advertisement

ELEKTRYCZNEJ. Oleo-Mac GS 200 E | Manualzz

GB

F

D

E

SK

P

GR

TR

CZ

PL

I

2. C Z Ę Ś C I S K Ł A D O W E P I L A R K I

ELEKTRYCZNEJ (Rys. 2)

1. Blokada dźwigni wyłącznika

2. Wyłącznik główny

3. Dźwignia hamulca łańcucha

4. Prowadnica

5. Łańcuch

6. Korek zbiornika oleju

7A. Pokrętło mocujące obudowę i osłonę łańcucha

7B. Pierścień napinający łańcuch

8. Osłona łańcucha

9. Przewód połączeniowy

10. Uchwyt przedni

11. Uchwyt tylny

12. Poziom oleju

13. Osłona prowadnicy

14. Hak mocujący kabel

3. NORMY BEZPIECZEŃSTWA

Ogólne środki ostrożności związane z narzędziem

U WAG A - P r z e c z y t a ć w s z y s t k i e

przestrogi i instrukcje. Nieprzestrzeganie ś ro d ków o s t roż n o ś c i i i n s t r u kc j i m oże spowodować porażenie prądem, pożar i/lub poważne obrażenia.

Zachować wszystkie przestrogi i instrukcje do wglądu.

Termin „narzędzie elektryczne” w przestrogach odnosi się do urządzeń elektr ycznych uruchamianych poprzez podłączenie do sieci

(za pomocą przewodu zasilającego) lub zasilanych akumulatorem (bezprzewodowych).

1) Bezpieczeństwo w miejscu pracy a) Miejsce pracy należy utrzymywać w czystości i musi ono być właściwie

oświetlone. Zagracone i/lub słabo oświetlone obszary mogą się przyczyniać do wypadków.

b) Nie uruchamiać narzędzi elektrycznych w miejscach zagrożonych wybuchem, na pr z yk ład tak ich, w któr ych występują łatwopalne ciecze, gazy lub

pyły. Narzędzia elektryczne wytwarzają iskry, które mogą powodować zapłon pyłów lub oparów.

c) P o d c z a s p r a c y u r z ą d z e n i e m

182

elektrycznym należy pilnować, aby dzieci i osoby postronne przebywały w

odpowiedniej odległości. Chwilowe roztargnienie może spowodować utratę kontroli nad urządzeniem.

2) Bezpieczeństwo elektryczne a) Wtyczka urządzenia elektrycznego musi pasować do gniazdka. Nie należy modyfikować wtyczki w żaden sposób.

W przypadku narzędzi elektrycznych wyposażonych w uziemienie nie należy używać przejściówek. Niezmodyfikowane wtyczki i gniazdka zmniejszają ryzyko porażenia elektrycznego.

b) Unikać kontaktu ciała z uziemionymi powierzchniami, takimi jak rury,

kaloryfery, kuchenki i lodówki.

Uziemione ciało zwiększa ryzyko porażenia prądem.

c) Nie wystawiać urządzeń elektrycznych na działanie deszczu, ani nie używać ich

w wilgotnych miejscach. Przedostanie się wody do urządzenia zwiększa ryzyko porażenia prądem.

d) N i e n a p rę ż a ć a n i n i e o b c i ą ż ać nadmiernie przewodu zasilającego. Nie używać nigdy przewodu zasilającego do transportowania, ciągnięcia lub odłączania urządzenia elektrycznego od zasilania sieciowego. Trzymać przewód zasilający z dala od źródeł ciepła, oleju, ostro zakończonych krawędzi lub ruchomych części. Uszkodzone lub skręcone przewody zasilające zwiększają ryzyko porażenia prądem.

e) W przypadku uruchamiania urządzenia elektrycznego na zewnątrz, należy używać przedłużacza przeznaczonego do użytku na zewnątrz.

