Advertisement
Advertisement
Dell Latitude 7380
Omaniku käsiraamat
Regulatiivne mudel: P28S
Regulatiivne tüüp: P28S001
February 2021
Red. A03
Märkused, ettevaatusabinõud ja hoiatused
MÄRKUS: MÄRKUS tähistab olulist teavet, mis aitab teil toodet paremini kasutada.
ETTEVAATUST: ETTEVAATUST tähistab teavet, mis hoiatab võimaliku riistvarakahju või andmekao eest ja annab juhiseid selle probleemi vältimiseks.
HOIATUS: HOIATUS tähistab teavet, mis hoiatab võimaliku varakahju või tervisekahjustuse või surma eest.
© 2017–2021 Dell Inc. või selle tütarettevõtted. Kõik õigused on kaitstud. Dell, EMC ja muud kaubamärgid on ettevõtte Dell Inc. või selle tütarettevõtete kaubamärgid. Muud kaubamärgid kuuluvad nende omanikele.
Sisukord
Sisukord 3
4 Sisukord
Sisukord 5
6 Sisukord
1
Arvutiga töötamine
Teemad:
•
•
Enne, kui arvuti sees toimetama asute
•
•
Pärast arvuti sees toimetamist
Ohutuse ettevaatusabinõud
Ohutuse ettevaatusabinõude peatükis kirjeldatakse peamisi toiminguid, mis tuleb enne lahtivõtmisjuhiste järgimist teha.
Järgige lahtivõtmist või kokkupanekut hõlmava paigaldamis- või parandustoimingute tegemisel järgmisi ohutuse ettevaatusabinõusid.
● Lülitage süsteem ja kõik ühendatud välisseadmed välja.
● Lahutage süsteemi ja kõigi ühendatud välisseadmete vahelduvvoolutoide.
● Eemaldage süsteemi küljest kõik võrgukaablid, telefoni- ja telekommunikatsioonijuhtmed.
● Elektrostaatilisest lahendusest (ESD) põhjustatud kahjustuste vältimiseks kasutage tahvelarvuti sisemuses töötades ESD-välikomplekti.
● Pärast mis tahes süsteemi osa eemaldamist asetage see ettevaatlikult antistaatilisele matile.
● Kandke elektrilöögiohu vähendamiseks elektrit mittejuhtivate kummitaldadega jalanõusid.
Toite ooterežiim
Ooterežiimiga Delli tooted tuleb enne korpuse avamist vooluallikast eemalda. Ooterežiimiga süsteemi toide on sees ka ajal, mil süsteem on välja lülitatud. Seadmesisene toide võimaldab süsteemi kaugühenduse kaudu sisse lülitada (LAN-i kaudu äratamine) ja käivitada unerežiimi, samuti hõlmab see muid täpsemaid toitehalduse funktsioone.
Toiteühenduse katkestamine, toitenuppu vajutamine ja 15 sekundit all hoidmine peaks tühjendama emaplaadi jääkvoolu. Eemaldage aku tahvelarvutitest.
Ristühendus
Ristühendus on meetod, mis võimaldab ühendada kaks või enam maandusjuhet sama elektripotentsiaaliga. Selleks kasutatakse elektrostaatilise lahenduse (ESD) välikomplekti. Veenduge, et ristühenduskaabel oleks ühendatud katmata metallesemega, mitte värvitud või mittemetallist pinnaga. Randmerihm peab olema tugevasti kinni ja täielikult naha vastas. Samuti eemaldage enne enda ja seadme ristühendamist kõik aksessuaarid, nagu käekellad, käevõrud või sõrmused.
Elektrostaatilise lahenduse (ESD) kaitse
ESD on märkimisväärne probleem elektrooniliste komponentide käsitsemisel, eriti tundlike komponentide, näiteks laiendussiinide, protsessorite, DIMM-mälude ja emaplaatide puhul. Üliväikesed laengud võivad põhjustada skeemis potentsiaalselt märkamatuid kahjustusi, näiteks perioodiliselt esinevaid probleeme või toote tööea lühenemist. Kuna valdkonna eesmärk on energiatarvet vähendada ja tihedust suurendada, on ESD-kaitse üha suurem probleem.
Hiljutistes Delli toodetes kasutatavate pooljuhtide suurema tiheduse tõttu on nende tundlikkus staatilisest elektrist põhjustatud kahjustuste suhtes suurem kui varasematel Delli toodetel. Seetõttu ei sobi enam mõningad senised komponentide käsitsemise meetodid.
ESD-kahjustusi liigitatakse katastroofilisteks ja katkelisteks tõrgeteks.
● Katastroofiline : katastroofilised tõrked moodustavad ligikaudu 20 protsenti ESD-ga seotud tõrgetest. Kahjustus põhjustab seadme talitluse viivitamatu ja täieliku katkemise. Katastroofiliseks tõrkeks loetakse näiteks olukorda, kus DIMM-mälu on saanud staatilise elektrilöögi, mis põhjustab kohe sümptomi „No POST/No Video” (POST/video puudub) koos puuduvale või mittetöötavale mälule viitava piiksukoodiga.
Arvutiga töötamine 7
● Katkeline katkelised tõrked moodustavad ligikaudu 80 protsenti ESD-ga seotud tõrgetest. Katkeliste tõrgete suur osakaal tähendab, et enamikul juhtudel ei ole kahjustused kohe märgatavad. DIMM-mälu saab staatilise elektrilöögi, ent see ainult nõrgestab rada ega põhjusta märgatavaid kahjustustega seotud sümptomeid. Nõrgenenud raja sulamiseks võib kuluda mitu nädalat või kuud ning selle aja jooksul võib mälu terviklikkus väheneda, esineda katkelisi mälutõrkeid jms.
Katkelise tõrkega (ehk latentne tõrge või „haavatud olek”) seotud kahjustuste tuvastamine ja tõrkeotsing on keerulisem.
ESD-paneeli eemaldamiseks tehke järgmist.
● Kasutage korralikult maandatud kaabliga ESD-randmerihma. Juhtmeta antistaatiliste rihmade kasutamine ei ole enam lubatud, sest need ei paku piisavat kaitset. Korpuse puudutamine enne osade käsitsemist ei kaitse suurema ESD-tundlikkkusega komponente piisavalt.
● Käsitsege kõiki staatilise elektri suhtes tundlikke komponente antistaatilises piirkonnas. Võimaluse korral kasutage antistaatilisi põrandaja töölauamatte.
● Staatilise elektri suhtes tundliku komponendi pakendi avamisel ärge eemaldage komponenti antistaatilisest pakkematerjalist enne, kui olete valmis komponenti paigaldama. Enne antistaatilise pakendi eemaldamist maandage kindlasti oma kehast staatiline elekter.
● Enne staatilise elektri suhtes tundliku komponendi transportimist asetage see antistaatilisse anumasse või pakendisse.
Elektrostaatilise lahenduse (ESD) välikomplekt
Mittejälgitav välikomplekt on kõige sagedamini kasutatav hoolduskomplekt. Igasse välikomplekti kuuluvad kolm põhikomponenti: antistaatiline matt, randmerihm ja ühenduskaabel.
ESD välikomplekti osad
ESD välikomplekt koosneb järgmistest osadest.
● Antistaatiline matt : antistaatiline matt hajutab elektrit ja hooldustööde ajal saab sellele asetada detaile. Kui kasutate antistaatilist matti, peab randmerihm olema tihedalt ümber käe ning ühenduskaabel peab olema ühendatud matiga ja süsteemi mis tahes metallosaga, millega parajasti töötate. Õigesti paigaldatud hooldusosi saab ESD-kotist välja võtta ja otse matile asetada. ESD-tundlikud esemed on ohutus kohas teie käes, ESD-matil, süsteemis või kotis.
● Randmerihm ja ühenduskaabel : randmerihm ja ühenduskaabel võivad olla otse ühendatud teie randmega ja riistvara küljes oleva metallosaga, kui ESD-matti ei ole vaja, või antistaatilise matiga, et kaitsta ajutiselt matile asetatud riistvara. Randmerihma ja
ühenduskaabli füüsilist sidet teie naha, ESD-mati ja riistvara vahel nimetatakse ristühenduseks. Kasutage ainult randmerihma, mati ja ühenduskaabliga kohapealse hoolduse komplekte. Ärge kunagi kasutage juhtmeta randmerihmu. Pidage meeles, et randmerihma sisemised juhtmed kahjustuvad sageli aja jooksul ja ESD riistvara kahjustuste vältimiseks tuleb neid randmerihma testriga regulaarselt kontrollida. Randmerihma ja ühenduskaablit soovitatakse kontrollida vähemalt kord nädalas.
● ESD-randmerihma tester : ESD-rihmas olevad juhtmed kahjustuvad sageli aja jooksul. Mittejälgitava komplekti kasutamisel loetakse heaks tavaks kontrollida rihma enne iga väljakutset ja vähemalt kord nädalas. Randmerihma tester on kontrollimiseks parim viis. Kui teil ei ole randmerihma testrit, küsige seda oma piirkondlikust kontorist. Kontrollimiseks sisestage randmele kinnitatud randmerihma
ühenduskaabel testrisse ja vajutage nuppu. Testi õnnestumisel süttib roheline LED, testi nurjumisel süttib punane LED ja kostab alarm.
● Isoleerivad elemendid : ESD suhtes tundlikud seadmed, näiteks radiaatorite plastümbrised, tuleb tingimata hoida eemal sisemistest komponentidest, mis on isolaatorid ja sageli tugeva laenguga.
● Töökeskkond : enne ESD välikomplekti kasutamist hinnake olukorda kliendi asukohas. Näiteks serverikeskkondade puhul kasutatakse komplekt teisiti kui kaasaskantava või lauaarvutikeskkonna korral. Serverid on tavaliselt paigaldatud andmekeskuses olevale riiulile, samas kui kaasaskantavad ja lauaarvutid asuvad üldjuhul kontorilaudadel või -boksides. Leidke iga kord tasane tööpind, mis oleks vaba ja ESD-komplekti ja parandatava süsteemi jaoks piisavalt suur. Tööpinnal ei tohi olla isolaatoreid, mis võivad põhjustada elektrostaatilise lahenduse. Tööpinnal olevad isolaatorid, näiteks vahtplast ja muud plastid, peavad olema tundlikest osadest vähemalt 30 cm (12 tolli) kaugusel, enne kui hakkate riistvarakomponente käsitsema.
● ESD-pakend : kõik ESD-tundlikud seadmed peavad tarnimisel ja vastuvõtmisel olema antistaatilises pakendis. Soovitatav on kasutada antistaatilisi metallkotte. Tagastage kahjustatud komponendid siiski alati samas ESD-kotis ja -pakendis, millega uus osa tarniti. ESD-kott tuleks kinni voltida ja kleeplindiga kinnitada, samuti tuleb kasutada kogu vahtplastist pakkematerjali, mida kasutati uue komponendi algses karbis. ESD-tundlikud seadmed tohib pakendist välja võtta ainult ESD-kaitsega tööpinnal ja osi ei tohi asetada ESD-koti peale, kuna kott on varjestatud vaid seestpoolt. Hoidke osi alati oma käes, ESD-matil, süsteemis või antistaatilises kotis.
● Tundlike komponentide transportimine : ESD-tundlike komponentide, näiteks varuosade või Dellile tagastatavate osade transportimisel tuleb need ohutuse huvides kindlasti asetada antistaatilistesse kottidesse.
ESD-kaitse kokkuvõte
Kõikidel hooldustehnikutel on soovitatav Delli toodete hooldamisel alati kasutada tavapärast ESD-maandusrihma ja antistaatilist kaitsematti.
Peale selle tuleb tehnikutel hooldamise ajal kindlasti hoida tundlikud osad eemal kõigist isoleerivatest osadest ning kasutada tundlike komponentide transportimiseks antistaatilisi kotte.
8 Arvutiga töötamine
Enne, kui arvuti sees toimetama asute
1. Veenduge, et tööpind oleks tasane ja puhas, et arvuti kaant mitte kriimustada.
2. Lülitage arvuti sisse.
3. Ühendage võimaluse korral kõik võrgukaablid arvuti küljest lahti.
ETTEVAATUST: Kui arvutil on RJ45-port, eemaldage võrgukaabel esmalt arvuti küljest lahti ja alles seejärel võrguseadme küljest.
4. Ühendage arvuti ja kõik selle küljes olevad seadmed elektrivõrgust lahti.
5. Avage ekraan.
6. Hoidke toitenuppu mõni sekund all, et emaplaat maandada.
ETTEVAATUST: Elektrilöögi vältimiseks võtke arvuti toitejuhe pistikupesast välja enne kui 8. sammu juurde asute.
ETTEVAATUST: Elektrostaatilise lahenduse vältimiseks maandage ennast, kasutades randme-maandusriba või puudutades regulaarselt värvimata metallpinda, nt arvuti taga olevat liidest.
7. Eemaldage pesadest kõik paigaldatud ekspresskaardid või kiipkaardid.
Arvuti väljalülitamine
Windowsi – välja lülitamine
ETTEVAATUST: Andmete kaotsimineku vältimiseks salvestage ja sulgege enne arvuti väljalülitamist kõik avatud failid ning sulgege avatud programmid .
1. Klõpsake või puudutage .
2. Klõpsake või puudutage ja seejärel klõpsake või puudutage nuppu Shut down (Lülita välja).
MÄRKUS: Veenduge, et arvuti ja kõik ühendatud seadmed oleksid välja lülitatud. Kui arvuti ja ühendatud seadmed ei lülitunud operatsioonisüsteemi väljalülitamisel automaatselt välja, siis hoidke nende väljalülitamiseks toitenuppu ligikaudu 6 sekundit all.
Arvuti väljalülitamine – Windows 7
ETTEVAATUST: Et andmed kaduma ei läheks, salvestage ja sulgege enne arvuti välja lülitamist kõik avatud failid ning sulgege avatud programmid.
1. Klõpsake nuppu Start .
2. Klõpsake nuppu Shut Down (Lülita välja).
MÄRKUS: Veenduge, et arvuti ja kõik ühendatud seadmed oleksid välja lülitatud. Kui arvuti ja ühendatud seadmed ei lülitunud operatsioonisüsteemi väljalülitamisel automaatselt välja, siis hoidke nende väljalülitamiseks toitenuppu ligikaudu 6 sekundit all.
Pärast arvuti sees toimetamist
Pärast mis tahes asendusprotseduuri lõpetamist veenduge, et ühendaksite arvutiga kõik välisseadmed, kaardid ja kaablid, enne kui arvuti sisse lülitate.
