Dell Latitude 7390 laptop Owner's Manual

Dell Latitude 7390 laptop Owner's Manual
Add to My manuals

advertisement

Assistant Bot

Need help? Our chatbot has already read the manual and is ready to assist you. Feel free to ask any questions about the device, but providing details will make the conversation more productive.

Manual
Dell Latitude 7390 laptop Owner's Manual | Manualzz

Dell Latitude 7390

Kezelési kézikönyv

Szabályozó modell: P28S

Szabályozó típus: P28S002

Megjegyzések, figyelmeztetések és Vigyázat jelzések

MEGJEGYZÉS: A MEGJEGYZÉSEK fontos tudnivalókat tartalmaznak, amelyek a termék hatékonyabb használatát segítik.

FIGYELMEZTETÉS: A FIGYELMEZTETÉS hardverhiba vagy adatvesztés lehetőségére hívja fel a figyelmet, egyben közli a probléma elkerülésének módját.

VIGYÁZAT: A VIGYÁZAT jelzés az esetleges tárgyi vagy személyi sérülés, illetve életveszély lehetőségére hívja fel a figyelmet.

© 2018 Dell Inc. vagy leányvállalatai. Minden jog fenntartva.

A Dell, az EMC és egyéb védjegyek a Dell Inc. vagy leányvállalatainak védjegyei. Minden egyéb névjegy a vonatkozó vállalatok védjegye lehet.

2018 - 08

Mód. A01

1

Munka a számítógépen

Biztonsági óvintézkedések

Ez a fejezet azokat a fő biztonsági óvintézkedéseket tartalmazza, amelyeket a szétszerelési utasítások bármelyikének végrehajtása előtt el kell végezni.

Tartsa be az alábbi biztonsági utasításokat, mielőtt bármit beszerel, javít vagy szétszerel:

• Kapcsolja ki a rendszert és minden csatlakoztatott perifériát.

• Áramtalanítsa a rendszert és minden csatlakoztatott perifériát

• Válasszon le minden hálózati kábelt, telefonkábelt és telekommunikációs kábelt a rendszerről.

• Bármilyen notebook belsejében végzett munka esetén használjon elektrosztatikusan védő helyszíni javítókészletet az elektrosztatikus kisülés okozta károk megelőzése érdekében.

• Bármilyen rendszerösszetevő kivétele után óvatosan helyezze a kivett összetevőt antisztatikus alátétlapra.

• Viseljen nem vezető gumitalpú cipőt, mivel ezzel csökkentheti az áramütés kockázatát.

Készenléti áram

A készenléti áramellátással bíró Dell termékeket ki kell húzni, mielőtt felnyitja a házat. A készenléti áramellátást magukban foglaló rendszerek lényegében kikapcsolva is áram alatt vannak. A belső áramellátás lehetővé teszi, hogy a rendszert távolról bekapcsolják (wake on LAN), illetve alvó üzemmódba állítsák, továbbá fejlett energiagazdálkodási funkciókat tesz lehetővé.

Ha kihúzta a csatlakozót, nyomja le, majd tartsa 15 másodpercen át lenyomva a bekapcsológombot. Ezzel elvezeti az alaplapban esetlegesen jelen lévő maradékáramot. notebookokból.

Potenciálkiegyenlítés

A potenciálkiegyenlítés egy módszer, amelynek során két vagy több földelő vezetőt ugyanarra az elektromos potenciálra csatlakoztatnak. Ez elvégezhető egy helyszíni antisztatikus javítókészlet használatával. A potenciálkiegyenlítő vezeték csatlakoztatásakor ügyeljen arra, hogy szabad fémfelülethez csatlakoztassa, soha ne festett vagy nem fémes felületre. A csuklópántnak szorosnak kell lennie, hogy teljes felületén

érintkezzen a bőrrel, ezzel egyidőben minden ékszert, órát, karkötőt és gyűrűt el kell távolítania, mielőtt magát és a berendezést összeköti.

Elektrosztatikus kisüléssel (ESD) szembeni védelem

Az elektrosztatikus kisülések sok gondot okozhatnak az elektronikai alkatrészek kezelése során, különösen olyan érzékeny összetevők esetén, mint például a bővítőkártyák, processzorok, DIMM memóriamodulok és alaplapok. Már igen csekély töltés is kárt tehet az

áramkörökben oly módon, amely nem nyilvánvaló, vagyis csak időnként okoz problémákat, vagy lerövidíti a termék élettartamát. Mivel az iparág egyre kisebb energiafogyasztás és egyre nagyobb sűrűség elérésére törekszik, ezért az elektrosztatikus kisülésekkel szembeni védelem egyre inkább előtérbe kerül.

A ma kapható Dell termékek a bennük használt félvezetők nagy sűrűsége miatt érzékenyebbek az elektrosztatikus kisülésekre, mint a korábbi Dell termékek. Emiatt néhány korábban még jóváhagyott alkatrészkezelési módszer ma már nem alkalmazható.

Az ESD-károk két elismert típusa a katasztrofális és az eseti meghibásodás.

• Katasztrofális – A katasztrofális meghibásodások az ESD-vel kapcsolatos meghibásodások körülbelül 20%-át teszik ki. Az okozott kár azonnali, és az eszköz teljes funkcióvesztésével jár. Katasztrofális meghibásodásra példa egy olyan DIMM memóriamodul, amelyet

Munka a számítógépen 3

áramütés ért. A számítógép ilyenkor semmit nem jelenít meg (No POST/No Video), csak egy sípoló hangot hallat, amely a hiányzó vagy nem működő memóriára utal.

• Eseti – Eseti meghibásodás az ESD-vel kapcsolatos meghibásodások körülbelül 80%-a. Az eseti meghibásodások nagy aránya azt jelzi, hogy az esemény bekövetkezésekor a kár nem ismerhető fel azonnal. A DIMM modult áramütés éri, de a vezetékezés csak meggyengül,

így nem produkál azonnali tüneteket, amelyek utalnának a kárra. A meggyengült vezetékezés csak hetek vagy hónapok alatt olvad meg,

és eközben rongálja a memória épségét, időnként váratlan memóriahibákat okoz stb.

Az eseti (más néven látens) meghibásodás megállapítása és elhárítása nehezebb.

Az elektrosztatikus kisülés okozta károk megelőzése érdekében tegye a következőket:

• Használjon vezetékes antisztatikus csuklópántot, amely megfelelően van földelve. A vezeték nélküli antisztatikus pántok használata már nem megengedett, mert nem nyújtanak kielégítő védelmet. Az elektrosztatikus kisülésre igen érzékeny alkatrészeknek nem nyújt elegendő védelmet az, ha megérinti a számítógépházat

• Az elektrosztatikusságra érzékeny alkatrészeket csak elektrosztatikusságtól mentes helyen kezelje. Ha lehetséges, használjon antisztatikus alátétet és munkalapot.

• Miután az elektrosztatikusságra érzékeny alkatrészeket kivette a dobozból, ne vegye le róluk az antisztatikus csomagolást addig, amíg nem áll készen az alkatrész beszerelésére. Mielőtt levenné az antisztatikus csomagolást, vezesse el magáról a statikus elektromosságot.

• Ha érzékeny alkatrészt szállít, először tegye azt antisztatikus tárolóba vagy csomagolóanyagba.

Antisztatikus javítókészlet

A felügyelet nélkül használható elektrosztatikusan védő javítási készlet a leggyakrabban használt javítókészlet. Minden javítókészlet három fő részből áll: egy antisztatikus alátétlapból, egy csuklópántból és egy földelővezetékből.

Az antisztatikus javítókészlet összetevői

Az antisztatikus javítókészlet részei:

• Antisztatikus alátétlap – Az antisztatikus alátétlap disszipatív, így az alkatrészek szerelés közben ráhelyezhetők. Antisztatikus alátétlap használata esetén a csuklópántot szorosan a csuklóján kell tartania, és a földelővezetéket az alátétlaphoz vagy a rendszer bármely szabadon álló fémfelületéhez kell csatlakoztatnia. A megfelelő elrendezés után a cserealkatrészek kivehetők az elektrosztatikusan védő tasakból, és közvetlenül az alátétlapra helyezhetők. Az elektrosztatikusan érzékeny alkatrészeket biztonsággal kézbe veheti, az alátétlapon hagyhatja, a rendszerbe vagy a tasakba helyezheti.

• Csuklópánt és földelővezeték – A csuklópánt és a földelővezeték közvetlenül a csuklójához és a hardver szabad fémfelületéhez is csatlakoztatható, ha az alátétlapra nincs szükség, vagy ha az antisztatikus alátétlaphoz csatlakoztatja, akkor ideiglenesen védheti az alátétlapra helyezett hardvert. A csuklópánt, a földelővezeték és a bőr, valamint az antisztatikus alátétlap és hardver közötti kapcsolat neve földelés. A helyszíni javítókészleteket mindig csuklópánttal, alátétlappal és földelővezetékkel használja. Soha ne használjon vezeték nélküli csuklópántot. Mindig ügyeljen arra, hogy a csuklópánt belső vezetékei a normál használat során elhasználódhatnak, ezért ezeket rendszeresen ellenőrizni kell egy csuklópánt-tesztelővel, hogy elkerülje a hardverek véletlen elektrosztatikus károsodását. Javasolt, hogy a csuklópántot és a földelővezetéket legalább hetente tesztelje.

• Antisztatikus csuklópánt-tesztelő – Az antisztatikus csuklópánton belüli vezetékek egy idő után elhasználódhatnak. Nem felügyelt készlet használata esetén érdemes rendszeresen, minden szervizhívás előtt, illetve legalább hetente egyszer tesztelni a csuklópántot.

Ehhez a legjobb módszer a csuklópánt-tesztelő használata. Ha nincs saját csuklópánt-tesztelője, akkor forduljon regionális irodájához, és

érdeklődjön náluk, hogy van-e. A teszteléshez dugja a csuklópánt földelővezetékét a teszterbe, miközben a pánt a csuklóján van, és a gomb megnyomásával hajtsa végre a tesztet. Sikeres teszt esetén a zöld LED gyullad ki, sikertelen teszt esetén pedig a piros LED, valamint egy riasztási hangjelzés is hallható.

• Szigetelő elemek – Kritikus fontosságú, hogy az elektrosztatikusan érzékeny eszközöket, például a műanyag hűtőbordaházakat távol tartsa a szigetelő belső részektől, amelyek gyakran erősen feltöltöttek.

• Munkakörnyezet – Mielőtt használatba venné az antisztatikus javítókészletet, mérje fel a helyzetet az ügyfélnél a helyszínen. Például kiszolgálókörnyezetben másképp kell használni a készletet, mint asztali vagy hordozható számítógépek esetében. A kiszolgálók jellemzően állványba vannak szerelve egy adatközponton belül, míg az asztali gépek és hordozható számítógépek általában íróasztalon vagy irodai munkahelyen belül vannak elhelyezve. Mindig keressen egy nagy, nyílt és vízszintes munkaterületet, ahol semmi nem akadályozza, és elég nagy ahhoz, hogy kiterítse az antisztatikus javítókészletet, és még marad elég hely a javítandó rendszer számára is.

A munkaterület legyen mentes szigetelőktől, amelyek elektrosztatikus jelenségeket okozhatnak. A munkaterületen a szigetelőket, például a polisztirolhabból és egyéb műanyagból készült tárgyakat legalább 30 cm-re távolítsa el az érzékeny alkatrészektől, mielőtt bármilyen hardverösszetevővel dolgozni kezdene.

• Antisztatikus csomagolás – Minden elektrosztatikusan érzékeny eszközt antisztatikus csomagolásban kell megkapnia és szállítania.

Előnyben részesítendők a fémből készült, elektrosztatikusan árnyékolt tasakok. A sérült alkatrészeket mindig ugyanabban az antisztatikus tasakban és csomagolásban juttassa vissza, amelyben az új alkatrész érkezett. Az antisztatikus tasak tetejét vissza kell

4 Munka a számítógépen

hajtani és le kell ragasztani, továbbá a tasakot ugyanazzal a habosított csomagolóanyaggal kell behelyezni az eredeti dobozba, amelyben az új alkatrész érkezett. Az elektrosztatikusan érzékeny eszközöket csak elektrosztatikus kisüléstől védett munkaterületen szabad kivenni a tasakból, és az alkatrészeket soha nem szabad az antisztatikus tasakra helyezni, mert csak a tasak belseje árnyékolt elektrosztatikusan. Az alkatrészek mindig a saját kezében, az antisztatikus alátétlapon, a rendszerben vagy az antisztatikus tasakon belül legyenek.

• Érzékeny összetevők szállítása – Elektrosztatikusan érzékeny összetevők, például cserealkatrészek vagy a Dellnek visszajuttatandó alkatrészek szállítása esetén rendkívül fontos, hogy ezeket antisztatikus tasakokba helyezze a biztonságos szállítás érdekében.

Elektrosztatikus védelem – összefoglalás

Minden szerviztechnikusnak javasoljuk, hogy a Dell termékeinek javítása során mindig használja a hagyományos, vezetékes, elektrosztatikusan védő földelő csuklópántot és az antisztatikusan védő alátétlapot. Kritikus fontosságú továbbá, hogy a technikusok minden szigetelő alkatrésztől elkülönítve tárolják az érzékeny alkatrészeket, miközben a javítást végzik, és az érzékeny összetevők szállításához antisztatikus tasakokat használjanak.

Elektrosztatikus kisüléssel (ESD) szembeni védelem

Az elektrosztatikus kisülések sok gondot okozhatnak az elektronikai alkatrészek kezelése során, különösen olyan érzékeny összetevők esetén, mint például a bővítőkártyák, processzorok, DIMM memóriamodulok és alaplapok. Már igen csekély töltés is kárt tehet az

áramkörökben oly módon, amely nem nyilvánvaló, vagyis csak időnként okoz problémákat, vagy lerövidíti a termék élettartamát. Mivel az iparág egyre kisebb energiafogyasztás és egyre nagyobb sűrűség elérésére törekszik, ezért az elektrosztatikus kisülésekkel szembeni védelem egyre inkább előtérbe kerül.

A ma kapható Dell termékek a bennük használt félvezetők nagy sűrűsége miatt érzékenyebbek az elektrosztatikus kisülésekre, mint a korábbi Dell termékek. Emiatt néhány korábban még jóváhagyott alkatrészkezelési módszer ma már nem alkalmazható.

Az ESD-károk két elismert típusa a katasztrofális és az eseti meghibásodás.

• Katasztrofális – A katasztrofális meghibásodások az ESD-vel kapcsolatos meghibásodások körülbelül 20%-át teszik ki. Az okozott kár azonnali, és az eszköz teljes funkcióvesztésével jár. Katasztrofális meghibásodásra példa egy olyan DIMM memóriamodul, amelyet

áramütés ért. A számítógép ilyenkor semmit nem jelenít meg (No POST/No Video), csak egy sípoló hangot hallat, amely a hiányzó vagy nem működő memóriára utal.

• Eseti – Eseti meghibásodás az ESD-vel kapcsolatos meghibásodások körülbelül 80%-a. Az eseti meghibásodások nagy aránya azt jelzi, hogy az esemény bekövetkezésekor a kár nem ismerhető fel azonnal. A DIMM modult áramütés éri, de a vezetékezés csak meggyengül,

így nem produkál azonnali tüneteket, amelyek utalnának a kárra. A meggyengült vezetékezés csak hetek vagy hónapok alatt olvad meg,

és eközben rongálja a memória épségét, időnként váratlan memóriahibákat okoz stb.