Korzystanie z odpowiedniego przewodu zmniejsza ryzyko porażenia prądem.

f) Jeżeli nie można uniknąć używania urządzenia elektrycznego w wilgotnym miejscu, należy używać zasilacza zabezpieczonego w yłącznik iem różnicowo-prądowym (RCD). Korzystanie z wyłącznika różnicowo-prądowego (RCD) zmniejsza ryzyko porażenia prądem.

3) Bezpieczeństwo osobiste a) Nie rozpraszać się, kontrolować wykonywane przez siebie czynności i zachować rozsądek podczas pracy urządzeniami elektrycznymi. Nie uruchamiać urządzenia elektrycznego, gdy jest się zmęczonym lub pod wpływem środków odurzających,

alkoholu czy leków. Chwila nieuwagi podczas pracy urządzeniami elektrycznymi może spowodować poważne obrażenia.

b) Używać sprzętu ochrony osobistej.

Podczas pracy należy zawsze nosić okulary ochronne.

Sprzęt ochrony osobistej, taki jak maski przeciwpyłowe, obuwie antypoślizgowe, kask ochronny czy środki ochrony słuchu zmniejszają prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń.

c) Unikać przypadkowego uruchomienia urządzenia. Przed podłączeniem narzędzia do zasilania sieciowego i/lub do akumulatorów, jak równie przed jego podniesieniem czy transportem należy się upewnić, że przełącznik znajduje się w położeniu wyłączonym.

Przenoszenie urządzeń elektrycznych z w c i ś n i ę t y m p r z e ł ą c z n i k i e m l u b podłączonych do sieci z przełącznikiem w położeniu włączonym może spowodować wypadek.

d) P r z e d w ł ą c z e n i e m u r z ą d z e n i a elektrycznego należy z niego wyjąć

wszelkie klucze regulacyjne. Klucz przyczepiony do obracającej się części u r z ą d z e n i a e l e k t r y c z n e g o m o ż e spowodować obrażenia.

e) Nie wychylać się. Zawsze zachowywać

prawidłową pozycję i równowagę.

Umożliwi to zachowanie lepszej kontroli nad ur ządzeniem elektr ycznym w nieprzewidzianych sytuacjach.

f) Nosić odpowiednią odzież roboczą. Nie nosić zbyt obszernej odzieży ani biżuterii. Trzymać włosy, odzież i rękawice z dala od poruszających się części. Obszerna odzież, biżuteria lub długie włosy mogą się zaplątać w poruszające się części.

g) W przypadku urządzeń, które należy podłączyć do instalacji wyciągowych i zbierających pyły, należy się upewnić, że są one podłączone i używane w

prawidłowy sposób. Korzystanie z takich urządzeń może zmniejszyć zagrożenia związane z pyłem i kurzem.

4) O b s ł u g a i ko n s e r wa c j a u r z ą d ze ń elektrycznych a) Nie działać na urządzenie elektryczne z nadmierną siłą. Używać urządzenia odpowiedniego do pracy, którą chce

się wykonać. Odpowiednie urządzenie elektryczne umożliwia efektywniejsze i bezpieczne w ykonanie prac y, pod w a r u n k i e m z a c h o w a n i a l i m i t ó w p r z e w i d z i a n y c h p a r a m e t r ó w eksploatacyjnych.

b) Nie używać urządzenia elektrycznego, j e ż e l i p r z e ł ą c z n i k n i e d z i a ł a

prawidłowo. Jakiekolwiek urządzenie e l e k t r y c z n e , k t ó r e g o n i e m o ż n a kontrolować za pomocą przełącznika zasilania, jest niebezpieczne i wymaga naprawy.

c) Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek regulacji, wymiany akcesoriów lub odłożeniem urządzenia na miejsce należy odłączyć wtyczkę od gniazdka i/

lub odłączyć akumulatory. Takie prewencyjne środki ostrożności zmniejszają ryzyko przypadkowego uruchomienia narzędzia elektrycznego.

d) Nieużywane urządzenie elektryczne należy przechowywać poza zasięgiem dzieci i nie dopuszczać, aby były one o b s ł u g i w a n e p r z e z o s o b y n i e d o ś w i a d c z o n e i n i e z n a j ą c e niniejszych instrukcji.

