.
2 Csatlakoztassa a kijelző kábelét a csatlakozójára.
3 Helyezze fel a vezetőképes ragasztószalagot a kamera fölé.
4 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
f
g
h
5
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Kijelzőhátlap-szerkezet
A kijelzőhátlap-szerkezet eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
e
f
g
h
i
3 Az összes alkatrész eltávolítása után csak a kijelzőhátlap szerkezete marad.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 51
A kijelzőhátlap-szerkezet beszerelése
1 Az összes alkatrész eltávolítása után csak a kijelzőhátlap szerkezete marad.
2 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
f
g
h
i
3
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Alaplap
Az alaplap eltávolítása
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
e
f
vagy
g
h
i
j
k
3 Az alaplap eltávolítása: a Távolítsa el az M2x5 csavarokat, amelyek a fémből készült tartókeretet az alaplaphoz rögzítik. [1].
b Emelje ki a kijelzőkábelt az alaplaphoz rögzítő fémkeretet [ 2].
c Válassza le a kijelzőkábelt az alaplapi csatlakozókról [3].
52 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
4 Az alaplap eltávolítása: a Emelje fel a reteszt, majd válassza le a LED-kártya, az alaplap és az érintőpanel kábelét az alaplapi csatlakozóról [1].
b Távolítsa el az M2x5 csavarokat (2), amelyek az USB-C-port fémkeretét az alaplaphoz rögzítik, majd emelje el a fémkeretet az alaplaptól [2,3].
MEGJEGYZÉS: Ez a fémkeret az USB-C port kerete.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 53
5 Távolítsa el az M2x3 csavarokat (3), és emelje ki az alaplapot a számítógépből [1, 2].
54 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
Az alaplap beszerelése
1 Igazítsa össze az alaplapot a laptopon lévő csavarfuratokkal.
2 Húzza meg az M2x3 csavarokat, amelyek az alaplapot a laptophoz rögzítik.
3 Helyezze el a fémből készült USB-C-konzolt, majd húzza meg az alaplapon található M2x5 csavarokat.
4 Csatlakoztassa a LED, az alaplap és az érintőpanel kábeleit az alaplaphoz.
5 Csatlakoztassa a kijelzőkábelt az alaplapra.
6 Helyezze az eDP kábelét és a fémkeretet az alaplapra, majd húzza meg az M2x3 csavarokat az alaplap rögzítéséhez.
7 Szerelje be a következőt: a
b
c
d
e
f
vagy
g
h
i
j
8
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
Csuklótámasz
A csuklótámasz visszahelyezése
1
Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
2 Távolítsa el a következőt: a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
l
m
n
MEGJEGYZÉS: A megmaradt alkatrész a csuklótámasz.
Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 55
3 Szerelje a következő alkatrészeket az új csuklótámaszra.
a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
l
m
4
Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.
56 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése
3
Technológia és összetevők
Eza fejezet a rendszerben alkalmazott technológiákat és az alkatrészeket ismerteti.
Témák:
•
•
Kaby Lake – Az Intel Core processzorok 7. generációja
•
Kaby Lake Refresh – Az Intel Core processzorok 8. generációja
•
•
•
•
Tápadapter
Ezt a laptopot egy 7,4 mm-es dugasszal és tápadapterrel forgalmazzuk.
VIGYÁZAT: Amikor a váltóáramú adapter kábelét kihúzza a számítógépből, a csatlakozót fogja meg és ne a kábelt, majd húzza meg határozottan, de óvatosan a kábel sérülésének elkerülése érdekében.
VIGYÁZAT: A tápadapterek a világon bármely fali csatlakozóval használhatók. A tápcsatlakozók és -elosztók azonban országonként eltérőek lehetnek. Nem megfelelő kábel használata vagy rossz csatlakoztatása esetén a berendezés károsodhat vagy tűz keletkezhet.
Kaby Lake – Az Intel Core processzorok 7. generációja
Az Intel Core processzorok 7. generációja (Kaby Lake) a 6. generációra (Sky Lake) épít. A termékcsalád legfontosabb jellemzői:
• Az Intel 14 nanométeres gyártási technológiája
• Intel Turbo Boost Technology
• Intel Hyper-Threading technológia
• Intel beépített grafikus megoldások
– Intel HD grafikus technológia – kiemelkedő minőségű videók, lehetőség a videók legkisebb részleteinek szerkesztésére
– Intel Quick Sync Video – kiemelkedő videokonferencia-funkciók, videók gyors szerkesztése és létrehozása
– Intel Clear Video HD – a HD minőségű videolejátszás vizuális minőségét és színhűségét érintő fejlesztések, valamint modern webböngészés
• Integrált memóriavezérlő
• Intel Smart Cache
• Opcionális Intel vPro (az i5/i7 processzorokban) és Active Management Technology 11.6 technológia
• Intel Rapid Storage technológia
Technológia és összetevők 57
A Kaby Lake generáció műszaki adatai
2. táblázat: A Kaby Lake generáció műszaki adatai
Processzor száma
Intel Core i5-7300U (3M gyorsítótár, max. 3,5
GHz), vPro, kétmagos
Intel Core i7-7600U (4M gyorsítótár, max. 3,9
GHz), vPro, kétmagos
Órajel Gyorsítótár Magok száma/
Szálak száma
2,4 GHz 3 MB 2/4 Intel Core i3-7100U (3M gyorsítótár, max. 2,4
GHz), kétmagos
Intel Core i5-7200U (3M gyorsítótár, max. 3,1 GHz), kétmagos
2,5 GHz 3 MB
2,6 GHz 3 MB
2,8 GHz 4 MB
2/4
2/4
2/4
4/4 Intel Core i5-7300HQ (6M gyorsítótár, max. 3,5
GHz), négymagos, 35 W
CTDP
2,5 GHz 6 MB
Intel Core i5-7440HQ (6M gyorsítótár, max. 3,8GHz), négymagos, 35 W CTDP
2,8 GHz 6 MB 4/4
Intel Core i7-7820HQ (8M gyorsítótár, max. 3,9
GHz), négymagos, 35 W
CTDP
2,9 GHz 8 MB 4/8
Bekapcsolás
15 W
15 W
15 W
15 W
35 W
35 W
35 W
Memoria típusa
DDR4-2133
DDR4-2133
DDR4-2133
DDR4-2133
DDR4-2133;
DDR4-2400
DDR4-2133;
DDR4-2400
DDR4-2133;
DDR4-2400
Grafikus kártya
Intel HD Graphics
620
Intel HD Graphics
620
Intel HD Graphics
620
Intel HD Graphics
620
Intel HD Graphics
630
Intel HD Graphics
630
Intel HD Graphics
630
Kaby Lake Refresh – Az Intel Core processzorok 8. generációja
Az Intel Core processzorok 8. generációja (Kaby Lake Refresh) a 7. generáció utódja. A termékcsalád legfontosabb jellemzői:
• Az Intel 14+ nanométeres gyártási technológiája
• Intel Turbo Boost Technology
• Intel Hyper-Threading technológia
• Intel beépített grafikus megoldások
– Intel HD grafikus technológia – kiemelkedő minőségű videók, lehetőség a videók legkisebb részleteinek szerkesztésére
– Intel Quick Sync Video – kiemelkedő videokonferencia-funkciók, videók gyors szerkesztése és létrehozása
– Intel Clear Video HD – a HD minőségű videolejátszás vizuális minőségét és színhűségét érintő fejlesztések, valamint modern webböngészés
• Integrált memóriavezérlő
• Intel Smart Cache
• Opcionális Intel vPro (az i5/i7 processzorokban) és Active Management Technology 11.6 technológia
• Intel Rapid Storage technológia
58 Technológia és összetevők
A Kaby Lake Refresh generáció műszaki adatai
3. táblázat: A Kaby Lake Refresh generáció műszaki adatai
Processzor száma
Intel Core i7-8650U
Órajel Gyorsítótár Magok száma/
Szálak száma
4,2 GHz 8 MB 4/8
Bekapcsolás Memoria típusa Grafikus kártya
Intel Core i7-8550U
Intel Core i5-8350U
Intel Core i5-8250U
4,0 GHz 8 MB
3,6 GHz 6 MB
3,4 GHz 6 MB
4/8
4/8
4/8
15 W
15 W
15 W
15 W
DDR4-2400 vagy
LPDDR3-2133
DDR4-2400 vagy
LPDDR3-2133
DDR4-2400 vagy
LPDDR3-2133
DDR4-2400 vagy
LPDDR3-2133
Intel UHD Graphics
620
Intel UHD Graphics
620
Intel UHD Graphics
620
Intel UHD Graphics
620
DDR4
A DDR4 (dupla adatátviteli sebességű, negyedik generációs) memória a DDR2 és DDR3 technológia még nagyobb sebességű utódja, amellyel modulonként akár 512 GB kapacitás is elérhető, szemben a DDR3 DIMM modulonként 128 GB-os kapacitásával. A DDR4 szinkron, dinamikus, véletlen elérésű memória érintkezőkiosztása az SDRAM és a DDR modulokétól is eltér, ezzel megakadályozza, hogy a felhasználók nem megfelelő memóriát telepítsenek a rendszerbe.
A DDR4 a DDR3 1,5 voltjához képest 20 százalékkal kevesebb, csupán 1,2 volt energiát igényel a működéshez. A DDR4 egy új, rendkívül alacsony energiaigényű készenléti módot is támogat, amely lehetővé teszi, hogy a készenléti módba állított tartalmazó rendszernek ne kelljen frissítenie a memóriát. Az alacsony energiaigényű készenléti mód várhatóan 40–50%-kal csökkenti a készenléti módban mérhető energiafogyasztást.
A DDR4 bemutatása
A DDR3 és DDR4 memóriamodulok kisebb eltéréseit az alábbi lista tartalmazza.
Eltérő helyzetű foglalati bevágás
A DDR4 modulok foglalatba illeszkedő bevágása más helyen található, mint a DDR3 modulokon. Mindkét bevágás a foglalatba illeszkedő szélen található, de a DDR4 modulon kicsit más az elhelyezése, hogy a modult ne lehessen nem kompatibilis alaplapba vagy platformba helyezni.
1. ábra. Eltérő bevágási helyzet
Nagyobb vastagság
A DDR4 modulok kissé vastagabbak, mint a DDR3 modulok, így több jelátviteli réteget foglalhatnak magukban.
Technológia és összetevők 59
2. ábra. Eltérő vastagság
Ívelt szél
A DDR4 modulok jellegzetessége az ívelt szél, amely megkönnyíti a behelyezést, és csökkenti az alaplapra nehezedő terhelést a memória behelyezésekor.
3. ábra. Ívelt szél
Memóriahibák
A rendszer memóriahibák esetén a VILÁGÍT-VILLOG-VILLOG és a VILÁGÍT-VILLOG-VILÁGÍT hibakódot jeleníti meg a hibakijelző LED-jeivel.
Ha minden memóriamodul hibás, akkor az LCD panel nem kapcsol be. Az esetleges memóriahibák elhárításához helyezzen olyan memóriamodulokat a rendszer alján vagy egyes hordozható számítógépeken a billentyűzet alatt található memóriafoglalatokba, amelyekről biztosan tudja, hogy jók.
HDMI 1.4- HDMI 2.0
Ez a témakör a HDMI 1.4/2.0 technológiát, annak jellemzőit, valamint előnyeit ismerteti.
A HDMI (High-Definition Multimedia Interface) egy széles iparági támogatást élvező, tömörítetlen, tisztán digitális hang- és videojel-átvitelt biztosító csatolófelület. A HDMI csatolófelületen keresztül bármilyen kompatibilis digitális hang- és videojelforrás (például DVD-lejátszó, A/V vevő) összeköthető kompatibilis digitális hang- és/vagy videojelvevőkkel, például digitális TV-vel. A szabvány eredetileg HDMI TV-khez és
DVD-lejátszókhoz készült. A egyik fő előnye, hogy csökkenti a kábeligényt, és lehetővé teszi a digitális tartalom védelmét. A HDMI lehetővé teszi normál, javított és HD minőségű videojel, valamint többcsatornás digitális hang átvitelét egyetlen kábelen keresztül.
MEGJEGYZÉS: A HDMI 1.4-es 5.1 csatornás audiotámogatást fog nyújtani.