ETTEVAATUST: Arvuti kahjustamise vältimiseks kasutage vaid akut, mis on mõeldud just sellele Delli arvutile. Ärge kasutage akusid, mis on mõeldud teistele Delli arvutitele.
1. Ühendage kõik välisseadmed (nt dokkimisalus või meediabaas) ja pange tagasi kõik kaardid (nt ExpressCard).
Arvutiga töötamine 9
2. Ühendage arvutiga kõik telefoni- ja võrgukaablid.
ETTEVAATUST: Võrgukaabli ühendamiseks ühendage kaabel esmalt võrguseadmega ja seejärel arvutiga.
3. Ühendage arvuti ja kõik selle küljes olevad seadmed toitepistikusse.
4. Lülitage arvuti sisse.
10 Arvutiga töötamine
2
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
Teemad:
•
•
•
Subscriber Identification Module (SIM) kaart
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Klaviatuuri võre ja klaviatuur
•
Soovitatud tööriistad
Selles dokumendis kirjeldatud toimingute jaoks on vaja järgmisi tööriistu.
● Ristpeakruvikeeraja nr 0
● Ristpeakruvikeeraja nr 1
● Väike plastvarras
Kruvide suuruse loend
Tabel 1. Latitude 7380 – kruvisuuruste loend
Osa M2,5 × 6 M2 × 5
Tagakaas 8 (küljespüsivad kruvid)
Aku – 3 elemendiga
Aku – 4 elemendiga
SSD-moodul
Jahutusradiaatori moodul
1
2
M 2,5 ×
3,5
M2 × 3
1
4
M2,5 × 4 M2 × 2,5 M2 × 2
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 11
Tabel 1. Latitude 7380 – kruvisuuruste loend (jätkub)
Osa M2,5 × 6 M2 × 5
M 2,5 ×
3,5
Süsteemi ventilaator
Kõlar
WWAN-kaart
WLAN-kaart
Toitepistmik
ESD klamber
EDP klamber
LED-paneel
Kiipkaardilugeja ümbris
Klaviatuuri lukustusklamber
Ekraani hing
Klaviatuuri tugiplaat
Klaviatuur
Emaplaat
Mälumooduli klamber
6
M2 × 3
1
2
1
1
2
4
1
9
1
M2,5 × 4
1
M2 × 2,5
1
2
19
M2 × 2
Subscriber Identification Module (SIM) kaart
SIM-kaardi või selle aluse eemaldamine
MÄRKUS: SIM-kaardi või selle aluse eemaldamine on võimalik vaid süsteemidel, millel on kaasas WWAN-moodul. Seetõttu on eemaldusprotseduur kohaldatav vaid WWAN-mooduliga süsteemidele.
ETTEVAATUST: SIM-kaardi eemaldamine ajal, mil arvuti on sisse lülitatud, võib põhjustada andmekadu või kaarti kahjustada. Veenduge, et teie arvuti oleks välja lülitatud või et võrguühendused oleksid keelatud.
1. Sisestage SIM-kaardi aluse [1] avasse kirjaklambri ots või SIM-kaardi eemaldamise vahend.
2. Kasutage SIM-kaardi aluse väljatõmbamiseks varrast
3. Kui SIM-kaart on olemas, siis eemaldage see SIM-kaardi aluselt.
5
12 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
SIM-kaardi asendamine
MÄRKUS: Saate asendada SIM-kaardi ainult WWAN-mooduliga süsteemide puhul.
1. Sisestage SIM-kaardi aluse avasse kirjaklambri ots või SIM-kaardi eemaldamise vahend.
2. Kasutage SIM-kaardi aluse väljatõmbamiseks varrast.
3. Asetage SIM-kaart alusele.
4. Sisestage SIM-kaardi alus pesasse.
SIM-kaardi aluse näidise eemaldamine
WWAN-kaardiga mudelitel peate esmalt eemaldama SIM-kaardi aluse, enne kui saate eemaldada emaplaadi. SIM-kaardi aluse süsteemist
eemaldamise kohta leiate teavet jaotisest SIM-kaardi aluse eemaldamine
Ainult juhtmeta võrgu kaardiga mudelitel tuleb esmalt eemaldada SIM-kaardi aluse näidis, enne kui saate eemaldada emaplaadi. SIM-kaardi aluse näidise eemaldamiseks tehke järgmist.
1. Suruge SIM-kaardi pesa vabastusriivi sissepoole.
2. Libistage SIM-kaardi aluse näidis süsteemist välja.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 13
Tagakaas
Tagakaane eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Tagakaane eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Keerake lahti M2,5 × 6 kinnituskruvid (8), mis kinnitavad tagakaane arvuti külge [1].
MÄRKUS: Olge kruve lahti keerates ettevaatlik. Asetage kruvikeeraja sellise nurga alla, et see sobituks kruvipeaga, et vältida kruvipea kahjustamist.
b. Kasutage plastvarrast, et vabastada tagakaas arvuti serva küljest, nagu on näidatud joonisel, [2].
ETTEVAATUST: Olge kruve lahti keerates ettevaatlik. Asetage kruvikeeraja sellise nurga alla, et see sobituks kruvipeaga (sülearvuti tagakaane eesmised nurgad), et vältida kruvipea kahjustamist.
3. Tõstke tagakaas arvuti küljest ära.
14 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
Tagakaane paigaldamine
1. Joondage tagakaane sakid arvuti servades olevate pesadega.
2. Suruge kaane servi, kuni kaas klõpsab paika.
3. Pingutage M2,5 × 6,0 kinnituskruvi, et tagakaas arvuti külge kinnitada.
MÄRKUS: Olge kruvisid pingutades ettevaatlik. Hoidke kruvikeerajat sellise nurga all, et see sobituks kruvi peaga, et vältida kruvi pea vigastamist.
4. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Aku
Liitiumioonaku ettevaatusabinõud
ETTEVAATUST:
● Olge liitiumioonakude käsitsemisel ettevaatlik.
● Enne eemaldamist tühjendage aku täielikult. Ühendage vahelduvvoolu adapter süsteemist lahti ja kasutage arvutit ainult akutoitel – aku on täielikult tühi, kui arvuti ei lülitu enam toitenuppu vajutades sisse.
● Aku purustamine, moonutamine ja läbistamine võõrkehadega ning akule võõrkehade kukutamine on keelatud.
● Hoida akut kõrgete temperatuuride eest, vastasel juhul jaotada akupaketid ja elemendid osadeks.
● Ärge avaldage survet aku pinnale.
● Ärge painutage akut.
● Ärge kasutage mis tahes tööriistu, et akut kangutada.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 15
● Veenduge, et selle toote hooldamise ajal poleks kruvid kadunud ega valesti paigaldatud, et vältida aku ja teiste süsteemikomponentide juhuslikku torkamist või kahjustumist.
● Kui aku on paisumise tulemusena arvutis kinni, ärge üritage seda vabaks kangutada, kuna liitium-ioonaku torkamine, painutamine või purustamine võib olla ohtlik. Sellisel juhul võtke abi saamiseks ühendust Delli tehnilise toega. Vt www.dell.com/contactdell .
● Ostke alati originaalakusid veebisaidilt www.dell.com
Delli volitatud partneritelt või edasimüüjatelt.
3 elemendiga aku eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Aku eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage akukaabel emaplaadil olevast pesast [1].
b. Eemaldage M2 × 5 kruvi (1), mis hoia akut arvuti küljes [2].
c. Eemaldage aku arvuti [3] küljest.
3 elemendiga aku paigaldamine
1. Sisestage aku arvutis olevasse pessa.
2. Juhtige akukaabel läbi suunamisklambri ja ühendage kaabel emaplaadil oleva pistmikuga.
MÄRKUS: Paigaldage aku all olev kaabel juhikusse, kui see on juhtimata.
3. Pingutage M2 × 5 kruvi, et kinnitada aku arvuti külge.
4. Paigaldage
5. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
16 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
4 elemendiga aku eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Aku eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage akukaabel emaplaadil olevast pesast [1].
b. Eemaldage M2 × 5 kruvi d (2), mis hoia akut arvuti [2] küljes.
c. Eemaldage aku arvuti [3] küljest.
4 elemendiga aku paigaldamine
1. Sisestage aku arvutis olevasse pessa.
2. Juhtige akukaabel läbi suunamisklambri ja ühendage kaabel emaplaadil oleva pistmikuga.
MÄRKUS: Paigaldage aku all olev kaabel juhikusse, kui see on juhtimata.
3. Pingutage M2 × 5 kruvid (2), et kinnitada aku arvuti külge.
4. Paigaldage
5. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
PCIe pooljuhtketas (SSD)
PCIe SSD eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 17
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. PCIe SSD eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Keerake lahti M2 × 3 kinnituskruvi, mis SSD-klambri [1] kinnitab.
b. Eemaldage SSD-klamber [2].
c. Tõstke SSD-d veidi üles ja tõmmake see liitmikust välja
PCIe SSD paigaldamine
1. Sisestage PCIe SSD-kaart konnektorisse.
2. Paigaldage SSD-klamber PCIe SSD-kaardile.
MÄRKUS: SSD-klambri paigaldamisel veenduge, et klambril olev sakk oleks kindlalt peopesal oleva sakiga kinni.
MÄRKUS: Veenduge, et klamber on paigaldatud, kui süsteem tarnitakse koos klambriga.
3. Keerake kinni M2 × 3 kruvid, et see SSD-klambri külge kinnitada.
4. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
5. Paigaldage
.
6. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
18 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
M2. SATA pooljuhtketas (SSD)
SATA SSD eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. SATA SSD eemaldamiseks toimige järgmiselt.
a. Eemaldage M2 × 3 kruvi, mis SSD-d [1] kinni hoiab.
b. Lükake SSD-d selle eemaldamiseks pistmiku küljest [2].
SATA SSD paigaldamine
1. Ühendage SATA SSD-kaart liitmikuga.
2. Pingutage kruvisid, et kinnitada SATA SSD emaplaadi külge.
3. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
4. Paigaldage
.
5. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 19
Kõlar
Kõlarimooduli eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. Kõlarimooduli eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Vajutage, et eemaldada kõlarikaabel emaplaadil [1] olevast pesast.
MÄRKUS: Veenduge, et kõlarikaabel oleks suunamiskanalist väljas.
MÄRKUS: Kasutage kaabli vabastamiseks liitmikust plastpulka. Ärge tõmmake kaablit, kuna see võib põhjustada kahjustusi.
b. Eemaldage kõlari kaabel suunamisklambritest [2].
c. Eemaldage kleeplint, mis kinnitab kõlarikaablid puuteplaadi külge [3].
5. Kõlarimooduli eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage M2,0 × 3,0 kruvid (4), mis kõlarimoodulit arvuti [1] küljes hoiavad.
b. Eemaldage M2,0 × 3,0 kruvid, mis kõlarimoodulit arvuti küljes hoiavad [1].
MÄRKUS:
Vaadake kõlari kruvide loendit
c. Tõstke kõlarimoodul arvutilt ära .
MÄRKUS: Veenduge, et kõlari kaabel oleks eemaldatud suunamisklambritest.
20 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
Kõlarimooduli paigaldamine
1. Asetage kõlarimoodul arvutis olevasse pesasse.
2. Pingutage M2,0 × 3,0 kruvisid, et kinnitada kõlar arvuti külge.
3. Juhtige kõlari kaabel läbi arvuti kinnitusklambrite.
4. Ühendage kõlarikaabel emaplaadi liidesega.
5. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
6. Paigaldage
.
7. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Nööppatarei
Nööppatarei eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. Nööppatarei eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Võtke nööppatarei kaabel emaplaadil oleva liitmiku küljest lahti [1].
MÄRKUS: Veenduge, et eemaldaksite nööppatarei kaabli suunamiskanali küljest.
b. Tõstke nööppatareid, et see kleepkinnitusest vabastada [2].
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 21
Nööppatarei paigaldamine
1. Kinnitage nööppatarei arvuti sees olevasse pessa.
2. Enne kaabli ühendamist juhtige nööppatarei kaabel läbi suunamiskanali.
3. Ühendage nööppatarei kaabel emaplaadil olevasse pistmikku.
4. Paigaldage
.
5. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
WWAN-kaart
WWAN-kaardi eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
.
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. WWAN-kaardi eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage M2,0 × 3,0 kruvi, mis metallklambri WWAN-kaardi külge kinnitab.
b. Tõstke üles WWAN-kaarti kinnitav metallklamber.
c. Ühendage WWAN-kaablid WWAN-kaardil asuvatest liitmikest plastpulgaga lahti..
d. Tõstke WWAN-kaart liitmikust välja.
22 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
WWAN-kaardi paigaldamine
1. Sisestage WWAN-kaart emaplaadil oleva liitmikuga.
2. Ühendage WWAN-kaablid WWAN-kaardil asuvatesse liitmikesse.
3. Paigaldage metallklamber ja keerake kinni M2,0 × 3,0 kruvi, et see arvuti külge kinnitada.
4. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
5. Paigaldage
6. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
MÄRKUS: IMEI-numbri leiate samuti WWAN-kaardilt.
WLAN-kaart
WLAN-kaardi eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
.
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. WLAN-kaardi eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage M2,0 × 3,0 kruvi, mis metallklambri WLAN-kaardi [1] külge kinnitab.
b. Tõstke metallklamber [2] üles.
c. Ühendage WLAN-kaablid WLAN-kaardil asuvatest liitmikest lahti [3].
d. Tõmmake WLAN-kaart emaplaadi [2] liitmikust välja.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 23
WLAN-kaardi paigaldamine
1. Sisestage WLAN-kaart emaplaadil olevasse pessa.
2. Ühendage WLAN-kaablid WLAN-kaardil asuvate pistmikega.
3. Paigaldage metallklamber ja keerake kinni M2,0 × 3,0 kruvi, et see arvuti külge kinnitada.
4. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
5. Paigaldage
6. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Mälumoodulid
Mälumooduli eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
.
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. Mälumooduli eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Tõmmake mälumoodulit kinnitavaid klambreid, kuni moodul pesast välja hüppab [1].
b. Eemaldage mälumoodul emaplaadil [2] oleva liitmiku küljest.
Mälumooduli paigaldamine
1. Sisestage mälumoodul liitmikusse, kuni see klõpsatab.
24 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
2. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
3. Paigaldage
4. Järgige protseduure jaotises
Pärast arvuti sees toimetamist
.
Jahutusradiaatori
Jahutusradiaatori koostu eemaldamine
Jahutusradiaatori koost koosneb jahutusradiaatorist ja süsteemi ventilaatorist.
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. Jahutusradiaatori koostu eemaldamiseks toimige järgmiselt.