Az eseti (más néven látens) meghibásodás megállapítása és elhárítása nehezebb.

Az elektrosztatikus kisülés okozta károk megelőzése érdekében tegye a következőket:

• Használjon vezetékes antisztatikus csuklópántot, amely megfelelően van földelve. A vezeték nélküli antisztatikus pántok használata már nem megengedett, mert nem nyújtanak kielégítő védelmet. Az elektrosztatikus kisülésre igen érzékeny alkatrészeknek nem nyújt elegendő védelmet az, ha megérinti a számítógépházat

• Az elektrosztatikusságra érzékeny alkatrészeket csak elektrosztatikusságtól mentes helyen kezelje. Ha lehetséges, használjon antisztatikus alátétet és munkalapot.

• Miután az elektrosztatikusságra érzékeny alkatrészeket kivette a dobozból, ne vegye le róluk az antisztatikus csomagolást addig, amíg nem áll készen az alkatrész beszerelésére. Mielőtt levenné az antisztatikus csomagolást, vezesse el magáról a statikus elektromosságot.

• Ha érzékeny alkatrészt szállít, először tegye azt antisztatikus tárolóba vagy csomagolóanyagba.

Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében

1 Gondoskodjon róla, hogy a munkafelület kellően tiszta és sima legyen, hogy megelőzze a számítógép fedelének karcolódását.

2 Kapcsolja ki a számítógépet.

3 Amennyiben a számítógép dokkolva van, válassza le a dokkolóállomásról.

4 Húzzon ki minden hálózati kábelt a számítógépből (ha vannak).

Munka a számítógépen 5

FIGYELMEZTETÉS: Ha számítógépe RJ45 porttal is rendelkezik, távolítsa el a hálózati kábelt. A művelet során első lépésként a számítógépből húzza ki a kábelt.

5 Áramtalanítsa a számítógépet és minden csatolt eszközt.

6 Nyissa fel a kijelzőt.

7 Nyomja meg és néhány másodpercig tartsa lenyomva a bekapcsológombot az alaplap leföldeléséhez.

FIGYELMEZTETÉS: Az elektromos áramütés elkerülése érdekében a 8. lépés elvégzése előtt mindig húzza ki a tápkábelt.

FIGYELMEZTETÉS: Az elektrosztatikus kisülések érdekében földelje le magát egy csuklópánttal, vagy időközönként érjen hozzá egy festetlen fémfelülethez, miközben pl. a számítógép hátulján lévő csatlakozót is fogja.

8 Távolítsa el az esetleg a foglalatokban lévő ExpressCard vagy Smart Card kártyákat.

Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében

Miután befejezte a visszahelyezési eljárásokat, győződjön meg arról, hogy csatlakoztatta-e a külső eszközöket, kártyákat, kábeleket stb., mielőtt bekapcsolja a számítógépet.

FIGYELMEZTETÉS: A számítógép sérülésének elkerülése érdekében, csak az ehhez a Dell számítógéphez készült akkumulátort használja. Ne használjon más Dell számítógépekhez gyártott akkumulátorokat.

1 Csatlakoztassa a külső eszközöket (portreplikátor, lapos akkumulátor, médiabázis stb.), és helyezze vissza a kártyákat (pl. ExpressCard kártya).

2 Csatlakoztassa az esetleges telefon vagy hálózati kábeleket a számítógépére.

FIGYELMEZTETÉS: Hálózati kábel csatlakoztatásakor először dugja a kábelt a hálózati eszközbe, majd a számítógépbe.

3 Csatlakoztassa a számítógépét és minden hozzá csatolt eszközt elektromos aljzataikra.

4 Kapcsolja be a számítógépet.

6 Munka a számítógépen

2

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

Ez a rész részletes információkat nyújt a számítógép alkatrészeinek eltávolításáról, illetve beszereléséről.

Ajánlott szerszámok

A dokumentumban szereplő eljárások a következő szerszámokat igényelhetik:

• #0 csillagcsavarhúzó

• #1 csillagcsavarhúzó

• Kis műanyag pálca

Csavarméretlista

1. táblázat: Latitude 7390 – csavarméretek listája

Komponens

Hátsó burkolat

M2,5 x 6

8 (rögzített csavar)

M2 x 5

Akkumulátor – 3 cellás

Akkumulátor – 4 cellás

SSD-modul

Hűtőbordamodul

Rendszerventilátor

Hangszóró

WWAN-kártya

WLAN-kártya

Tápcsatlakozóport

ESD-keret

EDP-keret

Érintőpanel gombjai

Ujjlenyomat-olvasó

LED-panel

SmartCard-kártyaolvasó foglalata

Billentyűzetzáró keret

Kijelző csuklópánt

1

2

M2,5 x

3,5

M2 x 3

6

1

1

4

1

1

2

1

4

2

M2,5 x 4

1

M2 x 2.5

2

1

1

2

M2 x 2

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 7

Komponens

Kijelzőpanel (a HUD szerelvényre nem vonatkozik)

Antenna–Infinity kijelzők (a

HUD szerelvényre nem vonatkozik)

Billentyűzet tartólemeze

Billentyűzet

Alaplap

Memóriamodul kerete

M2,5 x 6 M2 x 5

M2,5 x

3,5

M2 x 3

2

9

1

M2,5 x 4

Előfizetőiazonosítómodul- (SIM-) kártya

M2 x 2.5

19

M2 x 2

2

5

A SIM-kártya vagy a SIM-kártya tálcájának eltávolítása

MEGJEGYZÉS: A SIM-kártyát vagy a SIM-kártya tálcáját csak azokban a rendszerekben lehet eltávolítani, amelyek WWANmodullal kerülnek forgalomba. Ezért ez az eltávolítási eljárás is csak azokra a rendszerekre vonatkozik, amelyekben WWAN-modul található.

FIGYELMEZTETÉS: Ha úgy távolítja el a SIM-kártyát, hogy a számítógép be van kapcsolva, a kártyán tárolt adatok elveszhetnek vagy megsérülhetnek. Ügyeljen rá, hogy ki legyen kapcsolva a számítógép, illetve le legyenek tiltva a hálózati kapcsolatok.

1 A SIM-kártya-tálca [1] eltávolításához helyezze be a lyukba egy gemkapocs végét, vagy egy SIM-kártya-eltávolító eszközt.

2 Egy műanyag pálca segítségével húzza ki a SIM-kártya tálcáját [2].

3 Távolítsa el a SIM-kártyát a tálcából (ha a rendszerben használ SIM-kártyát).

MEGJEGYZÉS: A Latitude 7390 esetén az SD-memóriakártyát a rendszerösszetevők eltávolítása cseréje előtt el kell távolítani. Amennyiben nem távolítja el az SD-memóriakártyát a többi összetevők kiszerelése előtt, akkor az a rendszer károsodásához vezethet

8 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

A SIM-kártya visszahelyezése

MEGJEGYZÉS: A SIM-kártyát csak a WWAN-modullal felszerelt rendszerekben lehető visszahelyezni.

1 Helyezzen a SIM-kártya tálca lyukába egy gemkapocs véget vagy egy SIM-kártya-eltávolító eszközt.

2 Egy műanyag pálca segítségével húzza ki a SIM-kártya tálcáját.

3 Helyezze rá a tálcára a SIM-kártyát.

4 Helyezze be a SIM-kártya tálcáját a foglalatba.

Alapburkolat

Az alapburkolat eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Az alapburkolat kioldása: a Lazítsa meg az alapburkolatot a számítógéphez rögzítő M2,5 x 6 elveszíthetetlen csavarokat (8) [1].

MEGJEGYZÉS: A csavarok meglazítása során járjon el óvatosan. Illessze be úgy a csavarhúzó fejét, hogy az a csavar elülső sarkai felé nézzen. Így elkerülheti a csavarfej megszakadását.

b Egy műanyag pálca segítségével pattintsa ki az alapburkolatot a széleinél, majd emelje ki a számítógépnél [2].

MEGJEGYZÉS: A SIM-kártya tálcájának gombjától kezdve haladjon az óramutató járásának megfelelő irányba, és fejtse ki a széleket.

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 9

FIGYELMEZTETÉS: A csavarok meglazítása során járjon el óvatosan. Illessze be úgy a csavarhúzó fejét, hogy az a csavar (a laptop alapburkolatán lévő elülső sarkai) felé nézzen. Így elkerülheti a csavarfej megszakadását.

3 Emelje el a számítógéptől az alapburkolatot.

Az alapburkolat felszerelése

1 Igazítsa össze az alapburkolat füleit a számítógép éleinél lévő foglalatokkal.

2 A burkolat széleit megnyomva pattintsa a helyére.

3 Húzza meg az alapburkolatot a számítógéphez rögzítő M2.5x6.0 rögzített csavarokat.

Ne feledje: A csavarok meghúzása során járjon el óvatosan. Illessze be úgy a csavarhúzó fejét, hogy annak iránya egyezzen a csavaréval. Így elkerülheti a csavarfej megszakadását.

4

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

10 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

Akkumulátor

Lítium-ion akkumulátorra vonatkozó figyelmeztetések

FIGYELMEZTETÉS:

• Legyen óvatos a lítium-ion akkumulátorok kezelése során.

• A lehető legjobban merítse le az akkumulátort, mielőtt eltávolítaná a rendszerből. Ehhez például húzza ki a tápadaptert a rendszerből, és hagyja, hogy a rendszer folyamatosan merítse az akkumulátort.

• Ne nyomja össze, ejtse le, vágja meg vagy szúrja át az akkumulátort idegen eszközzel.

• Ne tegye ki az akkumulátort magas hőmérsékletnek vagy szerelje szét az akkumulátortelepeket vagy -cellákat.

• Ne fejtsen ki nyomást az akkumulátort felületére.

• Ne hajlítsa meg az akkumulátort.

• Ne próbálja meg felfejteni az akkumulátort szerszámokkal.

• Ha az akkumulátor megduzzad és a készülékbe szorul, akkor ne próbálja meg kiszabadítani, mert a lítium-ion akkumulátor átszúrása, meghajlítása vagy összenyomása veszélyes lehet. Ebben az esetben a rendszer egészét ki kell cserélni. Segítségért és további utasításokért lépjen a https://www.dell.com/support oldalra.

• Minden esetben eredeti akkumulátort vásároljon a Dell.com webhelyről vagy hivatalos Dell-partnerektől és -viszonteladóktól.

A 3 cellás akkumulátor eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az

alapburkolatot .

3 Az akkumulátor eltávolítása: a Csatlakoztassa le az akkumulátor kábelét az alaplapi csatlakozóról [1].

b Távolítsa el az M2 x 5 csavart (1), amely az akkumulátort a számítógéphez rögzíti [2].

c Emelje ki az akkumulátort a számítógépből [3].

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 11

A 3 cellás akkumulátor behelyezése

1 Helyezze be az akkumulátort a számítógépben lévő foglalatba.

2 Vezesse át az akkumulátor kábelét a vezetőkapcson, majd csatlakoztassa a kábelt az alaplapi csatlakozóhoz.

MEGJEGYZÉS: Ha az akkumulátor alsó részénél található kábel nincs megfelelően elvezetve, gondoskodjon ennek elvezetéséről.

3 Hajtsa be az akkumulátort a számítógéphez rögzítő M2 x 5 csavart.

4 Szerelje be az

alap burkolatot

.

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

A 4 cellás akkumulátor eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2

Távolítsa el az alapburkolatot .

3 Az akkumulátor eltávolítása: a Csatlakoztassa le az akkumulátor kábelét az alaplapi csatlakozóról [1].

b Távolítsa el az M2 x 5 csavart (2), amelyek az akkumulátort a számítógéphez rögzíti [2].

c Emelje ki az akkumulátort a számítógépből [3].

12 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

A 4 cellás akkumulátor behelyezése

1 Helyezze be az akkumulátort a számítógépben lévő foglalatba.

2 Vezesse át az akkumulátor kábelét a vezetőkapcson, majd csatlakoztassa a kábelt az alaplapi csatlakozóhoz.

MEGJEGYZÉS: Ha az akkumulátor alsó részénél található kábel nincs megfelelően elvezetve, gondoskodjon ennek elvezetéséről.

3 Hajtsa be az akkumulátort a számítógéphez rögzítő M2 x 5 csavarokat (2).

4

Szerelje be az alap burkolatot

.

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

PCIe tartós állapotú meghajtó (SSD)

A PCIe SSD-kártya eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az : a

alapburkolat

b

elem

3 A PCIe SSD eltávolítása: a Lazítsa meg az SSD-keretet rögzítő M2x3 elveszíthetetlen csavart [1].

b Távolítsa el az SSD keretet [2].

c Távolítsa el a PCIe SSD-t az alaplapi csatlakozójából [3].

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 13

A tartókeret nélküli PCIe SSD eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az : a

alapburkolat

b

elem

3 A PCIe SSD eltávolítása: a Lazítsa meg az SSD-keretet rögzítő M2,0x3,0 rögzített csavart [1].

b Óvatosan emelje meg az SSD-t, és húzza ki a csatlakozóból [2].

MEGJEGYZÉS: Ügyeljen rá, hogy a kiemelés során se döntse meg 30°-nál nagyobb szögben a PCIe SSD-kártyát.

14 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

A PCIe SSD-kártya beszerelése

1 Helyezze be a PCIe SSD-kártyát a foglalatába.

2 Helyezze rá az SSD-keretet a PCIe SSD-kártyára.

MEGJEGYZÉS: Az SSD-keret beszerelése közben ügyeljen rá, hogy a kereten lévő fület a csuklótámaszon lévő fül szilárdan a helyére rögzítse.

MEGJEGYZÉS: Ha az Ön rendszeréhez tartozik keret, ne felejtse el beszerelni a keretet.

3 Húzza meg az M2 x 3 csavarokat az SSD-keret rögzítéséhez.

4 Szerelje be a következőket: a

elem

b

alapburkolat

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

MEGJEGYZÉS: Az NVMe SSD-meghajtókkal szállított modellek esetén sem az SSD-meghajtóra, sem pedig a SATA SSDmeghajtókra nem szükséges hővezető lapot helyezni.

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 15

M2. SATA tartós állapotú meghajtó (SSD)

A SATA SSD eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el a következőt: a

alapburkolat

b

elem

3 A SATA SSD eltávolítása: a Távolítsa el a SSD-t rögzítő M2 x 3 csavart [1].

b Csúsztassa el az SSD-t, majd emelje ki a csatlakozóból [2].

A SATA SSD beszerelése

1 Helyezze be a SATA SSD-kártyát a foglalatába.

2 Húzza meg a SATA SSD-t az alaplaphoz rögzítő csavart.

3 Szerelje be a következőt: a

elem

b

alapburkolat

4

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

16 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

Hangszóró

A hangszórómodul eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el a következőt: a

alapburkolat

b

elem

3 A hangszórómodul kioldása: a Nyomja meg a hangszóró kábelét az alaplapi csatlakozóról való lecsatlakoztatásához [1].

MEGJEGYZÉS: Ne felejtse el kifejteni a hangszórókábelt a kábelvezető kapocsból.