HDMI 1.4– HDMI 2.0 – Jellemzők
• HDMI Ethernet-csatorna – Nagy sebességű hálózati adattovábbítást kölcsönöz a HDMI-kapcsolatnak, így a felhasználók teljes mértékben kihasználhatják IP-kompatibilis eszközeiket anélkül, hogy külön Ethernet-kábelre lenne szükségük.
• Audio Return Channel (ARC) – Lehetővé teszi, hogy egy HDMI-vel csatlakoztatott, beépített tunerrel rendelkező TV továbbküldje az adatokat egy surround hangrendszernek, így nincs szükség külön audiokábelre.
• 3D – Meghatározza az input/output protokollokat a főbb 3D videoformátumokhoz, így készítve elő az utat a valódi 3D-s játékok és a
3D-s házimozi alkalmazásokhoz.
• Tartalomtípus – A tartalomtípusok valós idejű jelzése a kijelző és a forráseszközök között, lehetővé téve a tévé számára a képbeállítások optimalizálását az adott tartalomtípusnak megfelelően.
60 Technológia és összetevők
• Kiegészítő színterek – Támogatást biztosít a kiegészítő színmodellekhez, amelyek a digitális fényképészetben és számítógépes grafikában használatosak.
• 4K támogatás – Messze az 1080p-t meghaladó felbontást tesz lehetővé, támogatva a következő generációs kijelzőket; ezek vetekedni fognak a Digital Cinema rendszerekkel, amelyeket számos kereskedelmi moziban használnak.
• HDMI-mikrocsatlakozó – Új, kisebb csatlakozó a telefonok és egyéb hordozható eszközök számára, amely maximálisan 1080p videofelbontást támogat.
• Autóipari csatlakozórendszer – Új kábelek és csatlakozók az autóipari videórendszerekhez, amelyeket olyan módon terveztek meg, hogy megfeleljenek az autós környezet sajátos igényeinek, HD-minőséget biztosítva.
A HDMI előnyei
• A minőségi HDMI tömörítetlen digitális audio és videóátvitelt biztosít a legmagasabb, legélesebb képminőséggel.
• Az alacsony költségű HDMI a digitális interfészek minőségét és funkcióit nyújtja, miközben egyszerű, költséghatékony módon támogatja a tömörítés nélküli videóformátumokat is
• Az audio HDMI több audioformátumot támogat a normál sztereó formátumtól a többcsatornás térhatású hangig
• A HDMI a videót és a többcsatornás hangot egyetlen kábelben egyesíti, így kiküszöbölve a költségeket, bonyolultságot és a sok kábel
által okozott zűrzavart, amely a jelenleg használt A/V-rendszerekre jellemző
• A HDMI támogatja a videóforrás (pl. egy DVD-lejátszó) és a DTV közötti kommunikációt, így új funkciókat tesz lehetővé
USB-funkciók
Az USB (Universal Serial Bus) technológia 1996-ban jelent meg a piacon. Ez a megoldás jelentősen leegyszerűsítette a periférikus eszközök
– például az egerek, billentyűzetek, külső meghajtók és nyomtatók – számítógépekhez való csatlakoztatását.
Vessünk egy gyors pillantást az USB evolúciójára az alábbi táblázat segítségével.
4. táblázat: Az USB evolúciója
Típus Adatátviteli sebesség
USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 port
5 Gbps
USB 2.0
480 Mbps
Kategória
Szuper sebesség
Nagy sebesség
Bevezetés éve
2010
2000
USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 (SuperSpeed USB)
Az USB 2.0 az évek során megkerülhetetlen de facto adatátviteli szabvánnyá vált a számítógépes iparágban, miután világszerte körülbelül 6 milliárd eladott eszközbe került be. Az egyre gyorsabb és egyre nagyobb sávszélességet igénylő hardverek azonban már nagyobb adatátviteli sebességet igényelnek. Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 az elődjénél elméletileg 10-szer gyorsabb adatátvitelt tesz lehetővé, ezáltal végre megfelel a fogyasztói igényeknek. Az USB 3.1 Gen 1 jellemzői dióhéjban a következők:
• Magasabb adatátviteli sebesség (akár 5 Gbit/s)
• Fokozott maximális buszteljesítmény és nagyobb eszköz-áramfelvétel, amely jobban megfelel az egyre több energiát igénylő eszközöknek
• Új energiakezelési funkciók
• Teljes kétirányú adatátvitel és támogatás az új átviteli típusok számára
• Visszafelé kompatibilis az USB 2.0-val
• Új csatlakozók és kábel
Az alábbi témakörök az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 típushoz kapcsolódó leggyakrabban feltett kérdéseket fedik le.
Technológia és összetevők 61
Sebesség
A legújabb USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 specifikáció pillanatnyilag három sebességmódot határoz meg. Super-Speed, Hi-Speed és Full-Speed. Az
új SuperSpeed mód adatátviteli sebessége 4,8 Gbit/s. A specifikációban megmaradt a Hi-Speed és a Full-Speed USB-mód (közismert nevén USB 2.0 és 1.1), amelyek továbbra is 480 Mbit/s-os, illetve 12 Mbit/s-os adatátvitelt tesznek lehetővé, megőrizve ezzel a korábbi eszközökkel való kompatibilitást.
Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 a következő műszaki módosítások révén nyújt jóval nagyobb teljesítményt.
• A meglévő USB 2.0 busszal párhuzamosan egy további fizikai buszt is hozzáadtak (tekintse meg az alábbi képet).
• Az USB 2.0 korábban négy vezetékkel rendelkezett (táp, földelés és egy pár differenciális adatvezeték). Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 négy további vezetékkel bővül, amelyek a két további differenciális jel (fogadás és továbbítás) vezetékpárjait alkotják, így a csatlakozókban és a kábelekben nyolc vezeték található.
• Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 kétirányú adatátviteli csatolófelületet használ, tehát nem az USB 2.0 fél-duplex elrendezését. Ez a módosítás elméletileg 10-szeres sávszélesség-növekedést eredményez.
A HD videotartalom, a terabájtos kapacitású adattárolók, a sok megapixel felbontású digitális fényképezőgépek stb. elterjedésével folyamatosan nő az egyre nagyobb adatátviteli sebesség iránti igény, amellyel az USB 2.0 szabvány nem tud lépést tartani. Ráadásul az USB
2.0-s kapcsolatok soha még csak meg sem közelíthetik a 480 Mbit/s-os elméleti maximális adatátviteli sebességet, a valóban elérhető maximális sebesség körülbelül 320 Mbit/s (40 MB/s) körül alakul. Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 típusú kapcsolatok ugyanígy nem érik el soha a
4,8 Gbit/s sebességet. A valós, veszteségekkel együtt mért maximális adatátviteli sebesség 400 MB/s lesz. Ezzel a sebességgel az USB
3.0/USB 3.1 Gen 1 tízszeres javulást jelent az USB 2.0-hoz képest.
Alkalmazások
Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 új sávokat nyit meg, és nagyobb teret enged az eszközöknek ahhoz, hogy jobb minőségű szolgáltatást nyújtsanak. Az USB-n keresztül videojelküldés korábban alig használható lehetőség volt (mind a maximális felbontást, mind a késleltetést és a videojel-tömörítést tekintve), de könnyen elképzelhető, hogy az 5–10-szeres elérhető sávszélességgel az USB-s videomegoldások is sokkal jobban fognak működni. Az egykapcsolatos DVI majdnem 2 Gbit/s-os adatátviteli sebességet igényel. Amíg a 480 Mbit/s korlátozó tényező volt, addig az 5 Gbit/s már több mint ígéretes. Az ígért 4,8 Gbit/s-os sebességgel a szabvány olyan termékekbe, például külső RAID tárolórendszerekbe is bekerülhet, amelyekben korábban nem volt elterjedt.
Az alábbiakban néhány SuperSpeed USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 szabványt használó terméket sorolunk fel:
• Külső asztali USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 merevlemezek
• Hordozható USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 merevlemezek
• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 merevlemez-dokkolók és adapterek
62 Technológia és összetevők
• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 flash-meghajtók és olvasók
• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 SSD meghajtók
• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 RAID-ek
• Optikai meghajtók
• Multimédiás eszközök
• Hálózatépítés
• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 adapterkártyák és elosztók
Kompatibilitás
Jó hír, hogy az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 terméket az alapoktól fogva úgy tervezték, hogy békésen megférjen az USB 2.0 mellett. Az első és legfontosabb, hogy bár az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 új fizikai kapcsolatokat határoz meg, és az új kábeleken keresztül kihasználhatja az új protokoll nagyobb adatátviteli sebességét, a csatlakozó szögletes alakja nem változott, és az USB 2.0 négy érintkezője is ugyanazon a helyen maradt benne. Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 típusú kábelek öt új kapcsolatot létesítenek az adatok továbbítására és fogadására, de ezeket csak akkor használja az eszköz, ha megfelelő SuperSpeed USB-csatlakozóval érintkezik.
A Windows 8/10 natívan támogatja az USB 3.1 Gen 1 vezérlőket. Ezzel ellentétben a korábbi Windows-verziókon külön illesztőprogramok szükségesek az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 vezérlőkhöz.
A Microsoft bejelentette, hogy a Windows 7 is támogatni fogja az USB 3.1 Gen 1 típust, ha nem is az azonnali kiadásban, de egy későbbi szervizcsomaggal vagy frissítéssel. Nem lehet kizárni, hogy ha a Windows 7-ben sikerül bevezetni az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 támogatását, akkor a SuperSpeed támogatás esetleg a Vistában is meg fog jelenni. A Microsoft ezt meg is erősítette, mivel a cég úgy nyilatkozott, hogy partnerei legtöbbje is úgy véli, hogy a Vistának is támogatnia kellene az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 típust.
A Displayport over USB Type-C előnyei
• A DisplayPort audio-/video- (A/V) teljesítményének teljes kihasználása (akár 4K 60 Hz mellett)
• SuperSpeed USB (USB 3.1) adatátvitel
• Tetszőlegesen csatlakoztatható dugasz és kábelirány
• Kompatibilitás a korábbi VGA- és DVI-adapterekkel
• HDMI 2.0a támogatása, kompatibilitás a korábbi verziókkal
USB Type-C
Az USB Type-C egy új, kis méretű fizikai csatlakozó. A csatlakozó különféle olyan izgalmas és új USB-szabványokat támogat, mint például az USB 3.1 és az USB PD (USB-tápellátás).
Alternatív mód
Az USB Type-C egy új, rendkívül kis méretű csatlakozószabvány. Mérete a régi USB Type-A csatlakozó méretének kb. egyharmada. Ez egy
önálló csatlakozószabvány, amelyet minden eszköznek támogatnia kell. Az USB Type-C portok különféle „alternatív módot” használó protokollok támogatására alkalmasak, ennek köszönhetően olyan adaptereket is használhat, amelyek HDMI, VGA, DisplayPort vagy egyéb típusú csatlakozókon képesek jel kibocsátására erről az USB-portról.
USB-tápellátás
Az USB PD műszaki adatai nagyban hasonlítanak az USB Type-C műszaki adataira. Manapság az okostelefonokat, a táblagépeket és más mobileszközöket is gyakran töltenek USB-kapcsolaton keresztül. Az USB 2.0 csatlakozó max. 2,5 watt teljesítmény leadására képes – ez legfeljebb a telefonok töltésére elegendő. A laptopok töltése például 60 wattot igényel. Az USB PD specifikáció azonban akár 100 watt
Technológia és összetevők 63
leadását is lehetővé teszi. Ez kétirányú folyamat, vagyis a csatlakozó eszközök töltésére vagy a csatlakozón keresztüli visszatöltésre is használható. És ez még nem minden: ez a tápellátás akár az adatküldés közben is működik.
Ezzel végre eljöhet az az idő, amikor laptopjainkat nem csak a laptophoz kapott töltő segítségével, hanem egy standard USB-csatlakozáson keresztül tölthetjük. Laptopját egy olyan hordozható akkumulátorral is töltheti, amelyet manapság az okostelefon és más hordozható eszközök töltésére is használnak. Csatlakoztassa laptopját egy tápkábelhez csatlakozó külső kijelzőhöz, amely a használat közben is tölteni fogja a laptopját – mindezt egy kis méretű USB Type-C csatlakozón keresztül. Használatához fontos, hogy az eszköz és a kábel is támogassa az USB-tápellátást. Attól, hogy az eszköz USB Type-C csatlakozóval is fel van szerelve, még nem biztos, hogy a többi eszköz is támogatja azt.