MÄRKUS: Kruvide arvu saate vaadata
a. Ühendage ventilaatori kaabel emaplaadi küljest lahti [1].
MÄRKUS: Pärast jahutusradiaatori koostu eemaldamist eemaldage ventilaatori kaabel.
b. Eemaldage M2,0 × 5,0 kruvid, mis hoiavad jahutusradiaatorit, ja M2,0 × 3,0 kruvid, mis hoiavad ventilaatorit emaplaadi küljes [2].
MÄRKUS: Eemaldage kruvid jahutusradiaatorile märgitud järjekorras [1, 2, 3, 4].
c. Eemaldage radiaatorisõlm emaplaadi küljest [3].
Radiaatorisõlme paigaldamine
Jahutusradiaatori koost koosneb jahutusradiaatorist ja süsteemi ventilaatorist.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 25
1. Joondage jahutusradiaatori koost emaplaadi kruviaukudega .
2. Pingutage M2,0 × 3,0 kruvisid, et kinnitada jahutusradiaator emaplaadi külge.
MÄRKUS: Pingutage kruvid jahutusradiaatorile märgitud järjekorras [1, 2, 3, 4].
3. Pingutage M2,0 × 5,0 kruvisid, et kinnitada ventilaator emaplaadi külge.
4. Ühendage ventilaatori kaabel emaplaadi pistmikuga.
5. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Toitepistmiku pesa
Toitejuhtme pordi eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. Toitejuhtme pordi eemaldamiseks: a. Eemaldage toitepistmiku pordi kaabel emaplaadi küljest [1].
MÄRKUS: Eemaldage kindlasti kleeplint, mis katab liitmikku.
MÄRKUS: Kasutage kaabli vabastamiseks liitmikust plastpulka. Ärge tõmmake kaablit, kuna see võib põhjustada kahjustusi.
b. Eemaldage M2,0 × 3,0 kruvi (1), et vabastada toitepistmiku [2] metallklamber.
c. Tõstke metallklamber arvuti küljest ära [3].
d. Tõstke toitepistmik arvuti küljest ära [4].
26 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
Toitejuhtme pordi paigaldamine
1. Paigaldage toitepistmik arvutis olevasse pesasse.
2. Asetage metallklamber toitepistmiku külge.
3. Pingutage M2,0 × 3,0 kruvisid, et kinnitada toitepistmik arvuti külge.
4. Ühendage toitepistmiku kaabel emaplaadil oleva pistmikuga.
5. Paigaldage
.
6. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
LED-paneel
LED-plaadi eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
3. LED-plaadi eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage kaabel LED-paneeli küljest [1].
ETTEVAATUST: Ärge tõmmake kaablit, kuna see võib kaabli pistikut kahjustada. Selle asemel kasutage LED-kaabli pistiku vabastamiseks varrast.
b. Eemaldage LED-kaabel suunamiskanalist [2].
c. Eemaldage M2,0 × 2,5 kruvi, mis kinnitab LED-paneeli arvuti külge [3].
d. Eemaldage LED-paneel arvuti küljest [4].
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 27
LED-plaadi paigaldamine
1. Sisestage LED-paneel arvutis olevasse pesasse.
2. Pingutage M2,0 × 2,5kruvi , et kinnitada LED-paneel.
3. Juhtige LED-kaabel läbi suunamiskanali.
4. Ühendage LED-kaabel emaplaadiga.
5. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
6. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Kiipkaardimoodul
Kiipkaardi ümbrise eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. Eemaldage
5. Kiipkaardi kaabli eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage kiipkaardi kaabel [1].
MÄRKUS: Lükake pistikut õrnalt, et vältida kiipkaardi pea kahjustamist.
b. Tõstke üles puuteplaadi mooduli külge kinnitatud kiipkaardi kaabel [2].
MÄRKUS: Tõmmake õrnalt, et see kleeplindiga vabastada.
6. Kiipkaardi ümbrise eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage M2 × 3 kruvid (2), mis hoiavad kiipkaardi ümbrist arvuti [1] küljes.
28 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
b. Libistage ja tõstke kiipkaardi ümbris arvutist välja [2].
Kiipkaardi ümbrise paigaldamine
1. Libistage kiipkaardi ümbris pesasse, joondades selle arvuti sakkidega.
2. Pingutage M2 × 3 kruvi, et kinnitada kiipkaardi ümbris arvuti külge.
3. Kinnitage kiipkaardi kaabel ja ühendage see arvuti pistmikku.
4. Paigaldage
5. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
6. Paigaldage
.
7. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Puuteplaat
Puuteplaadi nupupaneeli eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. Kiipkaardi kaabli eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage kiipkaardi kaabel [1].
b. Tõstke arvuti [2] külge kinnitatud kaablit, kuni puuteplaadi nupupaneeli kaabel tuleb nähtavale.
c. Eemaldage kleeplint, mis kõlari kaablit puuteplaadi paneeli [3] küljes hoiab.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 29
MÄRKUS: Eemaldage kõlarikaabel hoideklambritest puuteplaadi nuppude kaudu.
5. Puuteplaadi nupupaneeli eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage puuteplaadi nupupaneeli kaabel puuteplaadi paneeli [1] küljest.
MÄRKUS: Puuteplaadi nupupaneeli kaabel asub kiipkaardi kaabli all. Tõstke riiv kindlasti üles, et vabastada puuteplaadi nupupaneeli kaabel.
b. Eemaldage kruvid (2), mis hoiavad puuteplaadi nupupaneeli [2] paigal.
c. Tõstke puuteplaadi nupupaneel arvuti küljest ära [3].
30 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
pilt
Puuteplaadi nupupaneeli paigaldamine
1. Sisestage puuteplaadi nupupaneel pesasse, joondades sakid arvuti soontega.
2. Pingutage M2,0 × 2,5 kruvisid, et kinnitada puuteplaadi nupupaneel arvuti külge.
3. Ühendage puuteplaadi nupupaneeli kaabel puuteplaadi paneeli pistmikku.
4. Kinnitage kiipkaardi kaabel ja ühendage see arvuti pistmikku.
5. Paigaldage
6. Paigaldage
.
7. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Ekraanisõlm
Ekraanimooduli eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Eemaldage
4. Eemaldage
.
MÄRKUS: Kruvide arvu saate vaadata
5. Ekraanimooduli eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage WLAN- ja WWAN-kaabel suunamiskanalitest [1].
b. Eemaldage M2,0 × 5,0 kruvid, mis eDP-klambrit [2] kinnitavad..
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 31
c. Tõstke eDP-klamber eDP-kaablilt ära [3].
d. Eemaldage eDP-kaabel emaplaadil olevast pistmikust [4].
MÄRKUS: Puutefunktsioonide toega süsteemi puhul peate eemaldama puuteekraani kaabli, mis on ühendatud emaplaadi pistmikuga.
e. Eemaldage kleeplint, mis hoiab eDP-kaablit [5] paigal.
MÄRKUS: Puutefunktsioonide toega süsteemi puhul on nii eDP-kaabel kui ka puuteekraani kaabel kleeplindiga kinnitatud.
6. Ekraanimooduli eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Avage arvuti ekraan ja asetage see tasasele pinnale 180-kraadise nurga all.
b. Eemaldage M2,5 × 4,0 kruvid (6), mis kinnitavad ekraani hinged ekraanikoostu [1] külge.
c. Tõstke ekraanisõlm arvuti küljest ära [2].
32 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
Ekraanimooduli paigaldamine
1. Asetage arvuti põhi tasapinnalisele lauale ja liigutage see laua servale lähemale.
2. Pange ekraanimoodul paika, seades selle arvuti ekraani kruvihoidikutega kohakuti.
3. Hoides ekraanikoostu, keerake kinni M2 × 3,5 kruvid, et süsteemi ekraanikoostu ekraanihinged süsteemi külge kinnitada.
4. Kinnitage eDP-kaabli fikseerimiseks teip.
MÄRKUS: Puutefunktsioonide toega süsteemi puhul näete puuteekraani kaablit, kinnitage see kleeplindiga eDP-kaabli kõrvale.
5. Ühendage eDP-kaabel emaplaadil olevasse ühenduspessa.
MÄRKUS: Puutefunktsioonide toega süsteemi puhul ühendage puuteekraani kaabel emaplaadil oleva pistmikuga.
6. Paigaldage eDP metallklamber eDP-kaablile ja pingutage M2 × 3 kruvisid.
7. Juhtige WLAN- ja WWAN-antennikaablid läbi suunamiskanali.
8. Paigaldage
.
9. Paigaldage
.
10. Paigaldage
.
11. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Ekraani hinge kate
Ekraani hinge katte eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage: a.
b.
c.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 33
d.
MÄRKUS:
Kruvide arvu teadasaamiseks vaadake kruvide loendit
3. Suruge ekraani hinge katet paremale.
4. Eemaldage ekraani hinge kate.
Ekraani hinge katte paigaldamine
1. Paigaldage ekraani hinge kate ekraanisõlme külge.
2. Suruge ekraani hinge katet vasakule, et see kinnitada.
3. Paigaldage: a.
b.
c.
d.
4. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Emaplaat
Emaplaadi eemaldamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
34 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
Kui teie arvutit tarnitakse WWAN-kaardiga, on tühja SIM-kaardi salve eemaldamine vajalik.
2. Eemaldage
.
3. Eemaldage
4. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
5. Eemaldage
.
6. Eemaldage
.
7. Eemaldage
8. Eemaldage
.
9. Eemaldage
.
10. Eemaldage M2,0 × L3,0 kruvi, mis mälumooduli klambrit emaplaadi [1] küljes hoiab.
11. eDP-kaabli eemaldamiseks tehke järgmist.
MÄRKUS: Kui teie süsteem hõlmab IR-kaamerat, tuleb IR-kaabel eemaldada. IR-kaabel asub eDP-kaabli pistmiku all.
a. Eemaldage WLAN- ja WWAN-kaabel suunamiskanalitest [1].
b. Eemaldage M2,0 × 3,0 kruvid, mis hoiavad eDP-kaablit [2] paigal.
c. Eemaldage eDP-kaabli klamber [3].
d. Eemaldage eDP-kaabel emaplaadi [4] küljest.
e. Tõstke üles kleeplint, mis hoiab eDP-kaablit emaplaadi [5] küljes.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 35
12. Kaablite eemaldamiseks tehke järgmist.
MÄRKUS: Kasutage kõlari, LED-riba, nööppatarei ja toitepistmiku pordi kaablite eemaldamiseks plastvarrast. Ärge tõmmake kaablit, kuna see võib põhjustada kahjustusi.
a. kõlari kaabel [1] b. LED-paneeli kaabel [2] c. nööppatarei kaabel [3] d. puuteplaadi kaabel ja USH-paneeli kaabel [4] e. toitepistmiku pordi kaabel [5]
36 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
13. Emaplaadi eemaldamiseks tehke järgmist.
a. Eemaldage M2,0 × L3,0 kruvid, mis emaplaati arvuti [1] küljes hoiavad.
b. Tõstke emaplaat arvuti küljest ära.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 37
14. Eemaldage M2,0 × 5,0 kruvid, mis hoiavad USB Type-C klambrit paigal.
15. Pöörake emaplaat ümber, eemaldage klambrit kinni hoidvad kleeplindid ja seejärel eemaldage USB Type-C port emaplaadi küljest.
38 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
Emaplaadi paigaldamine
1. Joondage emaplaat arvuti kruviavadega.
2. Emaplaadi arvuti külge kinnitamiseks pingutage M2 × 3 kruvisid.
3. Ühendage kõlari, toitepistmiku, LED-paneeli, puuteplaadi ja USH kaablid emaplaadi pistmikutega.
4. Ühendage eDP-kaabel emaplaadil olevasse ühenduspessa.
5. Asetage metallklamber eDP-kaabli peale ja pingutage M2,0 × 3,0 kruvi, et see kinnitada.
6. Eemaldage metallklamber eemaldatud emaplaadi mälumooduli liitmike küljest.
7. Asetage metallklamber mälumooduli liitmike peale ja pingutage M2 × 3 kruvisid, et klamber arvuti külge kinnitada.
MÄRKUS: Kui teie arvutil on WWAN-kaart, on SIM-kaardi aluse paigaldamine nõutav.
8. Paigaldage
9. Paigaldage
.
10. Paigaldage
.
11. Paigaldage
12. Paigaldage
13. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
14. Paigaldage
.
15. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Klaviatuurisõlm
Klaviatuurisõlme eemaldamine
MÄRKUS: Klaviatuuri ja klaviatuurialust koos nimetatakse klaviatuurimooduliks.
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
3. Eemaldage akukaabel emaplaadi ühendusest.
4. Eemaldage
.
5. Eemaldage
.
6. Eemaldage
.
7. Eemaldage
8. Eemaldage
.
9. Eemaldage
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 39
10. Eemaldage
.
11. Eemaldage randmetoe pool olevad kaablid: a. puuteplaadi ja USH-paneeli kaabel [1] b. klaviatuuri taustvalgustuse kaabel [2] c. klaviatuuri kaabel [3],
12. Klaviatuurisõlme eemaldamiseks tehke järgmist.
MÄRKUS: Kruvide tuvastamiseks vaadake
.
a. Eemaldage M2 × 2,5 kruvid (19), mis hoiavad klaviatuuri paigal [1].
b. Tõstke klaviatuurisõlm korpusest välja [2].
40 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
Klaviatuurimooduli paigaldamine
MÄRKUS: Klaviatuuri ja klaviatuurialust koos nimetatakse klaviatuurimooduliks.
MÄRKUS: Klaviatuuri võrepoolsel küljel on mitu klõpsamispunkti, selle kinnitamiseks ja asendusklaviatuurile sobitamiseks tuleb klõpsamispunktid kinnituspunktides tugevalt alla suruda.
1. Asetage klaviatuur oma kohale, nii et selle ja arvuti kruviaugud kattuksid.
2. Kinnitage M2,0 × 2,5 kruvid, mis kinnitavad klaviatuuri korpuse külge.
3. Ühendage klaviatuuri kaabel, klaviatuuri taustvalgustuse kaabel puuteplaadi kaabel ja USH-kaabel puuteplaadi nuppude paneeli liitmikega.
4. Paigaldage
.
5. Paigaldage
6. Paigaldage
.
7. Paigaldage
.
8. Paigaldage
9. Paigaldage
10. Ühendage akukaabel emaplaadil oleva konnektoriga.
11. Paigaldage
.
12. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 41
Klaviatuuri võre ja klaviatuur
Klaviatuuri eemaldamine klaviatuurialuselt
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage
.
