Glosariusz. Samsung Samsung ProXpress SL-C2620 Color Laser Printer series, SL-C2620DW


Add to my manuals
292 Pages

advertisement

Glosariusz. Samsung Samsung ProXpress SL-C2620 Color Laser Printer series, SL-C2620DW | Manualzz

Glosariusz

W celu ułatwienia korzystania z urządzenia w niniejszym glosariuszu omówiono terminologię powszechnie stosowaną w odniesieniu do drukowania, a także terminy stosowane w tym podręczniku użytkownika.

802.11

802.11 to zbiór standardów dotyczących komunikacji w bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN), opracowany przez IEEE LAN/MAN Standards

Committee (IEEE 802).

802.11b/g/n

Tryb 802.11b/g/n jest obsługiwany przez ten sam sprzęt i korzysta z pasma

2.4 GHz. Tryb 802.11b obsługuje przepustowość do 11 Mb/s, a tryb

802.11n przepustowość do 150 Mb/s. Praca urządzeń 802.11b/g/n może w pewnych przypadkach być zakłócana przez kuchenki mikrofalowe, telefony bezprzewodowe i urządzenia Bluetooth.

Punkt dostępu

Punkt dostępowy (AP) lub bezprzewodowy punkt dostępowy (WAP) to urządzenie sprzęgające urządzenia komunikacji bezprzewodowej w lokalną sieć bezprzewodową (WLAN). Działa jako centralny nadajnik i odbiornik radiowych sygnałów WLAN.

ADF

Automatyczny podajnik dokumentów (ADF) to moduł skanowania, który automatycznie podaje arkusz papieru oryginału, tak że urządzenie może natychmiast zeskanować pewną jego część.

AppleTalk

AppleTalk to zastrzeżony zestaw protokołów stworzony przez firmę Apple,

Inc. dla sieci komputerowych. Był dołączony do oryginalnego komputera

Mac (1984). Obecnie firma Apple zastępuje go protokołem sieciowym TCP/

IP.

Głębia bitowa

Termin z dziedziny grafiki komputerowej oznaczający liczbę bitów używanych do przedstawienia barwy pojedynczego piksela mapy bitowej.

Im większa głębia barwy, tym szerszy zakres odrębnych barw. W miarę zwiększania liczby bitów liczba możliwych barw staje się w praktyce zbyt duża dla mapy kolorów. Kolor 1-bitowy jest powszechnie nazywany monochromatycznym lub czarno-białym.

BMP

Format grafiki bitmapowej, używany wewnętrznie w podsystemie grafiki

(GDI) systemu Microsoft Windows, powszechnie używany jako prosty format plików graficznych na tej platformie.

Glosariusz

276

Glosariusz

BOOTP

Protokół BOOTP. Protokół sieciowy używany przez klienta sieciowego w celu automatycznego przydzielenia adresu IP. Zazwyczaj odbywa się to w trakcie wykonywania procedury startowej komputera lub systemu operacyjnego. Serwery BOOTP przypisują każdemu klientowi adres IP z puli adresów. Protokół BOOTP umożliwia „komputerom bezdyskowym” uzyskanie adresu IP przed uruchomieniem zaawansowanego systemu operacyjnego.

CCD

Moduł CCD (Charge Coupled Device) to sprzęt umożliwiający wykonywanie zadań skanowania. Mechanizm blokowania modułu CCD jest używany do ochrony modułu CCD przed uszkodzeniami podczas przenoszenia urządzenia.

Sortowanie

Sortowanie to proces drukowania zadania kopiowania wielu dokumentów w zestawach. Kiedy wybrana jest opcja sortowania, urządzenie drukuje cały zestaw przed wydrukowaniem dodatkowych kopii.

Panel sterowania

Panel sterowania to płaski, zwykle pionowo zorientowany obszar, na którym wyświetlane są elementy odpowiadające za sterowanie i monitorowanie. Panel sterowania znajduje się zazwyczaj w przedniej części urządzenia.