MEGJEGYZÉS: Egy műanyag pálca segítségével oldja ki a kábelt a csatlakozóból. Ne húzza meg a kábelt, mivel ez töréshez vezethet.

b Fejtse ki a hangszórókábelt a kábelvezető kapcsokból [2].

c Távolítsa el a ragasztószalagot, amely a hangszóró kábelét az érintőpanelhez rögzíti [3].

4 A hangszórómodul eltávolítása: a Távolítsa el a hangszórómodult a számítógéphez rögzítő M2,0x3,0 csavarokat (4) [1].

b Emelje ki a hangszórómodult a számítógépből [2].

MEGJEGYZÉS: Ne felejtse el kifejteni a hangszórókábelt a kábelvezető kapocsból.

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 17

A hangszórómodul beszerelése

1 Helyezze be a hangszórómodult a számítógépen lévő foglalatba.

2 Vezesse el a hangszórókábelt a számítógépen található kábelvezető kapcsokban.

3 Csatlakoztassa a hangszóró kábelét az alaplapi csatlakozóhoz.

4 Szerelje be a következőt: a

elem

b

alapburkolat

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Gombelem

A gombelem eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az : a

alapburkolat

b

elem

3 A gombelem eltávolítása: a Csatlakoztassa le a gombelem kábelét az alaplapi csatlakozóról [1].

b Emelje meg a gombelemet, és így oldja ki a ragasztóanyagból [2].

18 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

A gombelem beszerelése

1 Rögzítse a gombelemet a számítógép belsejében lévő foglalatba.

2 Mielőtt csatlakoztatná, vezesse végig a gombelem kábelét a kábelvezetőben.

3 Csatlakoztassa a gombelem kábelét az alaplapi csatlakozóhoz.

4 Szerelje fel az : a

elem

b

alapburkolat

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

WWAN-kártya

Az WWAN kártya eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az : a

alapburkolat

b

elem

3 A WWAN-kártya eltávolítása: a Távolítsa el a fémkeretet a WWAN-kártyához rögzítő M2,0x3,0 csavart [1].

MEGJEGYZÉS: A WWAN-kártya 15°-os szögben állva kiugrik foglalatából.

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 19

b Emelje ki a WWAN-kártyát rögzítő fémkeretet [2].

c Egy műanyag pálca segítségével válassza le a WWAN-kábeleket a WWAN-kártyán lévő csatlakozókról [3].

MEGJEGYZÉS: Nyomja be a WWAN-kártyát, majd oldja ki a kábeleket a csatlakozókból.

d Csúsztassa el, majd emelje ki a WWAN-kártyát az alaplapon lévő csatlakozóból [4].Emelje ki a WWAN-kártyát a számítógépből..

MEGJEGYZÉS: Ügyeljen rá, hogy a kiemelés során se döntse meg 35°-nál nagyobb szögben a WWAN-kártyát.

Az WWAN kártya beszerelése

1 A WWAN-kártyát helyezze az alaplapon lévő csatlakozóba.

2 Csatlakoztassa a WWAN kábeleket a WWAN kártyán lévő csatlakozókra.

3 Illessze a helyére a fémkeretet, és húzza meg a keretet a számítógéphez rögzítő M2,0x3,0 csavart.

4 Szerelje fel az : a

elem

b

alapburkolat

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

MEGJEGYZÉS: Az IMEI-szám a WWAN-kártyán is megtalálható.

20 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

WLAN-kártya

Az WLAN kártya eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az : a

alapburkolat

b

elem

3 A WLAN-kártya eltávolítása: a Távolítsa el a fémkeretet a WLAN-kártyához rögzítő M2,0x3,0 csavart [1].

b Emelje ki a fémkeretet [2].

c Csatlakoztassa le a WLAN kábeleket a WLAN kártyán lévő csatlakozókról [3].

d Távolítsa el a WLAN-kártyát a számítógépből [4].

MEGJEGYZÉS: Az érintkezők károsításának elkerülése érdekében ne húzza ki 35°-nál nagyobb szögben a WLANkártyát.

Az WLAN kártya beszerelése

1 A WLAN-kártyát helyezze az alaplapon lévő csatlakozóba.

2 Csatlakoztassa a WLAN-kábeleket a WLAN-kártyán lévő csatlakozókra.

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 21

3 Illessze a helyére a fémkeretet, és húzza meg a keretet a számítógéphez rögzítő M2,0x3,0 csavart.

4 Szerelje fel az .: a

elem

b

alapburkolat

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Memóriamodulok

A memóriamodul eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az : a

alapburkolat

b

elem

3 A memóriamodul eltávolítása: a Húzza le a memóriamodult rögzítő kapcsokat, amíg a memóriamodul ki nem ugrik a helyéről [1].

b Távolítsa el a memóriamodult az alaplapon lévő csatlakozóból [2].

MEGJEGYZÉS: Ügyeljen rá, hogy a kiemelés során se döntse meg 35°-nál nagyobb szögben a memóriamodult.

22 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

Memóriamodul beszerelése

1 Helyezze be a memóriamodult a csatlakozóba, amíg az a helyére nem pattan.

2 Szerelje fel az : a

elem

b

alapburkolat

3

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Hűtőborda-

A hűtőborda-szerkezet eltávolítása

A hűtőborda-szerkezet a hűtőbordából és a rendszerventilátorból áll.

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az alábbiakat: a

alapburkolat

b

elem

3 A hűtőborda szerkezet eltávolítása:

MEGJEGYZÉS:

A csavarok számának meghatározásához tekintse meg a csavarlistát

a Távolítsa el az M2 x 5 csavarokat (6), amelyek a hűtőborda-szerkezetet az alaplaphoz rögzítik [2].

MEGJEGYZÉS: Távolítsa a csavarokat a hűtőborda-szerkezeten feltüntetett számok [1, 2, 3, 4] sorrendjének megfelelően.

b Emelje le a hűtőborda-szerkezetet az alaplapról [3].

c Csatlakoztassa le a ventilátor kábelét az alaplapról [1].

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 23

A hűtőborda-szerkezet beszerelése

A hűtőborda-szerkezet a hűtőbordából és a rendszerventilátorból áll.

1 Igazítsa a hűtőborda-szerkezetet az alaplapon található csavarfuratokhoz, majd csatlakoztassa a ventilátorkábelt az alaplapi csatlakozójához.

MEGJEGYZÉS: A hűtőborda-szerkezetnek az alaplaphoz rögzítése előtt csatlakoztassa a ventilátorkábelt az alaplaphoz.

2 Húzza meg a ventilátort az alaplaphoz rögzítő M2 x 5 csavarokat.

MEGJEGYZÉS: A hűtőborda beszerelése előtt csatlakoztassa a ventilátorkábelt.

3 Szerelje be a következőt: a

elem

b

alapburkolat

4

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Tápcsatlakozóport

A tápcsatlakozó portjának eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az : a

alapburkolat

b

elem

3 A tápcsatlakozó port eltávolítása: a Válassza le a tápadapter portjának kábelét az alaplapról [1].

24 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

MEGJEGYZÉS: Ne felejtse el eltávolítani a csatlakozót borító ragasztószalagot.

MEGJEGYZÉS: Egy műanyag pálca segítségével oldja ki a kábelt a csatlakozóból. Ne húzza meg a kábelt, mivel ez töréshez vezethet.

b Távolítsa el az M2,0x3,0 csavart (1), amely a fémkeretet a tápcsatlakozó portjához rögzíti [2].

c Emelje ki a fémkeretet a számítógépből [3].

d Távolítsa el a tápcsatlakozó portját a számítógépből [4].

A tápcsatlakozó portjának beszerelése

1 Helyezze be a tápadapter portját a számítógépen lévő foglalatba.

2 Helyezze a fémkeretet a tápcsatlakozó portra.

3 Húzza meg az M2,0x3,0 csavart, amely a tápcsatlakozó portját a számítógéphez rögzíti.

4 Csatlakoztassa a tápadapter port kábelét az alaplapi csatlakozóra.

5 Szerelje fel az : a

elem

b

alapburkolat

6

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 25

LED-panel

A LED-panel eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az alábbiakat: a

alapburkolat

b

elem

3 A LED-panel eltávolítása: a Bontsa a LED-kábel alaplapi csatlakozását [1].

FIGYELMEZTETÉS: Ne húzza meg a kábelt, mivel ezzel kárt okozhat a kábelcsatlakozóban. Egy műanyag pálca segítségével oldja ki a LED-kábelt a csatlakozóból.

b Távolítsa el a LED kábelét az kábelvezető csatornából [2].

c Távolítsa el a M2 x 2,5 (1) csavarokat, amelyek a LED-panelt a számítógéphez rögzítik [3].

d Emelje ki a LED-panelt a számítógépből [4].

A LED-panel beszerelése

1 Helyezze a LED-panelt a számítógépen lévő foglalatába.

2 Húzza meg az M2 x 2,5 csavart (1), amely a LED-panelt rögzíti.

3 Csatlakoztassa a LED-kábelt az alaplapra.

26 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

4 Szerelje be a következőt: a

elem

b

alapburkolat

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Intelligenskártya-modul

A SmartCard-keret eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el a következőt: a

alapburkolat

b

elem

c

PCIe SSD kártya

d

SATA SSD

3 A SmartCard kábelének leválasztása: a Húzza ki a SmartCard kártya kábelét [1].

MEGJEGYZÉS: A SmartCard fejének megóvása érdekében mindig óvatosan nyomja meg a csatlakozót.

b Emelje meg a SmartCard érintőpanel-modulhoz rögzített kábelét [2].

MEGJEGYZÉS: Óvatosan húzza meg, és így válassza le a ragasztószalagról.

4 A SmartCard foglalat eltávolítása:

MEGJEGYZÉS:

A csavarok számának meghatározásához tekintse meg a csavarlistát

a Távolítsa el a SmartCard kártya keretét a számítógéphez rögzítő M2 x 3 csavarokat (2) [1].

b Csúsztassa el, és emelje ki a SmartCard-keretet a számítógépből [2].

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 27

A SmartCard-keret beszerelése

1 Csúsztassa be a SmartCard-keretet a megfelelő foglalatba, úgy, hogy összeigazítja azt a számítógépen található csavarlyukakkal.

2 Húzza meg az intelligens kártya keretét a számítógéphez rögzítő M2x3 csavarokat.

3 Rögzítse a SmartCard kártya kábelét, majd csatlakoztassa azt a számítógépen lévő csatlakozóhoz.

4 Szerelje be a következőt: a

SATA SSD

b

PCIe SSD kártya

c

elem

d

alapburkolat

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Érintőpad

Az érintőpanel gombjaihoz tartozó panel eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el a következőt: a

alapburkolat

b

elem

28 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

3 A SmartCard kábelének leválasztása: a Húzza ki a SmartCard kártya kábelét [1].

b Az érintőpanel gombjaihoz tartozó panel kábelének felfedéséhez emelje ki a SmartCard kábelét, amely a számítógéphez van rögzítve [2].

c Távolítsa el a ragasztószalagot, amely a hangszóró kábelét az érintőpanelhez rögzíti [3].

MEGJEGYZÉS: Fejtse ki a hangszórókábelt az érintőpanel gombjain lévő kábelvezető kapcsokból.

4 Az érintőpanel gombjaihoz tartozó panel eltávolítása: a Húzza ki az érintőpanel gombjaihoz tartozó panel kábelét az érintőpanelből [1].

MEGJEGYZÉS: Az érintőpanel gombjaihoz tartozó panel kábele a SmartCard kábele alatt található. Emelje meg a reteszt, és oldja ki az érintőpanel gombjainak panelének kábelét b Távolítsa el az érintőpanel gombjainak panelét rögzítő M2,0 x 2,5 csavarokat [2].

c Emelje ki az érintőpanel gombjainak panelét a számítógépből [3].

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 29

Az érintőpanel gombjaihoz tartozó panel beszerelése

1 Illessze be az érintőpanel gombjaihoz tartozó panelt a foglalatba úgy, hogy összeilleszti a rajta található füleket a számítógépen látható mélyedésekkel.

2 Húzza meg az csavarokat, amelyek az érintőpanel gombjainak panelét a számítógéphez rögzítik.

3 Dugja be az érintőpanel gombjaihoz tartozó panel kábelét az érintőpanelen panelén található csatlakozóba.

4 Rögzítse a SmartCard kártya kábelét, majd csatlakoztassa azt a számítógépen lévő csatlakozóhoz.

5 Szerelje be a következőt: a

hangszóró

b

elem

c

alapburkolat

6

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Kijelzőszerkezet

A kijelzőszerkezet eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el a következőt: a

alapburkolat

b

elem

30 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

c

WLAN-kártya

d

WWAN-kártya

MEGJEGYZÉS:

A csavarok számának meghatározásához tekintse meg a csavarlistát.

3 A kijelzőszerkezet eltávolítása: a Fejtse ki a WLAN- és a WWAN-kábelt a kábelvezető csatornákból [1].

b Távolítsa el az eDP-keretet rögzítő M2 x 3 csavarokat [2].

c Emelje el az eDP-keretet az eDP-kábeltől [3].

d Válassza le az eDP-kábelt az alaplapi csatlakozóról [4].

MEGJEGYZÉS: Érintőképernyős rendszerek esetében az érintőképernyő kábelét is ki kell húznia az alaplapi csatlakozóból.

e Távolítsa el az eDP-kábelt rögzítő ragasztószalagot [5].

MEGJEGYZÉS: Érintőképernyős rendszerek esetében mind az eDP-kábel, mind az érintőképernyő kábele ragasztószalaggal van rögzítve.

f Válassza le a kábelt az alaplapon lévő csatlakozójáról [6].

4 A kijelzőszerkezet eltávolítása: a Nyissa fel a számítógép kijelzőjét, majd fektesse 180 fokban egy sík felületre.

b Távolítsa el az M2 x 3,5 csavarokat (6), amelyek a csuklópántot a kijelzőegységhez rögzítik [1].

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 31

c Emelje ki a kijelzőszerkezetet a számítógépből [2].

A kijelzőszerkezet beszerelése

1 Helyezze a számítógép alapegységét egy asztallapra, a lap szélének közelébe.

2 Illessze össze a kijelzőegységet a rendszeren található csuklópánttartókkal, majd helyezze el a kijelzőegységet.

3 Tartsa helyén a kijelzőegységet, és közben szorítsa meg a csuklópántokat a rendszer kijelzőegységéhez rögzítő M2 x 3,5 csavarokat.

4 Helyezze fel az eDP-kábelt (kijelzőkábelt) rögzítő ragasztószalagokat.

MEGJEGYZÉS: Az érintőképernyővel felszerelt rendszerek esetében az érintőkijelző kábelét is látni fogja, rögzítse ezt is az eDP-kábel mellé.

5 Csatlakoztassa az eDP-kábelt az alaplap csatlakozójához.

MEGJEGYZÉS: Érintőképernyős rendszerek esetében csatlakoztassa az érintőkijelző kábelét az alaplapi csatlakozóhoz.