USB Type-C és USB 3.1
Az USB 3.1 egy új USB-szabvány. Az USB 3 névleges sávszélessége 5 Gb/s, míg az USB 3.1 Gen2 esetében ez 10 Gb/s. Ez dupla sávszélességet jelent, azaz eléri az első generációs Thunderbolt-csatlakozó sebességét. Az USB Type-C nem azonos az USB 3.1 csatlakozóval. Az USB Type-C csak egy csatlakozóforma, a mögötte azonban USB 2 vagy USB 3.0 technológia is állhat. A Nokia N1 Android táblagépe például szintén USB Type-C csatlakozót használ, azonban az csak az USB 2.0 szabványt támogatja – még csak nem is USB 3.0t. Ezek a technológiák azonban közel állnak egymáshoz.
64 Technológia és összetevők
4
Rendszer műszaki adatai
Műszaki adatok
MEGJEGYZÉS: A kínálat régiónként változhat. A számítógép konfigurációjára vonatkozó bővebb információk:
• Windows 10 esetén kattintson vagy koppintson a Start
Rendszer műszaki adatai
Funkció
Chipkészlet
DRAM busz szélesség
Flash EPROM
Műszaki adatok
Intel Kaby Lake (processzorba integrálva)
64 bit
SPI 128 Mbit
>
Beállítások
>
Rendszer
>
Névjegy lehetőségre.
Processzor műszaki adatai
Funkció
Típusok
Műszaki adatok
• 8. generációs Intel® Core™ processzorok, max. i7, U négymagos
• 7. generációs Intel® Core™ processzorok, max. i5, U négymagos
L3 cache i3 U sorozat
• 3 MB i5 U sorozat
• 3 MB–6 MB i7 U sorozat
• 8 MB
Memória műszaki adatai
Funkció
Memóriafoglalat
Memóriakapacitás
Műszaki adatok
Két SODIMM foglalat
4 GB, 8 GB és 32 GB
Rendszer műszaki adatai 65
Funkció
Memória típusa
Sebesség
Minimális memóriaméret
Maximális memóriaméret
Műszaki adatok
DDR4 SDRAM
• 2400 MHz, nem ECC (8. generációs processzorok)
• 2133 MHz, nem ECC (7. generációs processzorok)
4 GB
32 GB
Tárolóeszköz műszaki adatai
Funkció
SSD M.2 2280/M.S
2230/PCIe NVMe
HDD
Műszaki adatok max. 512 GB, OPAL SED opciók/max. 1 TB, OPAL SED opciók/PCIe x2 NVMe max. 1 TB, hibrid, OPAL SED opciók
Hangrendszer műszaki adatai
Funkció
Típusok
Műszaki adatok
Kiváló minőségű hang
Vezérlő
Sztereó átalakítás
Belső interfész
Külső interfész
Realtek ALC3246
Digitális audiokimenet HDMI csatlakozáson keresztül - maximum 7.1 tömörített vagy nem tömörített audio
Nagy felbontású audio kodek
Kombinált sztereó fülhallgató/mikrofon
Hangszórók
Belső hangszóróerősítő
2
2 W (RMS) csatornánként
Hangerőszabályzók Gyorsbillentyűk
Videó műszaki adatai
Funkció
Típus
Videokártyák
Műszaki adatok
Alaplapra integrált, hardveres gyorsítású
Intel® HD Graphics 620 (az Intel 7. generációs Core processzoraiba integrálva)
Intel® UHD Graphics 620 (az Intel 8. generációs Core processzoraiba integrálva)
NVIDIA GeForce® MX130, 2 GB GDDR5
Adatbusz Integrált videokártya
66 Rendszer műszaki adatai
Funkció
Külső képernyő támogatás
Műszaki adatok
• 19 tűs HDMI-csatlakozó
• 15 tűs VGA-csatlakozó
• DisplayPort over USB Type-C csatlakozó
Kamera műszaki adatai
Funkció
Kamera felbontás
Műszaki adatok
1 megapixel
HD panel felbontás 1280 x 720 képpont
FHD panel felbontás 1280 x 720 képpont
1280 x 720 képpont HD panel videó felbontás
(maximum)
FHD panel videó felbontás
(maximum)
Átlós látószög
1280 x 720 képpont
74°
Kommunikációs műszaki adatok
Jellemzők
Hálózati adapter
Vezeték nélküli kapcsolat
Műszaki adatok
10/100/1000 Mb/s Ethernet (RJ-45)
• Beépített vezeték nélküli helyi hálózat (WLAN)
• Beépített vezeték nélküli nagy kiterjedésű hálózat (WWAN)
Port és csatlakozó műszaki adatai
Funkció
Audio
Videó
Műszaki adatok
Kombinált sztereó fülhallgató/mikrofon
• HDMI 1.4 (UMA)/ HDMI 2.0 (különálló)
• 15 tűs VGA-csatlakozó
Hálózati adapter
USB
Memóriakártyaolvasó
Micro SIM-kártya
(uSIM)
Egy RJ-45-csatlakozó
3 db USB 3.1 Gen 1 (egy PowerShare funkcióval),
SD 4.0 memóriakártya-olvasó külső microSIM-kártyatálca
Rendszer műszaki adatai 67
Funkció
USB Type-C kerete
Műszaki adatok
• Egy DisplayPort az USB Type-C-n
Érintkezés nélküli intelligens kártya műszaki adatok
Funkció Műszaki adatok
Támogatott intelligens kártyák és
-technológiák
BTO USH-val
Kijelző műszaki adatai
Funkció
Típus
Műszaki adatok
• Nem érintőképernyős HD tükröződésmentes
• Nem érintőképernyős FHD tükröződésmentes
• Tükröződésmentes, érintőképernyős full HD monitor Embedded Touch technológiával
Magasság
Szélesség
Átló
Tényleges képernyőméret
360 mm (14,17 hüvelyk)
224,3 mm (8,83 hüvelyk)
396,24 mm (15,6 hüvelyk)
15,6 hüvelyk
Érintőképernyős
FHD tükröződésmentes :
Maximális felbontás 1920 × 1080
Maximális fényerő 220 nit
Frissítési frekvencia 60 Hz
Maximális látószög
(vízszintes)
+80/-80
+80/-80 Maximális látószög
(függőleges)
Képpontméret
• 0,161 mm (0,00634 hüvelyk)
HD tükröződésmentes :
Maximális felbontás 1366 x 768
Maximális fényerő 200 nit
Frissítési frekvencia 60 Hz
68 Rendszer műszaki adatai
Funkció
Maximális látószög
(vízszintes)
Maximális látószög
(függőleges)
Képpontméret
Műszaki adatok
40/40
+10/-30
• 0,2265 mm (0,0089 hüvelyk)
Billentyűzet műszaki adatai
Funkció
Billentyűk száma
Műszaki adatok
• Egyesült Államok: 82 billentyű
• Egyesült Királyság: 83 billentyű
• Japán: 86 billentyű
• Brazília: 84 billentyű
A billentyűzet gyorsbillentyűinek kiosztása
A billentyűzet némely billentyűjét két ikon található. Ezek a billentyűk alternatív karakterek beírására, vagy másodlagos funkciók elvégzésére használhatók. Az alternatív karakter beírásához nyomja meg a Shift gombot és a kívánt billentyűt. A másodlagos funkció végrehajtásához nyomja meg egyszerre az Fn gombot és a kívánt billentyűt.
Az alábbi táblázat bemutatja a gyorsbillentyű-kombinációkat:
MEGJEGYZÉS: A gyorsbillentyűk működését az Fn+Esc gombok megnyomásával vagy a BIOS-beállításokban, a Function Key
Behavior (Funkcióbillentyűk működése) menüpontban módosíthatja.
5. táblázat: Gyorsbillentyű-kombinációk
Jellemzők
Fn+F1
Fn+F2
Fn+F3
Fn+F4
Fn+F5
Fn+F6
Fn+F8
Fn+F9
Fn+F10 (opcionális)
Fn+F11
Fn+F12
Fn+Esc
Fn+PrntScr
Fn+Insert
Fn+jobb nyílgomb
Funkció
Hang némítása
Hangerő csökkentése
Hangerő növelése
Mikrofon némítása
NUM Lock
Görgetés zárolása
Váltás külső kijelzőre
Keresés
Billentyűzet-háttérvilágítás erősítése
Fényerő csökkentése
Fényerő növelése
Fn-billentyű-zár ki-/bekapcsolása
Vezeték nélküli funkció ki- vagy bekapcsolása
Alvó állapot
End
Rendszer műszaki adatai 69
Fn+bal nyílgomb
Érintőpad műszaki adatok
Műszaki adatok Funkció
Aktív terület:
X tengely
Y tengely
101,7 mm
55,2 mm
6. táblázat: Támogatott mozdulatok
Támogatott mozdulatok
Kurzor mozgatása
Kattintás/érintés
Kattintás és húzás
Kétujjas görgetés
Kétujjas csippentés/nagyítás
Kétujjas érintés (jobb kattintás)
Háromujjas érintés (Cortana előhívása)
Háromujjas húzás felfelé (összes megnyitott ablak megjelenítése)
Háromujjas húzás lefelé (asztal megjelenítése)
Háromujjas húzás balra vagy jobbra (váltás a megnyitott ablakok között)
Négyujjas érintés (műveletközpont megnyitása)
Négyujjas húzás balra vagy jobbra (váltás a virtuális asztalok között)
Home
Akkumulátor műszaki adatai
Funkció
Típus
Műszaki adatok
• 42 Whr
• 42 Whr
• 51 Whr
• 68 Whr
• 4 cellás, hosszú élettartamú akkumulátor
•
Akkumulátor – műszaki adatok :
42 Wh
70 Rendszer műszaki adatai
Windows 10
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Támogatja
Funkció
Mélység
Magasság
Szélesség
Súly
Feszültség
Jellemző amperórakapacitás
Akkumulátor – műszaki adatok :
Mélység
Magasság
Szélesség
Súly
Feszültség
Jellemző amperórakapacitás
Akkumulátor – műszaki adatok :
Mélység
Magasság
Szélesség
Súly
Feszültség
Jellemző amperórakapacitás
Hőmérséklettartomány
Üzemi
Műszaki adatok
181 mm (7,126 hüvelyk)
7,05 mm (0,28 hüvelyk)
95,9 mm (3,78 hüvelyk)
210 g (0,46 font)
11,4 V-os egyenáramú
3,684 Ah
51 Wh
181 mm (7,126 hüvelyk)
7,05 mm (0,28 hüvelyk)
95,9 mm (3,78 hüvelyk)
250 g (0,55 font)
11,4 V-os egyenáramú
4,473 Ah
68 Wh/4 cellás, hosszú élettartamú akkumulátor
233,00 mm (9,17 hüvelyk)
7,5 mm (0,28 hüvelyk)
95,90 mm (3,78 hüvelyk)
340 g (0,74 font)
7,6 V-os egyenáramú
8,947 Ah
• Töltés: 0°C és 50°C között (32°F és 158°F között)
• Lemerülés: 0°C és 70°C között (32°F és 122°F között)
• Üzemi: 0°C és 35°C között (32°F és 95°F között)
Készenléti
Gombelem
–20°C és 65°C között (–4°F és 149°F között)
3 V CR2032 lítium gombelem
Váltóáramú adapter műszaki adatai
Funkció
Típus
Műszaki adatok
65 W és 90 W
Bemeneti feszültség 100 V AC–240 V AC
Rendszer műszaki adatai 71
Funkció
Bemeneti
áramerősség
(maximum)
Műszaki adatok
1,7 A/1,6 A
Bemeneti frekvencia 50 Hz és 60 Hz között
Kimeneti
áramerősség
3,34 A (folyamatos)/4,62 A (folyamatos)
19,5 +/– 1,0 V DC Névleges kimeneti feszültség
Hőmérsékleti tartomány (üzemi)
0 °C és 40 °C között (32 °F és 104 °F között)
Hőmérsékleti tartomány (nem
üzemi)
Dugasz mérete
–40 °C és 70 °C között (–40 °F és 158 °F között)
7,4 mm
Fizikai műszaki adatok
Funkció
Elülső magasság
Műszaki adatok
• Nem érintőképernyős – 20,6 mm (0,8 hüvelyk)
• Érintőképernyős – 21,65 mm (0,8 hüvelyk)
Hátsó magasság
• Nem érintőképernyős – 23,25 mm (0,9 hüvelyk)
• Érintőképernyős – 24,3 mm (0,9 hüvelyk)
Szélesség
• 376,0 mm (14,8 hüvelyk)
Mélység
• 250,7 mm (9,9 hüvelyk)
Súly
• 4,14 font (1,88 kg)
Környezeti adatok
Hőmérséklet:
Üzemi
Tárolási
Relatív páratartalom
(legfeljebb)
Üzemi
Műszaki adatok
0°C és 35°C között (32°F és 95°F között)
-40 °C és 65 °C között (-40 °F és 149 °F között)
Műszaki adatok
10% – 90% (nem lecsapódó)
72 Rendszer műszaki adatai
Relatív páratartalom
(legfeljebb)
Tárolási
Műszaki adatok
5% - 95% (nem lecsapódó)
Tengerszint feletti magasság
(maximum):
Műszaki adatok
Üzemi 0 m és 3048 m között (0 és 10 000 láb között)
Készenléti 0 m és 10 668 m között (0 láb és 35 000 láb között)
Légkörszennyezési szint
G1-es osztályú az ISA-71.04-1985 jelű szabvány szerint
Rendszer műszaki adatai 73
5
Rendszerbeállítási opciók
MEGJEGYZÉS: A számítógéptől és hozzá tartozó eszközöktől függően előfordulhat, hogy az alábbiakban felsorolt opciók nem jelennek meg.
