26
HI-FI
Tunery 800-13 000 z³
O D S £ U C H
Arcam DiVA T61
O bs³uguj¹cy fale AM i FM tuner Arcama nale¿y do serii DiVA, ma wiêc aluminiow¹ obudowê, ale plastikow¹ (choæ Ÿle nie wygl¹da), lekko wygiêt¹ œciank¹ przedni¹.
Zielony, sporej wielkoœci wyœwietlacz LCD ma tylko jedn¹ linijkê i przy komunikatach RDS informacje podawane s¹ sekwencjami. Tak¿e maleñkie napisy sygnalizuj¹ce odbiór stereo, dostrojenie itp. s¹ ma³o czytelne. Nieprzekonywuj¹cy jest te¿ wskaŸnik si³y sygna³u. Dobrze jednak, ¿e w ogóle jest, bo zabrak³o go w wielu innych tunerach. Pod paskiem z wyœwietlaczem umieszczono tylko kilka przycisków, w tym s³u-
¿¹ce dostrojeniu do stacji. Wygodne ga³ki maj¹ wiêc tym razem jedynie Cyrus, Marantz i Denon.
Z ty³u, oprócz gniazda sieciowego IEC (kabel jest od³¹czalny) i gniazd antenowych mamy podwojone wyjœcia analogowe RCA oraz prze³¹cznik kroku strojenia dla stacji AM (9 lub 10 kHz).
I s¹ te¿ dwa gniazda, u³atwiaj¹ce ¿ycie instalatorom – trigger 12 V (wejœcie) oraz wejœcie z zewnêtrznej czujki podczerwieni.
Wnêtrze urz¹dzenia, w przeciwieñstwie do wiêkszoœci tunerów, jest doœæ gêsto upakowane, a to dlatego, ¿e Arcam zbudowa³ urz¹dzenie samodzielnie, na “piechotê”, jak za dawnych, dobrych czasów. Typowo jednak dla naszych czasów, odbywa siê to w koœciach firmy Sanyo (niemal 99 % wspó³czesnych tunerów z nich korzysta). S¹ to LA1837, odpowiadaj¹ca za strojenie oraz LC7218, pracuj¹ca nad cyfrow¹ syntez¹. Na wejœciu znajduje siê niewielka g³owica. Ca³oœci¹ steruje mikroprocesor Atmela, z w³asnym zegarem. Uk³ad jest klasyczny, tj. przewlekany, dlatego mo¿na by³o zastosowaæ dobre, metalizowane
Zielony wyœwietlacz jest ³adny, dobrze widoczny, jednak ma tylko jedn¹ linijkê, co ogranicza czytelnoœæ informacji. Strojenie odbywa siê za pomoc¹ przycisków.
oporniki oraz, przy wyjœciu, kondensatory WI-
MA. Wyjœcie jest szczególnie ciekawe, bo choæ oparto je na popularnych uk³adach scalonych
NE5532, to jak wspomnia³em, towarzysz¹ im bardzo dobre podzespo³y bierne, a ka¿de z dwóch wyjœæ ma osobne tory wzmocnienia – od pocz¹tku do koñca. Mo¿na wiêc bez obawy wykonaæ multi-room, albo jedno wyjœcie mieæ pod³¹czone do sprzêtu, a drugie np. do wzmacniacza s³uchawkowego. Mo¿liwoœci mo¿na zreszt¹ mno¿yæ. Zasilacz jest rozbudowany, z wieloma kompletnymi sekcjami od prostowników po stabilizatory, z dobrymi kondensatorami
ELNA. Za p³ytk¹ steruj¹c¹, umieszczon¹ przy przedniej œciance, przykrêcono gruby ekran, chroni¹cy wnêtrze przed zak³óceniami RF, który przy okazji usztywnia obudowê. Pilot jest ³adny i ca³kiem “przyjazny”.
A rcam gra pouk³adanym, g³adkim dŸwiêkiem, jednak – czego siê ju¿ nie spodziewa³em – wcale nie najbardziej nasyconym. DŸwiêczniejszy, g³êbszy tembr mia³y Denon i Cyrus. Nieco podbito tutaj zakres 600-800Hz, przez co dŸwiêk wydaje siê pe³ny, jednak nie ma podrasowanego do³u (góry zreszt¹ te¿), który momentalnie czyni³by z tego przekazu atrakcyjne COŒ. Arcama trzeba po prostu d³u¿ej pos³uchaæ, bo w szybkim porównaniu nie wygrywa i mo¿na go pochopnie odrzuciæ. Trójka zabrzmia³a wiêc przyjemnie, choæ g³os prowadz¹cych wydawa³ siê, jakby p³yn¹³ nieco wolniej ni¿ z topowego tunera tej firmy T31 . Zyska³o na tym Radio Jazz, bo repertuar tu grany idealnie koresponduje z charakterem angielskiego tunera – du¿o odcieni dynamiki i barw oraz brak wyraŸnych, przerysowanych skrajów pasma. Trochê brakowa³o mi wype³nienia i miêsistoœci Denona, jednak mo¿na to przeboleæ. A kiedy tak siê stanie, docenimy zrównowa¿enie i pewn¹ powœci¹gliwoœæ Arcama w serwowaniu emocji. Wady poszczególnych stacji, a tak¿e samej modulacji FM s¹ s³yszalne, jednak nie wychodz¹ na plan pierwszy. Nie dostaniemy tak dŸwiêcznych, wyraŸnych blach jak z Marantza czy Cambridge Audio, jednak do tej szko³y dŸwiêku nie wnios³oby to wiele nowego.
Ca³kiem nieŸle zagra³o radio RMF FM, poniewa¿ nieco wycofana wy¿sza góra Arcama hamowa³a rozjaœnienia i wyskoki tej stacji. G³ówny ciê¿ar dŸwiêku, zarówno przy Radiu Jazz, jak i tutaj, lokowany by³ poœrodku sceny, przez co wydawa³a siê ona gêsta i “stabilna”. Czu³oœæ urz¹dzenia jest tylko dobra, zarówno Denon, jak i Yamaha, o CA nie wspominaj¹c, s¹ w tej mierze znacznie lepsze. Bêdzie to wiêc tuner dla “mieszczuchów”, tym bardziej, ¿e bardzo dobre by³o t³umienie s¹siednich stacji.
Cena [z³]
Dystrybutor
DiVA T61
1690
AUDIO CENTER www.audiocenter.pl
Wykonanie i komponenty
Bardzo dobra, aluminiowa obudowa, tylko front plastikowy. Znakomita konstrukcja tunera i dobry zasilacz.
FunkcjonalnoϾ
Du¿y wyœwietlacz, jednak tylko z jedn¹ linijk¹. Jest wskaŸnik mocy sygna³u.
Brzmienie
Stonowane, przyjemne, o dobrej rozdzielczoœci. Czasem brakuje mocniejszego uderzenia basu i blach.
Arcam zosta³ zaprojektowany przez Brytyjczyków, w du¿ej czêœci w oparciu o wybrane uk³ady scalone, st¹d sporo siê we wnêtrzu T61 dzieje.