6 Szerelje fel az eDP fémkeretét az eDP-kábelre, majd szorítsa meg az M2 x 3 csavarokat.

7 Vezesse el a WLAN- és a WWAN-kábeleket a kábelvezető csatornákban.

8 Szerelje be a következőt: a

WLAN-kártya

b

WWAN-kártya

c

elem

d

alapburkolat

9

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

32 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

Kijelző csuklópántfedele

A kijelző csuklópántfedelének eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el a következőt: a

alapburkolat

b

elem

c

WLAN-kártya

d

WWAN-kártya

e

kijelzőszerkezet

MEGJEGYZÉS:

A csavarok számának meghatározásához tekintse meg a csavarlistát

3 Nyomja jobbra a kijelző csuklópántjának fedelét.

4 Távolítsa el a kijelző csuklópántjának fedelét.

A kijelző csuklópántfedelének felszerelése

1 Helyezze fel a kijelző csuklópántjának fedelét a kijelzőegységre.

2 A rögzítéshez nyomja balra a kijelző csuklópántjának fedelét.

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 33

3 Szerelje be a következőt: a

kijelzőszerkezet

b

WLAN-kártya

c

WWAN-kártya

d

elem

e

alapburkolat

4

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Alaplap

Az alaplap eltávolítása

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

MEGJEGYZÉS: Amennyiben a számítógép WWAN-kártyával is fel van szerelve, egy üres SIM-kártyatálcát el kell távolítani.

2 Távolítsa el a következőt: a

SIM kártya

b

alapburkolat

c

elem

d

memóriamodul

e

PCle SSD

f

SATA SSD

g

WLAN-kártya

h

WWAN-kártya

i

hűtőborda-szerkezet

1

To identify the screws, see screw list

3 A memóriamodul keretének eltávolítása: a Távolítsa el az M2 x 3 csavart (1), amely a memóriamodult az alaplaphoz rögzíti [1].

MEGJEGYZÉS: A DDR ESD-keret az alaplap cseréjekor egy eltávolítás előtti alkatrész. Az új alaplap beszerelése előtt feltétlenül szerelje vissza a DDR ESD-keretet.

b Emelje le a memóriamodul keretét az alaplapról [2].

34 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

4 Az eDP-kábel leválasztása: a Fejtse ki a WLAN- és a WWAN-kábeleket a kábelvezető csatornákból [1].

b Távolítsa el az M2 x 3 csavart (2), majd emelje meg az eDP-kábel keretét, amely az alaplaphoz rögzíti az alkatrészt [2,3].

c Oldja ki a kábelt rögzítő kapcsot [4].

d Távolítsa el az eDP-kábelt rögzítő ragasztószalagot [5].

e Távolítsa el az eDP-kábelt az alaplapról [6].

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 35

5 A kábelek leválasztása:

MEGJEGYZÉS: A hangszóró, a LED-panel, a gombelem és a tápcsatlakozó portjának kábeleinek eltávolításához egy műanyag pálca segítségével oldja ki a kábeleket a csatlakozókból. Ne húzza meg a kábelt, mivel ez töréshez vezethet.

a hangszórókábel [1] b a LED-panel kábele [2] c a gombelem kábele [3] d az érintőpanel kábele és az USH-panel kábele [4] e a tápcsatlakozó portja [5]

36 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

6 Az alaplap eltávolítása: a Távolítsa el az alaplapot rögzítő M2 x 3 csavarokat (8) [1].

MEGJEGYZÉS: Feltétlenül távolítsa el az USB Type-C-keretet az alaplapról.

b Emelje ki az alaplapot a számítógépből [2].

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 37

7 Az USB Type-C-keretnek az alaplapról való eltávolítása: a Fordítsa át az alaplapot, fejtse le a ragasztószalagokat, majd távolítsa el az USB Type-C-keretet rögzítő csavart.

b Emelje le az USB Type-C portot az alaplapról.

Az alaplap beszerelése

1 Helyezze az USB Type-C portot, illetve annak keretét a megfelelő alaplapi foglalatba.

2 Ragasztószalag segítségével rögzítse a Type-C keretet.

3 Fordítsa meg az alaplapot, majd az USB Type-C portnak az alaplaphoz rögzítéséhez húzza meg az M2 x 3 csavarokat.

4 Az alaplapot illessze a számítógépen lévő csavarlyukakra.

5 Az alaplap számítógéphez való rögzítéséhez húzza meg az M2 x 3 csavarokat.

6 Csatlakoztassa a hangszóró, a tápcsatlakozó, a LED-panel, az érintőpanel és az USH kábelét az alaplapon található csatlakozókhoz.

7 Csatlakoztassa az eDP-kábelt az alaplap csatlakozójához.

8 Helyezze rá a fémkeretet az eDP-kábelre, majd a keret rögzítéséhez húzza meg az M2 x 3 csavarokat .

9 Távolítsa el a fémkeretet az alaplapból kiszerelt memóriamodul csatlakozóiról.

10 Illessze rá a fémkeretet a memóriamodul csatlakozóira, és húzza meg a keretet a számítógéphez rögzítő M2 x 3 csavarokat.

MEGJEGYZÉS: Amennyiben a számítógép WWAN-kártyával is fel van szerelve, a SIM-kártyatálca behelyezése is kötelező.

11 Szerelje be a következőt: a

gombelem

b

hűtőborda

c

WLAN-kártya

d

WWAN-kártya

e

SSD-kártya

38 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

f

memóriamodul

g

hangszóró

h

elem

i

alapburkolat

12 Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Billentyűzet szerkezet

A billentyűzet szerkezetének eltávolítása

MEGJEGYZÉS: A billentyűzet és a billentyűzet tálcája együttesen az úgynevezett billentyűzetszerkezetet alkotja.

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el az alábbiakat: a

alapburkolat

b

elem

c

memóriamodul

d

PCIe SSD

e

SATA SSD

f

WLAN-kártya

g

WWAN-kártya

h

hűtőborda szerkezet

i

alaplap

3 Válassza le a következő kábeleket a csuklótámasz végéről: a az érintőpanel és az USH-panel kábele [1] b a billentyűzet háttérvilágításának kábele [2] c billentyűzetkábel [3]

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 39

4 A billentyűzetszerkezet eltávolítása:

MEGJEGYZÉS:

A csavarok azonosításához tekintse meg a csavarlistát

a Távolítsa el a billentyűzetet rögzítő M2 x 2,5 csavarokat (19) [1].

b Emelje ki a billentyűzetszerkezetet a házból [2].

5 Távolítsa el a billentyűzetet a billentyűzet vázához rögzítő csavarokat (5), majd emelje meg a billentyűzetet [1,2].

40 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

A billentyűzetszerkezet beszerelése

MEGJEGYZÉS: A billentyűzet és a billentyűzet tálcája együttesen az úgynevezett billentyűzetszerkezetet alkotja.

1 A billentyűzetszerkezetet illessze a számítógépen lévő csavarlyukakra.

2 Húzza meg a billentyűzetet a házhoz rögzítő M2,0 x 2,5 csavarokat.

3 Csatlakoztassa a billentyűzet, a billentyűzet-háttérvilágítás az érintőpanel az érintőpanel gombjaihoz tartozó panelen lévő csatlakozókhoz.

4 Szerelje be a következőt: a

alaplap

b

hűtőborda

c

WLAN-kártya

d

WWAN-kártya

e

SSD-kártya

f

memóriamodul

g

elem

h

alapburkolat

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 41

Billentyűzetrács és billentyűzet

A billentyűzet eltávolítása a billentyűzettálcáról

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2

Távolítsa el a billentyűzetszerkezetet .

3 Távolítsa el a billentyűzetet a billentyűzet-szerkezethez rögzítő M2,0 x 2.0 csavarokat [1].

4 Emelje ki a billentyűzetet a billentyűzet tálcájából [2].

A billentyűzet felszerelése a billentyűzettálcára

1 A billentyűzetet igazítsa a billentyűzet tálcáján lévő csavarlyukakhoz.

2 Húzza meg az M2,0 x 2,0 csavarokat, amelyek a billentyűzetet a billentyűzettálcához rögzítik.

3

Szerelje be a billentyűzetszerkezetet .

42 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

Csuklótámasz

A csuklótámasz visszahelyezése

1

Kövesse a Mielőtt elkezdene dolgozni a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

2 Távolítsa el a következőt: a

alapburkolat

b

elem

c

memóriamodul

d

PCIe SSD

e

WLAN-kártya

f

WWAN-kártya

g

tápcsatlakozó port

h

hűtőborda-szerkezet

i

gombelem

j

hangszóró

k

kijelzőszerkezet

l

alaplap

m

billentyűzet

A fenti lépések elvégzését követően fennmaradó alkatrész a csuklópánt.

3 Helyezze vissza a csuklótámaszt.

4 Szerelje be a következőt: a

billentyűzet

b

alaplap

c

kijelzőszerkezet

Alkatrészek eltávolítása és beszerelése 43

d

hangszóró

e

gombelem

f

hűtőborda

g

tápcsatlakozó port

h

WLAN-kártya

i

WWAN-kártya

j

PCIe SSD

k

memória

l

elem

m

alapburkolat

5

Kövesse a Miután befejezte a munkát a számítógép belsejében című fejezet utasításait.

44 Alkatrészek eltávolítása és beszerelése

3

Technológia és összetevők

Eza fejezet a rendszerben alkalmazott technológiákat és az alkatrészeket ismerteti.

Témák:

USB-funkciók

HDMI 1.4

USB-funkciók

Az USB (Universal Serial Bus) technológia 1996-ban jelent meg a piacon. Ez a megoldás jelentősen leegyszerűsítette a periférikus eszközök

– például az egerek, billentyűzetek, külső meghajtók és nyomtatók – számítógépekhez való csatlakoztatását.

Vessünk egy gyors pillantást az USB evolúciójára az alábbi táblázat segítségével.

2. táblázat: Az USB evolúciója

Típus Adatátviteli sebesség

USB 2.0

480 Mbps

USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 5 Gbps

USB 3.1 Gen 2 10 Gbps

Kategória

Nagy sebesség

Szuper sebesség

Szuper sebesség

Bevezetés éve

2000

2010

2013

USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 (SuperSpeed USB)

Az USB 2.0 az évek során megkerülhetetlen de facto adatátviteli szabvánnyá vált a számítógépes iparágban, miután világszerte körülbelül 6 milliárd eladott eszközbe került be. Az egyre gyorsabb és egyre nagyobb sávszélességet igénylő hardverek azonban már nagyobb adatátviteli sebességet igényelnek. Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 az elődjénél elméletileg 10-szer gyorsabb adatátvitelt tesz lehetővé, ezáltal végre megfelel a fogyasztói igényeknek. Az USB 3.1 Gen 1 jellemzői dióhéjban a következők:

• Magasabb adatátviteli sebesség (akár 5 Gbit/s)

• Fokozott maximális buszteljesítmény és nagyobb eszköz-áramfelvétel, amely jobban megfelel az egyre több energiát igénylő eszközöknek

• Új energiakezelési funkciók

• Teljes kétirányú adatátvitel és támogatás az új átviteli típusok számára

• Visszafelé kompatibilis az USB 2.0-val

• Új csatlakozók és kábel

Az alábbi témakörök az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 típushoz kapcsolódó leggyakrabban feltett kérdéseket fedik le.

Technológia és összetevők 45

Sebesség

A legújabb USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 specifikáció pillanatnyilag három sebességmódot határoz meg. Super-Speed, Hi-Speed és Full-Speed. Az

új SuperSpeed mód adatátviteli sebessége 4,8 Gbit/s. A specifikációban megmaradt a Hi-Speed és a Full-Speed USB-mód (közismert nevén USB 2.0 és 1.1), amelyek továbbra is 480 Mbit/s-os, illetve 12 Mbit/s-os adatátvitelt tesznek lehetővé, megőrizve ezzel a korábbi eszközökkel való kompatibilitást.

Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 a következő műszaki módosítások révén nyújt jóval nagyobb teljesítményt.

• A meglévő USB 2.0 busszal párhuzamosan egy további fizikai buszt is hozzáadtak (tekintse meg az alábbi képet).

• Az USB 2.0 korábban négy vezetékkel rendelkezett (táp, földelés és egy pár differenciális adatvezeték). Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 négy további vezetékkel bővül, amelyek a két további differenciális jel (fogadás és továbbítás) vezetékpárjait alkotják, így a csatlakozókban és a kábelekben nyolc vezeték található.

• Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 kétirányú adatátviteli csatolófelületet használ, tehát nem az USB 2.0 fél-duplex elrendezését. Ez a módosítás elméletileg 10-szeres sávszélesség-növekedést eredményez.

A HD videotartalom, a terabájtos kapacitású adattárolók, a sok megapixel felbontású digitális fényképezőgépek stb. elterjedésével folyamatosan nő az egyre nagyobb adatátviteli sebesség iránti igény, amellyel az USB 2.0 szabvány nem tud lépést tartani. Ráadásul az USB

2.0-s kapcsolatok soha még csak meg sem közelíthetik a 480 Mbit/s-os elméleti maximális adatátviteli sebességet, a valóban elérhető maximális sebesség körülbelül 320 Mbit/s (40 MB/s) körül alakul. Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 típusú kapcsolatok ugyanígy nem érik el soha a

4,8 Gbit/s sebességet. A valós, veszteségekkel együtt mért maximális adatátviteli sebesség 400 MB/s lesz. Ezzel a sebességgel az USB

3.0/USB 3.1 Gen 1 tízszeres javulást jelent az USB 2.0-hoz képest.

Alkalmazások

Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 új sávokat nyit meg, és nagyobb teret enged az eszközöknek ahhoz, hogy jobb minőségű szolgáltatást nyújtsanak. Az USB-n keresztül videojelküldés korábban alig használható lehetőség volt (mind a maximális felbontást, mind a késleltetést és a videojel-tömörítést tekintve), de könnyen elképzelhető, hogy az 5–10-szeres elérhető sávszélességgel az USB-s videomegoldások is sokkal jobban fognak működni. Az egykapcsolatos DVI majdnem 2 Gbit/s-os adatátviteli sebességet igényel. Amíg a 480 Mbit/s korlátozó tényező volt, addig az 5 Gbit/s már több mint ígéretes. Az ígért 4,8 Gbit/s-os sebességgel a szabvány olyan termékekbe, például külső RAID tárolórendszerekbe is bekerülhet, amelyekben korábban nem volt elterjedt.

Az alábbiakban néhány SuperSpeed USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 szabványt használó terméket sorolunk fel:

• Külső asztali USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 merevlemezek

• Hordozható USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 merevlemezek

• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 merevlemez-dokkolók és adapterek

46 Technológia és összetevők

• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 flash-meghajtók és olvasók

• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 SSD meghajtók

• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 RAID-ek

• Optikai meghajtók

• Multimédiás eszközök

• Hálózatépítés

• USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 adapterkártyák és elosztók

Kompatibilitás

Jó hír, hogy az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 terméket az alapoktól fogva úgy tervezték, hogy békésen megférjen az USB 2.0 mellett. Az első és legfontosabb, hogy bár az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 új fizikai kapcsolatokat határoz meg, és az új kábeleken keresztül kihasználhatja az új protokoll nagyobb adatátviteli sebességét, a csatlakozó szögletes alakja nem változott, és az USB 2.0 négy érintkezője is ugyanazon a helyen maradt benne. Az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 típusú kábelek öt új kapcsolatot létesítenek az adatok továbbítására és fogadására, de ezeket csak akkor használja az eszköz, ha megfelelő SuperSpeed USB-csatlakozóval érintkezik.