Urządzenia elektryczne w rękach niedoświadczonych osób są niebezpieczne.

e) Wykonywać niezbędną konserwację urządzeń elektrycznych. Sprawdzać urządzenia elektryczne pod kątem ewentualnego nieprawidłowego m o n t a ż u l u b z a b l o k o w a n i a poruszających się części, pęknięcia/ złamania części lub jakiejkolwiek innej anomalii mogącej negatywnie wpływać na ich sprawne działanie. Jeżeli urządzenie jest uszkodzone, przed użyciem należy je oddać do naprawy.

Wiele wypadków spowodowanych jest niedostateczną konserwacją urządzeń elektrycznych.

f) Narzędzia tnące należy utrzymywać w czystości i muszą one być naostrzone.

Narzędzia tnące w dobrym stanie, z naostrzonymi ostrzami, zmniejszają prawdopodobieństwo zablokowania i łatwiej nad nimi utrzymać kontrolę.

g) Używać narzędzia elektrycznego, akcesoriów itp. zgodnie z niniejszą instrukcją i w sposób przewidziany dla danego typu narzędzia elektrycznego, uwzględniając warunki robocze i rodzaj czynności, którą chce się w y k o n a ć .

U ż y w a n i e u r z ą d z e n i a elektrycznego do czynności innych niż te, do których jest ono przeznaczone, może stwarzać niebezpieczne sytuacje.

5) Pomoc techniczna a) Naprawę urządzeń elektrycznych n a l e ż y p o w i e r z a ć t y l k o

I

GB

F

D

E

SK

P

GR

TR

CZ

PL

183

I wykwalifikowanym serwisantom i należy używać tylko oryginalnych części zamiennych. Gwarantuje to bezpieczeństwo urządzenia elektrycznego.

GB

F

D

E

SK

P

GR

TR

CZ

PL

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa dla pilarek łańcuchowych:

• Trzymać wszystkie części ciała z dala od łańcucha tnącego, gdy pilarka łańcuchowa jest włączona. Przed uruchomieniem pilarki łańcuchowej należy się upewnić, że

łańcuch tnący nie styka się z niczym.

Chwila nieuwagi podczas uruchamiania pilarek ł a ń c u c h o w y c h m o ż e s p o w o d o w a ć pochwycenie odzieży lub ciała przez łańcuch zębaty.

• Prawa dłoń musi zawsze mocno trzymać tylną rękojeść, natomiast lewa dłoń

przednią rękojeść. Nigdy nie zamieniać dłoni trzymających pilarkę łańcuchową, gdyż zwiększa to ryzyko wypadków i obrażeń.

• Trzymać urządzenie za zaizolowane powierzchnie podczas wykonywania czynności, w trakcie której narzędzie może się zetknąć z ukrytymi przewodami lub własnym pr zewodem zasilając ym.

Zetknięcie się narzędzia z przewodem „pod napięciem” może spowodować podłączenie pod napięcie metalowych części urządzenia e l e k t r yc z n e g o, co g roz i o p e ra to row i porażeniem prądem.

• Nosić okulary ochronne i środki ochrony słuchu. Zaleca się stosowanie innych

zabezpieczeń głowy, dłoni, nóg i stóp.

Noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej zmniejsza ryzyko obrażeń spowodowanych przez latające drzazgi oraz przypadkowy kontakt z łańcuchem zębatym.

• Nie używać pilarki łańcuchowej na

drzewie. Uruchomienie pilarki łańcuchowej na drzewie może spowodować obrażenia.

• Należy zawsze trzymać stopy prawidłowo oparte i uruchamiać pilarkę łańcuchową tylko wtedy, gdy stoi się na solidnej, bezpiecznej i płaskiej powierzchni.

Niestabilne lub śliskie powierzchnie, takie jak schody czy drabiny, mogą spowodować utratę rów n owa g i l u b ko n t ro l i n a d p i l a r ką łańcuchową.

• Podczas przecinania napiętej gałęzi należy

uważać na niebezpieczeństwo odbicia.