Témák:
•
•
•
•
•
•
Rendszer-konfigurációs képernyő opciói
•
•
•
Biztonságos rendszerindítás képernyő opciók
•
Intel Software Guard Extensions
•
•
Energiagazdálkodás képernyő opciók
•
POST viselkedés képernyő opciók
•
Virtualizáció támogatás képernyő opciók
•
Vezeték nélküli képernyő opciók
•
•
•
A BIOS frissítése a Windows rendszerben
•
Rendszerindítási sorrend
A rendszerindítási sorrend lehetővé teszi, hogy megkerülje a rendszerbeállításban meghatározott rendszerindítási sorrendet, és egy meghatározott eszközről indítsa a rendszert (például: optikai meghajtó vagy merevlemez meghajtó). A bekapcsolási önteszt (POST) során, amíg a Dell embléma látható, a következő műveleteket végezheti el:
• Hozzáférés a rendszerbeállításhoz az <F2> billentyű lenyomásával
• Egyszeri rendszerindítási menü előhívása az <F12> billentyű lenyomásával
Az egyszeri rendszerindítási menü azokat az eszközöket jeleníti meg, amelyekről a rendszer indítható, valamint diagnosztikai opciókat ajánl fel. A rendszerindítási opciók az alábbiak:
• Eltávolítható meghajtó (ha van)
• STXXXX meghajtó
MEGJEGYZÉS: A XXX a SATA meghajtó számát jelöli.
• Optikai meghajtó (ha van)
• SATA-meghajtó (ha van)
• Diagnosztika
MEGJEGYZÉS: A Diagnosztika kiválasztásával az ePSA diagnosztika képernyő jelenik meg.
74 Rendszerbeállítási opciók
A rendszerindítási sorrend a rendszerbeállítás képernyő elérésére is biztosít opciókat.
Navigációs billentyűk
MEGJEGYZÉS: A legtöbb rendszerbeállítási opció esetén az elvégzett módosításokat a rendszer rögzíti, de azok csak a rendszer
újraindítása után lépnek érvénybe.
Billentyűk
Felfelé nyíl
Lefelé nyíl
Enter
Szóköz billentyű
Fül
Navigáció
Lépés az előző mezőre.
Lépés a következő mezőre.
Érték kiválasztása a kijelölt mezőben (ha van), vagy a mezőben lévő hivatkozás megnyitása.
Legördülő lista kibontása vagy összecsukása, ha lehetséges.
Lépés a következő fókusz területre.
MEGJEGYZÉS: Csak normál grafikus böngésző esetén.
Esc Visszalépés az előző oldalra, amíg a fő képernyő meg nem jelenik. Ha az Esc billentyűt megnyomja a fő képernyőn, egy üzenet jelenik meg, amely kéri a változtatások elmentését, és újraindítja a rendszert.
Rendszerbeállítás áttekintése
A Rendszerbeállítás az alábbiakat teszi lehetővé:
• Módosíthatja a rendszerkonfigurációs adatokat a hardver számítógépbe szerelését, cseréjét vagy eltávolítását követően.
• Olyan felhasználó által választható opciókat állíthat be vagy módosíthat, mint például a felhasználói jelszó.
• Megállapíthatja az aktuális memóriaméretet vagy beállíthatja a telepített merevlemez-meghajtó típusát.
A Dell azt ajánlja, hogy a rendszerbeállítások használata előtt – későbbi felhasználás céljából – írja le a Rendszerbeállítások képernyőn látható információkat.
FIGYELMEZTETÉS: Ha nem szakértő szintű felhasználó, ne módosítsa az itt található beállításokat. Bizonyos változtatások a számítógép hibás működését okozhatják.
A rendszerbeállítás elérése
1 Kapcsolja be (vagy indítsa újra) a számítógépet.
2 Miután a Dell embléma megjelenik, azonnal nyomja meg az F2 billentyűt.
A Rendszerbeállítás képernyő jelenik meg.
MEGJEGYZÉS: Ha túl sokáig vár és megjelenik az operációs rendszer logója, várjon tovább, amíg meg nem jelenik a
Microsoft Ekkor kapcsolja ki a számítógépet, és próbálja meg újból végrehajtani a műveletet.
MEGJEGYZÉS: Miután a Dell embléma megjelent, az F12 billentyűt is megnyomhatja, amellyel a BIOS beállítást nyitja meg.
Általános képernyő opciók
Ebben a részben található a számítógép hardverének elsődleges jellemzőinek listája.
Lehetőség
Rendszerinformációk
Leírás
Ebben a részben található a számítógép hardverének elsődleges jellemzőinek listája.
• System Information (Rendszer-információ): BIOS-verzió, szervizcímke, termékcímke, tulajdonosi címke, tulajdonosi viszony kezdete, gyártási idő és az expressz szervizkód.
Rendszerbeállítási opciók 75
Lehetőség Leírás
• Memory Information (Memóriaadatok) — Telepített memória, rendelkezésre álló memória, memóriasebesség, memóriacsatorna üzemmódja, memóriatechnológia, az A foglalatban lévő memória mérete, a B foglalatban lévő memória mérete.
• Processor Information (Processzor adatai): processzor típusa, magok száma, processzorazonosító, aktuális
órajelsebesség, minimális órajelsebesség, maximális órajelsebesség, L2 processzor gyorsítótár, L3 processzor gyorsítótár, HT képesség, valamint 64-bites technológia.
• Eszközinformációk: A következőket jeleníti meg: Elsődleges merevlemez-meghajtó, M.2 SATA2, M.2 SATA, M.2
PCIe SSD-0, LOM MAC cím, Videovezérlő, Videovezérlő BIOS-verziója, Videomemória, Panel típusa, Eredeti felbontás, Audiovezérlő, Wi-Fi eszköz, WiGig eszköz, Mobil eszköz, Bluetooth eszköz.
Akkumulátor adatai Az akkumulátor állapotát és a számítógéphez csatlakoztatott váltóáramú adapter típusát mutatja.
Boot Sequence Azon sorrend megváltoztatását teszi lehetővé, melyen a számítógép megpróbál egy operációs rendszert találni.
• Hajlékonylemez meghajtó
• Belső merevlemez-meghajtó
• USB tárolóeszköz
• CD/DVD/CD-RW Drive (CD/DVD/CD-RW meghajtó)
• Onboard NIC (Csatlakoztatott hálózati kártya)
Advanced Boot
Options
UEFI Boot Path
Security (UEFI indítási útvonal biztosítása)
Ezzel az opcióval lehetőség van korábbi beállítási ROM-ok betöltésére. Az
• Always (Mindig)
• Never (Soha) (alapértelmezés szerint engedélyezve)
Enable Legacy Option ROMs
(Hagyományos beállítási ROM-ok engedélyezése) beállítás alapértelmezés szerint le van tiltva.
Ezzel a funkcióval szabályozhatja, hogy a rendszer megkérje-e a felhasználót a rendszergazdai jelszó megadására, amikor UEFI indítási útvonalról végez rendszerindítást az F12 billentyűvel megnyitható rendszerindítási menüből.
• Always, Except Internal HDD (Mindig, kivéve belső merevlemez esetén)
Date/Time Lehetővé teszi a dátum és idő módosítását.
Rendszer-konfigurációs képernyő opciói
Lehetőség
Integrated NIC
Leírás
Lehetővé teszi az integrált hálózati vezérlő konfigurálását. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Disabled (Letiltva)
• Enabled (Engedélyezve)
• Enabled w/PXE (Engedélyezve PXE-vel): Az opció alapértelmezés szerint engedélyezve van.
Parallel Port
Serial Port
Lehetővé teszi a dokkoló állomáson található párhuzamos port konfigurálását. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Disabled (Letiltva)
• AT: E beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
• PS2
• ECP
Lehetővé teszi az integrált soros port konfigurálását. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Disabled (Letiltva)
• COM1: E beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
• COM2
76 Rendszerbeállítási opciók
Lehetőség Leírás
• COM3
• COM4
SATA Operation
Drives
Lehetővé teszi a belső SATA-merevlemez-meghajtó vezérlőjének konfigurálását. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Disabled (Letiltva)
• AHCI
• RAID be: Ez a beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
Lehetővé teszi az alaplapon található SATA meghajtók konfigurálását. Alapértelmezés szerint minden meghajtó engedélyezve van. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• SATA-0
• SATA-2
• SATA-4
• M.2 PCI-e SSD-0
SMART Reporting Ezzel a mezővel állítható be, hogy a rendszer jelezze-e az integrált merevlemez-meghajtók hibáit az indítás során.
Ez a technológia a SMART (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology) specifikációk részét képezi. A beállítás alapértelmezés szerint le van tiltva.
• Enable SMART Reporting (SMART-jelentések engedélyezése)
USB Configuration
Ez opcionális funkció.
Ez a mező konfigurálja az integrált USB vezérlőt. Ha a Boot Support (Rendszerindítási támogatás) engedélyezve van, a rendszer bármilyen típusú USB-tárolóeszközről (HDD, pendrive, hajlékonylemez) elindítható.
Az USB-port aktiválása esetén a hozzá csatlakoztatott eszközök engedélyezettek és az operációs rendszer számára hozzáférhetők.
Ha az USB-port le van tiltva, az operációs rendszer nem látja a hozzá csatlakoztatott eszközöket.
Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Enable USB Boot Support (USB rendszerindítás támogatásának engedélyezése) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• Enable External USB Port (Külső USB-port engedélyezése) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• Enable Thunderbolt Ports (Thunderbolt-portok engedélyezése) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• Enable Thunderbolt Boot Support (Thunderbolt indítás támogatásának engedélyezése)
• Always Allow Dell Dock (Dell-dokk engedélyezése mindig) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• Enable Thunderbolt (and PCIe behind TBT) Pre-boot (Thunderbolt (és TBT utáni PCIe) előindítás engedélyezése)
• Security level – No Secuirty (Biztonsági szint – Nincs biztonság)
• Security level – User Configuration (Biztonsági szint – Felhasználói konfiguráció) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• Security level – Secure connect (Biztonsági szint – Biztonságos csatlakozás)
• Security level – Display Port Only (Biztonsági szint – Csak DisplayPort)
MEGJEGYZÉS: Az USB-billentyűzet és egér a fenti beállításoktól függetlenül mindig működik a BIOS beállításában.
USB PowerShare Ez a mező az USB PowerShare funkció működésének beállítására szolgál. Ez a beállítás lehetővé teszi külső eszközök töltését a rendszer akkumulátorának használatával az USB PowerShare porton keresztül.