A Windows 8/10 natívan támogatja az USB 3.1 Gen 1 vezérlőket. Ezzel ellentétben a korábbi Windows-verziókon külön illesztőprogramok szükségesek az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 vezérlőkhöz.

A Microsoft bejelentette, hogy a Windows 7 is támogatni fogja az USB 3.1 Gen 1 típust, ha nem is az azonnali kiadásban, de egy későbbi szervizcsomaggal vagy frissítéssel. Nem lehet kizárni, hogy ha a Windows 7-ben sikerül bevezetni az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 támogatását, akkor a SuperSpeed támogatás esetleg a Vistában is meg fog jelenni. A Microsoft ezt meg is erősítette, mivel a cég úgy nyilatkozott, hogy partnerei legtöbbje is úgy véli, hogy a Vistának is támogatnia kellene az USB 3.0/USB 3.1 Gen 1 típust.

Thunderbolt USB Type-C keresztül

A Thunderbolt egy hardveres illesztőfelület, amely adatokat, videókat, hangot és hálózati adatokat képes egyetlen kapcsolaton keresztül továbbítani. A Thunderbolt egy soros jelben egyesíti a PCI Express (PCIe) és a DisplayPort (DP) előnyeit, és ezenfelül DC-tápellátást is biztosít – mindezt egyetlen kábelen. A Thunderbolt 1 és a Thunderbolt 2 ugyanolyan típusú csatlakozóval [1] kapcsolódik a perifériákhoz, mint a miniDP (DisplayPort), míg a Thunderbolt 3 USB Type-C csatlakozót használ [2].

1. ábra. Thunderbolt 1 és Thunderbolt 3

1 Thunderbolt 1 és Thunderbolt 2 (miniDP csatlakozó)

2 Thunderbolt 3 (USB Type-C csatlakozó)

Thunderbolt 3 USB Type-C keresztül

A Thunderbolt 3 a USB Type-C segítségével akár 40 Gb/s adatátviteli sebesség elérésére is képes, így olyan kompakt portot kínál, amely szinte bármire képes: a lehető leggyorsabb, legrugalmasabb csatlakoztatást kínálja a dokkokhoz, kijelzőkhöz és adattárolási eszközökhöz

Technológia és összetevők 47

(például merevlemezekhez). A támogatott perifériás eszközökhöz való csatlakozáshoz a Thunderbolt 3 USB Type-C csatlakozót/portot használ.

1 A Thunderbolt 3 USB Type-C csatlakozót és kábeleket használ, amely kompakt és megfordítható

2 A Thunderbolt 3 támogatásával akár 40 Gb/s sebesség is elérhető

3 DisplayPort 1.2 – kompatibilis a meglévő DisplayPort monitorokkal, eszközökkel és kábelekkel

4 USB-s áramellátás – Akár 130 W a támogatott számítógépeken

A Thunderbolt 3 over USB Type-C főbb jellemzői

1 Thunderbolt, USB, DisplayPort és tápellátás egy USB Type-C csatlakozón és egyetlen kábelen keresztül (nem minden funkció érhető el minden terméken)

2 Kompakt és megfordítható USB Type-C csatlakozó és kábelek

3 A Thunderbolt hálózatkezelési funkcióinak támogatása (*nem minden terméken)

4 Akár 4K kijelzők támogatása

5 Max. 40 Gb/s

MEGJEGYZÉS: Az adatátvitel sebessége a különböző termékeknél eltérő lehet.

Thunderbolt ikonok

3. táblázat: A Thunderbolt különböző ikonja

Protocol

Thunderbolt

USB Type-A

Nem alkalmazandó

USB Type-C Megjegyzések mDP vagy USB Type-C

A Displayport over USB Type-C előnyei

• A DisplayPort audio-/video- (A/V) teljesítményének teljes kihasználása (akár 4K 60 Hz mellett)

• SuperSpeed USB (USB 3.1) adatátvitel

• Tetszőlegesen csatlakoztatható dugasz és kábelirány

• Kompatibilitás a korábbi VGA- és DVI-adapterekkel

• HDMI 2.0a támogatása, kompatibilitás a korábbi verziókkal

HDMI 1.4

Ez a témakör a HDMI 1.4 technológiát, annak jellemzőit, valamint előnyeit ismerteti.

A HDMI (High-Definition Multimedia Interface) egy széles iparági támogatást élvező, tömörítetlen, tisztán digitális hang- és videojel-átvitelt biztosító csatolófelület. A HDMI csatolófelületen keresztül bármilyen kompatibilis digitális hang- és videojelforrás (például DVD-lejátszó, A/V vevő) összeköthető kompatibilis digitális hang- és/vagy videojelvevőkkel, például digitális TV-vel. A szabvány eredetileg HDMI TV-khez és

DVD-lejátszókhoz készült. A egyik fő előnye, hogy csökkenti a kábeligényt, és lehetővé teszi a digitális tartalom védelmét. A HDMI lehetővé teszi normál, javított és HD minőségű videojel, valamint többcsatornás digitális hang átvitelét egyetlen kábelen keresztül.

MEGJEGYZÉS: A HDMI 1.4-es 5.1 csatornás audiotámogatást fog nyújtani.

48 Technológia és összetevők

HDMI 1.4 – Jellemzők

• HDMI Ethernet-csatorna – Nagy sebességű hálózati adattovábbítást kölcsönöz a HDMI-kapcsolatnak, így a felhasználók teljes mértékben kihasználhatják IP-kompatibilis eszközeiket anélkül, hogy külön Ethernet-kábelre lenne szükségük.

• Audio Return Channel (ARC) – Lehetővé teszi, hogy egy HDMI-vel csatlakoztatott, beépített tunerrel rendelkező TV továbbküldje az adatokat egy surround hangrendszernek, így nincs szükség külön audiokábelre.

• 3D – Meghatározza az input/output protokollokat a főbb 3D videoformátumokhoz, így készítve elő az utat a valódi 3D-s játékok és a

3D-s házimozi alkalmazásokhoz.

• Tartalomtípus – A tartalomtípusok valós idejű jelzése a kijelző és a forráseszközök között, lehetővé téve a tévé számára a képbeállítások optimalizálását az adott tartalomtípusnak megfelelően.

• Kiegészítő színterek – Támogatást biztosít a kiegészítő színmodellekhez, amelyek a digitális fényképészetben és számítógépes grafikában használatosak.

• 4K támogatás – Messze az 1080p-t meghaladó felbontást tesz lehetővé, támogatva a következő generációs kijelzőket; ezek vetekedni fognak a Digital Cinema rendszerekkel, amelyeket számos kereskedelmi moziban használnak.

• HDMI-mikrocsatlakozó – Új, kisebb csatlakozó a telefonok és egyéb hordozható eszközök számára, amely maximálisan 1080p videofelbontást támogat.

• Autóipari csatlakozórendszer – Új kábelek és csatlakozók az autóipari videórendszerekhez, amelyeket olyan módon terveztek meg, hogy megfeleljenek az autós környezet sajátos igényeinek, HD-minőséget biztosítva.

A HDMI előnyei

• A minőségi HDMI tömörítetlen digitális audio és videóátvitelt biztosít a legmagasabb, legélesebb képminőséggel.

• Az alacsony költségű HDMI a digitális interfészek minőségét és funkcióit nyújtja, miközben egyszerű, költséghatékony módon támogatja a tömörítés nélküli videóformátumokat is

• Az audio HDMI több audioformátumot támogat a normál sztereó formátumtól a többcsatornás térhatású hangig

• A HDMI a videót és a többcsatornás hangot egyetlen kábelben egyesíti, így kiküszöbölve a költségeket, bonyolultságot és a sok kábel

által okozott zűrzavart, amely a jelenleg használt A/V-rendszerekre jellemző

• A HDMI támogatja a videóforrás (pl. egy DVD-lejátszó) és a DTV közötti kommunikációt, így új funkciókat tesz lehetővé

Technológia és összetevők 49

4

Rendszer műszaki adatai

Rendszer műszaki adatai

Funkció

Chipkészlet

Műszaki adatok

Intel KabyLake U és R (processzorba integrálva)

DRAM busz szélesség

Flash EPROM

PCIe busz

64 bit

SPI 128 Mbit

100 MHz

Külső buszfrekvencia DMI 3.0 – 8 GT/s

Processzor műszaki adatai

Funkció

Típusok

Műszaki adatok

Intel Core i3-7130U (3 MB gyorsítótár, maximum 2,7 GHz)

Intel Core i5-7300U (3 MB gyorsítótár, maximum 3,5 GHz), vPro

Intel Core i5-8250U (6 MB gyorsítótár, Quad Core, 3,4 GHz)

Intel Core i5-8350U (6 MB gyorsítótár, Quad Core, 3,6 GHz), vPro

Intel Core i7-8650U (8 MB gyorsítótár, Quad Core, 3,9 GHz), vPro

Memória műszaki adatai

Funkció

Memóriafoglalat

Memóriakapacitás

Memória típusa

Műszaki adatok

Egy DIMM-foglalat

4 GB, 8 GB és 16 GB

DDR4 2400 SDRAM 7. generációs Intel processzor esetén 2133 MHz DDR4 2400 SDRAM 8. generációs Intel processzor esetén 2400 MHz

4 GB Minimális memóriaméret

Maximális memóriaméret

Max. 16 GB

50 Rendszer műszaki adatai

Videó műszaki adatai

Funkció

Típus

UMA vezérlő

Műszaki adatok

Alaplapra integrált

• Intel HD Graphics 620 (GT2) – (7. generációs Intel Core)

• Intel UHD Graphics 620 (GT2) – (8. generációs Intel Core)

Külső képernyő támogatás

• HDMI 1.4

• DisplayPort over USB Type-C (opcionális Thunderbolt 3)

MEGJEGYZÉS: 1 db VGA, DisplayPort, HDMI támogatása a dokkolón keresztül.

Hangrendszer műszaki adatai

Funkció

Típusok

Műszaki adatok négycsatornás, kiváló minőségű hang

Vezérlő

Sztereó átalakítás

Belső interfész

Külső interfész

Realtek ALC3246

24 bites – analóg-digitális és digitális-analóg

Kiváló minőségű hang

Mikrofonbemenet, csatlakozó sztereó fejhallgató-headset kombinációhoz

Hangszórók

Belső hangszóróerősítő

Kettő

2 W (RMS) csatornánként

Hangerőszabályzók Gyorsbillentyűk

Akkumulátor műszaki adatai

Funkció

Típus

Műszaki adatok

• 3 cellás lítium Prismatic akkumulátor ExpressCharge funkcióval

• 4 cellás lítium Prismatic akkumulátor ExpressCharge funkcióval

42 wattóra (3 cellás) :

Hossz

Szélesség

Magasság

Súly

Feszültség

60 wattóra (4 cellás) :

200,5 mm (7,89 hüvelyk)

95,9 mm (3,78 hüvelyk)

5,7 mm (0,22 hüvelyk)

185,0 g (0,41 font)

11,4 V egyenáram

Rendszer műszaki adatai 51

Funkció

Hossz

Szélesség

Magasság

Súly

Feszültség

Élettartam

Hőmérséklettartomány

Üzemi

Műszaki adatok

238 mm (9,37 hüvelyk)

95,9 mm (3,78 hüvelyk)

5,7 mm (0,22 hüvelyk)

270 g (0,6 font)

7,6 volt egyenáram

300 lemerülés/újratöltés

• Töltés: 0°C és 50°C között (32°F és 158°F között)

• Lemerülés: 0°C és 70°C között (32°F és 122°F között)

Készenléti

Gombelem

–20°C és 65°C között (–4°F és 149°F között)

3 V CR2032 lítium gombelem

Váltóáramú adapter műszaki adatai

Funkció

Típus

Műszaki adatok

7,4 mm-es dugaszú 65 W vagy 90 W 65 W E5 (India)

MEGJEGYZÉS: A rendszer 65 wattos adapterrel kerül forgalomba, de a gyors töltés érdekében a 90 wattos adaptereket is támogatja.

Bemeneti feszültség 100 V AC–240 V AC

Bemeneti

áramerősség – maximum

1,7 A/1,6 A

Bemeneti frekvencia 50 Hz és 60 Hz között

Kimeneti

áramerősség

3,34 A (folyamatos) és 4,62 A (folyamatos)

Névleges kimeneti feszültség

19,5 V-os egyenáramú

Súly

Méretek

0,23 kg, 0,51 font (65 W) és 0,32 kg, 0,77 font (90 W)

22 x 66 x 106 mm (65 W) és 22 x 66 x 130 (90 W) vagy 0,87 x 2,60 x 4,17 hüvelyk (65 W) és 0,87 x 2,60 x 5,12 hüvelyk (90 W)

0 °C és 40 °C között (32 °F és 104 °F között) Hőmérsékleti tartomány – üzemi

Hőmérsékleti tartomány – nem

üzemi

–40 °C és 70 °C között (–40 °F és 158 °F között)

52 Rendszer műszaki adatai

Érintőpad műszaki adatok

Funkció

Aktív terület:

X tengely

Y tengely

X/Y pozíció felbontása

Többérintéses

Műszaki adatok

Érzékelő aktív területe

101,7 mm (4,0 hüvelyk)

52 mm (2,04 hüvelyk)

X: 1048cpi; Y: 984cpi

Konfigurálható egyujjas és többujjas mozdulatok

Port és csatlakozó műszaki adatai

Funkció

Audio

Műszaki adatok

• Mikrofonbemenet, csatlakozó sztereó fejhallgató-headset kombinációhoz

• Realtek ALC3246 Controller

• Sztereóátalakítás: 24 bites (analóg-digitális és digitális-analóg)

• Belső interfész - nagy felbontású audiokodek

• Külső interfész - egy mikrofon bemeneti csatlakozó és sztereó fejhallgató/hangszóró kombinált csatlakozó

• Hangszórók: Teljesítmény: 2X2 Wrms

• Belső hangszóró-erősítő: 2 watt csatornánként

• Belső mikrofon: Digitális mikrofon (dupla mikrofon kamerával)

• Nincsenek hangerő-szabályozó gombok

• Támogatja a gyorsbillentyűs billentyűzetet

Videó

Hálózati adapter

USB

HDMI 1.4

Egy RJ-45-csatlakozó

• Két Type-C USB 3.1 Gen 1 DisplayPort (opcionális Thunderbolt vezérlővel)

• Két USB 3.1 Gen 1 port (PowerShare funkcióval)

Memóriakártyaolvasó

Mikro-SIM (uSIM) kártya

Dokkoló port

MicroSD 4.0 kártyaolvasó és egy 3042, egy 2280 M.2 foglalat

A WWAN-zsanérhoz kapcsolt külső tálca

• Dell Business WD15 dokkoló (opcionális)

• Dell Business Thunderbolt TB16 dokkoló (opcionális)

• Noble Wedge zárnyílás

• Külső Type-C USB-dokkoló

Express Card

Váltakozó áramú adapter

Nincs

• E5 65 W

• E5 65 W párna (csak India esetén)

• E5 90 W

Rendszer műszaki adatai 53

Funkció Műszaki adatok

• E4 65 W HF (BFR/PVC-mentes)

• Power Companion 45 W (Dura Ace)

• Power Companion 65 W (Tesla) (Nincs gyorstöltés)

• Hybrid Power Bank és adapter (45 W) (csak 12 hüvelykes, nem 14/15) (Nincs gyorstöltés)

