Ferguson Ariva T25 Instrukcja obsługi

Add to My manuals
19 Pages

advertisement

Ferguson Ariva T25 Instrukcja obsługi | Manualzz

Instrukcja obsługi

Polski

OSTRZEŻENIE !!!

Odbiorniki Ferguson umożliwiają nagrywanie na zewnętrznych dyskach twardych HDD oraz pamięciach flash (pendrive). Jakkolwiek prawidłowe działanie nagrywania uzależnione jest od rodzaju podłączonej pamięci!

Koniecznie przeczytaj poniższe ograniczenia.

PAMIĘTAJ, ŻE:

1. Aby używać zewnętrznej pamięć podłączonej przez USB, pamięć ta musi obsługiwać standard USB 2.0. Dla prawidłowego, stabilnego nagrywania i odtwarzania

wymagane są pamięci o prędkości zapisu 9.0MB/s lub szybsze

. Wolniejsze dyski twarde i pamięci flash mogą nie funkcjonować, mieć problemy z nagrywaniem objawiające się zacinaniem obrazu lub nie działać w ogóle!!!

2. Prawidłowo działają tylko dyski z jedną partycją podstawową w formacie

NTFS lub FAT32 (zalecamy korzystanie z formatu NTFS). Jeśli nie posiadasz takiego formatu przygotuj dysk w komputerze przed podłączeniem do odbiornika.

3. Silnie sfragmentowane, lub zapełnione w dużym stopniu pamięci również mogą nie działać płynnie i prawidłowo.

4. Zewnętrzne dyski twarde HDD powinny posiadać własne zasilanie, wbudowany w odbiornik port USB nie jest w stanie dostarczyć wystarczającego zasilania.

5. Tylko jeden z dwóch portów USB może być używany w tym samym czasie!

UWAGA

1. Pod żadnym pozorem nie wolno odłączać urządzenia USB od odbiornika w trakcie nagrywania lub odtwarzania. Odłączenie w trakcie pracy może spowodować uszkodzenie odbiornika i/lub pamięci flash oraz spowoduje uszkodzenie zapisywanych na nim danych.

2. Nie dotykać pracującego urządzenia a zwłaszcza złącza USB wilgotnymi lub mokrymi rękoma. Grozi to porażeniem prądem i trwałym uszkodzeniem odbiornika!

2

ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA

Prosimy o dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi i zawartymi w niej zaleceniami. Pamiętaj również o prawidłowym ustawieniu anteny!

Aby uniknąć porażenia prądem nie otwieraj nigdy obudowy. Uszkodzenie plomby gwarancyjnej powoduje utratę gwarancji.

Odłącz urządzenie od sieci podczas burzy lub gdy nie będzie używane przez dłuższy czas. Pamiętaj, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń urządzenia, które są spowodowane uderzeniem pioruna.

Nie wystawiać urządzenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Trzymać z daleka od źródeł ciepła i od wilgotnego otoczenia. Nie zasłaniać otworów wentylacyjnych, tak aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza.

Ustaw urządzenie w pozycji poziomej, na płaskiej, równej i stabilnej powierzchni.

Jeśli przenosisz urządzenie z ciepłego pomieszczenia do zimnego i na odwrót odczekaj min. 1 godzinę przed włączeniem do prądu. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy.

Urządzenie należy trzymać z daleka od wazonów, butelek, akwariów I innych źródeł wody w celu uniknięcia uszkodzenia. Nie należy dotykać wtyczki zasilania gołymi rękoma.

Nie stawiać żadnych przedmiotów na obudowie urządzenia. Może to spowodować przegrzewanie i problemy z odbiorem.

Przed rozpoczęciem czynności konserwacyjnych lub instalacyjnych należy odłączyć odbiornik od sieci elektrycznej. Do czyszczenia odbiornika nie należy stosować alkoholu ani płynów zawierających amoniak. W razie potrzeby czyścić za pomocą miękkiej, niestrzępiącej się szmatki zwilżonej łagodnym roztworem wody z mydłem.

Nie podłączaj żadnych kabli, kiedy wtyczka zasilania jest w gniazdku.

Sprawdź czy masz sprawne kable. Kable uszkodzone mogą spowodować pożar.

Proszę wyłączyć odbiornik z zasilania przy podłączaniu okablowania.

OPROGRAMOWANIE DO POBRANIA

Firma Ferguson wykorzystała wszystkie dostępne jej możliwości, aby dostarczyć użytkownikom aktualizacje oprogramowania, pozwalające zapewnić możliwie najnowocześniejsze parametry odbiornika telewizji naziemnej. Firma Ferguson zastrzega sobie prawo do wnoszenia poprawek, zmian lub modyfikacji oprogramowania stosowanego w odbiorniku telewizji naziemnej na dowolnej podstawie i bez wcześniejszego powiadomienia o takich zmianach. Aktualna wersja oprogramowania dostępna jest na stronie internetowej http://www.ferguson-digital.eu

3

O INSTRUKCJI OBSŁUGI

Firma Ferguson Sp. z o.o. wykorzystała wszystkie dostępne jej możliwości, aby zapewnić najbardziej aktualne informacje o swoich produktach. Firma Ferguson Sp. z o.o. nie udziela gwarancji związanych z zawartością niniejszej instrukcji obsługi oraz zrzeka się wszelkich domniemanych gwarancji dotyczących wartości rynkowej lub przydatności jej do określonych celów. Zawarte tutaj informacje służą jako wskazówki pozwalające na użytkowanie i konserwację odbiornika.