3. Eemaldage M2,0 × 2,0 kruvid, mis klaviatuuri klaviatuurisõlme külge kinnitavad [1].
4. Tõstke klaviatuur klaviatuurialuse küljest ära [2].
Klaviatuur paigaldamine klaviatuurialusele
1. Asetage klaviatuur oma kohale, nii et selle ja klaviatuurialuse kruviaugud kattuksid.
2. Keerake kinni viis M2,0 × 2,0 kruvi, et klaviatuur klaviatuurialuse külge kinnitada.
42 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
3. Paigaldage
Randmetugi
Randmetoe asendamine
1. Järgige protseduuri jaotises Enne arvuti sees toimetamist .
2. Eemaldage: a.
b.
c.
d.
e.
f.
g.
h.
i.
j.
k.
l.
Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine 43
..
Alles jääv komponent on randmetugi.
3. Asendage randmetugi.
4. Paigaldage järgmised komponendid.
a.
b.
c.
d.
e.
f.
g.
h.
i.
j.
k.
l.
m.
5. Järgige protseduuri jaotises Pärast arvuti sees toimetamist
.
44 Lahtivõtmine ja uuesti kokkupanemine
..
3
Tehnoloogia ja komponendid
Selles peatükis täpsustatakse süsteemi tehnoloogiat ja saadaolevaid komponente.
Teemad:
•
•
USB omadused
Universal Serial Bus või USB tuli kasutusele 1996. aastal. See lihtsustas oluliselt ühendust hostarvuti ja välisseadmete vahel, nagu hiired, klaviatuurid, välisajamid ja printerid.
Tabel 2. USB areng
Tüüp
USB 2.0
USB 3.0 / USB 3.1
põlvkonna 1
USB 3.1 2. põlvkond
Andmeedastuskiirus
480 Mb/s
5 Gb/s
10 Gb/s
Kategooria
Suur kiirus
SuperSpeed
SuperSpeed
Kasutuselevõtu aasta
2000
2010
2013
USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkond (SuperSpeed USB)
Aastaid oli USB 2.0 tugevalt arvutimaailmas de facto liidesestandard. Neid seadmeid müüdi 6 miljardit. Ja ometi kasvas vajadus suurema kiiruse järele veelgi kiirema arvutiriistvara ja suurema läbilaskevõime tõttu. USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonnal oli lõpuks lahendus tarbijate nõudmistele, pakkudes teoreetiliselt eelkäijast 10 korda suuremat kiirust. Lühidalt öeldes sisaldab USB 3.1 1. põlvkond järgmist.
● Kiirem edastus (kuni 5 Gb/s)
● Suurem maksimaalne siini võimsus ja suurem vooluedastus seadmesse, et tulla paremini toime suure voolutarbega seadmetega.
● Uued toitehalduse funktsioonid
● Täielik dupleks-andmeedastus ja uute edastustüüpide tugi
● Tagasiulatuv ühilduvus USB 2.0-ga
● Uued liidesed ja kaabel
Järgmised teemad käsitlevad mõningaid sageli esitatavaid küsimusi USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna kohta.
Kiirus
Praegu määratlevad USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna tehnilised näitajad 3 kiiruserežiimi. Need on Super-Speed, Hi-Speed ja Full-Speed. Uue režiimi SuperSpeed edastuskiirus on 4,8 Gb/s. Kuigi tehnilistes näitajates on säilinud režiimid Hi-Speed ja Full-Speed USB, mida tuntakse kui USB 2.0 ja 1.1, toimivad aeglasemad režiimid endiselt kiirusega 480 Mb/s ja 12 Mb/s ning neid hoitakse tagasiulatuva ühildumise säilitamiseks.
USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkond saavutab allpool nimetatud tehniliste muudatustega palju parema jõudluse.
● Täiendav füüsiline siin, mis on lisatud paralleelselt olemasoleva siiniga USB 2.0 (vt allolevat pilti).
● USB 2.0-l oli varem neli juhet (toide, maandus ja paar diferentsiaalandmete jaoks); USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkond lisab veel neli – kaks paari diferentsiaalsignaali (vastuvõtu ja edastuse) jaoks, nii et kokku on liidestes ja juhtmes kaheksa ühendust.
Tehnoloogia ja komponendid 45
● USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkond kasutab kahesuunalist andmeliidest, mitte USB 2.0 pool-duplekssüsteemi. See suurendab teoreetilist läbilaskevõimet 10-kordselt.
Arvestades järjest suurenevaid nõudmisi andmeedastusele kõrge eraldusvõimega videosisu, terabaidiste mäluseadmete, suure megapikslite arvuga digitaalkaamerate jne tõttu, ei pruugi USB 2.0 piisavalt kiire olla. Lisaks sellele ei suuda ükski USB 2.0 ühendus teoreetilisele maksimaalsele läbilaskevõimele 480 Mb/s lähedalegi jõuda, edastades andmeid kiirusega ligikaudu 320 Mb/s (40 MB/s) – see on tegelik reaalse maailma maksimum. Samamoodi ei saavuta USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna ühendused kunagi 4,8 Gb/s. Tõenäoliselt näeme reaalse maailma maksimumkiirust 400 MB/s. Selle kiirusega on USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkond USB 2.0-ga võrreldes 10-kordne edasiminek.
Kasutusviisid
USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkond rajab teid ja avab seadmete jaoks võimalusi pakkuda paremat üldist kogemust. Kui varem oli USB-video vaevalt talutav (nii maksimaalse eraldusvõime, latentsuse kui ka videotihenduse vaatepunktist), on lihtne kujutleda, et kui läbilaskevõime suureneb 5–10 korda, peaksid USB-lahendused ka sama palju paremini toimima. Ühe ühendusega DVI nõuab peaaegu 2 Gb/s suurust läbilaskevõimet. Kui 480 Mb/s oli piirav, siis 5 Gb/s on rohkem kui paljulubav. Lubatud kiirusega 4,8 Gb/s leiab see standard tee toodetesse, mis varem ei olnud USB kasutusala, näiteks välistesse RAID-salvestussüsteemidesse.
Allpool on loetletud osad saadaolevad SuperSpeed USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna tooted.
● Välised lauaarvuti USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna kõvakettad
● Kaasaskantavad USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna kõvakettad
● USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna draividokid ja adaptrid
● USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna mäluseadmed ja lugerid
● USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna kõvakettad
● USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna RAID-d
● Optilised kandjad
● Multimeediumiseadmed
● Võrgundus
● USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkonna adapterkaardid ja jagajad
Ühilduvus
Hea uudis on see, et USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkond on plaanitud algusest peale rahulikult USB 2.0-ga koos eksisteerima. Kõigepealt: samas kui USB 3.0 / USB 3.1 1. põlvkond määratleb uued füüsilised ühendused ja seega kasutavad uued kaablid ära uue protokolli suurema kiiruse võimalusi, jääb liides ise samasuguseks kandiliseks nelja USB 2.0 kontaktiga seadmeks täpselt samas kohas, kus varem. USB 3.0 / USB 3.1
1. põlvkonna kaablitel on viis uut ühendust eraldi vastuvõetud ja edastatud andmete kandmiseks ning need on ühenduses ainult siis, kui need on ühendatud õige SuperSpeed USB ühenduse kaudu.
Thunderbolt üle C-tüüpi USB-liidese
Thunderbolt on riistvaraliides, mis ühendab andmed, video, heli ja toite ühte ühendusse. Thunderbolt ühendab PCI Expressi (PCIe) ja kuvapordi (DP) üheks jadasignaaliks ning samuti varustab seadet alalisvooluga. Thunderbolt 1 ja Thunderbolt 2 kasutavad välisseadmete
ühendamiseks miniDP-ga (DisplayPort) sama konnektorit [1], kuid Thunderbolt 3 kasutab C-tüüpi USB-konnektorit [2].
46 Tehnoloogia ja komponendid
Joonis 1. Thunderbolt 1 ja Thunderbolt 3
1. Thunderbolt 1 ja Thunderbolt 2 (minikuvapordi pistmikuga)
2. Thunderbolt 3 (C-tüüpi USB-pistmikuga)
Thunderbolt 3 läbi C-tüüpi USB-liidese
Thunderbolt 3 võimaldab Thunderbolti kasutamist C-tüüpi USB-liidestega kiirusega kuni 40 Gbit/s, moodustades ühe kompaktse pistmiku, mis teeb kõike – kõige kiirem ja mitmekesisem pistmik, mis ühendub ükskõik millise doki, ekraani või andmesideseadmega nagu väline kõvaketas. Thunderbolt 3 kasutab C-tüüpi USB-pistmikku/-porti, mis ühendub toetatud välisseadmetega.
1. Thunderbolt 3 kasutab C-tüüpi USB-pistmikku ja kaableid, mistõttu on see kompaktne ning töötab nii üles- kui alaspidi
2. Thunderbolt 3 toetab kiirust kuni 40 Gbit/s
3. Kuvaport 1.2 – ühildub kuvapordiga ekraanide, seadmete ja kaablitega
4. Toide USB kaudu – toetatud arvutitel kuni 130 W
C-tüüpi USB-pistmikuga Thunderbolt 3 põhiomadused
1. Thunderbolt, USB, kuvaport ja toide koos C-tüüpi USB-pistmikuga ühes kaablis (funktsioonid erinevad eri toodete puhul)
2. C-tüüpi USB-pistmik ja kaablid – kompaktne ning töötab nii üles- kui alaspidi
3. Toetab Thunderbolti võrgundust (*oleneb tootest)
4. Toetab ekraani eraldusvõimet kuni 4K-ni
5. Kiirus kuni 40 Gbit/s
MÄRKUS: Andmeedastuse kiirus võib eri seadmete puhul olla erinev.
Thunderbolti ikoonid
Tabel 3. Thunderbolti ikoonivariandid
Protokoll
Thunderbolt
A-tüüpi USB
Ei kohaldata
C-tüüpi USB Märkused mDP või C-tüüpi USB
DisplayPorti eelised USB Type-C pordiga võrreldes
● DisplayPorti audio/video (A/V) jõudlus (kuni 4K 60 Hz juures)
● SuperSpeed USB (USB 3.1) andmed
● Pööratava pistiku ja kaabli suund
● Tagasiühilduvus VGA ja DVI-ga adapterite abil
● HDMI 2.0a tugi ja tagasiühilduvus eelmiste versioonidega
Tehnoloogia ja komponendid 47
HDMI 1.4
Selles peatükis selgitatakse, mis on HDMI 1.4, selle eripärad ja eelised.
HDMI (High-Definition Multimedia Interface) on valdkonnas toetatud tihendamata üleni digitaalne audio-/videoliides. HDMI liidestab mis tahes ühilduvat digitaalset audio-/videoallikat (nt DVD-mängija või A/V-vastuvõtja) ja ühilduvat digitaalset audio- ja/või videomonitori nagu digitaalne teler (DTV). HDMI-telerite ja DVD-mängijate ettenähtud kasutusviisid. Peamine eelis on kaablihulga vähendamine ja sisu kaitsmine. HDMI toetab standardset, täiustatud või kõrge eraldusvõimega videot ja lisaks mitmekanalilist digitaalset heli ühe kaabli kaudu.
MÄRKUS: HDMI 1.4 pakub 5,1-kanalilist helituge.
HDMI 1.4 funktsioonid
● HDMI Etherneti kanal – lisab HDMI-lingile kiire võrgu, mis võimaldab kasutajatel kasutada täiel määral oma IP-toega seadmeid, ilma eraldi Etherneti kaablita
● Heli tagastuskanal – võimaldab HDMI-ga ühendatud teleril, millel on integreeritud tuuner heliandmete saatmiseks „ülesvoolu” ruumilise heli süsteemi, välistades vajaduse eraldi helikaabli järele
● 3D – määratleb sisend-/väljundprotokollid peamiste 3D-videovormingute jaoks, sillutades teed tõelise 3D mängu- ja kodukinorakendustele
● Sisutüüp – reaalajas sisutüüpide signaali edastamine ekraani ja lähteseadmete vahel, mis võimaldab teleril optimeerida pildisätteid sisutüübi põhjal
● Täiendavad värviruumid – lisab digitaalfotograafias ja arvutigraafikas kasutatavate täiendavate värvimudelite toe
● 4K tugi – võimaldab kasutada video eraldusvõimeid kaugelt üle 1080p, toetades järgmise põlvkonna ekraane, mis konkureerivad paljudes kinodes kasutatavate digitaalkino süsteemidega
● HDMI mikroliitmik – uus, väiksem liitmik telefonidele ja muudele kaasaskantavatele seadmetele, mis toetab video eraldusvõimet kuni
1080p
● Auto ühendussüsteemid – uued kaablid ja liidesed auto videosüsteemidele, mis on mõeldud mootorsõidukite keskkonna ainulaadsete nõuete täitmiseks, pakkudes tõelist HD-kvaliteeti
HDMI eelised
● Kvaliteetne HDMI edastab tihendamata digitaalse heli ja video, tagades kõrgeima, teravaima pildikvaliteedi.
● Madalama hinnaga HDMI pakub digitaalse liidese kvaliteeti ja funktsionaalsust, toetades samal ajal ka tihendamata videovorminguid lihtsal ja kulusäästlikul moel
● Heli-HDMI toetab mitut helivormingut alates tavalisest stereost kuni mitmekanalilise ruumilise helini
● HDMI ühendab video ja mitmekanalilise heli ühte kaablisse, kaotades vajaduse praeguste A/V-süsteemide kõrge hinna, keerukuse ja juhtmerohkuse järele.
● HDMI toetab videoallika (nt DVD-mängija) ja DTV vahelist sidet, võimaldades uusi funktsioone.
48 Tehnoloogia ja komponendid
4
Tarkvara
Selles peatükis on toodud toetatud operatsioonisüsteemid ja juhendid draiverite paigaldamisest.