Podczas zwalniania napięcia włókien drewna odciągnięta gałąź może uderzyć operatora i/ lub spowodować niekontrolowane odbicie pilarki łańcuchowej.

• Zachować maksymalną ostrożność podczas ścinania młodych krzewów i krzaków.

Cienkie materiały mogą się

184

zakleszczyć w łańcuchu zębatym i mogą zostać odrzucone w kierunku operatora i/lub spowodować utratę jego równowagi.

• Pilarkę łańcuchową należy przenosić, trzymając ją za przednią rękojeść i z dala

od ciała, po uprzednim jej wyłączeniu.

Przed transportem pilarki łańcuchowej lub jej odłożeniem na miejsce należy zawsze

n a ł o ż y ć o s ł o n ę n a p r o w a d n i c ę .

Obchodzenie się z pilarką łańcuchową w prawidłow y sposób zmniejsza r yz yko przypadkowego kontaktu z łańcuchem zębatym.

• Przestr zegać zaleceń dotycząc ych smarowania, napinania łańcucha oraz

części zamiennych. Prawidłowe napięcie łańcucha zmniejsza prawdopodobieństwo przypadkowego kontaktu z poruszającym się łańcuchem.

• Rękojeści należy utrzymywać w czystości i

suchości, bez śladów oleju i smaru.

Rękojeści zabrudzone smarem i olejem są śliskie, co może spowodować utratę kontroli nad narzędziem.

• Pilarki należy używać wyłącznie do cięcia

drewna. Nie używać pilarki łańcuchowej do zastosowań innych niż te, do których jest ona przeznaczona. Na przykład: nie używać pilarki łańcuchowej do cięcia t wo r z y w s z t u c z nyc h , m a t e r i a ł ó w budowlanych lub materiałów innych niż drewno.

Używanie pilarki łańcuchowej do celów innych niż te, do których jest ona przeznaczona, może stwarzać niebezpieczne sytuacje.

Przyczyny odbicia i sposoby zapobiegania temu zjawisku przez operatora:

Gdy końcówka prowadnicy zetknie się z ciałem obcym lub gdy przecinane drewno się zamknie, powodując zakleszczenie wewnątrz łańcucha zębatego, może dojść do odbicia (Rys.3).

Zetknięcie się końcówki może w pewnych przypadkach spowodować nagłą reakcję, popychając prowadnicę do góry i do tyłu, ku operatorowi.

Zablokowanie łańcucha zębatego w górnej części prowadnicy może spowodować szybkie odepchnięcie łańcucha zębatego do tyłu, ku operatorowi.

Każda z wyżej wymienionych reakcji może spowodować utratę kontroli nad pilarką, grożąc operatorowi poważnymi obrażeniami. Nie polegać wyłącznie na zabezpieczeniach wbudowanych w pilarce. Użytkownik pilarki

łańcuchowej powinien zastosować różne środki ostrożności, aby wyeliminować r yz yko wypadków lub obrażeń podczas wykonywania prac.

Do odbicia dochodzi w wyniku nieprawidłowej obsługi urządzenia i/lub niewłaściwych procedur lub warunków roboczych; można go unik nąć, stosując odpowiednie środk i ostrożności wymienione poniżej:

• Trzymać mocno pilarkę oburącz, tak, aby kciuki i palce obejmowały jej rękojeści; ciało i ramiona powinny się znajdować w pozycji umożliwiającej stawianie oporu

siłom odbicia. Operator może kontrolować siły odbicia pod warunkiem zastosowania właściw ych środków ostrożności. Nie pozostawiać włączonej pilarki łańcuchowej bez nadzoru.

• Nie wychylać się i nie wykonywać nigdy

cięcia na wysokościach powyżej ramion. W ten sposób można zapobiec przypadkowemu kontaktowi z końcami i zachować lepszą ko n t ro l ę n a d p i l a r ką ł a ń c u c h ową w nieprzewidzianych sytuacjach.

• Stosować wyłącznie prowadnice i łańcuchy

zamienne zalecane przez producenta.