Firma Ferguson Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do wnoszenia poprawek, zmian lub tłumaczenia Instrukcji obsługi bez wcześniejszego powiadomienia o takich zmianach. Z tego względu zaleca się regularne odwiedzanie naszej witryny internetowej w celu uzyskania najnowszych informacji.

OZNACZENIA WYKORZYSTANE W ODBIORNIKU

Logo przekazu sygnału cyfrowego.

Logo to informuje, że odbiornik zgodny jest ze standardami Digital Video

Broadcasting.

Ostrzeżenie ryzyko porażenia elektrycznego - nie otwierać.

Napis ten ostrzega przed otwieraniem obudowy odbiornika. Do otwierania obudowy upoważnieni są wyłącznie autoryzowani pracownicy serwisowi.

Dołączony do produktu symbol przekreślonego pojemnika na odpady oznacza, że produkt objęty jest dyrektywą europejską 2002/96/WE.

Informacje na temat wydzielonych punktów składowania zużytych produktów elektrycznych i elektronicznych można uzyskać w miejscu zamieszkania.

Prosimy postępować zgodnie z wytycznymi miejscowych władz i nie wyrzucać tego typu urządzeń wraz z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Prawidłowa utylizacja starych produktów pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska naturalnego oraz utracie zdrowia.

Produkt zawiera baterie opisane w treści dyrektywy 2006/66/WE, których nie można zutylizować z pozostałymi odpadami domowymi. Należy zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi utylizacji baterii, ponieważ ich prawidłowa utylizacja pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska naturalnego oraz utracie zdrowia.

To urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane z materiałów oraz komponentów wysokiej jakości, które nadają się do ponownego wykorzystania.

Oznaczenie CE.

Oznaczenie to informuje, że odbiornik zgodny jest z warunkami dyrektywy

2004/108/EC dotyczącej przestrzegania przez kraje członkowskie przepisów zgodności elektromagnetycznej oraz warunkami dyrektyw 2006/95/EC dotyczących przestrzegania przez kraje członkowskie przepisów niskiego napięcia i bezpieczeństwa związanego z obsługą urządzeń elektrycznych.

Oznaczenie podwójnej izolacji.

Logo to informuje, że odbiornik jest urządzeniem bezpiecznym pod względem elektrycznym, o ile wykorzystywany jest zgodnie z zaleceniami określonymi w rozdziale dotyczącym bezpieczeństwa.

Oznaczenie gorącej powierzchni.

UWAGA: GORĄCA POWIERZCHNIA. NIE

DOTYKAĆ. Górna powierzchnia obudowy ponad wewnętrznym radiatorem podczas pracy produktu może osiągnąć wysoką temperaturę. Nie dotykać gorącej powierzchni, a zwłaszcza powierzchni dookoła „znaku gorącej powierzchni” oraz panelu górnego.

Jeśli na produkcie znajduje się to logo, oznacza to, że uiszczono opłaty związane z odpowiednim systemem recyklingu i odzyskiwania odpadów.

4

Spis treści

ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA..............................................................................................3

OPROGRAMOWANIE DO POBRANIA...................................................................................3

O INSTRUKCJI OBSŁUGI..................................................................................................4

OZNACZENIA WYKORZYSTANE W ODBIORNIKU..................................................................4

PODSTAWOWE INFORMACJE O ODBIORNIKU......................................................................6

1. Główne cechy.........................................................................................................................................6

2. Zawartość pudełka..................................................................................................................................6

3. Ważne wskazówki do obsługi odbiornika.....................................................................................................6

4. Pilot zdalnego sterowania.........................................................................................................................7

4.1 Instalacja baterii............................................................................................................7

5. Panel przedni..........................................................................................................................................8

6. Panel tylny.............................................................................................................................................8

7. Podłączenie anteny cyfrowej telewizji naziemnej..........................................................................................8

8. Podłączenie odbiornika.............................................................................................................................9

8.1 Podłączenie kablem HDMI (zalecane)................................................................................9

8.2 Podłączenie kablami SCART...........................................................................................10

8.3 Podłączenie systemu audio analog..................................................................................10

8.4 Podłączenie pamięci zewnętrznej....................................................................................10

PIERWSZE KROKI..........................................................................................................11

INFORMACJE O MENU UŻYTKOWNIKA..............................................................................11

9. Menu główne........................................................................................................................................12

10. PROGRAM...........................................................................................................................................12

10.1 Edycja kanałów..................................................................................................................................12

Jak przesunąć kanał?.....................................................................................................12

Jak usunąć kanał?.........................................................................................................13

Jak dodać kanał do grupy ulubionych?..............................................................................13