Rendszerbeállítási opciók 77
Lehetőség
Audio
Leírás
Ez a terület engedélyezi vagy tiltja le az integrált audio-vezérlőt. Alapértelmezés szerint az Enable Audio (Hang engedélyezése) opció van kiválasztva. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Enable Microphone (Mikrofon engedélyezése) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• Enable Internal Speaker (Belső hangszóró engedélyezése) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
Keyboard
Illumination
E mező teszi lehetővé a billentyűzetvilágítás funkció üzemmódjának a kiválasztását. A billentyűzet fényereje 0% és
100% között változtatható. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Disabled (Letiltva)
• Dim (Sötét)
• Bright (Fényes) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
Keyboard Backlight
Timeout on AC
A Keyboard Backlight Timeout (Billentyűzet háttérvilágítás időtartam) funkció elsötétíti a billentyűzetet, ha a számítógépet a váltóáramú adatperről használja. Ez nem befolyásolja a billentyűzet fő megvilágítási funkcióit.
Továbbra is különböző fényerőszinteket állíthat be a billentyűzet megvilágítását szabályozó funkciókkal. Ez a mező csak akkor van befolyással a működésre, ha engedélyezve van a háttérvilágítás.
• 5 seconds (5 másodperc)
• 10 seconds (10 másodperc) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• 15 seconds (15 másodperc)
• 30 seconds (30 másodperc)
• 1 minute (1 perc)
• 5 minutes (5 perc)
• 15 minutes (5 perc)
• Never (Soha)
Keyboard Backlight
Timeout on Battery
A Keyboard Backlight Timeout (Billentyűzet háttérvilágítás időtartam) funkció elsötétíti a billentyűzetet, ha a számítógépet a akkumulátorról használja. Ez nem befolyásolja a billentyűzet fő megvilágítási funkcióit. Továbbra is különböző fényerőszinteket állíthat be a billentyűzet megvilágítását szabályozó funkciókkal. Ez a mező csak akkor van befolyással a működésre, ha engedélyezve van a háttérvilágítás.
• 5 seconds (5 másodperc)
• 10 seconds (10 másodperc) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• 15 seconds (15 másodperc)
• 30 seconds (30 másodperc)
• 1 minute (1 perc)
• 5 minutes (5 perc)
• 15 minutes (5 perc)
• Never (Soha)
Keyboard Backlight with AC
A Keyboard Backlight with AC (Billentyűzet háttérvilágítása töltőadapterrel) beállítás nem befolyásolja a billentyűzet fő megvilágítási funkcióit. Továbbra is különböző fényerőszinteket állíthat be a billentyűzet megvilágítását szabályozó funkciókkal. Ez a mező csak akkor van befolyással a működésre, ha engedélyezve van a háttérvilágítás.
Érintőképernyős Ez a mező határozza meg, hogy az érintőképernyő engedélyezve van-e.
• Touchscreen (Érintőképernyő) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
Unobtrusive Mode Ha bekapcsolja ezt a funkciót, az Fn és az F7 billentyűk együttes lenyomásával kikapcsolja a rendszer által kiadott
összes fényt és hangot. A normál működés visszaállításához nyomja meg ismét az Fn és az F7 billentyűket. A beállítás alapértelmezés szerint le van tiltva.
78 Rendszerbeállítási opciók
Lehetőség
Miscellaneous
Devices
Leírás
Az alábbi eszközök engedélyezését és letiltását teszi lehetővé:
• Enable Camera (Kamera engedélyezése) — alapértelmezett beállításként engedélyezve
• Enable Hard Drive Free Fall Protection (Merevlemez-meghajtó szabadesési védelem engedélyezése)
(alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• Enable Secure Digital (SD) Card (SD-kártya engedélyezése) (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• Secure Digital (SD) Card Boot
• Secure Digital (SD) card Read-Only Mode (Secure Digital (SD) kártya csak olvasás üzemmódban)
Videó képernyő opciók
Lehetőség
LCD Brightness
Leírás
Lehetővé teszi a kijelző fényerősségének beállítását az alkalmazott erőforrás (akkumulátor vagy váltóáramú adapter) függvényében.
MEGJEGYZÉS: A videobeállítások csak akkor láthatók, ha a rendszerben videokártya is telepítve van.
Biztonsági képernyő opciói
Lehetőség
Admin Password
Leírás
Beállíthatja, módosíthatja, illetve törölheti a rendszergazda jelszavát.
MEGJEGYZÉS: A rendszer vagy a merevlemez-meghajtó jelszavának beállítása előtt be kell állítania a rendszergazda jelszót. A rendszergazda jelszó beállítása automatikusan törli a rendszer jelszót és merevlemez-meghajtó jelszavát.
MEGJEGYZÉS: A sikeres jelszómódosítások azonnal életbe lépnek.
Alapértelmezett beállítás: Not set (Nincs beállítva)
System Password Lehetővé teszi a rendszerjelszó beállítását, módosítását vagy törlését.
MEGJEGYZÉS: A sikeres jelszómódosítások azonnal életbe lépnek.
Alapértelmezett beállítás: Not set (Nincs beállítva)
M.2 SATA SSD
Password (M.2
SATA SSD jelszava)
Ezzel a funkcióval állíthatja be, módosíthatja vagy törölheti az M.2 SATA SSD jelszavát.
MEGJEGYZÉS: A sikeres jelszómódosítások azonnal életbe lépnek.
Alapértelmezett beállítás: Not set (Nincs beállítva)
Strong Password Lehetővé teszi, hogy a rendszer csak erős jelszavak beállítását fogadja el.
Alapértelmezett beállítás: Enable Strong Password (Erős jelszó engedélyezése) nincs kiválasztva.
MEGJEGYZÉS: Erős jelszó engedélyezése esetén a rendszergazdai és rendszerjelszónak legalább egy nagybetűs és egy kisbetűs karaktert kell tartalmaznia, és legalább 8 karakter hosszúnak kell lennie.
Lehetővé teszi a rendszergazdai jelszó és a rendszerjelszó minimális és maximális hosszának beállítását.
Password
Configuration
Password Bypass Lehetővé teszi annak a jogosultságnak az engedélyezését, illetve letiltását, amellyel megkerülhető a rendszerjelszó
és a belső merevlemez-meghajtó jelszava (feltéve, hogy be vannak állítva). Az alábbi lehetőségek közül választhat:
Rendszerbeállítási opciók 79
Lehetőség Leírás
• Disabled (Letiltva)
• Reboot bypass (Újraindításkor kihagyás)
Alapértelmezett beállítás: Disabled (Letiltva)
Password Change Lehetővé teszi a rendszerjelszóhoz és a merevlemez-meghajtó jelszavához való jogosultság engedélyezését, illetve letiltását, amennyiben a rendszergazdai jelszó be van állítva.
Alapértelmezett beállítás: Allow Non-Admin Password Changes (Nem rendszergazdai jelszavak módosításának engedélyezése) kiválasztva.
Non-Admin Setup
Changes
UEFI Capsule
Firmware Updates
Lehetővé teszi annak beállítását, hogy engedélyezett-e a beállítási opciók módosítása rendszergazda jelszó megléte esetén. Letiltás esetén a beállításokat zárolja a rendszergazda jelszó.
Lehetővé teszi annak beállítását, hogy a rendszer engedélyezze-e a BIOS-frissítéseket UEFI-kapszula típusú frissítőcsomagokon keresztül.
• Enable UEFI Capsule Firmware Updates (UEFI-kapszulás firmware-frissítés engedélyezése) (alapértelmezés szerint engedélyezve)
TPM 2.0 Security Lehetővé teszi a megbízható platform modul (Trusted Platform Module – TPM) engedélyezését indítási önteszt
(POST) közben. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• TPM On (TPM Be) (alapértelmezett beállításként engedélyezve van)
• Clear (Törlés)
• PPI Bypass for Enabled Commands (PPI-áthidalás engedélyezett parancsokhoz) (alapértelmezés szerint engedélyezve)
• Attestation Enable (Tanúsítás engedélyezése) (alapértelmezés szerint engedélyezve van)
• Key Storage Enable (Kulcstárolás engedélyezése) (alapértelmezés szerint engedélyezve van)
• PPI Bypass for Disabled Commands (PPI-áthidalás letiltott parancsokhoz)
• SHA-256 (alapértelmezés szerint engedélyezve van)
• Disabled (Letiltva)
• Enabled (Engedélyezve)
MEGJEGYZÉS: A TPM1.2/2.0 frissítéséhez vagy visszaállításához töltse le a TPM csomagoló eszközt
(szoftver).
Computrace Lehetővé teszi az opcionális Computrace szoftver aktiválását, illetve letiltását. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Deactivate (Deaktiválás)
• Disable (Letiltás)
• Activate (Aktiválás)
MEGJEGYZÉS: Az Activate (Aktiválás) és a Disable (Letiltás) opciókkal a funkciókat véglegesen aktiválhatjuk vagy letilthatjuk, amely után nem módosíthatók tovább.
Alapértelmezett beállítás: Deactivate (Deaktiválás)
CPU XD Support Lehetővé teszi a processzor Execute Disable (Letiltás végrehajtása) módjának engedélyezését.
Enable CPU XD Support (CPU XD-támogatás engedélyezése) (alapértelmezett beállítás)
OROM Keyboard
Access
Lehetővé teszi rendszerindítás során az Option ROM konfigurációs képernyőkhöz történő hozzáférést billentyűparancsok segítségével. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Enable (Engedélyezés)
80 Rendszerbeállítási opciók
Lehetőség
Admin Setup
Lockout
Leírás
• One Time Enable (Egyszeri engedélyezés)
• Disable (Letiltás)
Alapértelmezett beállítás: Engedélyezés
Megakadályozza, hogy a felhasználók hozzáférjenek a beállításokhoz, ha a rendszergazdai jelszó be van állítva.
Alapértelmezett beállítás: Disabled (Letiltva)
Master Password
Lockout
(Mesterjelszó letiltása)
Ezzel a funkcióval letilthatja a mesterjelszavakat. A beállítás módosítása előtt törölnie kell a merevlemezmeghajtókhoz beállított jelszavakat.
• Enable Master Password Lockout (Mesterjelszó letiltásának engedélyezése) (letiltva)
Biztonságos rendszerindítás képernyő opciók
Lehetőség Leírás
Secure Boot Enable Ez az opció engedélyezi vagy tiltja le Secure Boot funkciót.
• Disabled (Letiltva)
• Enabled (Engedélyezve)
Alapértelmezett beállítás: Enabled (Engedélyezve).
Expert Key
Management
Lehetővé teszi a biztonságikulcs-adatbázis kezelését, ha a rendszer Egyéni módban van. Az Enable Custom Mode
(Egyéni mód engedélyezése) opció alapértelmezés szerint le van tiltva. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• PK
• KEK
• db
• dbx
Ha engedélyezi a Custom Mode (Egyéni üzemmód) opciót, a PK, KEK, db és a dbx megfelelő opciói jelennek meg. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Save to File (Mentés fájlba) –A kulcs elmentése a felhasználó által megadott fájlba
• Replace from File (Csere fájlból) – Az aktuális kulcs cseréje egy a felhasználó által megadott fájlból
• Append from File (Kiegészítés fájlból) – Egy kulcs hozzáadása az aktuális adatbázishoz a felhasználó által megadott fájlból
• Delete (Törlés) –A kiválasztott kulcs törlése
• Reset All Keys (Összes kulcs visszaállítása) –Az alapértelmezett beállítások visszaállítása
• Delete All Keys (Összes kulcs törlése) –Az összes kulcs törlése
MEGJEGYZÉS: Ha letiltja az egyéni üzemmódot, minden módosítás törlésre kerül, és a kulcsok visszaállnak az alapértelmezett beállításokra.
Intel Software Guard Extensions
Lehetőség
Intel SGX Enable
Leírás
Ez a mező adja meg a kódok futtatásához és az érzékeny adatok tárolásához a fő operációs rendszer szintjén használható biztonságos környezetet. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
Rendszerbeállítási opciók 81
Lehetőség
Enclave Memory
Size
Leírás
• Disabled (Letiltva)
• Enabled (Engedélyezve)
• Software Controlled (Szoftver szabályozza): A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
Ezzel a funkcióval lehet megadni az SGX Enclave Reserve Memory Size (SGX beékelt lefoglalt memória mérete) beállítást. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• 32 MB
• 64 MB
• 128 MB
Teljesítmény képernyő opciók
Lehetőség Leírás
Multi Core Support Ez a mező meghatározza, hogy a folyamat egy magot használhat-e, vagy mindet. A további magok engedélyezésével növelheti egyes alkalmazások teljesítményét.