Teemad:
•
Toetatud operatsioonisüsteemid
•
Windowsi draiverite allalaadimine
Toetatud operatsioonisüsteemid
Tabel 4. Operatsioonisüsteemid
Toetatud operatsioonisüsteemid
Windows ● Microsoft Windows 10 Pro, 64-bitine
● Microsoft Windows 10 Home (64-bitine)
● Microsoft Windows 7 Professional, 32-/64-bitine (saadaval
Windows10 Pro litsentsi versiooni alandamise õiguste kaudu)
(saadaval ainult Inteli 6. põlvkonna Core I protsessorite puhul)
● Microsoft Windows 8.1 Professional, 64-bitine (saadaval
Windows10 Pro litsentsi versiooni alandamise õiguste kaudu ainult
Delli konfigureerimisteenustes) (saadaval ainult Inteli 6. põlvkonna
Core I protsessorite puhul)
Muu
Operatsioonisüsteemi meediumitugi
● Ubuntu 16.04 LTS SP1, 64-bitine
● NeoKylin v6.0, 64-bitine
● Sobiva Windowsi operatsioonisüsteemi saab alla laadida lehelt
Dell.com/support
● Ülesmüügiks on saadaval USB-andmekandja
Windowsi draiverite allalaadimine
1. Lülitage sisse.
2. Avage veebiaadress Dell.com/support .
3. Klõpsake linki Product Support (Tugiteenused), sisestage oma hooldussilt ja klõpsake nuppu Submit (Edasta).
MÄRKUS: Kui teil pole hooldussilti, kasutage automaattuvastuse funktsiooni või otsige loendist üles mudel.
4. Klõpsake linki Drivers and Downloads (Draiverid ja allalaadimine) .
5. Valige installitud operatsioonisüsteem.
6. Kerige lehte allapoole ja valige installimiseks draiver.
7. Klõpsake draiveri allalaadimiseks linki Download File (Laadi fail alla).
8. Pärast allalaadimise lõppu navigeerige kausta, kuhu draiveri faili salvestasite.
9. Tehke draiverifaili ikoonil topeltklõps ja järgige ekraanil olevaid juhiseid.
Kiibistiku draiver
Kiibistiku draiver aitab süsteemi komponente tuvastada ja vajalikke draivereid täpselt installida. Veenduge allolevate kontrollerite abil, et kiibistik on süsteemi installitud. Kui draiverid on installimata, kuvatakse paljud levinud seadmed jaotises Muud seadmed. Tundmatud seadmed kaovad pärast kiibistiku draiveri installimist.
Tarkvara 49
Installige kindlasti järgmised draiverid, millest mõned võivad vaikimisi installitud olla.
● Intel HID Event Filteri draiver
● Intel Dynamic Platform and Thermal Frameworki draiver
● Inteli jada-IO draiver
● Intel Thunderbolt(TM)-i kontrolleri draiver
● Management Engine
● Realtek PCIe mälukaart
Realteki PCIe draiverid
Kontrollige, kas Realteki PCIe draiverid on juba arvutisse installitud.
Management Engine’i liides
Kontrollige, kas Intel Management Engine’i liidese draiverid on juba arvutisse installitud.
50 Tarkvara
Management Engine’i liidese draiverid
Jada-IO draiver
Veenduge, kas Touchpad, IR-kaamera ja klaviatuur on paigaldatud.
Joonis 2. Jada-IO draiver
Graafikakontrolleri draiver
Veenduge, et graafikakontrolleri draiver oleks arvutisse installitud.
Tabel 5. Graafikakontrolleri draiver
Enne installimist Pärast installimist
USB-draiverid
Kontrollige, kas USB-draiverid on juba arvutisse installitud.
Tarkvara 51
Võrgudraiverid
Installige WLAN-i ja Bluetoothi draiverid Delli tugisaidilt.
Tabel 6. Võrgudraiverid
Enne installimist Pärast installimist
Realtek Audio
Kontrollige, kas helidraiverid on juba arvutisse installitud.
Tabel 7. Realtek Audio
Enne installimist Pärast installimist
Jada-ATA draiverid
Parima jõudluse tagamiseks installige uusim Intel Rapid Storage’i draiver. Windowsi salvestusruumi vaikedraiverite kasutamine ei ole soovitatav. Veenduge, kas arvutisse on installitud jada-ATA vaikedraiverid.
Turbedraiverid
Selles jaotises on loetletud seadmehalduri turbeseadmed.
52 Tarkvara
Turbeseadmete draiverid
Veenduge, et turbeseadmete draiverid oleksid arvutisse installitud.
Sõrmejäljeanduri draiverid
Veenduge, et sõrmejäljeanduri draiverid oleksid arvutisse installitud.
Tarkvara 53
5
Süsteemi tehnilised näitajad
MÄRKUS: Pakkumised võivad piirkonniti erineda. Järgmised tehnilised näitajad on ainult need, mis seaduse alusel peavad teie arvutiga kaasas olema. Lisateabe saamiseks oma arvuti konfiguratsiooni kohta minge oma Windowsi operatsioonisüsteemi jaotisse Help and
Support , et vaadata oma arvuti teavet.
Teemad:
•
Protsessori tehnilised näitajad
•
•
•
•
•
•
AC-adapteri tehnilised näitajad
•
Pesade ja pistmike tehnilised näitajad
•
•
Puuteplaadi tehnilised näitajad
•
•
•
•
Protsessori tehnilised näitajad
Tabel 8. Protsessori tehnilised näitajad
Funktsioon
Inteli 6. põlvkond
Inteli 7. põlvkond
Tehnilised näitajad i3/i5/i7-seeria i3/i5/i7-seeria
Süsteemi tehnilised näitajad
Funktsioon Tehnilised näitajad
Kiibistik Integreeritud protsessorisse
DRAM-siini laius 64-bitine
Flash EPROM
PCIe-siin
SPI 128 Mbit/s
100 MHz
Väline siinisagedus DMI 3,0–8 GT/s
Mälu tehnilised näitajad
Funktsioon
Mälu liides
Tehnilised näitajad
Üks SO-DIMM-pesa
54 Süsteemi tehnilised näitajad
Funktsioon Tehnilised näitajad
Mälu tüüp DDR4 SDRAM–2133 MHz
Minimaalne mälu 4 GB
Maksimaalne mälu 16 GB
Video tehnilised näitajad
Tabel 9. Video tehnilised näitajad
Funktsioon
UMA kontroller
Välise kuva tugi
Tüüp
Inteli 7. põlvkond
Tehnilised näitajad
Inteli integreeritud HD graafika 620 Inteli integreeritud HD graafika
520 (saadaval ainult Inteli 6. põlvkonna Core I-ga)
Süsteemil – eDP (sisemine ekraan), HDMI
Emaplaadile integreeritud i3/i5/i7-seeria
MÄRKUS: Toetab ühte VGA-d, DisplayPorti, HDMI-d valikulise Thunderbolt 3 kontrolleriga ühendatud ühendusjaama kaudu.
Heli tehnilised näitajad
Funktsioon Tehnilised näitajad
Tüübid
Juhtseade Realtek ALC3246
Stereokonversioon 24-bitine – analoog-digitaal ja digitaal-analoog
Sisemine liides
Väline liides
Kõlarid
Kõrge kvaliteediga heli
Mikrofoni sisendpesa, stereo kõrvaklappide ja peakomplekti pesad
Kaks
Sisemine kõlar võimendi
Helitugevuse juhtnupud
Nelja kanaliga kõrge kvaliteediga heli
2 W (RMS) kanali kohta
Kiirklahvid
Aku tehnilised näitajad
Funktsioon
Tüüp
Tehnilised näitajad
● 3 elemendiga prismaatiline liitiumaku ExpressCharge’iga
● 4 elemendiga prismaatiline liitiumaku ExpressCharge’iga
42 WHr (3 elementi)
Pikkus
Laius
Kõrgus
Kaal
200,5 mm (7,89 tolli)
95,9 mm (3,78 tolli)
5,7 mm (0,22 tolli)
185,0 g (0,41 naela)
Süsteemi tehnilised näitajad 55
Funktsioon
Pinge
60 WHr (4 elementi)
Pikkus
Laius
Kõrgus
Kaal
Pinge
Eluiga
Temperatuurivahe mik
Töö ajal
Mittetöötamisel
Nööppatarei
Tehnilised näitajad
11,4 V alalisvool
238 mm (9,37 tolli)
95,9 mm (3,78 tolli)
5,7 mm (0,22 tolli)
270 g (0,6 naela)
7,6 V alalisvool
300 tühjenemise-laadimise tsüklit
● Laadimisel: 0 °C kuni 50 °C (32 °F kuni 158 °F)
● Tühjenemisel: 0 °C kuni 70 °C (32 °F kuni 122 °F)
–20 °C kuni +65 °C (–4 °F kuni 149 °F)
3 V CR2032 liitium-nööppatarei
AC-adapteri tehnilised näitajad
Funktsioon
Tüüp
Tehnilised näitajad
7,4 mm silinder-tüüp 65 W või 90 W
MÄRKUS: Süsteem tarnitakse koos 65 W adapteriga ja toetab kiireks laadimiseks ka 90 W adapterit.
Sisendpinge
Sisendvool – maksimaalne
100 V AC kuni 240 V AC
1,7 A / 2,5 A
Sisendsagedus
Väljundvool
50–60 Hz
3,34 A ja 4,62 A
Nimiväljundpinge 19,5 V alalisvool
Kaal 230 g (65 W) ja 320 g (90 W)
Mõõtmed
Temperatuurivahe mik – töötamisel
Temperatuurivahe mik – mittetöötamisel
22 × 66 × 106 mm (65 W) ja 22 × 66 × 130 (90 W)
0 °C kuni 40 °C (32 °F kuni 104 °F)
–40 °C kuni 70 °C (–40 °F kuni 158 °F)
Pesade ja pistmike tehnilised näitajad
Tabel 10. Temperatuuri andmed
Funktsioon
Heli
Tehnilised näitajad
Sisseehitatud mikrofon, stereokõrvaklapid ja peakomplekti liitmikRealtek ALC3246 kontrollerStereo teisendamine: 24bitine (analoog-digitaal ja digitaal-analoog)Siseliides –
56 Süsteemi tehnilised näitajad
Tabel 10. Temperatuuri andmed (jätkub)
Funktsioon
Võrguadapter
USB
Mälukaardilugeja
Micro Subscriber Identity Module (SIM) kaart
Dokkimisport
Ekspresskaart
Vahelduvvooluadapter
Kiipkaardi luger
Video
Tehnilised näitajad kõrglahutusega helikodekVälisliides – sisseehitatud mikrofon ja stereokõrvaklappide/kõlarite universaalne liitmik
Kõlarid: võimsus: 2 × 2 Wrms
Sisseehitatud kõlari võimendi: kaks vatti kanali kohta
Sisseehitatud mikrofon: digitaalne mikrofon (kahekordne mikrofon koos kaameraga)
Helitugevuse juhtnupud puuduvad
Klaviatuuri kiirklahvide tugi
Üks RJ-45-liitmik
Kaks USB 3.1 1. põlvkonna porti – üks PowerShare’iga ühilduvCtüüpi USB 3.1 DisplayPort (valikuline Thunderbolt 3 kontroller)
üks Micro SD 4.0
üks
Puudub
Puudub
E5 65 W
E5 65 W rug (ainult Indias)
E5 90 W
E4 65 W HF (BFR-i/PVC-vaba)
Power Companion 45 W (Dura Ace)
Hübriid akupank ja adapter (45 W) (ainult 12 tolli, mitte 14/15) (ilma kiirlaadimiseta)
Üks (valikuline)
HDMI 1.4
Side tehnilised näitajad
Paigutus
Võrguadapter
Wi-Fi
Tehnilised näitajad
Intel i219LM Gigabit Etherneti kontroller 10/100/1000 Mb/s (RJ-45)
Sisemine juhtmevaba kohtvõrk (WLAN), raadio-laivõrk (WWAN), WiGig
Puuteplaadi tehnilised näitajad
Funktsioon
Aktiivne ala:
X-telg
Y-telg
X/Y positsiooni eraldusvõime
Mitmikpuude
Tehnilised näitajad
Anduri aktiivne ala
99,50 mm
53,0 mm
X: 1048cpi; Y: 984cpi
Seadistatavad ühe- ja mitmesõrmeliigutused
Süsteemi tehnilised näitajad 57
Kaamera tehnilised näitajad
Lihtne koostöö kaugühenduse kaudu:
● pidage veebis videokonverentse valikulise sisseehitatud kaamera abil
● Sisseehitatud IR-kaamera puhul saab lubada Windows Hello funktsiooni
Tabel 11. Kaamera tehnilised näitajad
Kaamera funktsioonid 13-tolline HD/FHD
Kaamera tüüp HD fikseeritud fookusega
IR-kaamera
Anduri tüüp
Eraldusvõime: video
Eraldusvõime: liikumatu pilt
Jäädvustamise kiirus
Puudub
CMOS-i anduritehnoloogia
Kuni 1280 × 720 (0,92 megapikslit)
Kuni 1280 × 720 (0,92 megapikslit)
Kuni 30 kaadrit sekundis
13-tolline FHD
HD fikseeritud fookusega
Jah
CMOS-i anduritehnoloogia
Kuni 1280 × 720 (0,92 megapikslit)
Kuni 1280 × 720 (0,92 megapikslit)
Kuni 30 kaadrit sekundis
13-tolline puutetundlik FHD
HD fikseeritud fookusega
Puudub
CMOS-i anduritehnoloogia
Kuni 1280 × 720 (0,92 megapikslit)
Kuni 1280 × 720 (0,92 megapikslit)
Kuni 30 kaadrit sekundis
Ekraan
Tabel 12. 13,3-tolline (16:9) AG FHD mitte puutetundlik WLED, 300 nitti, eDP 1,3 WVA
Funktsioon Tehnilised näitajad
Tüüp
Heledus (tavaline)
Mõõtmed (aktiivne ala)
Algne eraldusvõime
Megapiksleid
Piksleid tolli kohta (PPI)
Kontrastsussuhe (min)
Reageerimisaeg (max)
Värskendussagedus
Horisontaalne vaatenurk
Vertikaalne vaatenurk
Pikslisamm
Energiatarve (max)
Helkimisvastane täis-HD
300 nitti
● Kõrgus: 165,24 mm
● Laius: 293,47 mm
● Diagonaal: 13,3 tolli
1920 × 1080
2,07
166
800:1
35 ms tõusu- ja langusaeg
60 Hz
+/-80 kraadi
+/-80 kraadi
0,153 mm
4,6 W
Tabel 13. 13,3-tolline (16:9) AG FHD puutetundlik WLED, 300 nitti, eDP 1,3 WVA
Funktsioon
Tüüp
Heledus (tavaline)
Tehnilised näitajad
FHD helkimisvastane
300 nitti
58 Süsteemi tehnilised näitajad
Tabel 13. 13,3-tolline (16:9) AG FHD puutetundlik WLED, 300 nitti, eDP 1,3 WVA (jätkub)
Funktsioon
Mõõtmed (aktiivne ala)
Tehnilised näitajad
● Kõrgus: 165,24 mm
● Laius: 293,47 mm
● Diagonaal: 13,3 tolli
Algne eraldusvõime
Megapiksleid
Piksleid tolli kohta (PPI)
Kontrastsussuhe (min)
Reageerimisaeg (max)
Värskendussagedus
Horisontaalne vaatenurk
Vertikaalne vaatenurk
Pikslisamm
Energiatarve (max)
1920 × 1080
2,07
166
800:1
35 ms tõus/langus
60 Hz
+/-80 kraadi
+/-80 kraadi
0,153 mm
5,2 W
Mõõtmed ja mass
Tabel 14. Mõõtmed
Mõõtmed
Laius
Sügavus
Kõrgus (esikülg, kokku) NT FHD ja puutetundliku FHD puhul
Kõrgus (esikülg, kokku) õhukese servaga NT
FHD puhul
Tollid
12,00
8,19
0,657
0,67
Kõrgus (esikülg) NT FHD ja puutetundliku FHD puhul
Kõrgus (esikülg) õhukese servaga NT FHD puhul
0,44
0,45
Kõrgus (tagakülg, kokku) kõigi konfiguratsioonide puhul
0,785
Kõrgus (tagakülg) kõigi konfiguratsioonide puhul 0,55
Tabel 15. Kaal
Algkaal Naelad
2,59
Keskkonna andmed
Tabel 16. Temperatuuri andmed
Temperatuur
Töö ajal
Kilogrammid
1,17
Tehnilised näitajad
0 °C kuni 60 °C (32 °F kuni 140 °F)
11,41
19,95
13,95
Millimeetrid
304,80
207,95
16,7
16,95
11,16
Süsteemi tehnilised näitajad 59
Tabel 16. Temperatuuri andmed (jätkub)
Temperatuur
Salvestusruum
Tabel 17. Suhtelise õhuniiskus – andmed
Temperatuur
Töö ajal
Salvestusruum
Tabel 18. Kõrgus – maksimaalsed andmed
Temperatuur
Töö ajal
Mittetöötamisel
Salvestusruum
Õhusaaste tase
Tehnilised näitajad
–51 °C kuni 71 °C (–59 °F kuni 159 °F)
Tehnilised näitajad
10% kuni 90% (kondensaadi tekketa)
5% kuni 95% (kondensaadi tekketa)
Tehnilised näitajad
–15,2 m kuni 3048 m (–50 jalga kuni 10 000 jalga)
–15,24 m kuni 10 668 m (–50 jalga kuni 35 000 jalga)
5% kuni 95% (kondensaadita)
G2 või madalam, nagu määratletud standardis ISA S71.04–1985
60 Süsteemi tehnilised näitajad
6
Süsteemi seadistus
System setup (Süsteemi seadistus) võimaldab hallata tahvelarvuti riistvara ja teha seadistusi BIOS-i tasemel. System setup (Süsteemi seadistus) võimaldab teil:
● muuta pärast riistvara lisamist või eemaldamist NVRAM-i sätteid;
● vaadata süsteemi riistvara konfiguratsiooni;
● lubada või keelata integreeritud seadmeid;
● määrata jõudluse ja energiahalduse lävesid;
● hallata arvuti turbesätteid.