Jak zmienić nazwę kanału?.............................................................................................13

11. OBRAZ...............................................................................................................................................14

11.1 Proporcje obrazu................................................................................................................................14

11.2 Rozdzielczość....................................................................................................................................14

12. WYSZUKIWANIE KANAŁÓW...................................................................................................................14

12.1 Przeszukaj automatycznie TV naziemną (metoda zalecana)..............................................14

12.2 Przeszukaj ręcznie TV naziemną...................................................................................14

13. CZAS.................................................................................................................................................14

14. OPCJE................................................................................................................................................15

15. SYSTEM..............................................................................................................................................15

15.1 Kontrola rodzicielska...................................................................................................15

15.2 Informacja................................................................................................................15

15.3 Przywróć ustawienia fabryczne.....................................................................................15

15.4 Aktualizacja oprogramowania.......................................................................................15

16. USB...................................................................................................................................................15

16.1 Multimedia................................................................................................................15

Muzyka........................................................................................................................15

Zdjęcia........................................................................................................................15

Film............................................................................................................................16

16.2 Media PVR.................................................................................................................16

16.3 Konfiguracja PVR........................................................................................................16

Ustawienia timerów...........................................................................................................16

17. Funkcje podstawowe obsługiwane z pilota...............................................................................................17

17.1 EPG..........................................................................................................................17

17.2 TXT - telegazeta.........................................................................................................17

17.3 AUDIO......................................................................................................................17

17.4 SUBTITLE..................................................................................................................17

17.5 REC - nagrywanie.......................................................................................................17

SEMI-TWIN TUNER........................................................................................................18

17.6 PAUSE - przesunięcie czasowe......................................................................................18

17.7 INFO........................................................................................................................18

17.8 FAV – ulubione...........................................................................................................19

17.9 Regulacja anteny naziemnej.........................................................................................19

DODATEK A - SPECYFIKACJA..........................................................................................19

5

PODSTAWOWE INFORMACJE O ODBIORNIKU

1. Główne cechy

Obsługa standardów MPEG-2, MPEG-4,

MPEG-4 AVC/H.264, MPEG-4 HEVC/H.265

Odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości (High Definition)

Skalowanie sygnału PAL do rozdzielczości 720p lub 1080p

Obsługa programowalnych timerów

Oddzielne listy kanałów ulubionych, TV i Radio

Obsługa teletekstu i napisów ekranowych

Kompatybilny z systemem DVB-T/T2

2. Zawartość pudełka

Rozpakuj odbiornik i sprawdź czy wszystkie wymienione elementy znajdują się w zestawie

1 x Pilot zdalnego sterowania

1 x Instrukcja użytkownika

1 x Odbiornik

3. Ważne wskazówki do obsługi odbiornika

Dzięki zastosowaniu menu ekranowego (OSD) uproszczona została obsługa odbiornika oraz zmniejszona liczba klawiszy na pilocie. Wszystkie funkcje wyświetlane są na ekranie i mogą być sterowane małą ilością klawiszy. Wspólne funkcje połączone są w jedno „MENU”. Wybrana funkcja oznaczona jest kolorem. W zależności od wybranej opcji pokazane są „Klawisze funkcyjne”: czerwony, żółty, zielony, niebieski i biały w postaci grafiki i opisu. Kolory przedstawiają różne funkcje w poszczególnych „Menu”. Przez naciśnięcie na pilocie klawisza wybrana funkcja zostanie uruchomiona. Tzw. klawisze funkcyjne są aktywne tylko wtedy, gdy w odpowiednim polu jest o nich informacja. Interfejs użytkownika umożliwia nawigację w obrębie menu i funkcji na kilka sposobów. Bezpośredni dostęp do funkcji umożliwiają niektóre przyciski na pilocie. Przyciski są wielofunkcyjne, co oznacza, że ich funkcje zależą od wcześniej uaktywnionych elementów.

UWAGA:

Proszę pamiętać, że nowe oprogramowanie może zmienić funkcjonalność odbiornika.

Zdjęcia i opisy zamieszczone w instrukcji mają charakter poglądowy. Jeśli zauważą

Państwo błąd prosimy o jego zgłoszenie, dołożymy wszelkich starań, aby go poprawić.

6

4. Pilot zdalnego sterowania

Z uwagi na standaryzację urządzeń marki Ferguson większość z tych urządzeń korzysta z tego samego pilota zdalnego sterowania RCU120. Oznacza to, że nie wszystkie przyciski są wykorzystywane przez ten model urządzenia!

Włączanie odbiornika lub przełączanie go w stan czuwania.

MENU

EXIT

RECALL

TTX

AUDIO

SUB

TV/R

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,

9, 0

Wybieranie kanału według numeru na liście kanałów.

Wprowadzanie wartości liczbowych.

INFO

EPG

Wyświetla informacje o bieżącym programie.

Wyświetla elektroniczny przewodnik po programach.

Dostosowanie poziomu głośności (ciszej, głośniej).

VOL

VOL

Włączanie lub wyłączanie dźwięku.