Pokrycie

Termin z dziedziny technologii druku, określający stopień zużycia toneru w czasie drukowania. Na przykład pokrycie 5% oznacza, że strona papieru

A4 jest w około 5% pokryta obrazem lub tekstem. Jeżeli więc na dokumencie lub oryginale znajdują się złożone obrazy lub duża ilość tekstu, pokrycie będzie większe i w związku z tym zużycie toneru będzie tak duże jak pokrycie.

CSV

Wartości oddzielane przecinkami (CSV). Format plików CSV jest używany do wymiany danych między różnymi aplikacjami. Ten format plików, używany w programie Microsoft Excel, stał się faktycznym standardem w branży, nawet w przypadku platform innych niż firmy Microsoft.

DADF

Podajnik dwustronny DADF (Duplex Automatic Document Feeder) to moduł skanowania, który automatycznie podaje i odwraca arkusz oryginału, tak że obie strony mogą zostać zeskanowane.

Glosariusz

277

Glosariusz

Domyślny

Wartość lub ustawienie obowiązujące w nowo zakupionych urządzeniach, a także po ich zresetowaniu oraz uruchomieniu.

DHCP

Protokół DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) to protokół sieciowy klient-serwer. Serwer DHCP udostępnia parametry konfiguracyjne specyficzne dla klienta DHCP hosta żądającego zazwyczaj informacji wymaganych przez hosta klienta w celu włączenia się do sieci IP. Oprócz tego protokół DHCP zapewnia mechanizm przydzielania adresów IP hostom klienta.

DIMM

Moduł pamięci DIMM (Dual Inline Memory Module) to niewielka płytka drukowana przechowująca pamięć. Moduł DIMM przechowuje w urządzeniu wszystkie dane, takie jak dane drukowania lub dane odebranego faksu.

DLNA

Standard opracowany przez organizację DLNA (Digital Living Network

Alliance) umożliwia urządzeniom podłączonym do sieci domowej przesyłanie informacji za pośrednictwem sieci.

DNS

Serwer DNS (Domain Name Server) to komputer przechowujący informacje powiązane z nazwami domen w rozproszonej bazie danych w sieciach, na przykład w Internecie.

Drukarka igłowa

Drukarka igłowa to rodzaj drukarki wyposażonej w głowicę drukującą przesuwającą się wzdłuż strony i drukującą poprzez nacisk, przy uderzaniu nasączaną atramentem taśmą o papier (podobnie jak w maszynie do pisania).

DPI

Jednostka DPI (Dots Per Inch) to jednostka, za pomocą której opisywana jest rozdzielczość używana przy drukowaniu i skanowaniu. Zwykle im wyższa wartość DPI, tym wyższa rozdzielczość, więcej szczegółów widocznych w obrazie oraz większy rozmiar pliku.

DRPD

Distinctive Ring Pattern Detection. Distinctive Ring to usługa firm telekomunikacyjnych, która umożliwia użytkownikowi używanie jednej linii telefonicznej do odbierania kilku różnych numerów telefonów.

Glosariusz

278

Glosariusz

Drukowanie dwustronne

Mechanizm, który automatycznie odwraca arkusz papieru, aby urządzenie mogło drukować na obu stronach papieru (lub skanować z obu stron).

Drukarka wyposażona w moduł druku dwustronnego może drukować na dwóch stronach arkusza podczas jednej operacji drukowania.

Cykl eksploatacyjny

Cykl eksploatacyjny to liczba stron, których wydrukowanie w ciągu miesiąca nie wpływa na wydajność drukarki. Do drukarki odnoszą się ograniczenia dotyczące okresu eksploatacji, takie jak liczba wydrukowanych w ciągu roku stron. Okres eksploatacji oznacza średnią liczbę wydruków, zwykle podczas okresu gwarancji. Jeśli na przykład cykl eksploatacyjny wynosi 48 000 stron na miesiąc liczący 20 dni roboczych, drukarka ma drukowanie ograniczone do 2 400 stron dziennie.

ECM

Tryb ECM (Error Correction Mode) to opcjonalny tryb transmisji dostępny w faksach i modemach klasy 1. Automatycznie wykrywa i naprawia błędy podczas transmisji danych faksu, powodowane przez zakłócenia na linii telefonicznej.