Smart kártya olvasó 1 db (opcionális)

Kommunikációs műszaki adatok

Jellemzők

Hálózati adapter

Wireless

Műszaki adatok

Intel i219LM Gigabit Ethernet-vezérlő 10/100/1000 Mb/s(RJ-45)

• Nincs WLAN opció

• Qualcomm QCA61x4A 2x2 AC + Bluetooth 4.1 (nem vPro)

• Qualcomm QCA6174A XR 2x2 AC + Bluetooth 4.1 (nem vPro)

• Intel kétsávos vezeték nélküli adapter-AC 8265 2x2 + Bluetooth 4.2 (nem vPro)

• Opcionális mobil széles sávú hálózati lehetőségek

Opcionális mobil széles sávú hálózati lehetőségek

• Qualcomm Snapdragon X7 LTE-A (DW5811e) AT&T-hez

• Verizon & Sprint. (US)

• Qualcomm Snapdragon X7 LTE-A (DW5811e) (EMEA/APJ/ROW)

• Qualcomm Snapdragon X7 HSPA + (DW5811e) (Kína/Indonézia/India)

• Qualcomm Snapdragon X7 LTE-A (DW5816e) (Japán/Ausztrália és Új-Zéland/India/Dél-Korea/Tajvan)

Kamera műszaki adatai

Egyszerű közös munka távolról:

• Az opcionális beépített kamera segítségével könnyen megszervezheti online konferenciáit

• A beépített IR-kamera segítségével a Windows Hello funkció is használható

4. táblázat: Kamera műszaki adatai

Kamerafunkciók

Kamera típusa

IR-kamera

Érzékelő típusa

Felbontás: Videó

Felbontás: Állókép

Képrögzítési sebesség

13 hüvelykes HD/FHD

HD fixfókuszos n/a

CMOS érzékelő technológia

Max. 1280 x 720 (0,92 MP)

Max. 1280 x 720 (0,92 MP)

Max. 30 képkocka/másodperc

13 hüvelykes FHD

HD fixfókuszos

Igen

13 hüvelykes FHD

érintőképernyő

HD fixfókuszos n/a

CMOS érzékelő technológia

CMOS érzékelő technológia

Max. 1280 x 720 (0,92

MP)

Max. 1280 x 720 (0,92

MP)

Max. 1280 x 720 (0,92

MP)

Max. 1280 x 720 (0,92

MP)

Max. 30 képkocka/ másodperc

Max. 30 képkocka/ másodperc

54 Rendszer műszaki adatai

Kijelző

5. táblázat: 13,3 hüvelykes (16:9) AG FHD érintős WLED 300 nit, eDP 1,3 WVA

Funkció

Típus

Fényesség (jellemzően)

Méretek (aktív terület)

Műszaki adatok

FHD tükröződésmentes

300 nit

• Magasság: 165,08 mm

• Szélesség: 293,47 mm

• Átló: 13,3 hüvelyk

Native Resolution

Megapixel

Képpont per hüvelyk (PPI)

Kontrasztarány (minimum)

Válaszidő (max.)

Frissítési frekvencia

Vízszintes látószög

Függőleges látószög

Képpont méret

Áramfogyasztás (maximum)

Hátsó burkolat változatai

1920 × 1080

2,07

166

600:1

35 ms emelkedés/esés

60 Hz

+/-80 fok

+/-80 fok

0,153 mm

4,6 W

Magnéziumöntvény/Vékony szélű magnéziumöntvény WLAN-nal

és/vagy WWAN-nal és mikrofonos HD/IR kamerával szerelt változatok

6. táblázat: 13,3 hüvelykes (16:9) AG FHD érintős WLED 300 nit, eDP 1,3 WVA

Funkció

Típus

Fényesség (jellemzően)

Méretek (aktív terület)

Műszaki adatok

FHD szennyeződésmentes

300 nit

• Magasság:165,08 mm

• Szélesség: 293,47 mm

• Átló: 13,3 hüvelyk

Native Resolution

Megapixel

Képpont per hüvelyk (PPI)

Kontrasztarány (minimum)

Válaszidő (max.)

Frissítési frekvencia

Vízszintes látószög

Függőleges látószög

Képpont méret

1920 × 1080

2,07

166

600:1

35 ms emelkedés/esés

60 Hz

+/-80 fok

+/-80 fok

0,153 mm

Rendszer műszaki adatai 55

Áramfogyasztás (maximum)

Hátsó burkolat változatai

Méretek és tömeg

7. táblázat: Méretek

Méretek

Szélesség

Mélység

Magasság (elülső, teljes) nem érintőképernyős

FHD és érintőképernyős FHD képernyő esetén

Magasság (hátsó, teljes) minden típus esetén

Hüvelyk

12,00

8,19

0,64

0,66

8. táblázat: Súly

Súly Font

2,59

Környezeti adatok

Hőmérséklet:

Üzemi

Tárolóhely

Műszaki adatok

0°C és 35°C között (32°F és 95°F között)

-40°C és 65°C között (-40°F és 149°F között)

Relatív páratartalom – maximum

Üzemi

Tárolási

Műszaki adatok

10% - 90% (nem lecsapódó)

5–95% (nem lecsapódó)

Tengerszint feletti magasság

– maximum

Műszaki adatok

Üzemi 0–3048 m (0–10 000 láb)

Tárolóhely 0–10 668 m

5,2 W

Magnéziumöntvény vagy vékony szélű karbon WLAN-nal és/vagy

WWAN-nal és mikrofonos HD/IR kamerával szerelt változatok

Milliméter

304,80

207,95

16,33

16,86

Kilogramm

1,17

56 Rendszer műszaki adatai

5

Rendszerbeállítás

A rendszerbeállításokon keresztül kezelheti táblagépe hardverét, és meghatározhatja a BIOS rendszer beállításait. A Rendszerbeállítás a következőket teszi lehetővé:

• Hardver hozzáadása vagy eltávolítása után módosíthatja az NVRAM beállításokat

• Megtekintheti a rendszer hardver konfigurációját

• Engedélyezheti vagy letilthatja az integrált eszközöket

• Teljesítmény és energiagazdálkodási korlátokat állíthat be

• Kezelheti a számítógép védelmét

Témák:

Rendszerindító menü

Rendszerbeállítási opciók

Rendszerindító menü

Amikor megjelenik a Dell™ logó, nyomja meg az <F12> billentyűt a használható rendszerindító eszközök listáját tartalmazó egyszer megjelenő rendszerbetöltő menü megjelenítéséhez. Ebben a menüben diagnosztikai és BIOS-beállításai lehetőségek is találhatók. A rendszerindító menüben felsorolt eszközök köre a rendszerben található, rendszerindításra alkalmas eszközöktől függ. Ez a menü akkor hasznos, ha egy konkrét eszközről szeretné elindítani a rendszert, illetve megnyitni a rendszerdiagnosztikai lehetőségeket. A rendszerindító menü használata nem módosítja a BIOS-ban tárolt rendszerindítási sorrendet.

Az opciók:

• Legacy Boot:

– Belső merevlemez-meghajtó

– Onboard NIC (Csatlakoztatott hálózati kártya)

• UEFI Boot:

– Windows Boot Manager

• Egyéb lehetőségek:

– BIOS beállítás

– BIOS frissítés

– Diagnosztika

– Rendszerindítási üzemmód beállítások módosítása

Navigációs billentyűk

MEGJEGYZÉS: A legtöbb rendszerbeállítási opció esetén az elvégzett módosításokat a rendszer rögzíti, de azok csak a rendszer

újraindítása után lépnek érvénybe.

Billentyűk

Felfelé nyíl

Lefelé nyíl

Enter

Navigáció

Lépés az előző mezőre.

Lépés a következő mezőre.

Érték kiválasztása a kijelölt mezőben (ha van), vagy a mezőben lévő hivatkozás megnyitása.

Rendszerbeállítás 57

Billentyűk

Szóköz billentyű

Fül

Navigáció

Legördülő lista kibontása vagy összecsukása, ha lehetséges.

Lépés a következő fókusz területre.

MEGJEGYZÉS: Csak normál grafikus böngésző esetén.

Esc Visszalépés az előző oldalra, amíg a fő képernyő meg nem jelenik. Ha az Esc billentyűt megnyomja a fő képernyőn, egy üzenet jelenik meg, amely kéri a változtatások elmentését, és újraindítja a rendszert.

Rendszerbeállítási opciók

MEGJEGYZÉS: A táblaszámítógép típusától és az ahhoz tartozó eszközöktől függően előfordulhat, hogy az alábbiakban felsorolt opciók nem jelennek meg.

Általános képernyő opciók

Ebben a részben található a számítógép hardverének elsődleges jellemzőinek listája.

Lehetőség

Rendszerinformáció

Leírás

• System Information (Rendszer-információ): BIOS-verzió, szervizcímke, termékcímke, tulajdonosi címke, tulajdonosi viszony kezdete, gyártási idő és az express szervizkód.

• Memory Information (Memóriaadatok) — Telepített memória, rendelkezésre álló memória, memóriasebesség, memóriacsatorna üzemmódja, memóriatechnológia, a DIMM A mérete, a DIMM B mérete.

• Processor Information (Processzor adatok): Processzor típusa, magok száma, processzorazonosító, aktuális

órajelsebesség, minimális órajelsebesség, maximális órajelsebesség, L2 processzor gyorsítótár, L3 processzor gyorsítótár, HT képesség, valamint 64-bites technológia.

• Eszközinformációk: Megjeleníti a következőket: Elsődleges merevlemez-meghajtó, MiniCard Eszköz, ODD eszköz, Dokkolt eSATA-eszköz, LOM MAC cím, Képernyővezérlő, Képernyővezérlő BIOS-verziója,

Videomemória, Panel típusa, Natív felbontás, Audiovezérlő, Wi-Fi eszköz, WiGig eszköz, Mobil eszköz,

Bluetooth eszköz.

Akkumulátor adatai Az akkumulátor állapotát és a számítógéphez csatlakoztatott váltóáramú adapter típusát mutatja.

Boot Sequence

Boot Sequence Lehetővé teszi a sorrend módosítását, amelyben a számítógép operációs rendszert keres.

Az opciók:

• Windows Boot Manager

Alapértelmezett beállítás: mindegyik lehetőség be van jelölve.

Boot List Options Lehetővé teszi az indítási lista opció módosítását.

• Legacy (Hagyományos)

• UEFI (Ez a beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van)

Advanced Boot

Options

Lehetőséget kínál a korábbi beállítási ROM-ok betöltésére. Alapértelmezett beállítás: mindegyik lehetőség be van jelölve.

• Enable Legacy Option ROMs

• Enable Attempt Legacy Boot (Régebbi rendszerindítási kísérlet engedélyezése)

58 Rendszerbeállítás

Lehetőség

UEFI Boot Path

SecurityOptions

Date/Time

Leírás

Ezzel a funkcióval szabályozhatja, hogy a rendszer felszólítsa-e a felhasználót a rendszergazdai jelszó megadására, amikor UEFI indítási útvonalról végez rendszerindítást az F12 billentyűvel megnyitható rendszerindítási menüből.

• Always, Except Internal HDD (Mindig, kivéve belső merevlemez esetén) A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

• Always (Mindig)

• Never (Soha)

MEGJEGYZÉS: Ezeknek a beállításoknak csak akkor van jelentőségük, ha a BIOS-beállításokban bekapcsolták a rendszergazdai jelszót.

Lehetővé teszi a dátum és idő módosítását.

Videó képernyő opciók

Lehetőség

LCD Brightness

Leírás

Lehetővé teszi a kijelző fényerősségének beállítását az alkalmazott erőforrás (akkumulátor vagy váltóáramú adapter) függvényében.

MEGJEGYZÉS: A videobeállítások csak akkor láthatók, ha a rendszerben videokártya is telepítve van.

Biztonsági képernyő opciói

Lehetőség

Admin Password

Leírás

Beállíthatja, módosíthatja, illetve törölheti a rendszergazda jelszavát.

MEGJEGYZÉS: A rendszergazdai jelszó beállítása előtt be kell állítania a rendszer és a merevlemezmeghajtó jelszavát. A rendszergazdai jelszó törlésével automatikusan törlődik a rendszer és a merevlemez-meghajtó jelszava is.

MEGJEGYZÉS: A jelszómódosítások azonnal életbe lépnek.

Alapértelmezés szerint a meghajtóhoz nincs beállítva jelszó.

System Password Lehetővé teszi a rendszerjelszó beállítását, módosítását vagy törlését.

MEGJEGYZÉS: A jelszómódosítások azonnal életbe lépnek.

Alapértelmezés szerint a meghajtóhoz nincs beállítva jelszó.

M.2 SATA SSD-2

Password

Lehetővé teszi a rendszer M.2 SATA SSD-merevlemezére érvényes jelszó beállítását, módosítását vagy törlését.

MEGJEGYZÉS: A jelszómódosítások azonnal életbe lépnek.

Alapértelmezés szerint a meghajtóhoz nincs beállítva jelszó.

Strong Password Lehetővé teszi, hogy a rendszer csak erős jelszavak beállítását fogadja el.

Alapértelmezett beállítás: Enable Strong Password (Erős jelszó engedélyezése) nincs kiválasztva.

Rendszerbeállítás 59

Lehetőség Leírás

MEGJEGYZÉS: A felhasználói felület engedélyezése esetén a rendszergazdai és rendszerjelszónak legalább egy nagybetűs és egy kisbetűs karaktert kell tartalmaznia, és legalább 8 karakter hosszúnak kell lennie.

Lehetővé teszi a rendszergazdai jelszó és a rendszerjelszó minimális és maximális hosszának beállítását.

Password

Configuration

Password Bypass Lehetővé teszi azon jogosultság engedélyezését, illetve letiltását, amellyel megkerülhető a rendszerjelszó és a belső merevlemez-meghajtó jelszava (feltéve, hogy be vannak állítva). Az opciók:

• Disabled (Letiltva). Ez a lehetőség az alapértelmezett beállítás.

• Reboot bypass (Újraindításkor kihagyás)

Password Change Lehetővé teszi a rendszerjelszóhoz és a merevlemez-meghajtó jelszavához való jogosultság engedélyezését, illetve letiltását, amennyiben a rendszergazdai jelszó be van állítva.

Allow Non-Admin Password Changes (Nem rendszergazdai jelszavak módosításának engedélyezése) – A lehetőség alapértelmezés szerint ki van választva.

Non-Admin Setup

Changes

UEFI Capsule

Firmware Updates

Beállíthatja, hogy a beállítási lehetőségek módosíthatók legyenek-e, ha be van állítva a rendszergazdai jelszó. Ha letiltja a funkciót, a beállítási lehetőségek módosításához rendszergazdai jelszó megadása szükséges.

Ezzel az opcióval vezérelhető, hogy engedi-e a rendszer a BIOS frissítését UEFI Capsule frissítési csomagok révén.

Enable UEFI Capsule Firmware Updates (UEFI Capsule firmware-frissítés engedélyezése) – Az opció alapértelmezés szerint ki van választva.

MEGJEGYZÉS: Az opció letiltásával a BIOS-t nem lehet a Microsoft Windows Update és a Linux Vendor

Firmware Service (LVFS) funkcióhoz hasonló szolgáltatások révén frissíteni.