Przełączanie na następny lub poprzedni kanał.

CH ▲

CH ▼

►◄

▲▼

OK

Poruszanie się po menu odbiornika.

Potwierdzanie zmian.

Włączenie listy kanałów.

Wyświetlanie głównego menu na ekranie.

Powrót do poprzedniego podmenu, wyjście z menu.

Przełączanie na poprzednio wyświetlany kanał.

Włącza wyświetlanie teletekstu na ekranie, jeśli jest dostępny.

Przełączanie wersji ścieżki dźwiękowej, jeśli jest dostępna.

Włączenie lub wyłączenie napisów ekranowych, jeśli są dostępne.

Przełączanie pomiędzy listą programów telewizyjnych lub radiowych

Przyciski do obsługi funkcji nagrywania, odtwarzania oraz trybu przesunięcia czasowego.

ZOOM

TIMER

Zmiana proporcji obrazu

Dodawanie zdarzeń do harmonogramu nagrywania

4.1 Instalacja baterii

Zdejmij przykrywkę pojemnika na baterie w tylnej części pilota zdalnego sterowania przez zsunięcie przykrywki w dół, a następnie ją odłóż. Wstaw dwie baterie AAA (R03) do wnętrza pojemnika biegunami + i – ustawionymi zgodnie ze wskazaniami.

Nie mieszaj starych i nowych baterii ani różnych ich typów.

Włóż na miejsce przykrywkę pojemnika na baterie.

Zasuń przykrywkę aż do zatrzaśnięcia.

7

5. Panel przedni

6. Panel tylny

ANT IN:

HD-OUT:

telewizora HD.

TV SCART:

Wejście kabla koncentrycznego z anteny naziemnej.

Wyjście obrazu i dźwięku cyfrowego do podłączenia

Wyjście SCART do podłączenia telewizora SD.

USB:

Wejście do podłączenia zewnętrznej pamięci USB.

Audio L/P

: Wyjście analogowe audio L/P

7. Podłączenie anteny cyfrowej telewizji naziemnej

Nie ma specjalnych anten do DVB-T. Do obioru telewizji cyfrowej stosuje się te same anteny, co do odbioru telewizji analogowej. Nie ma więc potrzeby zmieniania instalacji antenowej. Warto jednak sprawdzić jakość i stan instalacji, która do tej pory była wykorzystywana do odbioru telewizji analogowej. Problemy z odbiorem mogą być w przypadku starych podniszczonych instalacji antenowych, czy też anten siatkowych. Zalecane jest stosowanie anten kierunkowych ze wzmacniaczem antenowym, w zależności od konkretnej sytuacji konieczne może być również założenie symetryzatora. Anteny pokojowe mogą być stosowane tylko w miejscach o dużym natężeniu sygnału.

Antenę należy skierować na najbliższy obiekt nadawczy emitujący telewizję cyfrową DVB-T.

Mapki zasięgu poszczególnych nadajników dostępne są na stronie: cyfryzacja.gov.pl

8

8. Podłączenie odbiornika

Poniższe rysunki pokazują połączenia kablowe dla TV i innych związanych z odbiornikiem urządzeń. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy do podłączenia poszczególnych urządzeń, skontaktuj się z lokalnym instalatorem. Przed podłączeniem lub zmianą okablowania wyłącz odbiornik z sieci elektrycznej !!!

Uwaga:

Dostępność i rodzaj podłączenia zależy od posiadanego modelu odbiornika! Nie wszystkie z wymienionych podłączeń dotyczą twojego odbiornika!

8.1 Podłączenie kablem HDMI (zalecane)

1. Podłącz antenę do wejścia ANT IN w odbiorniku.

2. Podłącz kabel HDMI do wyjścia w odbiorniku i wejścia w telewizorze.

Podłączenie kablem HDMI pozwala na uzyskanie najlepszej jakości obrazu.

Jeśli posiadasz wzmacniacz z wejściem i wyjściem HDMI, który obsługuje dźwięk przesyłany przez HDMI podłącz całość dwoma kablami HDMI. Tak jak na kolejnym rysunku: jeden kabel do wzmacniacza, a drugi ze wzmacniacza do telewizora.

9

8.2 Podłączenie kablami SCART

1. Podłącz antenę do wejścia ANT IN w odbiorniku.

2. Do portu zgodnie z opisem podłącz TV. Zalecamy korzystanie z ekranowanych kabli

SCART.

8.3 Podłączenie systemu audio analog

Dźwięk analogowy (stereo) można uzyskać z gniazda AUDIO.

8.4 Podłączenie pamięci zewnętrznej

1. Odbiornik obsługuje dowolny dysk twardy umieszczony w obudowie z własnym zasilaniem. Jedynym warunkiem jest założenie na dysku jednej podstawowej partycji i sformatowanie jej w systemie NTSF (zalecane) lub FAT32.

2. Zalecamy na bieżąco archiwizować dane na komputerze osobistym. Duża ilość plików z nagraniami może spowalniać pracę z odbiornikiem (wolne ładowanie listy plików).