• All (Mind) (alapértelmezés szerint engedélyezve)
• 1
• 2
• 3
Intel SpeedStep Lehetővé teszi az Intel SpeedStep funkció engedélyezését, illetve letiltását.
• Az Intel SpeedStep engedélyezése
Alapértelmezett beállítás: Az opció engedélyezve van.
C-States Control
Intel TurboBoost
Lehetővé teszi a processzor további alvó állapotainak engedélyezését, illetve letiltását.
• C States
Alapértelmezett beállítás: Az opció engedélyezve van.
Lehetővé teszi a processzor Intel TurboBoost módjának engedélyezését, illetve letiltását.
• Az Intel TurboBoost engedélyezése
Alapértelmezett beállítás: Az opció engedélyezve van.
Energiagazdálkodás képernyő opciók
Lehetőség
AC Behavior
Leírás
Lehetővé teszi a számítógép automatikus bekapcsolásának engedélyezését, illetve letiltását, amikor a váltóáramú adaptert csatlakoztatja a számítógéphez.
Alapértelmezett beállítás: Aktiválás váltóáramra csatlakozáskor nincs beállítva.
Auto On Time Lehetővé teszi, hogy beállítsa azt az időpontot, amikor a számítógépnek automatikusan be kell kapcsolnia. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Disabled (Letiltva)
82 Rendszerbeállítási opciók
Lehetőség Leírás
• Every Day (Mindennap)
• Weekdays (Hétköznapokon)
• Nap kijelölése
Alapértelmezett beállítás: Disabled (Letiltva)
USB Wake Support Lehetővé teszi, hogy a rendszer USB-eszközök csatlakoztatásakor bekapcsoljon készenléti állapotból.
MEGJEGYZÉS: Ez a funkció csak akkor működik, ha a számítógéphez csatlakoztatva van a váltóáramú adapter. Ha a váltóáramú adaptert a készenléti állapot alatt kihúzza, akkor a rendszer az energiatakarékosság érdekében megszünteti az USB-portok tápellátását.
• Enable USB Wake Support (USB-bekapcsolási támogatás engedélyezése)
• Wake on Dell USB-C Dock (USB-C dokkolás általi felébresztés) (alapértelmezés szerint engedélyezve)
Wireless Radio
Control
Lehetővé teszi azon funkció engedélyezését, illetve letiltását, amely automatikusan átvált a vezetékes vagy vezeték nélküli hálózatokról a fizikai kapcsolattól függetlenül.
• WLAN-rádió vezérlése
• WWAN-rádió vezérlése
Alapértelmezett beállítás: Ez az opció le van tiltva.
Wake on LAN/
WLAN
Block Sleep
Lehetővé teszi annak engedélyezését vagy letiltását, hogy a számítógép helyi hálózati jel hatására bekapcsoljon.
• Disabled (Letiltva)
• Csak LAN
• Csak WLAN
• LAN vagy WLAN
Alapértelmezett beállítás: Disabled (Letiltva)
Ez az opció lehetővé teszi, hogy a számítógép operációs rendszer környezetben alvó módba (S3 állapot) lépjen.
Block Sleep (S3 state)
Alapértelmezett beállítás: Ez az opció le van tiltva.
Peak Shift
Advanced Battery
Charge
Configuration
Ez a beállítás lehetővé teszi, hogy a nap legnagyobb energiaigényű időszakában minimálisra csökkentse a hálózati
áramfogyasztást. A beállítás engedélyezése után a rendszer akkor is akkumulátorról fog működni, ha csatlakoztatja a tápkábelt.
Ezzel az opcióval a lehető leghosszabbra nyújthatja az akkumulátor élettartamát. Ennek az opciónak az engedélyezésével, a rendszer hagyományos töltési algoritmust és más technikákat használ, a működési órákon kívül, az akkumulátor élettartamának növelése érdekében.
Disabled (Letiltva)
Alapértelmezett beállítás: Disabled (Letiltva)
Primary Battery
Charge
Configuration
Az akkumulátor töltési módjának a kijelölését teszi lehetővé. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Adaptív
• Standard (Hagyományos) – Hagyományos módon, teljesen feltölti az akkumulátort.
• ExpressCharge (Expressz töltés) — Az akkumulátort rövidebb idő alatt feltölti a Dell gyorstöltő technológiájának használatával. Ez az opció alapértelmezésben engedélyezve van.
• Primarily AC use (Elsősorban hálózati feszültség).
Rendszerbeállítási opciók 83
Lehetőség Leírás
• Custom (Egyéni).
Egyéni töltés kijelölése esetén beállíthatja az egyéni töltés indítási és befejezési idejét.
MEGJEGYZÉS: Előfordulhat, hogy nem minden akkumulátor esetében áll valamennyi töltési mód rendelkezésre. E beállítás engedélyezéséhez le kell tiltania az Advanced Battery Charge Configuration
(Haladó akkumulátortöltési beállítások) beállítást.
Sleep mode (Alvó
üzemmód)
Ezzel a beállítással választhatja ki az operációs rendszer által használandó alvó üzemmódot.
• OS Automatic selection (Az operációs rendszer állítja be automatikusan)
• Force S3 (S3 kényszerítése) (alapértelmezés szerint engedélyezve)
Type-C Connector
Power (Type-C csatlakozón keresztüli
áramfelvétel)
Ezzel a funkcióval állíthatja be, hogy legfeljebb mennyi energiát vehessen fel a rendszer az USB Type-C csatlakozón keresztül.
• 7.5 Watts (7,5 watt) (alapértelmezés szerint engedélyezve)
• 15 Watts (15 watt)
POST viselkedés képernyő opciók
Lehetőség Leírás
Adapter Warnings Lehetővé teszi a rendszerbeállítási (BIOS) figyelmeztető üzenetek engedélyezését, illetve letiltását bizonyos típusú hálózati adapterek használata esetén.
Alapértelmezett beállítás: Enable Adapter Warnings (Adapter figyelmeztetések engedélyezése)
Keypad
(Embedded)
Lehetővé teszi egy vagy két módszer kiválasztását, amellyel a belső billentyűzetbe épített számbillentyűzet engedélyezhető.
• Csak Fn billentyű: A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
• By Numlock
MEGJEGYZÉS: Ennek a beállításnak nincs hatása, ha a telepítő fut. A beállítás csak az Fn Key Only (csak az Fn gombbal) módban működik.
Mouse/Touchpad Lehetővé teszi annak meghatározását, hogy a rendszer hogyan kezelje az egérrel és érintőpanellel történő bevitelt.
Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Serial Mouse (Soros egér)
• PS2 Mouse (PS2 egér)
• Touchpad/PS-2 egér: Ez az opció alapértelmezés szerint engedélyezve van.
Numlock Enable Engedélyezhető a Numlock opció a számítógép indításakor.
Enable Network (hálózat engedélyezése) Ez az opció alapértelmezésben engedélyezve van.
Fn Key Emulation Beállíthatja, hogy a Scroll Lock gombot szeretné-e az Fn gomb funkciójának emulálására használni.
Fn billentyű emulációjának engedélyezése (alapértelmezett)
Fn Lock Options
Lehetővé teszi, hogy az <Fn> + <Esc> billentyűkombinációval váltson az F1–F12 billentyűk elsődleges funkciói és másodlagos funkciói között. Ha letiltja ezt az opciót, akkor nem tud dinamikusan váltani az előbbi gombok funkciói között. A következő lehetőségek közül választhat:
84 Rendszerbeállítási opciók
Lehetőség Leírás
• Fn Lock. Ez a lehetőség az alapértelmezett beállítás.
• Lock Mode Disable/Standard (Zár mód letiltva/Normál)
• Lock Mode Enable / Secondary (Zár mód engedélyezve / Másodlagos)
Fastboot
Extended BIOS
POST Time
Lehetővé teszi a rendszerindítás meggyorsítását bizonyos kompatibilitási lépések kihagyásával. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• Minimal (Minimális)
• Thorough (Alapos) (alapértelmezett)
• Auto (Automatikus)
Lehetővé teszi további indításkésleltetés beállítását. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• 0 seconds (0 másodperc). Ez az opció alapértelmezésben engedélyezve van.
• 5 seconds (5 másodperc)
• 10 seconds (10 másodperc)
Full Screen Logo
(Teljes képernyős logó)
E funkció használata esetén a logó teljes képernyős módban jelenik meg, ha a kép megfelel a képernyő felbontásának.
• Enable Full Screen Logo (Teljes képernyős logó engedélyezése)
Warnings and
Errors
(Figyelmeztetések
és hibák)
Ha ezt a beállítást használja, a rendszerindítási folyamatban csak akkor áll be szünet, ha a rendszer figyelmeztetéseket vagy hibákat észlel.
• Prompt on Warnings and Errors (Kérdezés figyelmeztetések és hibák esetén) Ez a beállítás alapértelmezés engedélyezve van.
• Continue on Warnings (Továbblépés a figyelmeztetéseknél)
• Continue on Warnings and Errors (Továbblépés a figyelmeztetéseknél és hibáknál)
MEGJEGYZÉS: A rendszer hardvereinek működése szempontjából kritikusnak ítélt hibák esetén a rendszer mindig meg fog állni.
Virtualizáció támogatás képernyő opciók
Lehetőség
Virtualization
Leírás
Lehetővé teszi az Intel Virtualization Technology funkció engedélyezését, illetve letiltását.
Enable Intel Virtualization Technology (Intel virtualizációs technológia engedélyezése) – Ez a beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
VT for Direct I/O Engedélyezi vagy letiltja, hogy a Virtual Machine Monitor (virtuális számítógép-figyelő, VMM) kihasználja az Intel® virtualizációs technológiája által a közvetlen bemenet/kimenet számára biztosított kiegészítő hardverképességeket.
Enable VT for Direct I/O (VT engedélyezése közvetlen I/O-hoz) – Ez a beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
Trusted Execution E beállítással meghatározható, hogy a mért virtuális gépfigyelő (Measured Virtual Machine Monitor - MVMM) kihasználhatja-e az Intel Trusted Execution Technology által biztosított hardverkapacitási többletet. A funkció használatához engedélyezni kell a TPM Virtualization Technology (TPM virtualizációs technológia) és a
Virtualization Technology for Direct I/O (Virtualizációs technológia a közvetlen bemenethez/kimenethez) opciókat.
Trusted Execution (Megbízható végrehajtás) – Ez a beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
Rendszerbeállítási opciók 85
Vezeték nélküli képernyő opciók
Lehetőség
Wireless Switch
Leírás
Lehetővé teszi a vezeték nélküli kapcsoló által vezérelhető vezeték nélküli eszközök meghatározását. Az alábbi lehetőségek közül választhat:
• WWAN
• GPS (on WWAN Module)
• WLAN/WiGig
• Bluetooth
Minden beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
MEGJEGYZÉS: WLAN és WiGig esetén az engedélyezett és a letiltott vezérlők össze vannak kapcsolva, ezért nem engedélyezhetők vagy tilthatók le egymástól függetlenül.
Wireless Device
Enable
A belső vezeték nélküli eszközök engedélyezését és letiltását teszi lehetővé.
• WWAN/GPS
• WLAN/WiGig
• Bluetooth
Minden beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.
Karbantartási képernyő opciói
Lehetőség
Service Tag
Asset Tag
BIOS Downgrade
Leírás
A számítógép szervizcímkéjét jeleníti meg.
Lehetővé teszi termékcímke létrehozását, ha nincs még termékcímke beállítva. Alapértelmezésként nincs beállítva.
Ez a mező vezérli a rendszer firmware-ének visszaállítását egy korábbi állapotra.
• Allows BIOS Downgrade (BIOS-visszaállítás engedélyezése) (alapértelmezés szerint engedélyezve)
Data Wipe
BIOS Recovery
Ezzel a mezővel a felhasználó az összes belső tárolóeszközről biztonságosan törölheti az adatokat. A parancs a következő típusú eszközökre vonatkozik:
• Belső SATA HDD/SSD
• Belső M.2 SATA SDD
• Belső M.2 PCIe SSD
• Belső eMMC
Ez a beállítás lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy visszaállítson bizonyos sérült BIOS-állapotokat a felhasználó elsődleges merevlemezén lévő vagy egy külső USB-kulcson lévő helyreállítási fájlból.