Emulacja

Emulacja to technologia pozwalająca danemu urządzeniu na osiągnięcie takich samych wyników, jakie osiąga inne urządzenie.

Emulator kopiuje funkcje jednego systemu w innym systemie, w wyniku czego drugi system działa tak jak pierwszy. Emulacja polega na dokładnym kopiowaniu zewnętrznych działań systemu, natomiast symulacja dotyczy symulowania działania danego modelu systemu, często z uwzględnieniem jego operacji wewnętrznych.

Ethernet

Ethernet to oparta na ramkach technologia sieci komputerowych dla sieci lokalnych (LAN). Definiuje ona okablowanie i sygnały dla warstwy fizycznej oraz formaty ramek i protokoły dla warstwy MAC/łącza danych modelu OSI.

Ethernet jest przeważnie standaryzowany jako IEEE 802.3. Jest to najszerzej rozpowszechniona technologia LAN, znajdująca się w użyciu od lat 90. aż do dzisiaj.

EtherTalk

Zestaw protokołów opracowany przez firmę Apple Computer dla sieci komputerowych. Był dołączony do oryginalnego komputera Mac (1984).

Obecnie firma Apple zastępuje go protokołem sieciowym TCP/IP.

FDI

Interfejs FDI (Foreign Device Interface) to karta instalowana wewnątrz urządzenia, która pozwala na użytkowanie innych urządzeń, takich jak urządzenie na monety lub czytnik kart. Urządzenia tego typu umożliwiają wprowadzenie opłat za drukowanie za pomocą danego urządzenia.

Glosariusz

279

Glosariusz

FTP

Protokół FTP (File Transfer Protocol) to powszechnie stosowany protokół do wymiany plików w dowolnej sieci obsługującej protokół TCP/IP (na przykład internet lub intranet).

Zespół utrwalający

Część drukarki laserowej utrwalająca toner na powierzchni nośnika druku.

Składa się z wałka termicznego i wałka dociskowego. Po naniesieniu toneru na papier jednostka utrwalacza rozpoczyna obróbkę cieplną i ciśnieniową w celu utrwalenia toneru na papierze; z tego powodu papier po opuszczeniu drukarki laserowej jest ciepły.

Brama

Połączenie między sieciami komputerowymi lub między siecią komputerową i linią telefoniczną. Zazwyczaj jest to komputer lub sieć umożliwiająca dostęp do innego komputera lub sieci.

Skala szarości

Odcienie szarości, odpowiadające jasnym i ciemnym częściom dokumentu, stosowane w przypadku przekształcania obrazu kolorowego na obraz w skali szarości; poszczególnym kolorom odpowiadają różne odcienie koloru szarego.

Półtony

Obraz, na którym skala szarości jest symulowana za pomocą różnic w ilości punktów. Na obszarach o dużym natężeniu kolorów występuje duża liczba punktów, podczas gdy na obszarach jaśniejszych występuje mniejsza liczba punktów.

Urządzenie pamięci masowej (dysk twardy)

Urządzenie pamięci masowej (HDD), zwane potocznie dyskiem twardym, to urządzenie do trwałego zapisu danych, przechowujące dane zakodowane cyfrowo na szybko obracających się płytach o magnetycznych powierzchniach.

IEEE

Instytut IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) to międzynarodowa, profesjonalna organizacja typu non-profit, zajmująca się rozwojem technologii związanych z elektrycznością.

IEEE 1284

Standard portu równoległego 1284 został opracowany przez instytut IEEE.

Termin „1284-B” odnosi się do określonego typu łącza na końcu kabla równoległego podłączanego do urządzania peryferyjnego (na przykład drukarki).

Glosariusz

280

Glosariusz

Intranet

Prywatna sieć wykorzystująca protokoły internetowe IP, połączenia sieciowe i ewentualnie publiczny system telekomunikacyjny w celu bezpiecznego udostępniania części informacji pracownikom organizacji lub umożliwiania im brania udziału w operacjach. Czasami ten termin dotyczy tylko najbardziej widocznej usługi: wewnętrznej witryny sieciowej.