10

PIERWSZE KROKI

1. Włóż wtyczkę odbiornika oraz innych dodatkowych urządzeń do gniazda sieciowego.

2. Wybierz źródło sygnału AV Twojego telewizora.

3. Korzystaj z asystena instalacji lub dokonaj przeszukiwania kanałów za pomocą jednego z dostepnych trybów.

Uwaga:

sprawdź wszystkie połączenia przewodów antenowych i sygnału audio i video, przed podłączeniem odbiornika do zasilania elektrycznego!

INFORMACJE O MENU UŻYTKOWNIKA

Interfejs użytkownika daje możliwość korzystania z wielu ustawień i funkcji odbiornika.

Niektóre przyciski pilota zdalnego sterowania umożliwiają bezpośredni dostęp do funkcji urządzenia. Najważniejsze przyciski pilota są opisane, na przykład Guide, MENU, OK lub wyróżnione kolorami. Inne przyciski są wielofunkcyjne i ich działanie zależy od wybranego przez użytkownika trybu urządzenia. Poniżej przedstawiono w skrócie sposób korzystania z niektórych funkcji urządzenia dostępnych poprzez menu użytkownika.

1. Do poruszania kursorem w górę i w dół menu służą przyciski strzałek góra-dół pilota.

2. Do poruszania kursorem w lewo i w prawo menu oraz do włączania pod-menu służą przyciski strzałek prawo-lewo pilota zdalnego sterowania

3. Do wejścia w pod-menu służy przycisk OK

4. Przycisk EXIT służy do wyjścia z menu, lub z funkcji.

5. Przy korzystaniu z pod-menu przycisk OK służy do potwierdzenia wyboru, żółty kolor tła oznacza aktywną funkcję.

11

9. Menu główne

Wciśnij przycisk MENU pilota zdalnego sterownia, aby wyświetlić menu główne, zawierające pięć pozycji:

1. Rodzaj emisji

2. Edycja kanałów

3. EPG

4. Sortuj

5. Automatyczna numeracja (LCN)

10. PROGRAM

Menu program służy do obsługi i ustawień kanałów telewizyjnych

10.1 Edycja kanałów

W tym menu możesz edytować listę kanałów telewizyjnych. Edycja odbywa się za pomocą kolorowych przycisków pilota. Uruchomiona kolorowa funkcja jest aktywna, użyj wtedy

OK

na wybranym kanale, aby ją zastosować.

EXIT

, aby zapisać. Domyślne hasło to:

000000.

Jak przesunąć kanał?

Przejdź do edycji listy kanałów. Wybierz kanał i naciśnij

OK

, aby zobaczyć jego podgląd w małym okienku. Naciśnij czerwony przycisk, aby włączyć funkcję przesuwania kanału. Obok nazwy kanału pojawi się symbol dwóch strzałek.

Naciśnij [

czerwony

] przycisk i używając strzałek góra/dół przesuń kursor na wybraną pozycję.

Naciśnij

OK

, aby zatwierdź przesunięcie

Po zakończeniu naciśnij

EXIT,

aby zapisać zmiany.

UWAGA!

Funkcja ta aktywna jest podczas wyłączonej funkcji LCN!

12

Jak usunąć kanał?

Przejdź do edycji listy kanałów. Wybierz kanał i naciśnij

OK

, aby zobaczyć jego podgląd w małym okienku. Naciśnij niebieski przycisk, aby usunąć kanał.

Po zakończeniu naciśnij

EXIT,

aby zapisać zmiany.

Jak dodać kanał do grupy ulubionych?

Przejdź do edycji listy kanałów. Wybierz kanał i naciśnij

OK

, aby zobaczyć jego podgląd w małym okienku. Naciśnij przycisk

FAV

, aby włączyć funkcję dodawania do grup ulubionych.

Pojawi się okienko z listą grup ulubionych.

Używając strzałek góra/dół wybierz grupę, do której ma należeć wybrany kanał. Następnie naciśnij

OK

, aby potwierdzić. Wybierz kanał i naciśnij

OK

na wybranym kanale, aby dodać go do tej grupy. Obok nazwy kanału pojawi się symbol gwiazdki

.

Po zakończeniu naciśnij

EXIT

, aby wyłączyć funkcję dodawania do grup ulubionych.

Po zakończeniu dodawania kanałów do kolejnych grup ulubionych naciśnij

EXIT,

aby zapisać zmiany.

Jak zmienić nazwę kanału?

Przejdź do edycji listy kanałów. Wybierz kanał i naciśnij

OK

, aby zobaczyć jego podgląd w małym okienku. Naciśnij przycisk RECALL, aby przejść do menu edycji kanału.

Zatwierdź nową nazwę naciskając OK.

13

11. OBRAZ

11.1 Proporcje obrazu

Ta funkcja pozwala zmienić proporcje obrazu spośród 7 opcji.

11.2 Rozdzielczość

To menu służy do ustawienia parametrów obrazu. Przede wszystkim należy określić rozdzielczość obrazu przesyłanego przez HDMI. Wybierz najwyższą możliwą rozdzielczość, którą obsługuje twój telewizor HD, aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu. Dostępne są: 480i,

480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p. Jeśli wybierzesz nieobsługiwaną rozdzielczość, stracisz obraz lub obraz będzie nieczytelny.