TPM 2.0 Security Lehetővé teszi a megbízható platform modul (Trusted Platform Module – TPM) engedélyezését indítási önteszt

(POST) közben.

Beállíthatja, hogy a megbízható platform modul (Trusted Platform Module – TPM) látható legyen-e az operációs rendszer számára. Elérhető lehetőség:

• TPM on (TMP bekapcsolása) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

• Clear (Törlés)

• PPI Bypass for Enabled Commands (PPI-áthidalás engedélyezett parancsokhoz) – A beállítás alapértelmezés szerint ki van választva.

• Attestation Enable (Hitelesítés engedélyezve). Ez a lehetőség az alapértelmezett beállítás.

• PPI Bypass for Disabled Commands (PPI áthidalás letiltott parancsokhoz)

• Key Storage Enable (Kulcstárolás engedélyezve). Ez a lehetőség az alapértelmezett beállítás.

• SHA-256 . Ez a lehetőség az alapértelmezett beállítás.

FIGYELMEZTETÉS: A TPM frissítését/visszaállítását javasolt hálózati feszültségről, csatlakoztatott váltakozó áramú adapter csatlakoztatásával végrehajtani. Ha a frissítéshez/visszaállításhoz nem csatlakoztatja a váltakozó áramú adaptert, azzal a számítógép vagy a merevlemez-meghajtó károsodását okozhatja.

MEGJEGYZÉS: Ha kikapcsolja ezt a funkciót, azzal nem módosítja a TPM egyéni beállításait, illetve nem törli vagy módosítja a TPM-ben tárolt információkat és kulcsokat. Az ezen a beállításon elvégzett változtatások azonnal érvénybe lépnek.

Computrace (R) Az Absolute szoftver opcionális Computrace szolgáltatásának engedélyezését vagy letiltását teszi lehetővé. Az opciók:

• Deactivate (Deaktiválás)

60 Rendszerbeállítás

Lehetőség Leírás

• Disable (Letiltás)

• Activate (Aktiválás)

MEGJEGYZÉS: Az Activate (Aktiválás) és a Disable (Letiltás) opciókkal a funkciókat véglegesen aktiválhatjuk vagy letilthatjuk, amely után nem módosíthatók tovább.

Alapértelmezett beállítás: Activate (Aktiválás)

OROM Keyboard

Access

Lehetővé teszi rendszerindítás során az Option ROM konfigurációs képernyőkhöz történő hozzáférést billentyűparancsok segítségével. Az opciók:

• Enabled (Engedélyezve). Ez a lehetőség az alapértelmezett beállítás.

• One Time Enable (Egyszeri engedélyezés)

• Disabled (Letiltva)

Alapértelmezett beállítás: Engedélyezés

Admin Setup

Lockout

Megakadályozza, hogy a felhasználók hozzáférjenek a beállításokhoz, ha a rendszergazdai jelszó be van állítva.

Enable Admin Setup Lockout (Rendszergazda beállítás letiltásának engedélyezése) – Ez az opció alapértelmezésként nincs kiválasztva.

Master Password

Lockout

Megakadályozza, hogy a felhasználók hozzáférjenek a beállításokhoz, ha a mesterjelszó be van állítva. A beállítás módosításához törölnie kell a merevlemezekhez beállított jelszavakat.

Enable Master Password Lockout (Mesterjelszó letiltásának engedélyezése) – Ez az opció alapértelmezésként nincs beállítva.

SSM Security

Mitigation (SSM biztonsági

óvintézkedések)

Ezzel a funkcióval további UEFI SMM biztonsági óvintézkedéseket engedélyezhet. Az operációs rendszer ebben az esetben virtualizációs alapú funkciókkal nyújt védelmet a biztonságos környezet számára.

SSM Security Mitigation (SSM biztonsági óvintézkedések) – Ez a beállítás alapértelmezés szerint le van tiltva.

Biztonságos rendszerindítás

Lehetőség Leírás

Secure Boot Enable Ez az opció engedélyezi vagy tiltja le Secure Boot funkciót.

• Disabled (Letiltva)

• Enabled (Engedélyezve)

Alapértelmezett beállítás: Enabled (Engedélyezve).

Expert Key

Management

Custom Mode Key

Management

Lehetővé teszi a biztonságikulcs-adatbázis kezelését, de csak akkor, ha a rendszer Custom Mode (Egyéni mód) módban van. Az Enable Custom Mode (Egyéni mód engedélyezése) opció alapértelmezés szerint le van tiltva.

Lehetővé teszi a biztonságikulcs-adatbázis kezelését, ha a rendszer Egyéni módban van. Az alábbi lehetőségek

állnak rendelkezésre:

• PK . Ez a lehetőség az alapértelmezett beállítás.

• KEK

• db

• dbx

Rendszerbeállítás 61

Lehetőség Leírás

MEGJEGYZÉS: Ha letiltja az Enable Custom Mode (Egyéni üzemmód engedélyezése) beállítást, a rendszer minden módosítást töröl, és a kulcsok visszaállnak az alapértelmezett beállításokra. Ha a Save to File (Mentés fájlba) lehetőséget választja, a rendszer a felhasználó által megadott fájlba menti a kulcsot.

Intel Software Guard Extensions

Lehetőség

Intel SGX Enable

Leírás

Ezzel a mezővel engedélyezheti, valamint tilthatja le a kódok futtatásához és az érzékeny adatok tárolásához a fő operációs rendszer szintjén használható biztonságos környezetet. Az opciók:

• Disabled (Letiltva)

• Enabled (Engedélyezve)

• Software Controlled (Szoftver szabályozza) : A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Enclave Memory

Size

Ezzel a funkcióval lefoglalhatja a kívánt memóriaméretet. A memóriaméret 32 MB és 128 MB között állítható be.

Ezek a beállítások alapértelmezés szerint le vannak tiltva. Az opciók:

• 32 MB

• 64 MB

• 128 MB

A Performance (Teljesítmény) képernyőn elérhető beállítások

Lehetőség Leírás

Multi Core Support Ez a mező meghatározza, hogy a folyamat egy magot használhat-e, vagy mindet. A további magok engedélyezésével növelheti egyes alkalmazások teljesítményét. A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Lehetővé teszi a processzor többmagos támogatásának engedélyezését, illetve letiltását.

• All (Mind) : A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezett..

• 1

• 2

• 3

Intel SpeedStep Lehetővé teszi a processzor Intel SpeedStep módjának engedélyezését, illetve letiltását.

• Az Intel SpeedStep engedélyezése

Alapértelmezett beállítás: Az opció engedélyezve van.

C-States Control

Intel TurboBoost

Lehetővé teszi a processzor további alvó állapotainak engedélyezését, illetve letiltását.

• C States

Alapértelmezett beállítás: Az opció engedélyezve van.

Lehetővé teszi a processzor Intel TurboBoost módjának engedélyezését, illetve letiltását.

• Az Intel TurboBoost engedélyezése

62 Rendszerbeállítás

Lehetőség

HyperThread

Control

Leírás

Alapértelmezett beállítás: Az opció engedélyezve van.

Lehetővé teszi a processzor HyperThreading (Többszálas vezérlés) funkciójának engedélyezését, illetve letiltását.

• Disabled (Letiltva)

• Enabled (Engedélyezve) : A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Energiagazdálkodás képernyő opciók

Lehetőség

AC Behavior

Leírás

Lehetővé teszi a számítógép automatikus bekapcsolásának engedélyezését, illetve letiltását, amikor a váltóáramú adaptert csatlakoztatja a számítógéphez.

Wake on AC (Aktiválás váltóáramra csatlakozáskor ) – A lehetőség alapértelmezés szerint le van tiltva.

Enable Intel Speed

Shift Technology

Lehetővé teszi az Intel Speed Shift technológia engedélyezését, illetve letiltását. Ha az engedélyezés lehetőséget választja, a rendszer automatikusan beállíthatja az általa megfelelőnek ítélt processzorteljesítményt.

Enable Intel Speed Shift Technology (Intel Speed Shift Technology engedélyezése) – Ez a beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Auto On Time

USB Wake Support Lehetővé teszi, hogy a rendszer USB-eszközök csatlakoztatásakor bekapcsoljon készenléti állapotból.

MEGJEGYZÉS: Ez a funkció csak akkor működik, ha a számítógép váltóáramú adapterre csatlakozik. Ha a váltóáramú adaptert a készenléti állapot alatt kihúzza, akkor a rendszer az energiatakarékosság

érdekében megszünteti az USB-portok tápellátását.

• Enable USB Wake Support (USB-s ébresztés engedélyezése)

• Wake on Dell USB-C Dock (Ébresztés Dell USB-C dokkolóval) – Alapértelmezés szerint kiválasztott beállítás.

Wireless Radio

Control

Lehetővé teszi, hogy beállítsa azt az időpontot, amikor a számítógépnek automatikusan be kell kapcsolnia. Az opciók:

• Disabled (Letiltva) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van..

• Every Day (Mindennap)

• Weekdays (Hétköznapokon)

• Nap kijelölése

Ez a funkció érzékeli, ha a rendszert vezetékes hálózathoz csatlakoztatják, és ennek megfelelően letiltja a kiválasztott vezeték nélküli adókat (WLAN és/vagy WWAN).

A vezetékes hálózattal való kapcsolat bontását követően a rendszer ismét engedélyezi a vezeték nélküli adókat.

Alapértelmezés szerint a beállítások egyike sincs engedélyezve. Az opciók:

• WLAN rádió vezérlés

• WWAN rádió vezérlés

Wake on WLAN Lehetővé teszi annak engedélyezését vagy letiltását, hogy a számítógép helyi hálózati jel hatására bekapcsoljon.

• Disabled (Letiltva) – Alapértelmezés szerint ez a beállítás aktív.

• Csak LAN

• Csak WLAN

Rendszerbeállítás 63

Lehetőség Leírás

• LAN vagy WLAN

Block Sleep

Peak Shift

Lehetővé teszi az alvó üzemmód blokkolását (S3 állapot) az operációs rendszerben. Ha engedélyezik, a rendszer nem lép alvó üzemmódba. A rendszer automatikusan letiltja az Intel Rapid Start szolgáltatást, az OS Power

(Tápellátás operációs rendszer típusú környezetben) beállítás pedig üres lesz, ha korábban Sleep (Alvás) értékre (S3

állapot) volt állítva. Block Sleep (S3 state (Alvó mód blokkolása (S3 állapot)) alapértelmezés szerint le van tiltva .

Lehetővé teszi, hogy a nap legnagyobb energiaigényű időszakában minimálisra csökkentse a hálózati

áramfogyasztást. A beállítás engedélyezése után a rendszer akkor is akkumulátorról fog működni, ha csatlakoztatja a tápkábelt.

• Enable Peak Shift (Legnagyobb energiaigényű időszak engedélyezése) – Ez a beállítás alapértelmezés szerint nincs kiválasztva.

Advanced Battery

Charge

Configuration

Ezzel az opcióval a lehető leghosszabbra nyújthatja az akkumulátor élettartamát. A funkció engedélyezése esetén a rendszer a hagyományos töltési algoritmussal, valamint egyéb módszerekkel javítja az akkumulátor állapotát azokban az időszakokban, amikor a készülék nincs használatban.

• Enable Advanced Battery Charge Mode (Speciális akkumulátortöltési mód engedélyezése) – Ez az opció alapértelmezésként nincs kiválasztva.

Primary Battery

Charge

Configuration

Az akkumulátor töltési módjának a kijelölését teszi lehetővé. Az opciók:

• Adaptive (Alkalmazkodó) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

• Standard (Hagyományos) – Hagyományos módon teljesen feltölti az akkumulátort.

• ExpressCharge (Expressz töltés) – Az akkumulátort rövidebb idő alatt feltölti a Dell gyorstöltő technológiájának használatával.

• Primarily AC use (Elsősorban hálózati feszültség)

• Custom (Egyéni)

Egyéni töltés kijelölése esetén beállíthatja az egyéni töltés indítási és befejezési idejét.

MEGJEGYZÉS: Előfordulhat, hogy nem minden akkumulátor esetében áll valamennyi töltési mód rendelkezésre. E beállítás engedélyezéséhez le kell tiltania az Advanced Battery Charge Configuration

(Haladó akkumulátortöltési beállítások) beállítást.

Type-C Connector

Power (Type-C csatlakozó tápellátása)

Ezzel a funkcióval beállíthatja, hogy a számítógép legfeljebb mennyi energiát vehessen fel a Type-C csatlakozón keresztül. Az opciók:

7.5 Watts (7,5 watt)

15 Watt (15 watt) – Ez a beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

POST-viselkedés

Lehetőség Leírás

Adapter Warnings Lehetővé teszi a rendszerbeállítási (BIOS) figyelmeztető üzenetek engedélyezését, illetve letiltását bizonyos típusú hálózati adapterek használata esetén.

Enable Adapter Warnings (Adapter figyelmeztetéseinek engedélyezése) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Keypad

(Embedded)

Lehetővé teszi egy vagy két módszer kiválasztását, amellyel a belső billentyűzetbe épített számbillentyűzet engedélyezhető.

64 Rendszerbeállítás

Lehetőség Leírás

• Fn Key Only (Csak Fn billentyű) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

• By Numlock

MEGJEGYZÉS: Ennek a beállításnak nincs hatása, ha a telepítő fut. A beállítás csak az Fn Key Only (csak az Fn gombbal) módban működik.

Numlock Enable

Engedélyezhető a Numlock opció a számítógép indításakor.

• Enable Network (Hálózat engedélyezése) Ez az opció alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Fn Key Emulation

Beállíthatja, hogy a Scroll Lock gombot szeretné-e az Fn gomb funkciójának emulálására használni.

• Enable Fn Key Emulation (Fn billentyű emulációjának engedélyezése) A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Fn Lock Options

Fastboot

Extended BIOS

POST Time

Full Screen Logo

Warnings and

Errors

Lehetővé teszi, hogy az Fn + Esc billentyűkombinációval váltson az F1–F12 billentyűk elsődleges és másodlagos funkciói között. Ha letiltja ezt az opciót, akkor nem tud dinamikusan váltani az előbbi gombok funkciói között. A következő lehetőségek közül választhat:

• Fn Lock (Fn zár) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

• Lock Mode Disable/Standard (Zár mód letiltva / Normál) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

• Lock Mode Enable / Secondary (Zár mód engedélyezve / Másodlagos)

Lehetővé teszi a rendszerindítás meggyorsítását bizonyos kompatibilitási lépések kihagyásával. Az opciók:

• Minimal (Minimális) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

• Thorough (Alapos)

• Auto (Automatikus)

További indításkésleltetés beállítását teszi lehetővé. Az opciók:

• 0 seconds (0 másodperc) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

• 5 seconds (5 másodperc)

• 10 seconds (10 másodperc)

Ha a beállítás engedélyezve van, a logó teljes képernyős módban jelenik meg, ha a kép megfelel a képernyő felbontásának. Az opciók:

• Enable Full Screen Logo (Teljes képernyős embléma engedélyezése) – Ez a lehetőség alapértelmezés szerint le van tiltva.