IPP

Protokół IPP (Internet Printing Protocol) to standardowy protokół zarówno drukowania jak i zarządzania zadaniami drukowania, rozmiarami nośników, rozdzielczością itd. Protokołu IPP można używać lokalnie lub przez internet, łącząc się z wieloma drukarkami. Obsługuje on także funkcje kontroli dostępu, uwierzytelniania oraz szyfrowania, jest więc znacznie bardziej przydatny i bezpieczny od starszych rozwiązań z zakresu drukowania.

Adres IP lub nazwa hosta

Adres protokołu internetowego (IP) to unikatowa liczba używana przez urządzenia w celu wzajemnej identyfikacji i komunikacji w sieci korzystającej ze standardu IP.

IPM

Jednostka obr./min (IPM) służy do określania szybkości drukarki. Szybkość w obrazach na minutę to liczba jednostronnych arkuszy, jakie drukarka może wydrukować w ciągu minuty.

IPX/SPX

IPX/SPX to skrót od angielskiej nazwy Internet Packet Exchange/

Sequenced Packet Exchange. Jest to protokół sieciowy używany w systemach operacyjnych Novell NetWare. Oba protokoły, IPX i SPX, zapewniają usługi połączenia podobne do protokołów TCP/IP. Protokół IPX przypomina protokół IP, a SPX — protokół TCP. IPX/SPX był początkowo projektowany dla sieci lokalnych (LAN); jest niezwykle wydajny w takich zastosowaniach (jego wydajność w sieci LAN jest zwykle znacznie większa od wydajności protokołu TCP/IP).

ISO

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) to międzynarodowa instytucja ustanawiająca standardy, złożona z przedstawicieli instytucji narodowych. Ustanawia globalne standardy obowiązujące w przemyśle i handlu.

Glosariusz

281

Glosariusz

ITU-T

ITU (International Telecommunication Union) jest międzynarodową organizacją założoną w celu utworzenia standardów i regulacji międzynarodowych usług radiowych i telekomunikacyjnych. Do jego podstawowych zadań należy standaryzacja, przydział pasm radiowych oraz organizacja umów w zakresie połączeń pomiędzy krajami w celu umożliwienia międzynarodowych rozmów telefonicznych. Litera T ze skrótu

ITU-T oznacza telekomunikację.

Arkusz ITU-T Nr 1

Schemat ustandaryzowanego testu opublikowany przez instytut ITU-T dla transmisji dokumentów faksowych.

JBIG

JBIG (Joint Bi-level Image experts Group) to standard kompresji obrazów, zapewniający brak utraty dokładności i jakości, opracowany na potrzeby kompresji obrazów binarnych, szczególnie faksów. Może być używany również w przypadku innych obrazów.

LDAP

LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) to protokół sieciowy służący do modyfikacji i wysyłania zapytań do usług katalogowych działających zgodnie z protokołem TCP/IP.

LED

Dioda emitująca światło (LED) to urządzenie półprzewodnikowe informujące o stanie urządzenia.

Adres MAC

Adres MAC (Media Access Control) to unikatowy identyfikator przypisany do karty sieciowej. Adres MAC to unikatowy 48-bitowy identyfikator, zazwyczaj zapisywany jako 12 szesnastkowych znaków pogrupowanych w pary (np. 00-00-0c-34-11-4e). Adres ten jest zwykle zakodowany na karcie sieciowej przez producenta. Umożliwia lokalizowanie przez routery urządzeń w dużych sieciach.

JPEG

JPEG (Joint Photographic Experts Group) to najczęściej wykorzystywana w przypadku obrazów fotograficznych standardowa metoda kompresji stratnej. Jest to format używany do przechowywania i przesyłania zdjęć w sieci WWW.

MFP

Urządzenie wielofunkcyjne (MFP) to urządzenie biurowe łączące funkcjonalność drukarki, kopiarki, faksu, skanera itd.

Glosariusz

282

Glosariusz

MH

MH (Modified Huffman) to metoda kompresji rekomendowana przez ITU-T

T.4, polegająca na zmniejszaniu ilości danych, które mają być przesłane jako obrazy pomiędzy urządzeniami faksującymi. MH to schemat kodowania długości serii, wykorzystujący książkę kodów, zoptymalizowany pod kątem efektywnego kompresowania białych obszarów. Ponieważ większość faksów składa się głównie z białego tła, metoda ta skraca czas transmisji w przypadku większości faksów.