12. WYSZUKIWANIE KANAŁÓW

Menu instalacja służy do ustawienia parametrów instalacji antenowej oraz do wyszukiwania kanałów telewizji naziemnej.

12.1 Przeszukaj automatycznie TV naziemną (metoda zalecana)

W tym menu możemy wyszukać kanały automatycznie – odbiornik przeszukuje tylko częstotliwość po częstotliwości zgodnie z zapisaną listą dvb-t. Listy tej nie można edytować w oddzielnym menu.

12.2 Przeszukaj ręcznie TV naziemną

Dostępne są dwie opcje wyszukiwania ręcznego. Należy wybrać właściwą w zależności od tego czy znamy kanał, czy częstotliwość, z której nadawany jest szukany kanał.

13. CZAS

To menu służy do ustawienia regionu i czasu. Odbiornik umożliwia automatyczne pobieranie czasu i daty z informacji zawartych w sygnale (zalecane) lub ręczne ustawienie czasu. Jeżeli używasz GMT należy wybrać prawidłową wartość przesunięcia (dla Polski +1 godzina) oraz włączyć lub wyłączyć czas letni w zależności od pory roku.

W tym menu można dodatkowo ustawić czas uśpienia odbiornika oraz czasy jego uruchamiania/ wyłączania.

14

14. OPCJE

W tym menu definiuje się język, w jakim wyświetlane jest menu odbiornika. Opcje preferowany i drugi język dotyczą ścieżek audio. Jeżeli na danym kanale dostępne jest więcej niż jedna ścieżka audio, odbiornik będzie domyślnie szukał ścieżki w wybranych językach w tej kolejności.

Język napisów – podobnie jak dla ścieżek audio określa, jaki język napisów ekranowych wyświetlać o ile są dostępne i włączone.

W tym menu można także wybrać sposób przesyłu dźwięku cyfrowego: PCM (stereo) lub RAW

(sygnał przekazywany do urządzeń zewnętrznych).

15. SYSTEM

15.1 Kontrola rodzicielska

W tym menu możemy ustalić, czy odbiornik ma używać blokady rodzicielskiej czy nie.

Dodatkowo możemy włączyć lub wyłączyć zabezpieczenie hasłem dostępu do wybranych opcji menu oraz zmienić domyślne hasło. Domyślne hasło to sześć zer:

000000

.

15.2 Informacja

W tym menu możesz uzyskać szczegółowe informacje o posiadanym oprogramowaniu.

Struktura oprogramowania podzielona jest na kilka niezależnych baz danych.

15.3 Przywróć ustawienia fabryczne

W tym menu możesz przywrócić domyślne ustawienia odbiornika. Domyślne hasło to sześć zera:

000000

.

Uwaga:

Przywrócenie ustawień fabrycznych spowoduje usunięcie wszelkich ustawień i przywrócenie domyślnej listy kanałów lub całkowity jej brak. Wszelkie zmiany wprowadzone przez użytkownika, w tym lista kanałów i konfiguracja ustawień anteny zostaną usunięte!!!

15.4 Aktualizacja oprogramowania

To menu służy do aktualizacji odbiornika. Aktualne oprogramowanie dostępne jest na stronie producenta. Pobrany plik należy rozpakować i nagrać na pamięci zewnętrznej USB. Następnie wybieramy go za pomocą przycisków LEWO/PRAWO i naciskamy start, aby rozpocząć aktualizację.

16. USB

16.1 Multimedia

Odbiornik posiada prosty odtwarzacz multimedialny. Można w nim słuchać muzyki, oglądać zdjęcia i filmy oraz przede wszystkim odtwarzać nagrania. Odtwarzacz dostępny jest przez opcję w menu.

Muzyka

W tej zakładce możemy obsługiwać pliki z muzyką MP3, AAC. Dostępnych jest kilka dodatkowych funkcji obsługiwanych za pomocą klawiszy w dolnej części ekranu.

Zdjęcia

W tej zakładce możemy przeglądać zdjęcia w formacie JPEG. Dostępnych jest kilka dodatkowych funkcji obsługiwanych za pomocą klawiszy w dolnej części ekranu.

15

Film

W tej zakładce można odtwarzać pliki filmowe. Także pliki wysokiej rozdzielczości mogą być odtwarzane.

Obsługiwane rozszerzenia plików multimedialnych są wymienione poniżej.

Nie wszystkie pliki z tymi rozszerzeniami są odtwarzane - niektóre pliki mogą zawierać nieobsługiwane kodeki lub ustawienia kompresji.

Rozpoznawane kontenery: AVI, MKV, MPEG, MPG, M2TS, VOB, TS, TRP, MP4,

DVR (domyślny format nagrań)

|

| -> kodek wideo obsługiwanych w kontenerach: MPEG2, XVID, H.264, H.265,

| -> kodek audio obsługiwanych w kontenerach: MP3, AC3,

UWAGA!