Teemad:
•
•
•
•
•
Ekraani System Configuration (Süsteemi konfiguratsioon) valikud
•
•
Ekraani Security (Turve) valikud
•
Ekraani Secure Boot (Turvaline algkäivitus) valikud
•
Ekraani Intel Software Guard Extensions (Inteli tarkvarakaitse laiendid) valikud
•
Ekraani Performance (Jõudlus) valikud
•
Ekraani Power Management (Toitehaldus) valikud
•
Ekraani POST Behavior (POST käitumine) valikud
•
Ekraani Virtualization support (Virtualiseerimise tugi) valikud
•
Ekraani Wireless (Juhtmeta) valikud
•
Ekraani Maintenance (Hooldus) valikud
•
Ekraani System Log (Süsteemilogi) valikud
•
BIOS-i värskendamine Windowsis
•
Süsteemi BIOS-i kasutamine USB-mälupulgaga
•
Algkäivitusmenüü
Kui ilmub Dell™-i logo, vajutage klahvi F12, et kuvada algkäivitusmenüü koos algkäivitusseadmete loendiga. Selles menüüs on ka diagnostika ja BIOS-i seadistuse valikud. Algkäivitusmenüüs kuvatavad seadmed olenevad sellest, millised seadmed antud süsteemis on algkäivitatavad.
See menüü on vajalik, kui püüate algkäivitada kindlalt seadmelt või näha süsteemi diagnostikat. Algkäivitusmenüü kasutamine ei muuda
BIOS-is salvestatud algkäivitusjärjestust.
Valikud on järgmised.
● Legacy Boot (Pärand-algkäivitus):
○ Internal HDD (Sisemine HDD)
○ Sisseehitatud NIC
● UEFI Boot (UEFI-algkäivitus):
○ Windowsi algkäivituse haldur
● Muud valikud:
○ BIOS Setup (BIOS-i seadistamine)
○ BIOS Flash-uuendamine
○ Diagnostika
○ Muuda algkäivitusrežiimi seadeid
Süsteemi seadistus 61
Navigatsiooniklahvid
MÄRKUS: Enamiku süsteemi seadistuse valikute puhul salvestatakse tehtud muudatused, kuid need ei jõustu enne süsteemi taaskäivitamist.
Klahvid
Ülesnool
Allanool
Enter
Tühik
Tab-klahv
Esc
Navigeerimine
Läheb eelmise välja juurde.
Läheb järgmise välja juurde.
Valib valitud väljalt väärtuse (vajaduse korral) või järgib väljal olevat linki.
Laiendab või ahendab ripploendit (selle olemasolul).
Läheb järgmisele fookusalale.
Läheb eelmise lehe juurde, kuni kuvatakse põhiekraan. Klahvi Esc vajutamine põhiekraanil kuvab teate, mis palub salvestamata muudatused salvestada ja taaskäivitab süsteemi.
Süsteemi seadistusvalikud
MÄRKUS: Olenevalt tahvelarvutist ja paigaldatud seadmetest võidakse selles jaotises loetletud üksused kuvada või mitte.
Üldised ekraanivalikud
See jaotis annab ülevaate arvuti peamistest riistvarafunktsioonidest.
Valik Kirjeldus
Süsteemiandmed See jaotis annab ülevaate arvuti peamistest riistvarafunktsioonidest.
● Süsteemi andmed: kuvatakse BIOS-i versioon, seerianumber, inventari tähise number, omanikusilt, valmistamise kuupäev, kiirhoolduse kood, allkirjastatud püsivara uuendus – vaikimisi lubatud
● Memory Information (Teave mälu kohta): kuvatakse Memory Installed (Paigaldatud mälu), Memory Available
(Vaba mälu), Memory Speed (Mälu kiirus), Memory Channels Mode (Mälukanalite režiim), Memory
Technology (Mälutehnoloogia), DIMM A Size (DIMM A suurus) ja DIMM B Size (DIMM B suurus).
● Protsessori andmed: kuvatakse protsessori tüüp, tuumade arv, protsessori ID, kehtiv kella kiirus, minimaalne kella kiirus, maksimaalne kella kiirus, protsessori L2 vahemälu, protsessori L3 vahemälu, HT-võime ja 64-bitine tehnoloogia
● Seadme andmed: kuvatakse M.2 SATA, M.2 PCIe SSD-0, LOM-i MAC-aadress, läbipääsu MAC-aadress, videokontroller, video BIOS-i versioon, videomälu, paneeli tüüp, algne eraldusvõime, helikontroller, Wi-Fi-seade,
WiGig-seade, mobiiliseade, Bluetooth-seade.
Battery
Information
Kuvatakse aku oleku seisund ja see, kas vahelduvvooluadapter on paigaldatud.
Algkäivituse järjestus
Algkäivituse järjekorra valikud
Täpsema algkäivituse valikud
Võimaldab vahetada järjekorda, milles arvuti püüab operatsioonisüsteemi leida.
● Disketidraiv
● Sisemine HDD
● USB-salvestusseade
● Ketas CD/DVD/CD-RW
● Integreeritud NIC
● Windowsi käivitushaldur
● WindowsIns
● Legacy (Pärand)
● UEFI – vaikimisi valitud
62 Süsteemi seadistus
Valik Kirjeldus
Täpsema algkäivituse valikud
UEFI boot path security
See valik võimaldab pärand-ROM-ide laadimise. Valik katse) on vaikimisi keelatud.
Enable Attempt Legacy Boot (Luba pärand-algkäivituse
Need valikud määravad, kas F12 algkäivitusmenüüs UEFI algkäivitusteelt käivitades palub süsteem kasutajal sisestada administraatori parooli (kui see on määratud).
● Always, except internal HDD (Alati, välja arvatud sisemine HDD) – vaikevalik
● Alati
● Mitte kunagi
Kuupäev/kellaaeg Võimaldab muuta kuupäeva ja kellaaega.
Ekraani System Configuration (Süsteemi konfiguratsioon) valikud
Valik Kirjeldus
Integreeritud NIC See valik juhib integreeritud LAN-kontrollerit.
● Disabled (Keelatud): sisemine LAN on välja lülitatud ja pole operatsioonisüsteemile nähtav.
● Enabled (Lubatud): sisemine LAN on lubatud.
● Enabled w/PXE (lubatud PXE-ga): sisemine LAN on lubatud PXE-algkäivitusega (vaikesäte).
SATA kasutamine Võimaldab teil konfigureerida sisemist SATA kõvakettakontrollerit. Valikud on järgmised:
● Disabled (Keelatud)
● AHCI
● RAID On (RAID on sees): see valik on vaikimisi lubatud.
Draivid Võimaldab konfigureerida sisemisi SATA-draive. Kõik draivid on vaikimisi lubatud. Valikud on järgmised:
● SATA-2
● M.2 PCI-e SSD-0
SMART Reporting See väli juhib, kas integreeritud ketaste puhul teatatakse kõvaketta vigadest süsteemi käivitamisel. See tehnoloogia on osa enesejälgimis-, analüüsi- ja teatamistehnoloogia (Self-Monitoring Analysis and Reporting
Technology, SMART) spetsifikatsioonist. See valik on vaikimisi keelatud.
● Enable SMART Reporting (Luba SMART aruandlus)
USB configuration See on valikuline funktsioon.
See väli konfigureerib integreeritud USB-kontrolleri. Kui algkäivituse tugi on lubatud, on süsteemil lubatud teha algkäivitust mis tahes tüüpi USB-massmäluseadmetelt (HDD-lt, mäluvõtmelt, flopikettalt).
Kui USB-port on lubatud, on sellesse porti ühendatud seade aktiivne ja OS-i jaoks saadaval.
Kui USB-port on keelatud, ei näe OS ühtegi sellesse pessa ühendatud seadet.
Dell Type-C dock configuration
Valikud on järgmised:
● Enable USB Boot Support (Luba USB-algkäivituse tugi): vaikimisi lubatud
● Enable External USB Port (Luba väline USB-port): vaikimisi lubatud
Võimaldab teil lubada valiku Always Allow Dell Docks (Luba alati Delli dokid).
● Kui valik on lubatud, võimaldab see ühendada Delli WD- ja TB-seeria dokke (C-tüüpi dokid) olenemata USB ja
Thunderbolti adapteri konfiguratsioonisätetest.
● Kui valik on keelatud, kehtivad dokkide puhul USB ja Thunderbolti adapteri konfiguratsioonisätted.
Thunderbolt
Adapter configuration
USB PowerShare See väli konfigureerib USB PowerShare’i funktsiooni toimimist. Selle valikuga saate laadida väliseid seadmeid, kasutades salvestatud süsteemi akutoidet USB PowerShare’i pesa kaudu. Vaikimisi on valik Enable USB
PowerShare (Luba USB PowerShare) keelatud.
Süsteemi seadistus 63
Valik Kirjeldus
Heli See väli lubab või keelab integreeritud helikontrolleri. Vaikimisi on valitud Enable Audio (Luba heli). Valikud on järgmised:
● Enable Microphone (Luba mikrofon): vaikimisi lubatud
● Enable Internal Speaker (Luba sisemine kõlar): vaikimisi lubatud
Unobtrusive Mode Kui valik on lubatud, lülitatakse klahvikombinatsiooni Fn + F7 vajutamise välja süsteemi kõik helid ja kogu valgustus.
Tavapärase töö jätkamiseks vajutage uuesti klahvikombinatsiooni Fn + F7. See valik on vaikimisi keelatud.
Muud seadmed Võimaldab lubada või keelata mitmesuguseid integreeritud seadmeid:
● Enable Camera (Luba kaamera): vaikimisi lubatud
● Enable Secure Digital (SD) Card (Luba SD-kaart): vaikimisi lubatud
● Secure Digital (SD) Card Read-Only Mode (SD-kaardi kirjutuskaitstud režiim)
● Secure Digital(SD) Card boot (SD-kaardi algkäivitus)
Videokuva valikud
Valik
LCD Brightness
Kirjeldus
Võimaldab määrata ekraani heleduse olenevalt toiteallikast (aku- või vahelduvvoolutoide).
MÄRKUS: Videosäte on nähtav ainult siis, kui süsteemi on installitud videokaart.
Ekraani Security (Turve) valikud
Valik
Administraatori parool
Kirjeldus
Võimaldab määrata, muuta või kustutada administraatori (admin) parooli.
MÄRKUS: Administraatori parool tuleb määrata enne süsteemi või kõvaketta parooli määramist.
Administraatori parooli kustutamisel kustutatakse automaatselt süsteemi parool ja kõvaketta parool.
Süsteemi parool
MÄRKUS: Edukas parooli vahetus jõustub kohe.
Vaikesäte: pole määratud
Võimaldab määrata, muuta või kustutada süsteemi parooli.
MÄRKUS: Edukas parooli vahetus jõustub kohe.
Mini-SATA SSD-2 parool
Vaikesäte: pole määratud
Võimaldab teil määrata, muuta või kustutada minikaardi pooljuhtketta (SSD) parooli.
MÄRKUS: Edukas parooli vahetus jõustub kohe.
Tugev parool
Parooli konfigureerimine
Paroolist möödaminek
Vaikesäte: pole määratud
Võimaldab rakendada alati tugevate paroolide määramise valiku.
Vaikesäte: Enable Strong Password (Luba tugev parool) pole valitud.
MÄRKUS: Kui tugev parool on lubatud, peab administraatori ja süsteemi paroolides olema vähemalt üks suurtäht, üks väiketäht ja see peab olema vähemalt 8 märgi pikkune.
Võimaldab määrata administraatori ja süsteemi paroolide minimaalse ja maksimaalse pikkuse. Minimaalselt 4 ja maksimaalselt 32 tähemärki.