Ha ezt a funkciót engedélyezi a BIOS-ban, a rendszerindítási folyamatban csak szünet áll be a figyelmeztetések vagy hibák észlelése esetén, azaz nem történik leállás, parancskérés és a felhasználói bevitelre való várakozás. Az opciók:

Prompt on Warnings and Errors (Kérdezés figyelmeztetések és hibák esetén). A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Continue on Warnings

Continue on Warnings and Errors

Rendszerbeállítás 65

Felügyelhetőség

Lehetőség

USB Provision

Leírás

Az Intel AMT USB-tárolóeszközről való használatának engedélyezésére vagy letiltására szolgál.

Enable USB Provision (USB használatának engedélyezése) – Ez az opció alapértelmezés szerint nincs kiválasztva.

MEBx Hotkey

Lehetővé teszi annak meghatározását, hogy a MEBx Hotkey funkció engedélyezve legyen-e a rendszerindítás alatt.

Enable MEBx Hotkey (MEBx gyorsbillentyű engedélyezése). Ez a lehetőség az alapértelmezett beállítás.

Virtualizációs lehetőségek

Lehetőség

Virtualization

Leírás

Lehetővé teszi az Intel Virtualization Technology funkció engedélyezését, illetve letiltását.

Enable Intel Virtualization Technology (Intel virtualizációs technológia engedélyezése) – Ez az opció alapértelmezés szerint ki van választva.

VT for Direct I/O Engedélyezi vagy letiltja, hogy a Virtual Machine Monitor (virtuális számítógép-figyelő, VMM) kihasználja az Intel® virtualizációs technológiája által a közvetlen bemenet/kimenet számára biztosított kiegészítő hardverképességeket.

Enable VT for Direct I/O (VT engedélyezése közvetlen I/O-hoz) – A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Trusted Execution Ez a funkció határozza meg, hogy a mért virtuális gépfigyelő (MVMM) használhatja-e az Intel Trusted Execution

Technology funkció által kínált hardveres lehetőségeket. A funkció használatához engedélyezni kell a TPM

Virtualization Technology (TPM virtualizációs technológia) és a Virtualization Technology for Direct I/O

(Virtualizációs technológia a közvetlen bemenethez/kimenethez) opciókat.

Trusted Execution (Megbízható végrehajtás) – Ez a beállítás alapértelmezés szerint le van tiltva.

Vezeték nélküli képernyő opciók

Lehetőség

Wireless Switch

Leírás

Lehetővé teszi a vezeték nélküli switch által vezérelhető vezeték nélküli eszközök meghatározását. Az opciók:

• WWAN

• GPS (on WWAN Module)

• WLAN

• Bluetooth

Minden beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

MEGJEGYZÉS: WLAN és WiGig esetén az engedélyezett és a letiltott vezérlők össze vannak kapcsolva, ezért nem engedélyezhetők vagy tilthatók le egymástól függetlenül.

Wireless Device

Enable

A belső vezeték nélküli eszközök engedélyezését és letiltását teszi lehetővé.

66 Rendszerbeállítás

Lehetőség Leírás

• WWAN/GPS

• WLAN

• Bluetooth

Minden beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Karbantartás

Lehetőség

Service Tag

Asset Tag

BIOS Downgrade

Leírás

A számítógép szervizcímkéjét jeleníti meg.

Létrehozhatja a rendszer termékcímkéjét, ha még nincs megadva. Ez a lehetőség alapértelmezés szerint nincs beállítva.

Lehetővé teszi a gép belső vezérlőprogramjának egy előző verzióra történő visszaállítását. Az alábbi lehetőségek közül választhat:

Allows BIOS Downgrade (BIOS-visszaléptetés engedélyezése) : A beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

Data Wipe

BIOS Recovery

Lehetővé teszi az adatok biztonságos törlését minden belső tárolóeszközről. Ez a folyamat megfelel a Serial ATA

Security Erase és az eMMC JEDEC Sanitize szabványok előírásainak. Az alábbi lehetőségek közül választhat:

Wipe on Next Boot (Törlés következő rendszerindításkor) : Ez a beállítás alapértelmezés szerint le van tiltva.

Ez a mező lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy visszaállítson bizonyos sérült BIOS-állapotokat az elsődleges merevlemezén lévő vagy egy külső USB-kulcson lévő helyreállítási fájlból. Ha az Enabled (Engedélyezve) lehetőséget választja, a BIOS a felhasználó elsődleges merevlemezére menti a helyreállítási fájlt. Az alábbi lehetőségek közül választhat:

BIOS Recovery from Hard Drive (BIOS-helyreállítás merevlemezről): Ez a beállítás alapértelmezés szerint engedélyezve van.

BIOS Auto-Recovery

Always Perform Integrity Check

Rendszernapló

Lehetőség

BIOS Events

Thermal Events

Power Events

Leírás

Megtekintheti és törölheti a rendszerbeállítások (BIOS) program önindítási tesztje során bekövetkezett eseményeket.

Megtekintheti és törölheti a rendszerbeállítások (Thermal) program önindítási tesztje során bekövetkezett eseményeket.

Megtekintheti és törölheti a rendszerbeállítások (Power) program önindítási tesztje során bekövetkezett eseményeket.

Rendszerbeállítás 67

6

Szoftver

Ebben a fejezetben a támogatott operációs rendszereket ismertetjük, továbbá az illesztőprogramok megfelelő módon való telepítéséhez nyújtunk útmutatást.

Témák:

Támogatott operációs rendszerek

illesztőprogramok letöltése

Támogatott operációs rendszerek

9. táblázat: Operációs rendszerek

Windows

• Microsoft Windows 10 Pro (64 bites)

• Microsoft Windows 10 Home (64 bites)

• Ubuntu

Egyéb

Támogatott operációsrendszer-adathordozók

• Dell.com/support: a megfelelő Windows rendszer letöltése

• Felárért USB-s telepítő is kapható

illesztőprogramok letöltése

1 Indítsa el a notebookot.

2 Látogasson el a Dell.com/support weboldalra.

3 Kattintson a Product Support (Terméktámogatás) elemre, írja be a notebook szervizcímkéjét, majd kattintson a Submit (Küldés) gombra.

MEGJEGYZÉS: Ha nincs meg a szervizcímke, használja az automatikus érzékelés funkciót, vagy manuálisan keresse meg a notebook típusát.

4 Kattintson a Drivers and Downloads (Illesztőprogramok és letöltések) lehetőségre.

5 Válassza ki a notebookra telepített operációs rendszert.

6 Görgessen lefelé az oldalon, és válassza ki a telepítendő illesztőprogramot.

7 A Download file (Fájl letöltése) lehetőségre kattintva töltse le az illesztőprogramot a notebookra.

8 A letöltés befejeződése után lépjen be abba a mappába, ahová az illesztőprogram fájlját letöltötte.

9 Kattintson duplán az illesztőprogram fájljának ikonjára, és kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.

A chipkészlet illesztőprogramjai

A chipkészlet illesztőprogramjai segítenek a rendszernek azonosítani a különböző alkatrészeket, valamint telepíteni a megfelelő illesztőprogramokat. Ellenőrizze az alábbi vezérlőket, és így állapítsa meg, hogy telepítve vannak-e a rendszerben a chipkészlet illesztőprogramjai. Ha nincs más illesztőprogram telepítve, számos általános illesztőprogram az Egyéb eszközök résznél szerepel. A chipkészlet illesztőprogramjának telepítését követően eltűnnek az ismeretlen eszközök.

68 Szoftver

Mindenképp telepítse a következő illesztőprogramokat. Elképzelhető, hogy ezek némelyike már alapértelmezés szerint jelen van a rendszerben.

• Intel HID Event Filter illesztőprogramja

• Intel Dynamic Platform és Thermal Framework illesztőprogramja

• Intel Serial IO illesztőprogram

• Intel Thunderbolt(TM)-vezérlő illesztőprogram

• Management Engine

• Realtek PCI-E memóriakártya

ControlVault-illesztőprogramok

Ellenőrizze, hogy telepítve vannak-e már a ControlVault eszköz illesztőprogramjai a számítógépen.

Külső kezelőeszközök illesztőprogramjai

Ellenőrizze, hogy telepítve vannak-e már a külső kezelőeszközök illesztőprogramjai a számítógépen.

Hálózati illesztőprogramok

Telepítse a Dell támogatási webhelyén a WLAN-hoz és a Bluetooth-hoz elérhető illesztőprogramokat.

Ellenőrizze, hogy telepítve vannak-e a hálózati illesztőprogramok a számítógépen.

Szoftver 69

Audio-illesztőprogramok

Ellenőrizze, hogy van-e Realtek audio-illesztőprogram telepítve a számítógépen.

Lemezmeghajtók

Ellenőrizze, hogy telepítve vannak-e már a lemezmeghajtók illesztőprogramjai a számítógépen.

Dynamic Platform és Thermal Framework illesztőprogramja

Ellenőrizze, hogy telepítve van-e a Dynamic Platform és a Thermal Framework illesztőprogramja a számítógépen.

70 Szoftver

Management Engine kezelőfelület

Ellenőrizze, hogy telepítve van-e Intel Management kezelőfelület illesztőprogramja a számítógépen.

A soros IO-eszközök illesztőprogramjai

Ellenőrizze, hogy telepítve van-e az érintőpanel és a hordozható eszköz illesztőprogramja.

2. ábra. A soros IO-eszközök illesztőprogramjai

Szoftver 71

USB-illesztőprogramok

Ellenőrizze, hogy telepítve van-e az USB-illesztőprogram a laptopon.

Biztonsági illesztőprogramok

Ez a rész az Eszközkezelőben elérhető biztonsági eszközöket sorolja fel.

Biztonsági eszközök illesztőprogramjai

Ellenőrizze, hogy telepítve vannak-e a biztonsági eszközök illesztőprogramjai a számítógépen.

72 Szoftver

Ujjlenyomat-olvasó illesztőprogramjai

Ellenőrizze, hogy telepítve van-e az ujjlenyomat-olvasó illesztőprogramja a számítógépen.

Szoftver 73

7

Hibaelhárítás

Dell Enhanced Pre-Boot System Assessment (ePSA) diagnosztika 3.0

A következő lépések bármelyikével meghívhatja az ePSA diagnosztikát:

• Nyomja meg rendszerindítás közben az F12 billentyűt, és válassza ki az Egyszeri rendszerindítási menü ePSA or Diagnostics (ePSA vagy diagnosztika) elemét.

• Nyomja meg és tartsa lenyomva az Fn (funkciógomb) billentyűt és a rendszer Bekapcsolás (PWR) gombját.

Diagnosztika LED

Ebben a fejezetben a notebook akkumulátorának LED-je által kínált diagnosztikai funkciókat ismertetjük.

Hangkódok helyett az akkumulátor kétszínű töltésjelző LED-je jelzi a hibákat. A villogási mintákat egy sárga, majd egy fehér színű villogási sorozatból állnak. A minta ciklikusan ismétlődik.

MEGJEGYZÉS: A diagnosztikai minta egy kétjegyű számot ad ki, amely a következőképp jön létre: az első, sárga színű LEDcsoport villogási mintája adja az első számjegyet (1–9), aztán 1,5 másodperces szünet következik, majd a második, fehér színű

LED-csoport villogási mintája adja a második számjegyet (1–9). Ezt egy három másodperces szünet követi, amíg a LED nem világít, majd a fenti minta megismétlődik. Egy LED-villanás 0,5 másodpercig tart.

A diagnosztikai hibakódok megjelenítése alatt a rendszer nem áll le. A diagnosztikai hibakódok felülírják a LED-ek más célú működését.

Notebookok esetében például az alacsony akkumulátortöltöttséget vagy akkumulátorhibát jelző kódok nem jelennek meg, amíg a diagnosztikai hibakódok jelzése folyamatban van.

3

3

2

3

2

2

2

2

2

2

10. táblázat: LED-minta

Villogási minta

Borost yán

Fehér

Probléma leírása

1

2 processzor alaplap, BIOS ROM

3

4

5

6 memória memória memória alaplap, chipkészlet

2

3

7

1 kijelző hiba a valós idejű óra tápellátásában

PCI/videó

BIOS visszaállítás 1

Javasolt megoldás processzorhiba alaplap, BIOS-probléma vagy ROM-hiba nem érzékelhető memória/RAM memóriahiba/RAM-hiba nem megfelelő memória van behelyezve alaplap/chipkészlet hibája kijelzőhiba gombelem hiba

PCI/videokártya/chip hiba a helyreállítási rendszerkép nem található

74 Hibaelhárítás

Villogási minta

3 4

Probléma leírása

BIOS visszaállítás 2

Javasolt megoldás van rendszerképfájl, de érvénytelen

A valós idejű óra alaphelyzetbe állítása

A valós idejű óra (RTC) visszaállítási funkciója segítségével helyreállíthatja a Dell rendszert bizonyos POST-hibák/rendszerindítási problémák/tápellátási problémák után. Az RTC indításához állítsa alaphelyzetbe a rendszert úgy, hogy kikapcsolt állapotban, tápellátáshoz csatlakoztatott legyen. Nyomja meg majd tartsa 25 percig benyomva a bekapcsológombot, majd engedje fel a bekapcsológombot. Ugrás ide: A valós idejű óra alaphelyzetbe állítása .

MEGJEGYZÉS: Ha a művelet közben megszűnik a váltakozó áramú tápellátás, vagy 40 másodpercnél tovább nyomva tartja a bekapcsológombot, megszakad az RTC-visszaállítási folyamat.

Az RTC-visszaállítási folyamat beállítja a BIOS alapértelmezéseit, visszavonja az Intel vPro telepítését, és alapértékekre állítja a rendszerdátumot és -időt. Az RTC-visszaállítás nincs hatással a következőkre:

• Szervizcímkét

• Termékcímkét

• Tulajdonosi címkét

• Rendszergazda jelszavát

• Rendszerjelszó

• HDD jelszó

• A TPM be van kapcsolva és aktív

• Kulcsadatbázisok

• Rendszernaplók

A következő elemek visszaállítási státuszát az határozza meg, hogy milyen egyedi beállítást választott a BIOS-ban:

• Rendszerindítási lista

• Korábbi ROM opció engedélyezése

• Secure Boot Enable (Biztonsági indítás - engedélyezése)

• Allow BIOS Downgrade (BIOS visszafrissítésének engedélyezése)

Hibaelhárítás 75

8

A Dell elérhetőségei

MEGJEGYZÉS: Amennyiben nem rendelkezik aktív internetkapcsolattal, elérhetőségeinket megtalálhatja a vásárlást igazoló nyugtán, a csomagoláson, a számlán vagy a Dell termékkatalógusban.

A Dell számos támogatási lehetőséget biztosít, online és telefonon keresztül egyaránt. A rendelkezésre álló szolgáltatások országonként és termékenként változnak, így előfordulhat, hogy bizonyos szolgáltatások nem érhetők el az Ön lakhelye közelében. Amennyiben szeretne kapcsolatba lépni vállalatunkkal értékesítéssel, műszaki támogatással vagy ügyfélszolgálattal kapcsolatos ügyekben:

1 Látogasson el a Dell.com/support weboldalra.

2 Válassza ki a támogatás kategóriáját.

3 Ellenőrizze, hogy az adott ország vagy régió szerepel-e a Choose A Country/Region (Válasszon országot/régiót) legördülő menüben a lap alján.

4 Válassza a szükségleteinek megfelelő szolgáltatási vagy támogatási hivatkozást.

76 A Dell elérhetőségei

advertisement

Related manuals

Download PDF

advertisement

Table of contents