• BIOS visszaállítása merevlemez-meghajtóról (alapértelmezett beállításként engedélyezve)
• BIOS Auto-Recovery
• Always perform Integrity Check (Mindig legyen integritás-ellenőrzés)
86 Rendszerbeállítási opciók
Rendszernapló képernyő opciók
Lehetőség
BIOS Events
Thermal Events
Power Events
Leírás
Megtekintheti és törölheti a rendszerbeállítások (BIOS) program önindítási tesztje során bekövetkezett eseményeket.
Megtekintheti és törölheti a rendszerbeállítások (Thermal) program önindítási tesztje során bekövetkezett eseményeket.
Megtekintheti és törölheti a rendszerbeállítások (Power) program önindítási tesztje során bekövetkezett eseményeket.
A BIOS frissítése a Windows rendszerben
Az alaplap cseréjekor és új BIOS-verzó megjelenésekor javasolt frissíteni a BIOS rendszert (Rendszerbeállítások). Laptopok esetén gondoskodni kell arról, hogy az akkumulátor teljesen fel legyen töltve, és a laptop hálózati áramforráshoz legyen csatlakoztatva.
MEGJEGYZÉS: Amennyiben használja a BitLocker szolgáltatást, azt a BIOS-rendszerfrissítés idejére fel kell függesztenie, majd a frissítés befejezését követően ismét engedélyeznie kell.
1 Indítsa újra a számítógépet.
2 Látogasson el a Dell.com/support weboldalra.
• Töltse ki a Service Tag (Szervizcímke) vagy az Express Service Code (Expressz szervizkód) mezőt, majd kattintson a Submit
(Elküldés) lehetőségre.
• Kattintson a Detect Product (Termék észlelése) gombra, és kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.
3 Ha a rendszer nem észleli, illetve nem találja a szervizcímkét, kattintson a Choose from all products (Választás a teljes terméklistából) lehetőségre.
4 A listában válassza a Products (Termékek) kategóriát.
MEGJEGYZÉS: A termékoldal eléréséhez válassza ki a megfelelő kategóriát.
5 Válassza ki a számítógépe modelljét, és megjelenik a számítógép Product Support (Terméktámogatás) oldala.
6 Kattintson a Get drivers (Illesztőprogramok letöltése) lehetőségre, majd a Drivers and Downloads (Illesztőprogramok és letöltések) elemre.
Ekkor megnyílik a Drivers and Downloads( Illesztőprogramok és letöltések) oldal.
7 Kattintson a Find it myself (Magam keresem meg) lehetőségre.
8 A BIOS-verziók megtekintéséhez kattintson a BIOS elemre.
9 Keresse meg a legfrissebb BIOS-fájlt, majd kattintson a Download (Letöltés) lehetőségre.
10 Válassza ki a kívánt letöltési módszert a Please select your download method below (Válassza ki a letöltés módját) ablakban, majd kattintson a Download File (Fájl letöltése) lehetőségre.
Megjelenik a File Download (Fájl letöltése) ablak.
11 A Save (Mentés) gombra kattintva a fájlt az asztalra mentheti.
12 A Run (Futtatás) lehetőségre kattintva telepítse a frissített BIOS beállításokat a számítógépre.
Kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.
MEGJEGYZÉS: A BIOS-verziót egyszerre legfeljebb három verzióval javasolt frissíteni. Ha például 1.0-ról 7.0-ra szeretné frissíteni a BIOS-t, akkor először telepítse a 4.0-s verziót, majd ezután a 7.0-s verziót.
Rendszer- és beállítás jelszó
7. táblázat: Rendszer- és beállítás jelszó
Jelszó típusa
Rendszerjelszó
Leírás
A jelszó, amelyet meg kell adni a bejelentkezéshez a rendszerre.
Rendszerbeállítási opciók 87
Beállítás jelszó A jelszó, amelyet meg kell adni a számítógép BIOS beállításainak eléréséhez és módosításához.
A számítógép védelme érdekében beállíthat egy rendszerjelszót vagy beállítás jelszót.
FIGYELMEZTETÉS: A jelszó funkció egy alapvető védelmet biztosít a számítógépen lévő fájlok számára.
FIGYELMEZTETÉS: Ha a számítógép nincs lezárva és felügyelet nélkül hagyják, bárki hozzáférhet a fájlokhoz.
MEGJEGYZÉS: A rendszer- és beállítás jelszó funkció le van tiltva.
Rendszer- és beállító jelszó hozzárendelése
Új System Password (Rendszerjelszó) csak akkor rendelhető hozzá, ha az állapot a Not Set (Nincs beállítva).
A rendszerbeállításba való belépéshez a rendszerindítást követően azonnal nyomja meg az F2 gombot.
1 A System BIOS (Rendszer BIOS) vagy a System Setup (Rendszerbeállítás) képernyőn válassza a Security (Biztonság) lehetőséget, majd nyomja meg az Enter billentyűt.
Megjelenik a Security (Biztonság) képernyő.
2 Válassza a System Password (Rendszerjelszó) lehetőséget és hozzon létre egy jelszót az Enter the new password (Adja meg az új jelszót) mezőben.
A rendszerjelszó beállításához kövesse az alábbi szabályokat:
• A jelszó maximum 32 karakterből állhat.
• A jelszó tartalmazhat számokat 0-tól 9-ig.
• Csak kisbetűk használhatók, a nagybetűk nem engedélyezettek.
• Csak a következő speciális karakterek engedélyezettek: szóköz, (”), (+), (,), (-), (.), (/), (;), ([), (\), (]), (`).
3 Írja be a korábban beírt rendszerjelszót a Confirm new password (Új jelszó megerősítése) mezőbe, majd kattintson az OK gombra.
4 Nyomja meg az Esc billentyűt, és egy üzenet jelzi, hogy mentse el a módosításokat.
5 A módosítások elmentéséhez nyomja meg az Y billentyűt.
A számítógép újraindul.
Meglévő rendszerjelszó és/vagy beállítási jelszó törlése, illetve módosítása
Mielőtt a meglévő rendszerjelszót és/vagy a beállításjelszót törli vagy módosítja, gondoskodjon arról, hogy a Password Status (Jelszó
állapota) Unlocked (Feloldva) legyen (a rendszerbeállításban). A meglévő rendszerjelszó vagy beállítás jelszó nem törölhető vagy módosítható, ha a Password Status (Jelszó állapota) Locked (Zárva).
A belépéshez a rendszerbeállításba a rendszerindítást követően azonnal nyomja meg az F2 gombot.
1 A System BIOS (Rendszer BIOS) vagy a System Setup (Rendszerbeállítás) képernyőn válassza a System Security
(Rendszerbiztonság) lehetőséget, majd nyomja meg az Enter billentyűt.
A System Security (Rendszerbiztonság) képernyő jelenik meg.
2 A System Security (Rendszerbiztonság) képernyőn győződjön meg arról, hogy a Password Status (Jelszó állapota) Unlocked
(Feloldva) legyen.
3 Válassza a System Password (Rendszerjelszó) lehetőséget, módosítsa vagy törölje a meglévő jelszót, majd nyomja meg az Enter vagy a Tab billentyűt.
4 Válassza a Setup Password (Beállítás jelszó) lehetőséget, módosítsa vagy törölje a meglévő jelszót, majd nyomja meg az Enter vagy a
Tab billentyűt.
MEGJEGYZÉS: Ha módosítja a rendszerjelszót vagy beállításjelszót, adja meg újra a jelszót, amikor a program kéri. Ha törli a rendszerjelszót vagy beállításjelszót, erősítse meg a törlést, amikor a program kéri.
88 Rendszerbeállítási opciók
5 Nyomja meg az Esc billentyűt, és egy üzenet jelzi, hogy mentse el a módosításokat.
6 A módosítások elmentéséhez és a kilépéshez a rendszerbeállításból nyomja meg az Y billentyűt.
A számítógép újraindul.
Rendszerbeállítási opciók 89
6
Szoftver
Támogatott operációs rendszerek
Az alábbi lista a támogatott operációs rendszereket tartalmazza.
8. táblázat: Támogatott operációs rendszerek
Támogatott operációs rendszerek
Microsoft Windows
Egyéb
Operációs rendszer megnevezése
• Microsoft Windows 10 Pro (64 bites)
• Microsoft Windows 10 Home (64 bites)
• Ubuntu
Támogatott operációsrendszer-adathordozók
• Dell.com/support: a megfelelő Windows rendszer letöltése
• Felárért USB-s telepítő is kapható
Illesztőprogramok letöltése
1 Kapcsolja be a laptopot.
2 Látogasson el a Dell.com/support weboldalra.
3 Kattintson a Product Support (Terméktámogatás) részre, írja be a laptopjának szervizcímkéjét, és kattintson a Submit (Küldés) gombra.
MEGJEGYZÉS: Ha nincsen meg a szervizcímkéje, használja az automatikus érzékelés funkciót vagy manuálisan keresse meg a laptopjának típusát.
4 Kattintson a Drivers and Downloads (Illesztőprogramok és letöltések) lehetőségre.
5 Válassza ki a laptopjára telepített operációs rendszert.
6 Görgessen lefelé az oldalon, és válassza ki a telepítendő illesztőprogramot.
7 Kattintson a Download File (Fájl letöltése) elemre, és töltse le a laptophoz tartozó illesztőprogramot.
8 A letöltés befejeződése után lépjen be abba a mappába, ahová az illesztőprogram fájlját letöltötte.
9 Kattintson duplán az illesztőprogram fájljának ikonjára, és kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.
A chipkészlet-illesztőprogram letöltése
1 Kapcsolja be a laptopot.
2 Látogasson el a Dell.com/support weboldalra.
3 Kattintson a Product Support (Terméktámogatás) részre, írja be a laptopjának szervizcímkéjét, és kattintson a Submit (Küldés) gombra.
MEGJEGYZÉS: Ha nincsen meg a szervizcímkéje, használja az automatikus érzékelés funkciót vagy manuálisan keresse meg a laptopjának típusát.
4 Kattintson a Drivers and Downloads (Illesztőprogramok és letöltések) lehetőségre.
5 Válassza ki a laptopjára telepített operációs rendszert.
6 Görgessen lefelé az oldalon, bontsa ki a Chipset (Chipkészlet) opciót, és válassza ki a chipkészlet illesztőprogramot.
90 Szoftver
7 A legfrissebb chipkészlet illesztőprogram verzió letöltéséhez kattintson a Download File (Fájl letöltése) lehetőségre.
8 A letöltés befejeződése után lépjen be abba a mappába, ahová az illesztőprogram fájlját letöltötte.
9 Kattintson duplán a chipkészlet illesztőprogram fájl ikonjára, és kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.
Intel chipkészlet illesztőprogramok
Ellenőrizze, hogy van-e Intel chipkészlet illesztőprogram telepítve a laptopon.
9. táblázat: Intel chipkészlet illesztőprogramok
Telepítés előtt Telepítés után
Intel HD grafikus illesztőprogramok
Ellenőrizze, hogy van-e Intel HD grafikus illesztőprogram telepítve a laptopon.
10. táblázat: Intel HD grafikus illesztőprogramok
Telepítés előtt Telepítés után
Szoftver 91
7
Hibaelhárítás
Bővített rendszerindítás előtti rendszerfelmérés
(ePSA) diagnosztika
Az ePSA diagnosztika (más néven rendszerdiagnosztika) a hardver teljes körű ellenőrzését végzi. Az ePSA a BIOS részét képezi és a BIOSon belül indul el. A beépített rendszerdiagnosztika számos opciót biztosít az adott eszközcsoportok vagy eszközök számára, amelyek az alábbiakat teszik lehetővé:
• Tesztek automatikus vagy interaktív futtatása
• Tesztek megismétlése
• A teszteredmények megjelenítése és elmentése
• Alapos tesztek futtatása további tesztopciókkal, amelyek további információkat biztosítanak a meghibásodott eszköz(ök)ről
• Állapotüzenetek megtekintése, amelyek a teszt sikerességéről tájékoztatnak
• Hibaüzenetek megtekintése, amelyek a teszt során tapasztalt problémákról tájékoztatnak
FIGYELMEZTETÉS: A rendszerdiagnosztika csak ennek a számítógépnek a tesztelésére használható. Ha ezt a programot más számítógépen használja, érvénytelen eredményeket és hibaüzeneteket kaphat.