Võimaldab lubada või keelata õiguse süsteemi ja sisemise HDD paroolist mööda minna, kui need on määratud.
Valikud on järgmised:
● Disabled (Keelatud)
● Reboot bypass (Algkäivitusest möödaminek)
64 Süsteemi seadistus
Valik Kirjeldus
Vaikesäte: keelatud
Parooli muutmine Võimaldab lubada süsteemi ja kõvaketta paroolide keelamisõiguse, kui on määratud administraatori parool.
Vaikesäte: Allow Non-Admin Password Changes (Luba mitte-administraatori parooli muutmine).
Mitteadministraatori seadistuse muudatused
UEFI kapsli püsivara uuendused
TPM 2.0 turve
Võimaldab määrata, kas seadistusvalikute muutmine on lubatud, kui on määratud administraatori parool. Kui see on keelatud, on häälestusvalikud administraatori parooliga lukustatud. Valik Allow wireless switch changes (Luba juhtmeta kommutaatori vahetamine) on vaikimisi keelatud .
Võimaldab määrata, kas süsteem lubab BIOS-i UEFI-kapsli uuenduspakettide kaudu uuendada.
Vaikesäte: Enable UEFI Capsule Firmware Updates (UEFI kapsli püsivara uuendused) on valitud.
Võimaldab lubada POST ajal mooduli Trusted Platform Module (TPM). Valikud on järgmised:
● TPM On (TPM sees): vaikimis lubatud
● Clear (Eemalda)
● PPI Bypass for Enable Commands (PPI-st möödaminek lubamiskäskude puhul)
● PPI Bypass for Disabled Commands (PPI-st möödaminek keelatud käskude puhul)
● Attestation Enable (Atesteerimise lubamine) – valitud
● Key Storage Enable (Võtme salvestamise lubamine) – valitud
● Disabled (Keelatud)
● Enabled (Lubatud) – vaikevalik
MÄRKUS: TPM 1.2/2.0 versiooni uuendamiseks või alandamiseks laadige alla tarkvara TPM wrapper tool.
Computrace
CPU XD tugi
OROM-i klaviatuuri juurdepääs
Administraatori seadistuse lukustamine
Võimaldab aktiveerida või inaktiveerida valikulise Computrace’i tarkvara Valikud on järgmised:
● Deactivate (Inaktiveeri)
● Disable (Keela)
● Activate (Aktiveeri) – vaikevalik
MÄRKUS: Valikud Activate (Aktiveeri) ja Disable (Keela) aktiveerivad või keelavad funktsiooni püsivalt ja edasised muudatused pole lubatud.
Võimaldab lubada või keelata protsessori režiimi Execute Disable.
Enable CPU XD Support (Luba protsessori XD tugi) – vaikesäte
Võimaldab määrata valiku, et avada algkäivitamise ajal kiirklahvide abiga valikute ROM-i konfigureerimisekraanid.
Valikud on järgmised:
● Enabled (Lubatud)
● One Time Enable (Luba üks kord)
● Disabled (Keelatud)
Vaikesäte: lubatud
Võimaldab takistada kasutajatel seadistusse sisenemise, kui on määratud administraatori parool.
Vaikesäte: Disabled (Keelatud)
Ekraani Secure Boot (Turvaline algkäivitus) valikud
Valik
Turvalise algkäivituse lubamine
Ekspertvõtmehaldus
Kirjeldus
See valik lubab või keelab funktsiooni Secure Boot (Turvaline algkäivitus).
● Disabled (Keelatud)
● Lubatud
Vaikesäte: lubatud
Võimaldab käsitseda turvavõtmete andmebaase ainult juhul, kui süsteem on kohandatud režiimis. Valik Enable
Custom Mode (Luba kohandatud režiim) on vaikimisi keelatud. Valikud on järgmised.
Süsteemi seadistus 65
Valik Kirjeldus
● PK
● KEK
● db
● dbx
Kui aktiveerite režiimi Custom Mode (Kohandatud režiim), kuvatakse vastavad valikud PK, KEK, db, and dbx .
Valikud on järgmised.
● Save to File (Salvesta faili) – salvestab võtme kasutaja valitud faili
● Replace from File (Asenda failist) – asendab praeguse võtme võtmega kasutaja valitud failist
● Append from File (Lisa failist) – lisab võtme praegusse andmebaasi kasutaja valitud failist
● Delete (Kustuta) – kustutab valitud võtme
● Reset All Keys (Lähtesta kõik võtmed) – lähtestab vaikesätetele
● Delete All Keys (Kustuta kõik võtmed) – kustutab kõik võtmed
MÄRKUS: Kui keelate režiimi Custom Mode (Kohandatud režiim), kustutatakse kõik tehtud muudatused ja võtmed lähtestatakse vaikesätetele.
Ekraani Intel Software Guard Extensions (Inteli tarkvarakaitse laiendid) valikud
Valik
Luba Intel SGX
Enclave’i mälu suurus
Kirjeldus
See võimaldab teil luua kaitstud keskkonna koodi käitamiseks / salajase teabe talletamiseks peamise operatsioonisüsteemi kontekstis. Valikud on järgmised:
● Disabled (Keelatud)
● Enabled (Lubatud)
● Software Controlled (Tarkvara juhitav) – vaikesäte
Valik määrab sätte SGX Enclave Reserve Memory Size (SGX-i enklaavi reservmälu maht). Valikud on järgmised:
● 32 MB
● 64 MB
● 128 MB
Ekraani Performance (Jõudlus) valikud
Valik Kirjeldus
Mitme tuuma tugi Sellel väljal on määratud, kas protsessoril on aktiivne üks tuum või kõik tuumad. Lisatuumad parandavad osade rakenduste jõudlust. See valik on vaikimisi lubatud. Võimaldab lubada või keelata protsessori hüperlõime.
Paigaldatud protsessor toetab nelja tuuma. Kui lubate mitme tuuma toe, lubatakse neli tuuma. Kui keelate mitme tuuma toe, lubatakse üks tuum.
● Enable Multi Core Support (Luba mitme tuuma tugi)
Vaikesäte: valik on lubatud.
Intel SpeedStep Võimaldab funktsiooni Intel SpeedStep lubada või keelata.
● Luba Intel SpeedStep
Vaikesäte: valik on lubatud.
C-States Control Võimaldab lubada või keelata protsessori täiendavad uneolekud.
● C-olekud
Vaikesäte: valik on lubatud.
Intel TurboBoost Võimaldab lubada või keelata protsessori režiimi Intel TurboBoost.
66 Süsteemi seadistus
Valik
Hyper-Thread
Control
Kirjeldus
● Luba Intel TurboBoost
Vaikesäte: valik on lubatud.
Võimaldab lubada või keelata protsessori hüperlõime juhtimise.
● Disabled (Keelatud)
● Enabled (Lubatud)
Vaikesäte: lubatud.
Ekraani Power Management (Toitehaldus) valikud
Valik
AC käitumine
Kirjeldus
Võimaldab lubada või keelata arvuti automaatse sisselülitumise, kui AC-adapter on ühendatud.
Vaikeseadistus: ärkamine AC-toitel pole valitud.
Automaatse sisselülitamise aeg
Võimaldab määrata aja, millal arvuti peaks automaatselt sisse lülituma. Valikud on järgmised:
● Disabled (Keelatud)
● Iga päev
● Tööpäevadel
● Valige päevad
Vaikesäte: keelatud
USB toitel
ärkamise tugi
Võimaldab lubada USB-seadmed, et äratada süsteem ooterežiimist.
MÄRKUS: See funktsioon toimib ainult siis, kui on ühendatud AC-toiteadapter. Kui AC-toiteadapter ooterežiimis eemaldatakse, eemaldab süsteem toite kõigist USB-pesadest, et akutoidet säästa.
● USB toitel ärkamise toe lubamine
● Wake on Dell USB-C Dock (Äratamine Delli USB-C dokis): suvand on vaikimisi valitud.
Juhtmevaba raadio juhtimine
Äratamine WLANiga
Unerežiimi blokeerimine
Tippaja vahetus
Täpsem aku laadimise konfigureerimine
See funktsioon tuvastab süsteemi ühenduse juhtmega võrguga ja keelab valitud raadiovõrgud (WLAN ja/või
WWAN).
Juhtmega ühenduse katkemisel lubatakse valitud raadiovõrgud uuesti.
Valikud:
● Control WLAN radio (WLAN-raadiovõrgu juhtimine)
● Control WWAN radio (WWAN-raadiovõrgu juhtimine)
Võimaldab lubada või keelata funktsiooni, mis tagab arvuti toite väljalülitatud olekus, kui selle käivitab LAN-signaal.
● Disabled (Keelatud) – vaikesäte
● WLAN Only (Ainult WLAN)
● LAN Only (Ainult LAN)
● LAN or WLAN (LAN või WLAN)
See valik võimaldab blokeerida unerežiimi (olek S3) aktiveerimise operatsioonisüsteemi keskkonnas. Kui valik on lubatud, ei aktiveeri süsteem unerežiimi. Unerežiimi (olek S3) korral keelatakse Intel Rapid Start automaatselt ja operatsioonisüsteemi energiarežiimi suvandid on valimata. Unerežiimi (olek S3) blokeerimise valik on vaikimisi keelatud .
See valik võimaldab minimeerida AC-toite tarbimise päeva tippenergia kellaaegadel. Kui olete selle valiku lubanud, töötab süsteem ainult aku toitel, isegi kui AC on ühendatud.
● Enable Peak Shift (Luba tippaja vahetus)
Vaikesäte: Disabled (Keelatud)
See valik võimaldab maksimeerida aku seisundit. Kui aktiveerida see valik, siis kasutab süsteem tööajavälisel ajal standardset laadimisalgoritmi ja muid tehnikaid, et parandada aku seisundit.
● Enabled Advanced Battery Charge Mode (Luba aku täiustatud laadimise režiim)
Vaikesäte: Disabled (Keelatud)
Süsteemi seadistus 67
Valik
Peamine aku laadimise konfigureerimine
Type-C pistmiku toide
Kirjeldus
Võimaldab valida aku jaoks laadimisrežiimi. Valikud on järgmised:
● Adaptive (Kohanduv)
● Standard (Standardne) – laeb aku täis standardkiirusel.
● ExpressCharge (Kiirlaadimine) – aku laeb lühema aja jooksul, kasutades Delli kiirlaadimistehnoloogiat. See valik on vaikimisi lubatud.
● Peamiselt AC kasutamine
● Kohandatud
Kui on valitud kohandatud laadimine, saate konfigureerida ka kohandatud laadimise alustamise ja kohandatud laadimise lõpetamise.
MÄRKUS: Kõik laadimisrežiimid ei pruugi kõigi akude puhul saadaval olla. Selle valiku lubamiseks keelake valik
Advanced Battery Charge Configuration (Täpsem aku laadimise konfigureerimine).
Valikud:
7,5 vatti
15 vatti (vaikeseade)
Ekraani POST Behavior (POST käitumine) valikud
Valik
Adapteri hoiatused
Klahvistik
(manustatud)
Hiir/puuteplaat
Numbriluku lubamine
Fn-klahvi emulatsioon
Fn-luku valikud
Kiire algkäivitus
Pikendatud BIOS
POST-aeg
Kirjeldus
Võimaldab süsteemi seadistuse (BIOS-i) hoiatusteateid lubada või keelata, kui kasutate teatud toiteadaptreid.
Vaikesäte: Enable Adapter Warnings (Luba adapteri hoiatused)
Võimaldab teha ühe valiku kahest, et aktiveerida sisemisse klaviatuuri manustatud klahvistik.
● Fn Key Only (Ainult Fn-klahv): see valik on vaikimisi lubatud.
● By Numlock (Numbrilukuga)
MÄRKUS: Kui installiprogramm töötab, pole sellel valikul mingit mõju. Installiprogramm töötab režiimis Fn Key
Only (Ainult klahv Fn).
Valikud:
● Serial Mouse (USB-hiir)
● PS2 Mouse (PS2-hiir)
● Touchpad/PS-2 Mouse (Puuteplaat/PS2-hiir) – vaikevalik
Võimaldab lubada arvuti algkäivituse ajal numbriluku.
See valik on vaikimisi lubatud.
Võimaldab määrata valiku, kus kerimislukku kasutatakse Fn-klahvi funktsiooni simuleerimiseks.
Enable Fn Key Emulation (Luba Fn-klahvi emuleerimine) – vaikesäte
Võimaldab lasta kiirklahvikombinatsioonidel Fn + Esc muuta klahvide F1–F12 põhitoiminguid, liikudes tavapäraste ja sekundaarsete funktsioonide vahel. Kui selle valiku keelate, ei saa te nende klahvide peamist toimet dünaamiliselt vahetada. Saadaolevad valikud on järgmised.
● Fn Lock (Fn-lukk). See on vaikimisi valitud.
● Lock Mode Disable/Standard (Lukustusrežiim keelatud / standard) – vaikevalik
● Lock Mode Enable/Secondary (Lukustusrežiimi lubamine / sekundaarne)
Võimaldab kiirendada algkäivituse protsessi, minnes mõnest ühilduvuse toimingust mööda. Valikud on järgmised:
● Minimal (Minimaalne)
● Thorough (Põhjalik) – vaikevalik
● Auto (Automaatne)
Võimaldab luua täiendava algkäivituseelse viivituse. Valikud on järgmised:
● 0 sekundit. See valik on vaikimisi lubatud.
● 5 sekundit
68 Süsteemi seadistus
Valik
Täisekraani logo
Hoiatused ja vead
Kirjeldus
● 10 sekundit
Valik Enable Full Screen Logo (Luba täisekraanil logo) pole vaikimisi valitud.
Valikud:
● Prompt on Warnings and Errors (Kuva hoiatuste ja vigade puhul viip) – vaikevalik
● Continue on Warnings (Jätka hoiatuste korral)
● Continue on Warnings and Errors (Jätka hoiatuste ja vigade korral)
Ekraani Virtualization support (Virtualiseerimise tugi) valikud
Valik Kirjeldus
Virtualiseerimine Võimaldab lubada või keelata Inteli virtualiseerimistehnoloogia.
Enable Intel Virtualization Technology (Luba Inteli virtualiseerimistehnoloogia) – vaikesäte.
VT Direct I/O jaoks
Usaldusväärne käivitamine
Lubab või keelab virtuaalse seadmemonitori (VMM) puhul riistvara lisavõimaluste kasutamise, mida pakub Intel®-i virtualiseerimistehnoloogia Direct I/O jaoks.
Enable VT for Direct I/O (Luba VT otsese I/O jaoks) – vaikimisi lubatud.