NetWare

Sieciowy system operacyjny opracowany przez firmę Novell, Inc.

Początkowo system ten używał systemu wielozadaniowości równoległej do uruchamiania różnych usług na komputerze PC, a protokoły sieciowe były oparte na archetypowym stosie Xerox XNS. Obecnie NetWare obsługuje zarówno protokoły TCP/IP jak i IPX/SPX.

MMR

MMR (Modified Modified READ) to metoda kompresji rekomendowana przez ITU-T T.6.

Modem

Urządzenie do modulowania sygnału informacyjnego w celu zakodowania informacji cyfrowych, a także do demodulacji takiego sygnału w celu odkodowania przesłanych informacji.

MR

MR (Modified READ) to metoda kompresji rekomendowana przez ITU-T

T.4. W metodzie MR pierwsza zeskanowana linia jest dekodowana za pomocą metody MH. Druga linia jest porównywana z pierwszą. Ustalone różnice są kodowane i przesyłane.

OPC

OPC (Organic Photo Conductor) to mechanizm tworzący za pomocą wiązki laserowej, emitowanej z drukarki laserowej, wirtualny obraz do wydrukowania; zwykle jest koloru zielonego lub rdzawego, o cylindrycznym kształcie.

Zespół obrazowania wyposażony w bęben powoduje powolne zużycie powierzchni bębna na skutek kontaktu ze szczotką wywoływacza, mechanizmem czyszczącym oraz papierem i wymaga odpowiednio częstej wymiany.

Oryginał

Pierwszy egzemplarz, na przykład dokumentu, fotografii lub tekstu itd., który jest kopiowany, reprodukowany lub tłumaczony w celu utworzenia kolejnych egzemplarzy. Oryginał nie jest kopią ani nie pochodzi od innej rzeczy.

Glosariusz

283

Glosariusz

OSI

OSI (Open Systems Interconnection) to model komunikacji opracowany przez organizację ISO (International Organization for Standardization).

Model OSI to standardowa, modularna wizja budowy sieci, w której wymagany zbiór złożonych funkcji jest podzielony na łatwe do zarządzania, niezależne i funkcjonalne warstwy. Poszczególne warstwy, od górnej do dolnej: warstwa aplikacji, warstwa prezentacji, warstwa sesji, warstwa transportowa, warstwa sieciowa, warstwa łącza danych, warstwa fizyczna.

PostScript

Język PS (PostScript) to język opisu strony i język programowania, używany głównie w zastosowaniach elektronicznych i DTP. Jest wykorzystywany przez interpreter do wygenerowania obrazu.

Printer Driver

Program używany do wysyłania poleceń i przesyłania danych z komputera do drukarki.

PABX

PABX (Private Automatic Branch Exchange) to wewnętrzna automatyczna centrala telefoniczna prywatnego przedsiębiorstwa.

Nośnik druku

Nośnik, taki jak papier, koperty, etykiety i przezrocza, który może być używany w drukarkach, skanerach, faksach i kopiarkach.

PCL

PCL (Printer Command Language) to język opisu strony (PDL), opracowany przez firmę HP jako protokół drukarki, który stał się standardem branżowym. Opracowany dla wczesnych drukarek atramentowych, język PCL został wydany w różnych wersjach dla drukarek termicznych, igłowych i drukarek laserowych.

PPM

PPM (Pages Per Minute) to metoda określania szybkości działania drukarki, oznaczającą ilość stron, które drukarka jest w stanie wydrukować w ciągu minuty.

PDF

PDF (Portable Document Format) to zastrzeżony format pliku, opracowany przez firmę Adobe Systems, umożliwiający wyświetlanie dwuwymiarowych dokumentów w formacie niezależnym od urządzenia i rozdzielczości.