Nieodpowiednie prowadnice i łańcuchy zamienne mogą spowodować pęknięcie łańcucha i/lub odrzut.

• Przestrzegać zaleceń producenta w

zakresie ostrzenia i konserwacji łańcucha.

Z w i ę k s z e n i e g ł ę b o ko ś c i c i ę c i a m oż e spowodować większy odrzut.

UWAGA - Prawidłowo użytkowana pilarka elektryczna jest szybkim, wygodnym i efektywnym narzędziem pracy; używana w sposób nieprawidłowy lub bez wymaganych środków ostrożności może stać się urządzeniem niebezpiecznym. Aby praca przy użyciu pilarki była zawsze przyjemna oraz bezpieczna, należy skrupulatnie pr zestr zegać zasad bezpieczeństwa podanych poniżej oraz w dalszej części instrukcji obsługi.

UWAGA: System zasilania urządzenia wytwarza pole elektromagnetyczne o bardzo niskiej intensywności. Pole to może kolidować z pracą niektórych sztucznych rozruszników serca. Celem zmniejszenia ryzyka poważnych lub śmiertelnych obrażeń, osoby z wszczepionym rozrusznikiem powinny poradzić się lekarza i skonsultować z p r o d u c e n t e m r o z r u s z n i k a p r z e d rozpoczęciem pracy z urządzeniem.

UWAGA! - Przepisy krajowe mogą ograniczać korzystanie z urządzenia.

1 - Nie używać urządzenia bez uprzedniego przeszkolenia w zakresie jego prawidłowej obsługi. Operator, który korzysta z urządzenia po raz pierwszy, powinien poćwiczyć pracę z urządzeniem przed zastosowaniem go w praktyce.

2 - Pilarka elektryczna powinna być używana wyłącznie przez osoby dorosłe, o dobrej kondycji fizycznej, znające zasady jej obsługi.

3 - Zmontować układ tnący (prowadnicę i łańcuch) przed włożeniem wtyczki do gniazda sieciowego.

4 - N i e w o l n o t r a n s p o r t o w a ć p i l a r k i elektrycznej, bez zamontowanej osłony łańcucha.

5 - Sprawdzić, czy napięcie i częstotliwość podane na tabliczce znamionowej znajdującej się na pilarce elektrycznej odpowiadają właściwościom źródła zasilania.

6 - Nie używać przewodów, wtyczek lub przewodów połączeniowych uszkodzonych i/lub niezgodnych z normą.

7 - Natychmiast wyłączyć wtyczkę z sieci, jeśli przewód jest uszkodzony lub przecięty.

Instalacja elektryczna powinna zostać wykonana w taki sposób, aby zapobiec jej uszkodzeniu przez osoby, które mogłyby narazić na niebezpieczeństwo siebie i obsługującego pilarkę.

8 - Sprawdzać położenie przewodu podczas pracy, upewniając się, czy znajduje się on zawsze z daleka od łańcucha i czy nie jest naprężony. Nie wykonywać cięcia w pobliżu innych przewodów elektrycznych.

9 - Rozpoczynać cięcie zawsze wtedy, gdy łańcuch jest w ruchu; podczas cięcia wykorzystywać zębatkę oporową jako punkt podparcia.

10 - Wybrać bezpieczne miejsce, na które ma spaść ścięte drzewo.

11 - Zabrania się montażu w pilarce akcesoriów innych producentów.

12 - Wszystkie oznaczenia niebezpieczeństw oraz informacje BHP powinny być utrzymywane w idealnym stanie. W przypadku uszkodzeń lub pogorszenia ich stanu, należy je jak najszybciej wymienić

(patrz Rys. 1).

13 - Nie należy nigdy wykonywać samemu czynności lub napraw nie wchodzących w zakres zwykłej konserwacji. W takich wypadkach należy zwracać się wyłącznie do wyspecjalizowanego i autoryzowanego

I

GB

F

D

E

SK

P

GR

TR

CZ

PL

185

advertisement

Related manuals

Download PDF

advertisement

Table of contents