MEGJEGYZÉS: Bizonyos eszközök tesztjeihez a felhasználó beavatkozása is szükséges. A diagnosztikai tesztek végrehajtásakor mindig maradjon a számítógépnél.
Az ePSA-diagnosztika futtatása
1 Hívja elő a rendszerindítási diagnosztikát a fent javasolt módszerek valamelyikével
2 A rendszerindítási menüben a fel/le nyílbillentyűk segítségével navigálhat az ePSA-ra vagy a diagnosztikára, majd nyomja meg a
<return> billentyűt az indításhoz
Az Fn+PWR hatására felvillan a választott diagnosztikai rendszerindítási opció a képernyőn, és elindul közvetlenül az ePSA/ diagnosztikai program.
3 A rendszerindítási menü képernyőn válassza a Diagnostics (Diagnosztika) opciót.
4 A lista megjelenítéséhez nyomja meg a jobb alsó sarokban látható nyilat.
A rendszer kilistázza és teszteli az észlelt elemeket
5 Probléma esetén hibakódok jelennek meg.
Jegyezze fel a hibakódot és a hitelesítési számot, és forduljon a Dellhez.
Diagnosztikai teszt futtatása egy adott eszközön
1 A diagnosztikai teszt leállításához nyomja meg az Esc billentyűt, majd kattintson a Yes (Igen) gombra.
2 A bal oldali panelen válassza ki az eszközt, és kattintson a Run Tests (Teszt futtatása) lehetőségre.
3 Probléma esetén hibakódok jelennek meg.
Jegyezze fel a hibakódot és a hitelesítési számot, és forduljon a Dellhez.
92 Hibaelhárítás
A valós idejű óra alaphelyzetbe állítása
A valós idejű óra (RTC) visszaállítási funkciója segítségével helyreállíthatja a Dell rendszert bizonyos POST-hibák/rendszerindítási problémák/tápellátási problémák után. Az RTC indításához állítsa alaphelyzetbe a rendszert úgy, hogy kikapcsolt állapotban, tápellátáshoz csatlakoztatott legyen. Nyomja meg majd tartsa 25 percig benyomva a bekapcsológombot, majd engedje fel a bekapcsológombot.
MEGJEGYZÉS: Ha a művelet közben megszűnik a váltakozó áramú tápellátás, vagy 40 másodpercnél tovább nyomva tartja a bekapcsológombot, megszakad az RTC-visszaállítási folyamat.
Az RTC-visszaállítási folyamat beállítja a BIOS alapértelmezéseit, visszavonja az Intel vPro telepítését, és alapértékekre állítja a rendszerdátumot és -időt. Az RTC-visszaállítás nincs hatással a következőkre:
• Szervizcímkét
• Termékcímkét
• Tulajdonosi címkét
• Rendszergazda jelszavát
• Rendszerjelszó
• HDD jelszó
• Kulcsadatbázisok
• Rendszernaplók
A következő elemek visszaállítási státuszát az határozza meg, hogy milyen egyedi beállítást választott a BIOS-ban:
• Rendszerindítási lista
• Korábbi ROM opció engedélyezése
• Secure Boot Enable (Biztonsági indítás - engedélyezése)
• Allow BIOS Downgrade (BIOS visszafrissítésének engedélyezése)
Hibaelhárítás 93
8
A Dell elérhetőségei
MEGJEGYZÉS: Amennyiben nem rendelkezik aktív internetkapcsolattal, elérhetőségeinket megtalálhatja a vásárlást igazoló nyugtán, a csomagoláson, a számlán vagy a Dell termékkatalógusban.
A Dell számos támogatási lehetőséget biztosít, online és telefonon keresztül egyaránt. A rendelkezésre álló szolgáltatások országonként és termékenként változnak, így előfordulhat, hogy bizonyos szolgáltatások nem érhetők el az Ön lakhelye közelében. Amennyiben szeretne kapcsolatba lépni vállalatunkkal értékesítéssel, műszaki támogatással vagy ügyfélszolgálattal kapcsolatos ügyekben:
1 Látogasson el a Dell.com/support weboldalra.
2 Válassza ki a támogatás kategóriáját.
3 Ellenőrizze, hogy az adott ország vagy régió szerepel-e a Choose A Country/Region (Válasszon országot/régiót) legördülő menüben a lap alján.
4 Válassza a szükségleteinek megfelelő szolgáltatási vagy támogatási hivatkozást.
94 A Dell elérhetőségei
advertisement
Related manuals
advertisement
Table of contents
- 7 Biztonsági óvintézkedések
- 7 Készenléti áram
- 7 Potenciálkiegyenlítés
- 7 Elektrosztatikus kisüléssel (ESD) szembeni védelem
- 8 Antisztatikus javítókészlet
- 9 Érzékeny alkatrészek szállítása
- 9 Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében
- 10 Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében
- 11 Ajánlott szerszámok
- 11 Csavarméretlista
- 12 Előfizetőiazonosítómodul-kártya (Subscriber Identity Module, SIM-kártya)
- 12 Az előfizetői egyéni azonosító modul (SIM) kártya behelyezése
- 12 Az előfizetői egyéni azonosító modul (SIM) kártya eltávolítása
- 13 Alapburkolat
- 13 Az alsó fedél eltávolítása
- 14 Az alapburkolat felszerelése
- 14 Akkumulátor
- 14 Lítium-ion akkumulátorra vonatkozó figyelmeztetések
- 15 Az akkumulátor eltávolítása
- 15 Az akkumulátor beszerelése
- 16 SSD meghajtó – opcionális
- 16 Az M.2 SSD eltávolítása
- 17 Az M.2 SSD-meghajtó eltávolítása
- 18 Merevlemez-meghajtó
- 18 A merevlemez-meghajtó eltávolítása
- 18 A merevlemez-meghajtó beszerelése
- 19 WLAN-kártya
- 19 A WLAN-kártya eltávolítása
- 20 A WLAN-kártya beszerelése
- 20 WWAN-kártya
- 20 A WWAN-kártya eltávolítása
- 21 A WWAN-kártya beszerelése
- 21 Gombelem
- 21 A gombelem eltávolítása
- 22 A gombelem beszerelése
- 22 Memóriamodulok
- 22 A memóriamodul eltávolítása
- 23 A memóriamodul beszerelése
- 23 Billentyűzet
- 23 A billentyűzetrács eltávolítása
- 24 A billentyűzet eltávolítása
- 27 A billentyűzet beszerelése
- 27 A billentyűzet-keret beszerelése
- 27 Hűtőborda-
- 27 A hűtőborda-szerkezet
- 28 A hűtőborda beszerelése
- 28 Rendszerventilátor
- 28 A rendszerventilátor eltávolítása
- 29 A rendszerventilátor beszerelése
- 29 Tápcsatlakozóport
- 29 A tápcsatlakozó port eltávolítása
- 30 A tápcsatlakozó port beszerelése
- 30 Ház kerete
- 30 A ház keretének eltávolítása
- 32 A ház keretének beszerelése
- 32 Érintőpad
- 32 Az érintőpanel eltávolítása
- 34 Az érintőpanel beszerelése
- 34 SmartCard-modul
- 34 A SmartCard-olvasó eltávolítása
- 36 A SmartCard-olvasó beszerelése
- 36 LED-panel
- 36 A LED-panel eltávolítása
- 37 A LED-panel beszerelése
- 38 Hangszóró
- 38 A hangszóró eltávolítása
- 39 A hangszóró beszerelése
- 39 Csuklópántfedél
- 39 A csuklópántfedél eltávolítása
- 40 A csuklópántfedél felszerelése
- 40 Kijelzőszerkezet
- 40 A kijelzőegység eltávolítása
- 44 A kijelzőszerkezet beszerelése
- 44 Kijelzőelőlap
- 44 A kijelző előlapjának eltávolítása
- 45 A kijelzőelőlap beszerelése
- 45 Kijelzőcsuklópánt-zsanérok
- 45 A kijelző csuklópánt eltávolítása
- 46 A kijelző csuklópánt felszerelése
- 47 Kijelzőpanel
- 47 A kijelzőpanel eltávolítása
- 48 A kijelzőpanel beszerelése
- 49 Kijelzőkábel (eDP-kábel)
- 49 Az eDP kábel eltávolítása
- 49 Az eDP kábel beszerelése
- 50 Kamera
- 50 Kamera eltávolítása
- 51 Kamera beszerelése
- 51 Kijelzőhátlap-szerkezet
- 51 A kijelzőhátlap-szerkezet eltávolítása
- 52 A kijelzőhátlap-szerkezet beszerelése
- 52 Alaplap
- 52 Az alaplap eltávolítása
- 55 Az alaplap beszerelése
- 55 Csuklótámasz
- 55 A csuklótámasz visszahelyezése
- 57 Tápadapter
- 57 Kaby Lake – Az Intel Core processzorok 7. generációja
- 58 A Kaby Lake generáció műszaki adatai
- 58 Kaby Lake Refresh – Az Intel Core processzorok 8. generációja
- 59 A Kaby Lake Refresh generáció műszaki adatai
- 59 DDR4
- 59 A DDR4 bemutatása
- 60 Memóriahibák
- 60 HDMI 1.4- HDMI 2.0
- 60 HDMI 1.4– HDMI 2.0 – Jellemzők
- 61 A HDMI előnyei
- 61 USB-funkciók
- 61 USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 (SuperSpeed USB)
- 62 Sebesség
- 62 Alkalmazások
- 63 Kompatibilitás
- 63 A Displayport over USB Type-C előnyei
- 63 USB Type-C
- 63 Alternatív mód
- 63 USB-tápellátás
- 64 USB Type-C és USB 3.1
- 65 Műszaki adatok
- 65 Rendszer műszaki adatai
- 65 Processzor műszaki adatai
- 65 Memória műszaki adatai
- 66 Tárolóeszköz műszaki adatai
- 66 Hangrendszer műszaki adatai
- 66 Videó műszaki adatai
- 67 Kamera műszaki adatai
- 67 Kommunikációs műszaki adatok
- 67 Port és csatlakozó műszaki adatai
- 68 Érintkezés nélküli intelligens kártya műszaki adatok
- 68 Kijelző műszaki adatai
- 69 Billentyűzet műszaki adatai
- 70 Érintőpad műszaki adatok
- 70 Akkumulátor műszaki adatai
- 71 Váltóáramú adapter műszaki adatai
- 72 Fizikai műszaki adatok
- 72 Környezeti adatok
- 74 Rendszerindítási sorrend
- 75 Navigációs billentyűk
- 75 Rendszerbeállítás áttekintése
- 75 A rendszerbeállítás elérése
- 75 Általános képernyő opciók
- 76 Rendszer-konfigurációs képernyő opciói
- 79 Videó képernyő opciók
- 79 Biztonsági képernyő opciói
- 81 Biztonságos rendszerindítás képernyő opciók
- 81 Intel Software Guard Extensions
- 82 Teljesítmény képernyő opciók
- 82 Energiagazdálkodás képernyő opciók
- 84 POST viselkedés képernyő opciók
- 85 Virtualizáció támogatás képernyő opciók
- 86 Vezeték nélküli képernyő opciók
- 86 Karbantartási képernyő opciói
- 87 Rendszernapló képernyő opciók
- 87 A BIOS frissítése a Windows rendszerben
- 87 Rendszer- és beállítás jelszó
- 88 Rendszer- és beállító jelszó hozzárendelése
- 88 Meglévő rendszerjelszó és/vagy beállítási jelszó törlése, illetve módosítása
- 90 Támogatott operációs rendszerek
- 90 Illesztőprogramok letöltése
- 90 A chipkészlet-illesztőprogram letöltése
- 91 Intel chipkészlet illesztőprogramok
- 91 Intel HD grafikus illesztőprogramok
- 92 Bővített rendszerindítás előtti rendszerfelmérés (ePSA) diagnosztika
- 92 Az ePSA-diagnosztika futtatása
- 93 A valós idejű óra alaphelyzetbe állítása