See valik määrab, kas mõõdetud virtuaalarvuti monitor (MVMM) saab kasutada täiendavaid tarkvaravõimalusi, mida Inteli usaldusväärne käivitamistehnoloogia pakub. TPM-i virtualiseerimistehnoloogia ja virtualiseerimistehnoloogia otsese I/O jaoks peavad selle funktsiooni kasutamiseks lubatud olema.
Trusted Execution (Usaldusväärne käivitamine) – vaikimisi keelatud.
Ekraani Wireless (Juhtmeta) valikud
Valik
Juhtmevaba
Kirjeldus
Võimaldab seada juhtmevaba lüliti kontrollitavaid juhtmevabu seadmeid. Valikud on järgmised.
● WWAN
● GPS (WWAN-moodulil)
● WLAN/WiGig
● Bluetooth
Kõik valikud on vaikimisi lubatud.
MÄRKUS: WLAN-i ja WiGig-i lubamise või keelamise nupud on ühendatud ja neid ei saa eraldi lubada ega keelata.
Wireless
Device Enable
(Juhtmevaba seadme lubamine)
Võimaldab lubada või keelata integreeritud raadiovõrguseadised.
● WWAN/GPS
● WLAN/WiGig
● Bluetooth
Kõik valikud on vaikimisi lubatud.
Ekraani Maintenance (Hooldus) valikud
Valik
Seerianumber
Kirjeldus
Kuvab teie arvuti seerianumbri.
Süsteemi seadistus 69
Valik Kirjeldus
Seadmesilt
BIOS-i versiooni vähendamine
Võimaldab luua süsteemi seadmesildi, kui seda pole veel määratud. Seda valikut pole vaikimisi määratud.
See juhib süsteemi püsivara viimist varasematele versioonidele.
Andmete kustutamine
See väli lubab kasutajatel andmeid kõigist sisemistest mäluseadmetest turvaliselt kustutada. See mõjutab järgmist seadet:
● sisemine M.2 SDD
BIOS-i taastamine See väli lubab taastuda teatud rikutud BIOS-i tingimustest taastefaili abil, mis asub kasutaja peamisel kõvakettal või välisel USB-võtmel.
● BIOS Recovery from Hard Drive (BIOS-i taastamine kõvakettalt) – vaikimisi lubatud
Ekraani System Log (Süsteemilogi) valikud
Valik Kirjeldus
BIOS-i sündmused Võimaldab kuvada ja kustutada süsteemi seadistuse (BIOS) POST sündmusi.
Thermal Events Võimaldab kuvada ja kustutada süsteemi seadistuse (temperatuur) sündmusi.
Power Events Võimaldab kuvada ja kustutada süsteemi seadistuse (toide) sündmusi.
BIOS-i värskendamine Windowsis
BIOS-i (süsteemi seadistus) on soovitatav värskendada siis, kui asendate emaplaadi uuega või värskendus tuleb saadavale.
MÄRKUS: Kui BitLocker on lubatud, tuleb see enne süsteemi BIOS-i värskendamist peatada ja seejärel pärast BIOS-i värskenduse lõpulejõudmist uuesti lubada.
1. Taaskäivitage arvuti.
2. Avage veebiaadress Dell.com/support .
● Sisestage Service Tag (Seerianumber) või Express Service Code (Kiirteeninduskood) ja klõpsake nuppu Submit (Esita).
● Klõpsake käsku Detect Product (Tuvasta toode) ja järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid.
3. Kui seerianumbrit ei õnnestu tuvastada või leida, klõpsake käsku Choose from all products (Vali kõigi toodete hulgast).
4. Valige loendis kategooria Products (Tooted).
MÄRKUS: Valige tootelehele jõudmiseks sobiv kategooria.
5. Valige arvuti mudel, misjärel ilmub arvuti leht Product Support (Tootetugi).
6. Klõpsake käsku Get drivers (Hangi draiverid) ning klõpsake valikut Drivers and Downloads (Draiverid ja allalaadimised).
Avaneb draiverite ja allalaadimiste jaotis.
7. Klõpsake valikut Find it myself (Otsin ise).
8. BIOS-i versioonide vaatamiseks klõpsake valikut BIOS .
9. Otsige üles uusim BIOS-i fail ja klõpsake käsku Download (Laadi alla).
10. Valige eelistatud allalaadimismeetod aknast Please select your download method below (Valige altpoolt allalaadimismeetod) ja klõpsake nuppu Download File (Faili allalaadimine).
Kuvatakse aken File Download (Faili allalaadimine).
11. Faili salvestamiseks oma arvutisse klõpsake nuppu Save (Salvesta).
12. Värskendatud BIOS-i sätete installimiseks oma arvutisse klõpsake nuppu Run (Käivita).
Järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid.
Süsteemi BIOS-i kasutamine USB-mälupulgaga
Kui süsteemi ei saa Windowsisse laadida, ent sellel on siiski BIOS-i värskendust vaja, laadige BIOS-i fail teist süsteemi kasutades alla ja salvestage see algkäivitatavale USB-mäluseadmele.
70 Süsteemi seadistus
MÄRKUS: Peate kasutama algkäivitatavat USB-mäluseadet. Lisateavet leiate järgmisest artiklist: Algkäivitatava USB-mäluseadme loomine Delli diagnostilise juurutuspaketi (DDDP) abil
1. Laadige BIOS-i uuendamise EXE-vormingus fail alla teise süsteemi.
2. Kopeerige fail, nt O9010A12.EXE, algkäivitatavale USB-mäluseadmele.
3. Sisestage USB-mäluseade BIOS-i värskendust nõudvasse süsteemi.
4. Taaskäivitage süsteem ja vajutage Dell Splashi logo ilmumisel klahvi F12, et ühekordset algkäivitusmenüüd kuvada.
5. Valige nooleklahvidega USB Storage Device (USB-salvestusseade) ja klõpsake sisestusklahvi .
6. Süsteem algkäivitub diagnostika viipeni C:\>.
7. Käivitage fail täielikku failinime, nt O9010A12.exe, tippides, ja vajutage sisestusklahvi .
8. Laaditakse BIOS-i värskendusutiliit. Järgige ekraanil kuvatavaid juhiseid.
Joonis 3. DOS BIOS-i uuendamise ekraan
Süsteemi ja seadistuse parool
Tabel 19. Süsteemi ja seadistuse parool
Parooli tüüp
Süsteemi parool
Seadistusparool
Kirjeldus
Parool, mille peab sisestama, et süsteemi sisse logida.
Parool, mille peab sisestama, et näha ja muuta arvuti BIOS-i sätteid.
Oma arvuti kaitsmiseks saate määrata süsteemi- ja seadistusparooli.
ETTEVAATUST: Need paroolifunktsioonid tagavad arvutis olevate andmete kaitsmiseks põhilise turbetaseme.
ETTEVAATUST: Kui arvuti on lukustamata ja järelevalveta, on igaühel juurdepääs teie arvutisse salvestatud andmetele.
MÄRKUS: Süsteemi- ja seadistusparooli funktsioon on keelatud.
Süsteemi seadistuse parooli määramine
Uue süsteemi või administraatori parooli saate määrata ainult siis, kui oleku olekuks Not Set (Pole seatud).
Süsteemi seadistus 71
Süsteemi seadistustesse sisenemiseks vajutage kohe pärast toite sisselülitamist või taaskäivitamist nuppu F2.
1. Tehke ekraanil System BIOS (Süsteemi BIOS) või System Setup (Süsteemi seadistus) valik Security (Turve) ja vajutage sisestusklahvi .
Kuvatakse ekraan Security (Turve).
2. Valige suvand System/Admin Password (Süsteemi/administraatori parool) ja looge parool väljal Enter the new password (Sisesta uus parool).
Süsteemi parooli määramiseks lähtuge järgmistest põhimõtetest.
● Paroolis võib olla kuni 32 märki.
● Parool võib sisaldada numbreid 0–9.
● Sobivad ainult väiketähed, suurtähed pole lubatud.
● Lubatud on ainult järgmised erimärgid: tühik, (”), (+), (,), (-), (.), (/), (;), ([), (\), (]), (`).
3. Tippige väljale Confirm new password (Kinnitage uus parool) varem sisestatud süsteemi parool ja klõpsake nuppu OK .
4. Vajutage klahvi Esc ja kuvatakse teade, mis ütleb, et salvestaksite muudatused.
5. Muudatuste salvestamiseks vajutage klahvi Y .
Arvuti taaskäivitub.
Olemasoleva süsteemi seadistuse parooli kustutamine või muutmine
Enne olemasoleva süsteemi ja/või seadistuse parooli kustutamist või muutmist veenduge, et suvand Password Status (Parooli olek) oleks lukustamata (süsteemi seadistuses). Kui Password Status (Parooli olek) on lukustatud, ei saa olemasolevat süsteemi ega seadistuse parooli kustutada ega muuta.
Süsteemi seadistustesse sisenemiseks vajutage kohe pärast toite sisselülitamist või taaskäivitamist nuppu F2 .
1. Tehke ekraanil System BIOS (Süsteemi BIOS) või System Setup (Süsteemi seadistus) valik System Security (Süsteemi turve) ja vajutage klahvi sisestusklahvi .
Kuvatakse ekraan System Security (Süsteemi turve).
2. Kontrollige ekraanilt System Security (Süsteemi turve), et valiku Password Status (Parooli olek) olekuks oleks Unlocked (Avatud).
3. Valige suvand System Password (Süsteemi parool), muutke olemasolevat süsteemi parooli või kustutage see ja vajutage sisestusklahvi või tabeldusklahvi Tab .
4. Valige suvand Setup Password (Seadistuse parool), muutke olemasolevat seadistuse parooli või kustutage see ja vajutage sisestusklahvi või tabeldusklahvi Tab .
MÄRKUS: Kui muudate süsteemi ja/või seadistuse parooli, sisestage uus parool, kui seda küsitakse. Kui kustutate süsteemi ja/või seadistuse parooli, kinnitage kustutamine, kui seda küsitakse.
5. Vajutage klahvi Esc ja kuvatakse teade, mis ütleb, et salvestaksite muudatused.
6. Muudatuste salvestamiseks ja süsteemi seadistustest väljumiseks vajutage klahvi Y .
Arvuti taaskäivitub.
72 Süsteemi seadistus
7
Tõrkeotsing
Teemad:
•
Delli täiustatud algkäivituseelse süsteemi hindamine – ePSA Diagnostic 3.0
•
•
Reaalajalise kella lähtestamine
Delli täiustatud algkäivituseelse süsteemi hindamine – ePSA Diagnostic 3.0
ePSA diagnostika on võimalik avada ühel järgmistest viisidest.
● Vajutage süsteemi käivitumisel klahvi F12 ja valige ühekordsest käivitusmenüüst valik ePSA or Diagnostics (ePSA või diagnostika).
● Vajutage ja hoidke all klahvi Fn (funktsiooniklahv klaviatuuril) ning lülitage toide sisse (PWR).
Diagnostika LED
Selles jaotises kirjeldatakse sülearvuti aku LED-i diagnostikafunktsioone.
Piiksukoodide asemel viitab tõrgetele kahevärviline aku laadimise LED. Konkreetsele vilkuvale mustrile järgneb oranžkollane ja seejärel valge vilkumismuster. Seejärel muster kordub.
MÄRKUS: Diagnostika LED-i muster koosneb kahekohalisest arvust, mida kajastab esimene LED-i oranžkollane vilkumismuster (1 kuni
9), millele järgneb 1,5-sekundiline paus ja seejärel teine LED-i valge vilkumismuster (1 kuni 9). Sellele järgneb kolmesekundiline paus, misjärel muster kordub. Iga LED-tule vilge kestab 0,5 sekundit.
Diagnostiliste tõrkekoodide esitamise ajal ei lülitu süsteem välja. Diagnostilised tõrkekoodid alistavad alati mis tahes muud LED-i funktsioonid. Näiteks ei esitata sülearvutite puhul aku tühjakssaamise või rikkega seotud koode, samal ajal kui esitatakse diagnostilisi tõrkekoode.
Tabel 20. LED-muster
Vilkuv muster
Oranž kollan e
Valge
Probleemi kirjeldus
6
7
1
2
3
3
4
5
1
2
2
2
3
3
3
2
2
2
2
2 protsessor emaplaat, BIOS-ROM mälu mälu mälu emaplaat; kiibistik ekraan
RTC toitekatkestus
PCI/Video
BIOS-i taastamine 1
Soovitatud eraldusvõime protsessori rike emaplaat, hõlmab BIOS-i rikkeid või ROM-i tõrkeid ei leitud mälu/RAM-i mälu/RAM-i rike paigaldatud sobimatu mälu emaplaadi/kiibistiku tõrge ekraani rike nööppatarei rike
PCI/videokaardi/kiibi rike taastekujutist ei leitud
Tõrkeotsing 73
Tabel 20. LED-muster (jätkub)
Vilkuv muster
3 4
Probleemi kirjeldus
BIOS-i taastamine 2
Soovitatud eraldusvõime leitud taastekujutis on sobimatu
Reaalajalise kella lähtestamine
Reaalajalise kella (RTC) lähtestamise funktsioon võimaldab taastada Delli süsteemi olukordadest No POST / No Boot / No Power (POST puudub / Algkäivitus puudub / Toide puudub). Süsteemis RTC lähtestamiseks veenduge, et süsteem oleks välja lülitatud, kuid toiteallikaga
ühendatud. Hoidke toitenuppu 25 sekundit all ja seejärel vabastage see. Minge jaotisesse Kuidas lähtestada reaalajalist kella?
.
MÄRKUS: Kui protsessi käigus katkestatakse süsteemi AC-toide või kui toitenuppu hoitakse all üle 40 sekundi, siis katkestatakse RTC lähtestamise protsess.
RTC lähtestamisel lähtestatakse BIOS vaikesätetele, Intel vPro-le ei pääse enam juurde ja süsteemi kuupäev ning kellaaeg lähtestatakse.
RTC lähtestamine ei mõjuta järgmisi üksusi.
● Seerianumber
● Seadmesilt
● Omandisilt
● Administraatori parool
● Süsteemi parool
● HDD parool
● TPM sees ja aktiivne
● Võtmeandmebaasid
● Süsteemi logid
Järgmised üksused võidakse lähtestada või mitte, olenevalt teie BIOS-i seadistuse valikutest.
● Algkäivitusloend
● Pärand-ROM-ide lubamine
● Turvalise algkäivituse lubamine
● BIOS-i versiooni vähendamise lubamine
74 Tõrkeotsing
Advertisement