Odtwarzanie niektórych plików może się nie powieść lub być nieprawidłowe.

Zawartość zabezpieczona przed kopiowaniem nie będzie odtwarzana.

Odtwarzanie może mieć czasowe przerwy (zamrożenie obrazu, szybsze/wolniejsze odtwarzanie, itp.), gdy zmieniany jest język dźwięku (ścieżka dźwiękowa).

Uszkodzone pliki z filmem mogą nie być odtwarzane poprawnie.

Filmy wideo z rozdzielczością wyższą niż 1920x1080@25/30P lub 1280x720@50/60P mogą nie działać prawidłowo.

Nie możemy zagwarantować płynnego odtwarzania filmów zapisanych w profilu H.264

4.1 lub wyższym.

Odtwarzanie plików wideo z bitrate video ponad 30 Mb/s może być nieprawidłowe.

16.2 Media PVR

Ta zakładka służy do odtwarzania nagrań wykonanych za pośrednictwem tego odbiornika.

Każde nagranie można usunąć.

Opcje dostępne w trakcie odtwarzania (napisy, telegazeta, ścieżki audio) zależą od wybranego formatu zapisu!

Użyj przycisków Przewijanie do przodu i Przewijanie do tyłu do nawigacji w obrębie bieżącego nagrania i naciśnij przycisk

PLAY

, aby rozpocząć oglądanie w wybranym momencie.

16.3 Konfiguracja PVR

W tym menu możesz dostosować preferencje dotyczące nagrywania na zewnętrznej pamięci

USB. (TimeShift)Tryb ten pozwala na wstrzymanie bieżącego przekazu w dowolnym momencie poprzez naciśnięcie przycisku

PAUSE

i kontynuowanie po dowolnej przerwie po naciśnięciu przycisku

PLAY

.

Nagrania są dzielone w sposób automatyczny przy zapisie i łączone w sposób automatyczny w trakcie odtwarzania. Opcja „TimeShift size” określa ilość danych, po której nagranie jest dzielone.

Ustawienia timerów

To menu służy do zaprogramowania do 8 rożnych zdarzeń. Zdarzenia pozwalają automatycznie włączyć lub przełączyć odbiornik na wcześniej zaplanowany program lub nagrać go.

Naciskając EPG na pilocie wyświetlisz listę kanałów. Wybierz OK aby dodać zdarzenie, które chcesz zaprogramować. Ustaw tryb (otwórz/nagraj) oraz jak często uruchamiać timer. Dalej należy ustawić datę, czas rozpoczęcia i czas trwania oraz kanał, który ma zostać nagrany.

Wciśnij OK , aby wrócić do listy zdarzeń. Nowa pozycja została dodana.

16

17. Funkcje podstawowe obsługiwane z pilota

17.1 EPG

Ta funkcja wyświetla przewodnik po programach. Zawartość informacji bieżących, przyszłych, jak i szczegółowych uzależniona jest od tego, co nadaje dana stacja.

Po wybraniu programu możemy skorzystać z funkcji timer (przycisk OK) aby automatycznie zaplanować oglądanie lub nagrywanie danej audycji.

Wybierz interesujący cię program aby zobaczyć szczegółowe informacje o programie. Pamiętaj, że dostępność tychże informacji zależy od tego, co nadaje dana stacja telewizyjna.

17.2 TXT - telegazeta

Ta funkcja wyświetla telegazetę o ile jest ona nadawana przez wybraną stację telewizyjną.

Pamiętaj, że prawidłowa strona kodowa (znaki dialektyczne) wyświetlane są w zależności od ustawień języka w menu ustawień języka!

17.3 AUDIO

Czerwony

przycisk audio wyświetla okienko z dostępnymi ścieżkami dźwiękowymi. Można wybrać dowolną z nadawanych. Należy jednak pamiętać, że ścieżki z dźwiękiem przestrzennym

AC3 można odtworzyć wyłącznie poprzez amplituner podłączony do cyfrowego wyjścia audio –

Coaxial.

Funkcja ta działa również w trakcie odtwarzania nagrania o ile nagranie zostało zrobione w formacie TS. Ścieżki audio inne niż domyślnie nagrana, będą działały w trakcie odtwarzania tylko, gdy nie są kodowane lub kodowane w ten sam sposób co ścieżka domyślnie nagrana.

Opcja [poziom] pozwala dostosować głośność danego kanału. Opcja ta działa niezależnie dla każdego kanału.

17.4 SUBTITLE

Niebieski

przycisk wyświetla okienko z dostępnymi napisami ekranowymi. Można wybrać dowolne z nadawanych. Jeżeli w menu napisy zostały uruchomione dla danego języka – będą one domyślnie zaznaczone na tej liście. Można jednak wybrać dowolne z nadawanych napisów.

Pamiętaj, że dostępność napisów i sposób ich wyświetlania zależy od nadawcy!

Funkcja ta działa również w trakcie odtwarzania nagrania o ile nagranie zostało zrobione w formacie TS.