Plik PRN

Interfejs sterownika urządzenia, umożliwiający oprogramowaniu współpracę ze sterownikiem urządzenia przy użyciu standardowych systemowych wywołań wejścia/wyjścia, co upraszcza wykonywanie wielu zadań.

Glosariusz

284

Glosariusz

Protokół

Konwencja lub standard sterujący bądź uaktywniający połączenie, komunikację i przesyłanie danych między dwoma punktami końcowymi sieci.

Rozdzielczość

Ostrość obrazu, mierzona w punktach na cale (DPI). Im wyższy parametr dpi, tym większa rozdzielczość.

PS

Patrz PostScript.

SMB

SMB (Server Message Block) to protokół sieciowy używany głównie do udostępniania plików, drukarek, portów szeregowych oraz różnych typów komunikacji pomiędzy węzłami w sieci. Zapewnia również uwierzytelniony mechanizm komunikacji międzyprocesowej.

PSTN

PSTN (Public-Switched Telephone Network) to publiczna komutowana sieć telefoniczna, która w warunkach przemysłowych jest zazwyczaj poddana routingowi przez centralę telefoniczną.

RADIUS

RADIUS (Remote Authentication Dial In User Service) to protokół służący do zdalnego uwierzytelniania i autoryzacji użytkowników. RADIUS umożliwia centralne zarządzanie danymi uwierzytelniającymi, np. nazwami użytkowników i hasłami. Do celów zarządzania dostępem do sieci wykorzystywana jest koncepcja AAA (uwierzytelnianie, autoryzacja, rozliczanie).

SMTP

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) to standard przesyłania wiadomości e-mail w Internecie. SMTP to względnie prosty, oparty na tekście protokół, w którym określony zostaje jeden lub większa liczba odbiorców, a następnie przesyłany jest tekst wiadomości. Jest to protokół typu klientserwer, w którym klient przesyła wiadomość e-mail na serwer.

SSID

Identyfikator Service Set Identifier (SSID) to nazwa bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN). Wszystkie urządzenia bezprzewodowe w sieci WLAN używają do wzajemnej komunikacji tego samego SSID. W przypadku identyfikatorów SSID ważna jest wielkość liter, natomiast długość identyfikatora nie może przekraczać 32 znaków.

Glosariusz

285

Glosariusz

Subnet Mask

Maska podsieci jest używana w połączeniu z adresem sieciowym, aby ustalić, która część adresu jest adresem sieciowym, a która adresem hosta.

Kaseta z tonerem

Rodzaj pojemnika z tonerem używanego w urządzeniu takim jak drukarka.

Toner to proszek tworzący na drukowanym papierze tekst i zdjęcia, wykorzystywany w laserowych drukarkach i fotokopiarkach. Toner może być utrwalany przez połączenie ciepła i ciśnienia pochodzących z utrwalacza, co umożliwia wiązanie go z włóknami papieru.

TCP/IP

Protokół kontroli transmisji (TCP) i protokół IP to zbiór protokołów komunikacyjnych, implementujących stos protokołów, z którego korzysta sieć Internet oraz większość sieci komercyjnych.

TCR

Raport TCR (Transmission Confirmation Report) zawiera szczegóły każdej transmisji, takie jak stan zadania, wynik transmisji i liczba wysłanych stron.

Można ustawić funkcję drukowania raportu po każdym zadaniu lub tylko po transmisjach zakończonych niepowodzeniem.

TWAIN

Standard przemysłowy dla skanerów i oprogramowania. W przypadku korzystania zarówno ze skanera, jak i programu zgodnego ze standardem

TWAIN, można zainicjować proces skanowania bezpośrednio z programu.

Jest to interfejs API przechwytywania obrazów dla systemów operacyjnych

Microsoft Windows i Apple Mac.

TIFF

TIFF (Tagged Image File Format) to format map bitowych o zmiennej rozdzielczości. TIFF opisuje dane obrazów, które zazwyczaj pochodzą ze skanera. Obrazy TIFF wykorzystują tagi — słowa kluczowe definiujące charakterystykę obrazu dołączone do pliku. Ten elastyczny i niezależny od platformy format może być używany dla obrazów utworzonych przez różne aplikacje do przetwarzania obrazu.