17.5 REC - nagrywanie

Funkcja ta działa tylko przy prawidłowo podłączonej zewnętrznej pamięci USB !!!

1. Wybierz kanał i naciśnij przycisk

REC

. Rozpocznie się nagrywanie bieżącego kanału.

2. Pasek informacyjny wskazuje, który program nagrywasz i oglądasz.

3. Aby zakończyć nagrywanie naciśnij przycisk

STOP

i potwierdź swoją decyzję.

Pamiętaj, że w trakcie nagrywania pasek informacyjny można ukryć naciskając przycisk

BACK

. Aby ponownie go wyświetlić naciśnij ponownie

INFO

.

17

SEMI-TWIN TUNER

Odbiornik posiada tzw. SEMI-TWIN TUNER, funkcja ta umożliwia podczas nagrywania programu, oglądanie innego kanału nadawanego z tej samej częstotliwości.

1. W trakcie nagrywania kanału naciśnij

OK

aby wyświetlić listę kanałów dostępnych z tego transpondera.

2. Jeśli nagrywany jest kanał niekodowany - wybierz dowolny inny kanał, który chcesz w tym czasie oglądać.

3. Jeśli nagrywany jest kanał kodowany - wybierz dowolny inny kanał niekodowany, który chcesz w tym czasie oglądać.

4. W każdej chwili możesz zatrzymać nagrywanie naciskając

STOP

.

17.6 PAUSE - przesunięcie czasowe

Funkcja ta działa tylko przy prawidłowo podłączonej zewnętrznej pamięci USB !!!

Tryb przesunięcia czasowego daje użytkownikowi kontrolę nad przekazem telewizyjnym, umożliwiając jego „wstrzymanie” i wznowienie od tego samego miejsca. Od momentu włączenia trybu przesunięcia czasowego odbiornik Ferguson w sposób ciągły zapisuje sygnał w buforze.

Bufor jest tworzony automatycznie na zewnętrznej pamięci USB.

Wstrzymywanie przekazu telewizyjnego

1. Naciśnij przycisk

PAUSE

2. Na ekranie będzie wówczas widoczny pasek upływu czasu

3. Naciśnij przycisk

PLAY

, aby wznowić przekaz telewizyjny. Odbiornik Ferguson kontynuuje nagrywanie przekazu telewizyjnego podczas oglądania wcześniej emitowanego programu.

Pamiętaj, że w trakcie odtwarzania bufora pasek informacyjny można ukryć naciskając przycisk

EXIT

. Aby ponownie go wyświetlić naciśnij ponownie

PAUSE/PLAY

.

Przeglądanie zawartości bufora przesunięcia czasowego (odtwarzanie wcześniejszego przekazu telewizyjnego)

1. Włącz tryb przesunięcia czasowego naciskając

PAUSE

.

2. Zawartość bufora przesunięcia czasowego jest dostępna do przejrzenia.

3. Użyj przycisków Przewijanie do przodu i Przewijanie do tyłu do nawigacji w obrębie bufora przesunięcia czasowego i naciśnij przycisk

PLAY

, aby rozpocząć odtwarzanie.

Wyłączanie trybu przesunięcia czasowego

Aby wyłączyć tryb przesunięcia czasowego użyj przycisku

STOP

.

Pamiętaj: gdy do portu USB nie jest podłączona żadna pamięć zewnętrzna, przycisk

PAUSE

służy do chwilowego wstrzymania obrazu, tzw. stop klatka.

17.7 INFO

Naciśnięcie przycisku

INFO

przywołuje pasek z informacją o bieżącym kanale. Dostępne są na nim informacje o aktualnym i następnym programie (o ile nadaje je nadawca)

Dwukrotne naciśnięcie wyświetla szczegółowe informacje o bieżącym i następnym programie – o ile nadaje je nadawca (wybierz naciskając przyciski

LEWO/PRAWO

)

18

17.8 FAV – ulubione

Naciśnięcie przycisku

FAV

powoduje wyświetlenie okienka z grupami ulubionych (o ile użytkownik takowe wybrał).

17.9 Regulacja anteny naziemnej

Naciskając dwukrotnie przycisk Info na pilocie ustawia się szczegółowe parametry pracy anteny naziemnej. Ustawiając lub poprawiając ustawienia anteny należy pamiętać, że paski sygnału pojawiają się z opóźnieniem!

DODATEK A - SPECYFIKACJA

* Size: 135mm/92mm/30mm

* MSD7T10 Chipset Solution

* Fully compliant with ETSI EN 302 755 ( DVB-T2 ) standard

* Support HDMI 1.4 (1080P),1080P(60HZ)

* Support MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.264 /H.265 decoder(up to 1920x1080P)

* Advanced audio processor supporting Dolby Digital and Dolby Digital Plus

* USB2.0 host support upgrade, PVR, timeshifting and media play with U-FLASH or HDD

* Support RF IN,LAN(RJ45),HDMI output, Scart output, Audio output,power port

* Frequency Range: VHF 174~230MHz, UHF 470~862MHz

19

advertisement

Related manuals

Download PDF

advertisement

Table of contents