Ścieżka UNC

UNC (Uniform Naming Convention) to standardowy sposób na uzyskanie dostępu do udziałów sieciowych w systemie Windows NT i innych produktach firmy Microsoft. Format ścieżki UNC:

\\<nazwaserwera>\<nazwaudziału>\<dodatkowy katolog>

Glosariusz

286

Glosariusz

URL

URL (Uniform Resource Locator) to globalny adres dokumentów i zasobów w sieci Internet. Pierwsza część adresu zawiera informację o protokole, który ma zostać użyty, druga określa adres IP lub nazwę domeny, w której zlokalizowano zasoby.

USB

USB (Universal Serial Bus) to standard podłączania komputerów i urządzeń peryferyjnych opracowany przez organizację USB Implementers

Forum, Inc. W odróżnieniu od portów równoległych porty USB są zaprojektowane w celu równoczesnego podłączania do pojedynczego komputera wielu urządzeń peryferyjnych.

Znak wodny

Znak wodny to rozpoznawalny obraz lub wzór na papierze, który wydaje się jaśniejszy, kiedy jest oglądany pod światło. Pierwsze znaki wodne wprowadzono w Bolonii we Włoszech w 1282 roku; używane były przez wytwórców papieru do identyfikacji ich produktów, a także na znaczkach pocztowych, pieniądzach i innych dokumentach państwowych w celu utrudnienia sfałszowania.

WEP

WEP (Wired Equivalent Privacy) to protokół szyfrowania określony w standardzie IEEE 802.11, zapewniający taki sam poziom bezpieczeństwa jak w kablowej sieci LAN. WEP zapewnia bezpieczeństwo poprzez szyfrowanie danych przesyłanych radiowo. Dzięki temu są one chronione podczas przekazywania ich z jednego punktu do innego.

WIA

WIA (Windows Imaging Architecture) to architektura obrazów, która została oryginalnie wprowadzona w systemach Windows Me i Windows XP. W tych systemach operacyjnych można zainicjować skanowanie z użyciem skanera zgodnego z architekturą WIA.

WPA

Wi-Fi Protected Access (WPA) to standard szyfrowania służący do zabezpieczania komputerowych sieci bezprzewodowych (Wi-Fi), opracowany w celu poprawienia poziomu bezpieczeństwa zapewnianego przez protokół WEP.

Glosariusz

287

Glosariusz

WPA-PSK

WPA-PSK (WPA Pre-Shared Key) to specjalny tryb WPA, przeznaczony dla małych biur i użytkowników domowych. Klucz udostępniony lub hasło są konfigurowane w bezprzewodowych punkcie dostępowych (WAP) i w dowolnym laptopie bezprzewodowym lub urządzeniu biurkowym. W celu zwiększenia bezpieczeństwa protokół WPA-PSK generuje unikalny klucz dla każdej sesji nawiązywanej pomiędzy klientem bezprzewodowym oraz powiązanym punktem dostępowym.

WPS

Standard WPS (Wi-Fi Protected Setup) służy do konfiguracji bezprzewodowej sieci domowej. Jeśli bezprzewodowy punkt dostępowy obsługuje standard WPS, połączenie sieci bezprzewodowej można łatwo skonfigurować bez korzystania z komputera.

XPS

XPS (XML Paper Specification) to opracowana przez firmę Microsoft specyfikacja języka opisu strony (PDL) i nowego formatu dokumentu, przynosząca korzyści w przypadku dokumentów przenośnych i elektronicznych. Jest to specyfikacja na bazie języka XML, wykorzystująca nową procedurę print path i wektorowy format dokumentów, niezależny od urządzenia.

Glosariusz

288

advertisement

Was this manual useful for you? Yes No
Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project

Key Features

  • Laser Colour
  • 9600 x 600 DPI
  • A4 18 ppm
  • Duplex printing
  • Wi-Fi Ethernet LAN
  • LCD Built-in display
  • Maximum duty cycle: 40000 pages per month
  • Total input capacity: 250 sheets Total output capacity: 100 sheets
  • Internal memory: 512 MB 533 MHz

Related manuals

advertisement

Table of contents